BESTENDIGING VAN DE BESTAANDE VOORZIENINGEN Kanttekening r bij de begroting Vrijdagavond opening door burgemeester Kok NEGEN HEEMSKERKSE KUNSTENAARS EXPOSEREN Verdeling subsidiepot Zondagmorgen koffieconcert [politienieuws met N.-Hollands Jeugdorkest I Belasting- I verhoging l HEEM5KERK5EKUN5TENRRR5 ■ÉRQBERTSMIT) Kunstgebit? TT- 7 Verdeling I Extra voor hondjes Ing. H. Janssen jr. weer in commissies Bezetting EvÜoUTaTsANTEN van Cultuur en sport 5 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK OKTOBER DINSDAG 1 1 (Van een onzer verslaggeefsters) L j IN GROTE ZAAL VAN DE JANSHEEREN I- Ma VAN If DKT. T/M 6 NDV/77. VQ, ZAT, ZO, H TOT 17. UUR OEM. EXPOSITIEGEBOUW, CONST. HUyGENSTR. 99. HEEMSKERK HEEMSKERK. Voor vrije besteding komt er in de gemeente Heemskerk volgens de begroting voor 1978 niet veel meer beschikbaar dan vijf percent van de uitgaven die begroot zijn op ruim vijftig miljoen gulden. De rest is nodig om aan de in deze gemeente geldende subsidieregelingen te kunnen voldoen, alsmede aan de door de ge meentewet voorgeschreven verplichte uitgaven en de kosten van andere door het rijk opgelegde taken. Die vijf percent van ruim vijftig miljoen gulden is nog een aardige cent, maar daar moet voor rente en aflossingen van eerder gedane investeringen een fors bedrag worden afgetrokken waar men ook niet omheen kan. Wat er dan overblijft voor onvoorziene uitgaven de speelruimte in de begroting is voor 1978 geraamd op 282.000. Dat is 26.000 meer dan in het vorige begrotingsjaar, maar ook weer geen bedrag om bokkesprongen mee te maken. Heemskerk blijkt wat krapper in het financiële pak te zitten dan Beverwijk. Met Dentofix zit het steviger - - È*73 Weinig zicht op nieuwe zaken (Van een onzer verslaggeefsters) in Heemskerks begroting (Van een onzer verslaggeefsters) WETHOUDER P. VOS (Van een onzer verslaggevers) Als we dat totaal stellen op honderd (Van een onzer verslaggeefsters) 521.011,- 529.358,— (ADVERTENTIE) 149.700,- 166.825,— 26.607,- 30.530,— geraamd in ƒ244.160,- ƒ246.072,- smaak of hinderlijk gevoel ƒ343.748,- ƒ351.210,— ƒ421.150,- ƒ434.850,— (Van een onzer verslaggeefsters) ING. H. JANSSEN JR. Oa< basisonderwijs betreft voornamelijk de salariskosten 200.000) en de kapitaallas- ten 64.000 meer). 30.000,- 7.500,- percent dan kunnen we de kapitaalslasten als volgt over de begrotingshoofdstukken verdelen: woningwetbouw 52.51 percent; openbare werken 6.29 percent; eigendom men 11.98 percent; onderwijs 18.70 per cent, culturele zaken 0.40 percent, sport- aangelegenheden 5.99 percent, jeugdzorg 0.23 percent en overige kapitaalslasten 3.90 percent. De subsidiëring van de jeugdsport gaat ƒ150.945 vergen; het zwembadcomplex 303.971 en de kosten van het zwemonder wijs worden netto geraamd op ƒ91.525. Voor de kosten van de commissie sport en recreatie staat er dan nog ƒ1.140 op de begroting. Het programma vermeldt de uitvoering van de Sinfonia in Bes gr. T. van Joh. Chr. Bach, het Concert van Kleine Harp en Groot Orkest van Bram Hij mans (soliste: Marion van Someren), de Suite no. 1 uit Watermusic van G. Fr. Handel en uit de Schilderijententoonstelling van M. Moes- sorgsky de Promenade, II vecchio castello, Promenade, Tuileries, Promenade, Ballet des poussins dans leurs coques en La grande porte des Botahyrs a Kiew. er méér mogelijk zou worden in Heems kerk als we allemaal nu eens wél die maximum toegestane belasting zouden gaan betalen. Want dan zouden we een beetje kijk krijgen op wat we ons ont zeggen door minder belasting te beta len. Op dat punt blijven de begrotings- boeken vaag. Wat wegen we dan af bij het opma ken van de balans voor 1978.? Om de begroting sluitend te krijgen wordt aan