SPANNINGMETER Plezierschepen de kant op Zwarte kat 1: Informatie Tuinaanleg uit het boek Hout bleken ELEKTRONISCHE WATERPAS 34 Kast zonder pretenties Schepen onder winter-zeil kV w i 8 I Een kast met rolgordijnen I an een leek maken. Dat I linkt niet onaardig, want I Is we iets horen over het zelf I asten bouwen, dan is het I ;n kast uit een serieproduk- I e, die dikwijls gecompli ceerder is dan hij eigenlijk Ipu moeten zijn. Wanneer we Br echter van uitgaan dat het Br vooral op aankomt ruimte Ie krijgen om iets op te ber- len, met goedkope materia- |n en eenvoudige middelen, Ban is een kast met rolgordij- en een voorbeeld van een envoudige kast die geen retenties heeft en die men an elk interieur kan aan gassen. ”1B I Koelwater aftappen hl: 5 i asten met rolgordijnen kamer op nappen een Cl] icr ■Ml Doordat het mogelijk is zelf de ideling van de kast te bepalen, kan len hem maken naar ieders wens, o hoeven er in de kast geen Test ruimten te zijn waarvoor men geen bestemming heeft. Dit geldt even zeer voor de kamer waar men de kast gepland heeft. De meeste ka mers hebben een plattegrond die zich weinig aantrekt van de ruimte die kleerkasten eigenlijk nodig heb ben. Kasten moeten zich maar rich ten naar de kamer. Hoe kan men dit beter opvangen dan door deze zelf te bouwen kast die, door het plafond als bovenkant van de kast en de muren als zijkan ten te gebruiken, het muuropper vlak optimaal benut. De rolgordij nen hebben, in tegenstelling tot ge wone kastdeuren, het voordeel dat ze bij het openen geen ruimte opei sen. Dit speelt vooral in kleine ka mers een grote rol. Nog een voordeel van rolgordijnen is het laten ventile ren van een kast. Ouderwetse kas ten met een starre indeling houden de lucht vast! In het begin lijkt iedere kast groot genoeg. Pas later gaat hij uit zijn voegen barsten. Het is dus zaak de Kasten die minder diep zijn, heb ben daarom ook meestal dwars- staande kledingstangen. Een inde ling met wandstrippen tegen de ach terwand biedt wel meer mogelijkhe den, maar is daarentegen veel duur der. Behalve in de slaapkamer kan deze kast ook in de hal, de garage of op zolder zijn plaats vinden. Een goed gebouwd meubel komt hét in terieur zeker ten goede, zodat er geen enkele reden Voor hoeft te zijn het een zo onopvallend mogelijke plaats te geven. Het is echter heel belangrijk op het volgende te letten. Wanneer we zelf een bergmeubel maken, kunnen kast van tevoren groot genoeg te maken. In de handel zijn eenvoudige draadkorven te krijgen die, door ze onder aan de planken te hangen, extra ruimte scheppen. Ook stangen voor het ophangen van kleren zijn overal te koop. De standaarddiepte voor de kast is 60 cm. Die is nodig om jurken en overhemden aan een kleerhanger te kunnen ophargen. Na een zomer die Nederlandse pleziervaarders beslist niet de wind in de zeilen gaf, eindigt dezer dagen het waterseizoen en moet de thuis- vloot voor anker. Motorboten, zeil jachten en kruisertjes zullen weer tot april moeten worden opgelegd, en het is dan ook zaak dat ze nu op de helling gaan. Want dit is de tijd waarin alle aandacht besteed moet worden aan het onderhoud. Als de boten eenmaal op het droge zijn, is de eerste zorg die men eraan besteden moet die van de overkap ping. Wanneer het vaartuig voorzien is van een zomerkap, is voor het koude jaargetijde stellig een extra afdekkend tentzeil geboden. Men kan die zeilen huren, maar dat loopt in de papieren. Mogelijk is het ook (en voordeliger) er een aan te schaf fen of er zelf een te maken. we door de verschillende verticale