cimsterdom haarlem p Wisselende kwaliteit op eerste dagen van Filmweek Arnhem Cathérine Deneuve in keukenmeidenverhaal The Deep ten onder aan belevenissen g' j— en SUÈDE-NAPPA- VACHTKLEDING Verwarrende avonturen in opvolger van Jaws Verkwikkend z Jeugd De grootste speciaalzaak in Tachtigjarig Ooriog f 22,50 Dramatische aanklacht 24 VRIJDAG FILM 19 7 7 OKTOBER 1 4 f h n prekken Een uniek kijk- en In woord komen de Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan FIBULA-VAN DISHOECK HAARLEM Verkrijgbaar in de boekhandel sen van ;el Bij de grote blijvende successen als „Een Brug te ver” (17de week), „Slap Shot” (16de week), „Sol daat van Oranje” die zijn vierde week ingaat maar binnen drie we ken al een bezoekersaantal van tegen het half miljoen noteerde en (een heel ander genre) „Cria Cuervos” die nu al een half jaar De Uitkijk bezet houdt, komt de ze week „The Deep”, een sensa tiefilm met toekomst al zal hij zijn voorganger „Jaws” niet voor bijstreven. team- jn, um, i Hoofd te 139. 154. Ook voor grote maten. of d □che en beeld belangrijkste gebeurtenissen uit de Tachtigjarige Oorlog ►- tot leven na 1 januari 29,50 Star Wars toont eenvoudig intrige I I. (ADVERTENTIES) leesboek van en Een tweede première vinden we in Roxy ISBN 90 228 3998 2 ö- De Avonturen irbij in Bij het itwikke- Hoofd- plaats- eve van Poche” zijn grote genegenheid voor kinde ren heeft gedemonstreerd, in „L’Homme qui aimait les Femmes” voor zijn derde passie, de vrouw, een monument heeft willen oprichten. Truffaut zelf heeft een meer prozaïsche verklaring voor het maken van deze lichte, weemoedige liefdeskomedie. Hij zocht een rol voor de acteur Charles Denner die hem opgevallen was bij het filmen van „La Mariée était en Noir” en hem bijgebleven was als de ideale vertolker van een bizarre liefdesgeschiedenis waaraan hij toen al werkte. In die geschiedenis moest de hoofdper soon geen „beau gar?on” zijn, geen „dra- gueur”, geen frivole schuinmarcheerder maar een ernstige jongeman die volgens een weldoordacht principe leefde. Charles Denner met zijn lang niet knap uiterlijk en zijn donkere stem was de figuur zoals Truffaut zich hem gedacht ha/i en in Den ners handen wordt de rol van de absurde man die van te veel vrouwen hield, inder daad aannemelijk en tragisch. Opnieuw blijkt Truffaut een voortreffelijk verteller die moeiteloos maar niet oppervlakkig filmt, humor bezit en tegelijk menselijke belangstelling die aan zijn films iets warms geeft. Al die complimenten kan men niet aan de tweede Rembrandt-film van vandaag geven die „The Car” heet en door Elliot Silverstein gemaakt is. Het thema is kort samen te vatten met de mededeling dat een grote zwarte luxe-auto die onbemand is en dus ook geen chauffeur heeft een klein stadje in midden-Amerika terroriseert door onverwacht de weg op te schieten en een ravage aan te richten onder volwasse nen en kinderen die lopend, fietsend of in een auto zich ter plaatse bevinden. Een luguber uitgangspunt dat vooral in het begin tot enkele zenuwslopende momen ten aanleiding geeft, maar zichzelf ont maskert als het sombere gevaarte niet het van Alice in Wonderland is een leuke, enigszins bizarre jeugdfilm (Palace, Haarlem), i „The Deep” heeft met „Jaws” dezelfde auteur en scenarioschrijver gemeen, na melijk Peter Benchley, eenzelfde hoofdfi guur in de acteur Robert Shaw en een vergelijkbaar onderwerp dat ook met de zee en zelfs in beperkte mate met haaien te maken heeft. Door die sportieve liefhebberij komen ze in aanraking met Romer Treece (Robert Shaw), de erkende inventaris van de schat ten op de bodem van het Caraibisch ge bied en met een groep plaatselijke schur ken die uit zijn op de