Afschaffing extra toelage ziekenhuizen wekt protest Estel-bestuur tot vakbonden: Schoolkorfbal in IJmuiden ACHT FINALISTEN ZIJN AL BEKEND CDA Velsen pleit voor behoud werkgelegenheid ffia w W i I Zeebad en haven als mogelijkheden 1 TEKORT LIEVER MET RIJKSGELD WEGWERKEN" „Blijf van m’n lijf” vrijdag in vrouwencafé Velsen W O E N S D A G 19 7 7 OKTOBER 1 9 5 BC IJC VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) I Plan Zeebad Velserbroek -2 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. De Raad van Bestuur van het Nederlands-Westduitse staalconcern Estel en de vakorganisaties hebben gisteren geen over eenstemming weten te bereiken over de formulering van het uitgangs punt bij de reorganisatie van Hoogovens in IJmuiden. De leiding van het bedrijf heeft nog eens benadrukt dat zij de doelstelling van de vakbonden - geen gedwongen ontslagen om de moeilijkheden het hoofd te bieden - niet als uitgangspunt van de onderhandelingen kan overnemen. Ongelijkheid MM Nadelig saldo I Dr. M. Albrecht, lid van de Raad van Bestuur van Estel. SANTPOORT. „Het provinciebestuur pleegt boerenbedrog door het wegvallen van de onregelmatigheidstoeslag als een kleine ingreep te presenteren. Het gaat om jaarlijkse bedragen van duizend gulden en meer en niet om „enkele honderden guldens” zoals ten onrechte gesuggereerd wordt”. De NCBO-districtsbestuurder A. J. Haay zei dit dinsdagavond op een protestbijeenkomst in het personeelscentrum van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Namens de Samenwer kende Bonden van Ambtenaren (rXBVA, ARKA, KABO en NCBO) werd hier scherpe kritiek geuit op het voornemen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de geldende vergoedingsregeling voor onre gelmatige diensten te vervangen door een rijkstoelage die voor de betrokkenen een stuk ongunstiger uitvalt. •ir De protestbijeenkomst in het personeelscentrum die Drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Herfsttoernooi VSS geslaagd 1 (Van een onzer verslaggevers) I IJMUIDEN Aan het jaarlijkse herfst toernooi van de Velser Sportstichting is ook weer een einde gekomen. Maar liefst 26 ploegen hebben elkaar de afgelopen twee dagen bestreden in voetbal, hardlo pen en penaltyschieten. De deelname stond vrij voor iedereen onder de veertien jaar. Maar men moest zich wel per ploeg opgeven. Het resultaat is elk jaar dat de meest vreemde namen op de programmalijsten voorkomen. Namen als FC Knudde, FC Ademnood, Ingeblikt, Ratjetoe, Kruis- bergcosmos en Heikneuters zijn aan de orde van de dag. Mede door de bereidwilli ge medewerking van een aantal scheids rechters is het toernooi weer geslaagd te noemen. Het weer was daar zeker debet aan. een flinke bijdrage heeft geleverd ter ver betering van de positie van de hele onder neming. Hij wees onder meer op de perso neelsreductie die bij Hoesch de laatste jaren groter is geweest dan bij Hoogovens. Bovendien zijn in West-Duitsland al enkele fabrieken die behoren tot het concern, gesloten, waarbij tientallen arbeidsplaat sen verloren gingen. Tijdens de besprekingen van gisteren zijn geen mededelingen gedaan over de maatregelen die bij Hoesch nog genomen zullen worden. Dergelijke informatie zou een doorkruising kunnen betekenen van jro- t de aan het zer- :hte oer s in wo- bij zes- on- na ian fde- >mt lers i en zor- 5 en itse een Provinciale Staten van Noord-Holland krijgen op 24 oktober het voorstel op tafel de thans geldende toelageregeling voor onregelmatige diensten met ingang van 1 januari 