MILIEUPRIJS VOOR DUITSE BESTRIJDINGSORGANISATIE GS tot regering verbied gebruik fosfaat-wasmiddel Mannen van de disselwagen OVER IJMUIDEN GESPROKEN F I Meer subsidie voor verbouw etagewoningen Hein Bank Ten Napel Loggers op zee WOENSDAG 1 9 OKTOBER VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 e :a I Een jonge „Vader Abt” f IF (Van pen onzer verslaggevers) HAARLEM. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland wil de regering dringend verzoeken de productie van fosfaathouden- de wasmiddelen te verbieden. Voorts meent het provinciaal bestuur dat het rijk de kosten van het verwijderen van fosfaten uit afvalwater op zich moet nemen. In elk geval zou de provincie daarvoor een ruime bijdrage moeten ontvangen. Gedeputeerdé Staten hebben een voorstel tot een dergelijk verzoek aan de regering voorgelegd aan provinciale staten. Het verzoek zou moeten worden gericht aan de ministers van verkeer en water staat en van volksgezondheid en milieuhygiëne. Café „DE HALVE MAAN.” (Van onze streekredactie) HAARLEM. De Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemer land, die een slordige twee miljoen Noordhollanders van drinkwater voorziet, heeft een prijs toegekend aan een Duitse organisatie die zich bezighoudt met het inzamelen van afgewerkte scheepsolie. Voor de kwaliteit van het drinkwater is het voorkomen van lozingen door Rijnschepen zeer belangrijk, vinden de Nederlandse drinkwaterbedrij ven. Al geruime tijd spannen zij zich in om in ons land een systeem verwezenlijkt te krijgen, waarbij de olie varend Wordt ingenomen. Tot op heden echter zonder resultaat. ■ffi industrie X 4 Olielozingen fors |()en Hele probleem voor drink Hoorn Alkmaar Zaandam !l Hilversum Amersfoort (ADVERTENTIE) Hagelingerweg 36, Santpoort i5 's. ir Café-uitspanning Zomerlust, beter bekend als „Het Vuurschip”, speelde als pleisterplaats aan de enige verbindingsweg een grote rol toen het open veld nog de woongemeenschappen IJmuiden en Velseroord van elkaar scheidde. Een paar dagen voor het café werd afgebroken werd deze foto gemaakt, ons beschikbaar gesteld door de heer Joh. Jungbücker te Amersfoort. jaloers op zijn geworden als een ’’zwerver” jaloezie kon opwekken. In ieder geval schiep ook dat taalgebruik een wat myste rieuze sfeer rondom Frits. Waar kwam hij toch vandaan? Wat moest hij dan vroeger wel zijn geweest? Pierewiet neuriede al- .leen maar als iemand er naar vroeg, Het verhaal ging rond dat hij eigenlijk arts was. Vast staat dat zijn broer een artsen praktijk had, al wist niemand waar. Enkhuizen Castricum nog De WRK heeft vorig jaar 116 miljoen kubieke meter water van het Lekkanaal naar Noord-Holland gepompt. Daarvoor zijn twee transportleidingen beschikbaar: de WRK I er>de WRK II. De WRK I is een enkele leiding die van Jutphaas naar Vo gelenzang loopt. Hier vandaan gaat een aftakking naar Hoogovens en het infiltra- tiegebied bij Castricum. De WRK II is een dubbele leiding die zich ten oosten van Haarlem splitst. Eén buis gaat vervolgens naar Vogelenzang, de andere naar Hoog- der graag samen met Frits en Dirk die de disselwagens, bespannen met een of twee Belzen, bestuurden. Wat de twee met die wagens presteerden moest je zien om het te geloven. Hun taak was het om de brede wielen op een smal „spoor” te houden, een „straal” bestaande uit twee baddings, bij elkaar zo’n vijfendertig centimeter breed. Raakten de wielen in het zand dan moest de hele lading worden, gelost voor zo’n wagen weer op het spoor kon worden gebracht. Een enorm tijd en dus geld verlies. Maar het kwam nooit voor. ER IS EEN KEER een ernstig conflict geweest tussen de steenlossers en de aan nemers over de hoogte van de vergoeding. De lossers staakten. Omdat de bouw dreig de te stagneren namen de aannemers en hun zoons het werk over. Dat ging moei zaam maar er kwamen toch voldoende stenen op de wagens terecht. Toen Frits en Dirk ieder met een volle wagen wegreden