nooit met 2-0 mogen winnen ■g’alend FC Groningen had Jeters: Amateurs eerst Flink aantal verrassingen Contactlenzen in eerste ronde voor beker i in het gras thuis” mar I Door Mare Serné Alsmaar dichter Meer scherpte Opstelling J fta* i! 13 SPORT OKTOBER TO 19 7 7 A A N D A G EDO geweest. De Haarlemmers waren in veel op zichten gelijkwaardig aan hun hoger gekwalificeer de tegenstanders die zó zwak voor de dag kwamen dat het bijna een wonder mag heten dat ze met de té hoog uitgevallen zege van 2-0 onder striemend ge hoon vanaf de tribune hun schande konden gaan overdenken. Inderdaad, een schande, want als EDO met dezelfde cijfers een triomf had kunnen bejube len, dan zou dat niet strijdig met de realiteit zijn geweest. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. EDO mag dan ogenschijnlijk ivreden zijn over de wijze waarop het gisteren ten oste van zichzelf de semi-profs van FC Groningen sn plaats in de volgende ronde van het toernooi om e KNVB-beker heeft moeten toestaan, in werkelijk- eid moet het tandenknarsend de terugreis (per ■ein) uit het hoge noorden hebben gemaakt. Want zo oit een amateur-ploeg kansen heeft gehad voor een pmerkelijke uitslag te zorgen dan is het wel dit SPORTIEF Blanchflower geeft Ieren weinig kans EDO: TE WEINIG LEF N JAN BLIJBOOM Van Beveren en Neeskens absent m verbeten schermutseling om de bal die ditmaal in het voordeel van de Groningers eindigt. Van links naar rechts de EDO'ers W de mge (aanvoerder), de knapspelende invaller Rasjid Abdoel Rasjid en Maas die een sliding maakt. Wat dit betreft zal EDO het toch zichzelf ralijk moeten nemen dat het niet zo irutaal” is geweest alle schroom resoluut te schudden en meteen vanaf de eerste inuut te tonen dat het niet van plan was Het is voorstelbaar dat er conditioneel een verschil kan ontstaan dat met het vorderen van de tijd steeds nadrukkelijker in het voordeel van de semi-profs gaat werken. Op deze wijze zijn al heel wat amateurs een vroegtijdige bekerdood ge storven. Maar zowel technisch als tactisch zijn er ongetwijfeld amateurteams te vin den die het met succes tegen vertegen woordigers van de tweede garnituur uit de betaalde sector kunnen opnemen. En daar is EDO het bewees dit gisteren duidelijk er één van. De narigheid voor de Haarlemmers was dat ze nauwelijks geacclimatiseerd al in de derde minuut een doelpunt om de oren kregen. Een treffer van Houtman die ontstond uit een snelle combinatie die de EDO-verdediging en bloc „op het verkeer de been” zette. Trainer Doby Peters hier over: „Zo’n snelle goal betekende natuur lijk een bittere tegenvaller. Het gevolg hiervan was dat FC Groningen meteen een stuk rustiger kon gaan spelen”. En dat was merkbaar, want de Groningers dicteerden het spel dank zij een iets hoger tempo, wat mede tot gevolg had dat er bij EDO vanuit de achterhoede weinig aan weloverwogen- Vier van de acht amateurclubs overleef den de eerste ronde. Het eenvoudigst had DOVO het, omdat de loting het zaterdag- team van Volendam (dat in de tweede klasse uitkomt) als tegenstander had aan- Neeskens en Van Beveren bestaat de selectie thans uit: Treytel (Feyenoord), Jongbloed (Roda JC), Suurbier, Krol, Geels (Ajax), W. Jansen, Rijsbergen (Feyenoord), Hovenkamp, Van Hane- gem, Peters (AZ’67), Van der Kuylen (PSV) Cruijff (Barcelona), W. v.d. Kerk hof, R. v.d. Kerkhof (PSV), Rep (Bastia) en Dusbaba (Anderlecht). spelopbouw kon worden gedaan. Daar door hingen met name vooral Burke en Headly hoe ijverig ook te veel in het „luchtledige”, dat hun noopte hun heil té veel in individuele acties te zoeken. In die periode leken de Haarlemmers voorbe stemd aan de willekeur van de Groningse semi-profs te zijn overgeleverd. Totdat bij EDO kennelijk het besef doorbrak dat er gewezen. DOVO zegevierde met 2-1. Cup- fighter IJsselmeervogels bevestigde zijn reputatie door Heerenveen uit te schake