Onderzoek naar andere methode afgewezen schrijvende lezers Crisis Interventie Centrum heeft onderkomen gevonden |^KEUR B.V.^j gestoorde bejaarden officieel bevestigd Noodsituatie geestelijk START WERKZAAMHEDEN IN FEBRUARI 1978 s |g Opgelet! Berichtgeving: VRIJDAG IJMOND 19 7 7 OKTOBER 2 1 (Van een onzer verslaggevers) J tech- Onze nieuwbouwrenovatie aan de Harmenjansweg 19 voor van 10.00 uur-16.00 uur een „OPENDAG”. Voor de verkoop zijn wij die dag op bovengenoemd adres gesloten. dure- is gerealiseerd, naar aanleiding hiervan houden wij op zaterdag 29 oktober 1977 Hout- en Bouwmaterialen Afdeling bergsporters Voorhaven Onze verkoop: Bouwmarkt, Koudenhorn 54-56-60 en ons magazijn Heringaweg 6, Waarderpolder zijn normaal geopend. HAARLEM. „Laten we nu toch eens met alle bedrijven die bij deze problematiek betrokken zijn om de tafel gaan zitten. Ik wil de zaak niet stagneren, maar we hebben daar nog tijd voor, want de vereiste Muskusrat verklaring van gedeputeerde staten voor geen bezwaar zal nog wel even op zich laten wachten. Van Schooten heeft indertijd gezegd dat om één minuut voor twaalf het standpunt nog veranderd zou kunnen worden. In april van dit jaar heb ik overigens al aandacht gevraagd voor het TNO-project.” Kennemerraad kiest voor V AM-vuilstation Ttr BEN EVERS (PSP) R L. M. G. VAN GESTEL (CDA) G. J. WILLEMSE (CDA) (Van een onzer verslaggevers) L 1 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Sedett 1849 ims Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023-312992 muiden, maar ook de Hoogovens en Van Gelder. De waterverbinding met het ach terland heeft geleid tot het aantrekken van andere activiteiten: de visserij, het staats- vissershavenbedrijf, maar vooral de Hoog ovens en Van Gelder. De geografische lokatie met grote véstigingsvoordelen heeft aan onze gemeenschap veel goeds gedaan. Nu al weer 10 jaar geleden is in Amsterdam het plan gelanceerd een voor haven bij IJmuiden aan te leggen om er voor te zorgen dat het Noordzeekanaalge- bied zijn veelzijdige diepzeehavenfacilitei- ten kan blijven vervullen. In het transport is veel veranderd, vooral ook door de tge- genomen scheepsgrootte. Onze ervaring is dat, wanneer wij als havenbedrijven niet alle relaties kunnen bedienen, wij niet al leen de grote, maar ook de kleine kwijtra ken. Alleen al om die reden pleiten wij voor de aanleg van de voorhaven. Maar er is meer aan de hand. Met angst en beven zien wij de toekomst van de Europese staalindustire tegemoet. Onevenredig veel werkgelegenheid ter plaatse is afhankelijk van de Hoogovens, niet alleen in de directe sector, maar ook in de indirecte. Onze, maar ook vele andere bedrijven in deze regio zijn nauw betrokken bij het wel en wee van de Hoogovens. Wij weten dat elke economische activiteit nadelen met zich meebrengt, maar wij menen ook dat de voor- en nadelen van economische activi teiten niet eenzijdig moeten worden gewo gen. Ook voor IJmuiden levert de voorha ven volgens ons meer voor- dan nadelen op. Havenactiviteiten zijn niet alleen mi lieuvervuilend. De ervaringen in andere zeehavens hebben dat nu wel bewezen. Bovendien laat de geringe omvang van de geplande voorhaven geen ruimte voor in- dustrie-vestiging, zodat het slechts op- en overslag-functies zal behoeven te vervul len. In welke vorm dan ook zal een voorha ven een stimulans zijn voor een meer ge spreide werkgelegenheid in dit gebied en een noodzakelijke economische verbre ding geven aan het IJmuidens leven. Wij geloven als werkers in IJmuiden dat wij dit projekt met open ogen moeten bezien. Wij doen een beroep op alle medebewo ners van dit gebied zich niet door eenzijdi ge kritiek af te keren van een projekt, waarvan wel eens het wel en wee van vele plaatsgenoten en zeker de toekomst van het gehele Noordzeekanaalgebied kan af hangen. geen onzorgvuldigheid kan worden verwe ten. „Na ampele afweging zijn we tot de slotsom moeten komen dat mede in ver band met onze verantwoordelijkheid ten opzichte van de bevolking de VAM-oplos- sing nu de voorkeur verdient.” Mevrouw Niemeijer, lid