GS niet akkoord met AZ-subsidie Vorming kabinet kan nog wel even duren Verkeerde route gearresteerd Duo verduisterde SUPERSTEUR fust ter waarde Mu’js van 100.000 Zuidkoreaanse IJmuider Courant piloten naar Noord-Korea Concertrepetitie door politie onderbroken Haverkort Sympathisanten RAF in arrest in Rotterdam Belangrijkste heroïnehandelaar Gunstige ontwikkeling arbeidsmarkt mannen I- I „Veel jongeren rijden met veel alcohol in bloed’' *w het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 32 I L L 1 f’ h Aanrijding In provincie Noord-Holland Driekwart miljoen minder COPIEERAPPARATEN plaatselijk mist agenda pagina 7 Twee man vermist voor Zeeuwse kust Folkerts mogelijk in december voor rechtbank Nieuw wapen Sleepboot vergaan Ss Douglas Woodruff: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 67ste jaargang no. 290 2 F "1; Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Als het echt n mooie diamanten- ring moet zijn. Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 19 Economie23 Beurs22 Sport25,27 Toerisme17 Bibliotheek15 Modejournaal21 Weg en wiel21 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De twee nieuwe informateurs, de heren Verdam en Vrolijk, vinden het belangrijkste gegeven uit hun opdracht de spoed waarop wordt aangedrongen. Dit zei informateur Verdam vanmid dag op een persconferentie. „We zullen een paar blokken uit de weg proberen te ruimen zodat de op gang zijnde trein kan verder rijden”, aldus Verdam. r i V’OENSDAG 12 OKTOBER 1977 IJmuider Courant (ADVERTENTIE) Informateurs hebben spoedopdracht (ADVERTENTIE) 'i r (ADVERTENTIES) p ra i n i j spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl Zijn collega Vrolijk legde ook nadruk op de spoed die voor dit karwei vereist is. Een taxatie hoe lang de informatie zal gaan duren kon de heer Vrolijk nog niet geven. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond Op de meeste plaatsen droog met opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Mi nima omstreeks 8 graden, maxi ma morgen circa 15 graden. „Ik reken in dagen”, antwoordde hij, maar hij houdt er ook rekening mee dat het wel eens langer dan een week kan gaan duren. De informateurs ontvangen vandaag de drie fractievoorzitters in afzonderlijke be sprekingen. Deze gesprekken hebben een louter informatief karakter. Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D’66) zullen hun meningen over de zetelverde ling en over de tot op heden gevoerde discussie op tafel moeten leggen. Na af loop zullen Verdam en Vrolijk de verdere procedure van de informatie vaststellen. Daarbij gaan zij ervan uit dat er in ieder geval een onderhandelingsfase zal komen. Over het wel of niet bespreekbaar zijn van bepaalde formules (zoals de verdeling 8-7-1 niet bespreekbaar is voor het CDA, en de PvdA de grootste moeite heeft met de formule 7-7-2), zei Vrolijk: „Wij zitten straks geheel open aan tafel. Aan onze partners vragen wij dat ook te doen”. De beide informateurs vinden dat aan de „invulling” van de zetelverdeling in dit stadium niet te ontkomen valt. Eigenlijk zou het informatiekoppel alleen maar de zetelverdeling moeten regelen, zonder daarbij ook voor de bemanning van de posten te zorgen. Maar volgens Verdam is het onvermijdelijk dat in deze fase bepaal de namen worden genoemd. De mededeling van de partijvoorzitter van D’66, Glastra van Loon, dat deze partij zich wellicht ten behoeve van het welsla gen van de formatie uit het overleg zal terugtrekken, heeft de beide informateurs verrast. „Wij zullen het vanavond in het overleg met de heer Terlouw, fractievoor zitter van D’66, zeker aan de orde stellen”. (Zie verder pagina 2) De gemeente Alkmaar zal de conse quenties van de extra voorzieningen moeten aanvaarden en zo nodig extra belastingen moeten gaan heffen en be staande belastingen (b.v. op onroerend goed) moeten verhogen. Het college vond de mededeling van B. en W. van Alk maar, dat verhoging van belastingen on juist zou zijn, een te krasse uitspraak, omdat men daarmee niet alleen de huidi ge, maar ook de toekomstige gemeente raad van de stad