PTT-ers vinden spreidingsplan achterhaald Demonstratie PAKISTAN: KOMENDE ACHT MAANDEN NOG GEEN VERKIEZINGEN Grondwater in tegen opsluiten dienstweigeraar Twee doden bij aanslag in Argentinië Poortugaal vergiftigd 'N Het weekblad Donald Duck viert z’n vijfentwintigste verjaardag 8 Weken lang extra leesbijlage! Deze week: de biecht van een zware jongen 5 Pte 1 GROEP ONDERZOEKERS: Zuidafrikaan kreeg hart van chimpansee Joego-Slavië krijgt meer wapens van VS nieuwe RBUU MS te te te te te -{x te te te tetetete te te te te te tetetete te te te te te tetetete te te te te te tetetete te te te te te OKTOBER 1 4 VRIJDAG 28 Wantrouwen Spanlaken o Laat u nooit zitten. Toch praat hij openlijk over ’speciale methodes’, die ook in Nederlandse gevangenissen niet ongebruikelijk zouden zijn. Registratie ROTTERDAM (ANP). Prin ses Beatrix heeft vandaag in Rot terdam het eerste integrale kan kercentrum in Nederland ge opend. Het is een onderdeel van het nationale kankerprogramma, dat voorziet in een net van centra over het gehele land. Na Rotter dam zullen centra worden geves tigd in Amsterdam en Gronin gen. Voorts wordt gedacht aan Nijmegen en Leiden. Met het extra speciale feestnummer. 4 4 4 Met de portretten-galerij. Xh X> Xb Xb Xb X> Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb Xb X> Xb'Xb Xb Xb Xb Xb Xb X> X> Xb X? Xb X> Xb Xb Xb Xb Xb Met de KNAL-prijsvraag. Jantje Brouwers, een van onze meest besproken zware jongens, vertelt. De man achter de gijzelingen in Deil en Scheveningen onthult alles over deze drama’s. Lees deze week in Nieuwe Exclusief in Nieuwe Revu. Revu de eerste aflevering Jantje Brouwers zit nog steeds van onze nieuwe 8 pag.-extra- in de bajes. v leesbijlage. A Psychisch zieke vaak niet bij de opname betrokken Eerste integrale kankercentrum in Nederland staat in Rotterdam (ADVERTENTIE) Dit zijn enkele conclusies uit een onder zoek over de positie van de psychiatrische patiënt, waarvan de resultaten gisteren zijn gepubliceerd. Het onderzoek werd ge daan door de researchgroep „democratise ring in de hulpverlening”, waaraan onder meer de bond voor vrijheidsrechten, de Coornhertliga en de Cliëntenbond hebben meegewerkt. In 1974 en 1975 werden met 581 (ex-)patiënten gesprekken gevoerd. DEN HAAG (ANP) De vertegenwoor diging van de 3600 man tellende centrale directie van de PTT vindt dat de in 1968 gemaakte spreidingsplannen achterhaald zijn door de economische situatie waar Nederland momenteel in verkeert. „De manier waarop de spreiding nu wordt aangepakt betekent overplaatsing van de werkloosheid van Groningen waar de centrale directie heen moet naar Den Haag. In 1968 was het misschien zo dat de regio Den Haag sterk genoeg was een dergelijke overplaatsing te dragen, nu is dat zeker niet het geval”, aldus de PTT- personeelsvertegenwoordiging. rechter te worden gehoord, aldus het on derzoeksrapport. In de inrichtingen bleek het wantrouwen tegen de cliënten vaak nogal groot te zijn, schrijven de onderzoekers. Bij 38 procent van de patiënten werden inlichtingen ach ter de rug om ingewonnen. 65 Pet. werd onderworpen aan onaangekondigd licha melijk onderzoek, waarvan de resultaten aan 36 pet werd meegedeeld. Soortgelijke getallen gelden voor het psychologisch on derzoek. Van de mensen die medicijnen kregen voorgeschreven (82 pet) werd 47 pet verteld waar die voor dienden, terwijl 62 pet verplicht was de medicijnen in te nemen. De bijverschijnselen daarvan wer den in 20 pet van de gevallen bestreden met vermindering of stopzetting van de behandeling met medicijnen. Na twee jaar van voorbereiding is het eerste kankercentrum, dat is gevestigd in het Academisch Ziekenhuis van Rotter dam, tot stand gekomen. Het doel van het centrum is de coördinatie van preventie, behandeling en onderzoek van kanker in het Rotterdamse gebied zodat elke pa tiënt optimale zorg krijgt. Er is een cen traal telefoonnummer voor