dagelijks be stuur (PvdA), verduidelijkte dat Haarlem en later het gewest zich tien jaar lang met de materie hebben beziggehouden, dat geen enkele reden voor uitstel bestaat en dat daar ook geen tijd voor is. „Na 1 januari 1978 kan geen residu meer wor den gestort en na 1 oktober van dat jaar is geen mogelijkheid meer aanwezig om on- vermalen huisvuil te storten. De brieven van Esmil hebben ons geen opheldering gegeven. Alles is te vaag. De demonstratie heeft duidelijk laten zien dat het niet kan. Nog nergens ter wereld staat zo’n installatie en we kunnen ons niet wagen aan een experiment. Inderdaad zou nog over deze kwestie gepraat worden, door vakanties en dergelijke is dat niet gebeurd. Wij verkeerden in de veronder stelling dat de brief van Esmil naar alle leden was gestuurd.” Zij wees op de slech te werkomstandigheden bij de vermalings- installatie en dat zoiets in deze tijd niet meer kon. Waarop Evers duidelijk maakte dat daar iets aan is te doen. Willemse, lid dagelijks bestuur (CDA), zei desgevraagd dat de werkelijke investe ringskosten nog niet bekend zijn. Onder meer zal nog een PEN-kabel verlegd moe ten worden op de bouwplaats. Over de beheervorm en de lasten kon hij evenmin gegevens verstrekken en ook niet welke financiële gevolgen een en ander voor de deelnemende gemeenten heeft. „Zeker dit jaar komen de gegevens op tafel, evenals het bestek en de tekeningen, mede in ver- Met meerderheid van stemmen werd Mijnlieff (VVD, Bloemendaal) benoemd als lid van het dagelijks bestuur. Hij neemt de plaats in van mr. Gielen die wel lid van het gewest blijft, maar om persoonlijke redenen uit het bestuur stapt. zaam Was op een psychiatrische afdeling van een ziekenhuis. Bestuur en directie zijn van mening dat men erin is geslaagd een team te formeren met een redelijk evenwicht tussen ervaren en wat minder ervaren hulpverleners. Thans worden er nog besprekingen ge voerd hoe de vrijwilligers binnen de werk zaamheden tot hun recht kunnen komen. Vurig hoopt men, dat het CIC door zowel de medische als de maatschappelijke hulp verleners zal worden aanvaard, zodat pro blemen als zich elders in het land hebben voorgedaan (een strijd tussen deze twee soorten hulpverleners) kunnen uitblijven. Altijd heeft de G.G. en G.D. gezegd, dat dit circuit niet onder verhoogde druk mocht komen te staan zolang er geen alter natieven (als Pius XII) waren te bieden. Die verhoogde druk kwam er toch, onder meer door de scherpe controle van de provinciale inspectie en het beleid van het ziekenfonds. Het gevolg is dat er tehuizen sluiten en dat er bedden tekort komen. Voor andere bejaarden moesten er nieuwe financiële voorzieningen worden getrof fen. Betaling van de verzorging kon vol gens het ziekenfonds niet meer plaats via de algemene wet bijzondere ziektekosten en de bijstandswet moest worden aange sproken. Als extra moeilijkheid is er de lastige sutuatie waarin de gezinszorg zich ge plaatst ziet. Hierdoor kan het voorkomen dat een geestelijk gestoorde bejaarde thuis moet blijven zonder dat er gezinshulp kan worden geboden. In een aantal gevallen leverde dat zulke problemen op dat er tot plaatsing elders moest worden besloten: algemene en psychiatrische ziekenhuizen en algemene verpleegtehuizen. Ook aan die situatie moet een eind komen, maar hoe is niet duidelijk. Ook Van der Meiden kan geen oplossing aandragen. Misschien wel de leden van de commissie volksgezondheid uit de ge meenteraad. Deze vergadert maandag 24 oktober om 14 uur in verpleeghuis Zuider- hout en als er tijd voor is wil wethouder Van den Berg de nood van de geestelijk gestoorde bejaarden aan de orde stellen. BEVERWIJK - De Nederlandse Berg- sportvereniging gaat met ingang van 1 januari haar bestuursstructuur wijzigen. In plaats van regionale consulaten komt er een systeem met afdelingsbesturen. Voor deze regio betekent dit de oprich ting van een afdeling Kennemerland van de Nederlandse Bergsportvereniging. De afdeling wordt vrijdag 28 oktober ten doop gehouden in het Landbouwhuis te Alkmaar. Er is een voorlopig