morfine-ampullen die tot de medische voorraad behoorde van een vrachtschip dat in de oorlog bij storm op een rif gelopen en gezonken is. Voeg Het verschil tussen beide films is dat „Jaws” één schokkend thema had in de mens-etende witte haai en dat „The Deep” zijn sensatie verdeeld heeft over verschil lende, door elkaar lopende intriges die het geheel gecompliceerder, maar niet direc ter hebben gemaakt en de spanning ver wateren. „The Deep” gaat voornamelijk over diepzeeduiken in het gebied van de Bermuda-eilanden en ongeveer 40 percent speelt zich dan ook onder water af waar twee jongelui uit sensatie en later uit heb zucht duiken naar de kostbare schatten van een in de achttiende eeuw gezonken Spaans galjoen. loos voorbij te laten gaan, zorgt ze dat ze een kind krijgt van een verpleger uit de ziekenzaal. Eenmaal ontslagen uit de ge vangenis ontmoet ze voor het eerst haar vijftienjarige zoon die dan samen met een celmate van zijn moeder, de vrolijke klep- tomane Anouk Aimée zorgt dat zijn nog altijd knappe moeder aan de man komt; een keurige leraar. Claude Lelouche is nooit teruggeschrok ken voor sentimentele en melodramati sche gegevens maar ditmaal heeft hij zich zelf wel overtroffen met een keukenmei- denverhaal dat alleen nog aan te zien is vanwege de altijd mooie Cathérine Deneu ve (vijftien jaar gevangenis doen haar niets) en de spirituele Anouk Aimée. Char les Denner die we in Arnhem kunnen zien als l’homme qui aimait les femmes, is in deze film een toegewijde maar niet tot het uiterste te brengen advocaat. Frans Hals heeft gekozen voor de vijf jaar oude western .van John Sturges, „Joe Kidd” met Clint Eastwood, en Studio ver toont iedere dag en ook op de matinees Disney’s befaamde, in het Nederlands na gesynchroniseerde tekenfilm „Merlijn de Tovernaar”. Gebleven zijn „Soldaat van daarbij nog een aanzienlijke hoeveelheid dynamietstaven die ook op de bodem van de zee terecht is gekomen en er zijn min stens drie avonturenfilms uit het aange dragen materiaal te maken. Aan die veelheid van schokkende bele venissen gaat „The Deep” ten slotte ten onder, vooral als blijkt dat na al die ener verende toestanden een gelukkig einde en een oplossing voor moeilijkheden zo ge makkelijk uit de bus getoverd kan worden. Er is het nodige knappe onderzee-came- rawerk dat echter na alles wat Jacques Yves Cousteau al in de jaren zestig en later op dat gebied presteerde nauwelijks als bijzonder kan worden ervaren. Maar het is duidelijk dat regisseur Peter Yates een publieksfilm heeft willen maken van het formaat waarin nauwelijks tijd is voor een ogenblik van verveling. Een film zonder Voor de jeugd heeft Roxy dus Disney’s „Merlijn de Tovenaar”, terwijl Palace „De Avonturen van Alice in Wonderland”, dit maal niet in tekenvorm maar als fantasti sche speelfilm laat zien. Fiona Fullerton is een misschien wat oude Alice en allerlei Engelse acteurs, onder wie Peter Sellers en Michael Crawford spelen met grote toewijding en in fantastische vermommin gen de dieren uit het bizarre wereldje waarin Alice verzeild raakt op aanwijzin gen van de schrijver Lewis Carroll. „The Deep” gaat, wat Amsterdam be treft in Bellevue-Cinerama, Cinema Inter national en in Saskia en voor Haarlem in Luxor en verder nog in 20 andere biosco pen in het land waar de film ongetwijfeld weken zal blijven draaien. Een minder schokkende première beleeft het Leidse- plein Theater met ,,1’Une chante, FAutre pas” waarin Agnes Varda de problemen van het vrouw-zijn aan een speels maar niettemin uitputtend onderzoek onder werpt. lelijk of de heer lofdkan- lat 2 te duidelijke personages maar vol dreigende en opwindende gebeurtenissen die volgens oud recept de