1978 af te schaffen. Gedeputeer de Staten steunen daarbij op het dwingen de advies van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven de toelagen voor on regelmatige diensten niet langer in de verpleegprijzen door te berekenen. Keeper Hans Dienaar van Adidas wind je tegen moet voor de vierde keer naar het net wanneer aanvoerder Henk Rentenaar van De Geurvreters scoort. Zijn ploeg won uiteindelijk met 6-0. Van bondszijde was de tegenwerping dat ook een provinciale griffie en de plano logische dienst van de provincie recht streeks met rijksgeld op poten gehouden worden. Het CPN-statenlid W. Hartog zei het helemaal eens te zijn met het stand punt van de bonden. Een duidelijke stel- lingname waarmee hij tussen zijn collega- statenleden een uitzondering vormde. Het CDA-statenlid C. J. Waij merkte op dat de provinciale ziekenhuizen in Noord-Hol land met htin toelagen voor onregelmatige diensten landelijk gezien erg gunstig zit ten. Bondswóordvoerder Haay was in zijn reactie duidelijk en fel: „Wat u daar stelt gaat wellicht ook voor andere Noordhol- landse continuebedrijven op. We praten hier over rechten die met veel moeite en strijd verworven zijn. Daar mag niet aan getornd worden”. De vier ambtenarenbonden die dinsda gavond op de protestbijeenkomst verte genwoordigd waren zien rechtsongelijk heid tussen ziekenhuispersoneel en werk nemers van andere provinciale bedrijven als kwalijk gevolg van de maatregel die bij Hoogovens in IJmuiden, waar 2500 en bij de Verenigde Buizen Fabrieken in Oos- terhout (N.-B.) waar 140 mannen met ge dwongen ontslag worden bedreigd. Toege geven nog (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Na twee dagen schoolkorfbal in sporthal Zeewijk zijn er al acht finalisten bekend. Dit jaar doen er 32 ploegen mee, hetgeen een lichte stijging ten opzichte van verleden jaar betekent. Toch vindt mede-organisator M. van Veelen dat er best nog meer scholen aan dit korfbaltoemooi mee hadden kunnen doen: „Wellicht ligt het aan de leraren, want het moet allemaal in vakantietijd gebeuren. Voor de kinderen die aan het toernooi meedoen is het altijd een spektakel”. Ook dit jaar gooien de ploegen al hun enthousiasme weer in de strijd. Langs de kant staat meestal een lerares of leraar aanwijzingen te geven. Geschreeuw vanaf de tribune doet de rest. Wanneer er een doelpunt valt lijkt het of de hele sporthal wordt afgebroken. In de meeste wedstrijden wordt er lustig op los gescoord, maar soms zijn de krachtsver houdingen zo gering dat er helemaal geen doelpunten worden gemaakt. Vier poule-winnaars zijn al bekend: Calvijn 3, Gunning 1, Calvijn 1 en Bethlehem 3. Vooral de eerste teams van Gunning en Calvijn hebben door enkele monsteruitslagen de aandacht op zich gevestigd. Verder gaan de volgende teams over naar de finale, omdat ze de tweede plaats in de poule hebben bereikt: Eenhoorn 2, Beatrix 1, J. Ligthart 1 en Eenhoorn 3. Deze laatste ploeg moest met J. F. Kennedy 2 strafworpen nemen omdat zowel het aantal punten als het doelsaldo gelijk was. De uitslagen van gisteren luiden als volgt: Beatrix 6-Eenhoorn 2 0-0, Beatrix 1-Kennedy 1 2-0, Beatrix 6-Calvijn 3 0-3, Ligthart 2-Gunning 1 0-2, Bethlehem 4-Eenhoorn 2 0-0, Beatrix 1-Gunning 1 0-0, Calvijn 1-Zeewijk 2 3-0, Beatrix 4-Kennedy 2 0-2, Vermeulen 2- Zeewijk 2 0-2, Calvijn-Ligthart 2-0, Bethlehem 3-Eenhoorn 3 1-0, Beatrix 2-Visser 1 1-5, Beatrix 4-Eenhoorn 3 0-1. de pensionering uit te breiden zodat ook werknemers vanaf 55 jaar hiervoor in aan merking