REACTIES OP DOOD PLANOLOOG PROF. DR. J. BUIT: VAN EXTREMISTEN 99 FNV Amsterdam wil af van Architect waarde dollar verliest Publikatieverbod 2 IJmuider Courant WERKGEVERSORGANISATIES Ontvoering Italiaanse overloop naar verre plaatsen geding beëindigd Hans Knoop vraagt ontslag bij Telegraaf Damiate Pers Prehistorische Concorde „zwarte” bladen in Zuid-Afrika EEN TRANSIT HUREN? Souwens Autoverhuur Tindemans praat Over dakkapellen met Carter over FLEUR ÓP ,.TE1 Mammoets Huiswerk overdoen 2.10 „Blij vrijd vrou 4 19 7 7 OKTOBER WOENSDAG 1 9 BINNEN- EN BUITENLAND W O 1 99 99 o f Poffertjes 2.35 Pannekoeken SAN het we te pres meer gesugÉ dinsda van ht kende werd 1 Stater gelma betrok f 35,- per dag, incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 meer kilometers verslinden (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) F (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Concurrentiepositie bedrijfsleven ten van buitenland versterken opzichte 0,70 f 141,50 r$CHIID4M. Het vreem voork Adem bergci orde ge me rechte noem< aan. De gangs Feyer warer vanaf Geurv elk oi maxir berge Shirlj punte moch „Ik heb de Menten-zaak altijd als een journalistieke kwestie gezien, maar omdat ik jood ben, zat er wel een persoonlijke dimensie aan”, zegt Hans Knoop. Zijn ont- f.'g om principiële reden betreft het be leid van het Telegraaf-concern in de Men- Beperking van de groei van de mobili teit is, zoals uit verschillende nota’s blijkt, een kerndoelstelling van de Neder landse overheid. Maar volgens prof. Buit zullen tal van andere beleidsdoelstellin gen van de overheid juist tot gevolg heb ben, dat de mensen zich vaker en over grotere afstanden gaan verplaatsen. Tindemans en andere Europese deskun digen maken zich zorgen over dat ver schijnsel omdat zij geloven dat dit de onze kerheid over de stabiliteit van het econo mische stelsel in <ie wereld zal aanwak keren. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. „Ik heb mijn ontslag genomen bij De Telegraaf omdat ik als joodse werknemer niet langer kan werken bij een krant die in publikaties op ondub belzinnige wijze partij kiest voor de ver dachte Menten”. Dat zegt Telegraaf-jour- nalist Paul Knoop, die gisteren evenals zijn broer Hans Knoop, hoofdredacteur van het weekblad Accent op staande voet ontslag heeft gevraagd. Beide broers zijn zonder onderling overleg tot dit be sluit gekomen. Het rechtbankverslag over de zaak Pieter Menten dat gisteren in De Telegraaf verscheen, was voor hen de druppel die de emmer deed overlopen. Menten wordt hierin afgeschilderd als iemand met een „hoge mentaliteit” Bedrijven en gezinnen verplaatsen zich meer en meer naar stadsranden en naar kleinere dorpen en steden binnen stads gewesten. Het is volgens prof. Buit zeker, dat die processen zich in de komende jaren hevig zullen voortzetten, onder meer ten gevolge van allerlei maatrege len in het kader van de op gang komende stadsvernieuwing. Dit zal gepaard gaan met belangrijk groeiende aantallen ver- plaatsingskilometers. Ook het bevorde ren van de „verhuizing” van bedrijven naar economisch zwakke regio’s, waar toe de overheid zelf het voorbeeld geeft, zal leiden tot meer verplaatsingskilome- ters. De ervaring leert namelijk, dat ver plaatste bedrijven langere woon-werk af standen voor hun personeel kennen dan binnen de „ontvangst-regio’s” gebruike lijk is”. Conclusie van prof. Buit: de overheid bevordert vanuit tal van urgente doel stellingen van ruimtelijke ordening (be- Volgens beide broers Knoop zouden nog twee of drie Telegraaf-journalisten van plan zijn hun ontslag in te dienen. De Telegraaf-directie zegt dat de ontslagaan vrage een redactionele kwestie is waarop zij geen commentaar kan geven. Hoofdre dacteur Goeman Borgesius weigert enige toelichting te geven op het ontslag van de broers Knoop bij het concern. ten-verslaggeving. Niet de berichtgeving op ander terrein. „Ik heb vanaf juni dit jaar herhaaldelijk mijn mening en protes ten over de tendentieuze berichtgeving in zake Menten kenbaar gemaakt”, zegt Hans Knoop. De betreffende woningen waren oor spronkelijk ontworpen voor bejaarden. Toen de huizen (koopprijs 90.000 gulden) na verloop van tijd nog steeds loogstonden mochten er van de gemeente jonge gezin nen in. Op grond hiervan heeft de recht- bank-president bepaald dat, omdat de be stemming van de