Nationaal biljartkampioenschap 47/1 SBB: nieuwe coördinator toto-lorto 5. I E rit n 5 nd 32 066 iners- rt 39 Klimmers Verrassend Gelaten Zakelijk Vijf ton meer Beste speler Topper ■M jvR I J D A G 14 19 7 7 SPORT OKTOBER (Van onze sportredactie) o rterreii ïfl Voorletters Betaling automatisch per bank/giro I )est eid) eerd aan ROTTERDAM Ploegleider Peter Post en top- ivielrenner Jan Raas gaan weer samen werken. Pre cies een jaar na hun breuk (Raas maakte in 1975 zijn profdebuut bij Post en stapte na het vorige seizoen over naar Frisol) werden de scherven gelijmd, bij (Van onze sportredactie) WIJCHEN. De jonge Nederlandse ereklassers zullen voorlopig nog moeten leven met het Vultink-syndroom. De man die een paar maan den geleden met een stalen gezicht verkondigde dat hij het rustiger aan gaat doen en dat hij misschien wel helemaal zal stoppen, staat sinds donderdag weer kwiek en monter te biljarten. En hoe! In het eerste grote toernooi van het nieuwe seizoen de titelstrijd 47-1 rekende Hans Vultink af met Louis Havermans. De manier waarop hij dat deed, bewijst dat hij nog niets van zijn meesterschap heeft verloren. welke gelegenheid beide partijen zich dik tevreden toonden. Jan Raas verwierf zich namelijk dé positie van kopman, die hij indertijd niet kon krijgen (reden van zijn vertrek) en Peter Post wist zich de veroveraar van een van de weinige transfervrije wielergrootheden. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Alb| van haar toekomst. Geef u voor tien gulden per jaar op als ondersteunend lid. Of voor ruim veertig y gulden per jaar met een h abonnement op de VARA-gids. Doe het nu. Vul de bon in of bel 035 - 2.88.111. Opsturen in gesloten envelop naar de Vara, Antwoordnummer 3, Hilversum. Een postzegel is J niet nodig. Noteer mij als: lid 10,- per jaar (zonder gids) lid abonnee I (met gids) I Naam I Adres I J Woonplaats Betaling (na ontvangst van acceptgirokaart) I per kwartaal 10,40 per halfjaar 20,80 I per jaar 41,60 I Betaling automatisch per bank/giro I per kwartaal 10,10 per halfjaar 20,20 per jaar 40,40 Het gewenste hokje aankruisen. Vanavond weer VARA, een avond vol variatie en vertier. Van zeven uur tot tegen twaalven. Beginnend met de tweede aflevering van de lichtvoetige science-fiction serie vrouwenplaneet Medusa, gevolgd door "de Natuur en de mens", ditmaal over de bruine Jan van Gent. Na het nieuws weer Klaverweide, Nederlands televisiespel waarmee de VARA school heeft gemaakt. Voor de tweede maal op het scherm VARA- Visie, het opinieprogramma over zaken die u bezig houden, met Koos Postema en W.L. Brugsma. En zoals voortaan elke VARA- vrijdagavond; een boeiende speelfilm. Vanavond; Vijf mijl voor middernacht, met o.a. Sophia Loren en Anthony Perkins. Vindt u zo'n vrijdagavond een avond zoals de VARA moet zijn? Help de VARA dan daarmee door te gaan. Door nu lid te worden. Pas dan kan de VARA zeker zijn 1 JAN RAAS TERUG BIJ PETER POST Jan Raas (links) en ploegleider Peter Post opnieuw samen. Rechts Priem die door streekgenoot Raas in de ploeg-Post is gehaald. Hans Vultink als vanouds in die winnaars, elk PETER HEERKENS Franse tafeltennisploeg toont zich aanzienlijk sterker dan Nederland F 625,— end sn itand. In haard jn 3 rum zolder iet Zuide I met huu rden. Pu KF'' GE r NI El Dl .PALING TIJD" 111 S SFEER vol RESTAU RANT De sterkste troeven bij de onderhande- lingen zaten in de handen van Jan Raas, die als nationaal kampioen de ploeg van