Overheid zou 1 procent minder moeten compenseren WERKGEVERS WILLEN ZUIVERING PRIJSCOMPENSATIE Taal noch teken Nieuw voorstel informateurs Nederlandse l Advocaten geïsoleerde gevangenen vrezen voor leven van cliënten piloten eens met staking Kaping van Pools toestel mislukt van Schleyer Haverkort üivahURK Baader dood na nekschot’ korting^ Umuider Courant I aantal pagina's vandaag: 2Ö f i ICnTet Opstand der vliegers ADVOCAAT SCHILY: Diefstallen agenda pagina 1O I KOOIJMAN SANITAIR B.V. lei X )n Meer bewolking L- Piano’s Vleugels ter waarde van voor MieU*mmodeUen WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN.DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN J (Van onze redactie economie) e Lj 2 inuniiiiiiiiiiiiiiiiuiii 5.45 koopkracht niet op achteruit zul len gaan. 4480- 3.640 DEN HAAG. De werkge-' versorganisaties willen van het kabinet mogelijkheden om de prijscompensatie in 1978 te zui veren, zodat de uit te betalen prijscompensatie met 1 procent wordt verminderd. Van het kabi- BONN (ANP/AFP). De ad vocaat van de gisteren dood in zijn cel in Stuttgart-Stammheim gevonden Andreas Baader heeft vanmiddag bekendgemaakt dat zijn cliënt om het leven is geko men door een van achteren afge vuurd schot in de nek. Otto Schi ly zei dat hij de wond had gezien tijdens de lijkschouwing die de afgelopen nacht is gehouden. Zo als bekend is, had Schily verzocht aanwezig te mogen zijn bij de autopsie. STROET VIVO EXTRA Vivo koffie snelfiltermaling 250 gr Flacon Andy allesreiniger.... 1.75 Pasada Sherry per fles5.75 Verkade snijkoek van 1.78 voor1.49 LANGE NIEUWSTRAAT 9 PEGASUSSTRAAT 56 F, Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws 5,7,9,11 Kunst..17 Radio en televisie/Strips 15 Economie21 Beurs20 Sport23.25 Als 't een echte en zeldzame edelsteen moet zijn SANTPOORI- 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. net vragen de werkgevers maat regelen te treffen, dat de werk nemers de volledige prijscom pensatie krijgen uitbetaald. Dit kan dan volgens hen gebeuren door een dusdanige verlaging van de werknemerspremies soci ale verzekeringen en loonbelas ting, dat de werknemers er in |M DEN HAAG. Het overleg over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet zit opnieuw muur vast. Na een gesprek van ruim vier uur zijn de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D’66 gisteren geen stap dichter bij elkaar geko men. De informateurs Verdam en Vrolijk zouden vandaag een defi nitief voorstel op basis van een verdeling 7-7-2 op tafel leggen. 2 2.435. 2.715. 2.795 2.945 1830-19 00 uur MMago van 11.30-12.30 uur UMutond Mltocn: 02560-10519 voor Santnort 023 - 31 90 53 19400.- 14.100.- 30.250.- 18.900.- 1M76- 9.350.- (Hste jaargang no. 296 (Zie verder pagina 4) Kabinetsformatie weer muurvast IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU (ADVERTENTIES) (Zie verder pagina 4) (ADVERTENTIES) Meer over de pilotenstaking op pagina 3 (Van een onzer verslaggeefsters) spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekst borden perspex signs vinyl 4495.- Onze gebreken zijn een deel van onze kracht. Voomaamste struikelblok is de bezet ting van de post Justitie. PvdA en D’66 willen dat na zes jaar ministerschap van Van Agt het departement in andere han den overgaat. Het CDA houdt onverkort vast aan de terugkeer van CDA-lijsttrek- ker van Agt op Justitie. Bij de aanvang van het gesprek van gisteren heeft PvdA- fractievoorzitter Van Thijn geëist dat óf de 8-7-1 formule óf het ministerschap van Van Agt opnieuw ter discussie komt. Over beide kwesties bleek het overleg echter vruchteloos. WARSCHAU (DPA). De bemanning van een Pools verkeersvliegtuig heeft gis teren op de luchthaven van Warschau verhinderd dat het toestel werd gekaapt, zo meldde de Poolse pers vandaag. De bewuste machine was net in Warschau geland na een binnenlandse vlucht uit Katowice. Uit de kranten wordt niet dui delijk of de mislukte kaping het werk was van een enkeling of meer personen, wel dat hij/zij naar de Oostenrijkse hoofdstad Wenen wilde(n). Bij het overmeesteren van de kaper(s) verleende de Poolse volksmilitie assisten tie, aldus de kranten. Geen van de passa