Tot einde oktober in At Ca 5 )9 IMPULS VOOR KADERVORMING oriëntatiecursus dirigenten Long Tall Ernie met Shakers Nieuwe show Gerard Cox: goed voor een fijn avondje uit Caravans van de weg af Beverwijk maakt school met vrijdag in „Donkey Shot” „De Nieuwe Slof" Mi LM i met bijzondere dia-show Benoeming tot hoofd ontvangkantoor I Schietvereniging „De Vrijheid” ’t Nut van start MB MAANDAG 1 O OKTOBER 19 7 7 7 I „NIEMAND WEET DAT IK REPELSTEELTJE HEET V I -S: in f V’* 1 ■1’^1 i I «Li Twee eeuwen historie van het kinderprentenboek in beeld 3 bij liet staan door z’n vier revue-girls JOKE DIEREN-FRERICHS Simone Kleinsma en Leoni Jansen (beiden zangtechnisch erg sterk) en Hannah de Leeuwe en Hanny Vree, die het allebei meer van het dansen moesten hebben. Voor de muzikale begeleiding zorgde het sextet van Fred Leeflang. Prima op dreef was Cox in monologen als „Lelijk” (over de verschrikkelijke jeugdherrineringen van een lelijk kind), „Kinderen” (samen met z’n broertje op vakantie naar Frankrijk) en het ijzerster ke item „Rotsport”, waarin de „gijzel- sport” op de korrel wordt genomen. De kabaretier toonde zich in deze conférences een oritspannen performer, die de zaal vanaf een krukje toespreekt alsof-ie in intiem gezelschap een mooi verhaal zit op te dissen. Al met al genomen vormt „Repelsteel tje” een show, die goed is voor een ont spannen avondje uit. En mocht Cox voor de officiële première nog wat wijzigingen willen aanbrengen, wat niet direct noodza kelijk maar af en toe wel gewenst is, dan zou hij z’n geluidstecnicus moeten vragen met name de spreekmicrofoons wat min der blikkerig wordt. Want je tetterde zater dagavond „De Nieuwe Slof” wél regelma tig uit. HEEMSKERK. De tien beste schut ters waren ditmaal tijdens de wekelijkse onderlinge competitiewedstrijden van de schietvereniging „De Vrijhied” de volgen de leden, die samen in totaal 871 punten scoorden: F. A. Kok 93; H. Tomas 89; C. M. Hoogewerf 88; A. P. v.d. Meet 88; F. Th. Zwart 87; H. J. Koper, H. van Leen en Q. M. Ryke 86; J. W. Siewertsen 85 en A. J. Robben 83. Voor de cursus in Beverwijk gaven zich ruim vijftig deelnemers op die overwe gend uit Noord-Holland komen. BEVERWIJK. De heer K. Vermeulen, raadslid voor de PvdA, is per 1 oktober benoemd tot hoofd van het ontvangkan toor der directe belastingen en accijnzen in Beverwijk. Aandacht krijgen tijdens de cursus on der meer het dirigeren van opera- en ope- rettegezelschappen, fanfare- en harmo- niekorpsen, brassbands, koren en accor- deonensembles. Men kan kennis nemen van de specifieke eisen die elk der sectoren stelt en ook in dit opzicht werkt de oriënta tiecursus verbredend. ren. Men probeert nu van het kind en zijn belevingswereld uit te denken. De hele ontwikkeling is af te lezen en te kijken op de tentoonstelling, waarbij te recht veel plaats is ingeruimd voor het kind zelf. Er is een speelhoek en een lees hoek waar de kinderen, hun eigen gang kunnen gaan terwijl u de tentoonstelling (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De oriëntatiecursus voor dirigenten, die op de zaterdagochtenden in/ de Stedelijke Muziekschool van Beverwijk aan het Westerhoutplein wordt gegeven, blijkt een groot succes te zijn. Deze cursus is als een experiment in Noord-Holland opgezet door de sectie muziek van de Culturele Raad Noord-Holland, maar er komen ook al cursisten uit Emmen en Groningen naar Beverwijk en elders in het land zijn al initiatieven ontplooid om met dergelijke cursussen te starten. De cursus is bedoeld voor geïnteresseer de musici die willen nagaan of het tot hun mogelijkheden behoort om te gaan dirige ren. Vaak is de motivering de dirigent te kunnen vervangen, maar er meldden zich ook cursisten die al voor een korps, koor of ensemble staan en die hun mogelijkheden willen verruimen. Uitgangspunt voor de cursus is geweest het gebrek aan kader voor de amateuristi- HEEMSKERK. Long Tall Ernie and the Shakers presenteren vrijdagavond 14 oktober hun rock and roll-muziek in het jonge rencentrum „Donkey Shot” aan de A. Verherent- straat en stellig zullen er ook nummers te beluiste ren zijn