Ontwikkelings- samenwerking met Suriname verloopt vlotter Op Op Veluwe voor nieuwkomers straks geen plaats meer va ve R1 Slachtoffer van en dan dit noq Antwoorden op kamervragen koolmonoxyde het weer Kritiek op handelwijze van CID weerleggen beschuldigingen Oi Bi ke NOTEN VERZAMELAAR ALS MIDDEL TER BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID PLANOLOGEN IN ONTWERP-STREEKPLAN: Pater Agterberg in Sneek overleden Per jaar tenminste 800.000 dieren prooi van verkeer Medezeggenschap IS n iff Fl WOENSDAG 1 9 BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 19 7 7 W O Universiteitsbladen Gestikt Paardenmarkt Akkoord Decreet Begin Schaap (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Prof. mr. B. M. Teldersstichting, het wetenschap pelijk instituut van de VVD, meent, dat als één van de middelen om de werkloosheid te lijf te gaan een algemene verkorting van de werkweek kan worden gehanteerd. Dit moet dan wel zodanig gebeuren, dat de overheid de extra kosten tijdelijk subsidieert totdat zij door de loonontwikkeling zijn ingelopen. Voorts worden als mogelijkheden genoemd eerdere pensionering, het tijdelijk onbetaald onderbreken van de arbeidsperiode, vergroting van de mogelijkheden voor flexibele werktijden met aangepaste beloning. LO) week zou k verke pen e maat: kante Neergestort £2 Docent L* EU Teldersstichting verkort werkweek i (Van 23 16 - M een beheerste bevordering van geavan ceerde produktievormen; De twaalf universiteitsbladen in ons land hebben samen een oplage van bijna tweehonderduizend. Dat heeft het Tilburg- se Hogeschoolblad uitgerekend. Koploper is het blad Folia Civitatis van de Universi- teit van Amsterdam met een oplage van 30.000. Het THT-nieuws van de TH Twente sluit de rij met 4750 exemplaren. Nederland en Spanje zullen binnen af zienbare tijd een cultureel akkoord sluiten dat het raamwerk vormt voor een culture le, wetenschappelijke en opvoedkundige samenwerking. Ambtelijke delegaties heb ben de afgelopen week in Madrid overeen stemming bereikt over een ontwerp-ak- koord. De Israëlische premier Begin is gisteren weer aan het werk gegaan, na een afwezig heid van een maand als gevolg van over vermoeidheid en een ontsteking aan het hartvlies. Volgens een functionaris heeft Begin zich in het ziekenhuis op de hoogte gehouden van regeringsaangelegenheden. In Corte op het Franse eiland Corsica is maandag een schaap met zes poten gebo ren. Eigenaar Jean Albertini ontdekte tot zijn verrassing dat het lam tussen zijn beide voorpoten een vijfde poot had, uit het midden waarvan een zesde stak. Moe- der-schaap en kind maken het goed. De Teldersstichting meent, dat de werk gelegenheid in het algemeen kan verbete ren, indien het bedrjfsleven meer ruimte krijgt om zijn economische en maatschap pelijke functie te vervullen. „Een verbete ring van de winstpositie garandeert niet automatisch meer werkgelegenheid, maar verdere verslechtering van de winstmoge lijkheden heeft zeker wel meer werkloos- Vooruitzichten voor vrijdag: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. zw bew. 1. bew. h. bew Volledige werkgelegenheid in de beteke nis van werk voor ieder die werken kan en wil, zal volgens de Teldersstichting voorop móeten blijven staan. Dit kan volgens de stichting alleen worden gerealiseerd door: Het schaarste-element op de arbeids markt meer in de beloningsstructuur wordt betrokken; een zodanige beheersing van de loon kostenontwikkelingen, dat onze concur rentiepositie niet wordt aangetast; een ondersteuning