I Veel zelfverwonding voor persoonlijk voordeel Nederlandse Stichting Geluidshinder: HINDERLIJK Natte finish 1 3 M 31 3 geleerd worden” Gezond zijn kan „Zacht zijn voor elkaar" 99 l 99 3 3 tl Haagse politiefunctionaris J. Blom.- est eral. Gevolgen Dr. W. Rouwenhorst in proefschrift: est Burenlawaai eral. Geen definitie Afspraak Nieuwe functie Schonen Essentieel Aandacht Bespreekbaar Ontwijkend °r d Onduidelijk 19 19 7 7 OKTOBER 1 9 WOENSDAG de in j 7 V eral. j (Van onze redactie economie) De prijsindex die elke maand wordt gepubliceerd werkt als toiletpapier. Je kunt er gemakkelijk door heen prikken en je ziet niet, of het hele gebied dat van invloed is op onze kosten van levensonderhoud bestreken wordt. De kans op een betere methode om de prijsontwikkeling te volgen lijkt overigens uiterst gering. Er zijn duizenden artikelen te koop. (Van onze redactie binnen land) C. J (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Gezond zijn kan geleerd worden. Tenminste: tot op vrij grote hoogte. Dat is de mening van dr. W. Rouwenhorst, consulente voor de gezondheidsvoorlichting en opvoeding bij het Nationaal Cen trum voor Kruiswerk in Utrecht. Zij is aan de Rijksuniversiteit Utrecht gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op het proef schrift Leren gezond te zijn DEN HAAG. Het komt vrij veel voor, vooral in een grote stad, dat er bij de poli tie aangifte wordt gedaan van een overval of een bero ving, waarbij het slachtof fer verwondingen heeft op gelopen. Onder dat grote aantal gevallen zijn er altijd wel een paar die twijfels op roepen. Soms doordat het verhaal niet aannemelijk is en ook wel doordat de toe gebrachte verwondingen wat vreemd zijnen soms ook niet overeenkomen met (Van een speciale medewerker) DEN HAAG. Op de een of andere manier nemen we allemaal wel deel aan het verkeer. Met onze eigen auto of brommer of motor. Of in de tram, de trein of de bus. En zo creëren we met z’n allen een drukte van belang. Veel van dat verkeersgeluid is onvermijdelijk. In ieder geval kan niemand het een ander kwalijk nemen als die normaal deelneemt aan het verkeer. Maar soms kan dat geluid extra hinderlijk zijn, ’s Nachts bijvoorbeeld als het verder heel stil is. Of in al die gevallen dat de verkeersdeelnemer lawaai produceert dat echt onnodig is* de beschadiging kleding. *1 est Burenlawaai op een na grootste bron van geluidsoverlast o- Prijsindexcijfer is niet altijd even betrouwbaar maal kunnen ze op een gegeven moment een hel van geluidhinder betekenen voor een ander”. Van elk produkt bestaan er meerdere kwaliteiten en merken, dus ook prijzen, die bovendien individueel door de handel worden bepaald. Daarvan wordt een aantal gehaald waarvan aangeno men wordt dat zij voor bepaalde gezinnen tot de eerste levensbe hoeften behoren, en tot de tweede en de derde en deDat gebeurt landelijk terwijl de prijzen ook nog eens variëren van gemeente tot gemeente, zoals de energietarieven. Op basis van de geraamde prijzen wordt dan zeer ingewikkeld en zeer deskundig een cijfer voor de hele bevolking vastgesteld. Het lijkt nog ingewikkelder dan het voorspellen van het weer, dat ook niet altijd goed lukt. Toch geldt het indexcijfer als uitgangs punt voor het berekenen van prijscompensaties en het hele overheidsbeleid ten aanzien van de inkomens, belastingen en sociale uitkeringen. cent), vliegtuigen (10 per cent). „Dit soort zaken is altijd de moei te waard om te gaan onderzoeken”, zegt J. G. Blom, technisch hoofd ambtenaar bij de Haagse politie. Vooral verwondingen die regelma tig, ondiep, groepsgewijs, aan de voorzijde van het lichaam zijn aan gebracht. Als die verwondingen zich dan ook nog op voor ’t slacht offer bereikbare plaatsen bevin den en vooral als de gevoelige de len in het gezicht, zoals ogen, neus en lippen niet zijn geraakt, dan is er reden om te twijfelen”. „Men heeft hier dan welhaast ze ker te maken met zelf toegebrachte En toch wordt voortdurend de prijsontwikkeling in de verschil lende landen