Meer dan verdienstelijk rockconcert in Beijneshal premieres Komende exposities Navolging bloeit uitbundig op Kunsthuis 77 in Breda In actie tegen Anita Haitink geeft Tsjaikovsky helder en krachtig-weer Precisie en verfijning kenmerken Zwanenmeer I NOBLESSE BIJ KRYSTIAN ZIMERMAN Foto-expositie op thema eenzaamheid Dansplezier met het Ballet van Perm Muziekconcours voor jonge klarinettisten Willink als voorbeeld w* 10 11 MAANDAG 1 0 OKTOBER KUNST 19 7 7 I tet' 'ife, t - F .x* BREDA. De deuren van de Grote Kerk in Bre da, overweldigend voor beeld van de rijke Bra bantse gotiek, zijn dit wee keinde opengegaan voor Kunsthuis 77. Een mani festatie, die voor de eerste keer wordt gehouden en die beoogt betere exposi- tiemogelijkheden te bieden aan kunstenaars met voorbijgaan aan de handel en galerieën in de vorm van rechtstreekse verkoop van „producent aan consument”. Liefst 340 kunstenaars grepen deze hun door de initia tiefnemer Henk Mommaas junior geboden kans om er enkele duizenden werken (schilderijen en grafiek) aan de man te kunnen brengen. ^lime’ pp! •W- r - f F Wishbone Ash is tot meer in staat D JOHN OOMKES ele- gde i. :e. aag rele Eor- Een andere verrassing hadden de bezoe- éls, Kerk als supermarkt voor kunst and Museum Swaensteijn in Voorburg toont tot 21 november „Poppenkraam 1977”: poppeh van Jantien R. Beerman, Ineke van der Burg, Wim Fraeyhoven, Anneke Janse, Ad Kooymans, Kittie Markus, Hans Orbaan, Margreet van Reek Vermooten, Marie-Louise Sluis, Paul van Vliet sr. en Lotti de Wolf. Wandkleden en etsen van Lydia Luyten en Pol Jong zijn tot 29 oktober te zien in de stalhouderij „Het Drieluik” in Den Haag. ROTTERDAM. Voor een zo goed als uitverkocht huis bracht het ballet van Perm uit de Sovjet-Unie zondagavond zijn Nederlandse première van het Zwanen meer in het Luxortheater. De meeste dan seressen en dansers uit de groep zijn bij zonder jong, ook de solisten en de voor stelling wordt vooral gekenmerkt door sterke discipline, door ranke lijfjes en door een enorme vaart. Dramatiek is ver te zoeken maar het dansplezier spat er aan alle kanten vanaf. Dat begon al bij de nar, Gennadi Soedakov, die eerder licht, speels en virtuoos was dan humoristisch. Ook de pas de trois in de eerste acte kenmerkte zich door grote precisie, snelheid en licht heid. Er werd daarin zo vloeiend en ge makkelijk gedanst dat het publiek nauwe lijks in de gaten had hoe moeilijk dit ird, a. -se- ma- isel, Het Huis van Labdakus is een toneel- produktie van het dit seizoen opgerichte Ro Theater in Rotterdam. Een stuk op teksten van Hugo Claus over het geslacht Oedipus. Onder regie van Franz Marijnen tracht het Ro Theater de klassieke mythen van oorspronkelijk Aeschylus, Sophokles en Euripides opnieuw vorm te geven, los van de oude tradities. De première van dit stuk, waarvoor Dagmar Schauberger de kostuums ontwierp en Jean-Marie Fiévez het decor, is op 14 oktober in de Stads schouwburg in Rotterdam. Onder de titel „Oud-Egypte gefotogra feerd door Anton Werker” wordt tot en met 20 november in het Allard Pierson Museum in Amsterdam een fototentoon stelling gehouden van deze Limburgse fo tograaf. De aandacht krijgen het graf van Toetenkamon, de vallei der koningen en de tempels van Luxor en Karnak. Tevens wordt een programma van dia’s getoond, hoofdzakelijk door Anton Werker ge maakt. De tentoonstelling wordt aange vuld met een aantal Egyptische oudheden deels uit privé bezit. selectie van het oudere werk brengen. Het valt bepaald niet altijd mee, om die met evenveel enthousiasme te brengen, maar de sfeer onderling is goed en de toernees duren tegenwoordig geen acht maanden meer aan een stuk”. Scène uit Het Zwanenmeer met Olga Tsjentsjikova als de zwarte zwaan en Vi- atsjeslav Moegamedov als prins Siegfried. (Tot en met 30 oktober, dagelijks van 10-22 uur). rie. icu- 1a le m >g e- Deze plezierige jonge groep komt met het Zwanenmeer op 16, 19 en 20 oktober in het RAI congrescentrum in