Minister Timman remise Lübeke naar Bram Geilman Mogelijke oplossing voor geweld in stadions naar Fortuna Lauda: Geen roept FA op matje Wim Rijsbergen uitgeschakeld Schorsing wegens omkoping tegen Spasski GP Canada van Haiti Braunschweig Gemakkelijke zege Borg WK-winst viel» 1 11 Volg de detectives van Sijthoff 1001 )t50 uit 6 js2: 750 i750 )St ha VERRASSENDE UITSLAGEN IN ANKER-KADERSTRIJD Problemen Terugval SPORT 19 7 7 OKTOBER 1 5 ZATERDAG [IQ? bijna 1 miljoen aan prijzen F 7° JURION VALT DE KBVB AAN Geheim Vultink Politie-agent wil dat Lübeke: weg bij Ajax. supporters pas krijgen internationaal het - De verantwoordelijkheid voor de orde- flans Vultink in actie tijdens zijn partij tegen Piet Vet, waarin hij een magnifieke serie van 299 caramboles scoorde. zit in oude keu I 28 uitgezóchte meester werken van Agatha Christie zijn iedere week te winnen in de puzzelaktie ‘Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten’. BRUSSEL. In Brussel zijn de plei dooien begonnen van de advocaten van de Belgische voetbalbond (KBVB) in de zaak „die oud-international Jef Jurion heeft (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoorder Wim Rijsbergen heeft voor de komende da gen absolute rust voorgeschreven ge kregen. Pas wanneer het bloed en het vocht uit zijn beschadigde enkel die hij opliep in de interland tegen Noord- lerland, verdwenen zijn, zal hij nader onderzocht worden en behandeld kun nen worden door een fysiotherapeut. De specialisten hebben geen scheur in de enkelband kunnen ontdekken, wel is de kapselband beschadigd. aangespannen tegen de bond met het doel de levenslange schorsing waartoe hij is veroordeeld, via de burgerrechter onge daan te maken. Mr. Gooris de advocaat van de bond stelde dat het geen proces van derden moest worden, maar dat het een omkoopzaak moest blijven. Hij doel de daarmee op het feit dat de raadsman van Jurion woensdag een frontale aanval op de KBVB had geopend en slechts op pervlakkig het omkoopschandaal zelf had aangesneden. Volgens de raadsman van de KBVB moet de zaak beperkt blijven tot de vraag of Jurion zich heeft schuldig gemaakt aan omkoping en of de KBVB de reglementen in deze zaak heeft eerbiedigd. Hij was van mening dat Jurion door zijn lidmaatschap gebonden was aan de statuten van de bond. De sanctie kan volgens mr. Gooris alleen vernietigd worden indien ze zou indruisen tegen de openbare orde of in dien een niet door het reglement voorziene sanctie was getroffen. De strafmaat was duidelijk vastgelegd: schrappen van de bondslijsten mag door de rechter worden opgelegd. - Het uitgeven van een kaart heeft een preventieve werking; eenmaal in het bezit ervan zal de jeugd hem niet meer willen missen. Als het systeem werkt, zit het er dan niet in dat het relschoppen naar buiten het stadion wordt verplaatst? Zwiers: „Daar is het in ieder geval ge makkelijker te lokaliseren dan in een sta dion met 20.000 man. Bovendien kan de kaart ook dan door de politie of mijnent wege door een treinconducteur worden ingenomen. Hou de rechter er buiten. Laat het bestuur beoordelen hoelang de kaart ingenomen blijft.” Is hij niet bang dat de controle van zo’n kaart teveel tijd in beslag zou nemen? Zwiers: „Ze moeten toch ook hun kaart je laten zien. Dus dat gaat in één moeite door. Bovendien: wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen”. tekortkomingen in zitten. Over punten als maximum-leeftijd, hoelang een kaart in nemen voor wat voor soort wangedrag, dat soort dingen, is discussie mogelijk.” Wim van Deventer, die zeer verrassend de eerste twee partijen met de maximale winst besloot en zelfs de tweede plaats voor zich opeiste, werd vrijdagmiddag weer met beide benen op de grond gezet. Hij ging roemloos ten onder tegen de secuur spelende Havermans. Het werd 101-300 in twaalf beurten. Daardoor viel de Hagenaar terug naar de vierde plaats. „Het liep gewoon niet meer”, zei hij berus tend, „en Havermans lukte haast alles. Een slechte partij zit er nu eenmaal altijd in”. Het talent Havermans is nog volledig in ontwikkeling. Hij gaat steeds beter spelen. De Brabander knakte van Deven ter met een serie van 117, zijn hoogste, in de achtste beurt. 