woningen is gewijzigd, beroep op grond van de Auteurswet niet aan Snelder toekomt. Het beroep van Snel- der dat er sprake is van misvorming, aan tasting of verminking van de woningen werd eveneens afgewezen. Hij deed hierbij een beroep op de au teursrechten op zijn ontwerp. Enkele leden van deze werkgeversorga nisaties zijn van mening dat, als het kabi net niet voldoende tegemoet komt aan de verlangens van de werkgeversorganisa ties, zij weer in de oude stellingen zullen Overigens hebben de werkgevers nog geen strak omlijnde stellingen ingenomen. „Alles zal ervan afhangen waarmee het kabinet morgen tijdens het overleg in de Stichting van de Arbeid komt. Pas daarna zullen wij ons arbeidsvoorwaardenbeleid voor het komende jaar definitief opstellen en bekendmaken”, aldus de werkgeversor ganisaties. Verder noemde hij nóg de toenemende aandacht voor vrijetijdsbesteding bui tenshuis (caravans, boten en tweede wo ningen in steeds verder van huis gelegen gebieden), het weinig aan huis gebonden zijn van gezinsleden, de op de aanschaf van luxe huizen (buiten de stad, verder van werk en voorzieningen) gerichte con sumptiedwang en de afnemende bereid heid om overlast van verkeer, bedrijven en gebrek aan parkeerruimte te accepte ren met als gevolg verhuizing naar „hin- der-arme” of hinderloze woonmilieus. De beslissing van de Amerikaanse Hoge Raad heeft de luchtweg naar New York voor de supersonische Concorde vrijgemaakt. Het toestel mag op Kennedy Airport landen. De foto toont het toestel als een soort prehistorische vogel tegen de achtergrond van de zonsondergang op het vliegveld Dulles van Washington. „We zijn daar nog niet zo erg ver mee gekomen en we verwachten, dat we daar in het overleg niet zo heel gemakkelijk uit zullen komen”. De werkgevers menen dat, doordat de vakbeweging en het demissio naire kabinet zich zo hebben vastgelegd op de handhaving van de koopkracht tot en met een bruto-inkomen van ƒ28.600, de terugvallen. Op het ogenblik zijn de werk geversorganisaties ook nog bezig met het uitwerken van de immateriële zaken, zoals de vragen „hoe proberen we de werkloos heid de baas te worden”, en „hoe kan winst in werk worden omgezet”. (Vervolg van pagina 1) In verschillende landen wordt getwijfeld aan de mededeling van de Westduitse autoriteiten dat Baader, Ensslin en Raspe zichzelf van het leven hebben beroofd. In een brief aan de Westduitse regering schrijft de Amsterdamse studentenvereniging ASVA dat „gezien de strenge controle het onwaarschijnlijk is dat de wapens en werktuigen waardoor deze mensen zijn omgekomen zonder medeweten van de gevangenisbewaar ders in de cellen zijn gebracht”. Ook de PSP heeft uiting gegeven aan twijfel aan de lezing die de Westduitse autoriteiten van de zaak hebben gegeven. Net als de ASVA dringt de PSP aan op een grondig onderzoek. Een onbekende heeft gisteren het Italiaanse persbureau Ansa laten weten dat de extremistische Rode Brigade „Duitsers zal gaan executeren”. Dat zou gebeuren om de dood van de drie gevangenen in Stammheim te wreken. In verschillende steden in Europa is gisteren gedemonstreerd naar aanleiding van de gebeurtenissen in Stammheim. Bij een betoging in Athene vielen enkele gewonden en in Italië werden in verschillende steden bomaanslagen gepleegd op showrooms met Westduitse auto’s, vestigingen van enkele Westduitse bedrijven en het Westduitse consulaat-generaal in Genua. daad nu aan het kabinet is om de middelen aan te reiken om inderdaad die koop kracht te kunnen handhaven.” De Amsterdamse FNV levert in het pro gramma kritiek op toestanden die met de overloop gepaard gaan, zoals het ontstaan van slaapsteden, de ontwrichting van het gezinsleven, het bijna ontbreken van over loop van bedrijven, de dure en slechte verbindingen van het openbaar vervoer naar en van de hoofdstad en de autofiles in de tunnels. De FNV wil een gericht wo- ningruilbeleid om de mensen dichter bij hun werk te brengen. Over de huisves tingsproblemen zegt het programma on der meer dat de huren van woningen na renovatie niet hoger mogen worden dan die van nieuwbouwwoningen. AMSTERDAM. De Amsterdamse afde ling van de FNV wil dat er een eind komt aan de overloop van Amsterdammers naar ver afgelegen plaatsen als Hoorn en Alkmaar. De overloop zou moeten wor den beperkt tot Purmerend en Almere en enkele delen van Haarlemmermeer. Dit