Minstens tien Raad Beverwijk kan zich binnenkort buigen over afrekening Nieuwe Slof Samenwerkingsschool volgend jaar in raad? Eom vrij kijken naar onze grote keus ^KARPETTEN keuze uit 200 stuks C de mijter intermeubel Provincie tikte gemeente op de vingers maar Beverwijk vroeg om uitspraak Kroon sportvelden Creutzberglaan Raadscommissie wooncentrum marktplein 24-30 ijmuiden OOK PERSONELE- EN INRICHTINGSPROBLEMATIEK KOMEN TER SPRAKE Ontmoetingscentrum nu al op zoek naar theatertechnicus Weinig nieuws van Industriebond NVV Weer botsing op kruispunt Baandert Lijdensweg ffl g| Stichting Theater 11 Wachten Recht Elders wel Wethouder Camfferman denkt aan februari „De Moriaan” In beroep Onbegrepen Noorderschool II 19 7 7 OKTOBER 1 9 WOENSDAG BEVERWIJK-HEEMSKERK K. B. en W. van Beverwijk hebben geweigerd een standplaats toe te 1 I (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK De raadsleden in Beverwijk hebben 21.15i een brief ontvangen van een woonwagenbewoner uit het centrum in Heemskerk, die al sinds februari 1974 pogingen doet een standplaats in (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de eerste maanden van 1978 hoopt onder wijswethouder ir. J. Camfferman het voorstel, om in Wijk aan Zee een samenwerkingsschool te stichten ter goedkeuring aan de gemeenteraad te kunnen voorleggen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Eind van dit jaar komt ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” uitvoerig in de Beverwijkse raad aan de orde, wanneer niet alleen de defini tieve bouwkosten bekend zullen worden gemaakt, maar aan de hand van één of twee gemeente lijke notities ook zal worden in gegaan op de personele proble men en de situatie met betrek king tot de inrichting van het kapitale centrum. u-: „Ve beverwijk toegewezen te krijgen, op grond van bijzondere omstandig- tev-d jegaan bij Gedeputeerde Staten. Dit provinciale college is, na de "Ol partij en te hebben gehoord, tot de conclusie gekomen dat Beverwijk alsnog een standplaats zou moeten aanwijzen. Het verzoek van de -woonwagenbewoner werd dus door Gedeputeerde Staten gerechtvaar- iigd geacht, maar tegen deze beschikking is de gemeente Beverwijk nu in beroep gegaan bij de Raad van State, dus bij de Kroon. Hoe de uitspraak ook zal zijn, het directe effect is dat de kwestie waar het om ?aat in elk geval door de gemeente Beverwijk op de hele lange baan ran de Kroonprocedure wordt geschoven. Het gezin doet nu ten einde raad een beroep op de raadsleden van Beverwijk. 21ieden- De bedoeling van de brief is dat de raadsleden zich een beeld u unnen vormen van een lijdensweg die een woonwagengezin ten „Alsi jronde richt. 16 i vijzen. Tegen die beslissing is de woonwagenbewoner in beroep LI Hen» Woonwagengezin in de knel 19 (ADVERTENTIE) I V De wet maakt een beroep op die beslis- nestra Ihamb 23) c >mé”. Hij is opgegroeid in het Beverwijkse woonwagenkamp en in 1969 een woonwa genhuwelijk aangegaan met zijn nu zieke vrouw. Zij kregen in het voorjaar van 1971 een zoontje, maar in november van dat jaar kwam het regionale centrum in Heemskerk gereed en moesten zij daar heen verhuizen. De man verdient als markthandelaar goed zijn brood. De vrouw kan echter niet aarden in het grote, volle kamp, heeft heimwee naar Bever wijk. Haar gezondheid ging achteruit en zij werd uiteindelijk verwezen naar de psychiater J. Toot in IJmuiden die een medische verklaring afgeeft dat de vrouw „dringend noodzakelijk” moet verhuizen omdat anders „een ernstige psychische decompensatie” te vrezen valt. Artikel 10 van de Woonwagenwet geeft B. en W. het recht ontheffing te verlenen van het verbod om met een woonwagen standplaats te hebben buiten het regionale centrum. De beslissing moet na de aan vraag binnen twee maanden door B. en W. worden genomen en volgens de wet moe ten B. en W. bij hun beslissing rekening houden „met het aantoonbare