len. Een doelpunt van Jaan de Graaf in de laatste minuut vonniste de Friese semi- profs. De amateurs van DWV en BW slaagden erin betaalde clubs op eigen veld te verslaan. In Dordrecht greep BW de winst, en in Tilburg moest Willem II het onderspit delven tegen DWV. helemaal geen aanwijsbare redenen wa ren om voor dit FC Groningen in de schulp te kruipen. Want wat vanuit die hoek werd getoond was van een onvolwassenheid die de vraag opriep of het op zo’n wijze wel zin heeft betaald voetbal te bedrijven. Terecht rechtte EDO de rug en onder aanvoering van de uitstekend ingrijpende doelman Tent en zijn zichtbaar groeiende medeverdedigers (Doby Peters: „Knap, zoals ze de zaak in bedwang hielden; ze beheersten het hele zestien-metergebied; er is geen enkele kopbal op ons doel geweest”) kreeg FC Groningen het aan merkelijk zwaarder te verduren dan nor maliter nodig zou zijn geweest. Deze enorme meevaller had FC Gronin gen tot het besef moeten brengen dat EDO méér in de mars had dan oppervlakkig wellicht werd verondersteld. En misschien waren de Groningers pok vastbesloten „er iets aan te gaan doen”, maar gewoon niet bij machte de Haarlemse dreiging vakkun dig te pareren. Hoe het ook zij, EDO ging de toon aangeven en creëerde uitgespeelde kansen om vinger en duim maar af te likken. Geprikkeldheid sloop de Gro ningse gelederen binnen, wat zich uitte in geagiteerd optreden van (je (óBk) volko men falende Achterberg tegen de arbiter. Dit was voor trainer Theo Verlangen aan leiding de Tukker uit te wisselen tegen Keukens. Een beslissing die door Achter berg niet in dank werd afgenomen, want later tracteerde hij zijn oefenmeester bin nenskamers op een opstopper. De zeer beweeglijke Van der Lubbe bracht meer scherpte in zijn spel, waar door onder andere met Headly én Burke één-twee’s werden aangegaan, die de bro ze Groningse defensie tot uiterste waak zaamheid noopten. En daar kwamen ze, de uitgespeelde kansen: een schot van inval ler Rasjid Abdoel Rasjid rakelings voor langs, een „zoever” van Burke in het zijnet, met als hoogtepunt in de laatste minuut van de eerste helft een inzet van Burke die Achterberg vlak vóór de doellijn wist te retourneren. z En terwijl FC Groningen zijn publiek steeds meer tegen zich in het harnas joeg, sloop EDO alsmaar dichter naar de inmiddels al dik verdiende gelijkmaker toe. Berends (uitstekende middenvelder) werd later vervangen omdat hij pas ziek was geweest en het conditioneel niet meer kon bolwerken (zijn remplacant was Uit- tendaal), Van der Lubbe, Headly, opnieuw Van der Lubbe, Rasjid Abdoel Rasjid, zij allen misten (veelal pech) reële kansen op de gelijkmaker en daarmee de verlenging. Pas in de slotfase gaf meer „lucht” FC Groningen de gelegenheid iets terug te doen. Met als resultaat in de laatste minuut een treffer van Waalderbos, vanuit een positie op de rand van buitenspel (2-0). De wedstrijden DOVO-Veendam en IJs- selmeervogels-FC Groningen worden, op zaterdag 19 november gespeeld. de oostehjke ploeg. Tenslotte kreeg Van Wijk een waarschuwing. Dit was zondag overigens de enige wedstrijd in deze be kerronde, waarin de scheidsrechter de’ kaarten uit zijn zak moest halen. „Nou ben ik nooit een voorstander van verdedigend voetbal. Ook voor het duel tegen Nederland heb ik zes a zeven aanvallers in mijn team opgeno men. In principe spelen we in dezelfde opstelling als tegen Ijsland. Wat heeft verdedigen tegen Nederland nu voor zin? Ik verlies liever met grote cijfers in een spectaculaire wedstrijd voor het publiek, dan dat ik de schade be perkt houd en de toeschouwers onte vreden naar huis laat gaan. Zo vaak wordt het publiek in Belfast niet in gelegenheid gesteld om voetbal van wereldklasse te zien. Dat zal ik dan niet gaan tegenwerken door een verde digend concept te hanteren”. Woensdag barst op verschillende fronten in Europa de strijd weer los in het