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 0 0 1 1 1 1 2 4 2 2 2 2 0 7-2 3- 3 4- 4 3-4 3-5 3-5 - Als de relschoppers hun kaart kwijt zijn kunnen zij ook niet meer naar uitwedstrij den waardoor de goedwillende supporters met meer plezier van bus en trein gebruik kunnen maken en zullen minder vernielin gen worden aangericht. rem, ze en rese en inter 3-322941 MADRID. De Spanjaard Manuel Orantes, winnaar van het vorig jaar heeft tijdens het internationale tennistoernooi in Madrid in de kwartfinales herenenkelspel een nederlaag geleden tegen de Italiaan Paulo Bertolucci. De cijfers waren 2-6 6-4 6-0. Voorts bereikte de Chileen Jaime Fil- lol de laatste vier ten koste van de Tsjech Tomaz Smid: 1-6 6-4 6-4. Ook de Ameri kaan Eddie Dibbs had drie sets nodig om in de halve finales te komen. Hij versloeg de Pool Wojtek Fibak met 6-3 4-6 4-6. Alleen favoriet Björn Borg (Zwe) behoef de niet tot op de bodem te gaan om de Spanjaard Jose Higueras terug te wijzen: 6-2 6-2. 1 75x1 400 72, is met nbosstr AMSTERDAM. De vierde partij in de schaaktweekamp tussen de Nederlandse grootmeester Jan Timman en oud-wereld kampioen Boris Spasski (Sov) is na 32 zetten in remise geëindigd. Spasski leidt in de tweekamp met 3-1. ri- Bram Geilman: naar FSC. '71, srstr 4 323147 ir lazo J, prijs komei ’85293 Prijs/! 5. Wereldkampioen Niki Lauda zal niet deelnemen aan de Grote Prijs van Japan, de laatste Grand Prix van dit seizoen die op 23 oktober op het circuit van Fuji wordt gehouden. De Oostenrijker, die Ferrari verlaat om volgend seizoen voor Brabham te gaan rijden, heeft sinds hij zijn vertrek aankondigde, voortdurend moeilijkheden gehad met de leiding van de Italiaanse stal. Dit leidde onder meer tot het ontslag van zijn hoofdmonteur Ermanno Cuoghi. hei vt’rk»<U’3n, Mr. Bevernage, de advocaat van Jurion, had gepoogd aan te tonen dat de Belgische voetbalbond een ondernemersvereniging is, die concurrentievervalsend werkt. De clubs (ondernemers) kunnen zich alleen maar bij de KBVB aansluiten. Volgens de pleiter van Jurion is dit in strijd met de wet. Wat betreft de beschuldiging tegen de oud-trainer dat hij zich heeft schuldig ge maakt aan wedstrijdbeïnvloeding, ver klaarde Bevernage dat de KBVB dit zelf herhaaldelijk doet door het verkopen van het terreinvoordeel bij bekerwedstrijden. Bovendien roerde hij nog een aantal ande re dubieuze handelingen van de bond aan. Christ van der Smissen was tegen Sund quest nog niet uit de specifieke 47/1-pro- blemen, waar hij donderdagavond al mee worstelde. Hij bleek nog te onervaren in deze spelsoort, die hij alleen kende van de vijfkamp, waarbij het slechts om 150 in plaats van 300 caramboles gaat. Sund- quest, die Van der Smissen goed volgde, won de partij in dertien beurten, nadat hij in de elfde beurt een kans voor open doel had gemist. De Papendrechter had de bal len ideaal liggen, totdat hij door een lange rappel zijn stootkracht onderschatte en de droompositie verdween. Daardoor kreeg Van der Smissen nog een ultieme kans de partij te winnen. Hij leek dat ook te gaan doen met een slotserie van tachtig, maar hij begon na gedegen caramboleren plot seling te schutteren en bleef op vier punten van het einde steken. Sundquest altijd goed voor een uitschieter maakte daarop uit moeilijke positie zijn laatste dertig pun ten, waarna Van der Smissen de nastoot miste. De stoot was te zacht. De Brabander was niet zo erg teleurgesteld. Hij zei: „Ach, ik speel hier voor het eerst 47/1 tot 300 punten, ik moet dit spel nog leren en ik heb toch al twee partijen gewonnen. Het is mij In de eerste plaats om de wedstrijderva- ring te doen. De rest is gewoon meege nomen". stuk getraind had in plaats van alleen maar werken. Na een mislukte opening deponeerde hij de ballen na dertig puntjes zoeken in een trosje op de kaderlijnen en tikte de partij uit. De