Kerk verzet zich fel tegen niet-kerkelijke echtscheiding BRITSE HEDEN CONTRA VERLEDEN Aandeel Amerikaanse FRAUDE jeugd in zware misdaad stijgt onrustbarend AANTAL KINDEREN MET GAAF GEBIT NEEMT TOE R i 99 99 DIRECTEUR D. POSTMA VAN JELLINEKKLINIEK: X Zelf slachtoffer Meer dan de helft to Afzwakking Boksbeugel F Celibaat Verandering Actie tegen carnaval ISslF (Van onze Amsterdamse redactie) I >n (Van onze redacteur in Griekenland, Frans van Hasselt) derdduizend Grieken, voor het overgrote deel mannen, bevin den zich in deze positie. ATHENE. „Panhelleense Vereniging ter bescherming van het Familieleven” zo noemt zich, al mag dat misschien enige verbazing wekken, een grote groep Grieken die al jaren gele- den hun wettige echtgenoten hebben verlaten maar nog steeds aan deze verbintenis „vastzit ten”, ook al hebben zij vaak nieuwe levenspartners gevonden en nieuwe families gesticht. Hon- AMSTERDAM. „Ik geloof dat de rol van alcohol vaak wordt onderschat. Dat komt door het betrekkelijk langzame tempo waarin alcohol mensen en situa ties in zijn greep krijgt. Waar be gint het probleem? Bij het sociaal geaccepteerde gebruik. De borrel na de vergadering, de borrel bij het zakengesprek, het slokje na het werk. Pas in de loop van de tijd'wordt gebruik misbruik, ver slaving. Je zit eraan vast voor je er erg in hebt”. •Sm s Nog geen automatische scheiding in Griekenland met een laadvermogen van 75 ton. ün, 1 Rol van alcohol vaak onderschat it ü- Directeur mr. D. B. W. Postma Iemand een alcoholist noemen, ligt hem Dat nieuwe centrum het eerste in z’n Op de voorgrond het vervoermiddel van het verleden: paard en Russische vrachtwagen van de Beyelorussian Auto Fabrieken Waarnemers zijn van oordeel dat de 2,46 6,37 In 1975 werden in Engeland vijftig acties ondernomen, bij wijze van steekproeven, om fraude te ontdekken. In 1442 gevallen werden 492 frauduleuze aanvragen ont dekt gemiddeld een besparing van bijna Volgens het studierapport komen de meeste gevallen van fraude voor in situa ties waarin aanvragers geen melding ma ken van extra bijverdiensten, of van in komsten van hun echtgenoten. Het Conservatieve parlementslid Ed ward du Gann, voorzitter van de stu diecommissie, schrijft de administratieve chaos in Engeland toe aan het feit dat ministers en hun departementen in de loop der jaren steeds meer te zeggen hebben gekregen over de uitkeringen. Naar zijn mening zou de controle op het uitkerings systeem moeten worden teruggeleid naar het parlement. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) niet. „Dat woord is een etiket, een stigma. Je kunt veel beter zeggen: wanneer heeft iemand een alcoholprobleem? Dan kun je wat gaan differentiëren. Praten over alco holisme met een dergelijk zware etikette ring betekent slechts een verzwaring van het probleem, waarbij je het stuk wezenlij ke discussie over dat probleem uit de weg gaat. Ieder mens moet bij zijn eigen leefpa troon regelmatig een vraagteken zetten. Als je als volwassen mens niet in staat bent je eigen keuze te bepalen uit het consump tieve aanbod, dan blijft slechts over te kiezen uit dat wat je aangereikt krijgt. Dan neem je dat waarmee je lekker onderuit kunt gaan zakken. Drank, of de televisie”. Waar veel mensen drinken, komen ook veel problemen. Wat dat betreft denk ik wel eens, zonder me te willen wagen aan politieke statements: als de heren politici eens wat minder zouden drinken, dan zou het niveau van hun discussies beduidend omhoog gaan. Je