bestuur geformeerd dat, onder voorzitterschap van de Heems kerker Gerard Foekema, diezelfde avond door de leden in functie moet worden gekozen. Voorts heeft men vooruitlopende op de nieuwe ontwikkelingen een afde lingsblad het licht doen zien, dat de naam „Kennemer Alpinade” heeft meegekregen. Het programma voor het nieuwe berg- sportseizoen omvat een dia-voordracht over bergbeklimmen en bergwandeltoch- ten, een herfstwandeltocht, een dia-avond ovër Ijsland en cursussen in alpine tech niek en kompaswandelen. Inlichtingen ov er de activiteiten van de vereniging zijn verkrijgbaar bij Gerard Foekema, Nor- mandiëlaan 19, Heemskerk, tel. 35203. Ruim 100 jaar geleden werd het Noord- zeekanaal geopend. Ondanks de verdeelde meningen in Amsterdam werd toch beslo ten het Noordzeekanaal te graven. Dit feit is op 1 november 1976 feestelijk herdacht. Mevrouw Rietveld vond dat het feit dat nog nergens zo’n fabriek staat wel een uitdaging zou kunnen zijn om het hier te doen en stelde daarom een kortlopend contract met de VAM voor, wat Willemse de opmerking ontlokte dat dat wel wat extra zou kosten en hij het volste vertrou wen had in de VAM-recycling. Mevrouw Niemeijer: „We doen aan recycling alleen op een andere plaats.” Van Gestel zei niet te begrijpen waarom zo’n haast wordt ge maakt, wees op de destructiebedrijven en toonde zich optimistisch over regionale verwerking, niet alleen voor de financiële voordelen voor de burger maar ook voor de terugwinning van grondstoffen. Burge meester Reehorst, voorzitter dagelijks be stuur, benadrukte dat er geen mogelijkhe den meer zijn voor overleg met alle bedrij ven. Willemse.besloot met de opmerking dat de provincie spoed zal betrachten met het verlenen van de goedkeuring van de begroting. Hiermee kwam een einde aan een langdurige discussie waarbij op vele vragen geen antwoord kwam, maar voor de meeste leden van de Kennemerraad was dat geen beletsel om in te stemmen met de bouw van het VAM-station. PIERRE MARECHAL, Eindhoven A. S. HAMMERSTEIN, Koninklijke Verenigde Scheepsagenturen van Halverhout Zwart en Zurmühlen B.V. band met het VAM-contract”. Evers zei nog dat er inderdaad veel vaagheden zijn rondom de recycling, maar dat er een duidelijk antwoord moet komen waarom regionale verwerking niet kan. „Er is tijd voor en de recycling installatie kan in acht maanden worden gebouwd.” Met grote meerderheid van stemmen werd de heer J. Smit in Den Helder be noemd tot secretaris van het gewest. De Slotwijziging begroting 1976 was voor Van Houten (WD) aanleiding er op te wijzen dat van een overschot wordt gesproken van 109.425, terwijl dat uit reserves komt en er dus geen werkelijk overschot be staat. Hij wilde ook weten wat de 45.000 voor onderzoek inhield, waarop Willemse duidelijk maakte dat hierin ook salarissen zaten van ambtenaren van Haarlem die assistentie verleenden. Deze deelde desge vraagd ook mee dat de ambtelijke bijstand in 1977 een bedrag van circa ƒ100.000 beloopt, waar niet op was gerekend. Voor 1978 zal een herziene begroting komen. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd tot het aangaan van vaste geldleningen tot een bedrag van 12 miljoen, wat bij Van Hou ten slechts goedkeuring kon krijgen” als u er maar zuinig mee omgaat.” HAARLEM. „De situatie in Kenne merland dreigt uit de hand te lopen”, constateert psychiater H. H. van der Mei den van de Haarlemse G.G. en G.D. in een nota over de huisvesting van geestelijk gestoorde bejaarden. Deze nota gaat uit voerig in op de door onze krant gesigna leerde problematiek. Hoeveel probleem gevallen er precies zijn valt niet te becij feren, maar zeker is het wel dat het om meer dan honderd mensen gaat. En die lijst zal nog wel grotere vormen aannemen als alles bekend wordt. Een aantal huisartsen heeft het inmiddels al opgegeven en meent geen contact meer op. Quant (PvdA) zei het geen belangrijke beslissing te vinden, omdat deze voort vloeit uit het besluit dat op 21 april 1976 is genomen. „Het is geen paniekbeslissing. We hebben de VAM niet omarmd als enig zaligmakend en