Werkgevers willen lagere loonkosten Russische vloot Vakbeweging drijft enorm gegroeid Gedragscode nodig voor bedrijven in Z-Afrika Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening Zo’n Amro Privérekening komt altijd van pas. ro lJ „Einde maken aan chaos in postorderbedrijf” wegvervoer” GERICHT OP O.A. VERGROTING VAN DE BESTUURBAARHEID Sociaal overleg zal moeilijk worden' 99 Europese Commissie: ONDERNEMERS VERBONDEN Jeugd besteedt ruim een miljard gulden 19 7 7 OKTOBER 1 2 ECONOMIE Verbrokkeling (Van onze redactie economie) Nuchterheid Continu-problemen N Evenwicht BV bas dub- licht- kbare ellen, pick- .AM NIH 8C DEN HAAG. De werkgevers beseffen terdege dat het komen de sociaal-economisch overleg moeilijk zal worden, gezien de verschillende visies van de partijen op de mogelijkheden en moeilijkheden van de economische situatie. Zij zullen in ieder geval hun vurige wens naar voren brengen dat de loonkostenont wikkeling wordt omgebogen en dat er een evenwicht moet komen tussen kosten en bestedingen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgeversorganisatie VNO wil de uitvoering van de sociale verzekering reorganiseren. Doel is vereenvoudiging, betere controleerbaarheid, grotere doorzichtigheid en regionalisatie, waardoor met een kleinschaliger opzet de instanties die voor uitkeringen en administratie zorgen dichter bij de verzekerden komen. De wijzigingen moeten in fasen tot stand worden gebracht. N LVER «ES WOENSDAG VNO bepleit reorganisatie maar ook het peil van de uitkeringen. opend. (ADVERTENTIE) en: I li -5 t 36 20 tondst 3.30 3.39 2,48 6.37 Eind deze maand komen de ministers van Verkeer uit de Negen in Luxemburg bijeen. De Europese Commissie hoopt dat ze het er dan over eens worden dat aan de afspraken over werktijden, rusttijden, en zovoorts bij het wegtransport ook daad werkelijk de hand moet worden gehouden. Al jaren geleden is een reeks regels opge steld, maar de Negen hebben die tot nu toe maar gedeeltelijk in praktijk gebracht. Een reorganisatie moet meer gericht zijn op de vergroting van de bestuurbaarheid en de beheersbaarheid en op verbetering van de bereikbaarheid, vindt het VNO. Die koers willen de werkgevers liever inslaan dan zöeken naar het besparen van kosten, want zij vinden de huidige manier van uitvoering niet bijzonder duur. De ontwikkeling van de sociale lasten (vertienvoudiging van de omvang in de laatste veertien jaar) is voor verantwoor delijkheid van de werkgever. Maar een grotere beheersbaarheid kan niet worden bereikt door de uitvoering van de verzeke ringen aan de overheid op te dragen. Het VNO wijst erop dat de ontwikkeling van de door de overheid wèl uitgevoerde rege lingen als de Wet Werkloosheidsvoor- Bij beide is het niet anders meer dan de exploitatie van een regelrecht postorder bedrijf dat gehanteerd wordt als een klan tenbinder ten koste van het normale distri butieapparaat. Dit schrijven de Koninklij ke Nederlands Ondernemersverbond en het Nederlands Christelijk Ondernemers verbond in hun orgaan „Zelfstandig On dernemerschap” over commerciële activi teiten van FNV en CNV. zieningen en de Algemene Bijstands Wet ten minste even ongunstig was als die van de regelingen die het bedrijfsleven zelf uitvoert. De bevoegdheden en de onderlinge ver houding van alle betrokken organen moet beter worden afgebakend. In dit verband wijst het VNO enige vergroting van de overheidsinvloed niet van de hand. De overheid heeft immers de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het bestel en de daaraan verbonden lasten. Zij moet over de bevoegdheden beschikken om onge wenste ontwikkelingen tegen te houden. De FNV heeft, evenals de christelijke zusterorganisatie van alles te koop: allerlei als min of meer duurzaam geldende arti kelen, zoals elektrische huishoudelijke ap paraten, afzuigkappen, fornuizen, koel kasten, hifi-apparatuur, televisie, rolgor dijnen, zonwering, matrassen, (donsjde- kens, vloerbedekking, camera’s, tuinmeu belen, campingartikelen, enz. Deze handel is de reguliere detailhandel van meet af aan het toenmalige NW begon er mee in 1966 een