GIBIBARONCHELLI LOSTE EINDELIJK GROTE BELOFTE IN LOUK SANDERS DERDE geen kans ANDERE FORMULE WST-TOERNOOI Je 3 Reorganisatie- commissie bij Budobond Conners gaf Gottfried Dieter Müller prolongeerde wereldtitel I I W 1 r 1 1 maandag Gedurfde aanval Betere vorm 11 Compensatie Gering verschil 15 19 7 7 SPORT OKTOBER 1 0 14 - I door Peter Heerkens 3 KAANAPALI (Reuter). Met groot vertoon van overmacht heeft Jimmy Conners het toernooi van Hawaii op zijn naam gebracht. In de finale versloeg de Amerikaan zijn als tweede geplaatste landge noot Brian Gottfried met 6-2, 6-0 en verdiende daarmee 20.000 dol lar. vis een Amro gnve Rekent kuEje je paard- d rijlessen betalen via een x Amro Privé Rekening kun je automatisch vooreen Stereo-installatie Sparen. F 3 erulaitis faalde egen Nastase Gibi Baronchelli: eerste grote overwinning Frans Steur, een van de organisatoren (ADVERTENTIE) Gerulaitis was met Nastase ook pas om (ADVERTENTIE) d TT (Fluitend naar de Amro, dus.) Winnaar Ilie Nastase (links) en Vitas Gerulaitis na hun teleurstellende partij 'WÉ (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ilie Nastase haalde gistermiddag 100.000 gulden op in het sportpa- eis Ahoy in Rotterdam, waarvan hij zeven maanden geleden nog had gezegd dat hij er laar alle waarschijnlijkheid nooit meer zou spelen. Aan het eind van het WCT-toernooi in maart dit jaar raakte hij ogenschijnlijk zo verbolgen over de gang van zaken, dat hij opmerkte: „Ik geloof niet dat ik ooit nog in Nederland zal spelen. Het publiek is erg onsportief. Je krijgt hier g^en kans om je te concentreren”. Hoe grillig Nastase is, loonde hij vooral toen aan, door kort na zijn „felle” betoog al een contract te tekenen ïisho vers: 1 1-0, Vos- goor ap2- .’ers: Die signatuur heeft Nastase bepaald niet voor niets gezet. Na zijn probleemloze op treden in de voorronde en de kwartfinale, schoof hij zaterdag Louk Sanders (uitein delijk knap derde) in een driesetter opzij en spotte hij vervolgens in de eindstrijd met de favorietenrol van de nummer zes van de wereldranglijst, Vitas Gerulaitis, die eerder Fillol had geklopt. In precies 50 minuten gunde Nastase zijn Amerikaanse tegenstander niet meer dan vier games (6- 2, 6-2) in een partij waarin de 2500 toe schouwers de grote verliezers waren. Zij noeten zich bekocht hebben gevoeld bij iet zien van Gerulaitis, die vóór het duel al had gezegd dat de hoofdprijs in Rotterdam iem eigenlijk niet interesseerde („Wat zal ik mij druk maken, ik heb dit jaar al zo’n half miljoen dollar verdiend”) en dat in de praktijk nog eens onderstreepte. de pers zijn mening had gegeven over de toeschouwers en had gezegd dat dit ver- Gerulaitis maakte twee keer zoveel fou- en als zijn tegenstander en kon met zijn ipel geen moment associaties oproepen lan de grandioze halve finale, die hij tij* iens het toernooi van Wimbledon speelde tegen Björn Borg. Alleen halverwege de eerste set bracht hij zijn tennis enigszins op niveau en wist hij ervoor te zorgen dat zijn achterstand van 4-0 werd terugge bracht tot 4-2. Voor het overige zag hij nogal wat volleys op een onbenullige ma nier mislukken en maakte hij een ongeïn teresseerde indruk, wat onder meer bleek uit het feit dat hij zich geen enkele maal druk maakte over de vele fouten van de lijnrechter. twee uur bij Ahoy gearriveerd, waardoor het duel met een vertraging van een half uur begon. Nastase liet zich tijdens de wedstrijd echter van zijn goede zijde zien. In de finale van het WCT-toernooi in maart tegen Dick Stockton wist de num mer negen van de wereld zichzelf in Rot terdam anderhalve set in bedwang