kader van de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal, waar van de eindronden volgend jaar in Ar gentinië worden gehouden. Ook in groep vier, waar Nederland is inge deeld met België, Noord-Ierland en Ijs land, bevindt de kwalificatiewedstrijd zich in een beslissend stadium. Woens dagmiddag drie uur speelt Nederland in een wedstrijd die door de Dobj( Peters: „Alles bij elkaar hebben we schlemielig verloren. Maar de schande van vorige week zondag tegen CVV is dubbel en dwars uitgewist. Nu weer alle aandacht voor de competitie”. k Danny Blanchflower: Meer journalist dan voetbaltrainer Nederlandse televisie in zijn geheel en direct zal worden uitgezonden, zijn voorlaatste wedstrijd in groep vier te gen Noord-Ierland. Op 26 oktober volgt voor Nederland in Amsterdam de ont knoping in het duel tegen België, dat momenteel nog een punt achterstand op Oranje heeft. Over het belang en de kansen van Noord Ierland filosofeert manager Danny Blanchflower in on derstaand interview. ZEIST. Johan Neeskens en Jan van Beveren zullen woensdagmiddag niet eelnemen aan de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Noord-Ierland. Van toveren is nog niet hersteld van een beenblessure. Jan Jongbloed is in zijn plaats an de slectie toegevoegd. Johan Neeskens raakte zondagavond tijdens de wedstrijd larcelona-Santander geblesseerd. De ex-Ajacied kwam na rust niet meer in het eld. Neeskens belde daarop ogenblikkelijk Jan Zwartkruis met de mededeling dat ij niet tegen de Noordieren zou spelen. In zijn plaats is Willy van der Kuylen (PSV) an de selectie toegevoegd. De Ajacieden Krol en Suurbier, de feyenoorder Wim Jansen en AZ-mid- ielvelder Van Hanegem gaan in ieder geval wèl mee naar Belfast. De vier spelers hadden last van blessures. Een uedisch onderzoek heeft echter uitge rezen dat ze woensdag wel aan de redstrijd tegen Noord-Ierland kunnen’ deelnemen. Door het wegvallen van DEN HAAG. De eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker heeft voor een flink aantal verrassingen gezorgd. De finalist van vorig jaar, PEC/Zwolle, slaagde er niet in binnen de normale speeltijd en de verlenging afstand te ne men van Eindhoven en werd daarvoor gestraft bij het nemen van de strafschop- pen.De Eindhovenaren benutten er zeven, terwijl PEC slechts zes maal raak schoot. Een andere verrassing was de uitschake ling van MVV. In Almelo gingen de Maas trichtenaren ten onder tegen Heracles door een doelpunt van Grobben. Blanchflower is trouwens optimis tisch gestemd over de kansen van Ne derland. Niet alleen in de komende duels tegen Noord-Ierland en België, maar ook straks in Argentinië. Blanch flower: „We hebben in Rotterdam we liswaar 2-2 gespeeld tegen Nederland, maar zulke dingen gebeuren nu een maal in het voetbal. We hadden in Reykjavik ook nooit van Ijsland mo gen verliezen. Maar het gebeurde toch. Na die finale van Nederland tegen West-Duitsland in München heb ik een tijdje met de gedachte rond gelopen dat Nederland indertijd verdiend verloren had. Maar na het herhaald bekijken van de videobeelden van die wedstrijd heb ik mijn mening toch weer enigszins gewijzigd. Nederland heeft in Duits land voetbal laten zien dat eenmalig was. Zelfs in die finale. Als het elftal draait, dan kan geen team ter wereld tegenstand van betekenis bieden. Ik heb die wedstrijden van Nederland te gen Engeland en België gezien. Dat was afgetekende klasse. Nederland heeft daarmee namelijk aangetoond dat het in uitwedstrijden even oppermachtig de tegenstander het spel kan dicteren als thuis. Dat is de enorme kwaliteit van het èlftal. Dat kunnen maar erg weinig teams”. Wat de kansen van Noord-Ierland betreft, acht Blanchflower zich gehan dicapt. Bij gebrek aan een specifieke centrumspits moet George Best, die normaal op de vleugel speelt, zich met deze taak belasten. Blanchflower: „Vol gens mij is het zo, dat