recycling is ieders wens, maar de Esmil-demonstratie heeft de on zekerheden niet weg kunnen nemen. We zitten bovendien met de hinderwetver gunning voor de stort in Haarlemmer- liede”. Mevrouw Rietveld (VVD) had kri tiek op het feit dat pas afgelopen woens dag de scheidingsinstallatie kon worden bekeken, maar meende dat het VAM-sta tion toch nodig was, omdat er onoverko melijke bezwaren zijn met betrekking tot de stort van residu. Zij wees op het feit dat de levertijd van de spoorbeveiliging nog vertraging kan opleveren en dat nog steeds te weinig financiële gegevens be schikbaar zijn. het hoofd al in de schoot gelegd. Ik vind dat de Esmil-offerte onze aandacht ver dient. Wij verzoeken daarom de beslissing over de bouw van het VAM-station uit te stellen tot 12 januari.” De pleidooien van Van Gestel en Evers, mede namens Platt, hadden geen effect. Zij waren de enigen die met een stemverklaring wegens het ontbreken van aktuele gegevens en gebrek aan alternatieven, bezwaar aantekenden. Alle overige 26 gewestleden stemden in met de stichting van een gewestelijk over- laadstation in de Waarderpolder, inclusief een spoorbeveiligingsinstallatie. Dat wil niet zeggen dat er geen kritiek was. Me vrouw Jonkergouw (CDA) zei dat al gerui me tijd was toegezegd dat een discussie zou worden gehouden over wat nu de mogelijkheden van recycling zijn maar dat dat nooit is gebeurd. „Wij vinden dat de activiteiten van het college allerminst zijn te roemen. De meerderheid van onze frac tie staat echter positief tegenover de bouw van het VAM-station.” Daarvoor had zij verklaard dat het om een zeer belangrijke beslissing ging en dat de Kennemerraad I Met veel tegenslagen is uiteindelijk dit unieke kanaal gerealiseerd. Uitsluitend en alleen aan dit plan, dat al in het begin van I de vorige eeuw is bedacht, heeft IJmuiden I zijn bestaan te danken en niet alleen IJ- De nood is voor een groot deel ontstaan doordat exploitanten van persoonlijk ge leide tehuizen geen toekomst meer zagen en tot sluiting overgingen. Dat gebeurde sneller dan lief was geweest, zo zegt Van der Meiden. Oorspronkelijk was er name lijk nog sprake van een soort doorstro ming. De bejaarden werd door de huisarts in contact gebracht met de S.P.A. In een kliniek werd de mate van geestelijk ge stoord zijn beoordeeld, in de Clarakliniek kwam een tijdelijk op vang tot stand en daarna kon de bejaarden ergens worden ondergebracht in een particulier tehuis. Coördinator/directeur drs. Hans de Bont toont zich zeer ingenomen met de plaats waar het centrum zal worden gevestigd. De ruimte is „vriendelijk”, het doet be paald niet aan als een stuk van een zieken huis of psychiatrische kliniek. De herken baarheid is nog een punt van discussie. Met voortvarendheid zal de verbouwing ter hand worden genomen. Maandag zal er worden begonnen, het is de bedoeling dat het centrum volgend jaar februari de eer ste cliënten zal kunnen ontvangen. Het personeel is er dan in ieder geval wel. Uit niet minder dan 140 sollicitanten is een keus gemaakt, het team bestaat nu naast De Bont uit acht hulpverleners en een secretaresse. Het pand dat het CIC zal gaan gebruiken is in een U-vorm gebouwd. In de ene poot ervan komt een aantal slaapkamers, de andere is bestemd als woongedeelte. De verbinding wordt gevormd door een lange gang. Het geheel omsluit een binnentuin, die eveneens ter beschikking zal komen van het crisiscentrum. De hulpverleners zijn een sociaal-psy- chiatrisch verpleegkundige die bij sociaal- psychiatrische diensten, epn B-verpleeg- kundige die op de psychiatrische afdeling van het Elisabeth Gasthuis in Haarlem werkt, een maatschappelijk werkster, een sociaal-psychiatrisch verpleegkundige die bij de GG en GD in Rotterdam werkt, een maatschappelijk werkster die stage heeft gelopen op de psychiatrische afdeling van een ziekenhuis, een sociaal psycholoog die was verbonden aan een crisis centrum en een maatschappelijk werkster die werk- „We kunnen toch nog niet beginnen met de bouw en het zou getuigen van goed I bestuur de zaken nog eens serieus te bestu deren. De demonstratie van de scheidings- installatie heeft geen grootse indruk ge- I maakt en dat betreur ik. De mensen die de - zaak moesten verdedigen hadden echter HAARLEM Het bestuur van de Stich ting Crisis Interventiecentrum Zuid-Ken- nemerland heeft een onderkomen kunnen huren. Men is tot een overeenkomst kun nen komen met het bejaardentehuis Scho- terburcht aan de Schotersingel. Het CIC zal gebruik gaan maken van het oude gedeelte van dit bejaardentehuis. In een deel van het pand vonden activiteiten plaats van de Kruisvereniging Haarlem, een ander deel stond ongebruikt. