Kerkveiling werd kassucces KEUKENSHOWROOM NU IN KENNEMERLAAN GIESBERTS EN ZOON IN FRAAIE SHOWROOM Problemen bij financiering Algemene Hulpdienst Velsen rs Inbrekers op pad in Santpoort PvdA VERWIJT ACTIEVOERDERS EGOÏSME EN A-SOCIAAL GEDRAG F Openingstijden Postkantoor X 't nt Bi i r Onderzoek naar letterlijk alles, wat helpen kan leen bouw in Velserbroek en aan Minister van Houtenlaan Na brand Zaanlandsche Houtimport Inbraak in Auto gestolen Algemeen onderzoek Kwaliteit broodjeszaak 4 19 7 7 OKTOBER 4 A A N D A G 1 0 tid T GAS WATER SANITAIR DAKBEDEKKINGEN NOURIS LOODGIETERSBEDRIJF R.V. I Instituut voor Visserijprodukten zoekt naar de beste kwaliteit vis lotief „dorpsbehoud en landschapsschoon. 150 i (ADVERTENTIE) IJMUIDEN. Vanaf de Schiplaan in IJmuiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag een gele Datsun ontvreemd. De auto, die afgesloten geparkeerd stond, draagt als kenteken 33-ED-22. De wagen is eigendom van een 26-jarige IJmuidenaar. niging de H. erdag Na de ;enda- i serie Sant- aartoe iteitei s) lopen- id half op de politie ïeems- eiland fraste- IJMUIDEN. De bewoners van de Minister van Houtenlaan en de Stichting antpoort hebben zich de woede op de hals gehaald van de afdeling Velsen van de artij van de Arbeid. Een bezwaar van eerstgenoemde groep tegen woningbouw aan de z„„ l r j ng Ro- rgumenten op grond waarvan de bezwaarden hun actie hebben gevoerd noemen de uur uur Iet Velserbeek, Waterland en Beecke- teyn in de naaste omgeving is het voor de icialisten ondenkbaar dat de groenstrook ings de spoorbaan, die regelmatig wordt ebruikt als vuilstortplaats, plotseling als vaardevol in verband met de begroeiing” fordt gekwalificeerd. Geheel in tegenspraak met de opvatting ijkt volgens de PvdA het argument dat de ewoners van de Minister van Houtenlaan in tweede instantie hanteren) de economi- iche waarde van hun woningen zou met bebouwing op het spel staan. Dat argu ment wordt tendentieus waar de bezwaar den zich niet in de eerste plaats richten tegen bebouwing, maar tegen het type woningen waarmee men voornemens is de strook te bebouwen. Dat type zou namelijk Diet passen in „hun” wijk. Al met al concludeert de PvdA, dat lieden die het voorrecht genieten te mogen VELSEN. Veel vrienden en relaties hebben vrijdagmiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid om een blik te werpen I in de showroom van het garagebedrijf Giesberts en Zoon aan de Tussenbeeks- weg. Het bedrijf dat ter plekke al meer wonen in huizen van 350.000 zich niets gelegen laten liggen aan sociaal probleem van de eerste orde: woningnood. De men taliteit waar we hier mee te maken hebben, aldus de socialisten, komt helaas steeds meer en meer voor. Eerst wij, dan nog eens wij en de rest kan barsten. „Met wethou der Ko Meijer zullen wij ons tegen deze mentaliteit blijven teweer stellen en geza menlijk zullen we succes hebben”. de briefschrijvers in wezen een verkapt extra-subsidieverzoek lijkt. De gemeentelijke dienst voor sociale za ken is verleden jaar met 5 personeelsleden uitgebreid. Een en ander zou verband hou den met het ingewikkelder worden van de uitvoering van sociale wetten, de uitbrei ding van de taak van de dienst en het hoge ambtelijke verzuim dat onder meer ver band houdt met studie. Het TNO-instituut in IJmuiden is gespe cialiseerd in het visserij-onderzoek en dan met name de verwerking en opslag aan boord van schepen, de verwerking tot vis- produkten met alles wat daarbij komt. Daarvoor beschikt het IVP over een team van 45 mensen, waarvan ongeveer de helft in het direkte onderzoek. Er zijn natuurlijk veel raakvlakken met het RIVO, dat overi gens een rijksinstituut is. De scheiding tussen de werkzaamheden is volgens de heer Houwing overigens historisch be paald. Het RIVO had net zo goed een onderdeel van TNO kunnen zijn en ook nu is de grens tussen de twee instituten niet duidelijk afgetekend. Zo houdt het RIVO zich bijvoorbeeld bezig met de verwerking van garnalen, hoewel dat strikt genomen tot de taak van het IVP zou horen. Een deel van het algemeen onderzoek, dat bij het