vergeleken om te laten zien hoe slecht wij het doen, of hoe goed; om te waarschuwen tegen te hoge kostprijzen of om te vertellen dat wij best wat duurder kunnen worden (dat laatste overigens steeds in mindere mate). De heer Stadlhauer komt tot de conclusie dat de cijfers maar in beperkte mate vergelijkbaar zijn, en dat er niets beters voorhan den is. Als consumenten zullen we in het vervolg met nog meer argwaan kijken naar hét gegoochel met indexcijfers van welke politieke of maatschappelijke groep ook. We behandelen ze gewoon als toiletpapier, doorspoelen en niet omkijken in wrok. In België gaat het nog gekker toe. De Belgen hadden in hun berekeningen onder de groep groenten en fruit alleen aardappe len opgenomen, tot de prijzen van de patat enorm opliepen. Door wat groenten en enkele fruitsoorten erbij op te nemen werd de invloed van de duurdere aardappel een stuk minder, hetgeen de groei van het indexcijfer dus eveneens remde. Zo zal elk land wel aan de indexcijfers sleutelen tot nut van hun economie en politieke partijen. Alleen al op het gebied van de factor voedsel lopen de bereke ningen sterk uiteen. West-Duitsland heeft 259 produkten onder de benaming voedsel en „half-luxe” goederen, Frankrijk maar 91 soorten voedsel en Nederland 234. Naast 124 voedselartikelen heeft Groot-Brittannië nog 5 extra etentjes buitenshuis in de index opgenomen. „Op een dag, vroeg in de morgen, werd de politie gealarmeerd voor een overval op een benzinestation. Toen de politie ter plaatse kwam, trof men een 46 jaar oude man aan in een ellendige conditie bij een benzinepomp, waar hij bediende van was. Het slachtoffer had in zijn gezicht en aan zijn handen een zeer „Met een beetje nadenken is dat soort hinder makkelijk te voorkomen”, zegt de NSG. „Autodeuren, kofferdeksel of mo torkap hoeven helemaal niet hard dicht geslagen te worden. Toeteren dient alleen als waarschuwing bij gevaar. En kan als groet heel hinderlijk zijn. Scheurend op trekken of stilstaand met het gaspedaal spelen, is niet alleen slecht voor het voer tuig en de portemonnee, maar ook voor ieders zenuwen”. Jarenlang heeft de NSG, samen met andere organisaties, geijverd voor het tot stand komen van 'een integrale geluidshin- derwet. Toen eind 1975 bij de Tweede Kamer ’n ontwerpwet geluidshinder werd ingediend, bleek deze echter niet alle deel terreinen van de geluidshinder te be strijken. „Zo bleek dat luchtvaartlawaai, dat vooral in de zestiger jaren sterk de aan dacht trok, geregeld zou moeten worden via een wijziging van de luchtvaartwet. Voor industrielawaai zal de hinderwet, die reeds sinds 1952 van kracht is, voor een „Zijn verklaringen over het ge bruikte wapen waren onduidelijk en verward. Het verhaal werd later Echter niet alleen in de woonomgeving, maar ook in de industrie, bij het weg- vliegverkeer en bij de recreatie blijft het rnenselijk gedrag ondanks alle wettelijke regelingen een belangrijke factor waar door mede de omvang van geluidshinder wordt bepaald, aldus de NSG. groot aantal bedrijven blijven bestaan. De, volgens schattingen, op één na grootste bron van geluidshindr, burenlawaai, zal via de nieuwe wet nauwelijks worden aan gepakt”, aldus de NSG. Veel moeilijker wordt het wanneer het gaat om geluidshinder die wordt veroor zaakt door uzelf, als particulier, zegt de stichting. „Als uw auto aan alle eisen van de wetgever voldoet, kunt u door ’s nachts te toeteren en met de deuren te slaan nog wel degelijk geluidshinder veroorzaken. De door de NSG begonnen voorlich tingscampagne „Laten we zacht zijn voor elkaar”, tracht volgens de stichting in eer ste instantie het onderwerp geluidshinder in brede kring bespreekbaar te maken: „Geluidshinder: kunnen we daar nou wat iets waarover men ternauwernood durfde of kon klagen. „De wettelijke bepalingen die er waren, hadden vaak een andere achtergrond dan de bestrijding van ge luidshinder.” „In een aantal gevalllen is een afspraak maken heel gemakkelijk. Geluid is te me ten. En de overheid kan