metro Kritiek uit De Bijlmer De woelige jar en Het einde van een hoofdstuk in de Amsterdamse geschiedenis M ■ptw WO; Dit weekeinde wordt de Amsterdamse me tro na talloze proefritten in de afgelopen maanden in gebruik genomen. Officieel vrij dag, als prinses Beatrix en prins Claus de opening verrichten. Zaterdag mag het pu bliek er dan gratis in, en zondag rijdt de oostlijn helemaal „echt” volgens dienstrege ling en zonetarief. Na vele rumoerige jaren heeft de hoofdstad nu zijn stadsspoorlijn onder en boven de grond, tot in de Bijlmer aan de ene kant, tot het Weesperplein en straks tot het Centraal Station aan de andere. ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL f i f I Kb -Ma ML f* |l« 13 ,o11 u |>h v|:yi Sores met zones DE *5= GEMEENTE VERVOERBEDRIJF AMSTERDAM 1972 Actiegroepen komen met alternatief tracé Gelderskade. December: herbegroting komt op 815 miljoen. 1973 Raadsdebat over tracé Geldersekade. Raad gaat akkoord met voorstel B. en W. tot afbouw oorspronkelijke tracé. De Cloe (PvdA-raadslid) komt met motie, B. en W. krijgen opdracht onderhandelingen met rijk en NS voort te zetten en te praten over inpassing oostlijn in regionaal spoorwegnet. 1974 De regering praat alleen nog over Nieuwmarkt-tracé. November: gewest PvdA is tegen werk benoorden Water- „Een belangrijk stuk stadsgeschiedenis is afgesloten” zegt burgemeester Polak in een bijdrage voor Het Koggeschip, het blad van het stadhuispersoneel. Een artikel waarin hij vooruitblikt naar een toekomst waar in we moeten leven met de metro en ervan profiteren. Tegelijk merkt hij op dat de geschiedenis niet alleen verleden tijd is, maar doorleeft. Een paradox die beli chaamd lijkt in de metro: functioneel nu, in zijn ge bruik, maar tegelijk onuitwisbaar symbool van het decennium dat achter ons ligt. De metro: verguisd, bejubeld, bediscussieerd door voor- en tegenstanders. Geldverslindend, en controver sieel. Hij deed de politiek in de hoofdstad wankelen, liet koppen rollen in het bestuurscollege, scheurde politieke partijen in him boezem. Hij deed de mensen opstaan tegen het gezag, in hevige gevechten in de stad. „De Amsterdamse metro had in geen ongunstiger tijdsgewricht en op geen ongunstiger plaats gebouwd kunnen worden”, zegt gemeentevoorlichter Jan Masten broek in het blad Amsterdam Werkt. Hij plaatst de metro tegen de achtergrond van die tien jaar, van sociale verschuivingen, veranderingen in het denken over de maatschappij van morgen, omwentelingen in de demokratisering. Er wérd geprotesteerd tegen de me tro, maar Mastenbroek trekt de lijn door naar een veel hebben ze in hele slimme uitgevonden. We zoeven weg onder de grond, de buis in. Lijnen op een geel vlak langs de muur. Kunst. Een echte lijntrekker, mompelt iemand. De halte Wibautstraat, met teke ningen van Volkskranttekenaar Opland. Zo’n ziekenhuis en ook een Floriade zijn potentiële passagierstrekkers. Kun je ook zeggen van de Bijlmerbajes trouwens die langs de lijn ligt. Veel hangt verder af van de ontwikkeling van kantoren en indus trie, dus de werkgelegenheid in de hoofd- Nog wat cijfers: volgens de jongste her begroting kost de metro een miljard. De reële overschrijding ten opzichte van 1970, gerekend naar het prijspeil van toen is volgens de wethouder niet ongewoon en binnen aanvaardbare grenzen. De exploi tatiekosten zijn 47 miljoen. Men hoopt op 20 miljoen reizigers volgend jaar, op 45 