Morgenavond in Alkmaar TAFELTENNISTEAM VRIJWEL Pele hielp ons een flink stuk op weg, maar ook zonder hem kunnen wij verder Esso doet wat Extra Wales wijkt uit naar Engeland De By-Jongbloed overtuigde niet KANSLOOS TEGEN FRANSEN Even naar Esso en u heeft geen kind meer aan uw kroost. 27 Afscheidsduel Aantrekkelijk r“7 19 7 7 OKTOBER WOENSDAG 1 2 SPORT uit. weer 3. de ging. I □nze i u in een Dat Esso wat Extra doet merkt u bij elke tankbeurt. Er is nu o.a. een gratis kleurboekje met tekeningen om in te kleuren en veiligheidstips om te onthouden. Voor de kinderen, kompleet met kleur wedstrijd en mooie prijzen. Dus als u tankt bij Esso, neem dan dat boekje mee. Geef het uw kroost en u hebt geen kind meer aan ze! U krijgt het bij Esso verkooppunten met 't affiche "Esso doet wat Extra" (zo- lang de voorraad strekt). muJIIx I n; Particuliere hal Bert van der Helm 9 9 9 9 wekkende groei, die vooral tot uiting komt op de Amerikaanse r sport in de Verenigde Staten werd inge- Onder de bezielende leiding van Woos- (ADVERTENTIE) tilatoren kleinste rakter. (Van onze tafeltennismedewerker) HAARLEM. Morgen komt het Neder lands tafeltennisteam uit tegen Frankrijk in het kader van de Europese competitie in de superdivisie. De wedstrijd wordt gespeeld in Alkmaar, waar de schitteren de accommodatie staat van ’t Hooge Huys (Terborghlaan 301, naast het ijsbaancom- plex „De Meent”). De aanvang van het duel is officieel 19.30 uur, maar omdat nog wat prominente figuren hun woordje kwijt moeten zal het eigenlijke wedstrijd- gebeuren waarschijnlijk pas om 20.00 uur beginnen en ongeveer om 23.00 uur ten einde zijn. Daar Nederland vorig seizoen promo veerde van de eerste divisie naar de super divisie, ontmoet het dit jaar voor het eerst in zijn geschiedenis constant tegenstan ders van wereldniveau. Gevreesd moet echter worden dat dat slechts voor één jaar is, want het lijkt vrijwel een onmoge- De definitieve doorbraak had plaats na de komst van Beckenbauer. Twee wereld- sterren in één elftal kreeg respons in heel Amerika. In het afgelopen seizoen was Cosmos de grootste publiciteitstrekker met een gemiddeld aantal toeschouwers van 34.142 per wedstrijd. Het hoogste aan tal kwam voor de wedstrijd tegen Fort Lauerdale om het Amerikaanse kam pioenschap (8-3 voor Cosmos). Het Franse team bestaat uit de oud- Europees kampioen Jacques Secretin, Pa trick Birocheau en Claude Bergeret, die met Jacques Secretin wereldkampioen is in het mixed-dubbel. Het Nederlandse team is samengesteld uit de op het ogen blik in goede vorm verkerende René Hijne en Bert van der Helm, die ondanks de slechte resultaten van de afgelopen week in de vaderlandse competitie toch opge steld is. Bettine Vriesekoop, de Europese jeugdkampioene, komt uiteraard als Ne derlands sterkste dame achter de tafel. Het duel omvat zeven partijen: vier herenenkels, een damesenkel, een heren dubbel (Bert van der Helm met de alleen in dit dubbel uitkomende Nico van Slobbe) en een mixed-dubbel (Hijne-Vriesekoop). „Winstkansen” voor het Nederlands team liggen in de partijen van René Hijne en Bert van der Helm tegen Patrick Biro cheau en in het duel tussen Bettine Vriese- Maar het voornaamste verschil is wel, dat voetbal in vergelijking met de andere „grote drie” geen eisen stelt aan lichaams gewicht of lengte der deelnemers. Ieder een, hoe klein, groot, dik of dun kan uit groeien tot een recreatief voetballer en actief meespelen in competitievorm. Een verschil, dat algemeen wordt erkend en de opkomst van het voetbal bij de jeugd heeft versneld. In Texas waren bijvoorbeeld in 1970 slechts 500 voetballers officieel gere- 1 gistreerd: in 1976 waren dat er 98.000. In Californië ligt het stijgingspercentage nog hoger, van 8000 in 1970 naar 165.000 in 1976. Officieel staan er in het gehele land in 1976 830.000 juniorleden in de boeken. Maar volgens Woosnam wordt er door miljoenen Amerikaanse kinderen gevoet bald. „In 1980 hebben wij één miljoen jeugdleden, dat is ons streven”. Pele hier na zijn afscheidswedstrijd op de schouders van