AMSTERDAMSE STICHTING BIEDT AAN VERPLEEGHUIS TE BOUWEN TERUG VAN ELF NAAR DRIE DISTRIBUTIEGEBIEDEN Goedkeuring concentratie waterleidingbedrijven PEN-kantoor In hele land mag 92 miljoen kosten meer verpleeg huizen nodig Echt vastzetten. Niet vastzetten. burgerlijke stand Een spaarder kan in principe drie kanten op Water wordt 6 percent duurder I' De Amro Bank is er vooralle spaarders. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. 9 HEEMSKERK I 1977 IJMOND OKTOBER DINSDAG 1 1 J (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De Raad, van Toezicht op de provinciale bedrijven PEN en PWN is gister middag in grote meerderheid ak koord gegaan met het ontwerp plan voor de reorganisatié van de drinkwatervoorziening in Noord- Holland. Het gunstige advies van de raad houdtin dat het plan van het provinciebestuur nu terecht zal komen in een inspraakronde, zoals voorzitter IJff het uitdruk te, waarin betrokken gemeente raden, vakbonden en bedrijven het hunne kunnen zeggen over het concentratie-voorstel van Ge deputeerde Staten. In zeer grote lijn komt het erop neer dat GS het aantal distributiegebieden voor drinkwater in Noord Hol land van elf wil terugbrengen naar drie. Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z’n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot QO/ O/o Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er. toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z’n l’lus- r^keningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zi jn ze goed voor maar liefst 6 of 70/ Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Een onaan vaardbare zaak” noemde wethou der L. D. van den Berg maandag de situatie waarin de geestelijk gestoorde bejaarden zich in onze regio bevinden. Tijdens een ver gadering van de gewestelijke commissie sociale zaken sprak hij over het „met olifantsbenen door de porseleinkast lopen”, zo dat eigenaars van particuliere verpleeghuizen in paniek hun deuren sluiten. Inmiddels is er be kend geworden, dat een stichting uit Amsterdam belangstelling heeft om in Kennemerland een verpleeghuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden te bouwen. Tij dens de vergadering van de ge- westcommissie bleek verder, dat het er ook voor andere geestelijk gehandicapten niet zo rooskleurig uitziet. De plannen voor een ge zinsvervangend tehuis en een dag verblijf blijken nauwelijks te rea liseren. Nog geen oplossing voor huisvesting geestelijk gestoorde bejaarden (ADVERTENTIE) En dan moet er worden betaald krachtens de Algemene Bijstandswet. gehandicapten (die nu voor een deel in de sociale werkplaats hun tijd doorbrengen De rijksoverheid gaat er in principe nog steeds vanuit, dat eerst maar eens moet worden afgewacht of er in de regio geen ruimte in ziekenhuizen leegkomt. Zoals bekend heeft het bureau van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen in een ver trouwelijk rapport gesuggereerd, dat er veel te veel bedden in de Kennemer zieken huizen zijn en dat dit tot sluiting van een drietal ziekenhuizen zou kunnen leiden. Met de hiervoor genoemde oliefantsbe- nen bedoelde de wethouder het optreden „Er wordt nu met verschillende normen gewerkt” is daarop het commentaar van Van den Berg. Hij heeft het gevoel dat er ten onrechte teveel patiënten uit de AWBZ-sfeer worden gehaald. Die hele kwestie rond de financiering was voor de eigenaars van een aantal tehuizen de druppel die de emmer deed overlopen en men stopte ermee. Nu is de Hij zal de zaak bespreken met de betrok ken disciplines en de gemeentebesturen van de omliggende gemeenten. Ook zou er vandaag aandacht aan worden besteed in de vergadering van het Haarlemse college van B. en W. dat de meest weerloze mensen die wij in de samenleving kennen, niet mag aandoen. Ook blijkt het in de regio erg