OPNIEUW INCIDENT ROND NEO-NAZISME Felle kritiek op Oostblok van leider VS-delegatie CARTER HEKELT OLIEMAATSCHAPPIJEN Israel breekt net VS over Zuid -Libanon KEUKENS ZAT... SPAANSE KAMER STEMT OVER AMNESTIE-WETSONTWERP „Winstbejag kan uitdraaien op grootste roof uit geschiedenis K B 1 1 STOELEN SYRISCHE MEDIA NOEMEN DOCUMENT Bij Westduitse strijdkrachten: OP CONFERENTIE IN BELGRADO: Toeval gevangenen geen geldig paspoort Veto Japanse regering gaf vrijgelaten iticker ghter ipati Hasj ternacht n aange- hadden, den door Eenzijdig maar wie de betaalbaarstc én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH specialist, bij ons dus. „EENZIJDIG GUNSTIG” )lhei( B £gg I I si bijna 1 miljoen aan prijzen ijd is ij den t van jrde- elds- loort teur- an de tie in WASHINGTON (Reuter). President Carter van de Verenigde Staten heeft de oliemaatschappijen er gisteren van beschuldigd dat ze op winstbejag uit zijn en daarmee op het torpederen van zijn plannen om de Verenigde Staten minder afhankelijk te maken van brandstof uit het buitenland. tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten H (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israeli- nstomjche minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan heeft het par lement (Knesset) meegedeeld dat Israel geen fundamentele wijzi gt be gingen meer zal aanvaarden in werkt het Amerikaans-Israelische „werkdocument” voor herope- ning van de Geneefse vredeécon- ferentie over het Midden-Oosten. De regering-Begin heeft afgelo pen dinsdag haar fiat gegeven aan het document. Uil koop't maar bij metzelaar F BINNEN- EN BUITENLAND (ADVERTENTIE) Da jan Israel aanvaardt geen wijzigingen in werkdocument •.voordeelvoorlichtingkwieke service de conferentie in Belgrado waar wordt (ADVERTENTIE) zou 5 Carter voorspelde dat het Congres nog Hansjelle Dijkstra uit Amersfoort, een expert in toevallen in de gezonde betekenis van dat woord, kwam dezer dagen een verschrikkelijk voorbeeld op het spoor. Ik laat hem nu, dankbaar, aan het woord: „Ze pakten de k^art van Londen en prikten met de ogen dicht een straat. Er werd een taxi gebeld, die de heren afzette in de geprikte straat: ze stonden voor een gigantische flat van 22 verdiepingen. Het was inmiddels tegen half twaalf ’s avonds, want de straat lag twee uur van hun kan toor vandaan. Om de keuze van de gezoch te modale consument zo willekeurig moge lijk te maken, besloten ze tot de volgende procedure: Bij iedere te nemen beslissing (links, rechts, even, oneven) zou de keuze om de beurt worden gedaan. Eerst besloot mijn vriend dat er een oneven verdieping geko zen zou worden. Vervolgens koos zijn „cre ative director” het eerste tiental verdiepin gen. Daarna bepaalde de ander uit welk vijftal verdiepingen (oneven) de etage ge selecteerd diende te worden, en tot slot werd de definitieve etage aangewezen. Een soortgelijke, zeer ingewikkelde pro cedure volgden zij bij de keuze van de uiteindelijke flat. Tegen twaalf uur ston den ze wat onzeker voor de modale voor deur en belden aan. in elke geplakt van het ten hun worden [ie straf- gegrond W <mkt *lders wonende familie mogen voegen” en ij vijftig 3wapen- m hotel- Iels heb- zeiliging rsaksen pen waarom de een zijn land niet mag stduitse verlaten omdat hij staatsgeheimen irige pi- kennen, terwijl de ander die precies het- 'ijf jaa bben i uw ee ie hoo, tenare :en on iet een ■an het t moet komen Hen en gspun- oor de iet op- De woordvoerders van de parlementaire groeperingen in de Tweede Kamer hebben Tot verrassing van velen sprak Dajan niet in algemene termen over het werkdo- vaardiging Arthur Goldberg, gisteren de landen van het Oostblok ronduit veroor deeld wegens de beperkingen die zij op leggen aan de emigratie, de informa tiestroom en de godsdienstvrijheid. ielfde werk deed, wèl het land uit mag. De knierikaanse afgevaardigde wees in het bijzonder op de „duizenden leden van etni sche