3V buitenlandse werknemers Amsterdamse politie overschrijdt vaak bevoegdheden 3 zeventig jaar Senator. Bevrijdingsbewegingen Eritrea bundelen zich Pensioengrens in VS naar ’n Buitengewoon Wilde Havana. 1 I (Zwitsers op de bres voor 10 stuks voor f2,70 50 stuks voor f 15,50 Revolutionair laag geprijsd: Hoog bezoek op afzwaaifeest :UR nb.i nieuwe VORONTSOV: Kernprogram Franse regering gehekeld door socialisten Deelname Philips in Bank Mendes Gans Geen concessies „ZO KOMEN WE IN EEN GEVAARLIJKE SITUATIE" 2 25 OKTOBER 19 7 7 - VRIJDAG 2 1 9) 99 heer F aen: '•'Tr dkundige lort. Tel i Brief aan 'n nooit geboren kind. Het ontroerende verslag van een ongewilde zwangerschap en een onge wilde abortus. Oriana Fallaci’s bestseller deze week in Nieuwe Revu’s 8-pagina’s- extra-leesbijlage. Nieuwe fotorubriek: de week van Hans Hofman in beeld. De beste foto’s van Hans Hofman, beter bekend als „de redder van Beatrix” en „de held van Duys” met o.a. overstekende krokodillen en brandend haar. I 'n koninklijk blad. Komt er na drie eeuwen weer een Nederlandse parel aan de Britse kroon? De lijst van vriendinnen en verloofden van de Britse kroonprins wordt nog steeds groter. Maar Nederlandse huwelijkskandidaten - ho maar! Daarom biedt Nieuwe Revu u (en de prins-vrijgezel natuurlijk) een F handjevol dames uit onze eigen delta aan. Onder het motto: wie van de vijf kiest Karei als wijf!? BELGRADO (UPI). De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn gisteren tijdens de veiligheidsconferentie in Belgrado in een scherpe discussie geraakt over de westerse kritiek op het toepassen van de mensenrechten in de Oostbloklanden. tiet ling Scherpe confrontatie VS en Rusland in Belgrado s— een (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 i I Kiest Prins Charles ’n Hollandse vrouw? dat Goldberg „probeert deze bijeenkomst te voeren naar politieke aanvallen van het ene land op het andere, in strijd met de Slotakte. Als men toestaat dat dit soort verklaringen aanhoudt, komen we terecht in een zeer gevaarlijke situatie”, zo waar schuwde hij. Amerikaanse diplomaten zei den na afloop dat de verhitte discussie de kern van Helsinki raakt. Zij willen sociale zekerheid voor hen, onafhankelijkheid van de economische toestand, afschaffing van de seizoenwerk- vergunningen en maatregelen om de bui tenlanders met de rest van de bevolking te integreren. Volgens het Zwitserse recht is de rege ring verplicht een volksstemming te orga niseren over kwesties, die door minstens 50.000 kiezers worden gesteund, of de vra gers hun zin te geven. land. Een derde deel van hen heeft een vergunning die ieder jaar moet worden vernieuwd. Voor maximaal 100.000 arbei ders worden seizoenvergunningen ver strekt. AMSTERDAM (ANP). „Op grond van de opgedane ervaringen heeft het klachtenbureau het vermoeden dat de po litie in een aanzienlijk aantal gevallen haar bevoegdheden overschrijdt en mis bruikt voor andere doeleinden dan waar voor die gegeven zijn. De frequentie van dit verschijnsel en het kennelijk gemak waarmee dit gebeurt, wettigen het ver moeden dat er bij een groot aantal poli tiemensen sprake is van normvervaging”. Dit schrijft het klachten- en adviesbu reau politieoptreden Amsterdam in zijn gisteren gepubliceerde bloemlezing. Daar in staan onder meer enkele van de 106 klachten beschreven die het bureau in de PARIJS (AFP). Het bestuur van de Franse socialistische partij heeft gisteren in Parijs een resolutie gepubliceerd, waar in het kernprogramma van de regering te ambitieus en een technische en economi sche misjukking wordt genoemd. De partij wil, dat de overheid afstapt van het kernprogram van 1974. De kerncentra les in aanbouw zouden kunnen worden afgebouwd, maar nieuwbouw zou ander half tot twee jaar niet mogen gebeuren. „Onze eerste