te hou den. Bij de stand 6-2, 3-3 in zijn voordeel, bleek echter weer eens zijn zwakke menta le instelling en verloor hij alsnog. Ditmaal was en bleef Nastase uiterst geconcentreerd spelen was er voor het element show geen plaats. Meestal kon hij het duel vanaf de baseline rustig naar zijn hand zetten en op die momenten dat hij naar het net oprukte, legde hij de bal neer waar hij wilde. Daarnaast verraste hij met een goede spreiding en een snelheid die hem met zijn 31 jaar in staat stelde om ook een groot gedeelte van de wel goed gerichte ballen van Gerulaitis uitstekend te retourneren. Alleen kon Nastase, die kansloos was in de fase dat Gerulaitis even wèl geïnspi reerd raakte, het duel echter voor het publiek niet redden. Na zijn eerste zege op Gerulaitis in een demonstratieduel merkte Nastase op: „Het is moeilijk om na zo’n zware week nog voor een grandioze partij te zorgen. Iedereen is moe, omdat we iede re avond in actie zijn geweest”. Nastase, die dit jaar alleen succes heeft gehad in WCT-verband (hij won in Mexico- City in februari en in april werd hij win naar van de WCT Challenge Cup), heeft dan ook besloten zichzelf een weekje rust te gunnen, waarna hij weer drie weken in actie zal komen in Zuid-Amerika. Evenals trouwens Gerulaitis, die bepaald niet aan geslagen was door de nederlaag: „Ilie was gewoon beter. Ik heb me wel voorgenomen om het volgend jaar wat rustiger aan te doen. Dit jaar heb ik wat te veel gespeeld”. Na de teleurstelling van vorig jaar, toen de organisatoren ongeveer een ton verlies leden, een nieuwe tegenvaller. Toch merk te Steur gistermiddag op: „We gaan door, we zijn trouwens al bezig met het volgende toernooi”. Alleen de opzet van dat toernooi zal worden veranderd. Ditmaal werden drie dagen lang steeds op twee verschillende plaatsen voorronden gehouden, waarna in Tilburg en Haarlem de kwartfinales wer den afgewerkt en in het sportpaleis Ahoy 15 km van de finish, toen het door kou en regen geteisterde peloton (van de 114 ver trekkers kwamen er slechts 26 in Como aan) was uitgedund tot een kleine kop groep. Zodoende begon hij met een verschil van slechts 23 punten op Roger de Vlaeminck aan de Ronde van Lombardije, waarbij wereldkampioen Francesco Moser boven dien via een overwinning Maertens óók nog kon onttronen. De kleine geblokte Belg liet zich echter niet verrassen. Hij sloeg alle aanvallen bekwaam af. „De Vlaeminck en Moser”, zei hij, „speelden alles of niets. Dat was duidelijk door hun manier van koersen, maar zé hebben me geen moment bang kunnen maken”. 180.023 >edrag prijs: en 5e 1-28-31- i o-i. vers: tduitse al: 43. den 2-0. ’ers: erle- I, 61. 118. Toe- elbeeld, ninuten (AZ) de halken. oelman 1,71. liter: I). 41. 3-0. :hou- 21. De Toe- In galop naar de Amro, dus.) De eindstand is: 1 Dieter Müller (Wdl) 13 punten; 2 Ludo Dielis (Bel) 12; 3 Nobuaki Kobayash^(Jpn) 10; 4 Franz Stenzel (Oos) 7; 5 Manuel Girves (Arg) 6; 6 Nelson Esper (Arg) 4; 7 Emilia Yazbek (Arg) 4; 8 Alejandro Chacon (Chi) 0. stond in onze handen, omdat we nooit meer hadden verwacht dat bij nog zou meedoen. Toen hij ons zag aankomen, kwam hij echter razendsnel onder de dou che vandaan. Hij wilde juist dolgraag met ons samenwerken en voor we het wisten J had hij getekend”. ning >pen. eids- 0. De Argentijn Quillermo Vilas en de Amerikaan Eddie Dibbs hebben de finale bereikt van het grand prix-tennistoemooi van Teheran. Vilas versloeg in de halve finales de Pool Wojtek Fibak met 6-1, 7-6. Vooral in de eer ste set toonde de Argentijn zich superieur aan Fibak. De tweede set ging gelijk op tot 6-6, waarna de