wetten uitvaardi gen, waarbij het verboden wordt om méér dan een bepaalde hoeveelheid geluid te veroorzaken. Op die manier wordt paal en perk gesteld aan bijvoorbeeld de geluids overlast van fabrieken, van auto’s en van bromfietsen. Als die te veel lawaai maken wordt de wet overtreden en is men straf baar”, stelt de stichting geluidhinder. Als u op het verkeerde moment uw (goed gekeurde) boormachine gebruikt, kunnen de buren gek worden van het lawaai". weer veranderd en door hem werd aan de onderzoekers het idee aan de hand gedaan, dat de uitsteeksels van de motor mogelijk de verwon dingen zouden hebben kunnen ver oorzaakt”. De wijze waarop het slachtoffer tijdens het onderzoek reageerde In het ergste geval kan een mens door te veel aan lawaai lijfelijk worden bescha digd. Bij ontzettend harde geluiden kan men zelfs pijn krijgen aan het trommel vlies. Het kan zelfs springen. Gezondheidsvoorlichting en opvoeding (GVO) bestaat althans onder die naam in Nederland pas een jaar of 15. Dik wijls wordt er nog de Angelsaksische term „health education” voor gebruikt. Een al gemeen aanvaarde omschrijving. Een de finitie is er in Nederland nog niet. Wel bestaat er sinds kort in experimentele vorm een gerichte beroepsopleiding voor. Mensen betrekken bij hun eigen gezond heid, samen met hen bekijken wat zij zelf kunnen doen zo gezond mogelijk te zijn en te blijven, betekent niet het overdragen van allerlei wetenswaardigheden. Die kun nen op zichzelf heel interessant zijn, maar een mens kan er weinig mee vooruit in zijn leven van alle dag. Mevrouw Rouwenhorst stelt met nadruk dat GVO ook niet een vermanend vinger tje betekent dat waarschuwt tegen alles wat leuk, lekker of plezierig is. Integen deel: ze haalt met overtuiging de meer dan 2300 jaar oude uitspraak aan dat een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaats. Wanneer men voortdurend is blootge steld aan een zekere hoeveelheid lawaai, ontstaat de kans op blijvende gehoorbe- schadiging. Of lawaaidoofheid. Dat komt bijvoorbeeld voor bij musici, vrachtwa genchauffeurs en industrie-arbeiders. La waai werkt in op het zenuwstelsel. Door vaatvernauwing kan de bloedsomloop worden gestoord. De hartslagfrequentie In verantwoorde vorm is GVO een es sentieel onderdeel van de gezondheids zorg, naast de wetten die het structurele en de voorzieningen die het meer materiële raam werk vormen. Wetten en voorzienin gen, hoe nodig ook, zijn op zichzelf onvol doende. Als de mensen niet meedoen ge beurt er nog niets. Kennis overbrengen, de Hoofdambtenaar Blom legt uit: „Zelfs al zou het slachtoffer door de aanvaller worden vastgehou den, dan nog is het onmogelijk op pervlakkige, regelmatige en unifor me wonden toe te brengen. Dit komt doordat er altijd beweging is „Zoals bekend”, zegt de Stichting Ge luidshinder, „is geluid ok van invloed op het centrale zenuwstelsel. Het kan leiden tot neurosen, hoofdpijn en vermoeidheid. Verder treedt slaapstoring op, worden werkprestaties verminderd, wordt de com municatie verstoord en kan men zich bij ieder geluidsniveau domweg onbehaaglijk voelen (denk aan druppende kraan)”. mensen „vertellen hoe het moet” is niet genoeg. Het gaat er in de gezondheidsvoor lichting en opvoeding veel meer om met de mensen samen de dingen te doen die goed zijn voor het geoogde doel: gezond zijn en blijven. De afgelopen jaren komt GVO meer en meer in de publiciteit. Toch heeft dat nog maar weinig zoden aan de dijk gezet. Min der dan verwacht was, want er blijkt een moeilijk te overwinnen weerstand te be staan tegen verandering van gedrag. Vaak worden er ook verkeerde verwachtingen gekoppeld aan het begrip GVO. Om bij voorbeeld problemen met hard drugs te lijf te gaan, moet geen gezondheidsvoor- lichter worden aangesteld, maar een the rapeut. En er zijn (meer) mensen en dus (meer) geld nodig om naast de wettelijke regelingen en naast de bestaande gezond- heidsvoorzienigen de opvoeding tot ge zondheid doeltreffend te kunnen aan pakken. wordt