voorlichting en hulpverlening. „De behandeling van de ziekte was tot nu toe gebaseerd op de persoonlijke sa menwerking tussen ziekenhuizen en spe cialisten. Deze is nu in een organisatie ondergebracht om elke zieke de beste behandeling te kunnen garanderen”, zo De generaal heeft een en ander meege deeld aan de leiders van de uit negen politieke partijen bestaande nationale alli antie van Pakistan, die hem waren komen opzoeken in het hoofdkwartier van de landmacht. De leiders hadden gewezen op de noodzaak van verkiezingen binnen af zienbare tijd. De operatie duurde vier uur en geldt voorlopig als geslaagd. Eerder in het jaar probeerde Barnard een soortgelijke ope ratie met het hart van een baviaan, maar de ontvanger overleed na enkele uren. BELGRADO (UPI). De Amerikaanse regering zal meer wapens aan Joego-Sla vië verkopen, maar de verkoop zal slechts „in bescheiden mate” toenemen evenals de militaire samenwerking tussen de VS en Joego-Slavië in het algemeen. Dit hebben Amerikaanse functionaris sen gisteren laten weten na het overleg in Belgrado tussen de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, en zijn Joe goslavische collega, generaal Nikola Lju- bicic. Het gaat daarbij om de verkoop van defensieve wapens. Welke dit zijn, wilden de functionarissen niet zeggen. KAAPSTAD (UPI). Dr. Christiaan Barnard heeft gisteren in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad een blanke Zuidafrikaan van 60 jaar een steunhart van een chimpansee gegeven. Barnard werd geassisteerd door de Bel gische hartspecialist dr. Jacques Losman. Het centrum zal zich voorlopig richten op de bevolking van Rijnmond, die onge- Het directorium van het Rotterdamse centrum vindt het merkwaardig, dat een goede registratie van gegevens tot nu toe in Nederland ontbreekt. In het buiten land heeft men veelal de beschikking over alle gegevens betreffende kanker patiënten. Het nieuwe centrum zal een dergelijke registratie opzetten. veer een miljoen zielen telt. Het bestuur streeft er echter naar het werkterrein mettertijd uit te breiden tot Zeeland en het westelijk gedeelte van Brabant en wellicht een deel van Zuid-Holland ten noorden van Rotterdam. Men hoopt een bevolkingsgroep van ongeveer twee- tot drie miljoen mensen te bereiken. Generaal Zia-Oel-Haq heeft in juli het burgerbewind van premier Zoelfikar Ali Bhoetto aan de dijk gezet. Bhoetto’s partij, de Pakistaanse Volkspartij, was ook voor het overleg van gisteren uitgenodigd, maar zij kwam niet. Zij stuurde de gezaghebber een brief, waarvan de inhoud volgens waarnemers neerkwam op een verzoek om Bhoetto vrij te laten. De ex-premier is een reeks strafbare feiten ten laste gelegd. Zia opende woensdag een serie van poli tieke besprekingen over de toestand sinds hij de kamerverkiezingen die hij zelf had georganiseerd voor 18 oktober, uitstelde. Elk centrum moet een organisatie van kankerbestrijding opbouwen, die erop gericht is dat zoveel mogelijk mensen kunnen profiteren van de beste mogelijk heden van preventie en behandeling. De patiënt kan op deze wijze rekenen op een behandeling, die door alle specialisten in het betrokken gebied als de beste is aanv aard. Bovendien is de modernste apparatuur beschikbaar, ongeacht waar de zieke van daan komt. Voor de medici en de ver pleegkundigen is er nu een organisatie, die hen helpt de beste middelen en de meest recente kennis te verkrijgen die zij nodig hebben om effectief te kunnen werken. De gewetensbezwaren die Sloof heeft, zijn niet erkend door Defensie omdat Sloof niet kon zeggen of hij ook in de toekomst wanneer Nederland in oorlog zou komen, blijft weigeren militair te zijn. Om een beroep op de wet gewetensbezwa ren te kunnen doen moet iemand uitdruk kelijk zeggen nu alswel in de toekomst nooit onder de wapenen te willen. RAWALPINDI (UPI). De militaire gezaghebber van Pakistan, generaal Zia- Oel-Haq, heeft gisteren