van hun verzame- lalbum „Do you remem- bezoekt. Zaterdag bij de opening werd er ook poppenkast gespeeld voor de kinde ren, die zich onmiddellijk ook stortten op de manden vol met kinderboeken. In de centrale bibliotheek is annex aan de ten toonstelling ook een afdeling ingericht die de aandacht vestigt op het kinderboek. Mevrouw Heimeriks wees aan het einde Met de single „Do you remember” haalden ze de top van de hitparades. Ze spelen nu inmiddels op vele festivals en in bekende Eu- ber” met als ondertitel „5 jaar rock roll”, die ge maakt werd ter gelegen heid van het vijfjarig be staan van de groep. dat de cursus de aspirant-dirigenten over de drempel heen kan helpen om zich ver der te ontwikkelen. De cursus in Bever wijk dient ter oriëntatie. Er is geen diplo ma aan verbonden, maar een aantal cur sisten is al vast van plan de tweejarige dirigentencursus in Alkmaar of elders te gaan volgen en als zodanig kan de cursus in Beverwijk een goede voedingsbron zijn voor de officiële opleidingen die het kader van de amateuristische koren, korpsen en ensembles kunnen vergroten. Dat was tenslotte het doel van <ie experimentele oriëntatiecursus. Het gebrek aan kader is een landelijk probleem. Daarom toont ook het ministerie van CRM grote belangstel ling voor de Beverwijkse cursus, die waar schijnlijk school zal maken voor andere provincies. BEVERWIJK. Hoe oud of jong men ook is, in „De Nieuwe Slof” kan iedereen tot en met zaterdag 29 oktober de kinder en prentenboeken vinden die bij de eigen jeugd horen. De Stichting Tentoonstellin gen Beverwijk heeft zich veel moeite ge geven om een overzichtstentoonstelling in te richten met zoveel mogelijk de origi nele prenten van de eerste specifieke te keningen voor het kind tot de laatste fraai geïllustreerde kinderboeken. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Caravans, kampeer wagens en dergelijke mogen in Heems kerk na 22 oktober niet meer op de open bare wegen staan, volgens de algemene politieverordening. A Bij de opening van de tentoonstelling in „De Nieuwe Slof” complimenteerde mevrouw BEVERWIJK. Het Nutsdepartement Beverwijk begint het seizoen op donder dag 13 oktober met een dia-show over Schotland. De Hilversumse reisfotograaf Chris Breet heeft een systeem ontwikkeld om de verschillende afbeeldingen in el kaar te laten overvloeien. De teksten wor den gesproken door Bob Meijer, jarenlang nieuwslezer van de NOS. sche muziekbeoefening in verenigingsver band. De uitslag van een enquête ligt er mede aan ten grondslag. Elke zaterdagmorgen treedt er een koor, korps of ensemble op en dat is dan de aanleiding voor een verdere bespreking van technieken. Onder meer een video recorder wordt gebruikt voor registratie van het eigen optreden. Nu, na een paar lessen, is al gebleken, Vooral op deze eerste Nutsavond in het seizoen zijn nieuwe leden van harte wel kom. De contributie bedraagt 12,50 per jaar en gezinsleden betalen maar 5,- voor de vier voorstellingen. De entreeprijs voor één avond is eveneens 5,-. Alle Nutsavon- den worden gehouden in „De Nieuwe Slof”, steeds vanaf acht uur. BEVERWIJK. Kabaretier Gerard Cox is met vlag en wimpel geslaagd voor z’n examen als solo-artiest. Zelfs als uit uitprobeer-voorstelling laat Cox nieuwe show „Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet” geen ruimte voor een andere conclusie. Een nagenoeg uitverkochte Nieuwe Slof was er zaterdagavond, op uitnodi ging van de Stichting Theater Beverwijk, getuige van. van haar inleiding op één van de motto’s van de tentoonstelling: „Geef het kind een kans, ook bij het kiezen van zijn prenten boek” en dat is wellicht een goed advies nu de kinderboekenweek nadert. Ouders en ouderen kunnen op de expositie een stukje jeugdsentiment laten opbloeien bij het zien van oude school- en prentenboeken. h- Aspirant-dirigenten krijgen tijdens de cursus gelegenheid voor een korps, koor of ensemble te staan, onder het kritisch oog van mede-cursisten en soms met een registrerende televisieca mera. Met behulp van de videoappara tuur kan men zichzelf aan het werk zien. Burgemeester en wethouders doen een beroep op de eigenaren er voor te zorgen, dat deze voertuigen vóór die datum elders worden opgeslagen of geparkeerd. Dan behoeft de politie niet dwingend op te I treden. land ontstond een nieuwe stroming, nadat in Duitsland Wilhelm Busch grote bekend heid had gekregen. Van de Engelse invloe den werden in Nederland onder meer Jet- zes en Rie Cramer de representanten. An dere bekende naaien uit het begin van deze eeuw zijn Tjeerd Bottema, Jan Sluy- ters, L.