gaven de steenlossers hun wat geld in Mevrouw A. Besse-Moos te Santpoort herinnert zich goed hoe Ten Napel in 1934 handen. Ze wisten waarin de guldens in de kortste keren zouden worden omgezet: drank. Frits en Dirk kwamen zingend te rug. Ze hadden een enorme lol toen hun wagens opnieuw werden geladen. Einde lijk was het zover dat ze weer konden vertrekken. De stakers verzamelden zich bij de baddings: maar vijfendertig centi meter. Ze keken naar de koetsiers: veel Schiedams vocht. Het lot van de disselwa gens stond vast ze zouden ontsporen. Dat was ook de bedoeling van degenen die Frits en Dirk van drankgeld hadden voor zien; wie niet sterk is moet slim zijn. Frits bleef het hoogste lied zingen, Dirk bleef onverpoosd met zijn tong klakken. Daar gingen de wagens. Of het speelgoed was. ovens. Via deze leiding zal water uit het Ijsselmeer worden aangevoerd. Proble men rond de verwerving van de gronden die voor de aanleg van deze leiding nodig zijn, zijn inmiddels opgelost, zo blijkt uit het jaarverslag van de WRK. bij zijn afscheid van de school werd ge huldigd. Haar dochtertje Lilian, leerling van de eerste klas van school H., mocht bloemen aanbieden. Het meisje is op zes tienjarige leeftijd overleden. Daarom wil mevrouw Besse-Moos graag nog eens de foto’s zien die bij het overhandigen van de bloemen zijn gemaakt. Aanbiedingen uit de lezerskring zijn hartelijk welkom. ALLE MOGELIJKE dialecten werden in IJmuiden gesproken omdat de bevol king van heinde en verre was gekomen. Het viel meteen op als iemand „netjes” praatte, dus niet de h inslikte of de stomme e afbeet, van de ij een ie, van de a een e of van de g een k maakte. Pierewiet, met zijn baardstoppels, zijn oude plunje en zijn Schiedamse uitwazeming sprak het Alge meen Beschaafd onberispelijk. Je zou er, bij je poging je eigen dialect kwijt te raken, Naar de mening van de heer Jungbacker dateert de tekening uit de periode 1915- 1920. (Reacties op deze rubriek schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). In 1976 is de WRK acht maal gealar meerd in verband met een ernstige vervui ling van de Rijn. In vijf van deze gevallen ging het om een vervuiling door olie. De grootste problemen rezen in november, na een foutieve lozing van een fabriek in de Zwitserse stad Bazel. Het uiterst giftige trichloorbenzeen heeft toen Nederland be reikt, maar was al voldoende verdund. Bij die kwestie kwam aan het licht dat het waarschuwingssysteen niet optimaal is. De melding van de lozing kwam pas zes dagen later in Nederland binnen. moeten alle zuiveringsinstallaties wor den uitgebreid met een voorziening, waarmee al een groot deel van de fosfa ten uit het water kan worden gehaald. Pas als onderzoek heeft uitgewezen, dat dat absoluut nodig is, zou dan nog geld beschikbaar moeten komen om de rest van het fosfaat uit het rioolwater te halen. Als het rijk niet in de kosten van de defosfatering zou bijspringen, moet de verontreinigingsheffing per inwoner worden verhoogd met een bedrag tus sen de acht en de zeventien gulden. Vandaar dat het provinciaal bestuur bij het rijk wil aandringen op een ruime vergoeding. Gedeputeerde Staten stellen de sta ten verder voor, er bij de regering op aan te dringen, dat uit de bij het rijk in beheer zijnde randmeren (met name het Gooimeer en het IJmeer) de fosfa ten worden verwijderd. De minister van milieuhygiëne heeft het provinci aal bestuur overigens al geschreven, dat in de nota „Maatregelen voor het terugdringen van de fosfaatbelasting van het Nederlandse oppervlaktewa ter” verschillende voorlopige beleids voornemens zijn kenbaar gemaakt. De minister stelt zich voor dat uiterlijk in 1985 de wasmiddelen fosfaatloos zou den moeten zijn. In Duitsland bestaat zo’n systeem wel. Het Bilgenentwasserungsverband in Düs seldorf heeft zich de afgelopen jaren inge spannen voor het schoonhouden van de Rijn. Met speciale boten kan afgewerkte olie van varende