met gezamenlijk programma n COLLEGE VOELT NIETS VOOR PLAATSING VAN GLASCONTAINERS ONDANKS VOLBOUWEN VAN PLAN NEKSLOOT 1 HERFSTVAKANTIE EN KINDERBOEKENWEEK Bibliotheken en buurthuizen fembrandt t.5 «J 9 iel /O REMBRANDT'S ETSEN BRINK Luchtverwarming f I? Jac. Tabak hanteerde kwart eeuw voorzittershamer eren Eerder gedane verzoeken afgewezen De Schuilhoek De Zandkraai f24,50 Noorderveld en. int u >eft d de op ïlem andei Wijk aan Duin die zere un rge- n zii De Werf Dc Jansheeren d’Evelaer Voor ouders st u n vai tak id ere r- n ee “man emai Lichtboei Bibliotheken Zwemmen voor ouderen nu ook op vrijdag OW// I ZATERDAG i inu loed REMBRANDT Alle etsen op ware grootte Alle etsen wiv Rembrandt afbeeld op ware grootte LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V. - HEERHUGOWAARD De SchanS volgende programma: maandag HEEMSKERK. De woning bouw in Neksloot heeft de Heemskerkse woningzoekenden weinig soulaas geboden. Hoewel binnen het nieuwbouwplan vele gezinnen aan een nieuwe woning konden worden geholpen, terwijl via de doorstroming anderen weer gelukkig konden worden ge maakt met een bestaand huis, vermeldt de lijst van geregi streerde woningzoekenden mo menteel toch een paar honderd namen méér dan voordat de bouw in Neksloot van start ging. Het structurele woningtekort is met andere woorden blijven bestaan. j VvZ BEVERWIJK-HEEMSKERK welzijtg i (ADVERTENTIE) Maand idag 111 theek, W Aantal woningzoekenden m noscoop, 1 Heemskerk blijft toenemen (ADVERTENTIE) maandag! ie wijk va rompstrai elsen-Zui 14 00-17J Geslotei g gemen| mderdai lorlichti chtend i luiden. 1 Maandag 2 uur: filmvoorstelling; dins dag om 10 uur muurkrant maken en om 2 uur speurtocht met opdrachten. Woensdag om 2 uur kunnen de kinderen verschillen de druktechnieken leren, zoals linoleum ,5- Het thema van de kinderboekenweek is dit jaar: „Wat je droomt dat ben je zelf”. Bibliotheken en buurthuizen haken met een veelzijdig programma van activiteiten in op dit thema. snijden, aardappelstempelen, enzovoort met de bedoeling zelf een prentenboek te kunhen maken. Donderdag om twee uur: boekenruilbeurs. Vrijdag, eveneens om twee uur vossenjacht en zaterdag 22 okto ber van 9.30 tot 11 uur dieren, poppen en boekenfiguren maken van schuimrubber. Alles kost een gulden. Maandag: kleuterochtend; 's middags vossenjacht; dinsdag: toneeldag waarop de kinderen met elkaar een droomwinkel maken; woensdag: kleutermiddag: don derdag boekendag. Per 20 september 1977 telde Heemskerk 1268 woningzoekenden voor een huis in de huursector. Als gegadigden voor een koopwoning staan daarnaast nog eens zo’n 1200 personen ingeschreven. De wo ningzoekenden in de huursector laten zich, inclusief de economisch gebondenen en kandidaten met een medische en/of sociale indicatie, in de volgende catego rieën onderverdelen: De vragen dienen de morgen voor de raadsvergadering schriftelijk bij B. en W. binnen te zijn, die dan alle tijd hebben een kort antwoord te produceren. Drs. A. Eiff van de VVD toonde zich in de juni-raad al bezorgd over het lang uit blijven van de definitieve afrekening van de stichtingskosten van De Nieuwe Slof. Donderdagavond vroeg hij het college of het stuk reeds binnen was en wanneer deze afrekening in de raad behandeld zal worden. Wethouder ir. J. Camfferman kon hem gerust stellen. De afrekening was binnen en mogelijk dat in de november- raad de hele zaak ter sprake kan komen, waaruit zal blijken hoeveel De Nieuwe Slof méér heeft gekost. Een tweede vraag van drs. Eiff handelde over het verzoek van de werkgroep milieu van de Federatieve Vrouwenraad Bever wijk aan het college om bij drukke ver- Met ongeduld wacht de gemeente Heemskerk op de beslissing van Provinciale Staten over het al dan niet toestaan van woningbouw op het Nooderveld. De luchtfoto van het omstreden gebied tussen Heemskerk en Uitgeest is van fotopersbureau C de Boer uit Haarlem. woningen beschikbaar. Heemskerk op haar beurt krijgt hooguit een derde deel. Bij