voor rest van de eeuw DAGELIJKSE NIEUWE LAAGTESTANDEN aan Rhodesië beurs deze week STAND HYPOTHEEKRENTE Miljardendans om handhaving koopkracht achtergrond Shell mag geen olie leveren 3 ..Masterplan" .J I r* I Schering ziet af van overneming Philips Duphar Levensverzekeraars keerden 958 miljoen uit t North Sea Femes 11 ECONOMIE 19 7 7 OKTOBER ZATERDAG I 5 - Gemene bestcommissie: Verslechtering (Van onze redactie economie) III» Belastingverlaging WW bijna 1 miljoen aan prijzen Achilleshiel Geef Noord-Holla de tb.». Buitenlandse vakanties voor gehandicapten DEN HAAG. De overheid heeft ongeveer 2,5 miljard beschikbaar om in 1978 de koopkracht voor de lager betaalden te handhaven. Vandaag heeft het kabinet besproken hoe dit bedrag zou moeten worden „verdeeld”. De vakbeweging heeft daarvoor al een aantal verlangens op tafel gelegd. De FNV vraagt een belastingverlaging van 200 voor iedereen, het niet doorgaan van de BTW-verhoging op aardgas van 4 naar 18 procent en het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie. Het CNV vraagt 240 belastingverlaging, het niet laten doorgaan van de aardgasprijsverhoging en mocht dit wel door gaan dan nog een extra belastingverlaging van 100 gulden en het wel laten doorgaan van de inflatiecorrectie. ROTTERDAM (ANP). Shell Nederland Raffinaderij (SNR)geves tigd in Pernis, heeft een „masterplan” opgesteld voor de rest van deze eeuw, dat erop gericht is door middel van moderniseringen het voortbestaan van het bedrijf zeker te stellen. 'UJld F M I 3 Shellraffinaderij wenst zekerheid voortbestaan Si 11 ■ü- Een gedeelte van de Shell-raffinaderij te Pemis. Wall Street en Damrak konden (ADVERTENTIES) hun draai niet vinden (Van onze Haagse redactie) i (Van een medewerker) doorgevoerd. Voor de rente-ontwikkeling op het Dam- (Van onze redactie economie) Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem Ned. Middenstandsbank i Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L zijn ■W I n Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank (ADVERTENTIE) 1,25 1,25 1 1 AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Annuitei tenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Geen enkele bank heeft deze week de hypotheekrente gewijzigd Hypotheekrente per 11 oktober 1977. Rente vast gedurende: 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel De essentie van het plan, dat door SNR- directeur J. S. Wilson in het personeels blad „Onder de vlam” wordt toegelicht, is dat de raffinaderij in staat moet blijven in te spelen op de ontwikkelingen in de sa menleving. Bovendien zal het bedrijf moe ten kunnen voldoen aan de wettelijke voorwaarden, waaronder mag worden ge opereerd. In het masterplan gaat de directie van SNR ervan uit, dat het verlangen naar meer welvaart en daardoor de vraag naar energie zal blijven toenemen. „Zelfs al worden daarbij andere energiebronnen maximaal ingeschakeld, dan nog zal aard olie een grote rol blijven spelen”, aldus Wilson. Hij verwacht dat het verbruik van deze grondstof zelfs nog zal blijven toene men. Voor een Shell-raffinaderij, die nu dankzij een zeer grote inspanning een rela tief kleine winst maakt, betekent dit echter niet zoveel omdat de omvang van de hele raffinage-industrie in Nederland en West- Europa zo groot is, dat er wellicht tot In het deze week verschenen tussentijd se bericht van het Robeco-concern over de per eind augustus 1977 verkregen situatie wordt daarop nog eens duidelijk gewezen. De leiding van deze beleggingsmaatschap pij, die in de afgelopen maanden opnieuw fors in de Verenigde Staten heeft belegd, verwacht zelfs weer stijgende koersen. Dit omdat de inflatie in dat land afneemt evenals de werkloosheid, terwijl het be drijfsleven over goede vooruitzichten be- Afsluitprov. m proc.: 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zondèr gemeentegar.: 8,25 8,5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,5 8,5 8,25 8.5 8,25 8,9 8,5 8,3 8,3 8,5 8,5 8,5 8,25 8,5 8,3 8,25 8.5 8.25 8.25 8,5 8.9 8.5 Een andere overweging van SNR is dat aardolie een duur en kostbaar produkt is geworden en dat ook zal blijven. Dat bete kent, zo meent Wilson, dat er een minder snelle stijging in de vraag naar produkten zal optreden dan