giers werd gewond. De informateurs Verdam en Vrolijk ble ken het wel met Van Thijn eens dat de formule 8-7-1, die zij eerder afgelopen zaterdag hadden ingeruild vóór een verde ling 7-7-2, niet geheel van de baan was. Bij de PvdA noemde men dat na afloop van het overleg het enige winstpunt. Voor het overige is men nog net zo ver als twee weken geleden bij de informatiepoging van Den Uyl of Veringa, zo merkt men bij PvdA op: „Als de letter „J” van Justitie valt, stokt het gesprek”. De werkgeversorganisaties willen voor het komende jaar de nadruk leggen op de slechte positie van de kleine zelfstandi gen. Ook de industriële werkgevers zijn van mening dat het achteruitgaan van de inkomens in deze sector niet langer ver- BEL: (035) 10345 Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie. Stemmen en onderhoud door geheel Nederland. Rechtstreeks van importeur Estonia, Steinway, Irmbach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich.Weber. handhaving van de koopkracht, zoals het kabinet dat ook wil voor de werkne mers”, aldus een werkgeversbestuurder. Zo hikt de landbouwsector zwaar aan tegen de verhoging van de aardgasprijs, aardgas moeten gaan betalen. De middenstands- en landbouworgani saties zijn blij met het feit dat nu ook de De KLM begrijpt de reactie van de pilo ten op het doodschieten van een hunner collega’s bij de kaping van deze week. De maatschappij hoopt dat de staking nog door een VN-debat kan worden voorko men, maar wanneer dat niet het geval is, zullen de vluchten worden geannuleerd. BEVERWIJK. Uit een woning aan de Jan Vermeijenstraat is een bedrag van 600,- en 80 DM gestolen. Aan de Akerendamlaan is een buiten brievenbus met inhoud verdwenen. Voor de tweede maal is uit een houten loods aan de Bankenlaan een gasfles ge stolen. industriële werkgevers zich sterk willen maken voor hun problemen in het over leg met vakbeweging en kabinet. „Dit houdt dan wel in, dat ook voor de kleine zelfstandigen iets moet worden gedaan, bijvoorbeeld door een tegemoetkoming in de premies voor de sociale verzekerin gen”, zo werd ons meegedeeld. ook mee dat de cellen van de leden van de Baader-Meinhofgroep in Stammheim se dert het begin van hun isolering begin september vrijwel dagelijks zijn onder zocht. Bij dat onderzoek werd half septem- bèr een fototoestel gevonden in Baaders cel. Hoe dat daar was gekomen is nog steeds niet opgehelderd. Evenmin is opgehelderd hoe de vier le den van de Baader-Meinhofgroep hun po gingen zichzelf van het leven te beroven vrijwel gelijktijdig hebben kunnen uitvoe ren. Het wordt niet uitgesloten geacht dat ze het nieuws over de geslaagde actie bij het vliegtuig in Mogadisjoe hebben ge hoord van andere gevangenen of van be wakers. STUTTGART-HAMBURG (DPA). De Westduitse minister van Justitie, Hans Jochen Vogel, heeft gisteren de familie van de werkgeversvoorzitter Hanns-Mar- tin Schleyer in Stuttgart bezocht om haar de solidariteit van de regering te betui gen. Dit heeft de oudste zoon van Schleyer meegedeeld. Het laatste levensteken van de ontvoer de werd vrijdag ontvangen. Zondag om 09.00 uur liep het laatste ultimatum van de ontvoerders af. De „organisatie voor de strijd tegen het wereldimperialisme,” de groepering die de kaping van het Westduitse Lufthansatoe- stel uitvoerde, heeft in een brief aan de Times meegedeeld dat Schleyer betrokken was bij een samenzwering van het wereld imperialisme. Juweliershuis Winkelcentrum Schalkwijk ■j port Tel. Secundaire maatregelen die kunnen bij dragen tot een zoveel mogelijk uitsluiten van kapingssuccessen zouden daarbij niet kunnen worden gemist en in internatio naal overleg met uitwisseling van ideeën moeten worden 'toegepast. De V.N. kan in dat opzicht een belangrijke coördinerende rol spelen ,en bevorderen dat landen die niet wensen mee te doen - uit welke over weging dan ook - worden geboycot. De vliegers zelf hebben wat dat betreft stellige voornemens. Zij kunnen op zeker moment eendrachtig weigeren naar zulke landen te vliegen en met him regeringen overeenko men dat vliegtuigen van die landen niet meer in het internationale burgerluchtver- keer worden toegelaten, wat zou neerko men op