en horizontale indelingen de breedte of juist de hoogte van een kamer beklemtonen. Een lange kamer lijkt hoger wanneer we de staanders dichter bij elkaar zetten en we ze bovendien een contrasterende kleur geven. Als een kamer breder moet lijken, geven we juist de horizontale lijnen accent. Het is daarom van belang de planken in dit geval zo lang mogelijk te, houden. Rolgordijnen kunnen gaan klap peren bij ieder vlaagje wind. Om dit te voorkomen, maken we aan de zijkanten een frame, waarachter het rolgordijn wordt opgeborgen. De constructie is eenvoudig en kan een gewoon hoekprofieltje zijn. Het is zelfs mogelijk dit te verven of te bekleden met de stof van het rolgor dijn, zodat het minder opvalt. Wanneer we verschillende gordij nen naast elkaar hangen om een groot oppervlak te krijgen, moet het patroon aan de zijkanten doorlopen, anders gaat het effect verloren. Het is mogelijk de Stof van de gordijnen brokken te maken, en dat zou alle maal voorkomen kunnen worden als men maar stipter te werk ging bij het einde van het vaarseizoen. Verder is het van belang de reste rende benzine uit de tank te halen. Wanneer die een hele winter in het voorraadreservoir aanwezig blijft loopt men de kans dat die gaat „ver spochten” of zelfs kristalliseren. Dat komt de kwaliteit vanzelfsprekend niet ten goede. Gastanks en gasflessen zal men evenmin aan boord moeten laten. Ook accu’s kunnen het beste vorst- vrij weggeborgen wórden. Bijvoor beeld thuis op zolder of in een schuur waar het niet te koud wordt. Een verwarmde ruimte is het meest aan te bevelen. Bevriezing is wel een van de groot ste boosdoeners op het water. Van daar dat alle schepen van de ple- ziervloot de wal op moeten. Behalve stalen boten, want bij flinke vorst worden die als het ware door het dichtvriezende water opgetild. Sche- Meer als curiositeit dan als geschikt voor de doe-het-zelver (het apparaat is gewoon te duur voor een amateur: 380) vermelden wij, dat er een elektronische waterpas, de zg. gradometer in de handel is gekomen. Dit instrument meet elke willekeurige hoek. Met een draaischijf kan die hoek worden ingesteld. De waterpas heeft drie lampjes: twee rood en één groen. Als de stand van de Gradometer nog niet de gewenste hoek aangeeft blijft er een rood lampje branden. Staat de pas op groen dan is het voor elkaar. De lampjes zijn naar alle kanten goed te zien, handig voor werken in slecht verlichte ruimtes. De Gradometer is voorzien van magneten, zodat het werken aan staal vergemakkelijkt kan worden. Importeur is Annex, Oosterlaan 112, Nunspeet. ning. Bij het meten van gelijk spanning kan de zg. polariteit of -) van de spanning met het oplichten van de betreffende dio des (lampjes) worden vastge steld. Men zal begrijpen dat deze van oorsprong Duitse spanning tester nuttig en handig is voor vakman en knutselaar (o.a. bij modelbouw, auto-onderhoud, ra- dioboüw en - reparatie, klusjes in huis enz.). De prijs is 23,50. OOOOOOO abs ases 20 Tientallen kleurentekeningen ge ven de adspirant-tuinarchitect een aardig inzicht in de mogelijk heden. De titel is wel wat mislei dend, omdat het boek zich be perkt tot informatie over de idea le öpzet of inrichting van een tuin, maar niet uit de doeken doet hoe de inrichting daadwer kelijk moet plaatshebben. De toepassing en mogelijkheden van een vijver worden uitvoerig be schreven, zonder dat erbij staat hoe je een vijver maakt of voor de aanplant zorgt. Met dit boek alleen redt de amateur het dus niet. Ook is het ontbreken van een register met namen van plan tensoorten en/of