Hinderwet voor in de vishal nt rs Dialezing voor aquarianen Herstvakantieprogramma in ’Brulboei’ en ’Zeewijk’ LR 24 helpt écht uw zelfvertrouwen aan? langs sluizen en havens J „Zaanlandse" op industrieterrein n SPIJKER 99 99 ERASMUS Tast transpiratie niet alleen uw kleding, maar ook 4 5 INDUSTRIEBONDEN BEREIDEN HARDE ACTIES VOOR WIJKCOMITÉ OUD IJMUIDEN ONEENS MET GEMEENTE r> Spijker een begrip in tafelkleden en karpetten SCHOLIEREN OP INBREKERSPAD Reglement Koortsachtig „De IJmond” vergadert 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN OKTOBER 1 4 VRIJDAG 9 f 35,- Boekhandel 1 130,- E! Oh IJMUIDEN. Bij Hoogovens in IJmuiden dreigt een ernstig conflict als de directie van het staalbedrijf weigert in te gaan op de eis van de vakbeweging om het plan voor gedwongen ontslagen ongedaan te maken. Indien de bedrijfsleiding hiervoor niet zwicht en alternatieve modellen afwijst, is een „oorlog” onvermijdelijk. Dat is de strekking van een bulletin dat de Hoogovenswerknemers die aangesloten zijn bij de Industriebond NVV, volgende week zullen ontvangen. De nieuwe kollektie tafelkleden is binnen; in smyrna en handweef in modern en klassiek. Met prijzen naar uw smaak. Zuiver scheerwollen handweef tafelkleed f l Snelliusstraat 23-27 IJmuiden - Tel. 15653 (Van een onzer verslaggevers) HYLKE SPEERSTRA „BIJ NACHT EN ONTIJ” H| k? Conflict bij Hoogovens ü- Vakbondsleider Henk Krul van het NW. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Over renovatie van ’te dure 150 ARIE VAN DER VEER (ADVERTENTIE) In de Brulboei heeft donderdagmorgen een grootse verkiezing van Miss en Mister IJmuiden plaats en bovendien is er een grote Playback-wedstrijd. Dit alles is voor de jeugd tussen 6 en 12 jaar en voor de 'Playbackwedstrijd moet iedereen zich wel vooraf bij De Brulboei opgeven. Die mid dag is er voor de kinderen van 6 tot 9 jaar kijkdozen maken. Vrijdagmiddag wordt het herfst vakantieprogramma besloten met een geweldige gezellige kinderkermis voor alle kinderen. De kermis begint om In de Openbare bibliotheek is er woens dagmorgen een „levend kwartetspel", van 9 tot 10.30 uur voor kinderen van 6 tot en met 9 jaar en van 11 tot 12.30 uur voor de jeugd van 10 tot 12 jaar. Wie mee wil doen moet wel dit weekend gratis kaarten op halen bij De Brulboei, ’s Middags is er in het buurthuis de film „Spanky en zijn vrienden” voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. VELSEN. De Zaanlandse Houtimport BV heeft bij de gemeente Velsen een hin derwetvergunning aangevraagd voor een machinale houtverwerking in een pand aan de Bronsstraat 12 op het industrieter rein. Op woensdag 26 oktober om tien uur is er op het stadhuis een hoorzitting, waar op eventuele bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen worden ingé bracht. Het is ook mogelijk gedurende vier weken schriftelijk bezwaar in te dienen. VELSEN-NOORD. De handbalvere niging „IJmond” zal vrijdag 21 oktober om 20.30 uur haar jaarlijkse algemene ledenvergadering houden in het paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk. uur uur lag 19 ;e van ter de' gt het >dank- iffaire ral de nen”. Inmiddels is uit de vakbondsgelede- ren van NVV en NKV een commissie samengesteld die acties voorbereidt. De werkgroep beraadt zich vooralsnog over de verschillende mogelijkheden om het verzet tegen ontslagen kracht bij te zet ten. Van NKV-zijde is reeds de suggestie gedaan eventueel een massale staking