van de particuliere sector en een bevordering van een beter ondernemingsklimaat; een verbetering van de werkomstandig heden; Ook pleit de Teldersstichting voor een verandering van de beloningsstructuur, in die zin dat: Aangenomen moet worden dat dit aan tal in werkelijkheid, omdat waarschijnlijk slechts een kwart van de kadavers wordt gevonden, wel viermaal zo hoog is. Zij stelden hun bevindingen uit een twee jaar durend onderzoek samen in het rapport „Verkeersslachtoffers onder de fauna”, dat gisteren bij de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels in Zeist is verschenen. Tot de meest gevo iden vogelsoorten be horen de in ons land talrijke broedvogels als merel, huismus, spreeuw en kok meeuw. De onderzoekers telden voorts een kleine duizend huisdieren onder de slacht offers, waaronder 415 katten. DEN BOSCH (ANP). „De antwoorden van de regering op vragen van de Tweede- Kamerleden Drenth, De Graaf en Dolman ontzenuwen een aantal beschuldigingen die dreigden de goede naam van de stich ting Samivoz en allen die daar in samen werken te gaan aantasten”. Deze mening van het bestuur van genoemde stichting werd gistermorgen tijdens een persconfe rentie in Den Bosch verwoord door Sami- voz-directeur drs. A. Janssen. ARNHEM (ANP). De kansen voor nieuwkomers om zich op de Veluwe te vestigen zullen verminderen. De kleine dorpjes in het unieke natuurgebied mogen alleen voorzien in de plaatsgebonden woningbehoefte. Alleen de drie grote kernen Apeldoorn, Ede en Harderwijk vormen een uitzonde ring: zij moeten de druk op de andere gebieden overnemen. Nieuwelingen kunnen alleen in die plaatsen terecht. Dit blijkt uit een vandaag gepubliceerd ontwerp-streekplan Veluwe. zeventig werd vastgesteld ook voor de naaste toekomst kan worden gevolgd. Al in 1972 werd de organisatiestructuur ont wikkeld, die in de loop van de komende jaren hopelijk verder kan worden verwe zenlijkt”, aldus drs. Janssen. In de natuur zijn de dieren al weer druk bezig met het aanleggen van een wintervoorraad. De eekhoorntjes in het Amsterdamse Bos proberen bij de wan delaars een pinda of ’n ander nootje los te krijgen. De onderzoekers en bestuurders vinden dat de bos- en natuurgebieden van het centrale Veluwse gebied te veel door wegen zijn ontsloten. Men vindt een groot aantal wegen voor gemotoriseerd verkeer overbodig. Daarom wil Gelderland dit verkeer gaan weren. Verkeersknelpunten zullen echter moe ten worden opgeheven. Genoemd zijn onder andere het ontbrekende deel van rijksweg 50 tussen Arnhem (motel) en Apeldoorn (de Woeste Hoeve) en de verbinding rijksweg 12 Ede-Barneveld-Putten-rijksweg 28, de zogenaamde S-l. DEN HAAG (ANP). Een belangrijk knelpunt in het functioneren van de ont wikkelingssamenwerking tussen Neder land en Suriname, de vertraging in de accountantsrapportage, is weggenomen nu de accountants hun rapport hebben uitgebracht over de besteding van de ont wikkelingsgelden in het tweede kwartaal van dit jaar. Voor het behoud van de werkgelegen heid en ter stimulering van de volkswo ningbouw heeft de commissie besloten aan de Bruynzeel Suriname Houtmaatschap pij BV voor investeringen een lening te verstrekken van rond tien miljoen gulden. De commissie heeft in haar vergadering het concept-jaarplan 1978 besproken met het Surinaams planbureau. Mede op basis van de te verwachten reacties van de Suri naamse ministeries, en rekening houdend met de opmerkingen van de commissie, zal het jaarplan worden bij gesteld. Met de bijstelling hoopt het planbureau