ballen lagen haast stil, af en toe corrigeerde hij met een rappelletje naar de lange band, slechts één keer met een uitstekende driebander. Vul tink speelde weer eens 47/1 zoals alleen hij dat kan. od., sd imperst 23-323 andere leb ied ond :m gelop bevr. nu ig- Frank Heemste 5 JE, bj. nwe. b Telf. 0 Onder deze omstandigheden lijkt er in de rest van het toernooi weinig kans meer over voor de anderen. Zij troostten zich met de gedachte, dat Vultink in elk toer nooi een terugval kent en ook nog een keer kan verliezen. Die,kans bleef aanwezig, omdat hij zijn inzinkingen in het verleden altijd in de laatste drie ronden had. Niemand berustte in elk geval, zeker niet omdat er in december in Heeswijk-Dinther twee Nederlanders aan het toernooi om het Europese kampioenschap mogen mee doen. Hans Vultink lijkt zich daar gezien zijn hoge gemiddelde vrijwel zeker voor te plaatsen. Wie met hem meegaat, was na de eerste drie ronden nog niet te zeggen. Jean Bessems liet een lelijke steek vallen door weer eens te verliezen van Willy Steures. Bessems: „Steures staat tegen mij altijd ontspannen te spelen, omdat hij overtuigd is van de overwinning. Ik voel mij altijd onzeker en kom nooit los tegen hem. Het is nu eenmaal nooit anders”. Bessems kreeg overigens kansen genoeg. Steures miste regelmatig en liet goed spel op tafel liggen. Bessems was met een serie van 71 eenmaal goed op weg, maar kon er vervolgens niets meer van. Steures ging uit in twaalf beur ten: 221-300. Zwiers heeft een model voor een suppor- terskaart ontworpen. Het heeft het for maat van een briefkaart, is oranje van kleur, staat op naam van de houder en is voorzien van een pasfoto en stempels van de vereniging en de KNVB. De voorwaar den staan achterop de kaart vermeld. Zij komen erop neer dat de kaart strikt per soonlijk is en bij wangedrag wordt ingeno men. Zwiers verstaat onder wangedrag ook het bezit van vuurwerk of wapens en het gebruik van alcohol. Zwiers vindt dat alleen aanvragen binnen het woongebied van de club in behandeling moeten wor den genomen. De kaart is dan weliswaar aan een club gebonden maar geldt voor alle wedstrijden in het betaalde voetbal. Zwiers somt vele voordelen van de suppor terspas op, waarvan de belangrijkste zijn: handhaving op het voetbalveld wordt dui delijker in handen gelegd van het bestuur van de voetbalvereniging. („Elke club heeft de status van rechtspersoon en het bestuur heeft dus de bevoegdheid iemand al dan niet tot het voetbalveld toe te laten”). in ei Vraai >3-317 - Bij merkbare verbetering in de wed- strijdsfeer zullen de voetbalvelden weer beter worden bezocht. Benz 70. V deinen el 02 ur. Het meespelen van de blonde voor- stopper in de alles beslissende inter land tegen België op woensdag 26 okto ber in het Olympisch Stadion te Am sterdam is nu onzeker geworden. „Ik wil er natuurlijk dolgraag bij zijn”, aldus Rijsbergen, „maar ik ga beslist niet forceren. Dan bestaat het gevaar dat ik een aantal weken niet voor Feye- noord kan spelen en dat is het mij niet waard”. De nazorg van Rijsbergens blessure geschiedt in nauw overleg tus sen Feyenoords clubarts Abarbanel en bondsarts Frits Kessel. (Van onze sportredactie) UTRECHT. De plaatsvervangend- groepseommandant van de parketpolitie in Utrecht, de adjudant der rijkspolitie G. J. Zwiers, meent het antwoord op de vraag „hoe keren wij geweld op het voet balveld” te hebben gevonden. Zijn idee is: laat elke vereniging in het betaalde voet bal aan de minderjarige supporters („tot 21 jaar, daar zitten de meeste raddraaiers onder”) een supporterspas uitreiken, die met het toegangskaartje moet worden ge toond en die kan worden ingenomen bij wangedrag voor, tijdens of na de wed strijd. Wekenlang is adjudant Zwiers na zijn dagelijks werk in het gerechtsgebouw in Urecht en ’s avonds in zijn woning in Over vecht bezig geweest met het op papier uitwerken van zijn idee, dat omstreeks maart gestalte kreeg. Nu de competitie en de strijd om de Europa Cups weer zijn ontbrand, leek het tijdstip