wanneer we tien keer tegen Nederland spelen, we zeven keer verliezen. Zo liggen de verhoudin gen ongeveer. Technisch hebben we best een aardig elftal van spelers die in staat zijn om de bal in het elftal te houden. Maar we hebben geen afma ker. En dat is tegen een tegenstander als Nederland, dat op alle plaatsen mensen heeft staan die kunnen scoren, een nauwelijks weg te cijferen han dicap”. geacht het feit dat het duel in feite voor Noord-Ierland niets meer uitmaakt. Blanchflower echter: „Ik verwacht tus sen de 25 en 30.000 toeschouwers woensdag. Het publiek weet hier dat Nederland iets bijzonders is. Ik heb via alle media ook al laten weten dat wij woensdag tegen een van de allerbeste elftallen spelen die de wereld ooit aan schouwd heeft”. Hoewel Blanchflower niets van de situatie Happel-Zwart- kruis begrijpt (Blanchflower: „Het moet voor de KNVB toch niet zo’n probleem zijn geweest om een goede Vaste trainer te vinden”), hoopt hij wel dat Nederland ten slotte de winnaar van groep vier zal worden. Hij stelt: „Nederland heeft het meeste recht op Argentinië, omdat het in deze groep het beste voetbal gespeeld heeft. België is veel te defensief ingesteld. Als ik zulke goede spelers ter beschikking zou heb ben als de Belgische bondscoach, dan zou ik ze niet met zo’n verdedigende opdracht het veld in sturen”. LONDON Gisteren heeft de Noordierse selectie zich voor de wed strijd tegen Nederland verzameld in Belfast. Op zich is dat al een hele gebeurtenis, want erg vaak komt dat niet voor. De meeste Noordierse spe lers voetballen namelijk in de Engelse compeitie, waar manager Danny Blanchflower weliswaar niet met openlijke tegenwerking van de grote Engelse clubs geconfronteerd wordt, maar het kost hem telkens heel wat diplomatie om een beetje fatsoenlijk team te formeren. Voor uitwedstrijden van het Noordierse elftal verzamelt Blanchflower zijn spelers meestal op een centraal punt ergens in Engeland. Hij doet dat voornamelijk om de reis- en vergoedingskosten voor de bepaald niet financieel draagkrachtige Noord ierse voetbalbond zoveel mogelijk te drukken. De meeste in het „buiten land” voetballende Noordierse spelers voelen echter een soort morele verant woordelijkheid tegenover hun geboor teland, die hen telkens doet besluiten om voor het nationale elftal uit te komen, hoeveel problemen dat vaak met de eigen werkgever geeft, en hoe weinig dat financieel meestal ople vert. De opstelling van Noord-Ierland: Jennings (Arsenal), Rice (Arsenal), Hunter (Ipswich Town), Nicholl (South ampton), Nelson (Arsenal), O’Neill (Nottingham Forest), Me Grath (Man chester United), McIlroy (Manchester United), McGreery (Manchester Uni ted), Best (Los Angeles Aztecs en Ful ham) en Anderson (Swindon). Het is dezelfde nauwe verwantschap die Noordierse beroemdheden als Dan ny Blanchflower, George Best, maar ook popster Van Morrison, met hun door politieke en religieuze twisten zo verscheurde geboortestad Belfast heb ben. De politieke omstandigheden drukken zwaar op het sociale leven in Noord-Ierland. Ook Blanchflower weet: „Het is erg moeilijk om de voet balsport onder deze omstandigheden in beweging te houden in Noord-Ierland. Toch doe ik daar mijn uiterste best voor. Ik weet waar ik vandaan geko men ben en voel mij moreel verplicht om zoveel mogelijk voor het Noord ierse voetbal te doen als in mijn vermo gen ligt”. Blanchflower woont zelf in Londen. Zijn werkzaamheden liggen voorname lijk in de journalistiek. Hij heeft een eigen column in het Engelse blad Sun day Express en maakt regelmatig tele- visie-interviews. De 51-jarige Blanch flower was met George Best één van de grootste sterren die het Noordierse profvoetbal de afgelopen decennia heeft voortgebracht. Zijn hoogtepunt bereikte hij met het Noordierse natio- nale elftal, tijdens de wereldkampioen schappen in 1958 in Zweden, toen het team tegen alle