moet als toplaag niet alleen de massa duidelijk maken wat de gevolgen van te veel alcoholgebruik zijn, als top moet je de toon aageven. Het heeft geen zin om maar een eind weg te drinken onder het motto: ik heb toch een chauffeur die me naar lluis brengt. Je moet als top man, als politicus, als regeerder, gewoon zorgen dat je niet veel drinkt”. zijn alleen gemotiveerde tandartsen die hun patiënten enthousiast kunnen ma ken. Het probleem is, dat de meeste patiënten voor een vulling komen en niet voor een „verhaaltje” en dat boven dien verreweg het merendeel veel te laat bij de tandarts aanklopt. Een misver stand is ook, dat tanden poetsen genoeg is. „Het geloof in tanden poetsen is veel te groot. Ik denk zelfs dat het een van de belangrijkste redenen is dat er zoveel cariës is”, zei prof. Backer Dirks. Bij het terugdringen van de suiker- consumptie moet volgens de heer Hage niet alleen worden gedacht aan snoep, maar ook aan frisdranken en aan hoest en andere drankjes van de apotheker. Wat dat laatste betreft deelde prof. dr. O. Backer Dirks (hoogleraar in de pre ventieve tandheelkunde in Utrecht) mee, dat er overleg gaande is met de farmaceutische inspectie over het mo gelijk vervangen van de suiker in „zoe te” drankjes. Hij verwacht, dat het daar wel van zal komen. Moeilijker zit het met „vaste” farmaceutische preparaten als tabletten en pillen. zakte het drankgebruik. Het minst werd er gedronken tussen 1930 en 1950. Daarna kwam er opeens weer een piek, die tot op heden nog steeds stijgt. Per hoofd van de Nederlandse bevolking drinkt iedereen nu ruim 7 liter zuivere alcohol per jaar. Inter nationaal gezien nog niet zoveel, maar Nederlanders zijn nooit zulke echte drin kers geweest. Een werkgroep is bezig een team samen te stellen dat de kliniek moet gaan beman nen en dat een zgn. behandelingsmodel moet opstellen. „We moesten wel”, zegt Postma. „De druk op onze deur werd de laatste tijd erg groot. We hebben, in andere panden, al jarenlang gewerkt met crisisinterventie, maar we hadden tot nog toe onvoldoende ruimte voor echte noodgevallen op alco- holgebied. In de nieuwe ruimte blijven de mensen die binnen gebracht worden onge veer twee weken. We beginnen ze te ontgif- ten, daarna maken we een plan op voor verdere behandeling. Lawrence, George en Erik behoren tot een nieuwe generatie jeugdmisdadigers die burgers en autoriteiten in de Verenigde Staten in groeiende mate verontrust, een generatie waarop het Amerikaanse justi tiële stelsel nog geen antwoord heeft ge vonden. NEW YORK. Lawrence, vijftien jaar oud, maakte met een mes een eind aan het leven van twee buurkinderen, van wie hij er een eerst had gecastreerd. George uit Washington, intussen zestien jaar, heeft ook een dubbele moord op zijn geweten. Hij is verder medeplichtig aan twee ande re moorden en een reeks roofovervallen. Erik uit New Haven, veertien jaar, be roofde met een aantal leeftijdgenootjes een student, die zij vervolgens op beest achtige wijze vermoordden. De kinderen zijn meestal zelf slachtof fer van de maatschappij, door hun ouders mishandeld of in de steek gelaten. Vaak zijn zulke ouders misdadigers, verslaaf den of emotioneel gestoorden. Ze komen uit alle lagen en groeperingen van de bevolking, hoewel de zwarten, over het algemeen het armste deel van de natie, in de meerderheid zijn. Het verschijnsel van de jeugdcriminali teit beperkt zich niet tot het mannelijk geslacht. Het aantal arrestaties van meis jes beneden de