doorn in het oog geweest. Het is een business waarin tientallen mil joenen omgaan, aldus het orgaan van de twee verbonden. En kun je bij elke Amro Bank contant geld opnemen wanneer je een portable radio wilt kopen. Ook is het van belang dat de apparaten van de diverse instellingen beter op elkaar worden afgestemd. Volledige, geautomati seerde administratievoering lijkt wense lijk. De Sociaal-Economische Raad zou moeten onderzoeken welke eisen hiertoe aan de administraties moeten worden gesteld. Het VNO stelt dat op dit punt een grote verbrokkeling heerst, gezien onder meer het feit dat voor de uitvoering van de zgn. loondervingsverzekeringen twaalf afzon derlijke administratieve eenheden naast elkaar werken. Dit zijn het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK), dat de administra tie van vijftien bedrijfsverenigingen voert, haar commerciële activiteiten staakt, al dus de twee verbonden. „De FNV-voordeelactie”, het postorder bedrijf van de FNV, is absoluut niet con currerend voor de detailhandel. Ten op zichte van de totale omzet van de detail handel is die van alle postorderbedrijven slechts enige percenten en daar maken wij weer een onderdeel van uit. Echte concur rentie ondervinden de detaillisten van de grootwinkelbedrijven”, was de reactie van het hoofd van de FNV-voordeelactie, de heer J. Hogenbirk. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Het CNV heeft het initia tief genomen voor het opstellen van een gedragscode voor Nederlandse onderne mingen met vestigingen of andere grote belangen in Zuid-Afrika. De vakcentrale vraagt de regering, de werkgeversorgani saties en de FNV daarover overleg te willen opnemen. De code zou duidelijke richtlijnen moeten bevatten voor het soci ale beleid dat deze ondernemingen in Zuid-Afrika voeren. Ondernemers kunnen veel doen aan de gelijkstelling van zwart en blank, meent het CNV. Zij kunnen meehelpen om een eind te maken aan de schrijnende discri minatie van de zwarten in de bedrijven. Zij kunnen de apartheid van binnenuit onder graven door een eind te maken aan onge rechtvaardigde verschillen in beloning, andere arbeidsvoorwaarden en rechtspo sitie die tot een mensonwaardige behande ling van zwarte werknemers leiden. En via een Amro Privérekening kun je het abonnement van je favoriete weekblad betalen Er kan slechts een goede beheersing zijn van het gehele sociale verzekeringsgebeu- ren, als overheid en parlement hun verant woordelijkheid in dit opzicht waarmaken. Daarom moeten de huidige sociale meerja renramingen worden uitgebreid tot een volwaardige sociale meerjarenbegroting. Overheid en parlement moeten bereid zijn de eventueel daaruit voortvloeiende om buigingen via wettelijke maatregelen te realiseren. De totale wereldhandelsvloot is van 1960 tot 1976 met ongeveer 190 percent toegeno men. Zij telt 65.887 vaartuigen met een gezamenlijk tonnage van 371.999.000. De stijging in de afgelopen zestien jaar be droeg 242.230.000 ton of 186,6 percent. Er zijn 29.576 schepen bijgekomen. ROTTERDAM (ANP). De Russische zeehandelsvloot is in de afgelopen zestien jaar met ongeveer 500 percent uitgebreid, terwijl die van de Verenigde Staten met 40 percent terugliep, aldus het instituut voor maritieme economie in Bremen. In 1960 bedroeg de om vang van de Rus sische scheepstonnage 3.429.000. De vloot telde 1138 zeeschepen. Sindsdien zijn er 6807 vaartuigen met een tonnage van 17.238.000 bijgekomen. De Amerikaanse zeehandelsvloot be stond vorig jaar uit 4616 eenheden met een tonnage van 14.908.000. Het VNO is niet geporteerd voor unifor mering van de premies voor de ziekengeld en wachtgeldverzekeringen. Dit zou niet ten goede komen aan de gewenste betrok kenheid van alle organen die op dit gebied een rol spelen. De mogelijkheid voor het dragen van eigen risico door ondernemin gen moet zelfs worden verruimd. Nader zou moeten worden bekeken of alle bedrij ven verplicht een stuk financiële verant woordelijkheid zouden moeten dragen. Ook de verzekerde zelf mag volgens het VNO wel enig financieel risico dragen. en de elf administraties van de zelf-padmi- nistrerende