FORMATIE WEER IN IMPASSE onn: koortsachtig eraad over eisen liegtuigkapers Wijsmuller biedt OIG ambulance aan Bing Crosby overleden PvdA-congres voor republiek, bestuur niet Neemt uzelf hetrisiko? Kunstijsbaan het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 3ó IJmuider Courant typoofbanh DE LEEUW SOETEMAN bv pARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023-317950 MAKELAARS LI nut, ’t OUDE BACKERSHUIS „VAN DER VOOREN” Kabinet of tijdbom agenda pagina Hembrug op 24 oktober weer in bedrijf Drie Neder landers Boeing Geen „meneer" en „mevrouw" meer in Roemenië Weinig verandering PvdA: Kerncentrales moeten dicht Japan Hongerstakers Avondschool VANDAAG IN j ZATERDAG IS OKTOBER 1977 (ADVERTENTIE) Michel van der Plas: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN winnende BW 2 E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container in 9 11 15 17 4 TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Weerrapporten Binnen- en buitenland2 3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws..4 5 6 7 Kunst13 Radio en televisie/Strips Economie Sport Kerkdiensten bezorgklachten maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur V EEN BEGRIP VOOR HAARLEM EN OMGEVING SINDS 1918 79 BROODSOORTEN f 1 f BONN/DUBAI. De Westduit- e werkgeversvoorzitter Hanns- lartin Schleyer en de 91 inzitten- en van de op de luchthaven van )ubai staande gekaapte Boeing- 37 van de Lufthansa zullen mor- jen (over het tijdsitp bestaat geen luidelijkheid, er wordt zowel over s morgens negen uur als ’s mid- lags één uur gesproken) worden loodgeschoten als niet aan de ei- en van de ontvoerders van Schleyer en de vliegtuigkapers Wordt voldaan. -wart nadarland Land van Saeftinge Kleine kerken naar nul-lijn Nederlandse straten in Berlijn Bastiaanse bassist f 10.000,-? f20.000,-? f 100.000,-? of meer? Voorkom dat u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: Umuider Courant 67ste jaargang no. 293 ■T iiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii (Zie verder pagina drie) (ADVERTENTIES) (Zie verder pag. 3) ADVERTENTIE) het van llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll .f; Dit betekent dat elf Baader-Meinhof- gevangenen en twee in Turkije gevangen zittende Palestijnse terroristen morgen hun „doel” moeten hebben bereikt. Dat doel is Vietnam, Zuid-Jemen of Somalië, zo staat in een ultimatum dat de Westduit- se regering gisteren via de Zwitserse advo caat Payot heeft ontvangen. Bovendien moeten de elf gevangen zittende Baader- Meinhof-leden elk een losgeld van 100.000 mark krijgen. Van de Turkse regering wordt een bedrag van 15 miljoen dollar geëist. De Westduitse regering heeft zich giste ren uitvoerig met het ultimatum bezigge houden. Gisteravond kwam de grote cri sisstaf bijeen. De regering in Bonn gaf geen commentaar op berichten als zou minister zonder portefeuille Hans-Jürgen Wischnewski naar Dubai zijn gegaan om contact met de kapers op te nemen. Mocht worden besloten op de eisen van de terro risten in te gaan, dan zullen vandaag al maatregelen worden getroffen. Nadat de terroristen de bevestiging heb ben gekregen dat op hun eisen is ingegaan, zal Hanns-Martin Schleyer binnen 48 uur worden vrijgelaten. Regeringswoordvoerder Klaus Bolling zei gisteren op een persconferentie dat men zich „zeer bewust is van de ernst van de situatie.” „Wij weten”, aldus Bolling, „dat wij onder de druk staan van een zeer ernstig gemeend ultimatum en zullen dien overeenkomstig handelen.” Weersverwachting KNMI tot vanavond De toestand van de passagiers in het gekaapte toestel is volgens functionarissen op de luchthaven in Dubai goed, al hadden de inzittenden van de Boeing wel een dag onder een verzengende woestijnzon achter de rug. Gisteravond zijn op verzoek van de kapers de tanks met kerosine gevuld. Van een mogelijk vertrek leek vannacht even wel in het geheel geen sprake. De kapers, twee Arabisch sprekende mannen, hebben gedreigd de gijzelaars te doden als de politie tegen hen in actie zou