miljoen in ’81 op de complete oostlijn. Aan de stations schort volgens de SWOB ook nog wel het een en ander: de liften bijvoorbeeld komen pas medio volgend jaar doordat de toestemming zo laat was. Mensen die juist op de metro zijn aangewe zen, bejaarden, invaliden, moeders met kinderwagens hebben er voorlopig nog niets aan. Verder hebben de stations welis waar fraaie architektonische overkappin gen, maar die geven wind en regen vrij spel. Aan de toegankelijkheid van de sta tions, zowel waar het voetpaden als par- keerfaciliteiten betreft, ontbreekt nogal het een en ander. Enquêtes van de SWOB wijzen uit dat veel Bijlmermeerbewoners met de metro echt niet sneller uit zijn. Het nadeel zit vaak in het veelvuldig over stappen. stad. Nieuwe recreatieterreinen zijn ook ontgrendeld nu en bereikbaar met open baar vervoer. Men zal het voor de automo bilist ook aantrekkelijk moeten maken zo te reizen, dus: parkeerfaciliteiten maken. fundamenteler maatschappijverandering waarin de metro toetssteen was. Het felle verzet tegen de metro vinden we in nog twee artikelen in Het Koggeschip verwoord door ex-be- stuursmensen uit de afgelopen jaren. Oud-burgemees- ter Samkalden betreurt de stagnatie die optrad en tijd gaf „om hoop te kweken, om verzet te organiseren”. Hij spreekt over de buurt en waar het werk stillag als „Concentratieplaatsen van verzet tegen veel meer dan het metroproject, gecreëerd door de uiterlijke tekenen (opschriften, muurschilderingen) van een nieuwe ge meenschap, die tot een soort van heilige strijd tegen de stadsmoloch, bestuurders en technokraten geroepen is”. En Han Lammers: „Met velen heb ik van mening verschild of het verzet tegen de metro wel een volksver zet was. Ik vond het een strovuur waaraan een aantal politieke opportunisten zich aan het warmen was. Ik had de stellige overtuiging dat de Amsterdamse bevol king wilde dat we doorgingen”. leggen de metro’s aan, overstappen is makkelijk. In één treinstel (twee wagens) is ruimte voor 300 mensen, 100 zitten, 200 staan. Koppelen ze die treinstellen tot maximaal vier dan kunnen er 1200 mensen mee. Gevaar in de metro? Er zijn geen con ducteurs. Maar wel gesloten tv-circuits op de stations, het GVB waakt over zijn en uw eigendommen. Ook de bestuurder heeft in de cabine een televisiescherm, om te zien of iedereen eruit en erin is. U heeft 15 a 20 seconden om over te stappen, dat schijnt genoeg te zijn. Elke tien minuten komt een nieuwe metro, in de spits nog vaker. Tus sen Duivendrecht en Weesperplein is de frekwentie nog hoger, want pas na Dui vendrecht vertakt de lijn zich, in een poot naar de Gaasperplas (1982 - Floriade), en één naar Holendrecht (wordt later doorge trokken naar het Gein). Hier komt straks het Academisch Ziekenhuis. WINTERPROGRAMMA 1977/78 Cimni OPt MHVOOHS (VAIMAF W0K10BI ll' 1968 Principebesluit van de raad tot aanleg stadsspoornet, deels boven, deels onder de grond. Plannen voor oostlijn waarmee wordt begonnen, en een noord-zuidlijn. 