in decem ber gereed te zijn. Bij een brand in zijn ouderlijk huis is gisternacht de driejarige Marco de Rooy uit Tilburg om het leven gekomen. Het kind is waarschijnlijk ’s nachts uit zijn bed gekomen om in de woonkamer met een aansteker te gaan spelen. Bij het zien van de brand die hij veroorzaakt had, heeft hij zich kennelijk verborgen. Pas na lang zoe ken werd hij gevonden. Hij was toen al /gestikt. De' kreeg het, z reau tenlar Franl drie j: maan sek F neelsc straff proef Het in eer presit ting x LO heeft boyc< zond. In zegt nen x ke k geacl dat ii falen He Ame: te m kom< werk voor van gebr; dige word Maai hard nw zzw zzo o zo windst. nw ono zzw nnw nw zo o nnw w nnw o zw nno LEEUWARDEN (ANP). In het Sint Antoniusziekenhuis in Sneek is^ giste ren op 52-jarige leeftijd pater Marinus Agterberg overleden. Pater Agterberg, van de orde van de paters Augustijnen, werd op 1 maart 1925 in Utrecht gebo ren. Hij is van 1973 tot september 1977 lid geweest van de Eerste Kamer der Staten Generaal voor de PPR en was oud-lid van de Provinciale Staten van Friesland voor deze partij. Wesl hebbel tie in gegevt yliegv< Mogac naai terreu De v tie, Pe het be dankb lander bevriji weest. mut S tie vai gezegc Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis ZUIDBROEK (ANP). In een leeg staande woning in Zuidbroek is gisteren de 19-jarige mevrouw T. Snijder-Ludolphi uit Hoogezand door koolmonoxyde om het even gekomen. De vrouw was bezig het huis schoon te maken. Tegen vijf uur wilde een buurvrouw haar vragen om een kopje thee te drinken en zag toen dat de vrouw languit in een van de kamers lag. Op weg naar het ziekenhuis overleed de vrouw. De oorzaak van de koolmonoxyde- vergiftiging is waarschijnlijk het niet goed functioneren van een geiser. PRJ ANP) slowa Praag jaar. aan h teiten aange gaan. Tot i den, b landse landse zij da IFALI LI het i pese een Grit den toet: der een Neg ding zwa p flj u 0 0 0 0 0 o o o o o o 4 0 o o o o o o o o 7 0 0 2 0 3 0.1 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 V: dinj enig king gem de z dinj B Dit plan, dat uitgaat van een stringente bescherming van natuur en landschap in het gebied, zal volgend jaar mei of juni voor het publiek ter visie worden gelegd waarbij gelegen heid bestaat bezwaren in te dienen. In het streekplan gaan de provinciale planologen uit van een beperking van de groei van de werkgelegenheid en van de bevolking in het gebied. Tot het jaar 2000 denkt men nog 385 hectaren nieuw industrieterrein nodig te hebben. Andere elementen van het plan zijn onder meer de beper king van de nadelige gevolgen van de intensieve veehouderij (de „bio-industrie”), het tegengaan van het wegen- en leidin gennet, de bevordering van het openbaar vervoer en de terugdringing van militaire activiteiten. In het centrale natuurgebied van de Veluwe genieten na tuur en landschap absolute voorrang. Er moeten rustge bieden blijven voor dieren die veel ruimte nodig hebben om te kunnen leven (roofvogels en herten). In de randgebieden van de Veluwe is wat meer souplesse. die momenteel worden uitgewerkt. Dat zal onder meer moeten leiden tot decentralisa tie van een aantal taken, democratisering van de bestuursbenoemingen en regionali satie van de verschillende stichtingen. Drs. Janssen stelde gisteren nadrukke lijk dat het bestuur van Samivoz bereid is erg ver te gaan bij de uitwerking van die rapporten wanneer dat leidt tot een betere zorg en een beter werkklimaat. „Het appa raat moet natuurlijk wel beheersbaar blij