een landingsverbod. Dat alles kan op korte termijn worden verwezenlijkt, indien er in de V.N. vol doende aandacht wordt opgebracht voor de ernst van de situatie. Een voorval als met het gekaapte vliegtuig van de Lufthansa maakt die aan dacht en bereidheid wel ogenblikkelijk los, maar de ervaring leert dat dergelijke inci denten snel worden vergeten. In het verte- den zijn tal van beveiligingsmaatregelen op vliegvelden onder de indruk van inci dentele gevallen van kaping een tijdlang zorgvuldig toegepast, om enkele maanden later weer door traditionele achteloosheid en sleur te worden verwaarloosd. Het is duidelijk dat terroristengroepen zich in tijden van opwinding koest houden, maar rustig afwachten tot de alarmstemming is weggeëbd om opnieuw toe te slaan. Dat er een dode onder een bemanning moest val len voordat de organisatie van verkeers vliegers zó fel in actie kwam, spreekt ook boekdelen. Want eigenlijk is het verwon derlijk dat de bemanningen dag in dag uit gedwee het luchtruim kozen in een situatie die onverbiddellijk op rampen moest uitlo pen. Het tijdstip om door te zetten is nu onmiskenbaar aangebroken. In Den Haag werd verwacht dat de in formateurs Verdam en Vrolijk een voor stel zouden doen waarop de drie betrok ken partijen slechts met „ja” of „nee” konden antwoorden. Omdat een terugkeer van Van Agt op Justitie voor de PvdA volstrekt onaanvaardbaar is, neemt men aan dat de informateurs de post Binnen landse Zaken voor Van Agt zullen reserve ren, te meër daar Van Agt zelf ,al enkele keren heeft aangeboden desnoods naar dat departement te willen verhuizen. De vraag is dan of Justitie aan een andere CDA’er wordt toebedeeld of toevalt aan de PvdA, zoals de socialisten willen. Een mo gelijk compromis is dat D’66 Justitie krijgt (wóarbij gedacht wordt aan oud-staatsse- cretaris Zeevalking), hoewel Van Agt al verscheidene keren te kennen heeft gege ven dat ook die oplossing voor hem onaan vaardbaar is. Ibach* Bösendorfer* Yamaha* Steinway&Sons* 35.400.-20.900.- ESTONIA (nieuw) 31.500.- 21.940.- Blüthner*- 29.900.- 18.300.- GrotrianSteinweg 21.600.- 14.900.- BECHNER (nieuw) 12.790- 10.990.- Bechstein 22.900.- 13.900.- Keus uit meer aan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 old, in staat van nieuw zo’n afspraak, wil zij effectief zijn, zouden moeten kenmerken: ten eerste een zo streng mogelijke controle op luchthavens en in vliegtuigen om het aan boord gaan van gewapende verdachten te voorkomen, ten tweede de absolute weigering om als vluchthaven te fungeren. Twee leden van de Osmond-familie vierden onlangs, tijdens de opname voor een televisieprogramma, op een wat ongebruikelijke ma nier hun verjaardag. Marie drukte haar broer Danny, zo te zien met het grootste genoegen, een taart in het gezicht. Een andere verdediger van Baader, Heinz Funke, heeft meegedeeld dat de artsen bij het onderzoek van het stoffelijk overschot van Baader hebben geconsta teerd dat er zand zat aan de zolen van Baaders schoenen. De dode droeg, toen hij werd gevonden, hoge veterschoenen. Nor maal liep hij op gymschoenen. De advocaat van de gevangene Irmgard Moeller, Jutta Bahr-Jentkes, heeft er van ochtend haar verbazing over uitgesproken dat haar cliënt nog niet is gehoord over de gebeurtenissen in de nacht van maandag op dinsdag, hoewel zij na een operatie - noodzakehjk na een poging zich van het leven te beroven - zeer goed aanspreek baar is. BERLIJN. Zeventien raadslieden van in West-Berlijn gevangen zittende extremis ten hebben gisteren de officiële lezing over de dood van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe en de poging van Irmgard Möller zichzelf om het leven te brengen, ernstig in twijfel getrokken. Ze zeggen de „indruk te hebben dat de mogelijk heid van een executie van politieke gevangenen bij wijze van vergelding, zoals geopperd door de historicus Golo Mann, inmiddels door feiten is gestaafd”. In een telegram aan minister van Justitie Hans Jochen Vogel spreken de advocaten de vrees uit dat hun cliënten de onlangs ingevoerde volledige afzondering van el kaar en de buitenwereld niet zullen overle ven. Ze eisten onmiddellijk tot hun cliënten te