1970 Rijk komt met 195 miljoen. De raad begroot de oostlijin op 405 miljoen. Augustus: staatssecretaris Keyzer slaat de eerste damwandpaal. November: deel Waterlooplein verplaatst. De Nieuwmarktbuurt is kwaad over niet- nagekomen beloftes over inspraak en beslissingen over hoofd burgers heen. December: PvdA-raadslid Treu- rnann komt met plan tracé Oude Schans, dat in 1971 weinig onthaal vindt bij B. en W. In 1980 moet de lijn naar het Centraal Station klaar zijn. Nog voor het eind van dit jaar moeten alle caissons verzonken zijn. Het stationsplein wordt voetgangers gebied en krijgt een ander aanzien. Onder zocht wordt nog steeds of het NZH-kof- fiehuis terug kan. Verder moet de Nieuwmarkt in zijn woonfunctie hersteld worden, met betaalbare huren. In het ka der van het denken over openbaar vervoer de komende jaren is de discussie ver plaatst van metrolijnennet naar regionali sering (schiphollijn). Metrostation boven-de grond in de Bijlmer, on danks de overkap ping hebben wind en regen hier toch vrij spel Hij is zilvergrijs met oranje, de metro. Hij ruikt nog nieuwig, nog niet naar men sen en weer en wind die ze met zich brengen. Ook zijn er nog geen teksten op stoelen en wanden gekalkt. Een proefrit vanaf het Weesperpleinstation, tot 1980 als de lijn naar het Centraal Station klaar is eind- en beginstation. Futuristisch met die strakke vormgeving. Leeg en hol, lege roltrappen, lege vitrines; lege automaten. Geen gezellige reclames als in Londen of Parijs. Wel kunst. Hier is tegen het pla fond een soort „doorkijk” naar de wereld boven geschilderd. Alle stations hebben kunstwerken, voor 3 miljoen in totaal. Voor mensen van buiten Amsterdam schijnt de aan sluiting op het streekver voer erg plezierig te zijn. Voor alle afzonderlijke Amsterdamse zones zijn nu ook kaarten van streekver voer van rond de stad gel dig, je hoeft bij overstap pen niet bij te betalen, mits je maar binnen die zone blijft. Die vlieger gaat weer Overigens Amsterdam automaten Stel, je geeft 1,20 voor een kaartje van 1,15 omdat je het niet gepast hebt. De machine reageert alert met een knopje om u te waar schuwen - vraag je niet je geld terug, dan moet je het zelf maar weten, je krijgt een kaartje, de stuiver is voor de automaat. Want teruggeven, daar doen ze niet aan en wisselautoma ten staan er niet. niet op als je een retourtje hebt, als je een abonne ment hebt daarentegen kun je weer alle kanten op en zones door. Nu er van alle kanten wordt geroepen dat de Bijlmermeer opeens zo’n stuk dich terbij is gekomen door de metro, wil de Stichting Wijkopbouworgaan Bijlmer meer (SWOB) daar wel enige kanttekenin gen bij plaatsen. De SWOB is tot de con clusie gekomen dat 30 van de huidige Bijlmermeerbewoners niet op loopafstand van een metrostation zit. Daarvoor is aan vullend vervoer nodig, evenals trouwens voor' de verbindingen binnen de Bijlmer meer. Het aanvullende buslijnennet van de gemeente is volgens de SWOB niet vol doende. Het biedt te weinig intern vervoer binnen de Bijlmer, de aansluitingstijden zijn niet optimaal, de frekwentie is te laag. Op verschillende punten waar een halte zou moeten zijn is niets (zoals bij de markt Fazantenhof), de „ringlijn” kan in dé file van de spits belanden, omdat er geen vrije busbaan is. De Nieuwmarktbuurt maart 1975: veldslagen, gewonden, afbraak en puin openbaar vervoer. Gerede neerd vanuit de integratie van de vervoersbedrijven, bepaald niet vanuit de rei ziger, die zich met een veel voud van tarieven en „zo nes” geconfronteerd ziet. Gelukkig heeft hij buiten zijn goede wil die bewuste krant natuurlijk altijd bij zich en zijn er nog allerlei informatieborden bij de haltes. Amsterdam is verdeeld in zeven zones, en je koopt een kaartje voor 1, 2 of 3 zones. Steeds moet je in de gaten houden dat je die zo nes maar niet overschrijdt. Je koopt