moeilijk te zijn een dagverblijf voor oudere geestelijk voorgelegd. „Om een oordeel te Ikunne uitspreken hebben wij behoefte aan de reacties van de verschillende betrokken partijen”, aldus de heren Bom, Simonsz en Albrecht eensgezind. De andere poli tieke leden van de Raad deelden de opvat tingen van GS zoals die in het ontwerp waren terechtgekomen. Opvallend was het, dat de gemeentelij ke commissie sociale zaken en volksge zondheid, die eveneens gisteren vergader de, geen enkele aandacht wijdde aan de onmogelijkhied voor geestelijk gestoorde bejaarden adequaat onderdak te vinden. centralisatie van activiteiten.’ GS stellen in het ontwerp concreet voor de volgende drie bedrijven in de toekomst te laten voortbestaan: het gemeentewaterleiding- bedrijf van Amsterdam, Diemen en Mui- den; het waterleidingbedrijf Midden-Ne- derland in Hilversum en het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord Holland voor de rest van de provincie. Voordat het provinciaal bestuur aan het maken van zijn plan begon heeft het gemeenten, bedrijven en de Raad voor de Drinkwatervoorziening om hun mening gevraagd. Dat alles resulteerde in een discussiestuk dat eind vorig jaar werd verzonden. Op grond van de reacties daarop namen GS in hun ontwerp twee alternatieven op. Gedeputeerde IJff, te vens Raadsvoorzitter: „Om de zaak zo eerlijk mogelijk in bespreking te brengen hebben we die alternatieven opgenomen. De wetsprocedure vereist dat gemeenten van hun gevoelens kunnen blijk geven. De gemeenten vroegen „waarop moeten wij reageren” en vandaar ons stuk”. In het eerste alternatief zou Amstelveen gaan behoren tot Amsterdam in plaats van tot het PWN. De tweede afwijking van de GS-voornemens zou een aparte plaats voor de gemeenten van de BDZK zijn. Voor alle duidelijkheid: GS zelf voe len niets voor de alternatieven. Wat Amstelveen betreft, het Raadslid Van de Zei wees erop dat water- en gasbe drijf daar geïntegreerd zijn en dat split sing voor heel wat onrust zou zorgen. „Zou Amstelveen niet bij Amsterdam kunnen?” opperde hij. „Het verlies van onafhankelijkheid ligt erg gevoelig”, al dus dit lid van de PvdA. De christen democraat Achterstraat vond dat er in Amstelveen nogal wat krokodilletranen werden geplengd. „Kon het Amstelveense bedrijf juist geen winst maken omdat het PWN het agrarische gebied van die ge meente verzorgde?. Nee, ik ben voor die solidariteitsgedachte” CDA-er De Kamer was het eens met het voorstel van GS om zover mogelijk te gaan bij de concentratie. Hij had weinig aandacht voor de alternatieven. Wel mist hij, net als de WD-ers, de nodige reacties bij het concept-plan. De liberaal Simonsz wilde nadrukkelijk vastgesteld zien dat er sprake is van een discussiestuk en hij vroeg zich af waarom Noord-Holland zo veel haast moest maken. „Geeft de situa tie in andere provincie’s daar aanleiding toe?”, zo wilde hij weten. Voorzitter IJff kon de liberaal meede len dat Noord-Holland niet voorop liep. Het laatste begrip speelde in de discus sie en het plan een belangrijke rol. Om voorzitter IJff te citeren: „Er zijn mensen die tientallen jaren geprofiteerd hebben van het feit dat zij op een waterbel zaten of in een stedelijk gebied woonden. Daar door konden de tarieven laag blijven. Het PWN verzorgt moeilijke gebieden als de kop van Noord-Holland en Texel. Waar om zouden de mensen daar méér voor hun drinkwater moeten betalen?” „Het pland van Zuid-Holland loopt iets sneller. Maar daar hebben ze ook 45 wa terbedrijven. Noord-Holland heeft zeker geen onverantwoordelijke haast”, aldus de heer IJff. Naar aanleiding van opmer kingen van de heren Albrecht en Maassen zei de gedeputeerde dat het zeker in de bedoeling lag dat de exploitatie na de reorganisatie goedkoper zou zijn. Als gemeld ging de Raad van Toezicht in meerderheid akkoord