ervaringen zijn schokken der voor onszelf geweest dan we hadden verwacht. Het vermoeden is gerechtvaar digd dat er in de werkwijze, beroepsopvat ting en het contact met het publiek meer fundamenteel mis is dan algemeen wordt aangenomen”. Eén van de oorzaken is de „blinde vlek" die de politieman heeft voor het effect van zijn optreden op de „argelo ze burger”. Een andere oorzaak is het ontbreken van bereidheid van de poli tieman tot discussie met de burger over te gaan, aldus het bureau. De klachten die het bureau bereikten afgelopen vier maanden van zijn bestaan hebben bereikt. hebben vooral betrekking op mishande ling, discriminatie en wederrechtelijke vrijheidsberoving. De zaken zijn vaak be gonnen als futiliteiten maar door „onnodig optreden” van politieagenten geëscaleerd. Bijvoorbeeld doordat nde wettelijke maxi mumtermijn van zes uur voor verhoor door de Amsterdamse politieman maar al te vaak wordt uitgelegd als een minimum- termijn”, aldus de bloemlezing. Volgens het klachtenbureau vormen de door hem behandelde zaken slechts „het topje van de ijsberg”. Zo zouden buiten landers vaak niet klagen uit vrees voor justitiële repercussies. De vreemdelin- Het klachtenbureau is opgericht onder meer naar aanleiding van de seponering van de klachten tegen het politieoptreden in de Nieuwmarktbuurt en ging 13 juli van dit jaar van start. Ook van de bureaus Warmoesstraat en IJ-tunnel komen veel klachten. In de helft van de gevallen gaan de klachten over politieoptreden op straat of in openbare gelegenheden, in 34 gevallen over optre den op de bureaus. De overeenkomst voorziet ook in de vor ming van vier gemengde commissies, voor militaire operaties, voorlichting, economie en sociale zaken, alsmede in de totstandko ming van een „buitenlandse missie”. Het gezamenlijk leiderschap zal op 20 november bijeenkomen om een algemeen congres van beide groeperingen voor te bereiden voor de oprichting van een vere nigde, democratische, nationalistische or ganisatie, zo werd meegedeeld. Beide be wegingen deden een gezamenlijk beroep op een derde Eritrese fractie de Volks- bevrijdingskrachten zich te ontbinden en met de twee mee te werken. De leider van de derde groepering, Osman Saleh Sabbey, had al beloofd dat te zullen doen indien beide grotere bewegingen zich aan een zouden sluiten. gendienst op het hoofdbureau is één van de afdelingen waarover veel werd ge klaagd, aldus het bureau. er 14 Lnke BERN (Reuter). Zwitserse groepen hebben gisteren de federale overheid een petitie met 54.056 handtekeningen over handigd. Zij wensen dat de omstandighe den voor de buitenlandse arbeiders, die ongeveer een derde deel van de werkende bevolking uitmaken, worden verbeterd. "WW* 7/ CAIRO (UPI). De twee belangrijkste bevrijdingsbewegingen in Eritrea zijn gisteren overeengekomen hun krachten te bundelen in de strijd om onafhankelijk heid tegen de centrale Ethiopisch rege- ring. Dit heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meegedeeld. Amerikaanse gedelegeerden hebben in privégesprekken toegegeven dat zij van de Sovjet-Unie geen belangrijke conces sies verwachten op het vlak van de men senrechten. In plaats daarvan streven zij ernaar het principe vast te stellen dat de Slotakte van Helsinki hoewel ze geen bindend ver drag is het intern beleid ten aanzien van de mensenrechten van elk Europees land een internationale zaak maakt. „De Russen proberen ons wijs te maken dat op grond van traditionele regels van niet-inmenging, wij geen kritiek kunnen uiten op hun intern beleid”, zo zei een Reini De buitenlandse werknemers in Zwitser land zijn voornamelijk Italianen en Span jaarden. Hun aantal is iets minder dan één miljoen op een bevolking van zes miljoen. De meesten hebben langdurige verblijfs vergunningen, die gewoonlijk