het 10-jarig bestaan kreeg het be- stuür van de leden en donateurs een eigen verenigingsvlag. Enkele jaren daarna brak de oorlog uit en begon er voor de vereniging een moeilijke tijd. Omdat het bestuur niet van plan was aan de hand yan de Duitsers te gaan lopen, kon de vereniging niet meer in het openbaar komen en moest onder duiken. De leider, de heer Nieuwenweg, bleef trouw zijn lessen geven, inde de contributie en droeg die af aan het be stuur. Zo bleef Hercules draaien. Tref fend in Hercules was en Is dat, van het begin af aan, gereformeerden en her vormden altijd op de prettigste manier hebben samengewerkt. Hercules heeft de oecumenische gedachte in praktijk gebracht. Na de oorlog ging de vereni ging een tijd tegemoet van steeds toene mende bloei. Het ledental groeide regel matig, er kwam een tamboerkorps en ook een oudercommissie. Het tamboerkorps werd bij vele gele genheden het naamkaartje van Hercu les. Vooral in de zestiger jaren kreeg het korps onder de bezielende leiding van Jan Niesten grote bekendheid. Het is nu erg druk geworden op de donderdagmiddag en daarom is deze sa menwerkingsactiviteit van de diensten centra nu ook uitgebreid met een zwemuur extra, van half elf tot half twaalf op de vrijdagochtenden. Evenals op de donderdagmiddagen is het mogelijk vrij te zwemmen en/of les te nemen. Zwemmers betalen 1,-; leszwem mers 0,50 en kijken kost niets. De oude ren die eerst eens willen komen kijken hoe het allemaal toe gaat zijn namelijk van harte welkom. Voorzitter A. Zwart noemt het gouden jubileum van de vereniging een mijl paal, waarbij gerust even stil mag wor den gestaan. „Het oprichten is nog maar het begin, maar wel een noodzakelijk iets. Na de start moet er worden doorge gaan en daarvoor zijn vele andere en thousiaste leden nodig. Als je dan het 50-jarig jubileum haalt, zijn er heel wat personen in touw geweest, letterlijk en/of figuurlijk”. Het woord christelijk tekende Hercu les als een vereniging met een eigen karakter, aldus de heer Zwart. „Niet topprestaties stonden voorop, maar de vreugde van het turnen”. Het feit dat Hercules dit jaar haar 50- jarig bestaan mag vieren is te danken aan een groepje enthousiaste leden van, de christelijke jongemannenvereniging „Excelsior”. Zij besloten in 1927 een gymnastiekafdeling op te richten. De eerste voorzitter Piet Hagendoorn en leider Klaas Smit hebben bérgen werk incl3 bij gevoegde bladen na 1 januari 1978 29,50 30 èn 20 u on. 13.30 u- i.: „Mensen !a 20.15 van Alen i Zolkstonei an Herma Maandag: kleutermiddag; dinsdag: boe- Vrijdagmiddag 21 oktober is er voor alle kinderen uit Heemskerk een boekenfeest van de gezamenlijke buurthuizen in de grote zaal van „De Jansheeren”. De kinde ren mogen verkleed komen voor de ver kiezing van boekenkoning en -koningin. Verder is er een toneelklucht, wordt er aan de kinderen gevraagd wie het gekste kuns tje kan vertonen, is er een boekenruil beurs, wordt er een verhaal verteld en wordt er een boekenhoek ingericht. Maandag: boekendag; dinsdag: kleuter middag; woensdag: tonpeldroomdag; don derdag: kleuterochtend en ’s middags vos senjacht. De ouders kunnen dinsdagavond vanaf acht uur in de bibliotheek aan de Kerkweg in Heemskerk van Ytzen Henstra meer horen en zien over het kinderboek. Voor hen is in het kader van de kinder boekenweek ook een bezoek aan de ten toonstelling over de geschiedenis van het kinderprentenboek in „De Nieuwe Slof” aan te bevelen. 