IVP wordt gedaan omvat het bestuderen van alle veranderingen, die in verse vis plaats hebben vanaf de vangst tot aan de consumptie. Daarbij horen proce- dé’s als roken, zouten, marineren. Dat on derzoek vormt een basis, om te zien, hoe de vis het best verwerkt kan worden en welke apparatuur daarvoor het meest geschikt is. Op het ogenblik bijvoorbeeld wordt er onderzocht of er bij het roken van vis met minder rook dezelfde of betere resultaten te verkrijgen zijn. Vermindering van rook Een van de proefnemingen in het Insti tuut voor Visserij Producten: kijken of visroken met minder rook tot dezelfde of mogelijk zelfs betere resultaten kan lei den, een onderzoek dat vooral van groot belang is voor de milieuhygiëne. IJMUIDEN. „Onze taak begint om zo te zeggen daar, waar die van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek ophoudt. Het RIVO houdt zich bezig met de biologie, de opsporing en de vangst van de vis en wij als Instituut voor Visserij Producten van TNO gaan aan het werk vanaf het moment dat de vis aan boord komt”, aldus adjunct- directeur H. Houwing van het Instituut. TNO wil zeggen Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek en het instituut houdt zich bezig met allerlei soorten onderzoek, zowel algemeen onderzoek als in opdracht van het bedrijfsleven of de overheid. Voor een groot deel wordt TNO door het Rijk gesubsidieerd, maar opdrachten moeten betaald worden. „dorpsbehoud” de bebouwing van de Vel- serbroekpolder pogen te verijdelen. De alternatieven die door de Stichting Sant poort zijn aangedragen hebben niets te betekenen. De socialisten herinneren er even aan dat de bevolkingsdichtheid van het gebied waar de „beminnaars van dorpsbehoud en landschappsschoon wo nen 115 per vierkante kilometer is. In IJmuiden bedraagt dat aantal 386. Als de alternatieven door de Stichting aangedra gen uitvoerbaar zouden zijn en gereali seerd zouden worden zou dat aantal oplo pen tot 430 inwoners per vierkante kilo meter. dan 25 jaar is gehuisvest heeft nimmer de beschikking gehad over een dergelijke expositieruimte. Door de sloop van twee onbewoonbare aangrenzende huisjes is dat nu mogelijk geworden. De ruimte die door de sloop is vrijgeko men is naar een ontwerp van Citroen Ne derland op passende wijze in relatie tot de omgeving opgevuld. Op een vloeropper vlak van 250 vierkante meter staat het Franse autoprodukt, waarvan dit bedrijf al circa 14 jaar de vertegenwoordiging heeft, uitgestald. Het pand is opgetrokken uit een staalconstructie die aan de voorzij de geheel is vrijgelaten voor een glazen wand. Hierin bevindt zich een schuifdeur met een entree van 4 meter breedte. Het in- en uitrijden van de tentoongestelde wa gens is daarmee geen probleem. De wa gens komen goed tot hun recht op de vloer van gewassen grindtegels. De bouw werd uitgevoerd door het aannemersbedrijf Bender en Zoon uit IJmuiden. Men is binnengekomen door een zijdeur te forceren. In een bureau werd een geld kistje aangetroffen, dat is opengebroken. Hoewel de biologie bij het RIVO berust, houdt het instituut zich toch ook met een stukje biologie bezig, maar dan met de „micro-biologie”. In hoeverre bakteriën de vis aantasten en wat voor bakteriën voor kan milieu-overlast verminderen en dat is iets dat een heleboel mensen graag willen. voerd in de openingstijden van het hoofd postkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Inplaats van op vrijdagavond zal het kan toor op donderdagavond voor het publiek geopend zijn tot half negen. Voor de overi ge werkdagen blijft de openingstijd van half negen ’s morgens tot zeven uur ’s a- vonds. Een van de activiteiten op dit moment is het opstellen van normen, waaraan vis en visproducten moeten voldoen. Dit ge beurt in samenwerking met gelijke insti tuten in het buitenland en het doel is om te komen tot internationale standaard normen, die in de warenwetten van de verschillende landen opgenomen worden. Het onderzoek van het IVP, dat sinds enkele jaren aan de Dokweg in IJmuiden over een nieuw en modern gebouw be schikt, wordt gedaan in drie laboratoria; het