‘ W. R. Wenckebach, H. J. Isings jr. en De Bruin, maar tot een werkelijke kunstvorm groeide het allemaal nog niet uit. Eigenlijk pas rond 1950 komt het kin derboek en het kinderprentenboek werke lijk in de belangstelling te staan en dat houdt natuurlijk verband met de veran derde opstelling van de ouderen ten op zichte van de niet langer onmondige kinde- ropese zalen. De groep be staat uit Long Tall Ernie, zang, Alan Mc Farlane, drums, Tony Britnell, zang, piano en saxofoon, Ruud van Buuren, basgitaar en Cafl Busköhl, sologitaar. Hun optreden begint vrij dagavond om ongeveer half tien. De toegangsprijs is zes gulden. Was u van de generatie van Ot en Sien of vond u als kleuter de plaatjes van Dick Bruna, die na de tweede wereldoorlog in ternationale befaamdheid kregen, fijn om mee te spelen en naar te kijken? Wat springt er nu uit voor de jeugd? De kinderprentenboeken hebben een ei gen historie, die zaterdagmiddag bij de opening van de tentoonstelling in grote lijnen werd geschetst door mevrouw A. Heimeriks, docente jeugdliteratuur aan de Frederik Muller Akademie in Amsterdam. Zo’n twee eeuwen geleden bestonden er nog helemaal geen kinderboeken. De ge schiedenis van het kinderboek begint ei genlijk bij de zogenoemde centsprenten. Dat was een reeks afbeeldingen op één vel papier die voor enkele duiten of een oortje verkocht werden door de marskramers en op de jaarmarkten. De tentoonstelling laat er enkele voorbeelden van zien. In 1778 waagde Hieronymus van Al- phen het in Nederland een boekje voor kinderen te maken met zijn „Proeve van kleine gedigten voor kinderen”, maar thans is het bijna onvoorstelbaar, dat dit zedeprekerige boekje aan de kinderen werd gegeven. Bestemd voor het zoge noemde „mindere volk” was de spreek woordelijk gebleven „De brave Hendrik”. In het begin van de negentiende eeuw was de typografische verzorging van de werk jes fraai, maar tegen het midden van de negentiende eeuw zien we een periode van artistiek verval. Het illustreren voor kinde ren werd niet serieus genomen. In Enge- Gerard Cox treedt met z’n jongere show in de voetsporen van illustere voorgangers als Sonnevelt en Elsink. Behalve dat hij in zang- en acteerkwaliteiten niet of nauwe lijks voor dit tweetal onderdoet, ook de opbouw van „Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet” doet sterk aan de beproefde succesformule van de Sonnevelt/Elsink-shows denken: een liedje, een dansje, een conférence, een sketchje, weer een liedje en ga zo maar door. Staat of valt een dergelijke aanpak be halve met de kwaliteit van de uitvoerende artiest (bij Cox zoals gemeld dik in orde) vooral ook met de kwaliteit van de ge bruikte teksten en muziek: ook daarover heeft Cox geen klagen, waar hij gebruik heeft kunnen maken van het vakman schap van beroepsschrijvers als een Kees van Kooten, een Hans Dorrestijn en een Jan Boerstoel. Voor de composities teken den voornamelijk Ruud Bos. Deze sa menwerking leverde een hecht doortim merd programma op, waarnaar het onbe kommerd kijken en waarom het smakelijk, achten was. Erg geslaagd was bijvoor beeld het nummer „Plat”, een liedje over een bloedige zondagse autorit waarin Cox h- Op de tentoonstelling ontbreken natuurlijk de boekjes niet waarmee de vooroor logse generatie is opgegroeid: Ot en Sien in de serie „Nog bij moeder” van Jan Ligthart en H. Scheepstra en de serie „Van eigen bodem”. Bar en boos van braafheid. A. Heimeriks (op de foto links) de voorzitter van de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk met het initiatief tot deze opmerkelijke expositie. TlnWi

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7