21.15 u te’ e rode zon". pen: allee hele dag. imen 19.31 men 10.31 5-15.45 uu 16.45 uur L20.30 uil Met smart wacht het college dan ook op het eind van dit jaar door Provinciale Staten van Noord-Holland te geven ant woord op de vraag, of woningbouw in het Noorderveld is toegestaan. In dat gebied tussen Heemskerk en Uitgeest kunnen, zoals bekend, circa vijfentwintighonderd huizen worden gebouwd die dan deels aan de woningzoekenden van Heemskerk en deels aan die van Beverwijk ten goede zouden moeten komen. Zou het Noorderveld bebouwd mogen worden, dan willen b. en w. in overleg met de raad afstappen van het uitgangspunt jaarlijks niet meer dan pakweg driehon derd woningen te bouwen. In het andere geval blijft de temporiseringsgedachte ge handhaafd, wat inhoudt dat de 2200 wo ningen die Heemskerk afgezien van de Noron-locatie nog kan bouwen binnen een Aanstaande echtparen 502, inwonende gezinnen 54, alleenstaanden 159 (van wie maar liefst 21 met een indicatie), te her huisvesten gezinnen 474, gezinnen woon achtig in te ontruimen bedrijfswoningen 27, gezinnen woonachtig in te saneren wo ningen 5, 1 (economisch gebondene) op de zogenoemde rijksvoorkeurslijst, te huis vesten onderwijzers en gemeenteperso- Het buurtcentrum „De Lichtboei” heeft voor de kleuters tot en met zes jaar hét j 10 uur handenarbeid; dinsdag 10 uur poppenthea ter „Dibbes”; woensdag 10 uur zelf mas kers maken; donderdag spel, toneel, voor lezen, verkleden naar aanleiding van het kinderboekenweektema: „Wat je droomt ben je zelf”. Vrijdag 10 uur: sprookjesfilm „Klein Duimpje". Voor de oudere kinderen begint het pro gramma steeds op de middagen om twee uur. Maandag: handenarbeid; dinsdag: speurtocht met opdrachten; woensdag: songfestival en modeshow; donderdag: spel, toneel, voorlezen, verkleden naar aanleiding van het boekenweektema; vrij dag: film „De wraak van de stoomwals”. Woensdag van 10 tot 11.30 uur is er een speciaal programma voor alle Spaanse kinderen in de jeugdbibliotheek aan dè Beneluxlaan. k, Zeewi u. recr i al (Lange i. en ma. li vurig", 16 f t 63). Za en van Nagisa In de centrale bibliotheek aan de Kerk straat in Beverwijk zijn de kinderen maan dagmorgen 17 oktober om 10 uur welkom. De kinderen van vier tot acht jaar krijgen een „wij zijn wij”-blad, waar onder leiding allerlei leuke dingen mee zijn te doen. De kinderen van acht tot tien jaar gaan eerst de 41 oplossingen zoeken van de bibliotheekopdracht „Er was eens een draak”, waarna gezamenlijk een levens grote draak wordt gebouwd van afvalma- teriaal, kranten, dozen, enzovoort. De jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar gaan het speciaal voor de bibliotheken uitgegeven „Spiegspreuksprookje” afma ken. Met het leukste verhaal wordt dins dag verder gewerkt. Dan worden om 10 uur ’s morgens de kinderen terugverwacht. Met het gekozen verhaal gaan zij een klankbeeld maken. Eén groep maakt dia’s. Een andere groep zorgt voor de bijbehorende geluiden die met een cassetterecorder worden opge nomen. Woensdag 19 oktober van 10 tot 11.30 uur is er voor de jongsten tot acht jaar poppen kast en donderdag 20 oktöber draait van 10 uur af in „De Nieuwe Slof” de film „De wraak van de stoomwals”. De toegangs prijs is alle dagen een gulden, per kind. In de jeugdbibliotheek aan de Kerkweg in Heemskerk kunnen de kinderen dins dagmorgen van 10 tot 11.30 uur verhalen en versjes schrijven of tekenen. Donder dagmorgen is er in de bibliotheek een poppenkastvoorstelling voor vier tot acht jarigen. Uw installateur: Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11, Postbus 157, Telefoon (02207) 1 27 18 Wat de behoefte aan woningen voor al leenstaande en tweepersoonshuishoudens betreft berichten b. en w., eind van dit jaar de eerste rapportering van het bureau Intomart dat hiernaar in Heemskerk een onderzoek instelt te zullen ontvangen. Ook gezien het groeiende aantal echtscheidin gen kan echter op voorhand al worden aangenomen, dat voor de bouw van dit soort woningen in de toekomst meer plaats zal dienen te worden ingeruimd. Hoe het ook zij, duidelijk is volgens het Heemskerkse college wèl dat van de over loop naar de gemeente Alkmaar weinig heil valt te verwachten. Eind van dit jaar zal, zo schrijven b. en w. in hun aan biedingsbrief, begonnen worden met de bouw van het plan Huiswaard 3a waarin ruimte is voor circa 1500 woningen. Voor de drie IJmondgemeenten zijn volgens de gebruikelijke verdeelsleutel ongeveer 220 BEVERWIJK/HEEMSKERK. De kin deren die in de met de