achttien jaar die zware vergrijpen hebben gepleegd is tussen 1970 en 1975 met veertig procent gestegen. Bij de jongens lag dit percentage rond 24. Wat is de oorzaak van deze ontwikke ling? Sociologen zoeken haar in de materi alistische levensinstelling van de Amerika nen, in het voortdurende geweld op de televisie en niet in de laatste plaats in het verdwijnen van het gezag van de ouders, de scholen en de kerken. iche val- 5 re- 11 ijk zers wagen. Op de achtergrond, een ietwat groter vrachtvoertuig: een ,50 ,00 ,00 ,55e ,00 ,00 ,50 ,00 ,90 .90 ,50 ,00 ,20 1,00 1,40 1,10 .90 ,60 ,,00e 1,50 1,30 400 1,00 .,00 1,00 1,10 >,00 ,00c 1,00 1,50 1,00 2,50f 1,20 5,20 5,50 ),50d 5,00 5,30 9,30 4,20 1,00 l,P0 1,50 l,80b 6,00 3,50 3,00 3,00 2,50 8,50 4,90 2,00 4,00 3,70 8,50 3,70 2,30 6,8P 4,10 2,00 i5,00 9,00e 19,00 12,50 15,50 I, 00 9,70 19,00 >3,00 12,50 6,X0 17,00 10,00 IN00 II, 00 15,00 De oppositie hiertegen, vooral bij de jongere generatie, neemt hand over hand toe niet in de laatste plaats omdat het vaak behoorlijk in de papieren loopt en menigeen ziet in de huidige opstelling, van de Synode een laatste stuiptrekking. De heer Hage zei desgevraagd, dat er mede dankzij het werk van mondhy giënistes op (kleuter)scholen, nu al heel wat schooltandverzorgingsdiensten zijn waar ongeveer een vijfde van de kinde ren met een gaaf gebit binnenkomt. De voorlichting over mondhygiëne en ge zonde eet- en snoepgewoonten lijkt dus wat effect te gaan krijgen. Maar dat wil nog niet zeggen, dat de situatie nu roos kleurig kan worden genoemd, zoals de >erd 1 260,00 I 6,40 I 5.90 stelling, waarbij bisschoppen zelf aan celibaat onderhevig het beslissings recht krijgen over al of niet voortbestaan van huwelijken, hebben kranten van rechts tot links heftig bezwaar aangete kend. Er is ook geen kans dat de regering een dergelijk voorstel overneemt. De kerk neemt in Griekenland lang niet zo’n machtspositie in als in rooms-katholieke landen, maar met de scheidingskwestie komt men wel heel dicht op haar terrein en het is wel zowat zeker dat de regering dit hete hangijzer tot na de verkiezingen in portefeuille zal houden. De afloop van een plebisciet, waar Augustinos voor pleit, zou lang niet zeker zijn. Echtscheiding is volgens het orthodoxe kanonieke recht mogelijk, driemaal zelfs De activiteit van jonge misdadigers, die steeds brutaler optreden, draagt er toe bij dat de Amerikanen in de grote steden uit bepaalde wijken wegtrekken en ’s avonds niet meer de straat op gaan als dat niet dringend nodig is. De meeste spholieren aarzelen geen mo ment te gehoorzamen als een groepje van vier of vijf leeftijdgenoten beveelt een fiets, een geldbeurs of een abonnements kaart voor de bus af te geven. Ze weten dat de leden van dergelijke benden snel zijn met het trekken van een mes of het hante ren van een boksbeugel. Opvangmogelijkheden zijn er overal, in de vorm van consultatiebureaus- ep in de vorm van de AA-clubs. Maar wie met acute drankproblemen te kampen heeft, kan lastiger geholpen worden. Daar wil de Jellinekkliniek iets aan gaan doen. In sa menwerking met dè GGD gaat de Jellinek kliniek volgend jaar een speciale kliniek in Amsterdam openen, waar mensen met acute alcoholproblemen geholpen kunnen worden. „Alcoholisme is een manier van leven; maar wel een uiterst ongezonde, slopende manier. Als je op een gegeven moment tijdig inziet dat er op het gebied van alco holgebruik iets met je aan de hand is zoals hoofdpijn na de borrel van de