Amsterdam. Wilt u er naar toe dan verdient het aanbe veling tijdig op te bellen want de belang stelling er voor is mede dankzij hun optre den vier jaar geleden (met de toen over rompelende Nadjesjda Pavlova, die nu bij het Bolsjoi ballet in Moskou is geënga geerd) enorm groot. CONRAD VAN DE WEETERING leu- ïrie. iort. jur- L.00. pro- i- a- in d s- in e- in EINDHOVEN (ANP). Het tromp-mu- ziekconcours vóór volgend jaar staat open voor jonge klarinettisten. Het wordt van 25 tot 28 september 1978 in de Stads- .8.00 erie. pro- 19.45 pro- pro- pro- Tv- and- roor jiele •sus. our- ithe- ima. 11.45 ;bel, 13.50 dek. pen- To- ung, our- nin- 12.45 ie’s Im- m it i 8.05 slui- erie. Ge- litei- 10.00 10.15 11.00 de :om- et Cr »r in n. kers van dit eerste NTC-concert (van een serie van twaalf) dan al geïncasseerd. Voor de pauze was, na een verfijnde uitvoering van Berio’s charmante Boccherini-bewer- kingen „Ritirata di Nottuma de Madrid”, de Poolse pianist Krystian Zimerman so list geweest in het Tweede pianoconcert in f van Chopin. Hier niet de genieting van het'overige op dit concert onder Haitinks’ gedreven leiding getoonde grandioze or- dat het geluid van de groep een grote doorzichtige helder heid bewaart. Als de zwarte podiumgordijnen open getrokken worden ,is het openingsnummer verrassenderwijs een bluesje, You turn away. Na een ontspannen versie van Saturdayl Night volgt een selectie van de klassieken als The King will come en The Warrior, voordat het titelnummer van Wishbone’s laatste album, Front Page News, wordt ge speeld. Het kabbelt wat rustig voort op de structuur van een wat schematische compositie, maar allengs werpt de opbouw zijn nut af en wordt het duidelijk dat de climax met zijn jankende gitaarlicks effectief zal zijn. Minder overtuigend is Laurie’s vocale bijdrage in Goodbye Baby, Hello Friend, maar zijn galmende Gibson in Rescue me compenseert dat. De finale is routineus, meer dan bevredigend en toont eigenlijk aan dat de band tot veel meer in staat is dan ze nu onder dwang van de omstandigheden kan laten zien. Phoenix en Bron Free liggen bij het publiek tenslotte goed in de markt, zodat de toegift met overmacht kan worden afgedwongen, tijdens welke verlening een klein incidentje een smet werpt op een meer dan verdienstelijk concert, dat door de Gordon Giltrap Band curieus werd geopend. Bassist Martin Turner en drummer Steve Upton mogen Wishbone Ash dan in 1970 hebben opgericht, de ritmesec tie is bepaald niet het sterkste deel van de ploeg. Er wordt weliswaar meer dan verdienstelijk gewerkt en het sluit zowaar opmerkelijk hecht, maar een surplus aan.techniek en fantasie valt dit tweetal niet te verwijten. Nou is dat op zich niet zo erg, want een groep als Ash staat of valt met de gitaristische inbreng, maar Martin knapt het leeuwendeel van de vocalen op. De coördinatie van bassen en zingen lijkt niet ’s mans beste verdienste, zodat delen van de tekst af en toe ondergaan in het drastische gitaargeweld van Laurie Wisefield en Andy Powell, die op dit concert bewezen als tandem nog niet hun grenzen te hebben bereikt. De frontlinie met twee leadgitaristen, die ooit de aan dacht op Ash richtte, kan in de nabije toekomst nog vruchten afwerpen. Het tweetal musiceert met een goed oor voor een logische opbouw, de overgangen (chord changes) doen zeer natuurlijk aan en het is dankzij hen UTRECHT. (ANP) In cultureel cen trum ’t Hoogt in Utrecht is tot 24 oktober de fototentoonstelling „Terzijde” te zien, die gewijd is aan het thema vereenza ming. Vier fotografen, Kors van Benne- kom, Vojta Dukat, Ewald Spieker en Frans Welters kregen van het ministerie van CRM opdracht over dit thema een fotoserie te vervaardigen. komen en in een van deze landen hun beroepsopleiding hebben genoten. In de jury zijn al benoemd: Guido Ajmone-Mar- san, Jack Brymer en David Glazer. Vooral Ljoebov Fominitsj viel bijzonder gelijk dat zij deden denken aan een Sia- meese vierling. Daar het toneel