te ontketenen. IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 Er zijn drie belangrijke punten, waarop het wijkcomité haar mening baseert. Eer stens heeft de gemeente bij het afwegen slopen of niet alleen maar naar de techni- De bedrijfsleiding en de bonden bevin den zich nu echter in het stadium van algemene besprekingen van informa tieve aard. Zelfs van het voeren van onderhandelingen is nog geen sprake. En Krul is ook niet van plan zich te laten opjagen door Hoogovens, die het heeft doen voorkomen alsof de vakbonden een vertragingstactiek toepassen. „Ik wijs die beschuldiging met klem van de hand. Want niemand is er gebaat bij een lang slepende procedure. De mensen die ont slag boven het hoofd hangt, verkeren in onzekerheid. Aan die ongerustheid moet zo snel mogelijk een einde komen. Bo vendien is het verloop onder het perso neel onrustbarend. Om al die redenen is sdirectie afgewezen, dan sluit ik een con flict niet uit,” aldus Krul. sche kant gekeken zonder rekening te hou den met de mensen, die in Oud-IJmuiden wonen. En van hen heeft 80 percent ge zegd, dat ze willen renoveren en liefst 90 percent, dat ze niet uit de wijk weg willen. Op de tweede plaats vindt het wijkcomité, dat het bedrag van 76.000 niet reëel is als kosten voor de renovatie. Al twintig jaar lang is er aan de woningen geen onder houd gepleegd en dat achterstallig onder houd zou men van de renovatiekosten af moeten trekken. Als het achterstallig on derhoud gerekend wordt op gemiddeld 1500 per jaar, betekent dat, dat de reno vatie in feite 46.000 kost. Wel merkte hij op, dat het wijkcomité op het moment tegen heeft, dat de gemeente zich bij een vorige renovatie financieel in de vingers heeft gesneden en dus nu niet gauw door de knieën zal gaan. Voorzitter G. Mettes vroeg de leden van het wijkcomi té niet te diep op de reactie van de gemeen te in te gaan omdat men dat vanavond op de wijkavond in „Breezicht” kan doen. Coördinator H. Ummels zei, dat de ge meente het betreurd heeft, dat de plannen voor Oud-IJmuiden in de IJmuider Cou rant hadden gestaan voordat de bewoners door de gemeente waren ingelicht. De ge meente wilde de bewoners op de wijk avond, vanavond dus, inlichten. „Dat was ook met het wijkcomité afgesproken”, vond hij. Voorzitter Mettes reageerde hier op, dat het wijkcomité toch de pers had ingelicht om te voorkomen, dat de plannen de mensen op de wijkavond rauw op hun dak zouden vallen. „Dat is ook overlegd met de wethouder en ik geloof, dat de storm van emoties nu wat gesust is, zodat er goed vergaderd kan worden en men vanavond met gefundeerde vragen kan komen”, zei hij. Aan het slot van de avond werd het huishoudelijke reglement zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. funest voor de economie. Daarom blijven wij pleiten voor een eerlij ker verdeling van de arbeid, waarvoor we een bijdrage vragen van de overheid. Die financiële tegemoetkoming lijkt ons gerechtvaar digd omdat met dit alternatief gemeen schapsgelden worden bespaard. Immers, de WW-gelden hoeven niet te worden aangesproken als een blijvende regeling voor arbeidstijdverkorting kan worden doorgevoerd”. Krul heeft zijn hoop ge vestigd op minister Boersma van Sociale Zaken die heeft laten doorschemeren een tijdelijke loonkostensubsidie aan Hoogo vens te willen verstrekken. Tijdelijk, om dat de minister demissionair is en derhal ve geen nieuwe beleidsinstrumenten kan ontwikkelen. De hulp van de rijksover heid zou dan moeten worden beschouwd als een experiment. Boersma heeft vak bondsleider Krul toegezegd deze moge lijkheid te zullen bespreken met zijn col lega’s Duisenberg van Financiën en Lub bers van Economische Zaken. Voor de bestuursverkiezing zijn aftre dend en herkiesbaar mevrouw B. Tromp en de heer P. Siebers. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer A. van Putten. Het bestuur stelt voor in de vacature te voor zien door de verkiezing van de heer R. Eyking. Voor de technische commissie zijn de zittende leden herkiesbaar terwijl voor de jeugdcommissie zullen aftreden mevrouw R. Siebers en de heer J. Kemeling. De uitgebreide jeugdcommissie zal mogelijk door de heer R. van Aalst sr. worden voorgezeten. Gebonden met stofomslag Op de vergadering van het wijkcomité heeft men zich ook bezig gehouden met de huishoudelijke reglementen, die door een werkgroep waren voorbereid. Daarin is omschreven, dat de kerngroep de dagelijk se gang van zaken behartigt. Het wijkco mité, dat buiten de vakanties eenmaal per maand bijeen komt in een openbare verga dering, neemt de besluiten en keurt het in de tussentijd door de kerngroep gevoerde beleid al dan niet goed. Komt het tot een stemming, iets wat tot nu toe nog nooit gebeurd is, dan wordt beslist met tweeder de meerderheid. In het reglement heeft men ook de mogelijkheid van een „refe rendum” in de wijk of in een wijkdeel ingebouwd, waarbij alle bewoners of be langhebbenden van de wijk kunnen mee beslissen. De uitslag van zo’n referendum dient door het wijkcomité gerespecteerd te worden. Sinds de directie van Hoogovens haar voornemen bekendmaakte om het be drijf in IJmuiden met 2500 arbeidsplaat sen te verminderen, waarbij duizend per soneelsleden ontslag moet worden aan gezegd, precies vier weken geleden, is De geschiedenis van de Nederlandse Zeesleepvaart verteld door slepers, ber gers en baggeraars, met vele schitteren de illustraties voor een deel uit privé- collecties. •kt dat m het r ver over IJMUIDEN. De Velsense politie heeft met de aanhouding van een 13-jarige scho lier uit IJmuiden de inbraak opgelost die vorige maand in de Visseringscholenge- meenschap werd gepleegd. Samen met een 12-jarige plaatsgenoot werden hier na verbreking van een ruit frisdrank en etenswaren ontvreemd. Op de derde plaats staan er in het reno- vatieplan een aantal dingen, waarvan het wijkcomité zich afvraagt of die wel zo noodzakelijk zijn. „Volgens ons hoeft het niet allemaal zo strikt volgens de bouw voorschriften, dat bijvoorbeeld een trap in de keuken verplaatst moet worden. Van die voorschriften is ontheffing moge lijk in dit soort gevallen, zolang de veilig heid maar bewaard blijft”, aldus G. Spijker. ien ge- ijf was n aan- en van te ne- had de rmatie s opge- igeëist. :e zien. Toen aan het einde van de vorige eeuw de stoomtrawler zijn intrede deed beteken de dat een belangrijke ontwikkeling van de uitoefening van de trawlvisserij. De eerste stoomtrawlers waren bestemd voor de visserij op de Noordzee maar al spoedig werden ze groter gebouwd en waren ge schikt op de verder gelegen visgronden te bezoeken zoals Ijsland, de Noorse kust en de Barentszee. In ons land zijn zij van 1898 af thuis gaan behoren te IJmuiden en het mag nog wel eens gezegd worden dat onze stad aan de zee z’n ontwikkeling aan de stoomtrawler heeft te danken. De stoomtrawler heeft zich ongeveer drie kwart