gezegd dat er de eerste acht maanden geen parlementsver kiezingen worden gehouden omdat het technisch niet haalbaar is. DEN HAAG (ANP). Enkele tientallen leden van de Vereniging Dienstweige raars, de VVDM en Kerk en Vrede hebben gistermiddag voor het ministerie van De fensie in Den Haag gedemonstreerd tegen de eenzame opsluiting van dienstweige raar Adriaan Sloof. BUENOS AIRES (AFP). In de buurt van Buenos Aires zijn gisteren bij een aanslag twee personen gedood en twee gewond. De bom was geplaatst in een auto die was geparkeerd voor de woning van een lid van de directie van de Argentijnse Chryslerfabriek, Osvaldo Esteban Beach in Lomas de Zamora, in de buurt van de hoofdstad. Beach was reeds een uur voor de ontploffing naar zijn werk gegaan. Volgens het onderzoek werd bij opname aan zeventig procent van de patiënten niet verteld wat hun rechten waren. Veertig procent van de betrokkenen wist niet of ze met een machtiging werden opgenomen of niet. Bijna niemand van degenen voor wie een machtiging was uitgeschreven, was verteld dat zij konden vragen door de Adriaan Sloof heeft na de weigering van het ministerie om de wet gewetensbezwa ren toe te passen de consequenties geno men en is de gevangenis ingedraaid, zo zeggen de actievoerders. „Maar dit bete kent nog niet dat Sloof als een gevaarlijke misdadiger eenzame opsluiting behoeft. Hij is onlangs overgeplaatst naar het Huis van Bewaring in Amsterdam waar hij slechts een half uur per week bezoek mag ontvangen. Deze overplaatsing - Sloof zat eerst in Nieuwersluis - is zonder duidelijke redenen gebeurd”, aldus de demonstran ten. „Wij protesteren dan ook met klem tegen deze situatie en de manier waarop Sloof behandeld wordt”. De doden zijn een huismeester en een voorbijgangster. De twee gewonden zijn vrouwen, van wie er een voor Beach werkt. Aan de woning van de Chrysler- directeur en aan omliggende panden is zware schade toegebracht. In 1976 zijn zes directeuren van Argentijnse dochteron dernemingen van buitenlandse automa kers bij aanslagen om het leven gekomen. omschrijft de voorzitter van het bestuur van het centrum, de oud-wethouder van Rotterdam G. Z. de Vos, het voordeel van de nieuwe structuur. Hij is echter van mening, dat de overheid te weinig bij draagt in de kosten van het door haar ondersteunde project. De rijkssubsidie bedraagt voor het komende jaar 400.000, terwijl de begroting een bedrag van ruim één miljoen gulden aangeeft. Het oude principe van centralisatie van het kankeronderzoek op één plaats, met name in het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam, is hiermee door de overheid verlaten. Kernen van deskundi gen moeten worden gespreid door het stichten van integrale kankercentra. ROTTERDAM (ANP). Proefne mingen van het waterschap IJsselmon- de hebben aangetoond dat het grond water in de omgeving van het recrea tiegebied De Heemberg in Poortugaal bij Rotterdam wordt verontreinigd door te hoge concentraties zware meta len en pesticiden. Het gemeentebestuur van Poortugaal zal volgende week een technisch bureau aanwijzen dat de bron van de verontreiniging moet zoe ken en adviezen moet geven over de bestrijding van het gif. Het recreatiegebied De Heemberg is aangelegd op een voormalige afval- stortplaats, die eigendom was van een transportbedrijf in Pernis. Dat bedrijf stortte daar jarenlang afval, onder meer afkomstig van raffinaderijen in de buurt. Begin dit jaar kocht de ge meente van Poortugaal het inmiddels fraai begroeide stuk grond voor 55.000 van het bedrijf om er een recre atiegebied van te maken binnen een nieuw te bouwen woonwijk Het ligt in de bedoeling dat in januari van het volgend jaar de eerste paal voor de nieuwe wijk de grond in gaat, maar de kans bestaat dat de nu gecon stateerde verontreiniging de bouw zal vertragen. „De overheid zal meer moeten financie ren, omdat voor een volledig draaiend centrum zeker