bedrijfsverenigingen. En kun je met een cheque je nieuwe laarzen betalen Mr. Chris van Veen, voorzitter van het VNO, zei gisteren dat het overleg alleen kan slagen als de partijen nuch ter naar de problemen kijken en zonder voorwaarden vooraf beginnen. Volgens de werkgevers moet er een meerjaren- beleid komen dat is gericht op herstel van de economie en de werkgelegen heid. Als men kijkt naar de verwachtin gen voor de economische groei in het volgend jaar, is die nuchterheid wel nodig. In dit verband vindt het VNO dat de arbeidsvoorwaardennota van de FNV, maandag gepubliceerd, de zaak te opti mistisch ziet. In tegenstelling tot andere prognoses denken de werkgevers dat de economische groei in 1978 niet meer dan 2 percent zal zijn, in plaats van 3 of 3,5 percent. Wat de stijging van de export betreft, komen zij niet verder dan een verwachting van 4,5 percent, terwijl de regering aan 7,5 percent denkt. De groei moet evenwichtig worden verdeeld over de lonen, de winstgeven dheid van de bedrijven en de gemeen- schapsuitgaven (overheid en sociale ze kerheid), aldus Van Veen. Verlaging van sociale premies, zoals de FNV wil, geeft geen verlaging van de loonkosten. Wat de sociale zekerheid betreft: niet alleen de omvang van het totaal moet worden aangepakt, zoals de FNV wil, En via die Amro Privérekening kun je ook de contributie van je voetbalclub laten betalen. Bovendien vrezen de werkgevers dat er toch een forse loonsomstijging (in de buurt van de 8 percent of meer) zal komen in 1978. Dit gronden zij op de wensen van vakbewegingskant inzake meer vrije dagen, vrijwillige vervroeg de pensionering en allerlei vormen van arbeidstijdverkorting en verdeling van arbeid. De regering zal dus niet alleen iets aan de bestedingen moeten doen om de koopkracht te handhaven (met dit stre ven zijn de werkgevers het wel eens), maar ook maatregelen moeten nemen waardoor de bedrijven meer ruimte krijgen. In dit verband willen de onder nemers ook dat de prijscompensatie wordt verminderd en dat de ontwikke ling van het minimumloon beter wordt beheerst. Dat loon mag niet meer stij gen dan de gemiddelde lonen. Het zal veel problemen opleveren om te voldoen aan de wens van de vakbe weging tot kortere arbeidstijd in de zogenaamde vol-continudienst. Er ont staat een tekort aan speciaal personeel, waaraan niet kan worden voldaan. Bo vendien komt er dan een uitzonderin gspositie tot stand voor 30.000 werkne mers, waarvoor geen aanleiding is. Ook vrezen de werkgevers verhoging van de arbeidskosten door het instellen van een vijf-ploegendienst met een totaal van 33,5 uur werken per week (huidige arbeidsduur 40 uur per week). De werkgevers denken nu aan ande re oplossingen voor dit probleem: zij willen meer aandacht voor maatrege len ter voorkoming van het sociale iso lement van deze categorie werknemers en om onaangename bijverschijnselen van de vol-continudienst te verminde ren of op te heffen. Ook zou kunnen worden bezien of verbeteringen in de fiscale sfeer mogelijk zijn, zoals minder belasting van ploegentoeslagen. :laim, i. nische n val- De re- oellljk leien 2.» 78,50 36,50e 123,80 47.50 128.50 1.55b 160,20 38,20 104,00 38,80 59,00 132,00e 57,90 72,00 58,50 50,20 37,00 73,80 150,80 114,00 109,50 29,20 122,00 79,40 168,80 62,00 48,60 44,60 59,00 58,50 42,90 644,00 51,50 45.40 76,30 55,70 29,40 35,50 145,00 29,60 53,70 110,00 70,70 59,50 1,90’ 65,00 150,50 150,50 62,10 200,00 67,70 55,20 150,00 69,50d 33,00 147,00 85,50 - 82,00 65,50 33,20 101,00 105,00 69,00b 69.00 199,30 35,50 105,50d 120,40 109,09 61,00 42,00 45,10 257,00 492,00 138,00 102,50 400,00 I» idem) 1977 uur. 1977 uur. n Instrumenten als de FNV-voordeelactie moeten, naar het oordeel van het orgaan van de twee verbonden, interessante winstmakers zijn. Niet alleen is de prijszet ting zodanig dat een alleszins redelijke marge vermoed kan worden, maar boven dien hanteert men een systeem waarbij de betaling drie tot vier weken aan de leve ring voorafgaat. Het orgaan van de twee verbonden heeft nagegaan of het postorderbedrijf van een van de twee werknemersorganisaties