verhoogd. Hormonale processen en stofwisseling worden indirect beïnvloed. Bij erg veel lawaai kan ook het gezichts vermogen worden aangetast. Sommige van deze effecten worden be wust waargenomen. Andere onbewust. „Maar we weten allemaal even goed dat we, als we geregeld worden gehinderd, behoorlijk geërgerd raken. En ergernis leidt al gauw tot agressie, tot onvrede. Tot ruzie”. „De veelvoudige oppervlakkige, regelmatige sneden worden ook waargenomen bij poging tot zelf moord”. Hier spreekt men, aldus Blom, „dan van de zogenoemde twijfelsneden”. Bij zelfmoorden en pogingen daartoe is in de vaklitera tuur bekend dat het slachtoffer niet alleen het lichaam ontbloot om zichzelf te verwonden maar zelfs zijn kleding geheel uittrekt. „Steek gaten door de kleding kunnen wij zen in de richting van doodslag of moord, en niet van zelfmoord”. tijdens een worsteling; hetzij naar voren, zijwaarts of achterwaarts. De regelmatigheid en de diepte van de verwondingen weerspreken dat het toedienen door een ander ge beurd zou zijn tijdens een worste ling". Josef Stadlbauer van de universiteit van Heidelberg heeft in het voorjaar van 1976 een rapport uitgebracht over de onmogelijk heid een nauwkeurige vergelijking te maken van de onderhouds kosten op basis van de indices in de EG. Hij ontdekte zoveel variaties in de berekeningsmethoden dat hij alleen kon laten zien waarom het onmogelijk is. Hij schreef 47 pagina’s vol over de grote verschillen. Enkele hiervan zijn: West-Duitsland kent 899 factoren (produkten, dienstverlening, belastingen, enzovoorts) die de kosten van levensonderhoud bepalen. Frankrijk komt niet verder dan 295, Italië 272, Nederland 617, België 318, Luxemburg 173, het Verenigd Koninkrijk 331, Ierland 371 en Denemarken 486. O De titel eindigt met een vraagteken: niet gebruikelijk bij wetenschappelijke proef schriften. Maar de 62 jaar jonge doctor heeft dat vraagteken na rijp beraad en heel bewust aan haar proefschrifttitel toe gevoegd. Want je kunt mensen met meer of minder succes betrekken bij hun eigen gezondheid wat het eigenlijke doel is van gezondheidsvoorlichting en opvoe ding maar pas na een generatie kunnen de resultaten beoordeeld worden. was ontwijkend en veelal waren zijn verklaringen met elkaar in te genspraak, aldus Blom. „Alles was uitermate verdacht”. Het voortge zet onderzoek toonde vervolgens aan dat er op het moment van het gebeurde geen enkele motor bij de benzinepomp was geweest. Onder het motto „Laten we zacht zijn voor elkaar” is de Nederlandse Stichting Geluidshinder (NSG) deze maand een voorlichtingscampagne begonnen om het geluidbewuste gedrag bij de mensen te bevorderen. „Het onderzoek bij de garage naar een eventueel wapen leverde een keukenmes op dat in een af voer werd aangetroffen. De botte punt van het mes wees uit dat het onmogelijk iets te maken kon heb ben met de verwondingen van de man, mede gezien de scherpe breukvlakken van de verwondin gen”. een duidelijke zaak is dat er nogal wat gedaan moet worden aan de bestrijding van geluidshinder. „De o- verheid doet er van alles aan met wetten en maatre gelen en door controle van die wetten. Maar de rest zal van het publiek moeten komen.” DEN HAAG. Naar schatting wordt één op de twee Nederlanders gere geld door een of ander ge luid gehinderd. Hiervan ondervindt tien tot vijf tien percent in ernstige mate hinder. Als oorzaken worden genoemd: wegver keer (35 percent), buren (25 percent), industrie (10 per- verwondingen voor een persoon lijk voordeel als motief, bijvoor beeld valse aangifte van diefstal, aandacht willen hebben, medelij den opwekken, etcetera”. Volgens Blom is het in zulke ge vallen wenselijk dat de politie di rect een dokter inschakelt voor een medische verklaring over de aard van de verwondingen. „De man verklaarde dat twee- jonge motorrijders hem hadden aangevallen en hem hadden be roofd van een geldbedrag. Het geld was eigendom van het bedrijf waarbij hij werkte. Verder beweer de de man dat één van de jongens beiden