komen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Directeur mr. J. F. Wijs muller van het gelijknamige bergings- en sleepvaartbedrijf heeft gisteren tijdens een open dag in het nieuwe kantoorge bouw in IJmuiden nog eens een krachtig pleidooi gehouden voor de aanleg van de Voorhaven. Hij waarschuwde actiegroe pen die „zwanger zijn van de milieuge- dachte", conflicterende gemeente, provin cie en staat ervoor dat zij niet eindeloos kunnen blijven ruziën over de toekomst van het havengebied zonder dat daaraan blijvende en onherstelbare schade wordt berokkend. Na afloop van de plechtigheid maakten de aanwezigen gebruik van de mogelijk heid het gebouw te bezichtigen. Tevens werd men in de gelegenheid gesteld enke le bedrijfsfilms te zien die in het nieuwe magazijn werden vertoond. Een aantal bezoekers maakte een rondvaart met de havensleper Stentor. (OIG), als blijk van waardering voor de goede verstandhouding met de bevolking van Velsen. In zijn dankwoord liet de heer Dienaar duidelijk uitkomen dat de Stichting bij zonder is ingenomen met de nieuwe we gen. De ambulance zal worden ingezet voor de vakanties van de invaliden en voor allerlei uitstapjes. De PvdA-fractie, die vanwege het partij congres in Amsterdam vergaderde, ging unaniem akkoord met het voorstel van de informateurs. De fractie toonde zich ver heugd dat de 8-7-1-formule nu toch be spreekbaar is gebleken. Het deed de frac tie ook deugd dat de informateurs de ver kiezingsuitslag als leidraad voor hun be slissing hebben genomen. D’66 gaat tegen heug en meug akkoord met het voorstel. Fractievoorzitter Ter- louw vond de argumentatie van Verdam en Vrolijk erg mager. Hij zei van mening te zijn dat de hantering van een 7-7-2-verde- ling tot een stabieler kabinet zal leiden. Ook was niet voldaan aan de wens van D’66 dat Justitie naar een andere partij zou overgaan. In hun brief aan de fractieleiders had den de informateurs geschreven dat ze zo Van Agt zei gisteravond dat de informa teurs niet hebben gezegd dat hun voorstel voor een 8-7-1-verdeling een eindvoorstel was. Hij zou het toejuichen als er andere voorstellen zouden komen. HEMBRUG (ANP) De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat de Hembrg maandag over een week weer hersteld zal zijn. Donderdag, vlak nadat de brug was aangevaren, werd nog rekening gehouden met een reparatietijd van acht weken. De NS streven er naar op 24 oktober het treinverkeer weer normaal te doen verlo pen. Tot die tijd zal al het treinverkeer op de brug over één spoor worden geleid. De diensten tussen Amsterdam en Enkhuizen zullen normaal verlopen. Tot 24 oktober zal de stoptrein tussen Alkmaar en Am sterdam maar tot Zaandam rijden. De diensten Amsterdam-Zaandam en de In tercity Amsterdam-Alkmaar komt tot 24 oktober te vervallen. Reizigers van en naar Alkmaar kunnen zonder bijbetaling over Haarlem reizen. Droog en vrij zonnig maar in de ochtend eerst nog op diverse plaat sen mist. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Maxima rond 15 gr. maar in hardnekkige mistge- bieden enkele graden lager. AMSTERDAM (ANP). Het congres van de PvdA vindt dat de bestaande kern centrales moeten worden gesloten, dus ook die in Dodewaard en Borssele. De socialisten hebben dit met geringe meer derheid gisteren besloten tegen de zin van het partijbestuur in. Het partijbestuur had liever een formulering gezien met daarin de zinsnede: „Geen uitbreiding van het gebruik van kernenergie.” Zie verder pag. 3 AMSTERDAM (ANP) Het PvdA-par- tijbestuur heeft gisteravond een verkla ring uitgegeven waarin het afstand neemt van de uitspraak van het PvdA-congres dat Nederland een republikeinse staats vorm moet krijgen. Terlouw toonde zich verbaasd over het voorstel. Hij zei uit de toon van de brief op te maken dat de informateurs echt niet aan een andere formule denken. Terlouw zei zich verwonderd te hebben over het tijdstip van het voorstel van de informa- teurs. „Tegen de achtergrond van het PvdA-congres schiet mijn wijsheid