in het verleden, terwijl verder het eigen energieverbruik van de raffinaderij zo laag mogelijk moet zijn om de kosten te drukken. omstreeks 1990 van een overcapaciteit sprake zal zijn. Ook de OESO onderkent hiermede dus de verdere verslechtering van onze econo mie in de afgelopen maanden. ten bepalen langs welke weg de loonont wikkeling het komende jaar zal verlopen. In ieder geval staat al vast, dat er geen sprake kan zijn van verhoging van de CAO-lonen. Bovendien wil men paal en perk stellen aan de zogenaamde incidente le loonstijging dit is de loonsverhogin gen door promoties, extra uitkeringen, overwerk. De enigen, die nu al zeker zijn van hun inkomen, zijn de minimumloners. Waar schijnlijk zal per 1 januari de stijging van dit minimumloon wat worden afgeremd, om in de pas te blijven met de overige loontrekkers, doch deze afremming zal dan per 1 juli weer teniet worden gedaan via een extra stijging, om zo te voldoen aan de rechten, die in de wet zijn vastgelegd. Philips probeert al langer Duphar in een groter verband te doen opgaan. Zo misluk ten al pogingen om Duphar om te vormen tot een joint-venture, waarin Akzo Phar ma voor de helft zou deelnemen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse levens verzekeringsmaatschappijen hebben in 1976 in totaal ƒ958 miljoen in de vorm van winstdeling, rentestandskorting en overrentedeling aan hun verzekerden in Nederland ten goede laten komen. In 1975 beliep dit 796,2 miljoen gulden. De uitgekeerde 958 miljoen is samen gesteld uit winstdalingen in de collectieve en in de individuele sector. In de collec tieve sector (pensioenen en dergelijke) steeg de winst die aan de polishouders ten goede komt van 527,3 miljoen in 1975 naar 637,4 miljoen in 1976, een stijging van 20,9 percent. In de individuele sector steeg de winst deling met ruim 19 percent: van ƒ268,9 miljoen in 1975 naar ƒ320,6 miljoen in 1976. De winstdeling in deze sector beliep in 1967 ƒ31,8 miljoen, zodat in negen jaar tijd meer dan een vertienvoudiging plaats vond. r Publikatic van het Bedrijfschap Schildersbedrijf 1 te Rijswijk (ZH) Uw schilder regelt de aanvraag voor u. De achilleshiel van Amerika's econo mie is thans de handel met het buiten land. Ook al vormt deze in vergelijking tot het nationale inkomen maar een klein onderdeel, hij kan wel maatgevend zijn voor de buitenpositie van de dollar en op grond daarvan grote invloed hebben op het binnenlandse rentebeloop. ft Antwoordnr 800, 3000 WB Rotterdam 8,5 8,25 8.5 8,25 8.9 8,5 8,3 8,3 8,3 8.3 8,5 8,25 8,5 8,3 ligt dat gelukkig anders. Althans nu nog, want ook de lopende rekening op onze betalingsbalans is dit jaar aanzienlijk ver slechterd. Toch houdt de OESO, de over koepelende organisatie van de rijke indus trielanden, rekening met een,betalingsba lansoverschot van ons land in 1977 van rond twee miljard gulden. Kleiner echter dan de 6 miljard gulden die vorig jaar voor 1977 werd verwacht en kleiner ook dan het overschot van 3,5 miljard gulden waarop het centraal Plan Bureau zich tijdens de presentatie vorige maand op Prinsjesdag nog baseerde. Daarnaast wijst Wilson erop dat SNR in wezen een export-raffinaderij is, die, wil zij haar positie kunnen handhaven, scherp zal moeten kunnen concurreren. Tenslotte gaat de SNR-directie ervan uit dat de maatschappelijke zorg voor welzijn en mi lieu zich verder zal ontwikkelen, met ge volg „dat de consument hogere eisen aan de kwaliteit van onze produkten gaat stel len en dat anderzijds de milieuhygiënische wetgeving steeds strengere normen zal gaan aanleggen”. BERLIJN (ANP). De Duitse Schering AG ziet af van haar plannen tot overne ming van Philips Duphar. Als reactie op het negatieve advies dat de groeps-onder- nemingsraad deze week over de plannen uitbracht zegt Schering, dat, hoewel de ondernemingsraad niet de macht heeft een veto uit te spreken, men een doorzetten van de plannen tot overneming tegen de wil van het personeel niet in overweging wil nemen. inflatiecorrectie betreft gaf Duisenberg het CNV gelijk. „De FNV moet beseffen dat het niet laten doorgaan van de infla tiecorrectie dit de gemiddelde werknemer 270 zal gaan kosten”. Om de middengroe pen niet weer het kind van de rekening te laten worden, heeft