worden ver leend na een verblijf van tien jaar in het Naar verluidt zouden slechts 5 tot 20 pro- cent van de ouderen ervoor voelen na hun 65ste te blijven doorwerken. •ir In de Van Steveninck-kazeme in Oir- schot hebben vier dienstplichtige solda ten van de kazerne gisteravond een af zwaaifeest gehouden. Onder de aanwezi gen was de door hun uitgenodigde staats secretaris Van Leent van Defensie (mid den). Minister Stemerdink, die ook was uitgenodigd, kon niet komen omdat hij een andere afspraak had. De Amerikaanse ambassadeur Arthur Goldberg verklaarde nadrukkelijk dat het Westen het recht heeft een veroordeling uit te spreken over schendingen van de Slot akte van Helsinki door het Oostblok. Zijn Russische collega Joeli Vorontsov noemde de Amerikaanse verklaring „uiterst ge vaarlijk. Ze komt vrijwel neer op een Ame rikaanse verklaring van inmenging in onze interne zaken”, zo citeerde een diplomaat hem. Goldberg opende het debat, de eerste directe confrontatie tussen Oost en West in de nu twee weken oude conferentie, met een verdediging van het recht te spreken over specifieke praktijken in de landen van het Oostblok. Het verwijzen naar het proces van Praag (tegen vier Tsjechoslo- waakse dissidenten) en naar de onder drukking van individuen in de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije die op vreedzame wij ze willen volgen hoe hun land de Slotakte toepast, doet men in volledige overeen stemming met de Slotakte”, aldus Gold berg. Vorontsov, die het recht van ant woord vroeg, repliceerde met het verwijt AMSTERDAM (ANP). Philips Finan-* ce Company NV, een volledige dochter van NV Philips’ Gloeilampenfabrieken, zal een belang van 32 pet verwerven in het aandelenkapitaal van Bank Mendes Gans NV. De transactie bevestigt de reeds vele jaren bestaande goede relatie met Philips. De Nederlandse Bank is omtrent de deel neming van Philips in Mendes Gans inge licht, zo heeft Mendes Gans bekendge- j maakt. In een bericht uit Kartoem zei het pers bureau dat de twee bewegingen het Eritrese Bevrijdingsfront (ELF) en het Eri trese Volksbevrijdingsfront (EPLF) een akkoord tekenden waarin gepleit werd voor de vorming van een gezamenlijk „hoog politiek leiderschap”. De Soedanese vice-president, Aboel Kassem Ibrahim, was aanwezig bij de on dertekening als gebaar van de Soedanese steun aan de eenheid van de Eritrese op standelingenbewegingen. Amerikaanse afgevaardigde. „Wel, zodra we het akkoord in Helsinki tekenden wa ren de regels van traditionele diplomatie niet langer van toepassing”. Goldberg wees er nog eens op dat de Sovjet-Unie en andere communistische landen het apartheidsbeleid van Zuid-Af- rika hebben veroordeeld, hoewel dit een interne zaak is. „Ik keur deze protesten van harte goed”, aldus Goldberg. (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON. Amerika zal binnen- i kort de officiële pensioengrens optrekken tot 70 jaar, in plaats van de thans gelden de leeftijd van 65. Nadat het Huis van Afgevaardigden deze zomer reeds met zo’n maatregel had ingestemd, heeft nu ook de Senaat zich ermee akkoord ver klaard. In het algemeen wordt verwacht dat het besluit, althans op de lange duur, een gunstige invloed zal hebben op de werkge legenheid, omdat in de jaren tachtig een veel geringer aanbod van jeugdige werk- i krachten wordt verwacht dan nu het geval is. De maatregel komt in een tijd waarin, met het oog op de werkgelegenheid, de vakbonden juist een eerdere pensionering bepleiten en uiteindelijk zahde invloed op de arbeidsmarkt en de samenstelling van de arbeidende bevolking volgens deskun- digen niet groot zijn. Volgens het ministerie van Arbeid zou j de wet per jaar ongeveer 200.000 werkne- j mers aan het arbeidsproces toevoegen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25