collega’s, heeft het voetbal in de Verenigde Staten belangrijke impulsen gegeven. koop tegen Claude Bergeret. In die partij en, waarin Jacques Secretin meedoet, zal Nederland ongetwijfeld geen kans maken. sement. In de derde zitting kwamen de BOC-spelers heel wat minder voor de dag (De By: „Het ging vanavond niet”) en za- (Van onze sportredacteur) HEEMSKERK. De heren Hof en Koel man, de initiatiefnemers van een particu liere sportzaal/tennishal in de gemeente Heemskerk hebben zaterdag in een ge sprek met de heren Kriek en Wessels van de Heemskerkse Sportraad bekendge maakt dat de kosten van het „Sportcen trum Heemskerk BV”, zoals de initia tiefnemers het noemen, danig de pan zijn uitgerezen. Bij de oorspronkelijk geraam de 2,6 miljoen gulden moet nog eens een miljoen gulden bijgeteld worden. Dit ver telde secretaris B. Kriek van de Heems kerkse Sportraad gisteravond in de maan delijkse vergadering. De extra kosten van de bouw worden echter niet afgewenteld op de huurprijs per uur van de sporthal. De gemeente Heemskerk stelt zich name lijk garant voor een bedrag van 61.000 gulden. Dit als een soort subsidie. Door de grote toename van de persoon lijke belangstelling voor het voetbal en de zakelijke interesse van de tv en reklame- wereld kan de NASL nu zonder Pele ver der. „Wij staan nu met beide voeten stevig op de grond. Pele heeft ons een flink stuk op weg geholpen, maar nu kunnen wij ook zonder hem verder”, aldus Phil Woosnam, die eraan toevoegt, dat binnen tien jaar de Verenigde Staten de toonaangevende voetbalnatie van de wereld is. „Met eigen spelers zonder inbreng van buitenaf". Uit de sectie Sport was de vraag naar voren gekomen om een aparte commissie voor de schoolsport op te richten. Duide lijk werd dat er grote behoefte bestaat aan een dergelijk instituut, omdat er en kele scholen zijn die alleen minder aan sport doen omdat de mankracht of de belangstelling ontbreekt. De heer Kroon vroeg zich af of de 60.000 gulden die worden uitgegeven aan de nieuwe sport zaal niet beter gebruikt kunnen worden om een beroepskracht aan te trekken die dit soort zaken (schoolsport) onder zijn hoede neemt. Het duel tussen de twee Britse landen is de sleutelwedstrijd uit groep 7. Bij winst is Schotland, het enige land dat in de eind ronde van het toernooi in West-Duitsland ongeslagen bleef, zeker van kwalificatie voor Argentinië. In de tweede klasse deden Van der Berg- Bijvoets en de dames Van Item-Luesken het uistekend (237 en 231) waardoor zij gezamenlijk op de bovenste plaats kwa men (744). De dames Heere-Kauffman, die de leiding hadden, stelden danig teleur (180) en staan nu negende (695). Op 27 oktober begint in „Rusthoek” in Bloemendaal de tweede helft van de com petitie. jes. LIVERPOOL (ANP). Wales zal zijn laatste thuiswedstrijd uit groep zeven van de voorronden voor het wereldkam pioenschap voetbal 1978 in Engeland spelen. Manager Mike Smith van de ploeg, die vandaag vermoedelijk met Nick Dea- cy van PSV zal uitkomen tegen Schot land, verklaarde dat hij naar Liverpool was uitgeweken, omdat in eigen land de stadions niet groot genoeg geacht worden om de toeschouwersstroom op te vangen. Bovendien spelen zowel in het elftal van Schotland als in de ploeg van Wales twee spelers uit de stad aan de Mersey. De achtergrond van dit gebaar ligt in het feit dat de gemeente niet graag ziet dat er per uur door de verenigingen meer betaald zou worden dan voor de reeds lang be staande Dr. Prinsenhal. De huurprijs per Eerste klasse: echtp. Beukenkamp 942, Eshuis, Stenvers 921, Van Bakkum-Winkelaar 908, Van den Berg-Wonink 866, Balk-Van der Zee 862, Baart-Besseling 835, Van der Bijl-Hattink 834, echtp. Ten Have 832, dames Kruyff-Marchant 827, Plaatsman-Swart 825. Voetbal wordt in de VS een volkssport, die door Woosnam uitstekend werd opge zet. Vooral de jonge mensen werden bena derd via de scholen en jeugdcompetities. De spelregels werden aangepast om het spel attractiever te maken. Zo is de buiten spelregel, zoals wij die hier kennen, in de VS niet van kracht. In de VS