het FNV het niet laten doorgaan van de inflatiecorrectie gekop peld aan de nieuwe kinderbijslagregeling, waardoor dan nu in de FNV-visie alleen de hoge inkomens vanaf/ 50.000 „extra wor den gepakt”. Het CNV heeft de grens voor aftopping gelegd bij 60.000. Volgens de CNV-visie kan deze aftopping worden bereikt door een lagere prijscompensatie. De gehele vakbeweging staat er op, dat ook in 1978 de volledige automatische prijscompensa tie zal worden uitbetaald. Minister Duisen berg zei van mening te zijn, dat geen enkel kabinet, van welke samenstelling dan ook, kan garanderen dat inderdaad de koop kracht zal worden gehandhaafd. Kabinet, vakbeweging en werkgevers, een deel van de prijscompensatie in te wisselen voor andere wensen, zal de werkgevers toch worden voorgehouden dat ze de prijscompensatie wel volledig zullen moeten betalen. Een probleem apart binnen de totale sociaal-economische problematiek zijn de zelfstandigen, middenstanders en agra riërs. De inkomens van de vrije beroepen, zoals specialisten op ieder terrein, zullen volgens de suggestie van de toenmalige kabinetsformateur Den Uyl eenvoudig en snel worden geregeld via een speciaal wetje, dat dan per 1 januari 1978 van kracht moet zijn. Het is bekend, dat er onder middenstan ders en agrariërs grote groepen zijn met een bijzonder laag inkomen, soms zelfs beneden het minimumloon. Juist voor de ze groepen zullen centrale afspraken nu moeilijk te verteren zijn, omdat ze dan zeker weer in inkomen achteruit zullen gaan. Vandaar dat steeds meer in deze kringen wordt gehoord het verlangen naar een gegarandeerd inkomen, gelijk aan dat van de werknemers. Het zal daarom voor middenstanders en agrariërs erg moeilijk worden om samen met de industriële werkgevers op één lijn te gaan zitten. De industriële werkgevers zullen op een aantal punten eerder bereid zijn de vakbeweging tegemoet te komen, omdat er in enkele bedrijfstakken daar toe nog mogelijkheden zijn. Maar als de grote werkgeversorganisaties samen met de middenstands- en landbouworganisa ties willen blijven optrekken, zullen ze zich afwijzender opstellen in de onder- handelingen. Waardoor de kansen op ar- AMSTERDAM. Deze week was het weer helemaal mis met de beurs van Wall Street en dienovereenkomstig kon ook de beurs van Amsterdam zijn draai niet vin den. Dagelijks werden in New York nieuwe laagtestanden aangeslagen die se dert december 1975 niet meer zijn voorge komen. Hierbij bewoog het koerspeil ge baseerd op de dertig in de Dow Jones- index voor industrie-aandelen opgeno men fondsen, zich opnieuw dichter naar de 800, nadat 1977 eerder op 1000 was begonnen. Een duidelijke afgang dus en dat terwijl de economie zich bepaald niet onbevredigend ontwikkelt. Bij dergelijke lezingen over mogelijke toekomstontwikkelingen realiseert men zich blijkbaar niet dat er dan nimmer meer sprake zal zijn van beurshausses, want het omgekeerde beeld van deze ge dachtengang is een recessie waarop een beurs helemaal niet leven kan. Het rente- beeld is thans de dominerende factor in Wall Street geworden. En de huidige rente stand van 7,5 procent, die de hoogste is sedert bijna twee jaar, wordt argwanend bekeken. Dit te meer omdat - in tegenstel ling tot bankkringen zelf die vorige week nog verklaarden dit jaar geen verdere ver hogingen van de basisrente te verwachten - beurskringen ervan overtuigd zijn dat binnen enkele weken toch een verdere DEN HAAG. Een commissie van de Gemenebestlanden die streeft naar een strikte toepassing van de olieboycot tegen Rhodesië heeft een dringend beroep ge daan op de Nederlandse regering druk uit te oefenen op de oliemaatschappij Shell geen olie te leveren aan Rhodesië via haar dochterondernemingen in Zuid-Afrika. 