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers" dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. J. CLOTS, Coöp. Vereniging van Vletterlieden „CW” U.A. IJmuiden Sinds de vorst Colleredo-Mannsfeld in de herfst van het jaar 1905, enkele muskus- IB| ratten bij de slotgracht van zijn domein Dobrisch in Bohemen de „vrijheid" gaf, heeft niets hun uitbreiding kunnen stuiten. Niets? Dat is de vraag. Hetgeen wij in ons land ondernemen en dat is niet geririg, blijkt in ieder geval niet voldoende of de 1juiste methode te zijn. Misschien is het daarom nuttig om deze „kostbare" exoot eens op een andere manier te lijf te gaan. Mogelijk kunnen we wat meer terrein win nen met biologisch werkzame preventieve maatregelen. Immers, er kan alleen maar uitbreiding plaats vinden, omdat er vol doende leefruimte over is. In dat verband is het hoogst nuttig als de oorzaak van deze verspreidingsmogelijkheid opgespoord wordt. Zou deze te vinden zijn in de vrijwel onbegrensde mogelijkheid die ontstaan is bij het openvallen van de ecologische ni- sche, toen de bever uitgeroeid werd (1781 - Schlegel)? Er zijn aanwijzingen bekend dat bij herinvoering van deze bever, de muskusrat onmiddellijk het veld ruimt (Baden-Würtenberg - Lebret). De muskus rat, geen echte rat maar behorende tot de J woelmuizen (Microtidae), ontmoet blijk baar geen echte concurrentie; er is dus geen enkele afdoende limiterende factor, die zijn populatie (-overschot) reguleert. Mogelijk bezet hij de nische van de bever zelfs ook maar gedeeltelijk, zo blijkt uit het i feit dat bij het uitzetten van de bever, hij onmidcMlijk het veld ruimde. Omdat wij (ADVERTENTIE) 5^******************************************************** hier in Nederland toch al kapitalen be schikbaar stellen ter (symptoom-)bestrij- ding van de muskusrat, lijkt het me toch wel zinvol om eens wat proefgebieden te herbevolken met bevers, die hier oor spronkelijk thuis horen en evenals de mus kusrat een zekere mate van waterveront reiniging kunnen weerstaan. Uiteindelijk I verliezen we er niets mee. Hoogstens kun nen we onze eigen bever weer in functione- i le staat in het landschap gaan begroeten. Bang voor „ontregeling” van de water- huishouding hoeven we niet te zijn. Ze zullen hier vermoedelijk toch geen dam- i men behoeven te bouwen. Er is immers altijd voldoende hoog water. Durven de waterschappen aangaande dit eens voor uitstrevende initiatieven te ontplooien. Mijns inziens zijn die enkele meerkosten het risico dubbel en dwars waard. De sociaal-psychiatrische afdeling (S.P.A.) van de G.G. en G.D. zit muurvast, men ziet geen kans nog bedden te „organi seren”. Er is een wachtlijst van ongeveer tachtig mensen die nog thuis verblijven. Aldus Van Gestel (CDA) gisteravond in de Kennemerraadvergadering, die voor namelijk was gewijd aan de huisvuilver werking. Evers (PSP) die mede namen., Platt (PPR) sprak, uitte kritiek op het feit dat alle nieuwe ontwikkelingen die zich op het gebied van recycling hebben voor gedaan niet zijn bestudeerd. „Wij hebben in april voorgesteld om parallel aan de voorbereidingen voor de bouw van het VAM-station serieus onderzoek te doen naar recyclingsmogelijkheden. Zo’n dis cussie noemde het dagelijks bestuur aca- demisch, maar er is de laatste maanden toch wel wat gebeurd; de offertes van Esmil zijn binnengekomen en er zijn schriftelijke vragen door statenleden gesteld.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11