voor publikatie hem gunstig. Hij vindt dat de sectie be taald voetbal van de KNVB zijn plan als uitgangspunt kan gebruiken om geweld pleging en vernieling rond wedstrijden in het betaalde voetbal de kop in te drukken. „Zo kan het niet langer”, stelt Zwiers. De hele procedure van aanvraag van een supporterspas met pasfoto, stempels, uittreksel bevolkingsregister, handteke ning, administratiekosten dient in het plan-Zwiers om misbruik uit te sluiten. Hij vindt dat als die administratieve uit voering veel extra werk met zich zou meebrengen, eventueel leden van suppor tersverenigingen zouden kunnen worden ingeschakeld. Het systeem zou reglemen tair via de KNVB kunnen worden vastge legd. Zwiers: „Ik probeer niet anders dan een steentje tot de oplossing van de pro blematiek bij te dragen. Er zullen wel (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft met de Duitse Bundesliga-vereniging Eintracht Braunschweig overeenstemming bereikt over een transfer van middenvelder Peter Lübeke. De Duitser werd vier maanden geleden door Ajax overgenomen van het Spaanse Hercules Alicante. Lübeke, wiens vrouw in Amsterdam niet kon aarden is teleurgesteld dat hij geen vaste plaats in het basis-elftal van de landskampioen heeft kunnen veroveren en heeft mede daarom besloten om weer naar Duitsland terug te keren. Het transferbedrag dat Ajax ontvangen heeft is niet bekend gemaakt. JES (2 n.o.t.k. z.g.st., susstr el. Het geheim van Vultink schijnt hem te zitten in een oude keu. Vultink had de stok twee jaar geleden opgeborgen, omdat de top gebarsten was. Het was de keu, waar mee hij de meeste titels had veroverd. „Na de reparatie kon ik er niet lekker meer mee spelen”, zei Vultink, „ik liet er nog een keer een nieuwe top opzetten, maar be sloot hem toch te vervangen”. Deze zomer nam Vultink die oude keu weer eens ter hand. De oude vertrouwde keu gaf hem een prettig gevoel. Vultink besloot er in het seizoen, waarin het er voor hem toch niet zo op aankomt, maar mee te gaan spelen. In de eerste drie ronden ging' dat fantas tisch. Na twee overwinningen in zes beur ten op de eerste dag, vernietigde hij in de derde ronde Piet Vet in twee beurten. Vultink speelde alsof hij maanden aan één ULT 1 ;r moo kl. !3-322 <oop k lelijke in wei rijs f laadhi 1741. 127, r.pr. 7. Hai antpoe I00 S itlaat, PG Vi Tel. 02 Zwiers: „Die recente moeilijkheden bij St. Etienne tegen Manchester United speelden nog niet toen ik dit in maart op papier zette. Laat de sectie betaald voetbal van de KNVB nu maar eens beginnen, dan zijn we hier in elk geval op de goede weg.” LONDEN (AFP) De Britse minister van sportzaken, Dennis Howell, zal het bestuur van de Engelse voetbalbond (FA) uitnodigen voor een spoedvergadering, naar aanleiding van de incidenten die Engelse voetbalsupporters in Luxemburg hebben veroorzaakt bij de ontmoeting Luxemburg-Engeland. Tijdens en na deze wedstrijd, die telde in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap, werd door Engelse bezoekers in het stadion een schade aangericht, die rond de 60.000 gulden ligt. Howell zal aan de FA uitleg vragen, waarom zijn aanwijzingen ten aanzien van het vervoer van supporters (in dit geval ging het om 5000 mensen) niet gerespec teerd zijn. De minister gelooft dat de FA bij interlandwedstrijden verantwoordelijk is voor het gedrag van de supporters, ge lijk de clubs nu verantwoording dragen voor hun aanhangers. Howell zei in Lon den: „Het ziet er naar uit dat, eens te meer, onze aanbevelingen ten aanzien van de verkoop van toegangskaarten en de ver plaatsing van supporters niet zijn opge volgd”. Moet Nederland voorbeeld geven? (Van ónze sportredactie) SITTARD. Bram Geilman is gis teren door Fortuna SC gecontracteerd. De Roda JC-doelman heeft een con tract voor anderhalf jaar bij de Sit- tardse éerste-divisieclub getekend. Aanleiding voor deze onverwachte transactie is volgens Fortuna SC de ernstige achillespeesblessure van Jo van Sintfiet. Trainer Joop Casten- miller: „Met alleen Frits Smeets ach ter