zijn met officiële goedkeuring van de FIFA (de wereld-voetbalorganisatie) aparte bui tenspellijnen op het veld op zo’n dertig meter afstand van beide doelen aange bracht. Een tweede verandering, waar voor geen FIFA-toestemming vereist was, was de regel, dat iedere wedstrijd een Tweede klasse: Van den Berg-Bijvoets 744, Dames Van Item-Luesken 744, Smit-Toepoel 737, dames Van Berkel-Warmenhoven 723, Abbevé- Plasschaert 716, dames Van der Kolk-Van Ree nen 714, echtp. De Jager 698, J. Koopman- Vedder 698, dames Heere-Kauffman 695, Kamp-Van der Walle 695. De NASL gokt voor de toekomst op de Amerikaanse jeugd, die voor het voetbal warm is gelopen. Vooral de scholen- en jeugdcompetities zijn erg in trek. Voetbal is voor de jeugd aantrekkelijk. Het kost minder geld dan andere sporten. Ameri kaans Football vergt al gauw 100 dollar voor een complete uitrusting, voetbal nauwelijks een derde van dit bedrag. Blessures zijn bij football niet of nauwe lijks weg te denken, bij voetbal zijn ze zeldzaam. In de eerste klasse blijven de resultaten van het echtpaar Beukenkamp de aan dacht trekken, want met een formidabele score van 341 werd dit paar opnieuw lijst aanvoerder (942). Van den Berg-Bijvoets nam in de tweede klasse geen halve maat regelen (237) en kwam met de dames Van Item-Luesken (231) op de bovenste plaats, beide koppels hebben 744 punten. „Money”, geld, speelt in de Amerikaan se sportwereld een grote rol. Vandaar dat de NASL gaarne contracten met de televi siemaatschappijen afsluit om wedstrij den geheel of gedeeltelijk op het scherm te brengen tegen aantrekkelijke vergoe dingen. Voetbal slaat aan als tv-produkt. Liefst 73.691 mensen, van wie 40 van het vrouwelijke geslacht, woonden het duel in de stromende regen bij. Een aantal, dat op 1 oktober nog overtroffen werd. De afscheidswedstrijd van de 36-jarige Pele werd door 77.000 toeschouwers vanaf de tribune bekeken. Op 21 augustus was het Meadows-sta- dion al uitverkocht en duizenden voetbal fans werden teleurgesteld. Achtendertig televisiestations over de gehele wereld zonden de wedstrijd geheel of gedeeltelijk uit en 650 journalisten vroegen perskaar ten aan om de wedstrijd te kunnen volgen. Een absoluut record in de jonge geschiede nis van het Amerikaanse voetbal. De NASL trok over het gehele seizoen 3,2 miljoen bezoekers, een algemeen gemid delde van 13.550 per wedstrijd. Nederland heeft reeds een duel gespeeld tegen het sterke Joegoslavië, waarvan met 5-2 verloren werd. De twee punten van Nederland werden gescoord door Bettine Vriesekoop en René Hijne. Ook tegen Frankrijk zal Nederland weinig kunnen uitrichten, hoewel bondscoach Bert Schoofs dat ontkent en op de persconfe rentie vertelde „dat de bal nog steeds rond is.” De publieke belangstelling voor het duel is erg groot, want de zaal blijkt vrijwel uitverkocht te zijn. (Van onze bridgemedewerker) HAARLEM/IJMOND. Het in de hoofdklasse van de parencompetitie brid ge van het district Kennemerland leidende koppel De By-Jongbloed kon in de derde zitting zijn positie handhaven, ofschoon dat met weinig overtuiging geschiedde. Het duo bracht slechts 172 punten bijeen, wat een totaal betekende van 664. Swier- Van der Werff deed het met 210 punten heel wat beter en kwam daardoor duide lijk dichterbij (636). Standen (eerste tien). Hoofdklasse: De By- Jongbloed 664, Swier-Van der Werff 636, Helling- man-De Wit 631, Van der Linden-Schrama 624, echtp. Westerveld 618, Kaspers-Tabbers 612, echtp. Eshuis 612, Doze-Van Stókelenburg 608, Schaap-Tieman 608, echtp. De Vries 605. winnaar moest opleveren. Een gelijkspel is niet denkbaar. Bij gelijke stand na negen tig minuten wordt er tweemaal 7,5 minuut verlengd. Is de stand nog gelijk, dan gaat men over tot een zogenaamde „shootout”. Een veredeld soort strafschop. Vijf spelers van elke club starten beurtelings op de buitenspellijn, dribbelen met de bal naar het doel en pogen tot scoren te komen. De doelman mag dat op alle reglementaire manier voorkomen, waarbij hij niet ge bonden is aan de doellijn. Twee wijzigin gen