kunnen komen. De personeelsle den tussen 55 en 59 jaar zouden dan op basis van vrijwilligheid vervroegd mogen uittreden. Overigens werd het door Albrecht van belang geacht dat op korte termijn bij de EEG een verzoek om financiële steun wordt ingediend. Hij deed daarbij de toe zegging dat als hulp wordt verleend om arbeidsplaatsen te handhaven, het „af- slankingsproces” wordt vertraagd. SANTPOORT. „We delen de zorg voor de werkgelegenheid met de directie van Hoogovens, maar hebben als CDA er dringend op aangedrongen niet tot ontslagen over te gaan dan na een diepgaand onderzoek en na overleg met gemeentebesturen, vakbonden en regering. Dit zei het CD A-raadslid W. N. Koopman op CDA-bijeenkomst, die dinsdagavond in zaal Zomerlust te Santpoort werd gehouden. Hij vond de werkgelegenheid ook een punt, dat zwaar moet tellen bij de havenontwikkelingen van IJmuiden. „Het milieu is een belangrijke zaak, maar we mogen niet omwille van dat milieu verkeerde stappen doen. We moeten zien wat de mogelijkheden van havenont wikkelingen zijn.” Voor een maar erg klein publiek gaf de heer Koopman namens de fractie een ver antwoording van het beleid, dat de CDA in de gemeenteraad het afgelopen jaar heeft gevoerd. Van de fractie waren ook de wethouders Th. Witte en H. van der Werff en de raadsleden J. Visser, J. A. An- driesma en drs. N. E. A. M. Kraetzer aan wezig. De heer Koopman toonde zich in zijn inleiding zeer bezorgd over de werkge legenheid, een zorg, die vorig jaar nog lang niet zo nodig scheen te zijn. Als een van de toekomstmogelijkheden voor het opvangen van de problemen noemde de CDA-voorman de recreatie, die mogelijk nieuwe werkgelegenheid kan Rond de bouw in de Velserbroek ont spon zich na de inleiding van het CDA- fractielid een discussie. Een vën de aanwe zigen vroeg zich af, hoe men nu woning bouw wil gaan plegen in een gebied, dat voor de recreatie onteigend is. De heer Koopman meende, dat woningbouw dit keer belangrijker is voor dé bevolking dan de recreatie. Hij ontkende overigens, dat er ook maar een meter grond in de Velser broek onteigend is voor de recreatie. Het is allemaal gekocht. „En als er later toch woningbouw komt terwijl het uitdrukke lijk alleen voor de recreatie is verkocht, dan hebben de voormalige landbouwers mogelijkheden genoeg om bij de rechter schadevergoeding te eisen. Hoe zo’n eis uitvalt, laat ik graag aan de rechter over”, aldus de heer Koopman. Een vertegenwoordiger van de Stichting Santpoort toonde zich verheugd met de CDA-visie op de inspraak. Hij was echter bang, dat ook het CDA aan de argumenten van de Stichting voorbijgaat. De heer Koopman antwoordde daarop, dat de ar gumenten telkens weer tegen elkaar afge wogen dienen te worden en dat een ge meenteraad in sommige gevallen op een ingenomen standpunt moet durven terug komen. „Maar ook de Stichting Santpoort moet de belangen durven afwegen en niet star aan een eenmaal ingenomen stand punt blijven vasthouden”, ze^hij. I i de i in net itse de de itse een VA gen lar- ijks de Het •ve- lim- sbe- lan- der De heer Haay noemde het onjuist dat aan dit in 1976 uitgebrachte advies afschaffing van thans geldende toelageregeling gekop peld wordt. Voor een aandachtig gehoor van georganiseerd ziekenhuispersoneel en uitgenodigde statenleden pleitte hij voor handhaving van de vergoedingsregeling die momenteel van kracht is voor degenen die in het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort en de Bakkumse inrichting „Duin en Bosch” continuediensten