schrijft de FNV in zijn jaarlijks Amsterdams programma, dat dit jaar de titel „Overloops” heeft meegekregen. Het programma, dat een groot aantal aanbeve lingen op het gebied van onder meer ruim telijke ordening en werkgelegenheidsbe leid bevat, wordt donderdagmiddag aan geboden aan de Amsterdamse wethouder van Publieke Werken, drs. C. de Cloe. Provii krijgen de than onregeli januari de State de adv Zieken! regelma verplee De heet dit in 19 van tha peld w< van geo uitgeno handha die mor die tn I poort ei Bosch” inrichti waarva maatre. WASHINGTON (AP). De Belgische premier Leo Tindemans, die thans de Raad van Ministers van de EEG voorzit, confereert vandaag in Washington met president Carter. Een van de belangrijk ste onderwerpen van gesprek zal vermoe- deijk de steeds maar dalende waarde van de dollar zijn. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VELS komenc van deI om een instant opvang bezig h verkrai IJM toemc ook w 26 plc twee pen e stond jaar. I opgev k Ke< je teg net w van E Er zt staan i waarm onderd die, al weggaf anders komen De t teiten t toegeli negen, discus: Vrou huis D Het tel Stichti 942758 Alk seerd stellir vaant UTRECHT (ANP). De achttien bewo ners van koopwoningen in Nieuwegein mogen zelf bepalen door welke architect zij een dakkapel laten ontwerpen. De Maastrichtse architect B. Snelder, de oor spronkelijke ontwerper van de woningen, had via een kort geding willen verhinde ren dat op de huizen een dakkapel van een andere architect werd gebouwd. SM RESTAURANT Grote Houtstraat 21 MILAAN (AP). In Milaan is vanmor gen, minder dan 12 uur na haar ontvoe ring, de 23-jarige Maria Rosa Rumi, doch ter van een industrieel, door de politie bevrijd. Dit geschiedde in Bergamo waar de ontvoerders Maria Rumi in een woning gevangen hielden. houd stedeschoon, verbetering oude woonmilieus, bestrijding van ruimtelijke ongelijkheid en achterstand) de verdere groei van de mobiliteit. Er zullen com promissen nodig zijn en de overheid zal duidelijk moeten maken, tot op welke hoogte ze mobiliteitsbeperking hoopt te bereiken en in hoeverre daardoor andere doelstellingen minder goed kunnen wor den verwezenlijkt. Alleen dan kunnen bij de keuze voor of tegen een beleid duide lijk de sociale, economische en ruimtelij ke consequenties worden aangegeven. Hij meent dan ook, dat de overheid haar „huiswerk” voor een deel moet overdoen. Zoals het er nu voorstaat in de verstedelijkingsnota en het structuur schema verkeer en vervoer moet volgens hem in feite worden gezegd, dat de doel stelling mobiliteitsbeperking teveel in de lucht hangt en, zoals ze nu is gepresen teerd, als „papieren tijger” tot misluk king is gedoemd. Prof. Buit noemde nog een groot aantal andere kenmerken van de toekomstige samenleving die een vergroting van de mobiliteit tot gevolg zullen hebben: meer overleg, commissiewerk en vergaderin gen buiten eigen huis of bedrijf, hoog gekwalificeerd en gespecialiseerd onder wijs (meer, maar vooral ook langere ver plaatsingen naar „sporadische” oplei dingsinstellingen), de toenemende nood zaak van om- en herscholing (cursussen, congressen en stages), meer part-time en tijdelijk werk (bij korte en „deeltijdse” dienstverbanden minder neiging om dichter naar het werk toe te verhuizen) en een toenemende behoefte aan „revali datie” op medische en speciaal gebied die gepaard zal gaan met meer verplaat singen van patiënten en hun begeleiders. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, Umuiden tel redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 35'77 tel. adm. en adr.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 13,90 ■f 40,- 53,- f 157,30 203,- UTRECHT (ANP). Als het Academisch Ziekenhuis van de Utrechtse binnenstad wordt verplaatst naar het nieuwe, buiten de stad gelegen universitaire centrum „De Uithof”, zullen de 3.200 personeelsleden jaarlijks 9,91 miljoen autokilometers afleggen in plaats van, zoals nu, 3,62 miljoen. En dan gaat het alleen nog maar om het woon-werk verkeer van het personeel en niet om autoritten van patiënten, bezoekers en studenten. Prof. dr. J. Buit, hoogleraar in de theoretische planologie aan de Vrije Universi- teit in Amsterdam, gebruikte deze berekening vanochtend als een van de voorbeel den waarmee hij aangaf, dat allerlei ontwikkelingen er toe leiden, dat de Nederland se bevolking