chemisch laboratorium, het micro-bio- logisch laboratorium en de technische af deling. En in de hoek van het gebouw treft men nog een afdeling aan, die er een „beetje bijhangt”, zoals de heer Houwing het uitdrukt. Deze afdeling heeft met de visserij weinig of niets uit te staan. Het is IJMUIDEN. Ruim drie maanden na dat de Zaanlandsche Houtimport B.V. aan de Kalverstraat in vlammen opging heeft een gedeelte van dit bedrijf op een ander plaatsje in IJmuiden zijn poorten alweer geopend. De nieuwe keukenshow- room is ondergebracht aan de Kennemer- laan 38. Voorlopig is het pand gehuurd voor de tijd van één jaar. Afhankelijk van de resultaten zal worden bekeken of men in de toekomst terugkeert op het oude nest of dat men de nieuwe vestiging hand haaft. tel. 023-320229 Overzichtelijk zijn zowel op d? begane grond als op de eerste verdieping de keu- keneenheden opgesteld. Het domein van de vrouw dat zo’n belangrijke plaats is gaan innemen in onze samenleving dat steeds meer mensen er toe over gaan zich een nieuwe keuken aan te schaffen. Bij de Zaanlandsche kan men terecht. In prijs variërend van 500,- tot 25.000,- is er voor iedere beurs een moderne keuken. Veel handige snufjes, veel veiligheid, veel automaten en uiteraard in een diversiteit van uitvoeringen naar vorm en kleur. Veel relaties en klanten maakten zaterdag al van de gelegenheid gebruik even een kijk je te nemen in dit uit de as herrezen keukenparadijs. De heer Houwing vertelt, dat het Insti tuut zich de laatste tijd, heel intensief be raadt, wat de mogelijkheden zijn, nu veel gevraagde vissoorten schaars worden. Aan de ene kant zoekt het instituut naar andere soorten, die door bepaalde berei dingswijzen aantrekkelijk gemaakt kun nen worden en anderzijds is de adjunctdi- recteur van mening, dat de kwaliteit van de schaarse vis zo hoog mogelijk moet zijn als ook de prijzen hoog zijn. „We geloven dat er extra aandacht aan de kwaliteit besteed moet worden in deze tijd”, zegt hij, „en mensen die zeggen, dat de vis toch wel gekocht wordt, redeneren naar ons gevoel kortzichtig”. Het instituut voor Visserij produkten doet er alles aan om door on derzoek een zo hoog mogelijke kwaliteit mogelijk te maken. De mogelijkheid om de showroom aan de Kennemerlaan te openen ontstond toen de meubelhandel die er voorheen in geves tigd was verhuisde naar het Marktplein. De Zaanlandsche beschikt in zijn nieuwe behuizing over iets meer ruimte dan aan de Kalverstraat. In de beschikbare ruimte behoefde niets te worden verbouwd. Het interieur werd aangepast door de firma Braam en Faassen. vernieuwing reparatie land.erk.installateur plos- jdag. RE- num- s een illen. n; 5. lanse losse Het bureau aan de Spaarnestraat werd in 1976 door 40.879 personen bezocht. Aan bijstand werd voor ruim tien miljoen uit gekeerd aan thuiswonenden, voor vijftien miljoen aan mensen in verplegingstehui- zen terwijl met de uitkering op basils van de WW en Rijksgroepsregelingen ook nog eens vier miljoen was gemoeid. De yergadering begint om half acht en is voor het publiek toegankelijk Door al dat onderzoek is het instituut ook in staat om te adviseren als een be drijf nieuwe apparatuur wil aanschaffen of zelfs te helpen bij de bouw en inrich ting van hele bedrijven, iets wat met name voor de Derde Wereld gebeurt. De hoofdzaak blijft echter onderzoek om te komen tot verbetering van de kwaliteit van de vis. Daarbij houdt het IVP zich ook bezig met het ontwikkelen van nieuwe apparatuur. Zo is er bijvoorbeeld een vriezer ontwikkeld voor het los in vriezen van zeeproducten als garnalen, kokkels en mosselen. Ook het testen van apparatuur, die anderen hebben gemaakt, behoort tot de mogelijkheden, zoals het testen vorig jaar van een garnalenpelma- chine. Tien pinken brachten zaterdagoch tend een bedrag van 20.000,- op bij de traditionele veiling op het terrein van de Rooms Katholieke Kerk aan de Frans Netscherlaan in Santpoort. Schone winst voor de kerk: ƒ7.312,-. Daar kwam nog een stevige duit bij toen na afloop van de koehandel vei lingmeester Kees Duyneveld de leiding nam