belang dat de betrokkene heeft bij vestiging in een gemeente buiten het regionale centrum, zoals dat belang onder meer kan blijken uit zijn werkzaamheden, het schoolbezoek Als eerste onderwerp kwam het onderwijs aan de orde. In antwoord op vragen van fractievoorzitter Eiff van de WD vertelde wethouder Camfferman, dat de ervaring die Beverwijk tot dusverre met het functioneren van de onderwijsbege leidingsdienst heeft opgedaan, op een enkel incidentje na buitengewoon goed is geweest. Voor klachten zag hij dan ook geen enkele aanleiding. Wat de bezwaren van Velsen en Heemskerk tegen de activiteiten van de ROBD betreft, wilde de wethouder liever het overmorgen te houden overleg tussen de drie portefeuille houders van onderwijs afwachten. Het PvdA-raadslid mevrouw Albrecht, afgevaardigde van de raad Beverwijk in het ROBD-bestuur, tekende hier nog bij aan dat naar haar mening de problemen vooral te vinden zijn in gemeenten die vóór de ROBD tot stand kwam al een eigen onderwijsbegeleidingsdienst hadden. Dit zei de wethouder in het Beverwijkse Stadskantoor, waar de bloksgewijze behandeling van de gemeentebegroting gistermiddag met een zitting van de commissies onderwijs, cultuur, jeugdzaken, sportzaken en recreatieaangelegen- heden werd voortgezet. van zijn kinderen of de tijd gedurende welke hij reeds in de gemeente verblijft of verbleven heeft”. Wat het betrokken gezin betreft blijkt het belang uit alle in de wet genoemde voorbeelden. Hun zoon gaat niet naar de kampschool in het centrum, maar naar de „gewone” school in Heemskerk omdat zij deze kans willen geven om later een ge makkelijker aansluiting te vinden op het voortgezet onderwijs. Beiden verbleven hun hele leven, met uitzondering van de laatste jaren, in Be verwijk. Hij vindt er voor een deel zijn werk. Zij heeft vele bindingen met Bever- wijk en bovendien is er de mecjische ver klaring op grond waarvan het verzoek werd ingediend. Een verzoek dat is onder steund door de Landelijke Vereniging van Woonwagenbewoners en door de begelei dende welzijnswerker in het Heemskerkse centrum. Er wordt ook een beschrijving van de spanningssituatie in het centrum bijgevoegd. sing niet mogelijk, maar enkele maartden later wel via een aanvullend artikel 10a. Van die beroepsmogelijkheid wordt ge bruik gemaakt en ja hoor, Gedeputeerde Staten vinden, dat Beverwijk de gevraag de standplaats zou moeten toewijzen. „Neen”, zegt Beverwijk, dan gaan we in beroep bij de Kroon. De situatie is op dit moment zo, dat de uitspraak van de Hoge Raad niet meer kan worden afgewacht. De gemeente Bever wijk zegt geen stukje grond met accommo datie te hebben voor een woonwagen. Er wordt gezocht naar mogelijkheden om in deze gemeente weer een klein kamp voor zo’n twintig wagens in te richten, maar daar gaat het in dit geval niet om. Volgens de welzijnswerkers zouden er in Beverwijk tenminste drje stukjes grond aan te wijzen zijn als standplaats voor één woonwagen; percelen waarop geen be stemmingsplan rust. Waarschijnlijk vreest Beverwijk het ef fect dat als men één wagen toelaat er meer zullen volgen. De begeleidende wel zijnswerker vindt dat onwaarschijnlijk, want een ontheffing behoeft alleen te worden verleend op grond van aantoon bare bijzondere omstandigheden. In de gemeente Heemskerk is al lange tijd een ontheffing verleend voor één wa gen, die dus niet in het regionale centrum staat en in Velsen is dat ook^l lange tijd het geval. De welzijnswerker vraagt zich dus af, waarom in Velsen en Heemskerk al meer dan een jaar blijkt te kunnen wat in Bever wijk niet kan. De vraag die bij de lezer en iedereen die met deze zaak te maken kreeg al lang is opgekomen is natuurlijk waarom het ge zin niet gewoon in een huis gaat wonen. Het echtpaar wil wel in een vrijstaand huisje wonen, maar dat wordt niet aange boden. De stap naar een flat is te groot. Dat zal een „burger” nooit kunnen