trefwoorden een groot gemis. je op verschillende hoogtes steu nen voor het barbecuerooster. Let er op, dat de opening naar het westen ligt, want daaruit waait hier meestal de wind. Ietwat triest van de cursus is, dat je je bouwsels niet onder de arm kunt meenemen. Je legt je ziel en je zaligheid plus je mortel in een muurtje en dan moet je die zaken prompt weer in de kuip terugwerpen en de stenen op nieuw stapelen voor het volgen de project. Dat was na de barbe cue een klampmuurtje, een soort afscheiding, die ik altijd met de nodige argwaan heb bekeken. Eén forse stoeipartij en je vliegt door het muurtje heen, heb ik altijd gedacht, (tussen haakjes: een klampie is een muur van stenen, die op hun strek, hun kant, zijn gemetseld; erg dun dus) Maar mijn leraar bezwoer me dat het toch echt wel stevig is en zeker kan dienen als afschei- dingsmuurtje in bijvoorbeeld een doucheruimte. Daar dan niet te veel in rommelen natuurlijk. Als het muurtje maar ook steun heeft aan de bovenkant. Een spe ciale tip voor klampbouwers: als je al een stukje de hoogte in bent met je stenen, kun je er een lat achter zetten, die iets langer is dan de afstand tussen plafond en vloer. Die gaat iets bol staan en geeft prima steun aan het muur- tje-in-opbouw. Daar klamp ik me dan maar aan vast. De olie in de scheepsmotor moet ververst worden. Er moet een nieuwe hoeveelheid in en dat kan het beste gebeuren als de motor op temperatuur is. Wanneer de nieuwe olie eenmaal aangebracht is, doet men er verstandig aan de motor niet meer te starten. Als u wilt weten of er stroom staat op een stopcontact of een electrisch spanningsveld van an dere aard, moet u dat kunnen controleren. Voor de doe-het-zel ver was tot nu toe de schroeve- draaier-spanningzoeker het een voudigste stuk gereedschap op dit gebied. Er is nu een ander type spanningtester op de markt gekomen, uitgebracht door Or- matu Electric (Lage Dijk 24, Hel mond). In deze spanningtester zijn de laatste ontwikkelingen op electronisch gebied verwerkt. Het geheel bestaat uit twee pen nen (één van 165 x 13 en één van 120 x 9 mm) verbonden door een kabeltje van 0,6 meter. De. tester is te gebruiken voor zowel wissel stroom als gelijkstroom. Het meetgebied loopt van 4,5 tot 380 volt. De werking komt op het volgende neer: lichten bij het controleren van de spanning bei de lampjes (aangebracht op één van de penhandvatten) op dan is 'er sprake van een wisselspan- aan te passen aan alle andere aan wezige stoffen in de kamer. Ook kunnen de rolgordijnen eenvoudig opgevrolijkt worden door er allerlei figuren op te schilderen. Door op ieder gordijn de naam van een kind te schrijven, weet het achter welk kastdeel zijn kleren of andere spul letjes liggen. De mogelijkheden zijn eindeloos en het kan iedere kamer, gang of garage enorm opfleuren. Voor een goede stabiliteit is het noodzakelijk de constructiebalkjes die vloer, zij- of achtermuur raken eraan vast te schroeven. Bovendien moet de korte kant van de kast die niet aan de muur ligt voor de stabili teit een vormvaste plaat zijn. De constructiebalkjes kunnen 59x71 mm zijn, terwijl de vier staanders aan de voorkant een doorsnede heb ben van 59x96 mm. De verticale scheidingswanden zijn van 21 mm dik vezelplaat, ter wijl de horizontale planken van 19 mm dik vezelplaat zijn. De bodem plaat, die op het houten vloerskelet komt te liggen, is ook 21 mm dik. De ophangconstructie van de rol gordijnen komt achter de voorste staanders te vallen. Een profieltje, aangebracht tegen de scheidings wanden, geleidt het rolgordijn prachtig