Herstel dollar Europese Commissie wil verdere acties tegen jeugdwerkloosheid Spaar- deposito’s tot o personeel in Nederland blijft gegarandeerd Beleggings- bewijzentot 71% 8 Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente ’Werkgelegenheid voor postgiro en rijkspostspaarbank Vakbonden boos over duurdere sigaretten Consumentenbond verbaasd over hogere premies verzekeringen (Commissie van advies voor aanvullende werkgelegenheid: 37 L CIJFER VOOR NEDERLAND ERG ONGUNSTIG Infrastructuur Reactie HAL op kritiek vakbonden: Spanje: commissies voor bestrijding economische crisis MAXIMUM-SALARIS BIJ NVV DRIEMAAL MINIMUM-INKOMEN I: Gasvondsten van NAM op Noordzee 6 19 7 7 OKTOBER ECONOMIE 1 4 bijna 1 miljoen aan prijzen met alles wat daarin stond. Minimum storting f 1.0.00,- Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 6'/2 tot 8' Deposito’s komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) VRIJDAG Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7%, 4 jaar 7’/4% en 5 jaar 7'/2%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. voorzitter te vragen waarom dit advies niet in de raad ter sprake is geweest. Hij vond dat advies een moeilijke zaak en zei dat hij het niet t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten DEN HAAG (ANP). De voorzitter van de Raad voor de Arbeids markt, drs. J. W. de Pous, heeft gistermiddag in de vergadering van de raad meegedeeld dat het advies over toekomstige extra werkgelegen heidsprogramma’s aan de minister van Sociale Zaken is gezonden. Die mededeling was voor prof. dr. C. A. van den Beid, onafhankelijk lid I I Bonmoot i hoge Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito’s en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. BRUSSEL. Europees com missaris it. Henk*Vredeling (Soci ale Zaken) bepleit uitbreiding van de EEG-hulp aan acties tegen jeugdwerkloosheid in de Europe se Gemeenschap. Concrete voor stellen hiertoe wil de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur” van de Gemeenschap, aan de Negen voorleggen na een eer ste bespreking van haar opvattin gen met de betrokken ministers, hetgeen mogelijk eind deze maand zal gebeuren. ’Vaste rente ’’Snaaideposi ■ot Hol BBB8m (ADVERTENTIE) Arbeidsintensieve objecten primair (ADVERTENTIE) LdrgS- Plaats. 0 I land, benadrukte de onderneming giste ren dat de werkgelegenheid van het in Nederland werkzame personeel gegaran deerd blijft. Het investeringsbeleid zal in de komen de jaren onverminderd worden voortgezet en de contacten met de vakorganisaties zullen ongewijzigd worden voortgezet. De federatie van werknemersorganisa ties in de zeevaart (FWZ) is van mening, dat de beslissing van de HAL de onderne ming juridisch naar de Nederlandse Antil len over te plaatsen en fiscaal naar Bermu da schade zal toebrengen aan de nationale bedrijvigheid en de werkgelegenheid on gunstig zal beïnvloeden. Ook de invloed van de vakbeweging op het beleid van de onderneming zal teruglopen, zo verwacht de federatie. Als die prijsverhoging nadelige ge volgen heeft voor de werkgelegenheid is de regering verplicht voor vervan gende werkgelegenheid te zorgen, vin den de voedingsbonden. De bonden menen dat de regering van te voren met de vakbeweging over ridische aangelegenheid is, waarbij de concernstructuur wordt afgestemd op de toegenomen betekenis van het westelijk De voorgenomen hergroepering zal geen ongunstige invloed hebben op de activitei ten in Nederland, die voornamelijk wor den uitgeoefend door de goed renderende divisie-handel. Het investeringsbeleid van deze divisie zal in de komende jaren onver minderd worden voortgezet. Wat de werkgelegénheid van de onge veer duizend medewerkers in Nederland betreft zullen geen gedwongen ontslagen plaats vinden. Omdat de positie van de Nederlandse concernbedrijven door de hergroepering geen verandering onder gaat, blijven ook de contacten met de vakorganisaties en het overleg in de onder nemingsraden zich overeenkomstig de be staande wetgeving