eeuw weten te handhaven. Het toe nemende gebruik van de motor heeft de motortrawler doen ontstaan maar dat is wel langzaam gegaan want de stoomtraw ler heeft zich niet zo maar laten ver dringen. VELSEN. De aquariumvereniging „Velsen” houdt maandag 17 oktober weer de maandelijkse ledenavond. Voor deze avond, die gehouden wordt in het clublo kaal van de vereniging in het voormalig PEN-jeugdcentrum te IJmuiden staat een lezing van F. Nijhuis over het tropisch zeewateraquarium op het programma. De heer Nijhuis moest de vorige maand door ziekte verstek laten gaan, maar bleek be reid nu toch te komen. Zijn lezing kan verduidelijkt worden door veel zeer fraaie dia’s, die hij als aquariumfotograaf heeft gemaakt. Het programma is in twee delen gesplitst, want na de pauze zal de heer Nijhuis zich bezig houden met het zoetwa- teraquarium, zodat iedere aquariaan op deze avond aan zijn trekken kan komen. De ledenavond begint om acht uur en is ook voor belangstellenden toegankelijk. In het buurthuis De Brulboei gaat het herfstvakantieprogramma maandagmor- I gen om tien uur van start met poppenkast voor de vier tot acht-jarigen. Voor de ne gen tot twaalf-jarigen is er ’s middags tus sen twee en vier uur een vossenjacht. Dins dagmorgen om tien uur kunnen kinderen van 6 tot 10 jaar in De Brulboei terecht voor werken met klei, verf, hout, stof, touw en nog meer. De jeugd tussen 9 en 12 jaar kan ’s middags om twee uur herfstcollages maken. IJMUIDEN. Voor de schooljeugd begint maandag de herfstvakantie weer. De buurthuizen hebben voor hen een speciaal programma gemaakt met verschillende aantrekkelijke activiteiten. Bovendien zijn in de herfstvakantie ook het Velserbad en het Instructiebad voor de schooljeugd voor een extra laag tarief geopend. 5H zal aoeren ietver- d heb- V e kre- zullen lemers lelleve- jrheid. Antje heeft de Michiel geregeld van IJmui den uit de visserij uitgeoefend tot 1961 want in dat jaar werd het schip voor de sloop verkocht en maakte plaats voor een nieuw gebouwde motortrawler Michiel on der het letterteken en nummer HD. 74, uitgerust met de 750 pk motor van de oude Michiel. Deze door Kramer Booy te Kootstertille gebouwde motortrawler was groot 275 bruto ton en werd in maart 1965 naar Ohili verkocht waar het schip onder de naam Llolleo thuis behoort in San Antonio. twee uur en er is onder andere: ballengooi en, een waarzegster, prijsvissen en nog v“' m“r Zeewijk Ook het buurtcentrum Zeewijk heeft voor de herfstvakantie een aantal activitei ten georganiseerd voor de jeugd. Dinsdag middag tussen twee en vier uur is er een instuif voor de jeugd vanaf vier jaar. Woensdagmorgen kan de jeugd van 10 tot 12 uur genieten van een film, die toeganke lijk is voor kinderen vanaf vier jaar en donderdagmiddag is er een kinderkermis voor hen, die van twee tot half vijf duurt. Al deze activiteiten hebben plaats in het buurtcentrum in de voormalige Duin- en Dennenschool aan de Dennekoplaan. Van vochtige plekken in uw kleding zult u geen last meer hebben De crème wordt helemaal door de huid opgenomen, is niet vet en heeft een aangename doch bescheiden geur. LR 24 is verkrijgbaar bij uw drogist. Prijs f 9,80 per tube (goed voor een behandeling van 2 a 3 maanden zodra ontslagen vallen huizen moet te praten zijn IJMUIDEN. Het Wijkcomité Oud IJmuiden is het helemaal niet eens met de gemeente, dat een groot deel van de woningen in het renovatiegebied gesloopt