ten opzichte van de Europese regels, die de populariteit van het voetbal in de VS volgens Woosnam - zeer ten goede zijn gekomen. De By-Jongbloed had het in de tweede ronde gepresteerd niet minder dan 277 j punten (64 te laten aantekenen en werd i daardoor onbetwist de leider van het klas- Het begon met twee „wilde” bonden: de USAS, die vooral buitenlandse spelers im porteerde en de NPSL, die het van de binnenlandse inbreng moest hebben. Bei de bonden vonden elkaar een jaar later op initiatief van Phil Woosnam. Hij bracht de twee bonden onder één noemer (NASL) tezamen. Woosnam, afkomstig uit Wales, begon in 1968 met 17 elftallen. De Natio nal American Soccer league en de clubs leden een kwijnend bestaan en het seizoen erop 1969 waren er nog slechts vijf elftallen over. Een gegeven, dat door de grote Ameri kaanse tv-maatschappijen wordt erkend. Bovendien volgt de reklamewereld, ver antwoordelijk voor de tv-reklame, nauw lettend deze ontwikkeling. Het uitgangs punt hierbij is, hetgeen uit een enquête is gebleken, dat 66% van de voetbalsuppor-, ters 15.000 dollar of meer per jaar veri- dent. Dus tot de gelduitgevende klasse behoort, hetgeen aantrekkelijk is om re- klame tijdens voetbed wedstrijden op de buis te brengen. De narigheid voor de kijkers is alleen, dat het duel meermalen wordt onderbroken voor een „commer cial” van één minuut. Ook hieraan be steedt de NASL aandacht. Er is reeds geëxperimenteerd met reklamebood- schappen, die driekwart van het scherm beslaan, waardoor het resterende kwart beschikbaar bleef voor de voetbalbeelden. Een vorm van adverteren, die bij de kij kers zeer goed overkwam en wel eens kan uitgroeien tot de algemene wijze, waarop reklame tijdens sportwedstrijden wordt uitgezonden. miljoen duurder nr-j4.-uur zou dan komen Op 36 gulden, een bedrag dat nu ook voor de Dr. Prinsenhal betaald moet worden. De Prinsenhal zou pas zonder verlies draaien, wanneer de verenigingen die van de hal gebruik ma ken 136 gulden per uur zouden neertellen. Daarom laat de balans van de Prinsenhal een negatief saldo van 161.000 gulden zien. Er werd in de sportraadvergadering met nog meer cijfers gesmeten, maar de essen tie is dat de heren Hof en Koelman zelf garant zullen moeten staan voor de extra 1,1 miljoen gulden. De gemeente geeft dus alleen een soort subsidie op de zaalhuur. De sportraad kon zich hier wel mee vereni gen, maar stelde met nadruk dat de prijzen van de Prinsenhal en de nieuwe sportzaal niet van elkaar mogen verschillen. In de eerstkomende raadsvergadering zal er over de subsidie voor de zaalhuur van gedachten gewisseld worden. Alleen de heer J. Kroon, PPR-raadslid, sputterde in de sportraad wat tegen en vroeg zich af of het bedrag niet beter kan worden besteed. De heer Kriek benadrukte dat de heren Hof en Koelman wel binnenkort willen beginnen met de bouw van de hal. Me vrouw Vervelde, wethouder van sportza ken, merkte op dat de 61.000 gulden voor de gemeente niet zo’n groot probleem is. Er ontstond een discussie over de slui tingstijden van de voetbalvelden. Me vrouw Vervelde had in een eerdere verga dering gezegd dat de verenigingen de hele maand mei nog over een accommodatie binnen Heemskerk konden beschikken. Nu kwam de wethouder op deze woorden terug en bedoelde eigenlijk dat er één accommodatie open mag blijven op één weekeinde na de officiële sluitingsdatum van de velden: de maandag na het eerste weekeinde van mei. Voorzitter Ten Hagen maakte hier nogal wat bezwaar tegen en stelde dat de verenigingen hier weinig aan hadden. Besloten werd dat de ge meente, de plantsoendienst en de vereni gingen nog een keer om de tafel gaan zitten om duidelijke afspraken over dit punt te maken. Het rapport van de ad hoe commissie sportkeuringen werd door de leden van de sportraad gewaardeerd. Er werd ophelde ring gevraagd over enkele details van het rapport, dat eerder in deze krant werd behandeld. In het kort komt het erop neer dat de sportkeuringen in Beverwijk zullen plaatsvinden (onder auspiciën van het bu reau Eiff), maar dat er een