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel schikt. Maar Wall Street en de beleggings- verhoging tot 7,75 procent zal worden kringen die er de toon aan geven denken daar tot dusver blijkbaar heel anders over. Men onderkent wel de niet ongunstige vooruitzichten van het bedrijfsleven en de goede kansen op verdere economische groei in de eerste helft van 1978. Maar, zo wordt er geredeneerd, elke economische groei heeft meer geld nodig en een flinke uitbreiding van de geldhoeveelheid zal het centrale bankwezen versterken in zijn kre- dietbeteugelingsbeleid, wat weer rentever- hogend werkt. Zo wordt voor 1977 een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans verwacht van 30 miljard dollar en voor 1978 zou dat zeker niet kleiner worden. Door deze ontwikkeling ligt de dollar al geruime tijd flauw op de valutamarkt en moeten de Verenigde Staten in toenemen de mate beducht zijn voor ongewenste reacties in het buitenland. Met name de OPEC-landen zouden op grond van de zwakke dollar weer kunnen besluiten de olieprijzen in 1978 flink te verhogen. Een eerste afweer tegen het leeglopen van de deviezenpot is de renteverhoging die buitenlands kapitaal aantrekt. Daarom is Amerika’s sterk verslechterde betalings balanspositie ook een belangrijke beurs- bepalende factor geworden. Voor ons land rak is dit uitgangspunt een belangrijk ge geven geworden, want sedert Miljoenen nota en de macro-economische verken ning werden gepresenteerd is de renteda ling beëindigd. De laatste staatslening mis lukte in feite. Maar de deze week gehouden emissie voor de 7,75 procent kortlopende lening van de Nederlandse Investerings bank voor ontwikkelingslanden, werd een succes. Echter pas nadat de emissiekoers tot 98,5 procent werd teruggedraaid. Uit het feit dat de hypotheekbanken nu in feite alleen nog maar 8 procents pandbrieven tegen 100 procent uitgeven, blijkt ook de moeilijken liggende situatie op het rente front. De obligatiemarkt zette deze week echter zijn koersdaling niet verder voort en gaf blijk van een zekere afwachtende houding. Voor iedereen staat een belastingverla ging van ongeveer 200 vast. Voor de rest is het allemaal nog zeer onzeker. Als bekend wordt wat het kabinet gaat voorstellen en dat zal slechts een deel zijn van de wensen van de vakbeweging zal de vakbeweging verder moeten on derhandelen met de werkgevers. Ter handhaving van de koopkracht zal het daarbij vooral gaan over de prijscompen- De Britse journalist, Martin Bailey, woordvoerder van de commissie die is in gesteld na de conferentie van staatshoof den van de Gemenebestlanden eerder dit jaar in Londen, heeft gisteren hierover gesprekken gehad met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De Ne derlandse regering heeft geen moeite met deze olieboycot van Rhodesië, waartoe al eerder is opgeroepen door de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Een woord voerder van Shell in Rotterdam zei giste ren, dat Shell geen olie levert aan Rhode sië. Bailey is van mening dat de olierijke Afrikaanse staten, zoals Nigeria, het deze oliemaatschappijen „knap lastig" zullen maken. „In Zambia is Shell voor het ge recht gedaagd. President Kaoenda stelt Shell aansprakelijk voor het voortbestaan van het regime-Smith. Het militair materi eel, het wagenpark en de luchtmacht die ingezet worden tegen de Afrikanen, wor den bevoorraad met olie van Shell, zo is het argument van Zambia. De werkgevers zijn nog niet zover dat ze hun verlangens hebben geformuleerd, doch bekend is inmiddels wel dat zij ver langen dat op wat voor manier dan ook de bedrijfswinsten omhoog zullen moeten om het huidige aantal arbeidsplaatsen te kun nen handhaven. Daartegenover stelt de vakbeweging echter als harde eis een arbeidsplaatsenovereenkomst. Het demissionaire kabinet-Den Uyl, dat zich eveneens ten doel stelt de koopkracht te handhaven tot inkomens van 28.600 zal een keuze moeten doen uit een aantal mogelijkheden. Minister Duisenberg van Financiën heeft gezegd dat de belasting verlaging zal neerkomen op ongeveer de door de FNV verlangde 200 gulden. Daar naast wordt in het kabinet nog gedacht aan de verlaging van enkele sociale premies. In ieder geval staat nagenoeg reeds vast, dat de aardgasprijsverhoging zal door gaan, omdat het kabinet meent dat de BTW-tarieven van elektriciteit en aardgas Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b v., Purmerend (02902) 1654 Hij maakt uw huis van binnen mooi. Met verf en met vele andere moderne materialen. Hij heeft heel wat in z’n mars. Laat kómen die vakman. En pak de gulle premie van 30 gulden. Per man! Per dag! --1— gelijk getrokken moeten worden. Wat de W’ ui

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11