dood opleveren voor de „bad guys” (ditmaal allemaal nog gekleurd ook) en het eeuwige leven betekenen voor de „goodies”. kerkhof binnen durft te rijden, waar een klasje kinderen toevlucht gezocht heeft. De veronderstelling dat hier wel weer een duivelse macht achter zal steken wordt gesteund door een barokke tekst die aan de filmbeelden voorafgaat. Een gang van zaken die de opzet ontkracht, bij nade re uitwerking al gehinderd werd door slecht spel van'middelmatige en weinig bekende acteurs. Een zwakke inzending die het helemaal moet afleggen tegen het al enige jaren geleden zonder veel succes vertoonde „Duel” van Steven Spielberg, de barbaarse strijd tussen een grote vrachtwagen en een bescheiden personen auto op een eenzame secundaire snelweg. Maar Spielberg was toen nog niet beroemd door zijn wereldsucces „Jaws”. „L’une chante, l'autre pas” van Agnes Varda wordt tijdens de Filmweek Arnhem vertoond, maar is al in het Leidseplein Thetaer in Amsterdam in première gegaan. Het merkwaardige feit doet zich voor dat donderdag in het Amsterdamse Leidseplein Theater L’Une chante, l’Autre pas" van Agnes Varda in première is gegaan terwijl diezelfde film in de Filmweek Arnhem geprogrammeerd staat op zaterdag in Luxe (om 14.00 uur). Nu is het een gewoonte dat op een festival geen enkele film draait die al in de bioscopen te zien is geweest, een voor de hand liggende afspraak die ook in het buitenland geldt. Weliswaar ligt de Amsterdamse première van de film van Agnes Varda maar enkele dagen voor op Arnhem en het is dus verder geen verontrustende zaak maar ze is wel typerend voor de geringe bereidwilligheid van het bedrijf om met alle kracht en vooral met verloochening van eigen belangen mee te werken aan een zo sterk mogelijk festival waarbij indirect alle betrok kenen tenslotte gebaat zijn. Benchley heeft ze in één verhaal ver werkt Waardoor de spanningen niet meer van de lucht zijn. Jacqueline Bisset en Nick Nolte spelen de verliefde diepzeedui- kers die op het land en in de zee door allerlei gevaren bedreigd worden nu ze het geheim van de Spaanse Andrea Doria ken nen en ook op de hoogte zijn van de aanwezigheid van de nog kostbaarder am pullen die op de New Yorkse drugmarkt miljoenen kunnen opbrengen. Dat alles levert reeksen van spannende momenten op, veel onderwatergevaren en gevechten, waaraan sidderalen en kleine haaien ook nog hun deel hebben, veel wreedheden, achtervolgingen en dodelijke ongevallen aan land, zodat de totale eindindruk is dat er geen gevaarlijker plaats ter wereld is dan Bermuda en omringende zee. Weer zo'n bijzonder FIBULA - BOEK Met enige moeite kan men „Soleil des Hyènes” tot de enige Nederlandse inzen ding van de Filmweek rekenen. Er is hier sprake van een Nederlands-Tunesische co- produktie, dus van enige inbreng van har de Hollandse guldens, verder zijn aanwe zig een Nederlandse cameraman, Theo van der Sande („Dakota”, „Oronoque”), een Nederlands producent, Willem Thijs- sen en een Nederlands produktiemaat- schappij, Fugitive Film. Ook bij het geluid en de montage zijn vaderlanders betrok ken, maar de regie is van Ridha Behi en het scenario is van Ridha Saada. De me despelers komen uit Marokko, Tunesië en Egypte, de technische uitrusting uit Duits land, de laboratoria lagen in Rome ep Amsterdam. (Cinetone en Cineco). „Dat alles kostte acht ton en vier jaar werk voor mij”, zegt producent Willem Thijssen die er verder aan toevoegt dat „Soleil des Hyènes” een van de moedigste ondernemingen uit de Nederlandse film geschiedenis is”. En in ieder geval een van de meest internationale! Maar met vereen de krachten is een bijzonder sympathieke en zinvolle film tot stand gekomen die laat