op dit punt op dezelfde wijze voltrekken als tot dusver het geval is geweest, zo verzekerde de raad van be stuur. Voor wat de zeevarenden onder Nederlandse cao’s betreft blijft de be staande overlegstructuur onverkort ge handhaafd. echnisd >uten v en. Del l moeill de Ie» “x-claii iten. I) 9 2 6 Dat klopt misschien voor de inbraken, maar daartegen is lang niet iedereen ver zekerd. Wat de huizen zelf betreft, er ko men steeds meer nieuwe huizen in ge bruik, die toch vaak minder brandgevaar lijk zijn, meent de Consumentenbond. pende verslechtering van de risico’s zou wel een oorzaak kunnen zijn. Nader blijkt dat de commissie van ad vies voor de aanvullende werkgelegenheid de raad voor de arbeidsmarkt in juni De zware stormen van de afgelopen ja ren kunnen misschien wel voor een paar „slechte schade-jaren” hebben gezorgd, maar dat zijn incidenten, die in een goede bedrijfsvoering op langere termijn horen te zijn opgevangen door reserves en de herverzekering. HILVERSUM (ANP) - Voor de vijfhon derd werknemers van de Industriebond NVV geldt al enkele jaren een maximum inkomen dat ongeveer drie maal het mini- mum-loon bedraagt. Niemand van de bond kan meer dan zestigduizend gulden verdienen. Dit heeft de voorzitter van de bond, Arie Groenevelt, gisteravond gezegd op de NOS-televisie. „De inkomens worden in Nederland op het ogenblik uiterst onrecht vaardig verdeeld. In onze organisatie werkt het maximum-inkomen bevredi gend. Veel organisaties zouden het ten voorbeeld kunnen nemen”, aldus Groene velt. steld en aan de minister van Sociale Zaken heeft gestuurd. De commissie heeft zich, naar nu uit het advies blijkt, beperkt tot het aangeven van principes en praktische overwegingen voor de samenstelling van programma’s in grote lijnen. Zij heeft zich daarbij mede gebaseerd op gedachten die regionale raden voor de arbeidsmarkt haar onder de aandacht hebben gebracht. De commissie meende onder meer dat voortzetting van het aanvullende werkge legenheidsbeleid met extra programma’s geboden is. De twee programma’s die het kabinet begin 1977 kort na elkaar heeft ingevoerd (respectievelijk van 200 mil joen en van 400 miljoen) zijn echter, naar de commissie in haar advies meedeelt, niet toereikend om te yoorzien in het opvangen van het totale aantal van vijftienduizend a twintigduizend personen dat bij de eerde re (en in juni jl. spoedig voltooide) pro gramma’s is betrokken. Daarom achtte de commissie het wenselijk dat in het najaar van 1977 opnieuw een programma tot uit voering zou worden gebracht. De commissie was van oordeel dat de nieuwe programma’s in geld en in manda gen gezamenlijk en in voortdurende aan sluiting omvangrijker (zij het anders van samenstelling) moeten zijn, omdat de werkloosheid in verscheidene sectoren nog is toegenomen. Zij drong aan op conti nuïteit bij de toepassing van dit instru ment. Een groot del van de objecten moet zo worden gekozen, dat ze ook kunnen bij dragen aan de verbetering van de infra structuur in de verschillende gebieden. Daarbij denkt de commissie aan verbe tering van het werk- en woonmilieu: on derhoud van wegen, renovatie van steden, verplaatsing van hinder veroorzakende bedrijven uit de steden naar bedrijfsterrei nen, aanleg van bossen, parken, plantsoe nen, bouw van zuiveringsinstallaties en andere milieutechnische werken. De com missie schrijft in haar advies voorts dat zij duidelijk wil stellen dat een wezenlijk deel van de gelden en inspanningen moet wor den besteed aan het bevorderen van de blijvende terugkeer van werklozen in het arbeidsproces. Uit statistische gegevens van de com missie blijkt dat Nederland tot de EEG- landen met de hoogste jeugdwerkloosheid behoort, met een percentage van 46,3 van de totale werkloosheid. Deze cijfers kunnen echter niet goed met elkaar vergeleken worden, omdat ze soms vóór en in andere gevallen na het einde van het afgelopen schooljaar zijn opge maakt. Italië hanteert bovendien alleen de cijfers over jeugdwerkloosheid onder de 