groeperingen die zich niet bij hun de „duizenden anderen die men op allerlei manieren er vanaf probeert te brengen selfs maar toestemming te vragen naar het buitenland te mogen gaan”. Is het nog menselijk, aldus Goldberg, als een man of vrouw herhaaldelijk wordt gearresteerd TEL AVIV (UPI). De Israëlische ra dio en televisie hebben gisteren meege- deeid dat Israel het contact met de Ver enigde Staten voor het uitwerken van een Permanente regeling voor Zuid-Libanon, heeft afgebroken. In het bericht werd gezegd dat minister fan Defensie Ezer Weizman zijn contacten de Amerikaanse ambassade heeft laten Men dat Israel het overleg boycot, zolang de links-palestijnse schendingen van de *apenstilstand in het gebied voortduren. Het energiebesparingsprogramma van Carter is in de Senaat in snippers ge scheurd. De regering stelt haar hoop nu op het Amerikaanse volk, door zo het Con gres te dwingen tot het goedkeuren van maatregelen die nodig zijn voor het win nen van een slag, waarvan Carter zegt dat het om het morele equivalent van oorlog gaat. De president deed een heftige aanval op de hebzucht van de olieïndustrie. „Zoals het geval is in oorlogstijd, biedt de dreigende energiecirsis de kans op winstbejag. Dit zou in de maanden die nu voorbijgaan kunnen uitdraaien op de grootste roof uit de geschiedenis. Wat ik in de olieïndustrie betreur, is haar graaien naar financieel gewin”, aldus Carter. De president zei dat zijn energiepro- gramma „garandeert dat het Amerikaanse sprekken met de Amerikaanse president Carter en minister van Buitenlandse Za ken Cyrys Vance, waarin uitdrukkelijk is vastgelegd dat Israel zich kant tegen PLO- deelname en het vestigen van een Pales tijnse staat of zelfs maar het praten daar over. ander Spanje dan dat van het Franco- tijdperk personen hebben verwond of ge dood, vóór 15 juni van dit jaar, de dag vitn de algemene verkiezingen. volk niet wordt opgelicht. Het garandeert ook dat de oliemaatschappijen voldoende prikkeling krijgen om bevredigend te ex ploreren en produceren. Maar de maat schappijen willen blijkbaar het onderste uit de kan hebben”. Carter zei dat de oliemaatschappijen voor de verviervoudiging van de olieprij zen door de organisatie van olie-exporte- rende landen in 1973, een inkomen van 18 miljard dollar genoten. „In het kader van ons programma zou hun jaarinkomen tegen 1985 ongeveer 100 miljard dollar bedragen, een enorme stij ging”, aldus Carter. „Maar de olie- en aardgasmaatschappijen eisen nu niet zonder initieel succes 150 miljard”. door de diverse Arabische regeringen moeten worden Jbekeken. Het politieke noodprogramma dat het kabinet-Suarez gezamenlijk met de grote politieke partijen wil opstellen, levert in middels meer haken en ogen op dan ver wacht. Voornaamste struikelblok is de nieuwe wet op de bestrijding van het terro risme. straffen worden kwijtgescholden, maar zij komen niet meer in aanmerking om hun functie opnieuw te bekleden. TOKIO (Reuter). De Japanse rege ring heeft ongeldige paspoorten verstrekt aan de zes gevangenen die zij twee weken geleden van kapers van het Japanse Rode Leger heeft moeten vrijlaten, zo is giste ren van officiële zijde in Tokio vernomen. De grootste vraag die men zich daar stelt, zei hij, is of wij als natie de wil hebben onze enorme olie-invoer aan ban den te leggen. Tenslotte zei de president dat hij bij het Congres zal vragen om verlichting van de belastingdruk, waarschijnlijk in 1978, in het raam van een belastinghervorming, die is afgestemd op de behoeften van de Amerikaanse economie. Minister van Buitenlandse Zaken litsjiro Hatoyama zei in het parlement dat in de dit jaar een energiewet zon goedkeuren die voor hem aanvaardbaar is. Hij liet weten dat hij zijn veto zal uitspreken tegen een hem onwelgevallig Congres pakket. Carter verklaarde dat de wereld toekijkt bij wat de Verenigde Staten doen aan het verminderen van het energieverbruik. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) De inspecteur van de luchtmacht, luitenant-ge- neraal Gerhard Limberg, onze maat- aldus Bij de gisteren voortgezette besprekin gen kwamen de vertegenwoordigers van regering en oppositie niet veel verder dan het uitwisselen van eikaars visie op het terrorisme, de handhaving van de openba re orde, de controle van de radio en televi sie door het parlement, echtscheiding, de afschaffing van de wet op het sociale ge vaar en het vrijgeven van voorbehoeds middelen. paspoorten wel de namen van de gevange nen staan, maar dat ze door het ontbreken van de datum van afgifte en het zegel van de regering, juridisch niet aanvaardbaar zijn. Het buitenland is op de hoogte gesteld van de paspoortnummers en meegedeeld dat deze niet geldig zijn. Tussen mevrouw mr. Van Erp Taalman Kip, van wie sommigen vermoeden dat het om mej. Kip gaat die getrouwd is met ene Van Erp Taalman, terwijl anderen (even- eens ten onrechte) denken dat zij als meis je Taalman Kip met mr. Van Erp is ge trouwd, en de reserve-rechter zitten twee jeugdige griffiers die alles noteren en op donker gekleurde, met stof beklede stoe len zitten die echter een lagere rugleuning hebben dan de hogerugstoelen van de rechters. Zo’n zelfde stoel als de griffiers heeft mr. van Heijningen, Mentens raads man, die eep broek met zulke lange pijpen draagt dat die even boven de voet inknik ken waardoor het vanuit de verte, als hij staat, de indruk wekt alsof hij vergeten heeft zijn broekklemmen af te doen nadat hij zijn fiets in het fietsenrek had gezet.' In de rechtszaal aan de Parnassusweg in Amsterdam, waar Pieter Menten wordt berecht, heerst een zo niet merkwaardige dan toch opmerkelijke stoelen-hiërarchie. Op een bescheiden ver hoging zitten de drie rechters (Schröder, Van Imhof en mevrouw Van Erp Taalman Kip) in donker gekleurde, met stof beklede stoelen met donkerbruine poten en hoge rugleuningen, die bij sterk afremmen voorkomen dat je je nek breekt. Ook de officier van justitie, mr. Habermehl, wiens tafel dwars tegen de tafel van het rechter lijke trio staat, waardoor hij de indruk maakt er een verlengstuk van te zijn, heeft zo’n hoge, donker gekleurde stoel, evenals de reserve-rechter op het podium aan de andere kant van de tafel, die als „stand by” functioneert voor het geval mr. Schröder, de president van de rechtbank, plotseling de aandrang tot een baaldag zou krijgen. Naast mr. Van Heijningen zit de ver dachte, maar hij zit op een stoel met een nog lagere leuning dan die van zijn verde diger, een stoel met blank houten poten en armleuningen bovendien van geheel de zelfde snit als de stoelen waarop de getui gen, de twee parketwachten achter Men ten, de deurwaarder, de journalisten en het publiek zitten. Het zijn beste stoelen overigens, geen martelwerktuigen, maar ze zijn ongetwijfeld van eenvoudiger kom af dan de betere twee soorten stoelen, met het gevaar dat je je als journalist, als je maar lang genoeg blijft zitten, alleen al’ vanwege die gemeenschappelijke stoel met de verdachte gaat vereenzelvigen en gaat denken dat hij „een der onzen” is. Hoewel... „Een Engelse relatie van mij heeft een reclamebureau in Londen. Onlangs was hij druk doende de laatste hand tè leggen aan een reclamecampagne, maar 's avonds om 9.20 uur voelde hij zich ineens onzeker over de vraag of zijn campagne wel zou „communiceren”.