prognoses in doordrong tot de kwartfinales. Hij speelde in de periode 1954-1964 ruim 600 wedstrijden voor het Londense Tottenham Hot spurs, dat hem voor 30.000 pond had overgenomen van Aston Villa. Daar voor kwam Blacnhflower, die 56 inter landwedstrijden voor Noord-Ierland achter zijn naam heeft staan, uit voor Glentoran Belfast. Blanchflower voelt zich in eerste in stantie ook meer journalist dan voet baltrainer. Maar toen de Noordierse bond hem verzocht de leiding van het nationale elftal tot en met de wereld kampioenschappen in Argentinië op zich te nemen, kon hij om eerderge noemde redenen moeilijk weigeren. Het feit dat de Noordieren inmiddels in groep vier, waar alleen Nederland en België nog maar een kans hebben om de eindronden te bereiken, inmiddels al zijn uitgeschakeld, doet daarbij weinig terzake. Blanchflower: „Ons uitgangs punt is nooit geweest dat we per se Argentinië moesten halen. Natuurlijk hebben we daarvoor wel ons best ge daan, maar het zou bepaald niet reëel geweest zijn om met een tegenstander als Nederland in je groep van die ge dachte uit te gaan”. Maar toch is de wedstrijd woensdag tegen Nederland voor Blanchflower en de Noordieren van enorm belang. On- De loting voor de tweede ronde is: Sparta-Heracles; Ajax-Telstar; Feye- noord-BVV; Volendam-FC Utrecht;' AZ’67 Fortuna SC; DWV-Roda JC; Excel- sior-NAC; PSV-SVV; Haarlem-NEC; Wa- geningen-FC VVV; Eindhoven-Cambuur; Vitesse FC Den Haag; DOVO-Veendam; Go Ahead-FC Twente; IJsselmeervogels- FC Groningen. zich te laten deklasseren. Met als leidraad: een middenmotor in de eerste divisie of een vooraanstaande hoofdklasser bij de amateurs, zit daar werkelijk een onover brugbare kloof tussen? De overige amateurverenigingen wer den in deze ronde uitgeschakeld. Het moei lijks! daarmee had de ploeg van Rheden het bij Excelsior. Scheidsrechter Klint, die een matige wedstrijd floot, gaf de Rhede- naar Dick Matser de rode kaart, nadat hij Waslander te onsportief had aangevallen. Gele kaarten waren er voor Heyman (pro testeren) en Binsbergen (te hard spel) van (Van onze sportredactie) GRONINGEN. In de eerste helft van FC Groningen-EDO, juist toen de Haarlemse ploeg zich ging herstellen van een wat angstige beginfase, moest het spel enige minuten worden onder broken. De reden: de EDO-speler Blum was tijdens een ingrijpen bij een ge vaarlijke situatie voor zijn doel, zijn contactlenzen kwijt geraakt. Naarstig iïerd er gezocht maar niets gevonden. Doordat Blum nauwelijks meer iets ton zien, moest hij noodgedwongen het veld verlaten. Rasjid Abdoel Ras- jid (18), een speler uit het tweede, ver ving hem en deed dat op een wijze die Doby Peters na afloop kwalificeerde ats „voortreffelijk en veelbelovend voor de toekomst". Blum bleef zitten net een strop van een paar honderd Stilden. „Pyramide-werk" in Groningen. Op de voorgrond Claus, in de „mangel” Van der Lubbe en daarachter Maas, klaar om zich in de strijd te mengen. George Best: Centrumspits tegen Ne derland (Van onze sportredactie) GRONINGEN. EDO’s trainer Do by Peters heeft na afloop van de verlo ren bekerwedstrijd een lans gebroken voor zijn opvatting amateurploegen die in de eerste ronde tegen teams uit de betaalde sector uitkomen een voor deeltje te gunnen. Peters; „De KNVB rou er goed aan doen de amateurs dan thuis te laten spelen. Waarom niet? Bij een uitwedstrijd, en zeker zo’n' verre als wij nu hebben gehad, zijn de ama teurteams dubbel in het nadeel. Als we thuis hadden gespeeld, zou er veel pu bliek zijn gekomen wat ook financieel een meevaller was geweest. Volgens mij zouden we zeker 3000 a ‘4000 toe schouwers hebben getrokken. Overi- 8ens dacht ik wel dat we hier reclame voor het amateurvoetbal hebben ge maakt. We zijn niet bij voorbaat in de verdediging gegaan maar hebben con structief partij geleverd”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13