de raad voorgesteld de ta rieven van de onroerendgoedbelasting te verhogen van f9,80 tot f 10 voor de gebruikers en van f 12,20 tot f 12,50 voor de eigenaren, maar daarmee be reikt de verhoging niet het wettelijk toegestane maximum. Dat is aardig van B. en W. Als burger blijven we dan toch een beetje met de vraag zitten wat doel het ensemble in de hele provincie bekendheid te geven. Zo staan in dit sei zoen Enkhuizen, Heemskerk, Heiloo, Pur- merend, Santpoort, Alkmaar en Schagen op het programma. Het orkest begint de „officiële” bezetting van een symphonie-orkest aardig te bena deren, alleen kost het altijd de grootste moeite om fagottisten, bassisten en een tubaïst te krijgen allemaal instrumen ten, die men over het algemeen niet op jonge leeftijd begint te bespelen. Bas en tuna ontbreken in de bezetting van het Jeugdorkest dan ook vooralsnog. sportverenigingen speeltuinen bibliotheken volksmuziekschool overige culturele aangelegenheden HEEMSKERK. Veel verenigingen en organisaties zijn wat hun financieel be leid betreft mede afhankelijk van hetgeen de gemeentelijke subsidiëring mogelijk maakt. Enig inzicht geeft een vergelijking tussen wat men in 1978 meer of minder krijgt dan in het vorige jaar in het volgen de staatje. Ook het principieel amateuristisch ka rakter van het orkest dwingt tot aanpas sing van vrijwel alle in aanmerking ko mende muziek. In het programma zoals dat in Heemskerk wordt uitgevoerd is de versie van Handels Watermusic een Engel se schoolorkestbewerking; het Harpcon- certje is in min of meer variabele bezetting voor dit orkest geschreven, terwijl de diri gent van Moessorgsky’s Schilderijenten toonstelling een instrumentatie speciaal voor het NHJO schreef. ƒ676.854,- ƒ715.245,— 279.399,- 303.971,— Verder is een verhoging aangekondigd van de secretarieleges en de marktgelden met vijf percent; het maximum toegesta ne percentage. voorgesteld worden de hondenbelasting te verhogen met 15 tot 40. De reinigingsrechten gaan ook weer omhoog, nu met 8 tot 60. laten zien wat hem aanspreekt in de orde overal in de natuur. Rijverbod. Aan een 19-jarige Bever- wijker is maandagnacht door de politie een rijverbod opgelegd. Tevens moest de automobilist, die op de Plesmanweg werd gesnapt, een bloedproef laten afnemen. Botsing. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Oosterstreng botsten gister middag twee elkaar tegemoetrijdende bromfietsers op elkaar. Een 16-jarige jon gen uit Heemskerk kwam er met de schrik van af. De andere bromfietsbestuurder, een 63-jarige man uit Beverwijk, moest zich voor diverse verwondingen in het ziekenhuis laten behandelen. JACQUES DEN HERTOG Geboren 28 januari 1928, heeft ook een atelier in de Mariaschool. Hij had enige jaren onderricht aan de Akademie ’63 te Haarlem en volgde ook lessen bij kunst schilder Heeck uit Castricum. Hij is overi gens autodidakt en is landmeetkundig spe cialist. Op de expositie toont hij enige aquarellen die het Franse landschap tot onderwerp hebben. ROBERT SMIT Geboren in 1952 te Haarlem, is autodi dact. Hij begon met zwart-wit tekeningen en werkte daarna met een kleur-zeefdruk techniek. Houdt zich mementeel ook bezig met hout mozaïek werk. Via zijn strakke gestyleerde vormgeving probeert hij iets te MAT REYNDERS Geboren 1946, heeft zijn opleiding gehad aan de akademie te Maastricht. In zijn surrealistisch werk ligt de nadruk op de kleur, Hij schildert beklemmende droom beelden en gevoelssituaties. Hij heeft vele keren geëxposeerd in geheel Nederland en zijn werk is momenteel ook te zien in Woerden en Breda. JOAO SERRANO Geboren in Lissabon, Portugal. Zijn op leidingen volgde hij aan de Grafische School in Lissabon en aan