bindt. In een eerste reactie toonde burge meester C. Roozenmond van Alkmaar zich teleurgesteld over de beslissing van G.S. Hij had liever gezien, dat het hele voorstel was overgenomen, omdat men in Alkmaar van mening is, dat anderhalf miljoen te weinig is om het sportpark optimaal te verbeteren. Naar aanleiding van de ontstane situa tie zullen de gemeente Alkmaar en het bestuur van AZ‘67 eind volgende week om de tafel gaan zitten. BEVERWIJK. Vijf jaar lang spannen een 63-jarige Beverwijker en een 71-jarige Alkmaarder samen om uit de verkoop van verduisterde lege kisten een aardig zak centje bij te verdienen. De louche prak tijk van beide heren kwam een dezer dagen aan het licht. Volgens de Bever- wijkse politie verkocht het duo in de afgelopen jaren duizenden kisten ter waarde van 106.000,-. De Beverwijker, werknemer bij de vei ling, en belast met het vervoer van lege kisten bij de groentengrossier Arie v.d. Lem, hield dagelijks wat fust achter. De kisten werden opgehaald door zijn Alk- maarse vriend, die het fust bij andere veilingen in Noord-Holland doorverkocht. De Beverwijker heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De politie in Rotter dam en die in Capelle aan den IJssel hebben drie mannen en een vrouw gear resteerd, die ervan worden verdacht ban den te hebben met de Rote Armee Frak- tion (RAF). De vier mensen hebben allen de Nederlandse nationaliteit, aldus jus- tievoorlichter Van Leeuwen. Zij zitten in Rotterdam in arrest. De voorlichter omschreef een en ander als een „gewone arrestatie”, waarbij geen speciale teams betrokken zouden zijn ge weest. Bij huiszoekingen in de twee be trokken plaatsen is een aantal vuurwa- HAARLEM. De werkloosheid in de provincie Noord-Holland is gedaald van 3,4 naar 3,3 procent. Dat betekent, dat er in de maand september 550 mannen uit het werklozenbestand van 17.660 konden worden afgevoerd. De werkloosheid on der de vrouwelijke beroepsbevolking steeg met 300 en bedraagt nu 9310. De werkloosheid in Noord-Holland blijft ruim 1 procent onder het landelijke ge middelde van 4,5. Nabij de Doggersbank ving een Engelse trawler deze enorme steur van 507 pond met een lengte van bijna 4 meter. Het wordt mogelijk geacht dat de steur zo’n 100 jaar (honderd) in de diepte heeft ge leefd. Als het een vrouwtje is (wat pas blijkt als de steur is opengesneden) kan zij zo’n 60 pond eitjes bevatten die als ka- TOKIO (AP). Twee piloten van de Zuidkoreaanse luchtmacht zijn vandaag overgelopen naar Noord-Korea, aldus een bericht over de Noordkoreaanse radio. De piloten zouden omstreeks het middaguur in Noord-Korea zijn geland. Het radiobe richt gaf geen namen en vermeldde ook niet om hoeveel vliegtuigen het ging. Vraag een man nooit hoe hij zijn eerste miljoen heeft verdiend. iTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 923 - 244827 Juweliershuis Winkelcentrum Schalkwijk r L viaar een waarde hebben van f 11.000. Na te zijn gerookt brengt de steur zelf ook nog eens zo’n f4000 op. Foto: De reusachtige steur tentoongesteld in een beroemde deli- catessewinkel in Londen. GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324660 (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Twee agenten van poli tie hebben vanmorgen een repetitie van het Noordhollands Philharmonisch Or kest in het Haarlems Concertgebouw on aangekondigd onderbroken, omdat de au to van dirigent André Vandernoot de weg in een van de nabijgelegen stegen ver sperde. Hij had zijn voertuig daar moeten ach terlaten omdat hij vanwege foutief opge stelde wagens zijn parkeerplaats op de binnentuin van het gebouw niet had kun nen bereiken. Vandernoot had geen be zwaar tegen het feit dat hij bekeurd werd, maar wel tegen het onderbreken van de repetitie. Hij diende tegen het optreden van de agenten een klacht in bij de burge meester. Vandernoot, die zoals wij gisteren be richtten per 1 september 1979 het NPhO gaat verlaten, heeft overigens weinig be grip voor het feit dat het NPhO-bestuur zich geconformeerd heeft aan het advies van de orkestleden, die zich tijdens een stemming uitspraken tegen een