AAN AMBITIEUZE OPZET DELFTSE ANTIEKBEURS KAN STEEDS MOEILIJKER WORDEN VOLDAAN p I 1' libs/ 27 26 antiek 19 7 7 OKTOBER 1 4 VRIJDAG door Cees Straus Aart Schouman b.v intiën >us 2S ;go- ard - I DELFT. Wie rondloopt op de 29e Oude Kunst- en Antiekbeurs die deze week in het stedelijk museum Het Prinsenhof werd geopend, zal nauwelijks vermoeden dat het ver trouwde beeld van de rijkdom die daar te zien is, niet zo’n lang leven meer beschoren zal zijn. De ambitieuze opzet die de Delftse beurs nog altijd een uitstekende naam bezorgt, zal in de toekomst haar neergang betekenen. Al het speuren naar de mooiste voorwerpen doet de bronnen steeds sneller opdrogen. Financiële kwesties bij erfenissen daargelaten zijn het klieen de bezitters die geld nodig hebben van wie antiek op de markt komt, maar ze zullen irel beseffen dat wat dit jaar nog wordt vastgehouden het volgende jaar, ook ondanks de Inflatie, nog meer waarde zal hebben. Je' '/■fO Parool 1 gg( Religieuze sculptuur B H 1 ice Ike op ivij een ast een Voor de collectionneur is het ener- lijds aantrekkelijk de verzameling te behouden, anderzijds dient nieuw bezit te worden verworven omdat de prijsontwikkeling van een zodanige pmvang is dat het beslist noodzake- lijk wordt om eerder vandaag dan borgen tot het aanschaffen van an tiek over te gaan. Wie een verzame ling wil aanleggen, hoe beperkt ook misschien het afgebakende terrein nag zijn, doet er goed aan zo spoe dig mogelijk te beginnen. En daar mee is de cirkel gesloten: de vraag drukt het aanbod dat nu eenmaal ran zeer beperkte aard is, het aan bod wordt nog kleiner en schept daarmee een grotere vraag. Het is in feite het kapitalistische marktme chanisme in optima forma. sculptuur op met een prachtige groep religieuze beelden. In de eer ste plaats is bij hem een Engelse albasten groep uit 1420 te zien, onge- hevig is aan wezensvreemde eisen. Een paar namen waar veel kwali teit is te zien: Heeling uit Leeuwar den met goede Singaleze snijkunst. 3 m. tree, jtim- koel- met Irote r- en met tree, tbad, rket, Bevl. Hele k.k. 17 ■tuin, itand m2) ir le toilet en 4e div. k.k. k.k. 17. at m. Ind.: raaie loop, erd.: er en k.k. WO- en in 0.00- solidatie en nabloei, actie en reactie zijn hier op een luttel aantal vierkante meters in een boeiende confrontatie bijeengebracht. Toch !4 >erg. rum. aan- met e gr. div. v. in k.k. Aanpalend aan de ruimte waar Laurentius staat, is een andere spe cialist in grafiek te vinden: Beets en listisch ingestelde maatschappij een zo’n pluriforme kunst kan vóórt brengen, kan de smaak ook niet anders zijn dan een synthese op ba sis van pluriformiteit. De antiquairs in Delft doen aan onze behoefte aan verscheidenheid recht met zeer gevarieerde collecties die traditioneel op drie pijlers staan: het meubilair (waartoe ook de klok ken maar moeten worden gere kend), de schilderijen en het porse lein: Toch zijn er dit jaar enkele categorieën die sterker opvallen qua verrassende kwaliteit en de liefde waarmee ze bijeen zijn gebracht: de beelden, het glas, de grafiek. Om met die laatste categorie te beginnen: Theo Laurentius uit Zalt- bommel biedt naast twee gave etsen van Rembrandt een uitgelezen col lectie bladen uit de 17e, 18e en vroeg 19e eeuw met de nadruk op de barok. Wenzel Hollar,. Jan en Esaias van de Velde, enkele zeer vermake lijke Callots, een forse Andreas Schelfhout die als schilder van de Romantiek veel bekender is, Antho nie Waterloo en Allard van Everdin gen zijn slechts een paar namen waarvan hier fraaie voorbeelden worden gegeven. door zoveel schoonheid. Eeuwen mogen in snel tempo voorbijgaan, schoonheid beklijft. Dat is het pa rool dat op deze beurs zo overtui gend wordt uitgedragen. Wie er De slijtplekken die dit mechanis- ne op de Delftse beurs veroorzaakt, vorden gedurende de laatste jaren behoorlijk duidelijk zichtbaar. Voor een aantal soorten kunst en antiek is de room er af en biedt Delft, hoeveel noeite er ook aan is besteed, weinig nieuws meer. Veel leuker dan deze sombere eco nomische overpeinzingen is het na tuurlijk om je gewoon over te geven aan de schoonheid en charme van wat nog steeds in overstelpende ma te wordt geboden, je te verwonderen over zoveel vernuft en je smaak te vormen aan de hand van wat in vorige tijden in de mode is geweest. Delft brengt vijfentwintig eeuwen kunstbeschouwing bijeen, maar steeds blijkt toch dat voor estheti sche beleving dezelfde wetten heb ben gegolden. Wie eigen emotionali teit als basis voor zijn kunstbeleving inbrengt, voelt dezelfde schoonheid in een Egyptisch bronsje als in een Javaanse terra-cotta of in een Zwit serse stegkan. In onze van nostalgie doordrenkte cultuur verdwijnen de historische grenzen even snel als het aantal stromingen en etiketten-in de moderne kunst toeneemt. Staan bei de gegevens niet in direct verband met elkaar? Waar een zo individua- Confrontatie