ven. Als er geen orde is, komen die andere punten in gevaar”. De Kamervragen gaan vooral in op de verhoudingen tussen Samivoz enerzijds en een aantal particuliere ondernemingen van voorzitter Nollen anderzijds. Het be stuur van Savimoz stelt in een commen taar in het personeelsblad dat de stichting handhaving van de concurrentiekracht van onze economie door de collectieve sector niet sterker te laten stijgen dan de groei van het nationaal inkomen; f „Overheid, ondernemingsleiding en vak beweging betonen zich, ieder op eigen ge bied, vaak nog betuttelende voogden, die alles wel voor de aan hun zorg toever trouwde leden van hun gemeenschap zul len regelen, en dan nog het liefst in een verplicht collectief verband. Zij zullen ech ter meer geïnspireerde en inspirerende leiders moeten zijn, die het wagen de zich emanciperende burger de ruimte te geven zoveel mogelijk zelf inhoud aan zijn be staan en werk te geven”, aldus de Telders stichting. Een Indonesisch tweemotorig straal vliegtuig is gisteren neergestort op een buitenwijk van de Filippijnse hoofdstad Manilla. De piloot en de boordwerktuig kundige verbrandden in het wrak. Op de grond kwamen een vrouw en twee kinde ren om het leven. De resterende drie be manningsleden werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. ZEIST (ANP). De onderzoekers D. A. Jonkers en G. W. de Vries vermoeden dat er jaarlijks in Nederland tenminste 800.000 dieren door het verkeer sneu velen. De commissaris van de koningin in Drente, mw. mr. T. Schilthuis, heeft gister ochtend om tien voor zes de 777ste paar denmarkt in Zuidlaren geopend. De markt ondervond veel weerslag van de mist. Voor het regelen van het zeer drukke ver keer was de mist die tot langzaam rijden noopte evenwel een voordeel. Tijdens de handel bleek dat de rij- en springpaarden zeer duur werden verkocht. Pony’s en slachtpaarden brachten aanzienlijk min der op dan vorige jaren. Maar volgens Ben Beelaard en de WDM is dat helemaal niet waar. Hij is alleen maar hoofdbestuurder van de WDM en is vrijgesteld van alle diensten. Hij was in dienst oorspronkelijk telexist. Dat is inderdaad een vertrouwensfunctie maar het daarvoor gebruikelijke antece dentenonderzoek had al plaatsgevonden. Volgens de WDM kwam de CID pas in het geweer toen Beelaard hoofdbestuurder van de WDM geworden was, zes weken na zijn verkiezing als bestuurslid. Ter bestrijding van het tekort aan ge schoolde vaklieden adviseert de commis sie een groter aantal doelgerichte trai ningsprogramma’s ter hand te nemen dan op het ogenblik bestaat. In het commentaar gaat het bestuur ook in op de salariskosten van het bestuursbu reau, dat gevormd wordt door voorzitter A. Nollen, secretaris/penningmeester prof. dr. H. Goldschmidt en vice-voorzit- ter mr. E. Bogaerts. In 1975 is volgens staatssecretaris Hendriks aan deze drie ruim 388.000 gulden betaald. De provinciale bestuurders menen dat het gebruik van vaak zwaar materieel op deze terreinen zeer schadelijke gevolgen heeft voor natuur en landschap. Zij wensen een andere ontwikkeling. Er moet een beperkt aantal oefenterreinen worden afgestoten. Ook moeten aan militaire activiteiten andere beperkingen worden gelegd, aldus het plan. De provincie signaleert tenslotte dat het beleid voor het centraal Veluws natuurgebied goed aansluit op de gedachten die het rijk heeft óver nationale landschapsparken. UTRECHT (ANP). Hoofdbestuurder Ben Beelaard van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft zich in een boze brief aan minister