JAN ALMA Voetbal in VS is meer vendelzwaaien NEDERLAND IN POULE A door Jan Blijboom Vlagsignalen Primaire kleuren Blote benen Té jong in e OP 28, 29 EN 30 OKTOBER staat het Nederlandse zaalhandbalteam dames voor de zware opgave in Boedapest te laten zien dat het tijdens een vierlanden- oernooi (met Hongarije, Oost-Duitsland en Frankrijk) niet uitsluitend meedoet >m een figurantenrol te vervullen. En nauwelijks een maand later prijkt op de ivedstrijdkalender een dubbelinterland tegen (opnieuw) de Hongaarsen, die tot je sterksten van de wereld mogen worden gerekend. De zaalhandballiefhebbers kunnen deze opvatting in Roermond en Dordrecht (respectievelijk 23 en 24 november) aan de werkelijkheid toetsen. Na deze krachtmetingen moet de nationale damesselectie dan geconcentreerd toeleven naar het toernooi om de wereldkampioenschappen groep B dat van 3 lot 10 december in West-Duitsland wordt gehouden. Een uitermate belangrijke strijd, omdat Nederland daar met een (eigenlijk té) jonge ploeg zijn positie in de J-categorie zal moeten zien te continueren. Een positie waaraan overigens méér gaarde mag worden toegeschreven dan de letter B wellicht suggereert. Elders ip deze pagina zal dit worden toegelicht. Een van de verantwoordelijke mensen die de ploeg in technisch en tactisch ipzicht zo weerbaar mogelijk tracht te maken is de Hagenaar Jan Alma (43), jarenlang trainer van de nationale kampioensploeg Idem/Hellas, welke club hij lan het eind van dit zaalhandbalseizoen gaat verlaten. Jan Alma, een realist die het als oefenmeester van de nationale selectie uitstekend naar zijn zin heeft en van harte hoopt dat hij met deze groep heel wat jaren de kans krijgt internatio naal te groeien. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiinNmiiiiitiifiiiittiiititiiiitttftitiiftttitnitttittitttitrtttiiitttitittiiti Handbalsters regel- moeten zich 1 laties handhaven in de B-g-roep aar en ten bi vrije schop tot gevolg hebben, etcetera. Het stadion van New York Cosmos immer neels- Jie in teur. ver- van ipoort. 7 haven voor üng, Maar waarom alleen in samenhang met een clubtrainerschap? Zou het voor de nationale selecties, dus inclusief de jeugd, niet veel gunstiger zijn als een oefenmees ter zich uitsluitend met haar zou kunnen bezighouden? Jan Alma: „Allereerst heb ik helemaal geen ambitie om me slechts tot nationale selecties te beperken. Dat zou betekenen dat ik eens in de drie a vier weken met trainen in actie zou komen. Verder zou ik me dan met boeken lezen of zo bezig moeten houden. Niets voor mij. Ik ben gewend wekelijks actief te zijn. Daar in de praktijk, doe je ervaringen op. Kortom, ik ben gewoon té dynamisch om zo’n functie te ambiëren. Dat een combinatie club/nationaal team niet ideaal is, daarvan hoeft Jan Alma nauwelijks te worden overtuigd. En terug blikkend op periodes onder leiding van full-timers als Jaroslav Mraz en Heinz Henneberg kunnen diverse punten wor- Nu de vice-voorzitter van New York Cosmos, dat door Pele aan te kopen het Amerikaanse volk in luttele jaren voet- balminded heeft gemaakt, afgelopen woensdag in Rio de Janeiro officieel bekend heeft gemaakt dat zijn club zowel Rivelino als Gerd Muller en Jo han Cruijff wil kopen, wordt het tijd dat we ons even in het Amerikaanse voetbal gaan verdiepen, dat overigens niet verward dient te worden met het Amerikaanse football. Dank zij Ruurd Edens uit Spaamdam, die in Amerika de laatste wedstrijd van Feyenoord- midvoor Clyde Best voor Portland Timbers zag, beschik ik over het offici eel programma van 44 pagina’s dat bij de wedstrijd Dallas Tomado-Portland Timbers gratis werd uitgereikt. Welis waar worden 24 