met de nota die u zonder alternatieven naar de gemeenten gaat. Daarna komt het voorstel weer te rug bij de Raad van Toezicht. In maart volgend jaar hopen GS het plan bij de Provinciale Staten in te dienen. la Nijssen, Ivo Nijssen, Mirella Nijssen, Patricia Nijssen, Ramona Nijssen, Dennis Nijssen, Diana Aurelia Boluda Blanco. GEHUWD: C. Bergsma en Z. M. de Souza, I. C. G. Offerman en J. Hamhuis, G. J. A. van Velsen en M. C. Nijman, R. Koopman en A. M. T. Huls, J. J. Bregonje en M. A. Hagen doorn, B. de Groot en R. M. van der Steeg. OVERLEDEN: Hermanus Docter, geb. 20 mei 1898, Johannes Hendricus Zand, geb. 22 dec. 1930. ONDERTROUWD: J. A. M. Keunen en A. S. Brouwer, J. van Wanrooij en V. I. S. Verweij, E. F. Pérez de la Mano en M. S. Saavedra, R. A. Lange- veld en W. M. Beentjes, J. J. Herfs en L. M. van der Meer. (Van onze stadsredactie) UTRECHT. In het gehele land is in de behoefte aan voorzieningen voor geestelijk gestoorde bejaarden nog lang niet voorzien. Dit is vandaag be kend gemaakt op de ledenvergadering van de sectie verpleeghuizen van de Nationale Ziekenfondsraad (NZR) in Utrecht. /O van het ziekenfonds Spaarneland bij het overhevelen wat de financiën betreft van de bejaarden. In alle particuliere hui zen werd de verpleegprijs betaald via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. GEBOREN: Elisabeth Vincenza Maria Urru, Chantal Monique Marije Penning, Dani Christian Diaz Gonzalez, Dennis Paul Andrew Lens, Remon Elexander Jellema, Raymond Goossens, Erwin Christiaan Duin, Priscil- Het verlies vna zelfstandigheid voor de diverse bedrijven argumenteerde de voorzitter in het geval van Bussum met een verwijzing naar een eis van de Raad voor de Drinkwatervoorziening: min stens 100.000 aangesloten percelen. „Daar voldoet het bedrijf niet aan. Bovendien is het particulier en de rechtspositie van het personeel gaat er sterk op vooruit als het bij het PWN kom.t Het BDZK voldoet marginaal wel aan die eis van 100.000 maar daar geldt de solidariteitsgedachte. Veel plannen voor andere voorzieningen worden daarom opgehouden: men wil eerst bekijken of het bureau gelijk heeft en of die vrijkomende ruimte dan voor ande re doelen is te gebruiken. Wethouder Van den Berg kon de leden van de gewestcom- missie maandag weinig nieuws vertellen, hij verwees voor de situatie van dit ogen blik naar ons artikel in de krant van vrij dag. Naar zijn mening is de ellende onder meer het gevolg van het feit, dat verpleeg huis Pius XII veel later gereed zal zijn dan oorspronkelijk aangenomen. Dit als ge volg van het feit, dat een aantal mensen „de spelregels heeft misbruikt” door te persoonlijk getinte bezwaren tegen de voorgenomen plaats voor het verpleeghuis in te brengen. Dit leidde tot vertraging in de bouw van jaren, uiteindelijk moest men naar de huidige plek in Schalkwijk uit wijken. nood zo hoog opgelopen, dat er niemand meer kan worden geplaatst. Alleen heel ver weg en de wethouder oordeelt, dat je maar daar zeker niet op hun plaats zijn) en De elf bestaande distributiegebieden zijn Amsterdam (Muiden en Diemen inbe grepen), Hilversum, Bussum, Amstel veen, Ouder-Amstel, Heemstede (de laat ste drie betrekken water van Amster dam), Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort (het laatste viertal werkt sa men in de Belangengemeenschap Drin kwatervoorziening zuid Kennemerland: BDZK) en het PWN in de rest van de provincie. Op 1 november 1975 is een wetswijzi ging van de Waterleidingwet van kracht geworden op grond waarvan aan de Sta ten in alle elf provincies wordt opgedra gen tot reorganisatie van de openbare drinkwatervoorziening over te gaan. Hoofdreden van die reorganisatie is het bevorderen van de doelmatigheid. Niet zo’n gek streven als je weet dat er op dit moment in ons land 103 bedrijven zijn die