van het operatheater in Perm (in de Oeral) veel groter is dan dat van het Luxortheater in Rotterdam hadden, de dansers nogal last van ruimtegebrek. Soms liepen ze elkaar danseressen van het corps de ballet uit de productie gehaald. De muziek van Tsjai- kovski kwam netjes en vooral voortvarend uit luidsprekers. elkaar gêkluisfërde vier kleine zwaantjes dansten zo precies op in een schitterend gedanste tweede va riatie. De eerste variatie werd uitstekend gebracht door Galina Sjliapina en de solo van Marat Dajoekajev was de beste man nensolo van de avond. De laatste twee dansers zullen in enkele van de volgende werkelijk in de weg, ook al waren er al kige symfonie vol tedere momenten, kent een architectonisch weliswaar niet sterk, maar melodisch rijk eerste deel; een in tiem en sprookjesachtig Andantino; een scherzo a la Berlioz en een al even briljant georkestreerde en temperamentvölle fina le. Al met al een aanwinst voor het huidige repertoire van het Concertgebouworkest. kestspel. De hier in de praktijk soms zelfs enigszins stroef uitgevallen begeleidingen ijn op zichzelf al oninteressant en vormen niet veel meer dan een geluidsdecor en bescheiden symfonisch kader om de solo partij extra geraffineerd te belichten. De pianist moet het hier maken. En daarbij stelde déze nog slechts 21 jaar oude virtuoos Krystian Zimerman niet te leur. Want al zou men in zijn klasse-vertol- king misschien op meer plaatsen het in beginsel door hem al toegepaste subtiel rubato-gebruik hebben kunnen wensen; daar stond een natuurlijke muzikale van zelfsprekendheid tegenover die zeer zeld zaam is. Een hoedanigheid waardoor Zi- merman het door Chopin op 19-jarige leef tijd gecomponeerde concert met een ware noblesse wist te herscheppen; in een ly- risch-romantische geest waaraan alle de cadentie vreemd is. JOHAN VAN KEMPEN In het stedelijk van Abbemuseum in Eindhoven wordt tot en met. 6. november e’èif^entoonstelimg gehouden van vh?rkèh' van de Amerikaan Robert Berry. Hij wordt samen met ondermeer Laurence Weiner en Douglas Huebler gerekend tot de eerste generatie zogeheten „conceptue le kunstenaars”. De tentoonstelling geeft een overzicht van de activiteiten van Berry gedurende de laatste tien jaar. Openings tijden zijn dagelijks van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Het Kunsthuis zal jaarlijks tweemaal worden gehouden. Vol gend jaar april komt de beelden de kunst aan de beurt. Hopelijk kan dan de vele moeite die deze eerste keer aan de beurs is be steed, op een meer dankbaar stemmende wijze gehonoreerd worden. AMSTERDAM. Terwijl Tsjaikovski’s „Pathétique” tot de veelgespeelde en ge liefde orkeststukken behqort, is het een uitzonderlijke gelegenheid wanneer het concertpubliek de kans krijgt om een uit voering van diens Tweede Symfonie te beluisteren. Zaterdagavond was dat dan toch eens het geval in het Amsterdamse Concertgebouw. Op een abonnementscon cert van het Nederlands Theatercentrum was het de eerste keer in deze uitvoerings- combinatie dat het vele (de zaal haast uitpuilende) publiek deze echt Russisch geaarde symfonie, onder Bernard Hai tink’s leiding van het op topniveau spe lende Concertgebouworkest kon horen. Een interpretatie die het met de folklore verbonden karakter van deze heerlijke frisse orkestcompositie van de jonge Tsjaikovski helder en krachtig weergaf. Deze feestelijke en toch niet oppervlak- mers) en optisch illusionisten (Vasarely) die de jongere genera tie als zijnde het Grote Voorbeeld voor ogen staan Het realisme van nu, met zijn fijne schilder techniek en het overmatig ge bruik van symboliek vereist in eefrste instantie een behoorlijk vakmanschap. Meer dan in de abstracte stijlen valt hedentenda ge slechte kwaliteit snel door de mand. Dat is een toe te juichen ontwikkeling: er komen weer al gemeen geldende maatstaven ter beoordeling van de onderhavige kunstwerken waarover zich ooit een heel elitair groepje moest buigen. voorstellingen van