Aandrijving op alle wielen Fred van Wordragen: grootmeester in bont Voering op koppelings plaat steeds controleren 18 arbeiders in Brazilië Kleine auto heeft toekomst Sojoez gebruikte teveel brandstof nfciiCr Ontsteking zonder contactpunten Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! weg en wiel I SMOKINGS Nivi 21 EEN MERCEDES HUREN? Bouwens Autoverhuur John Kennis r -X Ir 1 rê-39 vïosffi”o> VARIA WOENSDAG OKTOBER 19 7 7 I door Bé ter Maat lts s- er y we ge /er ke De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljef een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5 rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. Bouwjaar Natuurlijk bij: 1977 Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 ui- uw A/ m De NMB denkt met u mee. Nu al zo’n 50 jaar. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: waardoor u ontvangt fr+it Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 73/4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd, Rente tot /4/O Premiespaarbiljet Q met variabele Vw Zx looptijd. Rente tot ^/V I Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behal ve 5 basisrente krijgt u een premie tot max. f 800,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. R 71 I anix een <en, ir J. De foto toont deze Subaru 1600 Stationwagen. (ADVERTENTIE) spaartermijn u ontvangt u stort rente premie (ADVERTENTIES) Er staat niet bij of dat gekomen is door iet JW den afgezegd, aldus de Pravda van gis teren. De komst van de Subaru 1600-modellen betekent een uitbreiding van het leverin- gsprograam van dit, in ons land, jongste Japanse merk. iet ge riste ik in gen f en drie tion r de MOSKOU. (AFP) Het ruimtevaartuig Sojoez-25 heeft teveel brandstof gebruikt bij de nadering van het ruimtestation Sal- joet-6 en daarom moest de koppeling wor- f 1.000,- f5.000,- 1.000,- f5.000,- f 1.102,50 f 1157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 zien, is de enige en werkelijke eer die je zo’n internationale collectie kunt geven. U moet er wel voor naar Den Haag. slecht manoeuvreren van de bemanning of door een technisch mankement. De Prav da gaf op de voorpagina het korte commu niqué dat Tass maandag gaf en waarin stond dat de koppeling van de Sojoez aan de Saljoet moest worden afgelast wegens „afwijking van het programma voor de koppelingsmanoeuvre. f 1.132,50 f 1.222.63 f 1 325,51 f 1.436,28 totaal* rente In de herst van 1974 startte Subaru op de Nederlandse markt met de verkoop van 22 eenheden van de 1,4 Eter Subaru. In het jaar daarop werden 237 stuks verkocht, in 1976 liep de verkoop op tot duizend exemplaten. Subaru heeft deze stijgende lijn weten vast te houden. Nu de 1600-serie erbij is gekomen, hoopt men de verkooplijn nog sneller omhoog te kunnen buigen. De Subaru 1600 bezit een enigszins aflopend front en is meer aangepast aan de „Europese” maten.-De motor heeft een inhoud van 1595 cc en ontwikkelt 72 din-pk bij 5200 t.p.m. Er is een hardtop GFT-uitvoering verkrijgbaar, uitgerust met dubbele carburateur en verhoogde compressieverhouding, die 83 din- pk levert. Opvallend is, dat onder de uitvoeringen in de 1600-serie ook een stationwa gen is opgenomen met naar keuze aandrijving op alle wielen. De wagen kan dan beter in geaccidenteerd terrein worden gebruikt. Met ingeschakelde vier-wielaandrijving heeft de stationwagen een top van ca. 80 km/uur. Alleen met voorwielaandrijving is een maximum van ruim 150 km/uur mogelijk. Volgens directeur Poling van Ford-Europa is de toekomst aan de kleine auto. Op een conferentie in Frankfurt zei Poling, dat de produktie van de zogenoemde minicars (wagens als de R 5, de Fiësta en de Polo van VW) in 1982 zal aangroeien tot drie miljoen stuks. Verleden jaar bedroeg de produktie van deze wagens nog 2,3 miljoen eenheden. Vooral in Spanje, Italië en Frankrijk zal de verkoop van de kleine auto’s toenemen. De verwachting van directeur Poling steunt onder meer op de groei van het nationaal inkomen in die landen met als resultaat, dat voor de lager betaalden meer in staat zouden zin een auto aan de schaffen. Bovendien blijkt, het aantal tweede auto’s steeds meer toe te nemen. In vele gevallen, wordt als tweede auto een „minicar” uitgezocht. Deze minicars hebben nu al een marktaandeel van 25 percent. Tussen 1961 en 1976 steeg het autobezit in Europa van 73 per duizend inwoners tot 252 per duizend inwoners. Dit is echter nog weinig in vergelijk met Amerika, waar 434 auto’s per duizend inwoners worden geteld. Bovendien heeft Europa 120 miljoen inwoners meer, dan Noord-Amerika. RIO DE JANEIRO. (DPA) Het Brazili aanse blad „O Globo” weet te melden dat 40 Indianen van de stam der Krokemoera bij een overval op een pionierskamp in het Amazonegebied 18 arbeiders met pijlen om het leven hebben gebracht. Het blad beroept zich voor dit nieuws op een bedrijfsleider van een boerderij, die liet weten dat de Indianen de vorige week en wel in de loop van woensdagnacht het kamp overwachts aanvielen. Een en ander ging zo snel in zijn werk, dat de gewapende arbeiders, die een landingsbaan moesten aanleggen, geen mogelijkheid meer had den zich te verdedigen. spaar- termijn f 30,- t 65,- f 110,- f 160.