steeds mobieler wordt. Hij sprak op het lustrumcongres van de Vereniging Utrechtse Geografische Studenten in Utrecht. Volgens het FNV-programma is Amster dam met zijn 5,5 percent werklozen een noodgebied wat de werkgelegenheid be- treft. Om de werkloosheid te bestrijden moet de arbeidsbemiddeling in de wijken plaatsvinden. Voor tijdelijk werk moeten niet-commerciële uitzendbureaus worden opgericht. Onderzocht moet worden of er niet meer werkgelegenheid in de sociaal- culturele sector kan worden gecreëerd, aldus de FNV, die pleit voor een huisbe- zoekcentrale in elke wijk die mensen in I nood moet gaan opsporen. Bovendien moeten volgens het programma in elke wijk voorposten van de gemeentelijke diensten komen. per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Van de zijde van de Accent-redactie, waarvan Knoop drie jaar hoofdredacteur was, heeft hij altijd onvoorwaardelijke steun gekregen bij zijn intense speuracties in de Menten-zaak. Knoop bracht het oor logsverleden van Pieter Menten in mei 1976 aan het rollen, na publikaties van de Israëlische journalist Chaiv Kanaan. Knoop heeft een belangrijke rol gespeeld bij de aanhouding van Menten, die van oorlogsmisdaden in Polen wordt beschul digd. Chemische Fabr ’Schiedam' 010-26.47.56 De president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. Laan, heeft gisteren uit spraak gedaan in het kort geding, dat Snelders had aangespannen tegen de ont werper van de omstreden dakkapellen, de Utrechtse architect C. Koemans. Ook de tendens tot schaalvergroting (mammoet-scholen, mammoet-zieken- huizen en grote recreatie-objecten) leidt onvermijdelijk tot langere bezoekafstan- den. Elk scholenplan en elk ziekenhuis plan dat is gericht op sluiting van kleine re scholen en ziekenhuizen gaat gepaard met een fors stuk „afstandsverlenging”, aldus prof. Buit. Het huis werd door de politie omsingeld en de misdadigers gaven zich na enige tijd over. Het gebeurt niet vaak in Italië dat de politie er in slaagt ontvoerders te grijpen. Accent-hoofdredacteur Hans Knoop heeft 16 jaar bij het Telegraaf-concern, waartoe Accent behoort, gewerkt. „Een dergelijk lang dienstverband beschouw ik als een huwelijk”, aldus Hans Knoop. „En als zo’n huwelijk mis gaat, betekent dat niet dat de partners elkaar moeten gaan beschimpen”. „The World” heeft een dagelijkse oplage van 160.000 en de „Weekend World” van ongeveer 180.000 exemplaren. Tot de verboden organisaties zouden behoren de SASO, de Zuidafrikaanse studentenorganisatie, en het Christelijk Instituut. De meeste organisaties waren die van politieke negergroepen, en in de eerste plaats studenten-organisaties, aldus is vernomen. Verwacht wordt dat de regering later op de dag de genomen besluiten officieel zal bekendmaken. JOHANNESBURG (AP). In journalistieke kringen is vandaag vernomen dat de regering de twee grootste kranten voor zwarten heeft verboden te verschijnen. Tevens werden 16 organisaties opgeheven. De kranten waren het dagblad „The World” en het zusterblad „Weekend World”, dat op zaterdag verschijnt. Beide komen uit Johannesburg en behoren tot de groep die ook ’s lands grootste krant, het avondblad „The Star” uitgeeft. De werkgevers stellen zich op-het stand punt, dat de positie van de bedrijven thans dusdanig slecht is, dat van hen niet de garantie vap het handhaven van de koop kracht kan worden verlangd. „Daarom hebben we voor het eerste overleg met het kabinet, morgen, nog geen vastomlijnde standpunten. Alles zal dan ook afhangen van het aanbod van het kabinet”, aldus de werkgevers. Nederlanders gaan steeds Verrassing: een Fleurop bloemen- cheque. 't Zonnetje tussen alle "aanslagen" op een goed humeur. Verstuur er eens vaker één. Uw Fleuropbloemist heeft ze in voorraad. (Vervolg van pagina 1) De werkgeversorganisaties willen, evenals vorig jaar, ook nu weer maatrege len die doorwerken op middellange ter mijn. Daarbij denken ze vooral aan de versterking van de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland. „Er zijn en kele landen binnen de EEG die het be drijfsleven steunen. Dit werkt sterk con currentievervalsend. Als daar niets tegen wordt gedaan, verlangen wij van de rege ring dat ook Nederland het bedrijfsleven steunt om de concurrentiepositie te kun nen handhaven”, zo zei men ons. di**

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4