de Rietveldaka- demie in Amsterdam. Eerdere exposities had hij in Amsterdam, Beverwijk, Lissa bon en Heemskerk. Zijn werk bestaat uit collages en gouaches waarin hij met het materiaal en kleur experimenteert in land schappen en natuursituaties. EWOUT VAN SANTEN Exposeert drie schilderijen; Zinsbegoo cheling, zelfportret en Verslaving. „Mijn werk is voor mij een wezenlijke poging mensen te aktiveren tot kreatief denken. Vandaar dat ik spel maak met onderdelen die je overal kunt waarnemen. Momenteel ben ik mezelf aan het specialiseren op grafisch gebied aan de vrije akademie te Den Haag waar ik me bezig hou met de ets techniek. GERARD HALI Geboren in 1956 te Amsterdam, studeert aan de Koninklijke Akademie v. beelden de kunsten te Den Haag. Hij exposeerde reeds eerder enige malen in de IJmond. de ge- ats- iwe len. is 1 107.450,- 117.000,— 39.437,- 44.940,— HEEMSKERK. Het Noordhollands Jeugdorkest onder leiding van muziekschool- directeur Bram Hijmans geeft zondag 16 oktober een koffieconcert in de grote zaal van dienstencentrum De Jansheeren aan de Kerkweg in Heemskerk. Het concert, dat onder auspiciën staat van de Werkgroep Muziek van de Gemeenschapsraad, begint om 11.30 uur. aan jre- )ok ?de. dle- lan, ling een oor lik- 500 gen van de end KEES HEESTERBEEK Geboren in 1955 te Heemskerk, werkt sinds 1974 in een atelier in de Mariaschool en studeert nog voor de tweedegraadsak ten in Tekenen en Handvaardigheid. Op deze exspositie laat hij een vijftal recente schilderijen zien waarin de verwerking geraamd in 1977 1978 154.990,- 150.945,— 65.397,- 67.692,— 426.227,- 501.182,— 404.348,- 433.000,— HEEMSKERK. Voor de vierde maal in successie gaan de Heemskerkse kunst schilders exposeren. De opening wordt verricht vrijdagavond 14 oktober om 20 uur door burgemeester J. H. Kok in het gemeentelijk expositiegebouwtje aan de C. Huygenstraat, muzikaal bijgestaan door een zes man tellend muziekensemble van de Volksmuziekschool. Het werk van de negen kunstenaars (Paul Baars, Jac ques den Hertog, Kees Heesterbeek, Ewout van Santen, Mat Reynders, Joao Serrano, Robert Smit, Gerard Hall en Ruud van Zon) is tot en met 7 november te bezichtigen op woensdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. van vaak anonieme mensfiguren op het tweedimensionale vlak centraal staat. Naast de schildertechniek houdt hij zich ook bezig met tekenen, grafiek, muurschil deringen en ruimtelijke technieken. EXPDSER8 Ook uit dit overzicvan de gymnastieklo kalen (11 stuks) en de sporthal ƒ364.710 worden geschreven. De gemeentelijke sportterreinen gaan netto 917.679 kosten. Inbraak. Uit een in een garage aan de Bankenlaan gestalde caravan zijn twee butagasflessen met een gezamenlijke waarde van 225 verdwenen. gezondheidszorg algemeen maat schappelijk werk woonwagenwerk jeugd- en jongerenwerk zweminrichtingen bejaardenzorg en dienstencentrum sociaal-culturele verenigingen onderwijssector toelatingsonderzoek tot het voortge zet onderwijs godsdienstonderw. z wemonderwij s schoolartsen- en schooltandartsen dienst o nder wi j s begelei- dingswerkzaamheden Die gemeentebegroting en de nota van aanbieding die daarbij hoort be vatten namelijk nauwelijks verras singen. Wethouder A. F. M. van Herpen (CDA) vatte de kritiek op de niet zo inspirerende begroting tijdens een persgesprek als volgt samen: „Het is een begroting zonder veel rek, maar iedereen en alles kan toch wel redelijk aan z’n trekken komen. Kijk, in het verleden hebben we hard moeten dra ven om bij zo’n snelle ontwikkeling allerlei voorzieningen te treffen om een redelijk voorzieningenpeil op te bouwen. Nu zitten we in de jaren dat we de beperkte financiële ruimte nodig hebben om