van die'44 pagina’s gevuld met advertenties, maar er blij ven dan toch nog 20 pagina’s over voor allerlei relevante zaken. Het blad heet „Tornado Soccer”, en voert de slogan „It’s a kick in the grass”, ofte wel „Het is een schop in het gras”. Maar omdat je ook een geweldige „kick” kan krij gen als je „grass” rookt (ofte wel mari huana), is het duidelijk dat met deze slagzin gepoogd wordt het voetbal tot een verslavend genotmiddel te maken voor soccer-addicts. Om dezelfde reden heeft Gunter Grass zulke hoge oplagen in Amerika, maar dat is weereen ander chapiter... Laten we eerst even de opstellingen bekijken, en daar bijvoorbeeld de spe ler Bob Hope van Dallas Tornado uit pikken. Een bekende naam tenslotte in Amerika. Hij staat als volgt vermeld: 8, Bob Hope, MF, 5-8, 155, 33, 2, British. den aangestipt die pleiten voor het op nieuw aanstelling van zo’n figuur. Met name Jaroslav Mraz heeft in zijn jaren het dames- en herenhandbal impulsen gege ven die bijzonder inspirerend hebben ge werkt zowel speeltechnisch als organisato risch. Zegt Jan Alma: „Mraz heeft in feite de voorpostgevechten met de leidinggevende bondsmensen geleverd, waardoor zijn op volgers het duidelijk makkelijker hebben gekregen. Mraz was een geweldige vak man. Ik heb in ieder geval veel van hem geleerd. Hij deed zo ongeveer alles, van trainen tot het opleiden van bondoefen- meesters. Hoe die het vol heeft gehouden is me nog altijd een raadsel”. Maar goed, een full-time trainer voor de dames en de heren. Waar haal je die van daan? Vervolgt Jan Alma: „We moeten er van uit gaan dat een beperkt budget voor zo’n functie voorhanden is. Automatisch ga je dan zoeken in Oost-Europa waar tevens de beste vakmensen werken. Ge steld dat er iemand wordt gevonden. Dan krijg je te maken met zijn beperkingen. Rang en legemummer, zo te zien. De 8 slaat op zijn rugnummer, Bob Hope is zijn naam, MF betekent Midfielder (of te wel middenveldspeler), 5-8 is zijn t lengte (met 6-2 ofte wel 6 feet 2 inches was Clyde Best de langste speler in die wedstrijd), 155 (pounds) is zijn ge wicht, 33 is Bob Hopes leeftijd en die 2 is het aantal jaren dat hij voor Dallas Tornado speelt. Daarvoor speelde hij overigens 17 jaar in de Engelse league en was hij Schots international. De meest curieuze bladzijde van het officieel programma is gewijd aan de verklaring van de vlagsignalen. De in leiding luidt aldus: En dan volgen al die vlagsignalen, die ik voor alle zekerheid maar aan u doorgeef voor het geval vice-voorzitter Rafael de la Sierra van New York Cos mos gelijk krijgt („wij zullen Cosmos tot een van de beste ploegen in de wereld maken”) en Cosmos over een of twee jaar tegen Ajax komt spelen (ik bedoel natuurlijk AZ’67). We beginnen met de „major fouls” ofte wel de „ern stige overtredingen”: Nederland is voor de komende we reldkampioenschappen B-groep inge deeld in poule A met Noorwegen, Spanje en het organiserende land West-Duitsland. Er zijn in totaal vier poules, waarvan de nummers één en twee overgaan naar een finalepoule. Deze acht ploegen binden vervolgens met elkaar de strijd aan om de plaat sen één tot en met vijf, die recht geven op deelname aan het toernooi om het A-wereldkampioenschap, dat in 1978 in Tsjecho-Slowakije wordt gehouden. Voor dit „toernooi der grootmachten” zijn Hongarije, Rusland, Tsjecho-Slo wakije en Oost-Duitsland op grond van eerder geleverde prestaties al ze ker van deelname. Tenslotte wordt de Rode vlag ge toond als er sprake is van buitenspel, dus als een speler zich binnen de 35 yards-lijn bevindt en niet minstens twee tegenstanders dichter bij de doel lijn zijn op het moment dat de bal gespeeld