Ste- merdink van Defensie beklaagd over de manier waarop volgens hem de militaire Contra Inlichtingen Dienst een onderzoek instelt naar zijn privé-leven. Volgens Beelaard stond er onlangs een CID-agent bij zijn moeder op de stoep om te informe ren naar Bens politieke belangstelling. De man zei dat dat onderzoek nodig was omdat Ben een vertrouwelijke fun'ctie in het leger zou bekleden. Om de uitvoering van dit omvangrijke programma te bevorderen beveelt de com missie in overleg met het Surinaamse planbureau aan, voor grote en technisch gecompliceerde projecten aparte „project engineers” aan te stellen, die de uitvoering kunnen begeleiden en daartoe voortdu rend op het project aanwezig zijn. Weer in binnen- en buitenland onbew. mist onbew mist 1. bew. onbew. onbew onbew zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. regen windst. mist zzw izo z zo een produktiviteitspolitiek gericht op de industriële sector, en een werkgelegen- heidspolitiek gericht op de dienstverlenen de sector, die eerst bij voldoende econo misch draagvlak kan resulteren in een uitbreiding van de kwartaire sector. De WDM vindt het hoog tijd dat er meer bekend wordt over de CID. Volgens het ministerie zou Beelaard, voor hij hoofdbestuurslid werd van de WDM, een vertrouwensfunctie gaan vervullen. In verband daarmee heeft zijn onderdeel vol gens voorschrift een veiligheidskeuring aangevraagd. Dat verzoek kwam in de ambtelijke molen terecht en is per abuis niet ingetrokken op het moment, dat Bee laard hoofdbestuurslid werd. Volgens de Legervoorlichtingsdiensr had het verzoek niets te maken met Bee- laards lidmaatschap van het hoofdbestuur van de WDM. Het onderzoek zou voorts „op normale en correcte wijze” zijn ver lopen. ZO ozo zo z zo zzo ozo zzo z z zzo nnw Gerald Ford, oud-president van de Ver enigde Staten, is teruggekeerd naar Phila delphia als docent in de politieke weten schap op de universiteit aldaar. „Als ik terug zou keren in de regering dan zou ik net zo idealistisch zijn als toen ik voor het eerst naar Washington ging, 28 jaar gele den”, zei Ford maandag in zijn eerste toespraak tot een groep van 157 studenten. „Maar”, voegde hij eraan toe, „laat niemand denken dat ik dat van plan zou zijn”. Om een verbetering van de kwaliteit en de structuur van de arbeidsverhoudingen te bereiken, staat de Teldersstichting on der meer voor een verdere uitwerking van de medezeggenschapsverhoudingen en een grotere invloed van de werknemers op de eigen werkzaamheden. Bovendien moeten de bevoegdheden van de werkne mers in de ondernemingsraden worden uitgebouwd. heid tot gevolg”, aldus zegt de stichting in een studie over de plaats van de arbeid in de maatschappij van morgen. Opgemerkt wordt, dat speciale aandacht moet worden besteed aan bijzondere groe pen op de arbeidsmarkt, zoals de jongeren en de werkende gehuwde vrouw. „De fi nanciële prikkel tot arbeid zal moeten wor den vergroot, door meer verschil tussen uitkering en inkomen uit arbeid. De in vloed van de uitkering op de werkgelegen heid dient nader te worden bestudeerd”, zo wordt gezegd. Volgens het bestuur is dat niet juist en gaat het om een bedrag van ruim 270.000 gulden. Het verschil wordt gevormd door het werkgeversaandeel in de sociale lasten. Bij koninklijk decreet is de 78-jarige Josep Tarradellas gisteren benoemd tot hoofd van „Generalitat”, de autonome re gering van Catalonië. Tarradellas was hoofd van de „Generalitat” in ballings chap geweest sinds 1936, toen generaal Franco de regeringvan Catalonië