dit ballet ook de zwa nenkoningin en de prins dansen. In de voorstelling van zondagavond was die zwanenkoningin Olga Tsjérifsjikova en zij stal werkelijk de show. Niet alleen heeft ze een schitterend koppie en tilt ze haar lange slanke benen tot haar oren, maar ze beschikt ook over een ijzersterke, mes scherpe techniek en een sprekende toneel persoonlijkheid. Dit kwam allemaal het beste tot zijn recht in de zwarte zwaan waarin ze met vonkenschietende ogen en een ongelooflijke lichtheid en vaart over het toneel ging. In de witte zwaan danste ze ook uitstekend maar probeerde ze door- leefdheid te suggereren door voortdurend diepdramatisch te kijken. De prins die haar overigens perfect ter zijde stond, Viatsjeslav Moegamedov was tische manier bijeen is gebracht en waar het beoogde contact met de makers c.q. verkopers, onge twijfeld op de nodige problemen zal stuiten omdat zij zich niet als zodanig presenteren. Zoals in een supermarkt het waspoeder naast het kattenvoer staat en de rosé wordt aangepre- zen boven de vuilrïiszakken, zo vind je in deze kerk de meest uiteenlopende stijlen als een rat jetoe bijeen geharkt en zonder enige consequente pijn naast, op en onder elkaar tegen honderden meters schotten aangebracht. Wie naar een bepaalde naam zoekt, een bepaalde stilistische opvatting, wordt zonder veel om haal het bos ingestuurd en moet maar zien dat hij er heelhuids uitkomt. Aan de andere kant kan dat ook tot verrassingen leiden voor wie naar een echte confron tatie met de moderne kunst zoekt. Het grote aantal deelnemers en hun ingezonden werk leveren een aardig voorbeeld op van het ge middelde niveau waarop de kunst zich in ons land bevindt. Opgemerkt moet dan wel worden Twee (luizend bezoekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag in een uitverkocht Concertgebouw in Amsterdam tijdens de Miami Nightmare de nachtmerrie van Miami) gedemonstreerd tegen de heksenjacht op homofielen in de Verenigde Staten die ontketend is door de voormalige schoonheidskoningin Anita Bryant. De opbrengst die ruim een ton bedroeg stelt de organisatie van de nacht, de stichting Vrije Relatierechten in staat om een advertentie te plaatsen in het kerstnummer van het Amerikaanse opinie-weekblad Time tegen de campagne van mevr. Bryant en haar groep „Redt onze kinderen”. Anita Bryant vindt homofilie godslasterlijk en volgens haar zouden homo’s een slechte invloed op kinderen hebben. Aan het concert werkten tientallen Nederlandse artiesten belangeloos mee naast politici als PvdA voorzitter len van den Heuvel en de kamerleden Jan Terlouw (D’66), Ria Beckers (PPR) en Annelies Kappeyne van de Copello (WD). De bijeenkomst werd gepresenteerd door Mies Bouwman. Minister Van Doom (CRM) had aan de regionale zender radio Stad speciale toestemming gegeven voor een rechtstreekse uitzending. Op de foto een groep vrolijk uitgedoste bezoekers ^van deze „nachtmerrie”. c - -X-- - -IK. is er in de eerste plaats voor aan- komende kunstenaars of voor hen die al jarenlang moeizaam bezig zijn op de weg naar het uiteindelijke succes. Terecht is er van een aanzien lijk aantal deelnemers aan deze wanstaltige oprisping van (ver meende) artisticiteit te zeggen dat zij alleen door een dergelijke ma nifestatie een breed publiek kun nen trekken. De gemiddelde kwa liteit is namelijk in verhouding met datgene wat zich in de hoofd- stelijke en betere provinciale galerieëen en musea af speelt van een triest gehalte. Bepalend voor kwaliteit is de mate van originali teit en de technische uitvoering. In Breda ontbreken zowel oor spronkelijkheid als de juiste op vattingen over het ambacht. De navolging bloeit uitbundig in Breda, een redelijk aantal beken de schilders wordt hier op schaamteloze manier geïmiteerd, nagevolgd en soms zelfs" bijna letterlijk gekopieerd. Kors van Bennekom portretteerde de Surinamers die naar Nederland kwamen, voordat hun land onafhankelijk werd. Frans Welters fotografeerde de mijnwer kers