schepen worden ingeno men. Ter gelegenheid van haar zilveren jubileum, zal de Watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland het Bilgen entwasserungsverband een prijs toeken- ovens. Een aftakking van deze leiding voert rechtstreeks naar de grote industri eën in Amsterdams westelijke havenge bied. Een derde transportleiding is in aanleg: van Enkhuizen naar Castricum en Hoog- J i TYPEREND VOOR die tijd: als er een ernstig zieke in een der huizen was werd de straat bij die woning over de hele breed te met zand bestrooid om het gedaver van de karrewielen te dempen. Die methode werd in het hele land toegepast. Amster dam bijvoorbeeld had sinds 1919 een ver- I ordening voor het „ziekenzand” dat de gemeente gratis beschikbaar stelde. In IJ- I muiden lag dat eenvoudiger omdat duin- zand voor praktisch iedereen onder hand bereik was. goede bankrekening hadden verkregen za gen de beschaving in huis komen. Daar zorgden moeder de vrouw en de opgroei ende dochters voor. Die konden zich het huis, de kleding en het gevarieerde menu veroorloven dat naar haar mening bij de nieuwe „stand” hoorde. Wat moeilijker was: net dialect van de plaats van ner- komst af te leren. Beschaafd spreken bracht geen koopman je thuis. Het werd daarom mode spraakles te nemen, in Haarlem. Sommigen gingen er voor het gemak ook meteen maar wonen. Precies op de baddings. Het kon niet maar het leek beter dan ooit te gaan. VELE JAREN LATER is Frits op tragi sche wijze om het leven gekomen. Hij verdronk, bij de Toeristensteiger. Hoe het precies is gebeurd is nooitduidelijk gewor den. De IJmuidenaren gingen hem al gauw missen, misschien meer dan ze hadden gedacht. Frits hoorde zo helemaal bij de sfeer van het oude IJmuiden, de man die als hij gewild had misschien een heel mooie toekomst had kunnen opbouwen maar terecht kwam in nogal primitieve omstandigheden en desondanks levenslust en blijheid uitstraalde. Hij moet gelukkig zijn geweest bij zijn zware maar goedige Belzen. Zoals zij het bij hem waren. (Van onze stadsredactie) DEN HAAG. De overheid gaat extra subsidie geven aan gemeenten en woning- |t bouwcorporaties die bestaande etagewo- B ningen verbouwen tot woonruimten voor alleenstaanden en kleine huishoudens. In de toelichting van het minsterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening B; staat dat de afnemende belangstelling F van gezinnen voor etagewoningen aanlei- F ding tot deze maatregel is. Gemeenten en woningbouwverenigin- F gen kunnen met deze verruimde regeling ook woningen die al in hun bezit zijn onder bepaalde voorwaarden met overheids steun gaan verbouwen tot kleinere woon eenheden. Voorheen werd alleen bij nieuwbouw en aankoop subsidie verleend. In beginsel komen alle etagewoningen die eigendom zijn van gemeenten of woning bouwverenigingen in aanmerking voor de L. regeling. Veelal zal het echter nodig zijn F- om tegelijk een aantal boven of naast elkaar gelegen flats te verbouwen om de kosten te beperken. De huurprijs van de verbouwde etage woningen zal in een juiste verhouding moeten staan tot de huurprijs van bestaan de kleine woningen. Bij het indienen van een subsidieaanvraag voor verbouwings- plannen zal daarom tevens een gemoti veerd huurvoorstel bijgevoegd moeten worden. ER LIEPEN ZOVEEL paarden door de straten van IJmuiden dat de mussen nooit naar pen tafeltje-dekje hoefden te zoeken. De paarden die de haver verdienden kre gen deze inderdaad en de mussen trokken daar op hun beurt graag profijt van. Zwa re Belzen trokken de sleperswagens van de gebroeders Boon, het transportbedrijf dat nauw bij IJmuidens nijverheid was betrokken. Belzen waren het ook die twee- aan t" twee voor de vuilniswagens liepen goe de dieren, één brok kracht, met vlak boven de hoeven hun enige versiering: warrige pluimen. Nog was de auto een zo zeldzaam iets dat de mensen deze nakeken. Kinde ren hadden alle ruimte om op straat het oude spel