al die voorzieningen in stand te houden. Dan kunnen we in de aanbiedingsbrief bij de begroting zet ten wat we allemaal nog méér zouden willen doen, maar wat heeft het voor zin om de bevolking lekker te maken met allerlei zaken waarvan je weet dat deze voorlopig toch niet verwezenlijkt kunnen worden". Als burger blijf je dan toch nieuwsgierig naar wat voor zaken en nieuwe taken dat dan wel zijn. Een beetje zou dat misschien af te leiden zijn uit de investeringsplannen, maar de investeringsnota is nog niet klaar. Deze komt voor de begrotingsbe handeling ook niet meer klaar en over de meerjarennota schrijven B. en W.: (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het PvdA-raadslid ing. H. Janssen jr. gaat zich weer bezig houden met het commissiewerk. Na geruime tijd op non-actief te hebben gestaan wegens zijn ziekte stellen burge meester en wethouders voor hem te benoe men tot lid van de commissie voor mi lieuzaken, sportzaken, aan- en verkopen en verkeersaangelegenheden. Diefstal. Van een behangsmeerma- chine, door een behanger uit Hoofddorp achtergelaten in een woning in de nieuwbouwwijk Westertuinen, is de snij- roller verdwenen. Het apparaat vertegen woordigt een waarde van 36. HEEMSKERK. Burgemeester en wethouders van Heemskerk zullen zich bepaald geen buil zijn gevallen aan opzienbarende gedachten, nieuwe ideeën, frisse beleidsvoornemens of discussie mogelijk makende keuzemo gelijkheden als straks de gemeentebe groting voor 1978 in dagenlange raads zittingen behandeld wordt. Ten opzichte van het vorige begrotings jaar gaan de uitgaven met 13,96 stijgen. Dat was vorig jaar nog 15,9 percent en de stijging van de uitgaven is dus iets terugge drongen, mede dankzij de trendmatig ver hoogde uitkeringen aan de gemeente door het rijk. Opvallend is, dat de procentuele groei van de uitgaven sinds 1969 nog niet weer zo laag was. Voor onderwijsvoorzieningen zijn de uit keringen van het rijk beter geworden, maar de hogere uitkeringsbedragen leve ren voor Heemskerk nog geen winst op, want het tekort op de gemeentelijke onder wijsbegroting blijft nagenoeg gelijk aan dat van het vorig jaar. In totaal gaan de gemeentelijke uitgaven stijgen met 6.143.920. Voor een belang rijk deel is die stijging toe te schrijven aan de kosten van woningbouw, die pas later weer terugvloeien in de gemeentekas, als mede aan salaris- en prijscompensaties. Bekijken we de meer-uitgaven dan slokt volkshuisvesting ƒ2.438.000 op en voor kasvoorzieningen is ƒ1.356.000 meer nodig. De openbare veiligheid vraagt ƒ411.000 meer (voor salariskosten 300.000 en de stijgende kosten van de straatverlichting 103.000). De onderhoudskosten van we gen 172.000) en de kosten van de ge- meentereiniging 453.000) zorgen voor een stijging van de kosten in het hoofdstuk openbare werken. De stijging van de kosten van openbaar HEEMSKERK. Ondanks de hogere uitkering van het rijk aan de gemeenten I ontkomt men in Heemskerk ook dit jaar niet aan een belastingverhoging. De on- roerendgoedbelasting gaat omhoog als de raad daar bij de begrotingsbe- handeling mee instemt van 9,80 tot I 10 voor de gebruikers en van 12,20 tot 12,50 voor de eigenaren. Daarmee blijft men beneden het wettelijk toege- I stnne minimum. Aan de raad zal ook Ditmaal zijn er van hem vier olieverfschil derijen te zien, waarin hij zich enerzijds kritisch opstelt tegenover de ons omrin gende wereld en anderzijds onderzoek doet naar vorm en kleur. RUUD VAN ZON: De 30-jarige kunstenaar geeft al vele jaren les aan kinderen en volwassenen in de plaatselijke buurthuizen. Werkt nu ruim tien jaar in zijn atelier aan de Muil- manslaan te Heemskerk. Hij maakt niet alleen olieverfschilderijen en