- NEDERL ANDSCHE MIDOENSTANDSBANK 7 7 7Vx% 73/4% 6’/?% 7 7'/4(l<, 7’/z% Inde betere klasse 450,- Exclusieve hemden en strikken Amsterdam- Vijzelstraat 76 Rotterdam: le Middellandstr. 78 Utrecht Voorstraat 58 Haarlem: Ged. Oude Gracht 51 die thans hoog op modelijst staan geno teerd zijn nerts, otter, breitschwanz, be ver en nutria. Onze mannenbroeders blij ken zich ook steeds meer in het aangena me warme bont te gaan hullen. Derhalve had fourreur Fred eveneens voor hun mooie sportieve modellen van nutria, wallaby en wolf in zijn collectie opgë- nömen. NAAST BONT VOERT Van Wordra gen tevens een waarlijk voortreffelijke collectie mantels, japonnen en pakjes van antilope-suède verwerkt met wol of glanzend python. De meest beeldschone modetinten zijn hierbij te vinden. De mantels worden soms nog extra ver fraaid met een ingeverfde vossekraag. Vrouwen die altijd zeer veel waardering weten op te brengen voor echt iets moois, zullen bij het horen van de naam Ferra- gamo hun lieftallige oortjes ongetwijfeld spitsen. Fred van Wordragen vertegen woordigt als enige in Nederland dit Itali aanse huis, befaamd om zijn couture, accessoires, laarzen en schoenen. Zo zag ik voor u onder andere reversibele man tels en capes in rood met grijs in combi natie met japonnen van de edelste mate rialen, waarbij veelvuldig was geplis- seerd. DE JUBILEUMSHOW VAN Fred van Wordragen was een overweldigend ge beuren. Ademloos hebben wij gekeken naar al dat schoons wat alleen een gedre- De firma Bosch heeft een nieuwe tran- sistor-ontsteking op de markt gebracht. Het systeem is vrij van onderhoud, om dat het geen contactpunten meer bevat. De functie van deze contactpunten wordt overgenomen door een magneetimpuls- gever. De nieuwe transistorontsteking verzorgt over het gehele toerenbereik veertig percent meer ontstekingsspan- hoofdsom 5 Ki basisrente Deze maand begint in ons land de levering van de nieuwe Subaru 1600-serie, op de markt gebracht door de importeur te Hoofddorp. In totaal zijn zeven uitvoeringen van de Subaru 1600 verkrijgbaar. Subaru is een dochtermaatschappij van het Japanse Fuki-concern, dat naast dit 1600-model, ook wagens vervaardigt in de 1400 cc-klasse en kleine stadswagens met 350 cc en 500 cc motoren. Deze laatste voertuigen worden niet in ons land geïmporteerd. ning. De voordelen zijn beter starten, ook bij lagere temperaturen en een geringer brandstofverbruik. De onderdelen van de nieuwe ontste king, waaronder ook een speciale bobine, werden samengevoegd tot een inbouw- pakket, waarmee het mogelijk is de con ventionele ontsteking van een vier-cilin- der motor om te bouwen. Een auto die snel rijdt bezit een grote hoeveel heid bewegings- of kineti sche energie. We vinden het normaal als een mid denklasse auto in onge veer tien seconden van stilstand op 100 km/uur wordt gebracht. De ener gie die nodig is voor deze snelheid zal echter in nog kortere tijd afgebroken moeten worden, om de wagen weer tot stilstand te brengen. De hoeveel heid warmte, die bij dit tot stilstand brengen (dus afremmen) ontstaat is voldoende om een flinke DE MET ZEER veel inspanning ver kregen eretitel „grootmeester” is be paald niet alleen voor schakers wegge legd. In de haute fourrure mag de Haag se bontwerker Fred van Wordragen, die ook internationaal bekendheid geniet, op deze onderscheiding zonder enige twijfel aanspraak maken. Grootmeester Fred is dit jaar overigens in feeststemming; zijn zaak bestaat 45 jaar. Dat er in die kleine halve eeuw in het bontwerkersvak wel het een en ander is veranderd, werd met een wervelende jubileumshow overdui delijk aangetoond. DE BONTJAS, VROEGER een status symbool bij uitstek, heeft in de afgelopen jaren een aanzienlijke verjongingskuur ondergaan. Was zij voorheen nauwelijks gemodelleerd, nu komen er de meest verrassende speelsigheidjes aan te pas. Het is vooral fourreur Van Wordragen die zijn sublieme vakmanschap en enor me creativiteit op vrijwel ongekende wij ze weet te combineren. De resultaten zijn dan ook verbluffend. Zie bijvoorbeeld eens hoe