tie-break Vilas in de finale bracht. In de andere halve finale wees Eddie Dibbs de Spanjaard Manuel Orantes, win naar van het vorig jaar, terug in twee sets: 6- 2, 7-5. ROTTERDAM. Vóór het World Star Tennistoernooi merkten de beide organi satoren, Schweitze Roffel en Frans Steur, op dat zij het Nederlandse publiek een uistekend evenement hadden aan te bieden: „Als dit niet aanslaat, kunnen we beter stoppen, want dan lukt het nooit meer”. Na zes dagen blijkt het toernooi echter bepaald niet te zijn aangeslagen. In plaats van de verwachte 20.000 toeschou wers, waren er in totaal slechts 12.500. i 1-0. !.600. Mo le 3-0, J vV 5-1, I n Et- 1 Voor Gibi Baronchelli (24) kwam de overwinning op een belangrijk moment, want de wielerwereld werij moe van het wachten op het inlossen van een grote belofte. Baronchelli wekte hoge verwach tingen in zijn eerste profseizoen vier jaar geleden met een tweede plaats (op slechts 12 seconden) achter de toen nog grote Eddy Merckx in de Giro d’ltalia. Daarna werd het vergaren van indruk wekkende uitslagen sprokkelwerk met te genvallende afloop: slechts een twintigtal eerste plaatsen. Hij demarreerde onhoudbaar weg en werkte zich op tot de belangrijkste Itali aanse coureur van de dag, want dat natio nale aspect was er via de publiciteitsmedia stevig ingestampt met het thema „Moser is wereldkampioen, door welke landgenoot wordt hij in Lombardije1 aangepakt?!” Voor Zoetemelk maakt het naseizoen zodoende, naast zijn zege in Tours-Versail- les en een tweede plaats in de Grand Prix des Nations, van een matig wielerjaar een hoop goed. Dat Zoetemelk zijn favorieten rol in de Ronde van Lombardije niet voluit kon spelen, viel te verklaren door de weersomstandigheden. Bijtende kou, zoals die zich in deze koers vastzette op de rennerslijven, is voor een magere renner als Joop Zoetemelk een rem op het presta tievermogen. Zoetemelk: „Soms zat ik zo te rillen dat ik m’n hele fiets onder me voelde schudden. Ik kon duidelijk merken dat m’n eerste plaats in Tours-Versailles nawerkte, want ik kreeg de hele dag controle. Aan de ene kant lastig, aan de andere kant prettig, want ik kon er de conclusie uit trekken dat men vindt dat ik momenteel goed rijd. En dat werd tijd, want tot dit najaar was ik helemaal niet tevreden over mezelf”. Dat hij in betere vorm steekt, bewees .Zoetemelk een dag later mét een zege in „Dwars door Lausanne”, een wedstrijd die hij voor de 3e achtereenvolgende keer won. De enige die er in Lombardije met be trekking tot het Super-Prestigeklassement wat mee opschoot was Joop Zoetemelk, die via een zevende plaats 8 punten rijker werd (Maertens en De Vlaeminck haalden er niets bij) en daarmee Moser van de vierde plaats in het eindklassement ver drong. Gezien die omstandigheden mocht Zoe temelk met zijn zevende plaats tevreden zijn. „Bovendien”, legde Zoetemelk uit, „had ik het behalve door het slechte weer ook moeilijk vanwege de manier waarop ik geschaduwd werd. 355. in- >9.947,- 40,-. 2e 2-2). >ed 1- iswij- imidt :-hou- De aanvankelijk grote populariteit van de vrijgezel-bo^renzoon uit Arzago d’Adde (een 4500 inwoners tellend dorpje op onge veer 100 km van Milaan) kreeg het zwaar te verduren. Behalve dat de wielerwereld hem leerde kennen als een weinig vrolijk type (zijn blik staat altijd op somber) bleek het niveau van zijn overwinningen niet in overeenstemming met waarop gerekend werd. Kortom: Gibi Baronchelli bleef be neden de verwachtingen, wat hij met ver wijzingen naar een matige gezondheid stoestand („hij klaagt altijd over iets”, we ten ze in het Italiaanse wielerwereldje) probeerde