21 jaar. De overige landen gebruiken 25 jaar als leeftijdsgrens. DEN HAAG (ANP) De Consumenten bond is er verbaasd over dat de minister van Economische Zaken de verzekeraars tegen brand, storm en inbraak heeft toe- 42J gestaan hun premies met vijf tot vijftien die op zoek zijn naar een eerste betrek king. Vredeling stelt ook uitbreiding van het sociaal fonds voor. In de negen landen van de EEG zijn volgens de commissie de laatste jaren bijna anderhalf miljard gul den uitgegeven om arbeidsplaatsen voor jongeren te scheppen. LONDEN (Reuter)De dollar heeft gis teren op de wisselmarkt in Tokio weer een flinke koersdaling te zien gegeven maar wist zich later op de dag op de wisselmark ten in West-Europa enigszins te herstellen. Alles bij elkaar was het toch een slechte dag voor het Amerikaanse geld. Vrijwel overal had de handel een nerveus en soms zelfs paniekerig verloop en was het aan bod van dollars zeer omvangrijk. De yen bereikte ten opzichte van de dollar het ongekende peil van 253,60 hoewel iets la ger gesloten werd op 254,50. De raad van bestuur van de HAL in Rotterdam verklaarde vanmiddag, dat de voorgenomen hergroepering van Holland Amerika Lijn-holding overwegend een ju- UTRECHT (ANP) De voedings bonden FNV hebben minister Boers- ma van Sociale Zaken in een brief laten weten dat de werknemers niet de sigaar mogen worden van het voorne men van de regering een pakje sigaret ten twee kwartjes duurder te laten worden. Behalve uitbreiding van de bestaande hulp, vooral voor scholing en beroepsop leiding van jonge werklozen, wil de com missie ook nieuwe vormen van hulp. Daar bij wordt vooral gedacht aan subisidies van de EEG voor de schepping van arbeidsplaatsen door bedrijven en aan deelneming van de gemeenschap in pro gramma’s tot uitbreiding van de werkgele genheid in sectoren van algemeen belang, zoals de gezondheidszorg, onderwijs, plat telands- en stadsontwikkeling en bejaar denhulp. 78,(4 36,5» 120,50 47,00 125,01 1,51 163,00 37,0( 6,50 104,00 37,00 56,50 128,00 57,50 71,00 55,70 48,80 35,70 72,50 147,50 113,10 105,00 29,00 123,0( 74,80 166,30 61,00 49,00 1 43,00 57,00 1 57,30 41,60 1 645 00 1 S van'deraad en directeur van het centraal planbureau, aanleiding de 76« -i-J x-1— 55,51 28,31 33 50 i4o^ eens was 29,21 53, 106,01 70,00 57,71 1,00 van haar advies over toekomstige extra werk- 14530 gelegenheidsprogramma’s heeft vastge- 61,00 198,00 67,00 52,60 150,00 67,50 32,50 143,20 80,30 79,00 64,00 32,80 97,01 99,01 68,50 67,31 193,51 33, 105,00 1 116,0» 1 107,ij 60» 41, 257,i percent te verhogen. 139,1 102,1 400,1 De vergadering waarop dit besluit geno men werd, had plaats in het Palacio de la Moncloa in Madrid en duurde 37z uur. Zij was een voortzetting van het weekeindebe- raad waarin Suarez en de oppositie het eens werden over de algemene vorm van een bestedingsbeperkingsprogramma. Een van de grondbeginselen waarover men het in het weekeinde eens werd, was de prijs- en loonstijging met niet meer dan 22 percent te laten stijgen tot het einde van 1978. Spanje heeft een inflatiegemiddelde van 30 percent, een werkloosheidscijfer van 10 percent en een buitenlandse schuld van 14 miljard dollar tegen het einde van het jaar. vaardbaar hoog peil zal blijven, aldus de Europese Commissie. Er blijft een tekort aan arbeidsplaatsen en het aantal jonge ren dat zestien wordt, blijft tot 1980 jaar lijks toenemen en gaat pas in 1983 dalen. ROTTERDAM (ANP). In een reactie op de dinsdag door de vakbonden geuite kritiek op het juridische vertrek van de Holland Amerika Lijn naar het buiten- halfrond voor de activiteiten van de onder neming. In een nota aan de Negen wijst Vrede ling erop dat de jeugdwerkloosheid in de Gemeenschap is opgelopen tot twee mil joen, of wel 37 percent van de totale werk loosheid in de Negen. Het lijkt aan weinig twijfel onderhevig dat de jeugdwerkloos heid de eerstkomende jaren op een onaan- ROTTERDAM (ANP) De Nederland se Aardolie Maatschappij B.V. (NAM) heeft gas aangetroffen in de