vorige avond of het niet lekker op gang kunnen komep zonder een sherry of een pilsje, of om 5 uur ’s middags echt snakken naar een borrel dan kun je er nog wat aan doen. Zonder hulp maar dat vereist veel zelfbeheersing en energie of met hulp, bijvoorbeeld van een consultatiebureau”. De „officiële vergissingen” worden toe geschreven aan het gecompliceerde socia- le-verzekeringssysteem, het ontbreken van computers, waardoor aanvragen niet ge controleerd kunnen worden (of zij bijvoor beeld al eerder in een ander district wer den ingediend: en aan te vaak wisselende employés van de uitkeringsbureaus. Het rapport van de studiecommissie legde er 30.000 gulden per week voor de Britse belastingbetaler. In andere gevallen, waar in gericht te werk werd gegaan en de inspecteurs zich concentreerden op inder daad „verdachte” gevallen, bleek dat er van de ruim 28.000 onderzochten bijna de helft „knoeide” met de uitkeringen. Die ontdekkingen bespaarden de schatkist en dus de Britse belastingbetalers, ruim 45.000 gulden per week. Een onpartijdige studiecommissie van het Britse parlement is tot 'de conclusie gekomen dat ten minste de helft van de te veel betaalde uitkeringen op rekening komt van het regeringsapparaat zelf. Dat wordt een kwestie van zeer intensief met de mensen werken. Want juist in een dergelijke crisissituatie zijn mensen ui terst vatbaar voor therapieën. Ze liggen daar als het ware met een open wond, die der zijn”. Laten we alleen het bierverbruik bij de kop nemen. In 1955 dronk Nederland per hoofd van de bevolking 16,2 liter. In 1965 was dat 37,2 liter, tien jaar later, in 1975, was dat 79 liter. Internationaal gezien zijn we niet de grootste bierdrinkers ook het alcoholgebruik onder vrouwen nam toe dankzij de zgn. gezelligheidssherry maar Nederland vertoont wel de sterkste stijging. (alleen priesters en hun echtgenoten mo gen niet hertrouwen), maar moet wel met "wederzijds goedvinden geschieden, en niet dan nadat de Kerk nog een laatste verzoeningspoging heeft verrichtxdie in de praktijk slechts één op de honderd keer slaagt. Weigert één van beide part ners, dan is er geen mouw aan te passen tenzij men toevallig dictator is en, zoals Papadopoulos, een speciaal wetje voor één dag kan uitvaardigen op grond waar van men een wettige nieuwe gade kan nemen, de legendarische Despina in zijn geval. „Aan een alcoholprobleem moet een mens wat doen. Alcohol maakt het li chaam kapot. Alcohol kost je je conditie. UTRECHT (ANP). Het aantal kin deren met gave gebitjes neemt flink toe. De Katwijkse schooltandarts M. Hage vertelde dat in Utrecht op het weten schappelijk congres ter gelegenheid van het eeuwfeest van het tandheelkun dig onderwijs in Nederland. Na lange jaren waarin reeksen onrustbarende cij fers over het toenemend tandbederf bij de jeugd en het steeds kleinere percen tage kinderen met onaangetaste tanden en kiezen werden gepubliceerd, was dit een nogal opzienbarende mededeling. soort krijgt vijftien bedden. Op die speciale afdeling zal uitsluitend aan crisis interventie en aan detoxificatie (ontgif- ting) worden gedaan. Dag en nacht zal dat centrum bemand zijn. In de grote kliniek die de Jellinek al voor alcoholpatiënten heeft, komen de mensen slechts na af spraak voor een behandeling binnen. In het nieuwe centrum komen zij binnen via de sluis van de GG en GD. Recidivisme is echter ons grootste pro bleem. Veel hulpverleners, of het nu om Z drugs of om alcohol gaat, houden zich eigenlijk, zij het