met beklijvende schoonheid Fontein uit Bennebroek. Hier is de gerichtheid anders, speelt de kleur een grotere rol dan bij Laurentius wiens voorkeur sterk uitgaat naar het zuivere zwart en wit. De Benne- broekers tonen een zacht getinte aquarel met serafijnen van Jacob de Wit, een schilder die in dit blad de overgang van barok naar rococo verbeeldt. De sierlijke plaatsing van de engeltjes zou een studie voor een kerkplafond kunnen zijn. Bij Beets en Fontein ook een aan Aart Schou man toegeschreven prent van het- „Zuider-Sparen” die eigenlijk niet zou mogen ontbreken in Haarlem mer collecties. De voorkeur voor elegantie vindt bij Gebroeders Douwes uit Amster dam een hoogtepunt in een collectie met nog al wat voorstellingen van dieren. Er bestaat voor dit onder werp een specifiek gericht publiek, zoals dat ook bestaat voor topografi- ca of voor nautische prenten. Charles van der Heyden uit Rot terdam niet meteen een stad waarvan je verwacht dat er zulk mooi antiek vandaan komt com bineert een tweetal hobbies in een stand die opvalt door de grote rust die van het geëxposeerde uitgaat. Anders dan bij sommige meubel- en porseleinhandelaren waar het ten toongestelde is vervallen tot een zin loze uitstalkast die alleen vermag te imponeren vanwege de kwantiteit, krijgt bij Van der Heijden een enkel stuk het volle licht. Zo kan je aan dacht vallen op een op deze beurs weinig verschijnende soort Franse portretbuste in eikehout. De jonge vrouw, in voorname renaissance kleding, maar met de aanzet tot de barok al zichtbaar, kenmerkt zich door verfijning en noblesse. Ze wordt geflankeerd door twee vitri nes met vroeg Venetiaans glas, aan gevuld met enkele goede Hollandse stukken. Een paar mooie vleugelgla- zen en een schitterend zilver schij nende tazza eisen hier een deel van de aandacht op. Roemers, de bekende glazen die vaak op stillevens en banketjes figu reren, zijn in Delft onder meer aan wezig bij Nijstad uit Lochem in zil- ir Een verguld bronzen paardje in de manier van de Italiaan Pietro Tacca (Charles van er Heijden, Roterdam) vestiging van dit familiebedrijf. Noorman, Londen en Hulsberg) vermoedelijk Nederlands. (Nijstad-Lochem) rondkijkt loopt de niet geringe kans in de ban te raken van het vele dat is geëxposeerd. Het is echter een fasci nerend gevoel waarvoor geen enkele pijn, ook niet in de portemonnee, geleden hoeft te worden. Vanderven Vanderven uit Den Bosch en Aronson uit Amsterdam die met een gespecialiseerde groep Franse commodes komen, Limburg Antiek uit Brouwershaven die Di rectoire en Empire laat zien en Salo mon Stodel uit Amsterdam die een fraai bewerkte Nederlandse, vroeg 18e-eeuwse bank heeft. t ■ir Roemer met puntnoppen uit het begin van onze Gouden Eeuw (Nijstad-Lochem) De Delftse antiekbeurs biedt een goede kans om bevangen te worden slijtplekken te zien. Het aantal grote kasten wordt bijvoorbeeld bedui dend minder. Reden daarvan ligt enerzijds in de relatieve schaarste meubelen van deze omvang waren ook in hun tijd vanwege hun prijzen bestemd voor een kleine toplaag anderzijds wordt de vraag niet gesti muleerd door het gegeven van de beperkte maten waarin de moderne woningen worden gebouwd. Een soortgelijke ontwikkeling doet zich ook voor bij de grote staande horlo ges. De handel is huiverig geworden voor dit soort meubilair dat onder- lectie. Deze zogenaamde Notting ham stelt de Judaskus voor. Ter wedijvering dient zich een Zuid-Ne- derlandse driekoningengroep aan uit de eerste helft van de 16e eeuw die op haar beurt weer geconfron teerd kan worden met een smartvol le Franse corpus Christi uit dezelfde periode. Van beelden naar de (vaak „ge beeldhouwde”) meubelen is het in Delft een kleine stap. De verschei denheid is hier op haar best: zowat elke stijl levert een aantal smakelijk ogende voorbeelden. Opkomst, con- Serpentine tankarrj met gemonteerd zilver, (Tot en met 2 november, dagelijks van 10-17 uur, echter op zondag van af 13 uur, maar bovendien op dins dag- en donderdagavond van 19-22 uur. De entreeprijs bedraagt zes gul den vijftig, de avonden zijn drie gulden minder. Er is wederom een rijk geïllustreerde catalogus). •tr Jonge vrouw in voorname Renaissance kleding Frans, na 1550. (Charles van der Heijden, Roterdam). Terugkerend tot de sculptuur treft Nijstad met een versie van het be roemde beeld De lopende man van August Rodin (waarmee wel de grens van 1830 wordt doorbroken) en een sierlijk paardje in de manier van de Italiaan Pietro Tacca. Schlichte Bergen uit Amsterdam, die in vorige jaren met zijn schilderi jen een minder overtuigende indruk achterliet, valt nu in de categorie Engels bureau met opstand, vroeg 18e eeuw, in met wortelnotenhout belijmd eikehout. ■ir l/aas met bloemen, geschilderd door Bosschaert de Jonge in 1635. (Robert «U. 7

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27