^ Hij besloot om samen met zijn „creative director” Londen in te gaan om de advertenties voor te leggen aan een modale consument”. Tot hun verbijstering werd de deur ge opend door de werkster van het reclame bureau, die onmiddellijk in huilen uit barstte. Zij meende dat zij van diefstal werd verdacht en dat het bezoek van haar directeur een inspectiebezoek was om de gestolen goederen aan te wijzen. Mijn vriend putte zich uit in argumenten, liet de advertenties zien als reden voor zijn aan wezigheid, maar niets baatte. Alle kasten werden geopend, kinderen uit bed ge haald, kleren getoond. Aan het huilen kwam geen eind. De volgende morgen kwam een broeierige echtgenoot het on middellijke ontslag aanbieden van zijn ge schokte vyouw. Mijn (in manier op John Steed gelijkende) vriend is zeer verlegen met de situatie en beraadt zich op een strategie om deze mevrouw alsnog op an dere gedachten te brengen. Tot nu toe was er niets dat hielp”. gisteravond unaniem besloten het geza menlijke wetsontwerp over een totale am nestie vandaag in de Kamer ter stemming te brengen. Na de goedkeuring door de Tweede Kamer moet de Eerste Kamer de wet bekrachtigen. Als ook de senatoren akkoord gaan, zal in Spanje voor de derde maal sinds het overlijden van Franco een gratieverlening plaatsvinden. Deze keer zullen ook die politieke gevangenen vrijge laten worden, die in hun strijd voor een Vijf guerillastrijders van het Japanse Rode Leger kaapten op 28 september een DC-8 van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL boven India en onderhan delden over de levens van ruim 150 gijze laars om de vrijlating te verkrijgen van zes geestverwanten in Japanse gevangenis sen. Ze lieten hun laatste gijzelaars in Algiers vrij, maar sindsdien is niets meer over hun lot en dat van de vrijgelaten gevangenen gehoord. en vervolgd om dat hij of zij verzocht heeft het land te mogen verlaten? In harde bewoordingen kantte de Ame rikaan zich voorts tegen de weigering van „sommige ondertekenaars” van de Slot akte van Helsinki de vrije circulatie van ideeën en informatie, een van de punten van de slotakte, te waarborgen. Hij had ook kritiek op de regeringen van deze landen, omdat zij het werk van jour nalisten en onderzoekers bemoeilijken. trijfël door Nico Scheepmaker^ BELGRADO (AFP/UPI/Reuter). Op de conferentie in Belgrado waar wordt nagegaan wat er terecht is gekomen van de in 1975 in Helsinki gesloten akkoorden, erze heeft de leider van de Amerikaanse af- ■ent va deelm egerin aald t( septen t Doxi deelm rtij aa gen 35, geheime inhoud konden wij woensdag reeds berichten maar gaf hij de integra le tekst vrij. Dajan onthulde bovendien dat er voorts een protocol is opgemaakt van zijn (naar eigen zeggen „keiharde”) ge- De jurist prof. Ridder uit Giessel verklaarde dat de zogenoemde „Tra- ditionspflege” van de HI- AG (een vereniging van Waffen-SS-kameraden met naar schatting 40.000 leden) in strijd is met de Grondwet. Verder meende Lim- berg dat het noodzake lijk is dat jonge mensen beter worden voorgelicht over „het donkere en ern stige deel van de Duitse geschiedenis”. „Het gaat hier niet om een pro bleem van de Bundes- wehr, maar om een pro bleem van schappij”, Limberg. het Nazi-regime) en de. Vereniging van Demo cratische Juristen heb ben gisteren een uitvoeri ge documentatie gepubli ceerd over neo-nazisti- sche activiteiten in het Westduitse leger. Emil Carlebach van de WN zei dat er geen organisa tie in West-Duitsland be staat die zo doorspekt is met ex-SS’ers als de Bun- deswehr. Hij eiste dat de Bondsregering daar een eind aan maakt. De Syrische staatsmedia hebben het werkdocument gisteren ais eenzijdig gun stig voor Israel bestempeld. Zij herhaal den dat Damascus zich sterk blijft maken voor deelname van de PLO. Enkele uren later had de Amerikaanse ambassadeur in de Syrische hoofdstad, Richard Murphy, een onderhoud met mi nister van Buitenlandse Zaken Abdel Ha lim Khaddam. Over het gesprek werden geen bijzonderheden verstrekt, maar aan genomen wordt dat de twee het Ameri- kaans-Israelische werkdocument hebben besproken. De president zei verder dat hij gasrant soenering en accijns op olie uit het buiten land zal overwegen, teneinde de brandstofimport te beperken. De gratieverlening is ook op niet-poli- tieke gevangenen van toepassing, behalve wanneer zij voor moord of poging tot moord zijn veroordeeld. Ook ambtenaren, politieagenten en militairen vallen onder deze nieuwe