wordt, terwijl de Blauw-Wit- Blauwe vlag wordt gehesen zodra er een hoekschop moet worden genomen. V begrijpt dat de Amerikanen de eerste jaren nog niet aan het kijken naar het voetbal zelf zullen toekomen. Over deelname aan een zogeheten toer nooi om de wereldkampioenschappen B- groep wordt uit onwetenheid nogal eens geringschattend gesproken. Ten onrechte, want in poule B van die groep zit Joegosla vië A dat in genoemd toernooi de Olympi sche kampioen Rusland met liefst 31-16 versloeg. Dat is in het Russische kamp als een bom ingeslagen. En de internationale handbalwereld stond bij het vernemen van die uitslag compleet op haar kop. Begrijpelijk dat West-Duitsland, toen het als gastland van de WK, straks in decem ber, mocht kiezen in welke poule het inge deeld wilde worden, Joegoslavië haastig uit de weg ging. Het werd poule A met Nederland, Noorwegen en Spanje. Jan Al ma hierover: „Jammer. Want als West- Duitsland een andere keus had gemaakt zouden we op rozen hebben gezeten omdat Spanje kloppen zéker een haalbare kaart is, terwijl Noorwegen recentelijk een ne- derlaag tegen ons heeft geleden. Maar goed, een tweede plaats zou dan in ieder geval binnen bereik hebben gelegen. Nu met West-Duitsland zal het een hard ge vecht worden om het te halen. We gaan er naar toe met de bedoeling ons in de B- groep te handhaven. Er moet voorkomen zien te worden dat we naar de C-groep afglijden. Over misschien een kans om de A-poule te halen wil ik niet praten. Die is nihil. Gewoon uitgesloten. Daar ben ik heel nuchter in. Zoiets is trouwens tegeno ver de meisjes die natuurlijk weten hoe de krachtsverhoudingen liggen niet te verko pen. Ik begin er niet eens aan”. In dit verband is het ook belangrijk te weten dat Jan Alma een ploeg onder zijn hoede heeft die eigenlijk té jong is om het grote internationale werk alleen al fysiek aan te kunnen. Jan Alma: „Veel meisjes hebben bij gebrek aan beter enigszins ten oprechte een plaats in de nationale selec tie. Het zou voop de hele ontwikkeling veel beter geweest zijn als ze deel uitmaakten van Jong Oranje. Die belangrijke fase hebben ze overgeslagen. Maar hoe dan ook, ik werk nu anderhalf jaar met deze ploeg en heb er het volste vertrouwen in. Er zit beslist klasse in, zoals bijvoorbeeld de doelverdedigster Jenny Roggen van het Sittardse DVO. Een sublieme keepster. En Nel Martens en Hannie de Kok behoren tot de beteren, zonder daarmee de anderen tekort te willen doen. Allemaal vormen ze een fijne groep die bereid is tot op de bodem te gaan. En als dat gebeurt ben ik dik tevreden”. k i 14.00 srdam MTS-E teen t- en limburger is (toevallig) géén verenigings- gebonden trainer. Jan Alma laat er geen twijfel over be staan dat het straks in Boedapest en West- Duitsland wel zal lukken om optimaal te kunnen functioneren. Hierover: „Er is na melijk van lieverlee een erg prettige werk situatie binnen de selectie onstaan, omdat we beschikken over een begeleidingsteam waar niets op aan te merken valt. En dan noem ik allereerst de organisatorische be geleidster Wil van Draanen, vroeger een van de stuwende krachten bij het Amster damse AMC/Niloc. Wat zei allemaal doet is geweldig. Ver der Frans Ammerlaan die regelt wat er geregeld moet worden vanuit zijn functie op het bondsbureau. Hij zal straks als delegatieleider optreden. En dan, niet te vergeten, Sylvia Jonker, voorzitster van de commissie wedstrijdwezen. Tussen ons al lemaal klikt het. Daardoor kan ik me volle dig op mijn eigen werk concentreren en hoef me niet et allerlei andere zaken, die in een groep spelen, bezig te houden. Op die manier is het mogelijk de dubbelfunctie club/nationaal