eigen admini stratieve inbreng vanuit het sportleven in Heemskerk plaats moet vinden. De heer Kriek merkte nog op dat wanneer de aan bevelingen van de commissie zouden worr den aangenomen het probleem van de sportkeuringen niet opeens opgelost zou zijn. Hij noemde ter illustratie het feit dat de laatste keuring, die wordt verricht door de schoolartsendienst plaatsvindt in de tweede klas van het middelbaar onder wijs. Daarna zou het sportkeuringsbureau het moeten overnemen. Spectaculaire groei voetbal in VS DEN HAAG (ANP). Wat in de Verenigde Staten als een aardigheidje, bedacht door immigranten, begon, is in het laat ste jaar uitgegroeid tot een regelrechte concurrent voor de „grote drie” op Amerikaans sportgebied: basketbal, honkbal en Amerikaans football (enigszins vergelijkbaar met ons rugby). De ontwikkeling van het voetbal tot één der voornaamste recreatieve attracties was dit seizoen het meest spectaculaire in de Amerikaanse sportwereld. Van grote invloed op deze belang- gen hun voorsprong tot 28 punten slinken, waardoor de strijd om het districtskampi- oenschap weer geheel open is. Swier-Van der Werff dat zesde stond, speelde voor treffelijk (210) en werd runner-up (636). Hellingman-De Wit (zaterdag nog winnaar van het nationale toernooi in Bergen) blijft met 631 goed volgen en is een gedegen kandidaat voor de eindzege. De kampioe nen van vorig jaar, het echtpaar Wester veld, zwak begonnen, komt er steeds beter in en staat nu vijfde (618). De Beverwijkse combinatie Beentjes-Beers sluit de rij (532). Het echtpaar Beukenkamp had in de tweede ronde met een verschil van slechts drie punten zijn bovenste plaats in de eerste klasse aan Balk-Van der Zee moe ten afstaan. Erop gebrand opnieuw de leiding in handen te nemen begon het in de derde ronde sterk geconcentreerd aan de strijd van de 24 spellen en nadat de laatste kaart was'gelegd bleek dit paar opnieuw het heft in handen te hebben genomen: het totaal van 942 was ruim voldoende voor de top van de ranglijst. Balk-Van der Zee daarentegen had een off-day (258) en zak te naar de vijfde plaats. (862). Mevrouw Eshuis, dit keer met good old Gé Kamoen als partner, eiste de eer voor zich op de hoogste dagscore (351) te mogen noteren, goed voor de tweede plaats (921). lijke opgave voor Nederland om zich op het hoogste niveau te handhaven. Van de acht landen, die in de superdivisie of su perliga uitkomen, moet aan het eind van het seizoen één team degraderen en Neder land lijkt hiervoor in aanmerking te ko men als de deelnemende landen op een rijtje worden gezet: Rusland, Joegoslavië, Hongarije, Zweden, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije, Engeland. Zoals de zaken er nu voor staan kan „op papier” alleen tegen Engeland een positief resultaat worden behaald. scholen en in de jeugdcompetities, is de Braziliaanse „voetbal- koning” Pele geweest, die op 1 oktober zijn definitieve af scheidswedstrijd in New York speelde. Hij heeft door zijn verschijning alom in den lande de stoot gegeven tot de specta culaire opkomst van het Amerikaanse voetbal, dat in 1967 officieel als tak van voerd. I narA en met groot doorzettingsvermogen I ging de NASL niettemin door in de betrek kelijke vergetelheid. In 1974 had de oud- intemational van Wales de league lang zaam maar zeker weer uitgebreid tot 15 tj. teams, die gemiddeld per wedstrijd 7900 toeschouwers trokken. In 1975 volgde de gouden greep. Pele werd aangetrokken voor 4,75 miljoen dollar netto in die tijd ruim 15.000.000 gulden) voor een driejarig I contract. Vanaf dat moment nam de be langstelling voor het voetbal toe. Pele, wiens aankomst in New York in de middag uren een verkeerschaos op Manhattan ver oorzaakte, verklaarde voor zijn entree bij de New York Cosmos, dat de Verenigde Staten een der weinige landen in de wereld 1 waren, waar voetbal niet volkssport num mer één was. De toeschouwersaantallen stegen na zijn komst per wedstrijd. Van 1 16.000 naar 24.000 en van 24.000 naar 30.000. 1 de

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27