tekort om deze timing te begrijpen.” Volgens een aloude filosofie is het woord .nooit” noch in de liefde, noch in de poli- iek geldig. Om bij het laatste onderwerp e blijven: die filosofie moet wel echt waar ijn, als men bekijkt wat er op dit ogenblik net de kabinetsformatie aan de hand is: De nieuwe informateurs Vrolijk en Ver lam hebben zeer snel gewerkt, maar dan ok eigenlijk niets anders gedaan dan wee als „onaanvaardbaar” gebrandmerk- e formules in één voorstel aan elkaar te oppelen. Zij hebben blijkbaar gerede- eerd volgens de formule dat tweemaal nooit” de weegschaalnaald in het midden p „ja” doet stilstaan. Een gewaagde for- I luie, maar als zij blijkt te werken komt er j lisschien een kabinet uit. De vraag is ehter of voor dit karwei twee commissa- issen van de koningin onontbeerlijk /aren. Hoe de afloop van de informatiepoging Ier twee commissarissen ook zal zijn, het taat nu voor iedereen wel vast dat er ten lanzien van de in discussie zijnde stand- lunten en de al of niet verenigbaarheid iaarvan niet verder meer geïnformeerd Jehoeft te worden. De CDA-PvdA-coalitie is als prototype uitputtend getest. Nog rerder analyseren zou alleen maar bela chelijk worden en dan zou inderdaad de kritiek van oud-senator Van Riel enige zin kunnen krijgen. Maar die onmogelijkheid beeft de koningin waarschijnlijk al eerder beseft dan Van Riel. Het „door de kiezer geëiste” kabinet moet nu onverwijld van de baan óf tot stand komen en gaan werken. Als het nderdaad meer een tijdbom dan een kabi net zal zijn zoals in Den Haag door deskundigen van uiteenlopende herkomst wordt gevreesd zal dat spoedig genoeg blijken. Een explosie kan zowel verwoes tend als verhelderend werken. Primaire landsbelangen zullen dan nog meer schade oplopen dan door de vertraging in de aan- Pak al het geval is, maar men zal dan tenminste eindelijk beseffen wat in Neder land op het gebied van de politieke coördi natie mogelijk en totaal onmogelijk is. Wat te kiezer in ieder geval duidelijk wél ge wild heeft is: behoorlijk geregeerd te worden. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Ik wou dat ik nog worden kon, en nooit meer was. Op het vliegveld van Dubai wordt voedsel aan boord van het donderdag gekaapte Lufthansa-vliegtuig gebracht. Terwijl het in de meeste landen ter wereld slecht gaat met de economie, heeft Japan een groot overschot op de betalingsbalans. Hoe kan dat? On ze medewerker De Kok was in Japan en heeft getracht te doorgronden hoe de bewoners van Nippon zo stevig overeind zijn gebleven in de econo mische malaise van dit moment. Met name het Japanse ministerie van handel en de beschermende invloed daarvan neemt hij onder de loep. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kabinetsformatie is gisteren weer in een ernstige impasse geraakt: het CDA heeft het voorstel van de informateurs Verdam en Vrolijk om de PvdA in het nieuwe kabinet acht zetels te geven, het CDA zeven en D’66 één, vierkant van de hand gewezen. In Den Haag verwacht men nu dat de informa teurs nu de volgende week de formule 7-7- 2 zullen voorstellen. Het verschijnsel van de hon gerstaking komt steeds meer in de openbaarheid. Hoe rea geert men daarop bij de gevan genisleiding, bij de medici. En wat vindt men er buiten de gevangenis van? Wat moeten we met de hongerstakers? De Roemenen moeten elkaar niet langer meer aanspreken met „meneer”, „mevrouw” of „juf frouw”. Daartoe heeft president Nicolae Ceausescu persoonlijk op dracht gegeven. Volgens het officiële persbureau Agerpress zei de president in Boe karest dat de Roemeense samenle ving niet meer is ingericht op de begrippen die achter deze woor den stonden en dat alle Roemenen nu gelijk zijn. De normale aan spreektitel zou nu „kameraad” moeten zijn. „Als iemand vindt dat hij een ander niet met kameraad kan aanspreken, zou hij het woord burger moeten gebruiken, en niet meneer”, zo voegde Ceausescu er aan toe. Onder de 91 inzittenden van het vliegtuig bevinden zich drie Nederlan ders: de 22-jarige