team uit te oefenen. De tweede man moet meer gezien worden als een plaatsvervanger bij ziekte van mij of anderszins”. Maar als leraar lichamelijke opvoeding, aan de Hugo de Groot-scholengemeen- schap in Den Haag zou tijdgebrek toch denkbaar kunnen zijn. Glundert Jan Al ma: „Kijk, het plezierige in mijn situatie is dat ik een rector heb die mij altijd terwille is als ik vrij vraag voor het handbal. Gran dioos. Anders zou het inderdaad nauwe lijks of helemaal niet te doen zijn”. Het vier-landentoernooi in Boedapest, een aangelegenheid waaraan de Neder landse dames zich lelijk kunnen vertillen? Volgens Jan Alma moet men er van uit gaan dat het een nuttige test-case voor de WK is zonder dat daaraan vérgaande con clusies mogen worden verbonden. Hele maal onwennig staat Oranje niet tegeno ver dit soort krachtmetingen, want in juni van dit jaar werd in Joegoslavië een zes- landentoernooi gehouden dat Nederland achter Rusland, Polen, Joegoslavië A en Hongarije maar vóór Joegoslavië B een vijfde plaats opleverde. Dus toch een figu rantenrol? Jan Alma ontkent dit in alle toonaarden en wijst op de grote sensatie van dit toernooi toen Nederland de Russi sche dames een ruststand van 8-8 had den af gedwongen. Alma, grinnekend: „Ik ben toen naar de arbiter toegestapt om te vragen of we er niet mee konden stop pen. En van Joegoslavië B wonnen we toch maar met 18-13” En dan ernstig: „Alleen al déze wapenfeiten hebben ons in Joegoslavië een opmerkelijk goede pers opgeleverd. Totaal bezien ben ik over de verrichtingen van de ploeg dan ook erg tevreden geweest. Ja, natuurlijk zit ik met de meisjes liever hoger, maar wat wil men. Het verschil in aanpak tussen die landen en het onze is bekend. En dan moet je voldaan zijn als het hoogst bereikbare is gehaald”. en tot aanmoedigingen te verleiden. Nu het voetbal is ingevoerd voorspel ik dat niet langer de rol van majorette het ideaal van elk Amerikaans meisje zal zijn, maar de rol van vlaggenist op het voetbalveld. Ik geef toe, voorlopig wordt de vlag alleen maar sober ge toond, en kunnen de Amerikanen in hun programmablad na lang zoeken de bijbehorende overtreding vinden, maar in de toekomst zullen ook die verkla rende vlagsignalen natuurlijk door de majorettes worden overgenomen, en zal men niet langer de spelers en de scheidsrechter toejuichen of uitjou wen, maar de majorettes met hun vlagsignalen. Want zij zullen de eigen lijke hoofdpersonen worden! STOPPER Voorlopig is voetbal voor hen een ver edelde vorm van vendelzwaaien, met als bijzonderheid dat de vendelzwaaier draadloos bestuurd wordt door 22 spe lers en een scheidsrechter. U weet van films en tv-series hoe het in Amerika toegaat bij baseballwedstrijden en footballgames en basketballmatches: kleurig uitgedoste meisjes met blote benen en hoge mutsen volvoeren al dan niet met vlaggetjes ingewikkelde, tus sen ballet en taptoe zwevende patro nen om de toeschouwers op te zwepen Wie zich al achtentwintig jaar lang bezig houdt met trainen en coachen van handbalsters (eerst uitsluitend veldhandbal en in een later stadium het meer spectaculaire zaalhandbal) weet om een gewaagde beeldspraak te gebruiken „waar Abraham de mosterd haalt”. Met Zijne Eminentie Jo Gerris, de rondborstige Limburgse trainer/coach van het internationale vermaarde Mora/ Swift uit Roermond behoort Jan Alma tot een van de meest vooraanstaande en geroutineerde oefenmeesters die er in het Nederlandse dameshandbal te vinden zijn. Want de manier waarop deze Hagenaar vanaf 1958, te beginnen bij de aspiranten, in Idem/Hellas een goede basis heeft gelegd die tenslotte is uitgemond in een ijzersterk nationaal kampioenschap