ontbond. ook de factor psychisch inkomen in de beloningsstructuur wordt betrokken, waardoor werkzaamheden, waarvan door hun aard gezegd kan worden dat er weinig directe bevrediging of voldoening uit ver kregen kan worden, in een beloningsstruc tuur hoger worden ingeschaald. In dit rapport geven zij een verklaring van goedkeuring af voor het overgrote deel van de bestedingen. Een en ander stelt de Commissie Ontwikkelingssamenwer king Nederland-Suriname (CONS) vast in haar toetsingsverslag van de achtste ver gadering, die in Den Haag is gehouden. De stichting Samivoz is een samenwer kingsverband van elf stichtingen die zich bezighouden met bejaarden- en zwakzinni genzorg. De stichtingen exploiteren 35 in stellingen met in totaal 4400 pupillen en bewoners. Samivoz telt 4000 werknemers. In publikaties in het weekblad Vrij Neder land werd de stichting onlangs aangeduid als het Nollen-syndicaat, gebaseerd op de naam van de stichter en huidige voorzitter A. Nollen. Drs. Janssen zei met voldoening te heb ben kennisgenomen van de antwoorden die de regering heeft gegeven op de gestel de Kamervragen. „Die antwoorden ster ken het bestuur in de overtuiging dat de beleidslijn die in het begin van de jaren In het kader van het tweede vijfjaren plan en het meerjarenontwikkelingspro gramma zijn tot nu toe, aldus het toetsings verslag, projecten goedgekeurd tot een to taalbedrag van rond 650 miljoen gulden. Men wijst er in het ontwerp-streekplan op dat het ministerie van Defensie en zijn activiteiten te nadrukkelijk op de Veluwe7 aanwezig zijn. Er Eggen vele militaire complexen, opslag plaatsen en oefenterreinen. Het gaat om 15.000 hectare die in gebruik zijn als oefen- en schietterrein. Dit betekent dat 40 pet van de totale oppervlakte aan oefenterreinen in Nederland en 70 pet van de landelijke schietterreinen hun plaats vinden in het streekplangebied. - mist h. bew. onbew. mist mist windst. onbew. wnw onbew. windst mist mist regen zw. bew. onbew. zw. bew h. bew regen mist 1 bew. geh. bew. 1. bew onbew. onbew. mist mist mist zw. bew mist 1. bew windst zw zo ozo DONDERDAG 20 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.13 uur onder 17.36 uur Maan op 14.37 uur onder uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 9 18 uur en 21.56 uur Laagwater 4.39 uur en 17.04 uur een verbetering en versterking van het i westerse economische stelsel; Aantal uren zon: 1 tot 7, minimum tempera tuur: omstreeks 9 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog et maal: 80 percent. voor niet-deskundigen mogelijk een inge wikkelde structuur te zien geeft, maar dat dit niet betekent dat die structuur ook ondoorzichtig is. Volgens Janssen is het volstrekt onjuist dat Samivoz niet bereid zou zijn aan de Brabantse ziekenfondsen voldoende gegevens te verstrekken over Volgens drs. Janssen heeft al in 1970 een de samenstelling van de verpleegprijs. organisatie-onderzoek plaatsgevonden dat Volgens het Samivoz-bestuur is het even- heeft geresulteerd in een aantal rapporten, eens onjuist dat de aangesloten stichtingen verplicht zijn inkopen te doen bij bepaalde instellingen, waaronder die van de heer Nollen. Daaraan zou al in 1974 een einde zijn gekomen. 8 7 7 3 8 7 9 7 12 10 9 11 17 2 16 12 2 4 2 2 1 5 17 12 5 11 16 18 5 13 5 10 11 7 2 4 7 20 6 20 C C Qj r- Q U o E w bó 'f O G 4) 2 16 16 16 12 18 14 17 15 17 19 12 18 22 8 23 18 8 12 11 22 10 8 21 17 14 19 23 26 11 21 7 20 22 21 11 17 10 22 13 26 a<. mi»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2