zien hoe de rust en het evenwicht in een Tunesisch (maar in Marokko opgenomen) vissersdorp totaal verstoord worden als een westerse toeristenindustrie, de „hye na’s van de zon, die geld ziet in de zon en het strand en de rust van het plaatsje en met bulldozers, walsen en hijskranen in korte tijd (met behulp uiteraard van de plaatselijke overheden) een strandhotel met boulevard en souvenierswinkeltjes uit de grond weet te stampen. Hoewel de arme bevolking natuurlijk wel een beetje, mee kan profiteren van de gestegen welvaart, betreuren de oude vissers het verlies van een hun vertrouwde omgeving en het uit eenvallen van een hechte gemeenschap van vrienden en lotgenoten. Hèt is een gegeven met een haast stereo type afloop, omdat bijna iedereen in eigen land en daarbuiten de betonnen aantas ting van mooie stukken natuur en in het bijzonder van zonnige kuststroken kent als gevolg van het optreden van project- bouwèrs en „zonnehyena’s”. Maar aangrij pend blijft een dergelijke ingreep wel, ook al kan men niets anders doen in de gege ven omstandigheden dan het kwaad signa leren en er zich hartgrondig over opwin den. Dat doet de boeiend gemaakte docu mentaire van Rhida Behi dan ook, maar hij heeft, evenals de bioscoopbezoekers, geen pasklare oplossing bij de hand. De enige troost is dat de financiële bij drage van Nederland aan de film behalve uit het produktiefonds (een soort afwer- kings-crediet) ook van de Nationale Com missie voor Ontwikkelingssamenwerking afkomstig is wat zou kunnen wijzen op de mogelijkheid van meer samenwerkende besteding van ontwikkelingsgelden. Maar In een knap bedacht verhaal laat de regisseuse van „Opéra Mouffe”, „Cléo de 5 a 7” uit 1962, „Les Créatures” en „Lions Love” twee jeugdvriendinnen een ontwik keling doormaken waarin ze met alle vrou welijke levensmogelijkheden geconfron teerd worden. De ene vrouw reageert erop met een protestsong, de andere lijdzamer. Een militante, feministische film die de vrouwen uit de sleur van haar gezinsbe- staan of onderdanige positie wil halen en andere mogelijkheden om volwaardig te leven als het ware aanbiedt. Maar niet op pamflet-achtige manier en ook niet met de irritante zelfverzekerdheid van het gelijk aan eigen kant te hebben, maar in een gedramatiseerde vorm die ook de twijfel toelaat. Een verkwikkende, zij het wat te lange film. Herbie, het onmogelijke Volkswagentje dat nog altijd de spotlust van de Amerika nen opwekt, is terug in een nieuw avon tuur als zijn bestuurders naar Monte Carlo gaan om er aan een internationale race mee te doen. Wat er onderweg en tijdens de race gebeurt kan men te zien krijgen in City I en Flora en in nog een tiental andere theaters in ons land. De belangrijkste première in Haarlem treft men in Luxor aan waar het met veel voorreclame (Simon van Collem als diepzee-duiker) omgeven pendant van „Jaws”, de sensatiefilm „The Deep” in roulatie is gegaan. Meer erover in de ru briek Films in Amsterdam. Goed, het is een schoonheidsfoutje aan een Filmweek die alles bij elkaar toch veel belangrijks te bieden heeft al zal men echte verrassende film-vernieuwingen - zo die nog mogelijk zijn - nauwelijks tegenko men. Er zijn nu twee dagen van de week voorbij en het publiek heeft zich om te beginnen kunnen laten overdonderen door vernuftige staaltjes van filmtechniek en opname-trucks in „Star Wars” die een heelal weten te suggereren waarin plane ten, ruimteschepen en vliegende forten vrij spel hebben. John Stears die de afde ling speciale effecten onder zijn hoede - had, kreeg zijn ervaring op dit speciale gebied tijdens regelmatige medewerking aan verschillende James Bond-films, en designer John Barry en camerarnan Gil