een vier-ritten- kaart voor 1,2 of 3 zones, of een enkeltje (met overstap pen), voor 1, 2 of 3 zones, of een dagkaart en dan ben je voor 3,75 van alle gezeur af. Trams, bussen, metro van het GVB, de NS binnen Amsterdam, de NZH, de CN, Enhabo, Flevodienst, het ligt nu allemaal binnen je mogelijkheden. De Fleetstreet van Amsterdam, met de Perscombinatie. Het Amstelstation, opeens zijn we bovengronds, naast een aardse NS-trein. Een gecombineerd stati on, net als in de Bijlmer. Langs de perrons onder de grond (Weesperplein) Zondag gaat de metro lan echt voor het publiek ijden, zondag ondergaat et hele openbaar-ver- oersnet in Amsterdam bo- engronds een ingrijpende rijziging in bussen- en tamloop, zondag gaat ook et zonetarief in. Kortom, ondag en zonder enige y ivijfel maandag in de (fo- r enzen) spits zal de chaos in iet hoofdstedelijke open- iaar-vervoersgebied com- ileet zijn. Het Gemeente lijk Vervoersbedrijf, hier- La „GVB” te noemen, heeft lelfs begin deze maand een ipeciale krant in de jrievenbus van alle Am- iterdammers laten glijden ter voorlichting van de bur gers. In tien kleurige pa gina’s wordt getracht dege ne die het openbaar ver voer zo nodig wil gaan ge bruiken op vrolijke en opti mistische toon van dit voornemen af te brengen. Met leuzen als „er is niemand die het allemaal hoeft te weten” en „het ge mak dient de reiziger” stelt men de mensen op hun ge mak om vervolgens zelfs de meest fervente openbaar- vervoeraanhanger in een doolhof van informatie te leiden. De goochelaar op de voorpagina, hierbij afge- beeld, is wel zeer toepasse lijk. Het gaat allemaal om één looplein. PvdA-motie vraagt werk te staken tot regering heeft toegezegd alle kosten aanleg en exploitatie over te nemen. Stemmen staken. Schermutselingen in buurt stadhuis. Raadslid Treumann vraagt stopzetting op Wa terlooplein, tot zekerheid over financiering door rijk, en weer: regionalisatie. Riethof, die straks door Treumann zal worden opgevolgd als wethouder, stemt tegen en wordt door de PSP geschorst. De bouw gaat door, de PvdA buigt het hoofd. December: actiegroepen ageren tegen bomenrooien bij CS. 1975 Februari: verijdelde bomaanslag op metrostation door drie leden ultrarechtse groepering. B. en W. stellen ac tiegroepen verantwoordelijk voor „sfeer van terreur”. Moeten dit na kort geding terugnemen. Riethof gaat weer „om”, verdwijnt met Van Duyn uit het college. Maart: principebesluit van ’68 ingetrokken door raad. Alleen oostlijn wordt gerealiseerd. Regionalisatie-overleg blijft overeind. Maart: veldslagen in de Nieuwmarkt bij sloop. 1976 De eerste proefritten beginnen. 1977 14 oktober openen prinses Beatrix en prins Claus het deel van de oostlijn dat nu klaar is. Hoe en waar koop je je kaartje in Amsterdam? Als je doorhebt wélk kaartje je moet hebben, hetgeen dus wel enige tijd in beslag kan nemen, koop je de enkele rit bij de bestuurder of de metro stationsautomaat, de rittenkaart in de voorver koop (sigarenwinkeliers, GVB' en het CS), de dag kaart bij de bestuurder. Je kan dus niet meer achterin de tram je kaartje kopen, dat moet nu voorin, maar achterin is nog wel de stem pelautomaat. In de metro zit geen bereikbare chauf feur, dus dan móét je voor alles de automaat wel nemen. RIJDT ■A Wethouder Treumann van verkeersza ken trekt een kaartje uit de nieuwe auto maat op het metrostation 5* I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13