etsen, maar ook wandversieringen. Daarnaast houdt hij zich bezig met het ontwerpen en ver vaardigen van speelobjecten. Nam deel aan tentoonstellingen in de hele IJmond, Santpoort, Haarlem, Enschedé en Den Helder. Deze combinatie en de grote spreiding van het orkest is mogelijk, omdat het NHJO in principe slechts eenmaal per maand repeteert maar dan wel een gehele dag meestal zondag. In het seizoen ’77- ■8 worden de repetities veelal gecombi neerd met een concert ter plaatse, met het Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat gelet op het vele werk dat daaraan verbonden is en de grote mate van onzekerheid welke aan deze ramingen noodzakelijkerwijs moet worden toe gekend, er nog geen voldoende redenen aanwezig zijn om het omvangrijke werk van een meerjarenbegroting nu reeds ter hand te nemen". PAULUS BAARS: Geboren 25 januari 1951 te Zaandam, kwam in 1963 naar Heemskerk, studeerde van 1969 t.e.m. 1974 aan de Rijksakademie van Beeldene Kunsten te Amsterdam. Werkt sindsdien als vrij beeldend kunste naar in atelier 7 van de voormalige Maria school aan de A. Verherentstraat. Expo seerde, buiten de vele keren in zijn woon plaats, ook in Amsterdam, Den Helder, Haarlem, Gorinchem. Over zijn werk valt veel te zeggen, maar vooral dat het voor zichzelf spreekt en nimmer voor meer dan een uitleg vatbaar is. Mislukt. Een poging tot diefstal van een in de Beverwijkse Kerkbeeklaan ge parkeerde personenauto is afgelopen weekeinde mislukt. Wel bleek het linker tochtraampje van de auto te zijn gefor ceerd. Aan cultuur en recreatie wordt 406.000 meer besteed en dat bedrag kan dan als volgt worden onderverdeeld: subsidie openbare bibliotheek 120.000 meer; ge meentelijke sportterreinen 230.000 meer als gevolg van uitbreiding van de sport complexen Assumburg en De Vlotter; stichting Gemeenschapsraad 36.000 meer; stichting Volksmuziekschool 29.000 meer; de Sportraad 27.000 meer. Aan diversen gaat men in het kader van het hoofdstuk cultuur en recreatie 36.000 minder uitgeven en dat brengt de totale stijging dan op ƒ406.000. In vergelijking met vorig jaar is het bedrag aan kaptaalsinvesteringen opgelo pen met ƒ2.968.236 tot ƒ170.305.440. De vermeerdering betreft in hoofdzaak inves teringen ten behoeve van woningbouw, sportvelden en sportaccommodaties. De lasten van die investeringen zijn natuur lijk jaarlijks terug te vinden in de begro ting en in 1978 blijken die jaarlijkse lasten op te lopen met 1.273.059 of 9.26 percent tot een totaal van 13.748.974. Het Noordhollands Jeugdorkest bestaat momenteel uit ongeveer vijfenzestig leden, allen amateurs in de leeftijd van 14 tot 24 jaar. Zij zijn afkomstig uit niet minder dan tweeëntwintig woonplaatsen in Noord- Holland, van Huizen tot Enkhuizen, van Aerdenhout tot Den Oever. De leden com bineren hun lidmaatschap doorgaans met hun wekelijkse deelname aan plaatselijtfe ensembles, dikwijls muziekschoolor- kesten. 24.000,- 10.000,- ƒ109.500- ƒ124.950,- Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelljk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix is hygiënisch en geeft geen onaangename Dat is met meer dan de vijf procent die het rijk in het algemeen toestaat voor de tariefsverhogingen, maar daar valt de hondenbelasting dan weer net buiten. B. I en W. zeggen dan, dat de verhoging van de hondenbelasting er misschien ook toe zou kunnen bijdragen om de overlast van I honden te beperken, maar erg overtui- gend klonk die motivering niet. Het ef- feet van de verhoging zal zonder twijfel eerder te merken zijn in de gemeentekas en de bron van inkomsten zal dus wel zwaarder wegen dan de bron van er gernis.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7