Taylor deden routine op bij Stanley Ku brick, respectievelijk bij „A Clockwork Orange” en „Dr. Strangelove”. Uiterlijk valt er dus heel wat te bekijken aan de film van George Lucas, nota bene de regisseur van het bescheiden „Ameri can Graffiti” die ditmaal werkt met een thriller-verhaaltje, een beetje wildwest achtig, dat in een gewone omgeving ge- filmd, geen hond in de bioscoop zou bren gen. In de fantastische wereld vol techno logisch speelgoed als computers en robots, waar men elkaar bestrijdt met laser-stra- len inplaats van colts of machinegeweren, krijgt de eenvoudige intrige van de gekid napte prinses Leia (Carrie Fisher) die door een stelletje jeugdige opstandelingen be vrijd wordt uit de handen van de macht- hebbers van het Melkweg-systeem, een speciale attractie die dan ook verantwoor delijk moet zijn voor het ongekende succes van de film in Amerika. Waaraan mis schien ook de grapjes op de technologi sche vooruitgang het hunne hebben bijge dragen. Op die eerste avond van het festival heeft Luxe in het alternatieve programma een serieuzere toon aangeslagen. Daar is namelijk de Filmweek geopend met de documentaire „Etnocidio” van de Canade se filmer Paul Leduc. „Etnocidio” geeft een aangrijpend relaas over de volkeren moord op de Otomi-Indianen die een hon derd km ten noorden van Mexico City in het Mexquitaldal wonen. De Mexicaanse Indianen worden naar het historisch voor beeld dat Noord-Amerika heeft gegeven, onderdrukt, uitgebuit en aan een langza me uitroeiing overgeleverd. Door hen van hun land te verdrijven, worden de machte loze Indianen gedwongen in de stad werk te vinden als arbeiders. Alcohol en slechte woon-omstandigheden zijn daarna verant woordelijk voor meer dan 50 percent van het hoge sterftecijfer. Een documentaire dus niet over het le ven maar over dood en uitmoording van een hulpeloze volksstam die door de be schaving en als gevolg van een hedendaag se kolonisatie uit elkaar gedreven wordt, zijn samenhang verliest evenals zijn cultu rele identiteit. Leduc’s dramatische aan klacht werd merkwaardig genoeg door een vorige regering gefinancieerd via het ministerie van Opvoeding, kreeg talrijke nationale onderscheidingen, maar vond in eigen land geringe verspreiding. Waar wel helemaal een einde aan zal zijn gekomen nu inmiddels een nieuwe regering in Mexi co aan het bewind is gekomen die zich weinig gelukkig voelt met een film die niet tijdig door de censuur verboden werd. Aansluitend op de Canadese bijdrage die de geëngageerdheid van het Luxe-pro- gramma al dadelijk duidelijk stelde, werd de Zweedse film „Langt borta och nara” vertoond, letterlijk vertaald „Dichtbij en Ver af” van de vrouwelijke regisseur Mari anne Ahrne. In de vorm van een speelfilm plaatst zij twee vormen van psychiatrische behandeling tegenover elkaar in het geval vair een patiënt die weigert te praten. De behandelende geneesheer, dr. Jaeger, houdt het op medicijnen en analyse en tenslotte zelfs op shocktherapie, de betrok ken therapeute Mania (gespeeld door de Finse actrice Lilga Kovanko) zoekt het meer in persoonlijk contact en raakt emo tioneel te veel betrokken in de zaak. Bei den mislukken in hun geneesmethodes, alleen een vriendin van de patiënt zal uiteindelijk meer succes weten te boeken. De tweede dag is wat lichter van toon geworden. Allereerst is in Rembrandt Truffauts bescheiden meesterwerk «L’Homme qui aimait les Femmes” in pre mière gegaan en heeft Luxe naast een nostalgieke Zweedse muziekfilm „Sven Klangs Kwintett” spelend in de vijftiger laren, de Italiaanse satire „Teléfoni Bian chi” van Dino Risi op het doek gebracht. Telefoni Bianchi verwijst naar de com merciële Italiaanse films van de