kinderboekenweek samenvallende herfstvakantie de biblio theken of een van de buurthuizen bezoe ken staan allerlei spannende verrassin gen (e wachten. Een draak bouwen of Het spiegspreuksprookje afmaken, speurtoch ten, boekenfiguren uitbeelden met ver kleedpartijen, naar een sprookjesfilm kij ken, een klankbeeld maken, poppenkast kijken, op de boekenruilmarkt nieuwe boeken bemachtigen, naar het boekenbal, kortom mogelijkheden te over in het ka der van het boekenweekthema: „Wie je droomt ben je zelf”. Zo heet ook het kin derboekenweekgeschenk. Ook in de boek handels wordt uiteraard alles toegespitst op de kinderzoeken. Het buurtcentrum „De Schans” heeft in het kader van de boekenweek het volgen de programma: Maandagochtend vanaf 10 uur zelf verhalen en een muurkrant ma ken aan de hand van plaatjes. Maandag middag creatieve kermis, poppen en droomfiguren maken en er mee spelen op basis van een voorleesverhaal. Dinsdag een speurtocht, die onder meer leidt naar de prentenboekententoonstelling in „De Nieuwe Slof” en naar de centrale biblio theek. Start 2 uur. Woensdagmiddag om half drie een filmprogramma met als hoofdfilm „Het treintje”. Donderdagoch tend van 10 uur af boekenruilmarkt. Vrij dagmiddag om twee uur wordt een aantal droomvragen bedacht en de jeugd gaat dan de straat op om aan voorbijgangers die droomvragen te stellen. Aan de hand van de antwoorden maken de kinderen een toneelspel. „Verdwe- j. za 24 u.: 30 u.: „Th« 0 u. „Als 4 j. Za 24 u: u tev. zon. za. 23.45 u who fell to BEVERWIJK. Eind oktober stort de christelijke gymnastiekvereniging „Jong Hercules” zich in het feestge druis. Het programma ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan begint donder dag 27 oktober met een reünie van bestuur en leiding met oud-bestuursle- den in De Nieuwe Slof. Vrijdag 28 oktober volgt een uitvoering van de gymnastiekafdelingen van Hercules met medewerking van het tamboer- en trompetterkorps Beverwijk en zater dag 29 oktober komt de jeugd aan de beurt, die in De Nieuwe Slof een optre den van het Nederlandse Marionetten theater van Bert Brugman mag bijwo nen. Het bestuur van „Hercules” recipi eert die dag van 19 tot 21 uur, eveneens in De Nieuwe Slof. kendag; woensdag: kleuterochtend en ’s middags vossenjacht; donderdag: to- neeldroomdag. u.: ConcK) ,or de Bac. 'aat 13). 2. d. zon. 20.1 Korea. Mf e Tuinzaal u. Concer isch Orkes ibert Beths Over weinig kunstenaars zijn zo veel boeken gepu bliceerd als over Rem brandt Harmensz. van Rijn. Zelden is aan zijn werk volledig recht gedaan. Na recente publicaties met goede kleurenreprodük- koopplaatsen in de stad glascontainers voor niet inwisselbare lege flessen te plaat sen. Reeds enkele malen heeft de VVD- fractie bij de algemene béschouwingen voor het plaatsen van dergelijke contai ners gepleit, zo merkte de héér Eiff fijntjes op. Wethouder C. Bodewes, kritisch tegen stander van dergelijke glasbakken, beloof de de VVD en de Vrouwenraad bij de gemeente Heemskerk en Velsen inlichtin gen over het effect van de glascontainers te laten inwinnen. Overigens wees in 1973 het toenmalige college al een verzoek om plaatsing van containers af en in decem ber 1976 deed men het nog eens dunnetjes over toen er bij het college opnieuw een brief over de glascontainers binnen kwam. „De kosten van het inzamelen van glas bedragen per jaar zestien mille. Trek daar de 12 mille aan apparatuur bij op, dan zitten we al aan een post van 28 mille. Gedeputeerde Staten staan ook niet zo te dringen om het plaatsen van glascontai ners te bevorderen. De grondvoorraad voor het vervaardigen van glas is in vol doende mate aanwezig en de omsmelting van het glas werkt niet energiebesparend. Integendeel zelfs”, aldus de heer Bodewes. De Federatieve Vrouwenraad' hoeft niet bang te zijn dat de wethouder de brief niet beantwoord „want zij krijgen in deze zin bericht van ons”. Voor de WD natuurlijk alle reden om bij de algemene beschou wingen op de zaak terug te kopen. Dé