naar beneden. Het is be langrijk de afstand van de balkjes in het vloerskelet zo te kiezen, dat de staanders op gelijke afstand van el kaar staan. Verbindingen tussen de balkjes onderling kunnen met klei ne hoekijzers gemaakt worden. Allerlei soorten dekzeil lenen zich daarvoor. Het hoeft trouwens niet per se tentzeil te zijn. Net zo goed kan men een stuk landbouwplastic bemachtigen en daarmee voor een dakafdekking zorgen. Wel is het aan te bevelen de boot niet volledig af te sluiten, maar er juist op te letten dat de wind onder de afdichting kan spelen, zodat het in de ruimte fris door kan tochten. Dat voorkomt het ontstaan van een muffe opslaglucht en ook het schimmelen van bepaal de onderdelen. Is men zo gelukkig de boot te kunnen onderbrengen on- dei: een afdak, in een loods of schuur, dan is het uiteraard niet nodig dat hij afgedekt wordt en kan men met de zomerkap volstaan vies geeft het boekje Tuinaanleg en beplanting in kleur, dat door Moussault uit het Deens is ver taald en hier voor dertig gulden op de markt is gebracht. Het boek geeft erg veel informatie over de toepassing van planten en bomen. Alle typen tuinen wor den stuk voor stuk behandeld. enz., tegen de blauwe verkleu ring van het spint van naaldbo men. Bedekkingen van olielak, olieverf en schellak worden in één arbeidsgang (bestaande uit drie handelingen) afgebeten. Als het hout weer schoon en in zijn oorspronkelijke staat is terugge bracht, kan men het weer ge woon behandelen met verf, lak of bijts. Cyanex is ook te gebruiken voor het verwijderen van kalk-, cement- of inktvlekken. Als de bestaande weg te halen verflaag te dik is moet men eerst met een gewoon afbijtmiddel aan het werk en daarna met Cyanex. pen van andere materialen, van po lyester of hout, lopen de kans in water dat bevriest te knappen. In de stalling heeft de vorst geen greep meer op ze; op bokken geplaatst kunnen ze veilig overwinteren. Wat men vooral ook niet over het hoofd moet zien, vóór de eventuele opslag, is de grondbehandeling. Dat is in de eerste plaats een roestbehan- deling. Alles op en aan en in het schip moet men dan nalopen om roestvorming tegen te gaan. Daarna kan het vaartuig in de grondverf, en als het weer voorjaar wordt volgt pas het aflakken. Er zijn nogal wat misverstanden over polyester. Veelgehoord is de mening dat men naar zo’n kunststof schip geen omkijken meer heeft. Dat klopt niet, polyester vraagt juist veel onderhoud. In het voorjaar en in de herfst moet het schip totaal in de was. Vervolgens moet het krach tig uitgepoetst worden. Bovendien moet men erop letten dat dit materi aal steeds zeer goed drooggewreven wordt voordat de winterslaap be gint. Want als er vocht achterblijft dat onder de laklaag komt, zal dat in een strenge winter meteen be vriezen. Het gevolg is kristallisatie. Al spoedig knapt de lak dan op verschillende plaatsen. De schade kan aanzienlijk worden, maar ook die kan voorkomen worden als men in het najaar de nodige voorzorgs maatregelen treft. Niets is meer frustrerend voor een tuinbezitter dan te moeten vaststellen dat het door hem met zweet, bloed en tranen ingerichte stukje natuur weer niet is gewor den wat hij zich had voorgesteld. Trouw stopt de kleingrondbezit- ter elk voorjaar voor een vermo gen aan plantjes in de grond om al na enkele maanden te moeten constateren dat de grond niet deugt, de katten van de buren de boel weer hebben verziekt of het tuincentrum hem opnieuw fors heeft opgelicht. Zelden beseft de tuinbezitter dan dat hij de oor zaak bij zijn eigen ondeskundig heid