met onderbrekingen, be- zig met dezelfde groep mensen. Als we daarvoor voorzieningen zouden kunnen treffen, dan zouden we een heel stuk ver-,.. Na 1900, wellicht ook onder invloed van de socialistische beweging-in-opkomst, overigens de nadruk op, dat de te veel uitbetaalde bedragen maar „een zeer klein deel” vertegenwoordigen van de totale uit keringen: ongeveer één tiende procent. i Het Conservatieve parlementslid lan Sproat, die al jarenlang een campagne voert tegen uitkeringen op grond van frau duleuze aanvragen voor sociale voor zieningen, was echter van mening dat er jaarlijks geen 10 miljoen, maar minstens een miljard gulden aan zwendelaars werd uitgekeerd. Hij weet waar hij over praat, mr. D. B. W. Postma Dees voor zijn mensen directeur van de Jellinekkliniek, een kli niek voor alcohol- en drugpatiënten aan de Amsterdamse Keizersgracht. Zelf, hij geeft het zonder enig blikken of blozen toe, werd hij hier in 1968 opgenomen; een duidelijke alcoholpatiënt. Hij werd behan deld door de staf die hem, als directeur, nu terzijde staat. In de tijd dat hij met zijn alcoholpro bleem te maken kreeg, was hij advocaat in Rotterdam. Het viel hem toen al op dat veel strafzaken voor de rechter een „be denkelijke alcoholische achtergrond” had den, zonder dat dat direct onderkend werd. Zijn eigen probleem zag hij trou wens ook niet. Na zijn behandeling is Dees Postma altijd contact blijven onderhou den met de Jellinekkliniek. In 1973, na vijf jaar in de uitgeverij gezeten te hebben, werd hij er benoemd tot directeur. Meer dan de helft van alle zware misda den wordt de laatste jaren gepleegd door jongelui in de leeftijd tussen tien en zeven tien jaar. Het aantal door deze leeftijds groep gepleegde vergrijpen is de afgelo pen tijd tweemaal zo snel gestegen als bij de volwassenen. Moordenaars, dieven, ro vers, brandstichters en inbrekers van tien, elf of twaalf jaar zijn allang geen zeld zaamheid meer. „Er schijnt een nieuwe onmenselijke jeugd geboren te zijn”, con stateerde het Amerikaanse weekblad „Time”. De groep kinderen in de categorie zware misdadigers is getalsmatig beschouwd we liswaar niet zo hoog, maar procentueel ligt hun aandeel ver boven het gemiddelde. De Amerikaanse justitie treedt over het algemeen niet hardvochtig op tegen kinde- ren-misdadigers. Zolang zij jonger zijn dan zestien jaar, komen zijn er vaak met een forse reprimande van de kinderrech ter vanaf. lijke uitspraak kunnen worden ont bonden. Tegen deze „automatische scheiding” voert de orthodoxe staatskerk al jaren lang een verwoede strijd, aangevoerd door lieden als bisschop Augustinos van Florina, mede bekend om zijn acties te gen carnaval en blootheden. De Synode van de Griekse Kerk heeft op haar laatste vergadering het principe van automati sche scheiding afgewezen hoogstens kan een kerkelijke, en dus gee civiele, rechtbank uitspraak doen in bepaalde stringente of urgente gevallen waarbij het familieleven is gemoeid. Tegen een dergelijke middeleeuwse in- De jeugdige boefjes weten dat hun vrij wel niets kan gebeuren. Meestal worden ze niet van hun vrijheid beroofd. Volwassen misdadigers profiteren hiervan door steeds meer kinderen voor hen de kastan jes uit het vuur te laten halen. Zij leiden ze op voor handel in verdovende middelen, roofovervallen en moorden. Een reclasseringsambtenaar klaagde dat er met de jonge deliquenten geen land te bezeilen valt. „Als ik met ze praat vallen ze in slaap of ze geeuwen nadrukkelijk en informeren