zal moeten worden. De gemeente was tot deze conclusie gekomen na een onderzoek van de woningen, waarbij renovatiekosten van gemiddeld 76.000 per woning uit de bus waren gerold. In de vergadering van donderdagavond van het wijkcomité bestreed men, dat dit bedrag verder praten over renovatie onmogelijk maakt, een standpunt, dat men vanavond in de wijkvergadering verder zal toelichten. het van belang dat de besprekingen geen vertraging ondervinden/’ Krul verwacht dat de bonden in de cember een gedegen tegenvoorstel kun nen presenteren, als ook bij Hoogovens de inventarisatie van zaken en manjaren is afgerond. Dan zijn er van beide kanten zoveel gegevens beschikbaar en ideeën uitgewerkt, dat de echte onderhande lingsfase kan beginnen. Omdat de malai se zich niet beperkt tot de fabrieken in IJmuiden, maar het gehele Estelconcern treft, heeft de vakbeweging aangedron gen op een onderhoud met de leden van de Raad van Bestuur van Estel. Afge sproken is dat hiertoe een bijeenkomst wordt belegd op dinsdag 18 oktober in het hoofdkantoor van Estel in Nijmegen. Aan de orde komen behalve de situatie bij Hoogovens, ook de zorgwekkende toestand bij andere onderdelen van het concern, zoals de Verenigde Buizenfa- brieken in Oosterhout (Noord-Brabant) en de Demka Staalfabrieken in Utrecht. Hoewel men in vakbondskringen al terdege rekening houdt met arbeidson rust bij Hoogovens, is Henk Krul, dis- trictsbestuurder van de Industriebond- NVV, ervan overtuigd dat een aanvaard bare uitweg voor de huidige moeilijkhe den kan worden gevonden middels overl eg. „Wordt ons beleidsplan, waar nu hard aan gewerkt wordt, door de Hoogoven- ook’ op overheidsniveau koortsachtig vergaderd over dit plan. Het bracht een schokeffect teweeg bij de gemeentebes turen in de IJmond, het provinciaal be stuur, het kabinet en bij talrijke Kamer leden. Doch veel verder dan het uitspre ken van teleurstelling over een dergelijke ingrijpende personeelsinkrimping, zijn de diverse bestuurscolleges niet geko men. De Vaste Tweede Kamercommissie voor Economische Zaken kreeg de kous op de kop toen men in Brussel ging informeren of er uit de Europese geld potjes steun zou kunnen worden ver leend aan het IJmuidense bedrijf. En minister Lubbers liet woensdag weten dat het voornaamste is dat Hoogovens weer gezond en sterk wordt, ongeacht het verlies aan arbeidsplaatsen. Desondanks blijft vakbondsleider Krul onwrikbaar in zijn standpunt. „We slaan een heilloze weg in als getolereerd wordt dat een basisindustrie werkne mers gaat ontslaan Zo’n maatregel is ook te Rotterdam gevestigd, had meer de wind mee en heeft zich nog een aantal jaren na de tweede wereldoorlog kunnen handhaven. Deze rederij begon in 1931 met de Antje RO. 15 en de Betje RO. 15, elk 300 pk. Eerstgenoemde kreeg enkele jaren la ter een nieuwe 500 pk motor en daarmede waren ook de grotere Claesje RO. 46 en Dirkje RO. 53 uitgerust die respectievelijk in 1933 en 1934 in bedrijf kwamen. De Antje was groot 183 bruto ton, 33,52 m. lang, 6,72 breed en 2,81 m. diep. Het schip bracht de oorlogsjaren door in Duit se dienst evenals de Betje, die echter verlo ren is gegaan. De Antje heeft tot in 1956 voor de Mij. Piscator gevaren en werd toen verkocht aan de Rederij Slot te Den Hel der. De naam veranderde in Michiel HD. 108 en in deze staat vinden we de motor- trawler hier op de foto. Een jaar later werd de 500 pk Bolinder motor vervangen door Voor de