worden toegelaten. Inmiddels is officieel bekendgemaakt dat Baader en Raspe zijn overleden aan de gevolgen van een schot en dat Gudrun Ensslin door middel van ophanging een eind aan haar leven heeft gemaakt. Irm gard Möller, wier toestand inmiddels niet meer kritiek is, heeft geprobeerd zich met een mes uit het gevangenisbestek dodelij ke steeekwonden toe te brengen. Gister avond zou op de stoffelijke resten van Baader, Ensslin en Raspe autopsie worden uitgevoerd. Dat zou gebeuren zo had de Westduitse overheid al aangekondigd in aanwezigheid van artsen uit Oostenrijk, Zwitserland en België en een vertegen woordiger van Amnesty International. De verdediger van mw. Ensslin, Otty Schilly, had de minister van Justitie van de deel staat Baden-Württemberg, Bender, ge vraagd hem bij de lijkschouwing van zijn cliënt aanwezig te laten zijn. Verder heeft hij gevraagd Irmgard Möller als getuige te horen. Op een persconferentie in Stuttgart zei minister Bender dat hij (nog) geen ophel dering kon geven over de vraag hoe Baa der en Raspe in het bezit waren gekomen van een vuurwapen. Hij verzekerde dat alles zou worden gedaan om deze zaak op te helderen. Hij zei niet uit te sluiten dat sommige mensen, onder wie hijzelf, con clusies zullen moeten trekken. Hij deelde Rotterdam sinds 1898 Westersmgel 42, tel (010)363500 Dagelijks geopend van 9 1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Het initiatief van de internationaal geor ganiseerde verkeersvliegers om door een korte staking kracht bij te zetten aan hun eis tot betere veiligheidsmaatregelen, heeft over de gehele wereld instemming en medewerking ondervonden. Voorlopig be paalt de eis van de piloten zich tot een spoeddebat in de Verenigde Naties, maar een debat alleen zal hun bereidheid tot drastische acties niet verminderen. Zij verwachten spijkers met koppen. Einde lijk, zal menigeen zeggen. Want de situatie van onveiligheid waarin zich heden ten dage het burgerluchtverkeer moet voltrek ken is al jaren onaanvaardbaar. SCHIPHOL. De Nederlandse ver keersvliegers zullen volgende week mee doen aan een internationale pilotensta king van twee dagen. Alleen een spoedde bat in de Verenigde Naties kan die sta king nog voorkomen. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers is het vol ledig eens met de eisen van de overkoepe lende Ifalpa. Daarnaast meent dé VNV dat ook in Nederland zelf de veiligheids maatregelen tegen luchtpiraterij ver scherpt kunnen worden. Wolkenvelden maar op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Mini mumtemperaturen van 11 tot 6 graden. Maxima omstreeks 17 graden. Men kan zeggen dat terroristen die vliegtuigkapingen enigszins gewiekst voorbereiden, praktisch vrij spel hebben. De grote meerderheid van landen die in de V.N. blijk gegeven hebben wel aan een betere beveiliging te willen meewerken, kan een bindende afspraak maken die aspirant-kapers tamelijk afdoende de wind uit de zeilen zou kunnen nemen. Er zijn twee hoofdzaken te onderscheiden dié antwoord is. Er zijn grote groepen kleine zelfstandigen, zowel onder de midden stand als in de land- en tuinbouw, die een inkomen hebben dat beneden het wette lijk minimumloon ligt. De werkgeversorganisaties vragen dan waardoor bijvoorbeeld de tuindersbe- ook van de regering dusdanige maatre- drijven gemiddeld 10.000 meer voor het gelen, dat deze inkomensposities niét verder worden aangetast. „In feite willen we voor deze groepen zelfstandigen Opgelucht en gelukkig arriveerden gisteren op Schiphol Helma van Dreumel en haar verloofde, Gerrie Wetenkamp, twee van de drie Nederlandse gijzelaars uit de gekaapte Lufthansa-Bóeing. (Zie ook pagina 3). k. 2.715.- 3.535- 3.545- 4.265- 7.895.- 5.400. Rich. WEBER(nw) 5.346.- 3.995 Petrof* 4.705.- 3.595. BECHNER(nieuw) 5.340- 3.995. Yamaha (nieuw) 4495- 3.560 Aug. Förster* Alex IRMBACH't'wv"'6A75.- 4.535.- I Steinway 8< Sons* 13.300.- 10.750.- TCHAIKA"tW 7.750- 5.595.- Heagele* 8.000.- 5.450.- I Keus uit meer dan 500 piano’s. Occasion piano’s vanaf 1000 gla. van film, van v/d i )23- Cherny (nieuw) CHERNY(nw) t.W.V Lindbergh* Zimmermann* Feurich IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1