zich met produktie en/of distributie van drinkwater bezighouden. De minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft als streefgetal voor het toekomstig aantal bedrijven het begrip „15 tot 20” genoemd. Vandaar dat ook in Noord Holland, waar de zaak al zo’n zes jaar in onderzoek en discussie is, het beleid is gericht op een gezinsvervangend tehuis voor geeste lijk gehandicapten van de grond te krij gen. De gemeenten Bennebroek, Bloemen daal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Zandvoort hebben het ge west laten weten dat men voor dergelijke panden geen grond beschikbaar heeft. Het was deze gemeenten gevraagd, omdat ook de grond in Haarlem op is. Van den Berg zei zich niet te laten ontmoedigen door de afwijzingen en dat hij zijn pogingen deze broodnodige voorzieningen te realiseren te zullen voortzetten. Daarbij zal hij ook den ken aan de opmerking van Post: dat de omliggende gemeenten misschien hun par kachtige omgevingen te fraai vinden om daar voorzieningen voor geestelijk ge stoorde bejaarden neer te zetten. De Humanistische Stichting voor Huis vesting van Bejaarden uit Amsterdam heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid laten weten, dat men een verpleeghuis voor geestelijk gestoor de bejaarden in de regio Kennemerland wil neerzetten. De staatssecretaris heeft de provincie gevraagd hierover advies uit te brengen. Op korte termijn zal dit initia tief daarom waarschijnlijk nauwelijks soelaas bieden. Het liberale commissielid Post kwam terug op de opmerkingen die zuster Van der Vegte tegenover ons maakte. Zij ver telde, dat het ook onmogelijk is een parti culier verpleeghuis om te zetten in een stichting. Post vond, dat dit niet paste nu er geen alternatieven zijn te vinden in de verre omgeving. Van den Berg beloofde dit op te nemen met de provinciale inspec tie op de bejaardenoorden. De vierhonderd bedden voor geestelijk gestoorde bejaarden die zijn gedacht in het Haarlemse (te realiseren door Pius XII en de Stichting Verpleeghuis Haarlem en omstreken) zijn naar de mening van Van den Berg hard nodig. Voor een deel ver blijven de bejaarden nu nog in particuliere oorden. „Daaronder zijn goede maar ook, waar je vraagtekens bij moet zetten.” Het is een dichtbevolkt gebied met een goedkope grondstof. Of die vier gemeen ten een eigen distributiebedrijf moeten hebben? Wij vinden van niet. In Zuid Kennemerland moeten overigens grote kapitaal-intensieve werken worden ver richt die jarenlang zijn achtergebleven”. Het ziekenfonds, dat als kassier optreedt voor de AWBZ, voerde een scherpe contro le uit of dit wel terecht was. Naar de mening van de medisch adviseur was dat niet zo, de bejaarden behoefden wel ver zorging maar geen verpleging, zo consta teerde men in een groot aantal gevallen. De Raad van Toezicht is een college dat voornamelijk bestaat uit leden van Pro vinciale Staten. Het lichaam is vergelijk baar met een commissie van advies en bijstand zoals de gemeenten die kennen. Alleen de drie WD-leden van de Raad wensten op de vergadering in het PEN- gebouw voorbehoud te maken ten aan zien van het discussiestuk dat GS hadden Voorzitter Vissers van de sectie ver pleeghuizen toonde zich bezorgd over de centraliserende tendens die de wet sontwerpen „Voorzieningen gezond heidszorg” en „Tarieven gezondheids zorg” te zien geven. Totaal zijn er op dit ogenblik 300 verpleeghuizen in het land met een capaciteit van 42.000 bedden. „De individuele instellingen worden straks in de nieuwe opzet geconfron teerd met een richtlijnensysteem en een tariefbepaling van bovenaf, die ons ge vaarlijk dicht bij een centraal geleide gezondheidszorg brengen,’’ aldus drs. Vissers. De manier waarop de gezond heidszorg in ons land tot nu toe f unctio- neert, rechtvaardigt volgens hem een zo vergaand ingrijpen van de overheid niet. De sectie verpleeghuizen van de NZR heeft een commissie ingesteld die dui delijkheid moet verschaffen over de preciese functie van het verpleeghuis en de taakafbakening met andere vor men van gezondheidszorg. Er moet bij voorbeeld meer helderheid komen over de categorie patiënten die voor opne ming in een verpleeghuis in aanmer king komt. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Het totaal krediet gedeeld door het aantal vierkante meters, het aantal vierkante meters weer gedeeld door het aantal werknemers en meer van dat soort sommetjes vlogen over tafel toen de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven maandagmiddag sprak over de 92 miljoen gulden die het nieuwe bedrijfs- kantoor van de PEN in Alkmaar moet gaan kosten. De Raad ging akkoord met een aanvullend krediet van 62 miljoen nadat al eerder in drie fasen 30 miljoen beschikbaar was gesteld. In 1973 ging het rapport van een stu diecommissie nog uit van een bedrag van 75 miljoen. Een raming die herrekend in guldens van dit jaar op 116 miljoen zou komen. Destijds werd echter nog uitge gaan van 1520 medewerkers terwijl het nu om onderdak voor 650 man gaat. Na diver se verrekeningen i.v.m. de ruim negentig miljoen blijft er nog een verschil van ruim tien miljoen. Een recreatiegebouw, meer speciale ruimtes (restaurant, foyer, etc.) zijn verantwoordelijk voor dit extraatje. Ook de ruim 2 miljoen voor het externe organisatiebureau, waarover al eerder werd bericht, zit in dat bedrag. PEN-directielid Antal sprak suggesties van het raadslid Albrecht tegen dat het te bouwen PEN-kantoor buitensporig duur zou zijn gerekend naar vierkante meters (ruim 23.000). „Wij liggen met onze investe ring ergens middenin als je het vergelijkt met gebouwen in dezelfde sfeer”. Diverse leden van de Raad van Toezicht toonden zich verwonderd over de bijna 12 miljoen (van het totaal van 92) dat is bestemd voor de honoraria van architect en adviseurs. De PEN-directie kon geen specificatie van het bedrag geven, iets dat voorzitter IJff in een openbaar stuk ook ongewenst leek. Een inspraakprocedure met medezeg genschapscommissie en vijftig vertegen woordigers uit het over te plaatsen persot de inrichting van het gebouw. Een eerste ontwerp zou aan het eind van dit jaar klaar moeten zijn. Eind 1978 zpu de eerste paal in Alkmaar de grond in gaan. In de eerste helft van 1981 moet het kantoor gereed zijn. Behalve voor de 650 medewer kers bestaat er ruimte voor een uitbreiding met 60 tot 70 plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven ging maandagmiddag akkoord met een verhoging van de watertarieven per 1 januari 1978 van gemiddeld 6,42 procent. Een verhoging die precies voldoende is om een gat van zeven miljoen gulden te dekken. De wateropbrengst van het PWN wordt daardoor 115.980.000 gulden. De meerderheid van de Raad kon zich ook vinden in het directievoorstel de recreatietarieven voor de duinterreinen met acht procent te verhogen. Een verhoging die geldt voor zowel de dag- als de verblijfsrecreatie. Het geraamde tekort zal daardoor 70.000 gulden minder bedragen, een wijziging die in de begroting zal worden verwerkt. Tegenstander van de verhoging was de CDA-er Achterstraat. „Ik vind het een goeie zaak om op dit punt matiging te betrachten. Laten we als overheid maar het goeie voorbeeld geven. Ik zou nog liever pleiten voor afschaffing maar dat zal ik nu op deze plaats niet doen”. Zijn partijgenoot De Korte vroeg gedeputeerde IJff of hij in het college van GS niet aan de orde wilde stellen de recreatievoorzieningen in een totaal kader te gaan bezien. „We moeten ons bezinnen op een algemeen overzicht. In feite zijn we via deze tarieven toch bezig met subsidiëring”. ïx.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9