aanhouder wint. De derde en laatste vraag handelde over de doorstroming. CDA’er Klaas Reimes vroeg wethouder F. Kaebisch jr. of aan de doorstromingseis wordt voldaan, als een gegadigde in het kader van deze regeling een woning aanbiedt, die niet door hem wordt bewoond, Dat was volgens Kae bisch jr. niet het geval, maar, zo zei hij, als het om een woning gaat die vele tonnen kost, dan kunnen we de doorstromingseis aanpassen. moeten verzetten om 'liet hcjofd boven water te houden. Dit had tot gevolg dat er twee jaar later een damesafdeling bij kwam, waarvan Gré Romeyn de leid ster werd. Nauwelijks l'/z jaar latei’ durfde het bestuur het aan de eerste uitvoering te geven. Het resultaat was overweldigend, want er volgde een aanmelding van 3 nieuwe leden, 24 adsp.leden en 22 dona teurs. Contributie 15 cent per week. In die tijd kwam er een nieuwe voorzitter, nl. Piet Kolenaar, die de vereniging over een financieel dieptepunt wist te helpen. Toch bleef de toegangsprijs voor een uitvoering maar 20 cent en zo bleef het tot aan de oorlog toe. Toen Hercules zich in 1932 'aansloot bij het Ned. Christ. Gymn. Verbond hield dat in dat zij ook kon meedoen met de adspirantendagen, die voor de kinde ren vaak een hoogtepunt vormden. In 1936 ging Hercules zich in alle vriendschap afsplitsen van Excelsior, want de gymn.ver. was intussen veel groter geworden dan de C. J. M. V. In datzelfde jaar trad Piet Molenaar af als voorzitter; zijn opvolger was Jac. Tabak. Bijna een kwarteeuw' heeft Jac. Ta bak de voorzittershamer gehanteerd en het is dan ook geen wonder dat de namen Hercules en Tabak onverbreke lijk met elkaar verbonden zijn. Za. 20.301 van He zoorstellini Potvoordri In 1958 zag Jac. Tabak zich genood zaakt zijn werk als voorzitter te beëindi gen; hij kan terugzien op een schitteren de periode. Zijn opvolger, Joop Giete- link, streefde ernaar de vereniging tot nog groter bloei te brengen en niet te vergeefs. Het verenigingsblad, de „Blauw-Witte”, werd een blad om trots op te zijn en bracht door de vele adver tenties nog aardig wat geld op ook. In deze periode werd koninklijke Goed keuring aangevraagd voor de vereni ging en verkregen. Zeven jaar later overhandigde Joop Gietelink de voorzittershamer aan Han v.d. Hoek. Onder zijn leiding groeide het ledental tot bijna 1000 leden. Helaas moest hij na enkele jaren, vanwege zijn werk, naar Alkmaar verhuizen. Een op volger was moeilijk te vinden, totdat zich Ab Zwart aandiende, die de vereni ging naar het gouden jubileum leidde. ?n 8.30 t BEVERWIJK'HEEMSKERK. Het aantal ouderen en bejaarden dat meedoet aan het zwemmen op de donderdagmidda gen in het Sportfondsenbad te Beverwijk is sinds deze zomer verdubbeld. Dit speciale zwemuur voor ouderen is een initiatief van de dienstencentra voor bejaarden in Beverwijk en Heemskerk. Maandag: toneeldroomdag; dinsdag: kleuterochtend en ’s middags vossenjacht; woensdag boekendag en donderdag kleu termiddag. Jong Hercules’ viert gouden jubileum BEVERWIJK. Twee raadsleden maakten donderdagavond tijdens de raadsvergadering gebruik van het zoge noemde vragenuurtje om urgente en min- der-urgente problemen en probleemtjes bij het college van burgemeester en wet houders aan te kaarten. neel 46 (van wie 28 économisch aan Heemskerk gebonden). In hun nota van aanbieding bij de ge meentebegroting voor 1978 verwachten b. en w„ dat dit schrikbarend hoge aantal woningzoekenden nog zal toenemen en de wachttijd voor de mensen nog langer zal worden omdat het nog minstens een jaar zal duren, voor de woningen in het plan Meerestein voor bewoning gereed zullen zijn. tijdsbestek van zeven a acht jaar zullen worden gerealiseerd. ê.X ISBN 90 228 4048 4 van Nederlands grootste kunstenaar van de Goudeh Eeuw mocht gen nieuwe uitgave van het etswerk niet ontbreken. Enkele grote etsen zijn op bijgevoegde losse bladen weergegeven Verkrijgbaar in de boekhandel DE HAAN - HAARLEM

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7