geraffineerd hij met nerts speelt. Kleine reepjes in twee kleuren worden op een zodanige manier ver werkt dat er een visgraatmotief ontstaat. Een ribbeleffect daarentegen wordt ver kregen door repen rode en groene nerts vellen om en om te verwerken; dat houdt in dat de leerzijde aan de bontzijde wordt gezet. En nu de verfijnde grap. De op deze manier gemaakte mantel is name lijk aan beide kanten te dragen, zodat men de ene keer strepen rood leer met' groene nerts te zien krijgt en bij een volgende gelegenheid de verbaasde toe schouwer zijn ogen uitkijkt op een om hulsel van groen leer met rode nerts. Op de show werden er bovendien volumi neuze tassen in dezelfde verwerking bij getoond, waarin de lichtgewicht man tels ook nog kunnen worden meege nomen. BIJZONDER LEUK VOND ik de losse chasubles van antilope-suède die over de verschillende bontmantels kunnen wor den gedragen. Fijne capuchons staan er verder garant voor dat we straks niet over koude oortjes zullen hebben te kla gen. Opvallend in de collectie was de uitermate elegante belijning: van boven smal en naar onderen wijduitlopend. U merkt het, Dior is daarvoor zonder meer de inspiratiebron geweest. Sommige mo dellen werden door Van Wordragen van een blousonrug voorzien. De bontsoorten f 873,44 14.367,19 I 638,99 f 3.194,97 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar Het vermogen, dat een automotor ontwikkelt, wordt via de koppeling overgebracht naar de transmissie en vandaar naar de aangedreven wielen. De koppeling is een essentieel onderdeel van deze „weg”. Zij on derhoudt de verbinding tussen motor en trans missie, en kan deze ver binding ook onderbre ken. Het belangrijkste onderdeel van de koppe ling is de zogenoemde koppelingsplaat; een me talen schijf die aan beide zijden van een voering is voorzien. Deze fric- tievoering maakt het mo gelijk de bewegingsener- gie op een soepele wijze over te brengen. perste remvoer ingen, die thans het meest worden gebruikt. Dit houdt onder meer verband met het toegenomen gebruik van schijfremmen op de voor wielen. Voor de prakti sche vormgeving van de voering is het daarbij voordelig, dat de remvoe- ring niet (zoals bij trom mels) een ronding be hoeft te krijgen, maar meteen in zijn uiteindelij ke rechte vorm kan wor den geperst en gehard. Geperste remvoering is bovendien goed bestand tegen „fading”; het ver minderen van wrijvings- kracht bij hoge tempera turen. Duidelijk is, dat de fric- tievoering op koppelings plaat en remblokjes ondanks de keuze en vormgeving van het ma teriaal aan slijtage blootstaat. Regelmatige controle en vervanging van de voering is dan ook noodzakelijk. Slijten zij teveel, dan ontstaan er bij continu gebruik van de auto, diep, ingeslepen groeven op het metaal van de koppelingsplaat en de remschijven. Niet alleen levert dit gevaar op, maar vervanging van deze onderdelen is aan zienlijk duurder, dan het regelmatig vernieuwen van de frictievoeringen. ketel water aan ue kook te brengen. De voeringen op de koppelingsplaat (trou wens ook de voeringen op remschoenen en rem blokjes) moeten deze hit te zo snel mogelijk afvoe ren naar de buitenlucht. Toch zullen ze enige ogenblikken deze warmte moeten kunnen verdra gen, zonder daarbij hun wrijvingskracht te ver liezen. Uiteraard stelt dit hoge eisen aan het materiaal, waaruit de voeringen zijn opgebouwd. In de meeste gevallen wordt hiervoor asbest gebruikt, bekend om zijn bestendigheid te gen hitte. Er zijn twee me thoden om dit asbest te verwerken: weven of per sen. Bij de weefmethode worden de asbestvezels tot een draad gespannen, die versterkt wordt met een koper- of zinkdritad. De weefstof wordt daar na op een rol gewonden, geïmpregneerd met een bindstof en vervolgens in een oven verhit. Bij het persen worden de korte asbestvezels ver mengd met allerlei vul stoffen en andere ingre diënten, zoals kunsthars en bindmiddelen. Dit mengsel wordt daarna onder zeer grote druk verhard. Het zijn deze ge- ö- Reversibele mantels, opge bouwd Uit reep jes nerts in twee kleuren, uit de collectie van Fred van Wordragen si- De fraaiste bontsoorten verwerkte Van Wordragen in de hierbij afgebeelde modellen. ven kunstenaar maar kan vervaardigen. Helaas is het van mijn kant maar bij een sumniiere opsomming gebleven. Zelf i «n b«na aUemetaleny I Voor vakman en honov Chemische Fabr ’Schiedam’ 010-26.47.56 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar De percentages vermeld onder „totaal rente” zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Rentewijzigingen voorbehouden. r'"'-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21