Post verliet en met overwinningen in de klassieker Milaan-San Remo en Gold Race plus een etappezege in de Tour de France het predikaat „vedette” veroverde. Toen zijn sponsor besloot te stoppen, vlogen Jan Raas de aanbiedingen om de oren. Raas: „Ik werd gevraagd door de ploegleider van Lucien van Impe, door Eddy Merckx, door de firma waarvoor Bernard Thevenet rijdt, plus door een stel sponsors uit de middenmoot. En door Peter Post”. De werkopzet van de SBB-coördina- tie met betrekking tot het wedstrijd we zen zal, zo besloot deze wielerorganisa tie op een bestuursvergadering, onver anderd blijven. En zo troffen de kopstukken elkaar in een gedachtenwisseling, die eindigde in een groot akkoord. Jan Raas, zo luidde de slotsom, krijgt het absolute kopmanschap voor de klassiekers (met name in het voor jaar), Hennie Kuiper richt zich geheel en al op de Tour de France, waarin hij dit jaar voor zoveel opwinding zorgde en Gerrie Knetemann marcheert er als „beschermd” renner („Voor mij verandert er in feite niets”) tussendoor. Die situatie veranderde nu door het ver trek van Didi Thurau (gezwicht voor een pak Belgische francs van een Vlaamse ijsfabriek) en Jan Raas vond bij Post die in z’n maag zat met de vacature-Thurau wat hij zocht. „Bij Post waren voor mij de zakelijke condities het best”, zei Jan Raas over het aspect dat in de profwielrennerij altijd nog zwaarder weegt dan sentiment. Die beslissing verliep geheel volgens de regels van de democratie. Raas: „Ik wilde een gesprek met Kuiper en Knetemann erbij, zodat we elkaar later nooit wat te verwijten zouden hebben”. Peter Post: „Voor mij was het belangrijk te weten wat Knetemann en Kuiper van Raas’ komst zouden denken. Tenslotte moeten die jon gens samenwerken”. De kern van dié overeenkomst concen treert zich op Hennie Kuiper, die bevrijd is van de druk om als niet-specialist in klas siekers iets te moeten presteren in het voorjaar en die geheel vrijwerd gemaakt voor de Tour de France. Maar bij de ploegopbouw voor het nieuwe seizoen luk te het om bekende renners te werven die Kuiper in de bergen kunnen steunen. Kuiper: „Lubberding heeft zich sterk ontwikkeld en we krijgen er de goed klim mende Belg Paul Wellens bij, maar ik vraag me af of dat voldoende is. Post en ik zijn serieus bezig geweest met het zoeken naar klimmers, maar ze waren er niet. In ons overleg is de naam van Joop Zoete melk gevallen als mogelijke versterking, maar op het moment dat we het intern eens waren over een taakverdeling, hoor den we dat hij bij zijn huidige sponsor had bijgetekend. Dat vond ik een grote tegenvaller”. Ervan uitgaande dat Bert Pronk ver trekt waar het naar uiziet en dat Gerben Karstens blijft ondanks alle problemen die er nu zijn komt de TI- Raleigh-ploeg er voor 1978 als volgt uit te zien: Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann, Jan Raas, Henk Lubberding, Piet van Kat wijk, Aad van den Hoek, Cees Priem, Gerben Karstens, Jan Huisjes, Ad Gevers, Bill Nickson (Engeland), Klaus-Peter Tha ler (West-Duitsland) en de Belgen José de Cauwer, Frank de Gendt, Paul Wellens en Wilfried Wesemael. Willy Steures, die als lid van de biljart vereniging Woezik in Wijchen een thuis- Hans Sundquest overblufte Jean Bes- sems met een vlotte start. Na vier beurten was er een gat van 100 punten en iedereen dacht al aan een verrassing. „Wat stom!”, gromde Besems toen hij er niet meteen in slaagde Sundquest te achterhalen. Met se ries van 