begrij- pen en daarom valt er eigenlijk ook niet over te discussiëren. Als de raad geen ander standpunt in neemt dan B. en W. dient de uitspraak van de Hoge Raad te worden afgewacht, tenzij tijdig er wordt al aan gewerkt aan de Woonwagenwet een artikel wordt toege voegd dat het provinciale bestuur dat een uitspraak doet ook in staat stelt die uit spraak bindend aan de gemeentebesturen op te leggen. Nu heeft het betreffende gezin gelijk gekregen van het provinciale bestuur, dat dit gelijk evenwel niet kan waar maken op grond van een al onder kend ontbreken van een aanvullend wets artikel. Maak dat nu maar eens acceptabel voor een kreperend woonwagengezin en aan de bevolking van een woonwagencen trum waarin de spanningen zodanig groei en dat iedereen roept dat er snel iets moet gebeuren wil de groeiende agressie zich niet gaan ontladen. Toen wij die vraag aan het echtpaar stelden antwoordde de man: „Zou u in het woonwagenkamp willen wonen?” En we begrepen ineens, dat gevoelsma tig de afstand van het woonwagencentrum naar een flat precies zo groot moet zijn als het verhuizen van een flat naar het woon wagencentrum. als de positie van de fulltime personeelsle den van „De Nieuwe Slof” al enige tijd punt van discussie vormt in gesprekken tussen de gemeente en het Stichtingsbe stuur. Van de kant van de gemeente zal hierover binnenkort een notitie verschij nen, waarin zo mogelijk (anders wordt ’t in een aparte notitie neergelegd) óók zal wor den ingegaan op de inrichtingsproblema- tiek. De wethouder noemde in dit verband de akoestiek van de grote theaterzaal, de uit breiding van het aantal lichtpunten, ver vanging van de wat armoedig aandoehde stoelen en wat dies meer zij. Samen met de definitieve afrekening van de bouw- en inrichtingskosten van het een jaar geleden geopende centrum in hartje Beverwijk zal de notitie dan in de raad behandeld kun nen worden, zodat èn de raadsleden èn het Stichtingsbestuur precies weten waar ze in de toekomst rekening mee zullen moeten houden. Waar de sportvelden nu precies komen wist wethouder ir. J. Camfferman dins dagavond in de raadszaal niet te vertel len”, maar of ze nu in het noorden of het zuiden komen, het bestemmingsplan zal moeten worden gewijzigd”. D. Heinhuis van de PvdA haakte daar direct op in door te vragen of het al bekend was welke verenigingen naar die nieuwe velden moeten verhuizen. Wethouder A. Hoogeboom moest het antwoord schuldig blijven. „Na een herschikking van de gron den bij Adrichem kunnen we iets meer vertellen. Het is in ieder geval wel duide lijk dat er voor de korfbalvereniging Wa tervliet geen plaats is. Die zullen mogelijk naar de Creutzberglaan moeten gaan”. De herschikking van de gronden heeft te maken met een bijna voltooide studie waar de zogenoemde Middenpoort, de verbinding van de verlengde Beneluxlaan met de Spoorsingel en in de nabije toe komst het woningbouwgebied ten oosten van de rijksweg, nou moet komen. Wet houder Camfferman: „Na een onderzoek is komen vast te staan dat deze midden poort niet langs de Zwaansmeerstraat hoeft te lopen, maar op een prettige wijze via de Aagtendijk kan worden aangelegd. Komen er woningen in de Wijkerbroek, dan zal de weg een zwaarder tracé krijgen en zal er een randje van de sportvelden op Adrichem sneuvelen”. wethouder van mening, dat de hardwer kende en enthousiaste vrijwilligers van de Stichting Theater Beverwijk het niet lang meer zonder professionele hulp kun- nen.s tellen. Tot slot moest wethouder Camfferman de raad melden, dat voor de ruimtenood van de Kennemer Oudheidkamer nog geen pasklare oplossing voorhanden is. Het plan, om de gehele kelderverdieping van Huize Scheijbedck aan de huidige expositieruimte van de Oudheidkamer toe te voegen is om financiële redenen (de ombouw zou 160.000 gaan vergen) ge schrapt. Elders in het gebouw wordt nu naar extra ruimte voor de Oudheidkamer gezocht, die zoals bekend sinds de diefstal van dit voorjaar gesloten is gebleven. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Donderdagavond om 20 uur vergadert de raadscommis sie financiën in het gemeentehuis. Tij dens deze openbare vergadering zal onder andere het voorstel van B. en W. om de manege De Schimmelcroft te subsidiëren, in behandeling worden genomen. 15.30 i do. 13. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een ambtelijke werk groep is tot de conclusie gekomen dat in het gebied rond de Creutzberglaan sport terreinen kunnen komen met een geza menlijke oppervlakte in de orde van grootte van 10 tot 13 voetbalvelden. Wat de nieuwbouw van de Noorderschool betreft, meldde wethouder Camffer man dat over het te realiseren bouwtype momenteel wordt overlegd met het betrokken onderwijsteam en met de bouwmaatschappij Holland Housing. Op zo kort mogelijke termijn moeten deze besprekingen resulteren in een bouwteke ning, zodat de bouw van de nieuwe Noorderschool nog in 1978 van start kan gaan. Het deed de wethouder daarom plezier mee te kunnen delen, dat inmiddels een gepensioneerde benaderd is, die zijn spo ren op theatergebied verdiend heeft en die in staat is, een deel van de taken van de Stichtingsvrijwilligers over te nemen. De financiële consequenties van dit alles zullen binnenkort met de raad worden doorgenomen. De vrouw is intussen na enkele maanden uit het ziekenhuis ontslagen, met nog steeds de boodschap dat zij zo snel moge lijk het woonwagenkamp moet verlaten. Dat kan niet en zij redt het een tijd. Tot het toch weer mis gaat en vanwege de kortere afstand gaat zij naar het ziekenhuis in Heemskerk. Dr. Engelbert komt tot dezelf de conclusies als zijn collega in Ijmuiden. Haar huisarts noemt haar psychosomati sche toestand „abominabel”. De man heeft inmiddels maagklachten. De internist van het St. Jozefziekenhuis kan geen lichame lijke oorzaken vinden en wijt de klachten aan nervositeit en spanningen. Sympatia ’77. De huis-aan-huis bro- chureactie Sympatia ’77 ten behoeve van de Medische Adventzending heeft in deze regio 15.671,25 opgebracht. De opbrengst is bestemd voor slachtoffers van honger, ziekte en rampen in de hele wereld. Vooruitlopend daarop gaat één dezer dagen een sollicitatieprocedure van start voor een theatertechnicus; een man, aan wie binnen het personeelsbestand van „De Nieuwe Slof” al geruime tijd een dringende behoefte bestaat. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKER. Geen gewonden maar één auto totaal vernield en de andere zwaar beschadigd aan de rech terzijde waren dinsdag het resultaat van een botsing op het kruispunt Mae- relaan/Baandert. Een 36-jarige Heems kerker verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende 55-jarige autobestuurder, eveneens uit Heems kerk. Zijn wagen sloeg om, waarbij ook een lantaarnpaal werd ontwricht. Wat het functioneren van dorpshuis „De Moriaan” in Wijk aan Zee betreft, heeft het college aan het bestuur een conceptge- bruiksverordening doen toekomen. B. en W. hebben er, aldus wethouder Bodewes, alle vertrouwen in dat het bestuur het huis volgens de bepalingen van deze verorde ning zal runnen. Een pleidooi voor een wat ludiekere op zet van de zomerse Toer-In activiteiten van CDA-er De Wildt werd door wethouder Camfferman genoteerd, terwijl diezelfde wethouder mevrouw De Hen (PvdA) kon meedelen dat de gemeente in principe best bereid is aan de bibliotheek wat meer geld voor de aanschaf van boeken beschikbaar te stellen, mits het Stichtingsbestuur (zoals ook voorgeschreven in de bibliotheekwet) maar eerst haar plannen voor de toekomst kenbaar maakt. I Mèt het raadslid Berghuis (CPN) was de De spanningen lopen gauw hoog op in het overvolle centrum. 