waren gekleed in zwartle deren kleding hem van achteren had vastgegrepen. De jongen bracht het slachtoffer, zo zei de man, verwondingen in het gezicht en aan de handen toe”. De mensen, die het voor het zeggen hebben, beschouwen de index trouwens zelf ook niet als een onaatastbare bijbeltekst. Enkele factoren die de kosten van levensonderhoud bepalen zijn onlangs uit de index gelicht zodat deze geen invloed meer hebben op het officiële cijfer. Het schonen van de index noemen ze, als of de deskundigen iets smerigs hebben gemaakt. En als we de uitspraken van hogerhand geloven, wordt er nog meer ge schoond. De index wordt zo krachtig gewassen dat er straks nog wat flarden overblijven van wat eens enigszins leek op een beeld van de levensonderhoudskosten. Eerlijk zou het zijn als gezegd zou worden: „Mensen, we weten dat de officiële kosten van levensonderhoud met zoveel procent zijn toegenomen, maar daarvan moeten jullie een deel zelf dragen”. Verdere noodzakelijkheden: meer coör dinatie tussen de ministeries die op het ogenblik bijna allemaal ieder voor zich met deeltaken op dit gebied bezig zijn en een leerstoel gezondheidsopvoeding stich ten aan een van de universiteiten waar zowel de research als de uitvoerende kant en de training van GVO-functionarissen wordt aangepakt. Dr. W. Rouwenhorst, geboren in 1915 in Zeist en wonende in Utrecht, is voor de Tweede Wereldoorlog leerkracht-directri- ce geweest bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes in Nederland en Indonesië. Zij begon in 1958 een studie in de sociale wetenschappen en aanvaardde in 1963 een voor Nederland nieuwe functie als consu lente voor de gezondheidsvoorlichting en opvoeding bij het Groene Kruis. Met geld dat beschikbaar kwam uit de voetbaltoto kon de kruisvereniging mevrouw Rouwen horst aan de universiteit van Minnesota een opleiding public health laten volgen, gevolgd door een specialisatie in health education. Verder is ook nog vastge steld dat van de werkne mers in de industrie circa 50 percent het risico loopt een gehoorbeschadiging te krijgen. De Nederlandse Stichting Geluidshinder (NSG) zegt dat het al met al De prioriteit van de economie als recht vaardiging voor het toelaten van hinder lijk lawaai werd tot voor kort gemakkelijk geaccepteerd. De mening dat geluidshin der ’t welbevinden en ook de gezondheid bedreigt, vindt echter steeds meer ingang. De wetgeving volgt die tendens. Bood de Hinderwet al een handvat tegen extreme gevallen, de nieuwe Wet geluidshinder reikt in elk geval al verder, meent de NSG. Geluidhinder is dus een probeem van onze samenleving, concludeert de NSG. „Ieder mens bepaalt voor zichzelf, wan neer hij geluid hinderlijk vindt. En de een hanteert daarvoor natuurlijk totaal ande re maatstaven dan de ander. In het maat schappelijk verkeer is in zo’n geval de enige manier om zo’n probleem aan te pakken: dat er gezamenlijke afspraken worden gemaakt”, meent de NSG. „Blaffende honden, radio’s op stille plekjes, rondjesdraaiende brommers, schaterende gasten, zeurende grasmaai ers, ja zelfs ritselende kranten of de kra kende snoepzakjes in het theater... alle- Een voorgestelde wijziging van de Wo ningwet, waardoor geluidseisen gesteld kunnen worden aan de geluidsisolatie van en tussen woningen, en eisen ten aanzien van de geluidsproduktie van huishoude lijke apparaten brengt slechts gedeel telijk een oplossing. „Immers voor geluids- hinderlijk gedrag, waardoor met zo stil mogelijke apparaten toch bij de buren geluidsoverlast kan worden veroorzaakt, zijn geen regels in het wetsontwerp opge nomen.” groot aantal oppervlakkige ver wondingen”. Tijdens een kanowedstrijd op de Chao Phya Rivier, ten noorden van Bangkok in Thailand, slaagde twee boten er in de finish te bereiken. De winnaars zonken hierbij evenwel. Het mocht de pret niet drukken. Hoewel de man bleef zeggen dat hij de waarheid vertelde, werd hij beschuldigd van diefstal in dienstbetrekking.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19