te spelen met als thema „Wij wijken niet, voor niemand niet, alleen voor paard en wagen.” Die konden ze al van heel ver horen aankomen; veel gevaar was er op straat dus niet. nen. Voortaan wil de WRK elke vijf jaar een instelling of persoon onderscheiden die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt voor de bestrijding van de Rijnver vuiling. De Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland is een gezamenlijke onder neming van het Amsterdamse waterlei dingbedrijf en het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland. Via twee ver schillende pijpleidingen wordt rivierwater uit het Lekkanaal getransporteerd naar de infiltratiegebieden in de duinen bij Voge lenzang en Castricum. Ook wordt water geleverd aan de Kennemer gemeenten en aan een aantal grote industrieën in het Noordzeekanaalgebied. Hoogovens, Van Gelder en Mobil Oil behoren tot de grote klanten. Voordat het rivierwater de pijpleiding ingaat, wordt het bij Nieuwegein gezui verd. De WRK verwacht in de nabije toe komst meer problemen met die zuivering, door de toenemende belasting van het Rijnwater met moeilijk afbreekbare orga nische stoffen, fosfaten en nitraat. Niet minder dan vierhonderd verschillende schadelijke stoffen zijn geïdentificeerd. Het onderzoek naar mogelijkheden om die stoffen uit het water te verwijderen, zal Het in deze rubriek beschreven jongens boek „Hein Bank” van de IJmuidenaar Ten Napel blijkt nog maar in heel weinig boekenkasten voor te komen. Mevrouw A. C. van ’t Oever-Jongejan te Haarlem dankt een exemplaar aan haar man die afkomstig is uit Enschedé. Deze nam een stapeltje boeken mee in het huwelijksboo tje waarvan mevrouw Van ’t Oever, als peuter met haar ouders uit IJmuiden geëvacueerd, er eens een ter hand nam dat haar direct fascineerde. Het verhaal bleek zich namelijk af te spelen rondom Storm vogels, VSV, de Wilhelminakade, de bio scoop Flora in Velseroord maar ook „de grote bioscoop in IJmuiden”. Dat alles gegroepeerd rondom het jonge leven van Hein Bank die volgens het boek vlakbij Flora, in de Zeestraat no. 55 woonde. Genoemd werden ook een zekere Prins als jachtopziener in de duinen, „Joost” van een sigarenwinkel en „Patjetoe” als een soort heler bij wie Hein Bank koperdraad voor zijn strikken haalde. Mevrouw Van ’t Oever is terecht bijzonder blij met het boek omdat ze zich sterk aan IJmuiden gebonden voelt. Haar vader was er bij velen zeer bekend, onder meer als speler van de voetbalvereniging IJmuiden, waarvan hij trouwens nog steeds een en thousiast supporter is. Het voorstel staat in de aanbiedings brief bij de nota „Fosfaat in water”, die maandag 24 oktober in de vergadering van provinciale staten zal worden be sproken. Over de inhoud van deze nota is eerder in dit dagblad uitvoerig be richt. Volgens de nota bestaat tachtig percent van de hoeveelheid fosfaat, die in het rioolwater terecht komt, uit huis houdelijk afvalwater. Ruim de helft van die tachtig percent is afkomstig uit fosfaathoudende wasmiddelen. Het provinciaal bestuur is van mening dat de vervuiling van het milieu bij de bron moet worden bestreden. Daarom zou de vervaardiging van fosfaathoudende wasmiddelen moeten worden ver boden. i Fosfaat in water kan, zoals bekend, leiden tot overmatige algengroei in wa ter. Die algengroei kan alle andere le ven in het oppervlaktewater verdrin gen. Er ontstaat dan op den duur stin kend dood water. Iedereen is het er dan ook over eens dat fosfaten uit het water moeten worden verwijderd. Een deel van de provinciale politici, die de kwestie van te voren in commis sievergaderingen hebben besproken, is voorstander van verwijdering van alle fosfaten op korte termijn. Een ander deel staat op het standpunt, dat priori teiten moeten worden gesteld: eerst I' watervoorziening WAAR KWAMEN ZE vandaan, Frits en Dirk? Niemand wist het precies. Dirk was een onopvallende, ongecompliceerde fi- cuur; waarschijnlijk