Diesel voor Oldsmobile La-la-la-laarzen moeten het zijn! knelpunten Vernieuwen van loopvlak spaart geld en energie Sportwagens voor de USA K [zeepost J puzzel van de week meesterlijk zacht op wegen prijswinnaars van wenneker r Britten vallen record aan Stoplichten beter afstellen modejournaal 1 VARIA 19 7 7 OKTOBER VRIJDAG 2 1 t DE INTERNATIONALE mo de voor aan de voet op de voet volgen is voor de hoofdstedelijke firma De Lange een professione le bezigheid. Al jarenlang doet zij dit werk, zeker tot meerdere eer en glorie van haar clientele, uiterst nauwgezet. Creaties van de meest befaamde huizen kan men er dan ook bewonderen. Niet alleen voor mij, doch even zeer voor vele van mijn collegae, is dat een uitkomst. De tijd ont breekt je nu eenmaal om ook nog alle buitenlandse schoenenbeur zen te bezoeken. Afspiegelingen van de internationale trends zult u ongetwijfeld in de vele mo dieuze schoenenzaken in uw naaste omgeving tegenkomen. TRICT i 2 3 9 10 1 4 5 6 7 8 11 12 13 15 14 2 3 4 5 PUZZEL NUMMER 42 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 een over 020- ADVERTENTIE) :iteren arlem, heer vost een cun- ^erk ken het rva- aak lini- 'ich cre- Op de komende autoshow in Londen zal onder meer een ruim zeven meter lange jetmotor van Rolls Royce te zien zijn, bestemd om een Brits voertuig aan te drijven waarmee men een poging wil doen het wereldsnelheidsrecord te land te breken. Dit record staat thans op naam van de Amerikaan Gary Gabelich, die meer dan duizend kilometer per uur bereikte. De Engelse motor is van het type, dat gebruikt wordt in een jachtvliegtuig waarmee meer dan tweemaal de snelheid van het geluid kan worden gevlogen. Van de Britse recordwagen worden twee ver sies gebouwd: de eerste zal in staat moe ten zijn achthonderd kilometer per uur te rijden. In drie seconden zal deze wagen de 290_km/u moeten bereiken. Met de tweede versie tenslotte zal de aanval op het wereldsnelheidsrecord worden geo pend. Den zekere Richard Noble zal deze wagen besturen, of beter, zal plaatsne men in de recordwagen. Een enkele af wijking van de rechte lijn zal bij deze snelheden onmiddelijk een ongeval tot gevolg hebben. aar e- Horizontaal: 1. teken van de dierenriem - teken van de dierenriem; 2. deel van de door Bé ter Maat voet - zwaardwalvis - schande - hoefdier; 3. bijbelse naam - gevulcaniseerde caout chouc - waterdier - zangnoot; 4. deel van de arm - ruim - N.V.-(duits); 5. windrichting - Griekse letter - ook; 6. peulvrucht - uitste kende rand - voorzetsel - in het lopende jaar; 7. dubbelklank - geschil - vrouwen verblijf - bijwoord; 8. beschadiging - klaar - in orde - verdedigingsorganisatie - water in Brabant; 9. bijbelse profeet - sportterm - vervoerbedrijf - opera; 10. deel van Ameri ka - bevalligheid - jongensnaam - duiven woning; 11. dierenverblijf - vernis - glibbe rig - gewas; 12. hetzelfde - voormalig rus- sisch heerser - ik verbied (Latijn) - gloei end; 13. soort mouwinzet - eiland in de Middellandse Zee - elasticiteit - zangnoot; 14. vertegenwoordiger - geleerd - kleur; 15. maand - teken van de dierenriem. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 41 Horizontaal: 2. akker; 7. kaas; 9. oom; 10. dier; 12. maal; 13. imam; 14. lus; 16. ons; 17. sec.; 18. sen; 19. An; 20. s.s.; 22. uit; 24. ore; 25. iep; 28. eenmaal; 31. eminent; 34. G.S.; 35. Ee; 36. epigram; 41. vlinder; 45. K.M.A.; 46. oom; 47. mes; 48.ia; 49 l.k.; 50. bes; 52. mom; 54. nijd; 56. lot; 57. land. 58. aren; 60. drom; 61. aga; 63. noga; 64. agent. Vertikaal: 1. ram; 3. kolonel; 4. Ko; 5. emissie; 6. kim; 7. kous; 8. sap; 10. dat; 11. roet; 15. sein; 17. sire; 19. ara; 21. Sem; 23. regen; 24. o.a.; 26. pi; 27. stern; 29. esp; 30. mug; 32. non; 33. nee; 37. idem; 38. r.k.; 39. ami; 40. maandag; 41. voldaan; 42. lok; 43. i.m.; 44. duel; 47. mond; 51. soda; 53. kam; 55. pen; 57. los; 59. nok; 62. ge. Amerikaanse autoconcerns, zoals General Motors, gaan door met het lichter en kleiner maken van hun automodellen. Voor het nieuwe jaar 1978 heeft GM bijvoorbeeld de Chevrolet-, Pontiac-, Buick- en Oldsmobile- modellen gemiddeld driehonderd kilogram lichter en dertig centimeter korter gemaakt. Dit alles in het kader van een energiebesparend programma, waarin tevens plaats is ingeruimd voor Echtere motoren. In de grote Oldsmobile-modeUen en in de Pick-Up van Chevrolet kunnen nu ook nieuwe diesels worden ingebouwd met een inhoud van 5,7 Eter. Deze V 8-motoren maken volgens de constructeurs een besparing mogehjk van 25 percent, in vergehjking met benzinemotoren van gelijke grootte. Een ander nieuwtje bij de zogenoemde „intermediates” van GM is de gedeelde achterklep: het glasgedeelte van de klep gaat omhoog, het deurgedeelte kan naar beneden worden geklapt. Op de foto, de Oldsmobüe-sedan diesel voor 1978. Nu blijkt in de praktijk, dat een groot percentage van de afgesleten banden nog voorzien is van een karkas, dat nog heel wat kilometers zou kunnen meedraaien. Alleen het loopvlak van de band is door aEerlei oorzaken (botsingen met stoe pranden, de inslag van spijkers, enz.) zo beschadigd en versleten, dat verder doorrijden onverantwoordelijk zou zijn. Als inderdaad vaststaat, dat het banden karkas nog in orde is, zou de enkele vernieuwing van het loopvlak niet aEeen geld besparen, maar ook recycling van het oude materiaal betekenen. Het „ver zolen” van banden bespaart nu eenmaal energie en grondstoffen. Het is begrijpehjk, dat er enige aarze- Eng bestaat om oude banden met een versleten loopvlak te laten vernieuwen. De band is een essentieel onderdeel van de auto en draagt in belangrijke mate bij aan de veUigheid. Niet vqor niets contro leert de poEtie bij een technische inspec tie ook altijd de toestand van de banden. Banden moeten daarom voldoen aan ho ge eisen van veEigheid en rendement. Om welke reden dan ook, het staat vast dat transportbedrijven en openbaar-ver- voermaatschappijen regelmatig het loop vlak van de banden onder hun motor voertuigen laten vernieuwen. Er is geen 1W- nze itie i DUJARDIN B VIEUX LATEN WE DAN MAAR direct steden dat ook dit seizoen, zonder laarzen niemand wél gaat. De verscheidenheid is groot: van halfhoog tot heel hoog, zoals bijvoorbeeld dat wordt althans bij overlevering aangenomen de gelaars de kat ze droeg. Wat de hakhoogte betreft is er niet minder veel te beleven: van plat tot hoog en van breed tot naalddun, ter wijl de profiel- of crêpezool met doorlo pende hak evenmin werd vergeten. De laarzen zijn uitgevoerd in leer of suède, dan wel in een combinatie van beiden. Hier geldt, evenals bij de schoenen, een sophisticated of een sportieve