zich ook maar enigermate houdt aan een vorm van ethiek die men voor deze wijze van zaken doen als minimale eis mag stellen. Het orgaan heeft gecontroleerd bij de FNV of deze haar detailhandelsactiviteiten ten minste beperkte tot levering aan de leden van de aangesloten organistaties. Dit bleek niet het geval. Er is eens te meer aanlei ding te verlangen dat de vakbeweging Naar het oordeel van het CNV is het onverantwoord dat Nederlandse onderne mers mede schuldig zijn aan apartheid en discriminatie. Daarom is een gedragscode nodig, die door overheid, werkgevers en werknemers samen wordt vastgesteld. De leiding van Nederlandse moedermaat schappijen en dergelijke zouden daardoor zichzelf verplichten ervoor te zorgen dat zo’n code in Zuid-Afrika wordt nageleefd. Diplomatieke ambtenaren van Nederland in Zuid-Afrika zouden kunnen nagaan of dat inderdaad gebeurt. Vakbonden in Nederland zouden steeds weer op grond van die code met de Neder landse leiding van die bedrijven invloed kunnen uitoefenen op de gang van zaken in Zuid-Afrika. De zwarte vakbonden in Zuid-Afrika zouden sterk aan invloed win nen, want een van de belangrijkste punten in een gedragscode zou moeten zijn, dat deze bonden door de werkgevers als vol waardige onderhandelingspartners wor den erkend. Veel zal afhangen van de maatrege len die de regering denkt te nemen om de problemen voor 1978 op te vangen. Daarop is het wachten, en inmiddels bereiden de werkgeversorganisaties hun eigen visie voor in verband met het volgende week te voeren gesprek met regering en vakbeweging, waarna dan het overleg in de Stichting van de Ar beid (werkgevers-werknemers) volgt om te zien of er een centraal akkoord voor 1978 kan worden gesloten. =KE OP larlem 31 (-225541 :829 Bestrijding van misbruik en fraude moet krachtig ter hand worden genomen, of het nu om verzekerden gaat dan wel om ROTTERDAM (ANP). De drie mil joen jongeren in Nederland van zes- tot negentien jaar besteden dit jaar om streeks 1,2 miljard gulden. Dit vermeldt de Nederlandse Spaarbankbond in zijn jongste uitgave van „Geld Aktueel”. In de groep van twaalf tot zestien jaar wordt het meeste geld op de spaarbank gezet. Jongeren van achttien en negentien jaar geven het meeste geld uit aan kleren, daarna aan uitgaan. Sparen komt voor hen op de derde plaats. Van de jongelui van zestien en zeventien jaar heeft één op de tien een bankreke ning. In de leeftijdsgroep van achttien en negentien jaar hebben ruim vier van de tien jongeren een eigen rekening. Van de twaalf- en dertienjarigen hebben twee van de honderd scholieren een baan- tje. Van de jongeren van veertien en vijf tien jaar hebben elf van de honderd een eigen inkomstenbron en van zestien en zeventien jaar 21 van de honderd. Veruit in de meeste gevallen verdienen ze tussen de - twintig en veertig gulden per week. iteerd 00e253,«t ,40 6,3 00 5,8 DEN HAAG (ANP). Noch bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging, noch bij het Christelijk Nationaal Vakverbond is er nu sprake van het voorzien in een behoefte die niet langs normale wegen zou kunnen worden bevredigd. Bij beide organisaties gaat het al lang niet meer om „sociale verheffing”. Minister Boersma (links) gisteren in zijn ministerie in gesprek met werk geversvoorzitter Van Veen. (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. De Europese Commissie wil dat er een eind komt aan het voortdu rend overtreden van allerlei voorschriften voor het wegtransport in de Europese Ge meenschap. Als de negen lidstaten afzon derlijk zich niet aan de soms al jarenlang geldende afspraken gaan houden, gaat het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap de naleving afdwingen door inschakeling van het Europese Hof van Justitie. van sociale verzekeringen bedrijven of om uitvoeringsorganen zelf. In dit verband bepleit het VNO inschake ling van de Algemene Rekenkamer, met name om de toezichthoudende organen als de Sociale Verzekeringsraad en de Zieken fondsraad te controleren. Via een Amro Privérekening kun je je salaris ontvangen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23