blokken P 1 (ongeveer 90 kilometer ten westen van Den Helder) en K 17, dat op ongeveer 80 kilo meter ten westen van Texel op het Neder landse deel van het continentale plat ligt. MADRID (Reuter/UPI) Premier Sua rez van Spanje en de leiders van de oppo sitie hebben gisteren besloten tot de op richting van zeven gemeenschappelijke commissies die noodoplossingen aan de hand moeten doen voor de in het slop geraakte economie. In Groot-Brittannië bedraagt dit cijfer 45,6 percent. Koploper is overigens Luxemburg met 59,2 percent. Denemar ken heeft de beste score met slechts 24,4 percent van de totale werkloosheid. Wel zal het „normale” werkgelegen heidsbeleid de instrumenten moeten ont wikkelen om de verschillen tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt te verklei nen. De commissie vond het noodzakelijk dat het aanvullende beleid wordt opgeno- men in het beleid voor middellange ter mijn. De commissie geeft voor de komen de jaren voorrang aan arbeidsintensieve objecten, omdat het dan mogelijk is een beschikbaar budget aan een relatief groot aantal werklozen ten goede te laten ko men. Hiermee verzette de commissie zich niet tegen het programma van februari 1977 dat op materiaal-intensieve objecten was gericht. Het komt de commissie aan vaardbaar voor, met het oog op aard en kwaliteiten van de in te schakelen perso nen en op de noodzaak van het op peil houden van de produktie, dit soort werken door nieuwe te vervangen. Wel acht de commissie het geboden dat het volgende programma overwegend arbeidsinten sieve en matig-materiaalintensieve wer ken betreft. de prijsverhoging overleg had moeten plegen. „Een ingrijpende verhoging van de sigarettenprijs maakt discussies los over een terugloop van de omzet. Dat is niet verwonderlijk, want minis ter Lubbers schreeuwt van de daken dat een verhoging van de prijs van aardgas het verbruik drukt”, zo stellen de voedingsbonden FNV. De regering had zich moeten realiseren dat er onder de werknemers in de sigarettenindus trie onrust kon ontstaan. Over de opstelling van de sigaretten fabrikanten zijn de voedingsbonden evenmin te spreken. De ondernemers hebben de regering laten weten dat de prijsverhoging met 50 cent zal beteke nen dat de omzet zal dalen. Daardoor wordt de regering van de prijsverho ging maar 50 miljoen gulden wijzer en geen 275 miljoen. Bovendien zouden wel eens 350 werknemers hun baan kunnen kwijtraken, aldus de sigaret tenfabrikanten. De boring in blok PI was de eerste verkenningsboring van dit blok. Nadere studie zal nodig zijn om de betekenis van deze vondsten vast te stellen. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met ’n electronlsch brein. Winkel waarde 1799 -. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. Sedert juli 1975 heeft het Europees Soci aal Fonds meer dan een miljard gulden toegekend als steün aan (nationale) pro gramma’s voor de beroepsopleiding van jonge werklozen onder de 25 jaar. In het zelfde tijdvak werd echter voor meer dan twee miljard aan aanvragen om steun in gediend. Vanwege het tekort aan middelen TOf dn commissie voorrang aan jongeren Dit deelde Shell Nederland Rotterdam gistermiddag mee. De boring in blok K 17 was de vierde in dit blok. De eerste in 1968 en de derde 1976 bleven zonder succes. De tweede boring in 1972 toonde de aanwezig heid van aardgas aan, echter met zeer geringe produktiecapaciteit. 8 6 iotee ging, zegt’de Consumentenbond. De ingrij- ,00e 24 ,35 ,80 envelop ieIïeattaatZI' I 1 I I t I Deze sturei- Van Ba' I Deze verzekeringen zijn vaak al gekop peld aan de prijsstijgingen en voor huizen ook nog aan de bouwkostenstijging, die de laatste jaren ver boven de gewone inflatie t. fond is uitgegaan. Het kostendeel van de pre- 3 mies (het gedeelte, dat niet in de vorm van schadevergoedingen bij de consument te rug komt) heeft eenzelfde grote stijging ondergaan. Gestegen kosten kunnen dus ook geen reden zijn voor deze extra verho-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 37