vijf miljoen gulden per jaar nodig zal zijn”, aldus de voorzitter. De ontbrekende gelden moeten komen uit fondsen, zoals het Koningin Wilhelmina Fonds dat volgens de heer Vos echter krap bij kas is. Het Rotterdamse centrum bundelt de kennis, de uitrusting en capaciteiten van het Academisch Ziekenhuis, het Rotter- damsch Radio-Therapeutisch Instituut, de medische faculteit van de Erasmus- universiteit, het radiobiologisch Instituut T.N.O., de Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen in Rotterdam en de ge meente. De publikatie van het rapport valt samen met de interimrapportage van de commis- sie-Van Dijk, die zich buigt over her ziening van de Krankzinnigenwet van 1884. „In veel gevallen wordt overgegaan tot dwangmaatregelen en vrijheidsbeper king”, schrijven de onderzoekers in het rapport. Dertig procent van de patiënten werd wel eens in een isoleercel gezet, 14 pet maakte kennis met het spanlaken, 8 pet onderging electroshocks. Bij 16 pet werd censuur op de post toegepast. Voor veel cliënten zijn de therapeuten van de inrichting niet bereikbaar, conclu deren de onderzoekers. Voor 43 pet was de arts, de psychiater of de psycholoog niet bereikbaar wanneer daar behoefte aan was. Voor de helft van de patiënten duur den de therapeutische gesprekken minder dan een half uur. Voor 23 pet is er ge- sprekstheratpie, voor 23 pet groepsthera pie. Hierover zijn de patiënten over het algemeen wel tevreden, schrijven de on derzoekers. De overgrote meerderheid van de pa tiënten vond de begeleiding na het ontslag uit de inrichting onvoldoende. De helft van de ondervraagden kreeg volgens het rap port moeilijkheden met werk. „In de en quête zitten aanwijzingen dat mensen van wege een psychiatrisch verleden gediscri mineerd worden op hun werk of bij sollici taties”, aldus de onderzoekers. woordelijkheid voor de kankerbestrij ding, die tot nu toe geheel aan de charita tieve instelling het Koningin Wilhelmina Fonds werd overgelaten, op zich genomen. 1 Op 27 oktober bestaat Donald Duck 25 jaar. En natuurlijk wordt dat uitbundig gevierd. De Donald Duck van die week is ee.n héél dik stripboek van maar liefst 80 pagina’s lees-, kijk-en puzzelplezier. Dus dat wordt AMSTERDAM (ANP). De meerderheid (68 pet) van de (ex-)patiënten van de psychiatrische klinieken in Nederland heeft bij de opname geen invloed gehad op de keuze van de inrichting. Iets minder dan de helft wilde niet opgenomen worden. Toch is bijna de helft van de betrokkenen positief over het effect van het verblijf in de klinieken. genieten! yJWw Er zit ook een prachtige poster met de portretten galerij van alle populaire Disney-striphelden in het feestnummer. Alleen ontbreken er op de poster nog een paar portretten. Daarom zitten er in de drie nummers die voor het jubileum nummer uitkomen speciale bijlagen met de ontbrekende portretten. Knip ze netjes uit en bewaar ze. Dan kun je straks de poster helemaal compleet maken. Leuk voor op je kamer, zo’n poster met al je Disney-vriendjes. De leden van het directorium achten deze van groot belang voor het onderzoek naar o.a. de resultaten van preventie, behandeling en therapie. Het landelijke kankerprogramma wordt gesteund door de nationale com missie voor kankeronderzoek, die ervan uitgaat dat kankeronderzoek en -bestrij ding in één medisch en organisatorisch verband moeten worden uitgevoerd. Hiermee heeft de overheid de verant- (ADVERTENTIE) In het feestnummer zit de formidabele jubileumprijsvraag.Wat de prijsvraag is, dat zeggen we nog niet. Maar dat hij spannend is, dat staat vast. De hoofdprijs willen we wel verklappen. En die is niet mis! De winnaar mag met z’n ouders èn een broertje of zusje een hele week naar x Amerika!! Daar bezoeken ze het d beroemde Disney-World waar ze y hun Disney vriendjes persoonlijk ontmoeten. Dat wordt dolle pret!! ij i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29