draaien. In beide inrichtingen werkt bijna tweeduizend man waarvan tweederde door de voorgestelde maatregel getroffen zal worden. Na de uiteenzetting van het standpunt van de ambtenarenbonden bleef discussie gisteravond vrijwel achterwege. Het bleef bij vragen en opmerkingen over en weer tussen de bondsvertegenwoordigers en de aanwezige statenleden die achter in de zaal een plaatsje gezocht hadden. In de statencommissie van personeelsza ken hebben de fracties van PSP en CPN zich onlangs tegen afschaffing van de ver goeding voor onregelmatige diensten uit gesproken. De andere fracties leken zich in het onvermijdelijke te schikken. Op 24 oktober zal in de Staten blijken in hoever re in die houding verandering gekomen is. De vijf poulewinnaars kregen een toe gangsbewijs voor de wedstrijd Telstar- Feyenoord op 6 november. In poule A waren het de Minipups die het er het beste vanaf brachten. In poule B waren De Geurvreters onverslaanbaar. Zij wonnen elk onderdeel en behaalden daardoor het maximale aantal punten van 24. Kruis- bergcosmos bleef in poule C net iets voor Shirly Pamper. The Lions waren met 19 punten ongrijpbaar in poule D. FC Harry mocht in poule E de winst grijpen. Het programma voor donderdag luidt als volgt: 8.30 uur: kwartfinales, 10.45 uur: halve finales, 15.00 uur: finale voor de derde plaats, 15.45 uur: finale voor de eerste plaats. bieden. „Het plan Zeebad is een beetje m de ijskast gezet, maar we moeten als CDA nu zien of het plan op recreatief gebied geen belangrijke ontwikkeling voor de ge meente kan betekenen wat betreft het vin den van nieuwe werkgelegenheid en in komsten. Het CDA pleitte opnieuw voor de bouw van woningen aan de Minister Van Hou tenlaan en in de Velserbroekpolder. „Maar de burger heeft recht op inspraak en dat geldt niet alleen voor Oud-IJmui- den, maar ook voor anderen. Daarom vin den we als CDA, dat de inspraak van de bewoners van Velsen-Zuid tegen de wo ningen aan de Minister van Houtenlaan niet asociaal is, maar een goed recht, ook al willen wij daar graag woningbouw zien.” concern verkeert, worden afgewenteld op het bedrijf in IJmuiden. Drs. Hooglandt poogde die angst weg te nemen door erop te wijzen dat de Duitse partner Hoesch al dustriebond NW, erkende na afloop niet veel wijzer te zijn geworden. Hij was er tevreden over dat duidelijkheid is gescha pen over de globale consequenties van de uit te voeren herstructurering die zich be perken tot de bedrijven in IJmuiden en Oosterhout. Voorts waren hem geheime gegevens verstrekt waaruit blijkt dat het bij Hoesch in Dortmund de afgelopen maanden veel slechter is gegaan dan bij Hoogovens. Dr. Max Albrecht, lid van de Raad van Bestuur, omschreef het gesprek met de bonden als „positief en open”. De opstel ling van de vakorganisaties noemde hij alleszins redelijk. „Beide partijen hebben elkaar niet kunnen vinden in een gelijklui dend uitgangspunt. Maar we streven er natuurlijk wel naar om het verlies aan arbeidsplaatsen tot een minimum te be perken. Alle middelen zullen we aanwen den om de pijn zoveel mogelijk te ver wachten. Doch we moeten geen onzinnige middelen toepassen”, aldus dr. Albrecht. Tijdens de besprekingen heeft hij de sug gestie gedaan de regelingen voor vervroeg- Raad van Bestuur, toonde zich somber den gevoerd tussen de Hoesch-directie over de mogelijkheden om ontslagen te voorkomen. Hij zei dat, gelet op de stand van zaken van dit ogenblik, gedwongen De Nederlandse vakbonden hadden om een onderhoud met de Raad van Bestuur geven