van een goederenveiling in het gymnastieklokaal van de Bernard Al- frinkschool aan de Terrasweg. De aller beste pink was goed voor een bedrag van 2.500,-. Goed geld, volgens de in gewijden, die ook wisten te melden dat pinken momenteel schaars zijn. Het vlotte verloop van de handel was voor een jongetje aanleiding zijn bok, waarvoor hij thuis geen huisvesting meer heeft, te koop aan te bieden. De vreemde eend bleek goed voor 25. Over de opbrengst van de goederen veiling behoefde pastoor Ch. Wüst zich ook geen zorgen te maken. De goederen die allemaal beschikbaar zijn gesteld brachten een veelvoud van hun werke lijke waarden op. Het eerst ging een auto met 8 kubieke meter tuingrond voor 250,- onder de hamer. Huishou delijke voorwerpen, speelgoed, snuiste rijen en gebruiksartikelen, kunstnijver- heidszaken waaronder volgens vei lingmeester Duyneveld echt antiek uit Indië volgden in een vlot tempo. Het publiek toonde zich koopgraag en daar wist de verkoopleider best raad mee. De dames serveerden na de koffie met speculaas koelere en pittiger dron ken. Het had geen nadelige invloed op de kooplust. Integendeel! De argumenten die door de bewoners an de Minister van Houtenlaan zijn aan- edragen worden door de PvdA omschre- en als een brok puur egoïsme. In de eerste laats zouden de bewoners grote waarde lekennen aan de groenstrook waarop lümte is voor de bouw van 49 woningen. De PvdA zegt een voorstander te zijn van behoud van natuurschoon. Men con stateert echter dat een halt dient te worden toegeroepen aan het leed dat woningnood veroorzaakt maar dat iedereen in de aller eerste plaats recht heeft op een hap eten, een behoorlijk stuk kleding en een dak boven zijn hoofd. I 20 oktober zal een wijziging worden inge- IJMUIDEN. Bij een inbraak in een broodjeszaak aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is vrijdagnacht een bedrag van 200, buitgemaakt. SANTPOORT-ZUID. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een drietal woningen aan de Anna van Buren- laan in Santpoort-Zuid. In alle gevallen is men binnengedrongen door aan de achter zijde van de huizen een deur te forceren, waarbij vermoedelijk gebruik is gemaakt van een schroevedraaier. Steeds werd de benedenverdieping doorzocht. Uit de woningen verdwenen geldbedragen van 100,- en 25,-. Boven dien werd een verzameling oude munten buitgemaakt, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld. Niet minder verstoord is de PvdA door de houding van wat zij noemt de „achtens- waardige” burgers van Santpoort die met motieven als „landschapsschoon” en VELSEN. Met ingang van donderdag Niet al deze instellingen blijken echter genegen de Algemene Hulpdienst Velsen °P deze wijze te steunen. Verschillende organisaties hebben het gemeentebestuur laten weten het onjuist te vinden subsidies te verstrekken terwijl ze zelf ook worden gesubsidieerd. De commissie van sociale aangelegenheden gaat zich woensdag bui gen over deze materie die van de kant van bederf verantwoordelijk zijn vormt een deel van het onderzoek van he,t IVP even als het onderzoek naar de aanwezigheid van ongewenste stoffen, zoals kwik in de vis of naar bepaalde kleurstoffen bij de bereiding. VELSEN. Het aantal aanvragen om teilp bij de Algemene Hulpdienst Velsen 's in vergelijking met 1975 met niet min ter dan 25 procent toegenomen. Er wer- ten 2300 diensten verleend. Met de finan- tiering daarvan was een bedrag van H4.296,- gemoeid. Dat geld werd verkre gen van kerkelijke instanties, het Huma nistisch Verbond, particulieren en vereni gingen, die zich bewegen op het vlak van teaatschappelijk werk. de afdeling materialen-onderzoek, die zich bezig houdt met het testen van trossen, kabels, touwwerk op kracht en degelijk heid. ht varQg onbebouwde kant van hun laan is door de Raad van State gehonoreerd. De wan in (cjajjsten een „anti-sociale actie”. De Stichting Santpoort heeft het verbruid omdat zij t voor- lcjj beeft opgesteld tegen bebouwing van de Velserbroekpolder met als belangrijkste de. De d. Met kening

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5