amnestie-verlening. Hun MADRID. In Spanje zal binnenkort een totale amnestie afgekondigd worden. De nieuwe amnestie-wet zal de eerste wet zijn die door het democratische parlement wordt aangenomen. Deze, in onderhandelingen door de Ame rikanen tot stand gekomen wapenstil stand, ging op 26 september in, maar de 'tastenen zowel als de Israëliërs zeggen M hij herhaaldelijk wordt geschonden Joor hun tegenstanders, de linkse Pales tijnse strijdkrachten. Het debat in het parlement vond plaats op verzoek van de twee grootste opposi tiepartijen, de Verenigde Arbeiderspartij en de Democratische Beweging voor Ver andering. Bij monde van Sjimon Peres liet de Arbeiderspartij weten dat het werkdo cument blijk geeft van „erosie en verslech tering" in de betrekkingen tussen de VS en Israel. Volgens Peres hebben de Arabieren „derhalve al voor het gesprek begonnen is een belangrijke overwinning geboekt”. Dajan sprak dat tegen door er nogmaals op te wijzen dat de Arabische eenheidsde- legatie slechts een ceremoniele functie heeft. Het echte conferentiewerk moet, zo zei hij, op bilaterale basis in de vier werk groepen (van Israel met haar Arabische buren Syrië, Jordanië, Egypte en Libanon) worden verricht. Voor Israel is de zaak voorlopig rond. Het werkdocument zal nu „Wij nemen niet aan „Genève” deel op I voorwaarden die strijdig zijn met de in- houd~van deze overeenkomst”, zei Dajan, die herhaalde dat Israel niet zal toestaan dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in welke vorm dan ook, in Genève Idini vertegenwoordigd zal zijn. ssisch sen N( aarva cument over de tot dan toe officieel nog eeft al lag di en ha m in d d wer Met zijn felle aanklacht heeft Goldberg kennelijk de waarschuwing genegeerd van de Russen dat de voortdurende beschuldi gingen inzake de mensenrechten van de conferentie een „arena van psychologi sche oorlogvoering kunnen maken”. In dezelfde geest als Goldberg uitten zich gisteren de afgevaardigden van Italië en West-Duitsland. De Westduitser Per Fi scher achtte echter het gestegen aantal gezinsherenigingen sinds de conferentie van Helsinki bemoedigend. ■L HAARLEM PR BERNHARDLAAN 2 TEL 319005 ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 maandags gesloten Hij deed een beroep op de conferentie nieuwe bepalingen inzake de mensenrech ten toe te voegen aan de Slotakte van Helsinki. de afge Goldberg noemde dertien vormen van in afge onderdrukking, waaronder de weigering idolheid joden uitreisvisa te verstrekken en het irijk uit „pesten” van mensen die om een visum ten wil- hebben verzocht. Is het verenigbaar met gebied ie Slotakte van Helsinki mensen te kwel en of achter slot en grendel te zetten regens vreedzaam politiek verzet of gods- iienstige overtuiging?, zo vroeg de Ameri- taan. Goldberg zei niet te kunnen begrij- j Sankyo’s nieuwe Sound-700 geluidsfilmprojector. Een nieuwe ervaring: het vertonen van films met geluid. Al uw oude films kunt u door uw fotohandelaar van een ge luidsband laten voorzien om die daarna, met muziek en uw eigen gesproken woord te projecteren met de Sound- 700 geluidsprojector. Een ge schenk ter waarde van 1.265,- van TRANSCONTI- NENTA B.V., Amsterdam. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) dagblad Frankfurter Rundschau, dat het inci dent openbaar maakte, dat „de luchtmacht het niet kan toelaten dat haar aanzien door derge lijke ontsporingen wordt geschaad". BONN. De West duitse strijdkrachten zijn opnieuw opge schrikt door een neo-na- zistisch incident. Afgelo pen zondag hebben sol daten van de General Weser-kazerne in Rheine elkaar begroet met de kreet „Heil Hitler”, daarbij met de rechte rarm de nazi-groet bren gend. Dit voorval is door de Westduitse lucht macht bevestigd. Er zijn disciplinaire maatrege len aangekondigd. De Bond van Antifa scisten (VVN - Vereni- verklaarde tegenover het ging van Vervolgden van

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3