moet zoeken. Want wat weet de doorsnee schoffelaar van grondsoorten en planten-, die daarop thuishoren? Wie weet ook welke planten gekozen moeten worden om het hele jaar door kleur in de tuin te hebben? Een siertuin met borders vol rozen vergt een andere aanpak dan een gebruikstuin waar kinderen on gehinderd kunnen ravotten. Zo zijn er talloze typen tuinen en mogelijkheden. Deskundig ad- Er rende, toen ik de trap van de LTS opstapte (de metselkuip wachtte weer), een zwarte kat voor me weg. Ik meende in het halfdonker te zien, dat hij iets aan één oog had, maar dat zal wel verbeelding zijn geweest. Prompt schoot me het gruwelij ke verhaal van Edgar Allan Poe door het hoofd. De verminkte kat en het ingemetselde lijk. Horror rond de metseltroffel. Je kijkt dan wel even in het rond en schat je collega’s aan de metselcursus op hun eventuele sadistische neigingen. Maar dat gaat snel over. Iedereen is fluitend, zin gend bezig. Geen wonder, want de bouw van een barbecue staat op het programma. Voorlopig echter geen zware geur van braadvlees, maar een licht pene trante reuk, die bij inspannende handenarbeid past. Het opzetten van de barbecue gebeurt door koppels. Zo leer je ook samenwerken in de bouw. Met je maat ga je de moeilijk- heidsfactoren te lijf, want het moet natuurlijk wel een barbe cue worden die in je tuin be klijft. Als je tenminste van bar becuen houdt. Als u ook plannen in die richting hebt, moet u op het volgende letten. Begin met het aanbrengen van een laag (halfsteens) op betontegels. De volgende laag moet iets naar bin nen ingesprongen gemetseld Worden zoals u begrijpt gaat het om een aan één kant open vierkant. De volgende laag weer gewoon, dan weer een ingespron- 9en rijtje stenen en tenslotte als afsluiting weer een gewone reeks. Door dat inspringen krijg Belangrijker nog dan de afdek king is het aftappen van het koelwa ter van de motor. Dat moet grondig gebeuren, om niet het risico te lopen van bevriezing. Ieder jaar weer wor den door bezitters van gemotori seerde pleziervaartuigen be- vriezingsgevallen gemeld. Niet no dig en. ook een overbodige kosten post. Wat de gevolgen zijn van een volledig bevroren motorblok laat zich raden. Veelvuldig bewijzen stukgelopen motoren de ondeskun digheid of onzorgvuldigheid van booteigenaars. In de winterbergin- gen heeft men jaarlijks met heel wat Iedereen kent het bewerkelijke procédé van hout schoon of verf- vrij te maken. Afbranden (ge vaarlijk, brand) of afschuren of afweken (afbijtmiddel en dan krabben) zijn de geijkte hande lingen. Waarbij moeilijke hoeken en randen nooit volledig bereik baar zijn. Met name bij houtsnij werk krullen en ornamenten kan dat de nodige problemen opleveren. Er is echter een driecomponentenmiddel, Cya- nex (geïmporteerd door Gralin, Maastrichterlaan 71, Beek, L.), dat de oplossing voor die proble men kan betekenen. Het hout- bleekmiddel bestaat uit drie de len, drie componenten. Het mid del is agressief, dus men moet goed opletten bij een behande ling: handen bedekken; liefst een beschermbril op; metalen delen op het houtwerk zoals sloten, na gels, versieringen enz. afdekken met plakband; het middel niet in metalen bakken gieten, maar in schotels van glas, porselein of synthetische stof; Cyanex met een nylonpensèel aanbrengen. Het is dus zaak er voorzichtig mee om te gaan, goed op te ber gen en de gebruiksaanwijzingen terdege op te volgen. Cyanex is een bleekmiddel o.a. voor „zwart geworden” eikehout, teakhout X door Hans Romboute

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35