te verklaren. Voor de 71e uitgave van deze wedstrijd waren er afgelopen weekend twee aspec ten die dat gemis redelijk compenseerden: het gevecht om de punten voor een van de belangrijkste wielerklassementen, „de Su per Prestige", dat sinds de terugval van Eddy Merckx de laatste jaren nooit zo belangrijk was als nu, en de strijd om populariteit onder de Italiaanse renners. De winnaars: Gibi Baronchelli, clie na 257 km met een voorsprong van ruim een minuut een korte solo afsloot, en Freddy Maertens, die voor de tweede achtereen volgende keer de Super-Prestigetrófee won en zo een bedrag van bijna 15.000 gulden aan zijn kapitaal toevoegde. Waar het vertrouwen rond hem afbrok kelde, hield zijn werkgever een firma in keukeninterieurs een onwrikbare hoop die dit seizoen werd uitgedrukt in een jaarcontract van 30 miljoen lire (rond 90.000 gulden), welke financiële inspan ning eindelijk rendeerde. Baronchelli ze gevierde in de hoog genoteerde Ronde van Lombardije door een gedurfde aanval op minuten schommelde, en het op 60 km voor de finish ontstaan van een leiders- groep van 18 man, waarin de kopmannen Maertens, Zoetemelk, De Vlaeminkc, Mo ser, Baronchelli en zijn jonge veelbeloven de ploegmaat Saronni en Bitossi. Dit wordt noodzakelijk geacht omdat de aandacht van de Budobond op dit moment te zeer wordt verdeeld over de verschillen de problemen van het karate, taekwondo, aikido en judo. Een ander heet hangijzer, dat op deze vergadering aan de beurt kwam, was het voorstel van het hoofdbe stuur om ex-bondsvoorzitter Methcfrst te benoemen tot erelid. Dat dit een teer agen dapunt zou worden, voorvoelde het dis- trikt Noord-Holland en verzocht dan ook dit onderwerp van de agenda af te voeren. Dit voorstel werd echter niet aanvaard, zodat het toch tot een stemming kwam. Hieruit bleek dat voor het erelidmaat schap van de heer Methorst geen tweeder de meerderheid kon worden gehaald. Voor het Zandvoortse ex-bondsbestuurslid bleef het derhalve bij de, bij zijn afscheid verleende, titel van erevoorzitter. veen 73. hter: 1 Mat- 3ins- Van In acht jaar was de afloop niet zo span nend: zeven seizoenen lang duldde Eddy Merckx geen enkele renner naast zich, en in 1976 won Freddy Maertens deze belang rijke prijs met zo’n overmacht, dat de afloop al lang tevoren vaststond. Dat beeld zou ongetwijfeld geprolongeerd zijn wanneer Maertens de Ronde van Vlaan deren (waarin hij werd gediskwalificeerd wegens onreglementair wisselen van fiets) en de Waalse Pijl (gedeklasseerd wegens overtreding van de dopingwet) niet had verspeeld. De uitslag van de ronde van Lombardije: 1. Gibi Baronchelli (Ita), 257 kilometer van Seveso naar Como in'7 uur en 3 minuten, gemiddelde snelheid 36,454 km./uur, 2. Jean-Luc van den Broucke (Bel), op 1 minuut en 7 seconden, 3. Franco Bitossi (Ita) z.t., 4. Ronald de Witté (Bel) z.t., 5. Vladimiro Panizza (Ita) z.t., 6. Alfio Vandi (Ita) z.t., 7. Joop Zoetemelk (Ned), z.t., 8. Johan de Muynck (Bel), op 2.05, 9. Giuseppe Perletto (Ita) z.t., 10. Fabrizio Fabbri (Ita) op 3»03, 11. Edwards (Gbr) op 3.26,12. Maertens (Bel) óp 3.31, 13. Moser (Ita) z.t., 14. Saronni (Ita) z.t., 15. De Vlaeminck (Bel) z.t., 16. Nilsson (Zwe) op 3.50,17., Laghi (Ita) op 6.15, 18. Wolfer (Zwi) op 7.05, 19. Bittinger (Zwi) z.t., 20. Jean-Claude Fabbri (Ita) op 9.52, 21. Johansson (Zwe) z.t., 22. Bossant (Fra) z.t., 23. Braun (Wdl) z.t., 24. Tinizzi (Ita) z.t., 25. Kelly (Ier) .z.t., 26. Conti (Ita) z.t. Na de ronde van Lombardije kwam het slot- klassement van de Super-Prestigetrofee er als volgt uit te zien: 1. Freddy Maertens, 236 