tweede verlenging van het contract met hun diri gent. Zie voor zijn commentaar onze kunstpa- gina. niet overtuigd is van de waterdichtheid van de opgenomen garanties. pens gevonden, enige politie-uniformen en actieplannen, zo is nog bekendgemaakt. Het viertal is vrijdag gearresteerd. Nog niet duidelijk is, of de drie mannen en de vrouw iets te maken hebben met de schietpartij in Den Haag en Utrecht van vorige maand, waarbij brigadier Kranen burg werd doodgeschoten en twee agenten gewond raakten. Bij deze vuurgevechten waren Westduitse leden van de RAF be trokken. Begin vorige week werd bij de grens overgang De Locht in Kerkrade een 21- jarige Nederlander aangehouden. Ook hij werd verdacht van het hebben van banden met leden van de RAF. Later in de week werd hij vrijgelaten. voldoende is voor een sportveldencom plex passend bij de grootte en de positie van Alkmaar. Het college vond een be drag van 2,25 miljoen te hoog, omdat het niet in overeenstemming is met het finan ciële belang van de gemeente, noch met Fint Algemeen helr>n« temeer omdat men MIDDELBURG. (ANP) „Vast staat dat zeer jeugdigen het presteren om met 1,5 promille of meer alcohol in hun bloed (10 of meer alcoholconsumpties) aan het verkeer deel te nemen”. Dit schrijft de korpschef van de Middelburgse gemeente politie, dr. D. van Ooijen in een artikel „Rijden onder invloed, sociale klasse en leeftijd”, waarnaar hij een onderzoek heeft ingestpld en dat gepubliceerd is in het oktobernummer van „Delikt en Delin- kwent”. Het bloedalcoholgehalte van jeugdigen blijkt in vele gevallen zo hoog te zijn, dat van gewenning sprake moet zijn, temeer omdat ze met hoge promillages nog aan het verkeer kunnen deelnemen, aldus dr. Van Ooijen. I Naar de twee vermiste bemanningsleden is vandaag een grote speuractie begonnen, waaraan naast de reddingboten „Javazee” en „Tuimelaar” ook het verkennings vliegtuig „Pluto” van de Koninklijke Mari ne en een Belgische helikopter deelnamen. f (Van onze sportredactie) ALKMAAR AZ'67 mag voor niet meer dan anderhalf miljoen gulden in- I vesteren in het sportpark in de Alkmaar- I derhout. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben dat vanmorgen laten weten aan het gemeentebestuur van Alkmaar. De gemeente Alkmaar had de provin- - cie machtiging gevraagd voor een uitga ve van 2,25 miljoen en daarnaast 60.000 gulden per jaar voor het vastrecht van de lichtinstallatie en 20.000 gulden voor ho gere onderhoudskosten als gevolg van de nieuwe investeringen. Ook de beide laat ste bedragen zullen naar rato worden aangepast. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat met een investering van 1,5 miljoen I zal kunnen worden volstaan en dat dat Z President Idi Amin heeft giste ren bekendgemaakt dat zijn land een nieuw wapen heeft ontwik keld, met behulp waarvan één man het op kan nemen tegen 1.000 tot 2.000 gewapende tegenstan ders. Hij bood aan een bataljon mili tairen, uitgerust met dit „geheime wapen” als „zelfmoordcomman- do” naar Rhodesië te sturen. Vol gens hem zouden dan premier lan Smith van het blanke minder- heidsbewind en zijn gehele kabi net spoedig als krijgsgevangenen in Kampala verschijnen. Volgens radio-Kampala zei Amin een en ander tegenover de plaatsvervangend leider van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe ging „pan-Afrikaans congres van Azania”, Lebaro, en een Rhode- sisch nationalistisch leider, Malin- di. Naar zijn zeggen was het nieuwe wapen ontwikkeld door een „Oegandese revolutionair". Deze data zijn overigens, aldus de woordvoerster, nog zeer voorlopig aange wen het gerechtelijk vooronderzoek nog loopt. Ook moet rekening worden gehou den met termijnen waarin zowel de offi cier van Justitie als de raadslieden van de verdachte nog van rechtsmiddelen ge bruik kunnen maken. (Zie verder pagina 2) IJMUIDEN/ROTTERDAM. Voor de Zeeuwse kust is vanmorgen in alle vroeg te de sleepboot „Frans” van het zeesleep- en havensleepbedrijf Adriaan Kooren uit Rotterdam vergaan. Vier van de zes opva renden zijn bijtijds opgepikt door het Nederlandse vrachtschip „Gretina Hol- werda”. Twee