21.30 ui Aldus wethouder Camfferman gister middag tijdens de behandeling van het begrotingshoofdstuk „cultuur” in de bloksgewijze commissievergadering. De wethouder deelde mee, dat zowel de uit breiding van het aantal part-time krachten - Ondertussen zijn er brieven verzonden aand e Ombudsman, aan de minister van CRM, aan de Landelijke Vereniging van Woonwagenbewoners en noem maar op. En inmiddels is in al die jaren het ziekte beeld van de vrouw van het echtpaar de aanleiding voor de aanvraag zodanig verslechterd, dat voor ernstige gevolgen moet worden gevreesd. Uit de formele stukken komt het trieste beeld naar voren van een in de verdruk king geraakt woonwagengezin dat z’n best doet om de aansluiting te vinden met de burgermaatschappij en dat met de wet in de hand begeleid door de welzijns werkers in het Heemskerkse centrum op een uiterst fatsoenlijke wijze recht tracht te halen. „Dat schijnt beter te luk ken met een steen in je hand of als je bonje gaat maken”, is nu de conclusie van de gedupeerde man die overigens helemaal geen plannen in die richting beeft. Discutabel yond de wethouder het, of - gezien in het licht van de terugloop van het leerlingental - alle gymzalen moeten blijven voortbestaan. Wethouder Camf ferman dacht hierbij met name aan de noodgymzaal aan de Brederodelaan, die voor het onderwijs nauwelijks meer een functie heeft. Niet afwijzend stond wethouder Camfferman" tenslotte tegenover de gedachte, ook „leesmoeders” en ouders deel te laten nemen aan cursussen op onderwijsge bied. De wethouder reageerde hiermee op een verzoek van CDA-er De Wildt, die evenals de communist Berghuis meer geld uitgetrokken wilde zien voor activitei ten op het terrein van de onderwijsvernieuwing. Dat laatste vond de wethouder evenwel niet nodig, omdat wat de kosten van applicatie- of bijscholingscursussen aangaat, al veel uit anderen hoofde wordt vergoed. Hij duidde daarbij met name op de onderwijsbegeleidingsdienst, die soms in samenwerking met de Pedagogi sche Academie op dit terrein heel wat presteert. Ondanks de in de wet genoemde beslis- singstermijn van twee maanden verneemt men niets van Beverwijk. Drie maanden na indiening van het verzoek neemt de welzijnswerker contact op met de Bever wijkse sociale dienst. Daar doet men zeer verbaasd over het feit dat men nog geen bericht heeft ontvangen, maar in juni is dat er nog niet. De landelijke vereniging van woonwagenbewoners stelt een ultima tum. Het dagelijks bestuur van het regio nale woonwagencentrum drihgt bij de ge meente Beverwijk aan op een spoedige beslissing. Diezelfde maand juni wordt de vrouw opgenomen in de psychiatrische afdeling van het Zeewegziekenhuis na al gemene ongeregeldheden in het woonwa gencentrum waarvan de spanningen voor haar funest bleken te zijn. In juli is er nog steeds geen bericht van B. en W. en daarom wendt men zich tot het college van Gedeputeerde Staten. Een af schrift van die brief wordt naar het minis terie gezonden. Dan komt er eindelijk be richt van Beverwijk: een afwijzing met als argument: „In deze gemeente is geen ter rein voor het plaatsen van een woonwagen beschikbaar”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De Industriebond NW, afdeling Heemskerk, houdt maandagavond 31 oktober om 20 uur in De Vrijburcht een ledenvergadering. Voorzit ter Cor van Heyst heeft een negen punten tellende agenda samengesteld. Hij is de. mening toegedaan, dat er in het vorige seizoen in de afdeling nauwelijks iets is gebeurd. „Als bestuur hebben we er wel van geleerd, je kan niet alleen als bestuur actief zijn, de leden zullen echt mee moe ten doen”. De afdeling bezit momenteel 1488 leden onder wie 138 met de Spaan se, 10 met de Italiaanse en 11 met een andere nationaliteit. Secretaris Ger Meulendijk deelt nog mee, dat het idee in Heemskerk een hobby centrum op te richten, niet uitvoerbaar is gebleken. De oprichtingskosten en de ex- ploitatiekosten bleken te hoog te zijn. j.do.l F io. 20

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11