wanneer ik eindelijk met mijn „gezeik” klaar ben”, zegt hij. Rechters, officieren van justitie en mis- daadpsychologen zijn het erover eens dat een justitieel stelsel dat een vroegrijpe, gevoelloze veertienjarige meervoudige moordenaar als een onaardig kind behan delt, snel aan verandering toe is. Een rechter in Cook Country, in de staat Illinois, zei bij een interview hoofdschud dend: „Wie had twintig jaar geleden kun nen denken dat een kind andere mensen in koelen bloede zou vermo,orden?” Hij doel de op een jongen in Washington die benzi ne uit een auto had gestolen, daarmee een slapende buurman besprenkelde en er een brandende lucifer bij hield. De zesjarige zag vervolgens geïnteresseerd toe hoe de buurman in vlammen opging. De verlaten echtgenoten die geen af stand van hun verbintenis willen doen, hebben zich van hun kant verenigd in de „Liga tot bescherming van de Huiselijke Haard”. Met steun van fanatieke kerkva ders organiseren zij soms demonstraties tegen de „legalisatie van de duivelse hoe rerij” die de regering in de zin heeft. Want de huidige minister van Justitie, Stefanakis, heeft een wetsvoorstel in pet to, volgens hetwelk huwelijken die zes jaar niet meer „functioneren” na rechter- ze elke seconde voelen. Op zo’n moment hebben ze bovendien nog geen last van die perspectivische verkleining die de tijd be werkstelligt. Daar moet je constructief gé-’ bruik van maken? Kerk, met haar starre houding, hoog spél speelt en dat een Griekse regering na de verkiezingen, of zij nu rechts of links is, over zal moeten gaan tot afzwakking van de sterke invloed die zij nu nog op de „burgerlijke stand” heeft. Iedereen in Griekenland is verplicht z’n kinderen té laten dopen en een huwelijk is alleen geldig als het in een kerk is ingezegend. LONDEN. In Engeland is vorig jaar bijna zestig miljoen gulden te veel be taald aan sociale uitkeringen, hetzij door fraude of vergissingen van de aanvragers, maar voornamelijk door „officiële fouten”. Dat drank een echt probleem aan het worden is in onze Nederlandse maatschap pij, bewijzen enige cijfertjes. Vanaf om streeks 1880, het moment waarop men drankgebruik is gaan bij houden, liep het gebruik van alcoholhoudende drank opeens sterk omhoog, om een top te berei ken omstreeks 1900. Dat was de tijd van de AA’s, de anti-alcoholclubs, de tijd van de blauwe knoop, van de affiches als „ach vader, niet meer” en van de volkstoneel- stukken, waarin beschonken mannen zwangere vrouwen tegen de buik schopten. Over de oorzaken van tandbederf (ca riës) zijn de meeste ouders en kinderen langzamerhand wel goed geïnformeerd. Ze weten ook, dat- het helpt om minder of minder vaak zoetigheden te verorbe ren, goed te poetsen en fluoride-tablet- jes en/of -tandpasta te gebruiken. Maar het beschikken over die kennis betekent nog niet, dat men ook zijn leefgewoon ten gaat veranderen. Gedragsbeïnvloeding, bij lagere schoolkinderen een moeilijke zaak, zou eigenlijk al moeten beginnen via infor matie aan aanstaande moeders en ou ders van „nuljarigen” (onder meer om dat het van groot belang is, de kinderen niet aan „zoet” te wennen). Hij stelde, dat de tandartsen niet al leen verantwoordelijk zijn voor het ge zond maken van het gebit, maar ook voor het gezond houden ervan. En het er Hage met dia’s van „gezonde Hol landse schooljongens” die alleen nog maar restjes tanden en kiezen in hun mond hebben, illustreerde. ndsen 3,26 3,35

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9