73, vervolgens enkele beurten niets en hij haalde tenslotte nog eens uit met ’n reeks van 80. Uitslag: 300-192 in 12 beurten voor Van Deventer. Piet Vet kwam achteraf tot de conclusie dat hij halverwege de partij het initiatief had weggegeven: „Ik heb het laten liggen”. Van Deventer nestelde zich dank zij een sterke tweede ronde (300-157) tegen Sundquest acht beurten) voorlopig verras send hoog in het klassement met een mo yenne van precies 30.00. Na de eerste dag leidt Hans Vultink met een straatlengte voorsprong in moyenne. Tegen Steures had hij opnieuw slechts zes beurten nodig, nadat hij in de derde beurt had uitgehaald met een reeks van 222 caramboles. Het Brabantse duel Van der Smissen- Havermans was bikkelhard. Tot de negen de beurt hield Louis Havermans de race goed bij, maar daarna moest hij afhaken. Christ van der Smissen reageerde „hart- Bettine Vriesekoop op weg naar haar overwinning op de Frangaise Claude Bergeret. Dit betekende het eerste punt voor Nederland. wakije (9 februari thuis), Zweden (2 no vember uit) en Engeland (6 april uit). 4 4 4 4 0 0 0 0 50.00 30.00 27.27 26.08 18.61 14.52 12.92 12.48 n deze 3d met iomfort 222 133 114 260 99 54 44 76 I tn in O (D Zijn overwinning in zeven beurten op runner-up Louis Havermans (300 om 70) was van ouderwetse klasse; een regelma tig opgebouwde partij met gespreide pro- duktie. „Ja, leuk gespeeld”, gaf hij zelf toe. „Maar Christ heeft het ook erg goed ge daan Vultink Van Deventer Van der Smissen Bessems Sundquest Vet Steures Havermans wedstrijd speelt, zag het geweld allemaal gelaten aan zich voorbijgaan. „Niet veel gemaakt hè?”, aldus de Nijmegenaar die een excuus kan aanvoeren. Hij heeft last van een onwillige spier in zijn rechterarm; een oud euvel dat zich nu opnieuw mani festeert. Bovendien heeft hij pijn in zijn mond. Volgende week moet Steures naar het ziekenhuis om alle vier zijn verstands kiezen te laten trekken. Van der Smissen had tegen Willy Steu res slechts één beurt meer nodig (uitslag 300 om 106), en ook dat was een ijzersterk begin. In de vijfde beurt (serie 114) en in de slotrace (100 caramboles) evenaarde Van der Smissen bij vlagen het ragfijne spel van Hans Vultink op de andere tafel: sco ren met een ballentrosje op de kruising van de kaderlijnen. Deze ploeg kost tussen de anderhalf en twee miljoen gulden, wat ongeveer vijf ton meer is dan afgelopen jaar. Peter Post: „Het is natuurlijk geweldig om succes te hebben, zoals wij het afgelopen jaar, maar het betekent tevens meer uitgaven, want dé salarissen moeten omhoog. Dat is nu eenmaal de wielersport: meer resultaat, meer geld. Ik vind dat heel reëel”. Om dat probleem te kunnen opvangen, werd een overeenkomst gesloten met een co-sponsor, een kledingfabrikant. Post: „Het moment van mede-sponsoring heb ben we zolang mogelijk uitgesteld, maar nu is het zover. Om geen stap terug te hoeven doen, had ik een andere sponsor nodig. Want een budget van 2 miljoen gulden is natuurlijk niet niks (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De Stichting Be vordering Beroepswielersport heeft een nieuwe coördinator: Peter Bon thuis. De als opvolger van Jan van Stee benoemde functionaris gaat zijn werk zaamheden vervullen naast zijn dag taak als chef sport van de Ahoy-hal in Rotterdam. Elke partij die we op het ogenblik winnen is meegenomen”. Over zijn eigen spel zei hij: „Ik word doodziek van mensen die maar zeggen dat ik zo sta te knallen, want die