wer<j dat omtrent dit voornemen van Estel aangedrongen omdat gevreesd nog veej vaagheden bestaan. Dit komt werd dat de moeilijkheden waarin het doordat het overleg vroegtijdig is gestart en doordat er geen vastomlijnd plan be staat, aldus de concernleiding. Vakbondsleider Jan de Jong van de In ter een be den ken iten den f er aal- ïrd, :be- i in lien dke jke de onderhandelingen die momenteel wor- en de Duitse werknemersorganisaties. Van Estel-zijde is gisteren verzekerd dat wat betreft de Nederlandse werkmaatschap- ontslagen onvermijdelijk zijn. Hij ver- pijen de klappen uitsluitend zullen vallen wachtte dat „de afloop van de beoogde 1 reorganisatie bij Hoogovens niet moge- arbeidsplaatsen dienen te verdwijnen, lijk is zonder een dergelijke maatregel.” 1. Gedeputeerde Staten per 1 januari wil doorvoeren. Woordvoerder Haay: „Door het „afromen” van de geldende onregelmatigheidstoeslag gaan de beide provinciale ziekenhuizen ongunstig afste ken bij de andere provinciale bedrijven”. Hij noemde het kwalijk dat aan de voorge stelde maatregel niet de redelijkheid of wenselijkheid maar puur financiële over wegingen ten grondslag liggen. een puur informatief karakter droeg. De ambténarenbond zien het voorstel van Gedeputeerde Staten als aantasting van de rechtszekerheid die voor de betrok ken ambtenaren een onaanvaardbare in komstenverlaging tot gevolg heeft. Als de bestaande toelageregeling van kracht blijft moet de provincie zonder doorbe rekening in de verpleegprijs op een jaarlijks nadelig saldo van een miljoen gulden rekenen. De Samenwerkende Ambtenarenbonden willen dit gat vullen door een beroep te doen op de algemene middelen van het Rijk. Alle deelnemers van dit goed georgani seerde toernooi, waar altijd veel belang stelling voor bestaat, ontvingen een vaantje. VELSEN. Vrouwencafé Velsen heeft komende vrijdag enkele medewerksters van de Stichting Blijf van m’n lijf” te gast om een en ander te vertellen over deze instantie die zich, door het geven van opvang c.q. huisvestingsmogelijkheden, bezig houdt en Inzet voor mishandelde en verkrachte vrouwen. Ook wat betreft de kritische kantteke ningen van de Stichting Santpoort zei de heer Koopman, dat het een goed democra tisch recht is een andere mening dan het gemeentebestuur te hebben. „We hoeven het met hun argumenten niet eens te zijn, maar beslissingen nemen blijft een kwes tie van af wegen van belangen.” Mét deze suggestie kreeg bondswoord- voerder Haay gisteravond het VVD-Sta- tenlid J. Simonsz tegenover zich. Deze wees op het provinciale principe van de „gescheiden huishouding” waarbij diensten en bedrijven zichzelf dienen te bedruipen. Met een „dubbele huishou ding” zoals u die voorstelt wordt een provinciaal welzijnsbeleid uitermate on doorzichtig, stelde hij. Er zal gesproken worden over het ont staan van de stichting en de werkwijze, waarmee op een anoniem te blijven adres onderdak wordt geboden aan vrouwen die, al of niet met hun kinderen, van huis weggaan als het hun te veel wordt en anders zonder slaapplaats of woonruimte komen te staan. De bedoelingen, achtergronden, aktivi- teiten en ervaringen worden vrijdagavond toegelicht. Dit begint ongeveer om half negen. De toelichting wordt gevolgd door discussie. Vrouwencafé Velsen (gevestigd in buurt huis De Brulboei) is vanaf acht uur open. Het telefoonnummer van de Amsterdamse Stichting „Blijf van mijn lijf” is 020- 942758. zijn onvermijdelijk” „Gedwongen ontslagen f F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5