punten; 2. Roger de Vlaeminck 213; 3. Bernhard Hinault 190; 4. Joop Zoetemelk 183; 5. Francesco Moser 179; 6. Bernard Thevenet 170. Sanders, die alleen in de tweede set zichzelf was en toen ook meer durfde te ondernemen: „Ik zou twee klassen beter spelen als ik niet één week, maar constant met zulk soort spelers zou kunnen optre den. Maar vanaf woensdag sta ik in Syd ney in een kwalificatietoernooi weer voor anderhalve paardekop te spelen. Probeer je dan maar op te peppen”. in Rotterdam de halve finale en de finale werden gespeeld. In de praktijk is gebleken dat de situatie hierdoor erg onoverzichtelijk is. De toe schouwers, die steeds forse toegangsbe- dragen moesten betalen 17,50) hadden de eerste vier dagen geen totaaloverzicht (zij wisten niet of nauwelijks wat zich in een andere hal afspeelde) en de spelers raakten op den duur geïrriteerd door het vele reizen. Ilie Nastase: „De toeschouwers komen wel als je het toernooi in wat minder plaatsen, of liefst op één plaats afwerkt. Bovendien duurde het toernooi nu voor de spelers, de organisatie, kortom voor ieder een, te lang”. Organisator Roffel over die suggestie: „Dat we naar een andere formule zullen moeten zoeken, is duidelijk. Op deze ma nier is het voor ons toch wel erg zwaar gebleken. Nu moet ik er wel bij zeggen dat dat voor een deel is gekomen door de problemen met Panatta en voor een nog belangrijken deel door de Chili-comité’s, die ons met hun protesten tegen de deelna me van Jaime Fillol handen vol werk heb ben gegeven. Fillol zal er dan ook het volgend jaar hoogstwaarschijnlijk niet meer bij zijn”. Wel ziet het ernaar uit dat de sponsor, de Westland-Utrecht Hypotheekbank, weer steun zal verlenen. Roffel: „De sponsor is vrij positief. We hopen trouwens dat die doorgaat, omdat het anders onmogelijk is om een dergelijk toernooi te organiseren”. Ondanks de tegenvallende belangstel ling hebben Roffel en Steur naar hun zeggen geen financiële nadelen ondervon den. Steur: „Bij de start dinsdag zaten we al goed, dank zij de gewijzigde opzet en gewijzigde afspraken ten opzicht van vo rig jaar, toen we inderdaad een klein ver lies hadden”. Begin dit jaar zijn Roffel en Steur van uit de Verenigde Staten benaderd voor de organisatie van een toernooi van WTT (Wereld Team Tennis) in Nederland. Rof fel: „We hadden aanvankelijk wel interes se. Zeker als we een team op de been zouden kunnen brengen met Stöve en Evert. Onze plannen bleken echter niet te realiseren. De contacten zijn inmiddels ook verbroken, omdat deze plannen niet meer in onze ideeën passen”. idersen poneer- Deense not van krijgen volgens ken noê is Galjé il door, iel voor de lijn SANTIAGO (AFP). De Westduitse biljarter Dieter Müller heeft in de Chi leense hoofdstad Santiago zijn wereld titel vijfkamp geprolongeerd. Müller versloeg in de slotronde zijn grote con current Ludo Dielis uit België met 3-2. Dielis had voor deze partij nog de leiding met twaalf punten, één punt meer dan Müller. De wereldkampioen echter behield zijn titel in de vijfde spelsoort, toen hij Dielis bij een stand van 2-2 met 30 punten tegen 20 versloeg op het onder deel driebanden. Müller had eerder overwinningen geboekt in de kaderspe- len 71/2 én 47/2. Dielis toonde zich de sterkste in het libre en bij het bandsto- ten. De Japanner Nobuaki Kobayashi verzekerde zich in de slotronde van de derde plaats, door een overwinning van 5-0 op de Oostenrijker Franz Stenzel. Achter het duo Nastase-Gerulaitis,'ein- digde,Louk Sanders verrassend als derde, wat goed was voor eèn prijs van 30.000. Na zijn overwinning op Tom Okker in