hebben er gewoon geen verstand van. Het is mijn systeem van spelen”. Ook was Hijne tevreden over het mixed-dubbel, sa men met Bettine Vriesekoop, tegen de we reldkampioenen Jacques Secretin/Claude Bergeret. Het mixed-dubbel ging wel ver loren, maar de manier waarop geeft hoop voor de toekomst. René Hijne was Nederlands beste speler, want hij slaagde er in een partij te winnen, evenals drie weken geleden tegen Joegos lavië. Tegen Secretin had hij weinig kans (21-12, 21-9), maar in de laatste partij wist hij Patrick Birocheau in drie games te Als Vultink zich bij voorbaat veront schuldigt dat hij geen tijd heeft om te trainen dat zegt hij al tien jaar mag je er zeker van zijn dat hij zijn tactische wapens slijpt. een coureur terugnemen. Dat is voor mijn doen eigenlijk ongebruikelijk, maar het komt omdat ik Jan Raas goed ken. Zo doende weet ik dat alles wat-ie over me zei, vooral een kwestie was van slechte woord keus. Tussen Raas en mij persoonlijk heeft het nooit gebotst. Ons conflict was van puur zakelijke aard”. En Jan Raas: „Ik wilde een belangrijker plaats in de ploeg”. Peter Post: „Voor mij was die situatie toen eigenlijk even gecompliceerd. Ik zat in een opbouw, waarbij ikzelf nog alle successen van Kuiper, Knetemann, Thurau en Raas op een rijtje moest zetten. Op dat moment was er voor Raas geen plaats als be schermd renner”. (Van onze tafeltennismedewerker) ALKMAAR. Het Nederlands tafeltennisteam is er niet in geslaagd voor een verrassing te zorgen tegen het sterke Frankrijk. Nederland verloor voor de tweede keer met de cijfers 5-2 in de Superdivisie van de Europese tafeltenniscompetitie. Evenals in de eerste wedstrijd tegen Joegoslavië kwam het Nederlands team duidelijk klasse tekort. In de gezellige en stampvolle zaal van ’t Hooge Huys werd af en toe tafeltennis van hoog niveau gespeeld. Vooral wanneer de wereldtopper Jacques Secretin zijn klasse toonde, werd het publiek erg enthousiast. Hij had wèl de neiging wat te dollen met zijn tegenstanders, maar dat kan een speler van zijn klasse zich veroorloven. verslaan, na zelfs een 17-10-achterstand in de derde game. René Hijne liet erg attrac tief spel zien met onder andere keiharde afmaakslagen. Hij was erg tevreden over het resultaat: „Nu hebben we twee winst punten; de volgende keer zijn het er vier. Bij Nederland speelde Bert van der Helm onder zijn normale niveau. Hij kon zelden tot goed tafeltennis komen. Natio naal is hij al jarenlang een topper, maar internationaal is hij nooit zo uit de verf gekomen. Van der Helm verklaarde zijn slechte spel als volgt: „Ik kan niet spelen met die plastic Barna ballen (reglementair voorgeschreven) en omdat het daardoor slecht gaat, verlies ik totaal mijn zelfver trouwen. Door dat gebrek sta ik véél te gespannen achter de tafel”. Dit was inderdaad het geval, want in de openingspartij tegen Patrick Birocheau werd Van der Helm weggetikt met 21-16, 21-8. Jacques Secretin gaf Van der Helm nog wat kans om in zijn spel te komen, maar dat was niet aan hem besteed. Secre tin dolde met Van der Helm, wat nogal pijnlijk was. Ook in het herendubbel, sa men met Nico van Slobbe, moest Bert van der Helm genoegen nemen met een neder laag. (ADVERTENTIE) VRIJDAGAVOND, VARA AVOND. Toto 41: In deze toto vielen 555 prijzen. Inleg: 643.644,-. Prijzenbedrag: ƒ370.167,16. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 7s deel naar de jackpot van toto 42 van zondag a.s. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs. 2e prijs: 21 winnaars, die elk bruto ƒ6.603,50 ontvangen. 3e prijs: 530* winnaars, die elk ƒ319,30 ontvangen. Jackpot voor toto 42 van zondag 16 okto ber a.s. 62.242,88.-. De gedetailleerde uitslagen zijn: Van der Helm-Birocheau 16-21, 8-21; Hijne-Secretin 12- 21, 9-21; Bettine Vriesekoop-Claude Bergeret 21- 18, 19-21, 21-16; Van Slobbe/Van der Helm- Secretin/Birocheau 10-21, 18-21; Hijne/Vriese- koop-Secretin/Bergeret 16-21, 14-21; Van der Helm-Secretin 15-21, 17-21; Hijne-Birocheau 19- 21, 21-13, 23-21. Nederlands tweede winstpartij kwam op naam van Bettine Vriesekoop, die Claude Bergeret, nummer acht op de Eu ropese ranglijst, versloeg in drie games. Dit duel gaf leuk tafeltennis te zien. Voor het publiek was dit de aantrekkelijkste partij van de avond. Bettine Vriesekoop bewees hiermee dat ze hard op weg is een Europese topper te worden. Bondscoach Bert Schoofs tenslotte: „Weer een 5-2 nederlaag. Maar toch zie ik wel degelijk vooruitgang in het Nederland se spel. Als we met meer zelfvertrouwen spelen, geloof ik zeker dat het Nederlands team nog een wedstrijd wint”. Dat moet dan gebeuren tegen een van de volgende vijf landen: Rusland‘(15 december thuis), Hongarije (19 januari thuis), Tsjechoslo- DEN HAAG. In de lotto en de toto van week 41 vielen in totaal 24.226 prijzen. Lotto 41: Inleg: ƒ3.585.676,-. Prijzenbe drag: ƒ1.703.196,10. Natuurlijk speelde de 40-jarige houder van zowat alle nationale en internationale records in het 47-1 niet meer met de beze tenheid van een aantal jaren geleden. Dat maakt hem niet minder gevaarlijk voor Christ van der Smissen en Jean Bessems, de voornaamste kandidaten voor een on middellijke troonopvolging. Iedereen blijft bang voor een finale tegen Vultink; vorig seizoen nog slachtte hij zijn directe tegenstanders in het 47-1 en het 47-2 af door de finaleparti jen telkens in één ruk uit te maken. Van zo iemand kun je be zwaarlijk zeggen dat hij op z’n retour is. I Dat het tussen de twee Nederlanders tot pen nieuw akkoord kwam, was opzienba rend. In het prille voorjaar, toen zijn tri omf in Milaan-San Remo Jan Raas in het middelpunt van de belangstelling drong, vlogen er via de publiciteitsmedia nogal wat schampere opmerkingen over en weer. Vandaar de verwondering bij het hernieuwde contact. Post daarover: „Er moet inderdaad nogal wat gebeuren, wil ik Buiten Jan Raas bleef de wervingscam pagne van Peter Post daarom een rustige zaak: Cees Priem (meegetroond door streekgenoot Raas), Jan Huisjes, Ad Ge vers, Klaus-Peter Thaler en de Belgen Frank de Gendt. Paul Wellens en Wilfried Wesemael. Onzekerheid is er nog over Ger ben Karstens en René Pijnen, wier onder- handelingen in een moeilijk te taxeren stadium vertoeven, terwijl Bert Pronk via de KNWU de kleine lettertjes van zijn contract bij Peter Post in zijn voordeel vertaald hoopt te zien, zodat hij als knecht van Didi Thurau mee naar België kan. stikke tevreden” nadat hij de derby in veertien moeizame beurten (300-178) had gewonnen. De stand na twee ronden (punten, hoog ste serie, moyenne): le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 298.059,30 ontvangen. 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto ƒ42.579,90 ontvangen. 3e prijs: 183 winnaars, die elk bruto ƒ1.396,- ontvangen. 4e prijs: 8.988 ƒ37,80 ontvangen. 5e prijs: 14.498 winnaaars, die elk 23,40 ontvangen. I I 1 EN

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 39