lijn geheel afhankehjk van uw voorkeur. SOPHISTICATED ZIJN zonder enige twijfel de bijzonder fraaie pumps met naaldhakken, waarbij dient te worden aangetekend dat de modeUen veelvuldig Het vernieuwen van oude autobanden, het coveren of remoulden, is al zo oud als de luchtband zelf. Bij het oude procédé, dat tot ongeveer 1937 werd gevolgd, was het een nadeel dat de bandkarkassen van katoen, die erg gevoelig waren voor tem peratuur, een flinke deuk konden krij gen. Totdat iemand op het idee kwam om bij het vernieuwen van de loopvlakken aEeen deze vlakken aan verhitting bloot te steEen en de zijvlakken van de band ongemoeid te laten. Deze aangepaste me thode gaf de stoot tot het ontstaan van een nieuwe industrie, die zich toelegde op het vernieuwen van gebruikte banden. Het bespaart de automobihst fhnk wat geld, als hij meer gebruik zou maken van de mogehjkheid zijn oude banden te la ten „verzolen”. In de meeste andere lan den van Europa bhjkt een kwart van de automobüisten van deze mogelijkheid gebruik te maken. In ons land gebruikt tot nu toe vijftien percent van het aantal autorijders coverbanden. Op dit moment wordt ruim 75 müjoen gulden per jaar bespaard, door versleten banden te voorzien van een nieuw loopvlak. Maar een toenemend gebruik van deze zogenoemde coverbanden, zou de besparing makkelijk op een niveau van honderd müjoen gulden per jaar brengen. Dit is althans de mening van de heer Tj. Huese, directeur van een rubberindustrie in Bussum. Zijn bedrijf houdt zich bezig met deze loopvlakvernieuwing en voorziet eenderde van de binnenlandse markt van cover banden. reden waarom de particuliere automobi list, als de tijd rijp is voor het vernieuwen van de banden, deze mogelijkheid ook niet eens zou overwegen. Na een studie in het centrum van Glas gow kwam een Brits laboratorium voor verkeersonderzoek tot de conclusie, dat het beter op elkaar afstellen van de ver keerslichten zeker zes percent brandstof - besparing tot gevolg zou hebben. Juist Glasgow werd voor dit onderzoek uitge kozen, omdat de verkeershchten daar door een computer worden bediend. De proefauto, die voor het onderzoek werd gebruikt, had een gemiddelde snelheid van bijna vijffien küometer per uur en stond veertig percent van de rit stü. Het gemiddeld rendement van de motor be droeg tien percent. De Britten kwamen tot de conclusie, dat veel besparing kon worden verkre gen door de auto zo min mogelijk te laten stoppen. Daarnaast geeft het rapport van het laboratorium aan, dat deze besparing ook kon worden bereikt door bijvoor beeld de rijstijl te verbeteren, de ver keersgeleiding aan te passen en een elek tronische ontsteking van de motor. In het algemeen blijkt, dat door een verkeerde afstelling van de verkeerslich ten in een stad vele „stops” nodig zijn, wat weer resulteert in een verhoogd brandstofverbruik door het herhaalde- lijk optrekken en snel accelereren om de verloren tijd in te halen. Vertikaal: 1. teken van de dierenriem - maand - teken van de dierenriem; 2. mu ziekinstrument - uitgestorven dier - ver dieping; 3. plaats in Noord-Hoüand - buit - lopend touw; 4. Frans onbepaald voor naamwoord - plaats in Utrecht - deel van de wet - te zijner plaatse - let wel; 5. bridgeterm - stapel - op de wijze van - transportonderneming; 6. voor - kruisboog van een