stewardess Elise van der Eist, woonachtig in Palma de Mallor ca, en een verloofd paar uit Nijmegen, de 24-jarige dienstplichtige militair Gerrie Wetenkamp en de 20-jarige telefoniste He lena van Dreumel. MADRID (UPI/Reuter). De Ameri kaanse zanger-acteur Bing Crosby is giste ren op 73-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden tijdens het spelen van een partijtje golf in Madrid. Volgens een zegs man van de golfclub zakte Crosby plotse ling ineen. Hij werd met spoed naar een ziekenhuis in de Spaanse hoofdstad Ma drid vervoerd, maar was bij aankomst daar al overleden. Crosby bracht in Span je een vakantie door. I ucii ue xiixux inetLïrLii a gcsviu even ucxl snel met hun voorstel waren gekomen om dat ze ervan overtuigd waren dat „vier en een halve maand na de verkiezingen het land op de korst mogelijke termijn een volwaardig parlementair meerderheidska- binet nodig heeft.” spaarspecialisten sinds 1817 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zeer onvoorziene om standigheden voorbehouden opent de Kunstijsbaan Kennemerland bij de Weste lijke Randweg vanmiddag om 14.00 uur de poorten om de eerste schaatsliefhebbers te ontvangen. Een keuring, gisteravond laat, bood gunstige perspectieven. Voorzitter Jan de Korte van de Stichting Kunstijs baan Kennemerland ging er vanuit dat de Haarlemse kunstijs-primeur vanmiddag een feit is. -r-— Het aantal mensen, dat aan een avond school studeert, wordt steeds groter. Het is een zware opgave om na een dagtaak nog eens in de schoolbanken te gaan zitten tot ’s avonds laat. John Stroetenga toog op pad en stapte een avondschool binnen. Hij sprak met de directeur van het Erasmuscol- lege en zo maar een cursist. „Waar wij behoefte aan hebben is een stal van trekpaarden die hun energie put ten uit de diverse takken van bedrijf. De diversificatie kan worden gestimuleerd door een voorhaven die faciliteiten biedt voor een hele stalhouderij zonder dat wij in de mest behoeven te verstikken. Onze moderne technologieën kunnen daarvoor een waarborg zijn”, aldus de beeldspraak van mr. Wijsmuller. Ten overstaan van ongeveer 150 geno digden, merendeels zakenrelaties uit de IJmond, bood de heer Wijsmuller vervol gens een rolstoelambulance aan aan be stuurslid J. Dienaar van de Stichting Ont spanning Invaliden en Gehandicapten Het CDA had gisteren maar korte tijd nodig om tot een afwijzing te komen. Al leen het fractiebestuur vergaderde ander half uur over het voorstel van de informa teurs. Bijeenroepen van de gehele fractie werd niet noodzakelijk geacht. Voornaam ste argument van CDA-leider Van Agt is dat een zetel meer voor de PvdA geen recht doet aan de verkiezingsuitslag. In zijn brief aan de informateurs herinnert Van Agt nog eens aan de brief die hij de toenmalige formateur Den Uyl op 15 juni schreef. Daarin sprak hij al de mening uit dat de formatie niet zou kunnen slagen als de PvdA en het CDA niet evenveel zetels zouden krijgen. Dat standpunt zou hij in geen enkel stadium van de formatie ver laten. Het congres deed deze uitspraak, die in het nieuwe beginselprogramma is opgeno men, na drie stemmingen; de verschillen tussen voor- en tegenstanders waren uiterst klein. Het voorstel zich uit te spreken voor een republikeinse staatsvorm was afkomstig van de afdeling Koog-Zaandijk. Deze afde ling stelt zich op het standpunt dat in een samenleving die op democratisch-socialis- tisch beginselen is gebaseerd, het staats hoofd moet worden gekozen. In zijn verklaring zei het partijbestuur: „Wij socialisten zijn diep in ons hart tegen erfelijk leiderschap. Het partijbestuur acht het niet opportuun dat in een begin selprogramma vast te leggen. Het congres besliste anders. Natuurlijk betekent dit niet dat de PvdA in haar politieke opstel ling op korte termijn tot een andere opstel ling met betrekking tot dit punt zal komen. Koningin Juliana verdient ons aller ach ting en we hopen haar nog’ lang als konin gin te houden”. 3 8, i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1