tweede wereldoorlog was bij- een Smit-Bolnes van 750 pk. Zowel als voorbeeld Duitsland en Engeland heel be scheiden begonnen met de bouw van enke le motortrawlers. In Duitsland kwamen in 1925 twee motortrawlers gereed, de Grohm en de Richard Ohlrogge afkomstig van de Schiffbau Gesellschaft Unterweser te Wesermunde. Het motorvermogen van de Richard Ohlrogge bedroeg 400 pk en van de Grohm 650 pk. De Grohm, die later onder de naam Carl J. Busch bij de „Nord- see” Deutsche Hochseefischerei te Cuxha ven terecht is gekomen is nog in de vaart en heet sinds 1956 Meloytral onder Noorse vlag. In Duitsland volgde in 1927 de Albert Baffin die we later hebben gekend onder de naam Wuppertal en in 1929 volgde de J. 7 Schröder die in 1935 werd verdoopt in Sachsen. Voor de in Bremen gevestigde rederij H. Bischoff kwamen in 1938 maar liefst 12 motortrawlers gereed van een afwijkend type want deze schepen konden »k met de vleet vissen. Van kleiner formaat waren de eerste motortrawlers in Engeland. De eerste Wam in 1935 in de vaart vanuit Lowestoft an heette Britisch Columbia, welke in 1936 levolgd werd door de British Guiana en in 1937 door de British Honduras die de be schikking hadden over een motor van 310- pk. In ons land kwamen de eerste ®otortrawlers in de vaart aan het begin ’an de jaren dertig. De in Rotterdam ge lastigde Nederlandsche Visserij Mij. nam ren tweetal in aanbouw voor een andere rederij zijnde schepen over waarvan de Parana nog korte tijd in de vaart is ge feest maar spoedig met het andere schip naar Frankrijk werd verkocht. De in die lijd opgerichte Visscherij Mij. Piscator, lanci- wij- klijke enige voort- GEM- :geerd <ippe- ers in >rk bij i door elhou- geno- in de U hebt waarschijnlijk al van alles geprobeerd. Zonder succes? Dan is er nu goed nieuws voor u: LR 24. Het meest effectieve middel tegen overmatig transpireren, dat op dit moment verkrijgbaar is. Geen deodorant die onaange name luchtjes maskeert. Maar een crème, die 24 uur per dag transpiratie tegengaat. De scholier kwam tot zijn bekentenis nadat hij donderdagochtend werd betrapt bij een inbraak in de speeltuinkantine ach ter het zwembad De Heerenduinen. De zelfde jongelui waren eerder betrokken bij een inbraakpoging in de technische school aan de Briniostraat. S a w r (Van een medewerker) AAN DE DONDERDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 1.520 kg tong; 14 kisten tarbot en griet; 774 kisten kabel jauw; 200 kisten wijting; 179 kisten schol; 75 kisten schar; 54 kisten makreel en 26 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS’. Per 1 kg.: tarbot 18,77; grote tong 15,39- 15,28; grootmiddel tong 14,47-14,18; kleinmiddeltong 12,93-12,29; tong één 9,21- 9,05; tong twee 8,21-7,93. Per 40 kg.: tarbot 538-210; griet 254-160; kabeljauw één 180; kabeljauw twee 184- 166; kabeljauw drie 194-150; kabeljauw vier 152-150; kabeljauw vijf 110-45; schol één 120; schol twee 114-104; schol drie 98- 70; schol vier 90-51; wijting drie 78-17; makreel één 53; makreel twee 42-22; schar 84-39; bot 21-10; horsmakreel 42; rode poon twee 76-62. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 206 1.550,-; IJM 209 9.380,-; IJM 18 1.400,- IJM 27 2.240,-; SCH 36 3.050,-; UK 17 UK 18 17.600,-; UK 48 UK 78 13.940,-; UK 200 1.115,-; UK 234 1.110,-; verder 1 schip uit Goeder ede en 4 uit Texel met tezamen aan besomming: 47.500,-.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5