Haarlem, pakte Sanders zaterdagavond Nastase een set af (de enige reeks die de Roemeen in het toernooi moest af staan) en klopte vervolgens in de strijd om de derde plaats de Chileen Jaime Fillol met 6-1, 6-4. Tom Okker legde beslag op de vijfde plaats en 17.500 gulden door zaterdag avond de finale van de verliezersronde tegen invaller Barazzutti met 8-3 te win nen na een achterstand van 4-0. ’s Middags had hij al gewonnen van Scanlpn met 8-6. De eindstand is hierdoor: 1. Nastase, 2. Gerulaitis, 3. Sanders, 4. Fillol, 5 Okker, 6. Barazzutti, T. Sjcanlon, 8. Cox. JAN PREENEN COMO. Van de Ronde van Lombar dije is bekend dat deze\ klassieker rond het Comomeer qua parcours tot de sterk ste van het seizoen behoort. In de beroeps wielrennerij betreurt men echter en terecht het altijd late tijdstip op de koersagenda. Onder de toprenners zijn er daarom (vermoeid, gebrek aan interesse van henzelf en/of de sponsor) steeds nogal wat die ontbreken, zoals dit jaar Didi Thurau, Bernard Hinault, Eddy Merckx, Hennie Kuiper en Jan Raas. (Van onze judomedewerker) UTRECHT. Op de bondsvergadering van de Budobond Nederland is via lange diskussies duidelijk geworden, dat de toe komst van de B.N.N. onduidelijk is. De afgevaardigden van de zeven distrikten die de judobond telt, hebben ondermeer besloten dat er een reorganisatiekommis- sie moet worden gevormd die gaat bestu deren of het mogelijk is dat de verschil lende sekties binnen de Budobond volle dig zelfstandig gaan worden, of zelfstan dig in federatief verband. Baronchelli plaatste zijn coup na een uiterst overzichtelijk wedstrijdverloop, dat slechts drie opmerkelijke momenten kende: de opgave van Tour-winnaar Ber nard Thevenet, die na 1 uur en 20 minuten wedstrijd afstapte met maagklachten; een lange vlucht (van 145 km) van Caiumi en Viejo, wier voorsprong steeds rond de vier Hoezeer de nationale naijver speelde, bewees wereldkampioen Francesco Moser in de finale met zijn pogingen om, op het door de zwaar gutsende regen spekgladde, golvende parcours, met acrobatentoeren zijn landgenoten kwijt te raken. „Gelijk ’ne zot”, zei Freddy Maertens later over dat stuntwerk. Wat Moser niet lukte, be reikte Baronchelli wèl, dank zij een solo van 15 km, waarbij niemand hem nog serieus kon bedreigen toen hij eenmaal weg was. Ook Freddy Maertens niet, aan wie voor af met Roger de Vlaerninck zo’n belangrij ke rol was toebedacht. Het Belgische duo immers duelleerde in deze laatste grote wedstrijd van het jaar om de beslissende punten voor de Super-Prestigetrofee, wel ke prijs is opgebouwd uit de resultaten van de belangrijkste wedstrijden. Gezien de regelmaat in prestaties die daarmee tot uiting komt, geldt dit klassement als het „officieuze wereldkampioenschap”. Tegen Nastase leek Sanders aanvanke lijk te zullen worden weggespeeld. Hij ver loor de eerste set, waarin Nastase geen enkele fout maakte en voor twee love- games zorgde, met 6-0, maar kwam daarna langszij door de tweede set met 6-3 te winnen. Nastase sloeg in deze fase twee dubbelfouten en probeerde het publiek te bespelen, wat door Sanders knap werd uitgebuit. In de afsluitende reeks corri geerde Nastase die fout echter door met 6- 1 te winnen. nbuu: moedelijk zijn laatste optreden in Neder- la g( land was geweest, zijn we hem in z’n Mw kleedkamer gaan opzoeken om hem te les-F( contracteren voor ons toernooi. Het zweet port. 1 Haa ',oor het Wor,d Star Tennistoernooi, dat de afgelopen week in Nederland is afgewerkt, aarlei lam-F 1 van WST: „Even nadat Nastase tegenover ÖT Al r* kyu

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15