de hand is het te riskant om de competitie voort te zetten”. WIJCHEN. Het toernooi om het Ne derlands kampioenschap anker-kader 47/1 beloofde niet alleen kwaliteit op grond van aanwezige klasse, ook verras sende uitslagen behoorden tot de moge lijkheden gezien de geringe krachtver- schillen. De derde ronde in Wijchen, waar vrijdag het toeschouwersaantal verdub beld werd tot dertig, stond er bol van. Van de vier ongeslagen spelers van de eerste dag liepen er drie tegen een neder laag op. Bessems verloor volgens tradi tie van Steures, Van der Smissen van Sundquest en Van Deventer van Haver mans. Alleen een superieure Vultink bleef overeind. Hij won in twee beurten van Vet en scoorde een magnifieke serie van 299, nadat hij met één carambole van acquit was gegaan. (ADVERTENTIE) i/A de len, 11 tie 18. 68, i roes deweg De grooti rt garan Stalling Mr. Gooris gaf een gedetailleerd verslag van de feiten zoals ze zich hadden voorge daan in de week van 4 tot 11 april 1976. Hieruit zou moeten blijken dat Jurion zich als trainer van La Louvière had schuldig gemaakt aan het omkopen van de doelman van Berchem met het doel degradatie van zijn club te voorkomen. Mr. Gooris stelde duidelijk dat de initiatieven daarbij steeds van Jurion waren uitgegaan, en dat hij niet zoals zijn verdediger had bepleit, geprovo ceerd was door een politieman. De verdediger had overigens nogal wat kritiek op het feit dat Jurion tijdens de pleidooien van mr. Bevernage nu eens als amateur en dan weer als proftrainer werd afgeschilderd. „Of men nu als amateur of als prof omkoperij pleegt maakt niets uit voor het reglement”. Maar het belangrijk ste punt was dat de verdediger van Jurion niet moet proberen van het proces een aanklacht tegen de KBVB te maken.” Het is en blijft een omkopingszaak.” Fortuna SC ontkent bij monde van voorzitter mr. Paul Boels dat deze transfer ook maar iets te maken zal hebben met de affaire-Smeets (de For- tuna-goalie blunderde vorige week en kele keren op vreemde wijze en werd toen uit het veld gehaald). Boels: „Kijk, bij een transfer spelen altijd meer za ken mee. Maar het belangrijkste is de blessure van Jo van Sintfiet”. Bram Geilman (32), die na dit seizoen transfervrij zal zijn, is voor een schap pelijke prijs pakweg .A50.000 van Kerkrade naar Sittard verhuisd. Geil man, die sinds de komst van Jan Jong bloed niet meer bij Roda JC „aan de bak” kwam, staat morgen in het doel tijdens de ontmoeting VeendamFor tuna SC. I ig., 197 keuri /aste >3-337! oqies m< -, Gladhs laf 185, Bouvier i kaketoe i kaketoe if 300, an 400,- 0,-. Jongi 200,- (ooi 159-1291 s geopeni 3.00 uur Zwiers: „Ik ben ervan overtuigd dat er meer mensen naar de stadions zullen gaan als het geweld via dit systeem wordt be perkt. Afgelopen zaterdagavond hoorde ik Theo Koomen nog zeggen: we zitten hier in een akelig leeg stadion. Over Sparta had hij het geloof ik. Het betaald voetbal graaft zo zijn eigen graf. Ik ben zelf ook al in geen seizoenen meer geweest. De mensen blij ven niet weg omdat het spelpeil zou zijn gezakt, maar omdat ze met angst en beven naar het stadion toe moeten. Dan is de vrije zondagmiddag geen recreatie meer voor ze.” 0 0 0 0 0 MONTERREY (Reuter). Haiti heeft zijn tweede wedstrijd in het kwalificatietoer nooi van de Noord- en Middenamerikaan- se zone voor het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal gewonnen. Haiti versloeg voor 20.000 toeschouwers in de Mexicaanse plaats Monterrey Guate mala met 2-1, dank zij treffers van Leintz en Gerald. Voor Guatemala scoorde Mitro- vich. Bij de rust leidde Haiti met 2-0, onder andere dank zij het benutten van een straf schop. Kort na de hervatting miste Rivas voor Guatemala van de elfmeterstip. Door dit resultaat is Mexico, na twee wedstrij den, de enige ploeg in dit zeslandentoer- nooi (de winnaar gaat naar Argentinië) die nog geen puntenverlies heeft geleden. De stand is: Mexico Canada Guatemala El Salvador Haiti Suriname an, bj. 7

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15