heeft hij nooit iets anders dan koetsier willen worden; „laat mij maar bij de paarden”. Frits was een buitenbeentje. Het was een man die altijd neuriede of floot, die een en al opgewekt heid uitstraalde en daarom Pierewiet werd genoemd. In die tijd begon IJmuiden zich te consolideren. Mannen die met vrij wel niets hierheen waren gekomen maar door hard en lang werken plus zakelijk instinct en misschien ook wat geluk een Het „Vader Abts" bier is een donker bier. De smaak ervan jongleert de papillen tus sen „Trapist”, „Scotch” en „Munich” kwa- liteitsbieren van hoge gisting. Het wordt gebrouwen van de mout die Pierre Celis des morgens in zijn grote ronde kuip ge stort heeft. Onder in die kuip ligt een bronzen zeef de mout tegen te houden. Als het eenmaal goed gemengd is, wordt er warm bronwater aan toegevoegd. Dat wa ter mag dan een tijdje rusten en onderwijl de mout in de mate van het mogelijke uitzuigen tot het verzadigd is. Dan worden de twee grote kranen onderaan opengezet en het lichtbruine water, nu al een beetje een extract van de mout, zoekt zijn weg naar de roodkoperen ketel die zich erover ontfermt. Dit kostelijke bruine bier van 't vat drinkt u in WAT FRITS in ieder geval was, evenals zijn collega Dirk: een uitstekend koetsier. In die tijd werden de stenen voor de bouw nog in schuiten naar IJmuiden gebracht. Er waren speciale steenlossers die zoals dat werd genoemd op prestatie werkten zwaar werk voor de mannen in de schuit, zwaar ook voor degenen die „opperden”; toch hielden ze het in een hoog tempo van vroeg tot laat vol. De lossers hadden er belang bij dat de stenen zo vlug mogelijk werden afgevoerd om een nieuwe lading te kunnen klaarmaken. Ze werkten bijzon- Enkhuia We drukten onlangs een door mevrouw T. van Belzen-Bakker beschikbaar gestel de prentbriefkaart af waarop een teke ning van „loggers op zee” voorkwam. De kaart werd uitgegeven door een boekhan del in IJmuiden. Zoals we vermeldden werd de tekening naar alle waarschijn lijkheid door een Umuidenaar gemaakt. Een lezer meent de stijl duidelijk te her kennen. De tekenaar, aldus de heer P. Jungbacker sr. te IJmuiden, moet Arie de Graaf zijn geweest. Deze was boekhouder bij Vischprins en maakte voor de vishan del uitstekende reclametekeningen die hij gewoonlijk ook van zijn naam voorzag. ■ir Zo lopen de leidingen waar door het drinkwa ter van tweemil- joen Noordhollan ders wordt aange voerd. De buizen van naar worden gelegd. DE GOEDIGE BELZEN hadden goedi ge koetsiers. Iedereen kende Frits en Dirk. Het waren geen voermannen in de sfeer van het karretje dat op de zandweg reed waarbij de voerman zich ter ruste kon leggen. Wie in IJmuiden op de bok zat had zijn handen vol, van vroeg tot laat. Alleen de zaterdagavond en de zondag gaven i rust. Met in vele gevallen het café als ontmoetingscentrum. Dat hoefde lang niet altijd uit de hand te lopen. Maar voor de I mannen die bij de paarden sliepen was de I verleiding sterker dan voor degenen die wel een echt „thuis” hadden. En toch als het Leger des Heils op zaterdagavond naar het Willemsplein kwam, als broeder Bos met een stem als een klaroen de blijde boodschap verkondigde, als de liederen werden gezongen die recht naar het hart gingen, dan stonden in de kring rondom de mensen met de luifelhoeden en de uni formpetten altijd die twee mannen, nu eens zonder baardstoppels, een en al aan dacht. En als later, bij de kledingzaak van Bischoff, het slotgebed werd uitgesproken waren zij bij de eersten die hun hoed of pet afnamen. Ze vouwden de handen niet zo als de anderen. Maar geen woord ontging hun. infiltratie transportleiding WRK I transportlëiding WRK II transportleiding WRK-III (ma O pompstation Jutphaas pompstation Enkhuizen (in aan SchMl 1 400.000 nog jaren duren, aldus een woordvoerder van het bedrijf. ijmuiden„s;.5fe wat vertel je me nou? Utrecht Haarlem

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7