is tekenend voor de vakkundige en weloverwogen manier waarop Jan Alma te werk gaat. Daarom was het eigenlijk de gewoonste zaak van de (handbal)wereld dat de bond hem ruim een jaar geleden aanzocht om naast Idem/Hellas de nationale selectie onder zijn hoede te nemen. Een verzoek waaraan hij graag gevolg gaf, met déze restrictie dat hij het alleen als verenigingsgebonden trainer zou doen. Hier Jen Alma tijdens een trainingsavond bij zijn vereniging Idem/Hellas, waarvan het eerste elftal nationaal kampioen is. Van links naar rechts Ellen de Jong, Anja Vink, Ingrid van Koppen en Anja Reinders Vervolgens wordt gemeld dat al deze ernstige overtredingen een directe Bijvoorbeeld: ze mogen van hun autoritei ten slechts één of twee jaar blijven. Ver der: hun aanpassingsmoeilijkheden met de Nederlandse mentaliteit die hemels breed verschilt met hun opvattingen over het bedrijven van topsport. Bovendien krijgen ze te maken met minder mogelijk heden die geselecteerden hier hebben om centrale trainingen te volgen. Want reken er op dat én Mraz en, hoewel in iets minde re mate, Henneberg het zeker in het begin erg moeilijk hebben gehad.” Dit zijn enkele overwegingen die het Nederlands Handbal Verbond er toe heb ben gebracht in eigen kring naar een zo goed mogelijke oplossing te zoeken. Want, zo redeneerde men bovendien, de Neder landse trainers moeten nu inmiddels wel zó ver zijn dat vier man het nationale- selectiegebeuren kunnen runnen. Door het enige tijd geleden wegvallen van oud-doel- man George van Noessel stond Jan Alma als trainer nog alleen. Bij de heren dit even terzijde zijn Jan Tuik en Jo Maas het verantwoordelijke duo. Maar juist dezer dagen is bekend gewor den dat Ton Velraats als tweede oefen meester naast Jan Alma is aangesteld. De „Voetbal is een spel van voortduren de, vloeiende acties. Het spel wordt na menige overtreding hervat zonder dui delijk signaal of klaarblijkelijke inter ruptie door de scheidsrechter. De vol gende verklaring van iedere beslissing van de scheidsrechter is bedoeld om je het spel beter te laten begrijpen. Deze beslissingen zijn in kleur gecodeerd met een overeenkomende vlag die ge toond zal worden in de Haggar Hints Loft, de noord-oost hoek van het stadi on direct na de beslissing van de scheidsrechter. KIJK NAAR DE VLAG”. (Blauw-Geel) Het trappen of een po ging tot het trappen van een tegen stander. (Rood-Geel) Bovenop een tegenstan der springen. (Rood-Geel-Groen) Ruw of gevaarlijk attaqueren van de tegenstander. (Rood-Wit-Blauw) Aanvallen van achteren, tenzij de tegenstander ob structie pleegt. (Rood-Wit) Slaan of een poging tot slaan van de tegenstander. (Rood-Wit-Rood) Het vasthouden van de tegenstander. (Zwart-Wit-Zwart)Het duwen van de tegenstander). (Groen-Geel) Hands (in het Ameri kaans „handball”). Geldt van de schou der tot de hand behalve voor de goal keeper in het strafschopgebied. -ü- JAN ALMA, trainer/coach van de natio nale dames-zaalhandbalploeg. Met een vierlanden-toernooi in Boedapest, een dub- bel-interland tegen Hongarije én het toernooi om de wereldkampioenschappen B-groep wachten hem en zijn meisjes nog dit jaar inspannende dagen De vlagsignalen vanuit de noord-oost hoek van het stadion die de minder ernstige overtredingen begelei den en verklaren zien er als volgt uit: (Wit) Gevaarlijk spel. (Blauw) Aanvallen als de bal buiten speelbereik is. (Geel) Obstructie. (Groen)Het aanvallen van de keeper, tenzij deze: a. de bal vasthoudt, b. obstructie pleegt, c. buiten zijn doelge bied is. (Oranje) De keeper loopt meer dan 4 passen met de bal. Tijdrekken. -e

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33