opvarenden, de 41-jarige stuurman en de 25-jarige tweede machi nist worden nog vermist. De oorzaak van het vergaan van de „Frans” is onbekend. Het 450 pk sterke haven- en kustslepertje, gebouwd in 1951, was honderd procent in orde, toen het dinsdagnacht uit Rotterdam vertrok met bestemming Bordeau. Vanmorgen in alle vroegte zonk het schip plotseling. De vier geredde bemanningsleden wisten met een rubbervlot overboord te springen en wer den rond half zeven door de Gretina Hol- werda aan boord genomen. De loodsboot van Rotterdam heeft de geredden, de kapi tein, machinist en twee matrozen, aan wal gebracht. Gebleken is, dat op het moment van de scheepsramp het weer prima was en het zicht goed. De kans bestaat, dat de sleepboot, die zo’n 15 mijl uit de kust voer, op een wrak is lekgestoten. AMSTERDAM. Met de arrestatie van een 37-jarige Hong-Kong-Chinees, die op de Amsterdamse Zeedijk verscheidene restaurants exploiteert, heeft de politie de grootste heroïne-handelaar in de hoofdstad in handen. Dit heeft vanmorgen commissaris Sietsma van de Amsterdamse politie be kend gemaakt. Volgens hem zijn de afgelo pen maanden in zes landen 43 arrestaties verricht, waarmee volgens hem een einde is gekomen aan de heroïne hande, die de hoofdstad op dit punt een slechte wereld naam had bezorgd. Met de aanhouding van de restauranteigenaar zijn de heroïne- transporten op Amsterdam geheel lamge legd, aldus commissaris Sietsma. De gunstiger ontwikkeling was vooral te danken aan een oplopende vraag naar bouwvakkers, metaalarbeiders en ar beidskrachten voor de dienstensector. Het aantal arbeidsplaatsen in de horeca nam af, de mogelijkheden voor onderwijzend personeel om aan de slag te komen ver minderden eveneens. Ongunstig daarentegen is dat het aange melde aantal vacatures door de werkge vers over de hele linie een dalende tendens vertoont. Dit geldt voor alle beroepsgroe pen, in het bijzonder voor jeugdigen. Over de hele provincie gemeten staan nu nog 11.520 vacatures open, 820 minder dan in de vorige verslagperiode. De verslechtering van de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt geldt voor alle beroepsgroepen, uitgezonderd huishoude lijk personeel. Met name in de onderwijs sector liep de werkgelegenheid voor vrou wen opvallend terug. Maar ook in de soci- aal-geneeskundige sector, bij het kantoor personeel en de handel worden minder vrouwelijke arbeidskrachten gevraagd. Ook het aantal aangemelde vacatures deelt in de malaise, met uitzondering van de vraag naar sociaal-geneeskundig perso neel. Uit de cijfers van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noord-Holland blijkt verder dat met name het bestand van langdurig werklozen af neemt. Dit geldt dan de mannen. Bij vrou welijk personeel is de ontwikkeling juist andersom. Daar stijgen de cijfers van langdurig werklozen vrij fors ten opzichte van vorig jaar. Het aantal jeugdige werklo zen vertoont eveneens een dalende ten dens wat betreft de duur van de werkloos heid. Ook hier weer het beeld dat vrouwe lijke schoolverlaters over het geheel geno men weer minder gemakkelijk aan de slag komen, naarmate zij langer op de W.W. zijn aangewezen. Een cement-wagen van 100 ton reed in Londen gisteren per ongeluk van een kade in een achtertuin. De op de foto getoonde chaos was er het gevolg van. Slechts één man raakte gewond. Zijn conditie is redelijk. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 foor Santpoort: 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP). Het Openbaar Ministerie streeft ernaar de berechting van de Westduitser Knut Folkerts, ver dacht van terroristische activiteiten en het doodschieten van een politieman in Utrecht, te doen plaatsvinden op 6 en 7 december voor de Utrechtse rechtbank. Dit is namens de hoofdofficier van Justi tie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, gister avond meegedeeld door een woordvoer ster van het Ministerie van Justitie. „Wij CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF cApeldoorn&Zn HAARLEM 1 ■<!S 2/

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1