gewelf - overeind zijn - jongens naam; 7. persoonlijk voornaamwoord - bij belse figuur - uitroep - aas; 8. schaap - vleesgerecht - landbouwwerktuig - gewas; 9. opwindend - koeiemaag - tot rouwbe klag; 10. visgerei - dat is - deel van het oog - wüde haver - uitroep; 11. het oosten - stierendoder - dubbelklank; 12. land in Europa - gelofte - deel van de mond - hoefdier; 13. vogel - windrichting - zang noot - kolenemmer; 14. persoonhjk voor naamwoord - plaats in Afrika - boom - het zijn; 15. teken van de dierenriem - teken van de dierenriem. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk Woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN. 7710031 - Prijswinnaars puzzel nummer 41: 25, Mevr. B. Brantjes, Julianalaan 133, Overveen; ƒ25, M. Boersma-Gons, Leeu- weriklaan 16, IJmuiden; 15, A. N. van der Veldt, Lorentzkade 360, Haarlem; 15, Mevr. Uniken-Vrieling, Pegasusstraat 34, IJmuiden; 10, Mevr. A. Haenen, Pijlslaan 1, Haarlem; 10, Mevr. T. van Vliet, Meer- vlietstraat 79, Velsen Zuid. Prijswinnaars puzzel nummer 40: 25, W. Versteege, Van Lennepweg 97 rood, Zandvoort; 25, K. Tijssen, Marco- niestraat 11, IJmuiden, 15, B. Merghhart, Theemsplein 48, Haarlem; 15, J. H. van den Berg, Prinsesselaan 12, Beverwijk; 10, S. van Randtwijk, Tematestraat 41, Haarlem; 10, B. Snijders, P. C. Hooftlaan 46, Driehuis. Met de volgende schepen kan zeepost naar de hieronder vermelde landen wór den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Alhena” 27 oktober; Australië ms „Lloydiana” 26 oktober; Bra- züië ms „Alhena” 27 oktober; Canada ms „C. P. Trader” 26 oktober; Israël ms „Nordwind” 26 oktober; Japan ms „Osaka Bay” 27 oktober; Kenya, Oeganda, Tanza nia ms „NedUoyd Madison” 26 oktober; Nederl. Antülen ms „Regina S” 26 okto ber; Nieuw Zeeland ms „Nedüoyd Hout man” 26 oktober; Ver. Staten v. Amerika staking. van enkel- of wreefbandjes zijn voorzien. De superslanke leesten geven die pumps een extra elegant aanzien. De sportief gelijnde schoenen met een blokhak zijn uiteraard meer geschikt voor een mid dagje winkelen en dat zult u gezien het aanbod van de mooie herfst- en winter- coUecties maar al te graag doen. Stevi ge stappers voor een fikse, gezonde bos of strandwandeling hebben veelal pro fiel- of crêpezolen. Romantischer dan ooit komen de avondschoentjes te voor- Een Engels-Amerikaanse onderne ming gaat 750.000 pond sterling investe ren in een nieuw bedrijf, dat zich toelegt op de produktie van met de hand ge bouwde sportwagens voor de noord- Amerikaanse markt. Volgend jaar zal deze fabriek in bedrijf worden gesteld. Het is de bedoeling, dat voorlopig dui zend wagens per jaar worden vervaar digd. Een van de ondernemingen die bij dit project is betrokken, is Panther Cars: een bedrijf dat in de laatse vijf jaar snel is gegroeid door de produktie van repro ducties van sportwagens en limousines uit de jaren twintig. Ook in de autobran che slaat de nostalgie toe. maatregelen. Utrecht-Den Bosch: van 09.30 tot 16.00 uur bij Rosmalen in beide richtingen maar een rijstrook beschikbaar. Vluchtstrook dag en nacht afgesloten. Den Bosch-Eindhoven: ter hoogte van Best een rijstrook beschikbaar in hetzij richting Den Bosch, hetzij richting Eind hoven. Eindhoven-Maarstricht: bij Maastricht maar een rijstrook beschikbaar. Max. “-snelheid van 50 km per uur en inhaal- verbod. Emmeloord-Lemmer: rijbaanverleggin- gen bij Lemmer. Emmeloord-Kampen-Zwolle: verkeer bij de Ramspolbrug wordt met Echten geregeld. Maximum snelheid van 50 km. per uur en inhaalverbod. Veenendaal-Ede-Arnhem: werkzaamhe den ter hoogte van spoorwegovergang De Klomp/Ede. Eén rijstrook beschikbaar. Utrecht-Nieuwegein: rijbaanversmal- ling en omleiding bij Jutphaasebrug. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP). Hier volgt het wekelijks overzicht van de werkzaamheden op Nederlandse (auto) wegen, samengesteld door ANWB en Rijk spolitie: Haarlem-Alkmaar: werkzaamheden in de Velsertunnel. Verkeer wordt afwisse lend door een van de tunnelbuizen geluid. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: Bij Den Oever en tussen Heerenveen en Drachten rijbaanversmalüngen. Amersfoort-Zwollen: verkeer wordt bij Nunspeet over één rijbaan beleid. Voor beide rijrichtingen wel twee stroken be schikbaar. Amsterdam-Amersfoort: Tussen Mui- den en Naarden in beide richtingen de derde rijstrook afgesloten. Max. snelheid van 70 km. per uur en inhaalverbod voor vrachtwagens. Tussen Amersfoort en Fle voland omleiding bij Naarden-vesting. Utrecht-Arnhem-Duitse grens: werk zaamheden op de brug over de IJssel. Arnhem-Nijmegen: rijbaanverlegging bij Bemmel. Maximumsnelheid en inhaal verbod voor vrachtwagens. Breda-Gorinchem: Voor beide richtin gen bij de brug Keizersveer maar een strook beschikbaar. Breda-Rotterdam: tussen Zevenbergen en Ridderkerk verschillende beperkende i stappen. En nou dacht u toch niet dat X meneer vergeten was bij het overweldi gende laarzenaanbod? Óm de drommel niet! Door dik en dun zijn man en vrouw één, dus ook wat de laarzen betreft. Eén zijn ook, zo blijkt mij bij het schrijven van dit journaal, de zingende juffrouwen en meneren voor de radio. Van hun ach- tergrondgekweel dringt vrijwel niets an ders tot mijn oren door dan een gehjklui- dend „la-la-la-la”. Het wordt nou echt oppassen geblazen. Door die „muzikale hersenspoeling” ging ik bijna hakkelend verder over de la-la-la-laarzen voor onze mannen. Derhalve de knop omgedraaid en dan vertel ik u, dat er voor onze vrienden enkel- en halfhoge exemplaren zijn in stoere uitvoeringen. Door zijn vrije tijd holt Adam tenslotte heen op daarvoor geëigende zeer soepele schoenen. REST MIJ U TOE TE wensen, dat u allen als „op rozen” modieus geschoeid of gelaarsd door deze herfst of komende winter mag schrijden, huppelen of ren nen. Denk echter wel om die verraderlij ke oneffenheidjes op uw weg! A De modellen op bijgaande foto en tekeningen zijn uit de herfst- en winter collectie van de firma De Lange uit Amsterdam. schijn. Kijk toch eens naar die beeld schone modelletjes in suède, satijn, flu weel, lamé en doorschijnend nylon. Goudkleurige hakjes of -bandjes zorgen voor een extra feestelijk accent. OOK ONZE levensgezehen kunnen voortreffehjk geschoeid langs ’s heren wegen gaan. Naast de sportieve schoen, eveneens met een profiel- of crêpezool, zijn er voor hem tevens elegante, slank gemodelleerde exemplaren. Bovendien kan hij zelfs weer in de zwarte lakschoen 777’77770^Z Z Z ZZ Z Z z^-z7zz7'z'z z^^^lzz-^ z77-z-^i. .^-7 Z^Z Vz-z.'z Z Z'7zz‘z7^7i-^7z'7^7^z zz Z 7r7-z^^i~z VzT^i^T. z7 70]

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27