dertiger en veertiger jaren die steeds als vorm van escapisme, in de betere milieus speelden en altijd wel een witte telefoon - teken van •uxe - in beeld brachten. Risi’s film speelt tassen 1932 en 1945 en behandelt de bele venissen van Marcella (Agostina Belli) die als kamermeisje haar avontuurlijke car rière begint, waarbij zij het niet zo nauw ueemt met de liefde en zelfs de Duce als minnaar krijgt. Deze introduceert haar in 4e Romeinse filmstad Cinecitta. Marcella neemt de artiestennaam Alba Doris aan en wordt de lieveling van het bioscooppubliek. Maar na de val van de Duce moet ze vluchten en geraakt ze in nieuwe avonturen. Parallel met deze ver wikkelingen krijgen we de levensloop van Marcella’s verloofde uit de begintijd, de groenteman Roberto te zien die de oorlo gen in Abessinië, Spanje, Noord-Afrika en «usland meemaakt. Hun beider leven Oranje” voor de vierde week in Palace en „Verdwenen in de Bermuda Driehoek” ook voor de vierde week in Lido. In de nachtvoorstellingen komt Palace met „Open Season” van Peter Collinson met Peter Fonda als de leider van een stelletje oud-Vietnammers die zich eens per jaar gaan uitleven in de jacht maar dan men senjacht. Ze kidnappen deze keer een jong stelletje dat het weekend gaat picknicken en dat ze dan later los laten in het uitge strekte merengebied om er jacht op te maken. Een onaangename film van een beetje zieke geest. In Frans Hals „De rode Zon” een avontuurlijke western van Te rence Young met Charles Bronson, Alain Delon en de Japanner Toshiro Mifune. Roxy heeft „Women in Love” van Ken Russell naar een beroemde roman van D. H. Lawrence met Glenda Jackson, Alan Bates en Oliver Reed. Studio heeft in de nachtvoorstellingen en op maandagavond „The Man who fell to Earth” aange houden. waar „Si c’était a refaire” (Als ik het nog eens over kon doen) van Claude Lelouche draait. Kort samengevat komt de inhoud van de film er op neer dat d^ mooie Cathé rine Deneuve vijftien jaar in de gevange nis heeft gezeten na moord op een vroege re directeur die haar verkrachtte. Haar verloofde en medeplichtige pleegt zelf moord. Om haar gevangenistijd niet nutte- tegen een science fiction-decor dan met meer inspraak van de getroffen bevolking dan van de plaatselijke en lan delijke autoriteiten die de gang van zaken, als beschreven in „Soleil des Hyènes slechts zullen toejuichen omdat land en plaats er wel bij varen. Zodat op de tweede dag van de Film week de discussie al op gang kan komen en zaterdag voortgezet kan worden als Anges Varda’s feministische „L’Une chan te, l’Autre pas” en „Dat Brot des Backers” in Luxe te zien zijn. vormt een cynisch commentaar vol zwarte humor op een stuk Italiaanse ge schiedenis. In „L’Homme qui aimait les Femmes” tekent Truffaut een aandoénlijk en enigs zins tragisch beeld van een jongeman die van de liefde houdt, in eerste instantie gefixeerd is op lopende vrouwebenen en voortgedreven wordt op zoek naar het mysterie vrouw. Hij meent dit pas te kun nen doorgronden als hij zoveel mogelijk vrouwen in bed heeft gehad en hij kan voor ieder van zijn minnaressen niet lan ger dan 24 uur uittrekken. Betrand Mora- ne is geen Don Juan, geen'goedkope ver sierder of voyeur, hij houdt van vrouwen maar er zijn er te veel om lang van ieder van haar ie houden. Vandaar zijn korte ontmoetingen, het snelle afscheid en de dagelijkse jacht op nieuwe vrouwen die in eerste instantie zijn aandacht trekken door haar sierlijke loop en haar welge vormde benen. Een Frans criticus heeft eens gesuggereerd dat Truffaut na in „La Nuit Américaine” zijn liefde voor het fil men te hebben beleden en in „Argent de 4?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25