die werkloos op straat kwamen te staan na sluiting van de Limburgse mijnen. Naast de groepsaanpak van de beide kunstenaars wordt ook materiaal geëxpo seerd van vereenzaamde individuen. Zo legde Ewald Spieker vast hoe enkele inva liden op straat proberen hun brood te verdienen met muziek maken of met bedelen. De prenten van Vojta Dukat tonen een zaamheid als algemeen sociaal verschijn sel, dat overal ter wereld voorkomt. Deze serie werd in verschillende Europese ste den gemaakt. Er is een, zij het niet veel voor komende soort van vakman schap van een hoog peil: schitte rende olieverven van Ruudt Wac» kers en ingehouden grafiek van. Leentje Linders en Laetitia de Haas, allen uit Amsterdam. Maar Kunsthuis 77 beidt ook curieuze zaken als de in 17e eeuwse stijl opgebouwde stillevens van J. F. J. Nagtegaal uit Westerbork en de „moderne” ikonen van D- Scholten uit Maastricht, die in een gelanteriezaak niet zouden misstaan. HAARLEM. Laurie Wisefield, een van de twee gita ristische oogappels van de van oorsprong Britse har- drockgroep Wishbone Ash, komt na afloop van het enige concert dat ditmaal in de Randstad en wel gisteravond voor een zeer redelijk bezette Beijneshal werd gegeven, opmerkelijk fris uit de kleedkamer gelopen. Als hij vlak voor je staat, lijkt ie nog kleiner dan op het podium, waar zijn haast vrouwelijk appeal de groep alleen maar ten goede komt. Hoewel hij snel ingeseind wordt door zijn manager dat hij bezig is de pers te woord te staan, en dus op zijn tellen moet letten, geeft hij ruiterlijk toe dat Wishbone Ash voor een dilemma staat. Wisefield: „Deze groep is bezig te veranderen, wat meer melodieus te worden. Hoewel het betere materiaal uit de dagen van Argus (1972) al veel meer structuur en melodie vertoonde dan waarmee de gemiddelde hardrockgroep kwam afzakken, als je eerlijk bent. Maar we zijn muzikaal tot meer in staat”. „De hoogtijdagen voor de hardrock zijn voorbij, het publiek raakt wat uitgekeken op het blitse gitaarwerk en wil gewoon goede songs horen. Op onze laatste twee albums, New England en Front Page News, weegt dat melodieuze en harmonische aspect al erg zwaar, maar live is het nog wat anders. Het publiek kijkt nu eenmaal graag naar wat er geweest is en dus moeten we wel een kleine Stijlvol en opwindend moment tijdens het Wishbone Ash-concert dat gisteravond in de Haarlemse Beijneshal plaats had. Van links af: Andy Powell, Martin Turner en Laurie Wisefield. (Foto Kuno Grommers) In Breda is duidelijk te zien dat het kaf niet van het koren is ge scheiden. Dat neemt echter niet weg dat er op zo’n groot aantal deelnemers natuurlijk best wel het een en ander valt te genieten. Een verrassing is bijvoorbeeld Hans Kersten uit Nijmegen die agressieve dieren laat figureren in fascinerend-woeste landschap pen. Ook hij heeft de nodige in vloed ondergaan van kunste naars in het genre van de ver vreemding maar weet dat gege ven toch heel spannend uit te werken. Daar is voorts Frits Drent die in een tijdloze stijl een “■'5 Een op zichzelf goed plan, dat echter bij de uitwerking niet meer blijkt zijn dan een reusach tige supermarkt waar je al schui felend nauwelijks een beeld kan krijgen van wat al die kunste naars te bieden hebben. Waar bo- yen.dien.niet gericht kan worden, 'gèkÖc‘Htiomctaf 'alles opeen cPtóo' Zijn we zo langzamerhand af van de vele Melle-navolgers, de dat er onder de exposanten wei- Heyboer-epigonen en de Escher- nig gereputeerde namen voorko men. Die hebben immers al onderdak gevonden in de stal van een galerie, waar. hun. beLngen ^faQtasfi; v«WWcTefi." KühstRW^Tflïflft’M een Herre Hooghiemster, die als je zijn invloeden van de Weense School even vergroot, heel intri gerende portretten van grote schilder-technische kwaliteit neerzet. imitatoren, nu zijn het voqral schilders als de meta-realisten (Johfra, Diana Vandenberg), de isch-^galjate^ .(Cacel. .Wü- ^uch^d^WfflWtTTfl 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11