L MINISTER ALLADAYE IN VERKLARING MET VAN DER STOEL: Terlouw ingesloten Volvo laat 400 Kamerleden: WERKKRING VOOR VROUWEN IN TOEKOMST ERG MOEILIJK het \x/eer Andere aanpak kinderbescherming nodig II Paal en perk aan terreur arbeidsplaatsen wegvallen en dan dit nog No /KEUKENS ZAT... I assendelft V PO| x. Voorzitster emancipatie-commissie: DR. J. F. E. EINAAR OVERLEDEN GELDERSE PSYCHOLOOG K. FRANS IN PROEFSCHRIFT: 55 fl Bram Op Pool pub Brit drei met c V R 2 1 OKTOBER VRIJDAG 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND o VOLGENS NVV: Stakingsgolf EG-hulp Ethiopië Helikopterongeluk Guernica Treuren om tenue Pendelvergoeding (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Zuidmolukse terroristen zijn niet welkom in de Westafrikaanse staat Benin, het voormalige Dahomey. Dat blijkt uit de gemeenschappelijke verklaring die gisteren in Den Haag werd uitgegeven na de besprekingen tussen de minister van Buitenlandse Zaken van Benin Michel Alladaye en zijn ambtgenoot minister Van der Stoel. io Gezin (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De kinderbe scherming in Nederland moet naar andere vormen van opvang zoeken. De tehuizen waar nu de kinderen in worden geplaatst, lij ken niet te voldoen. Bij het zoeken naar die betere opvangmogelijk heden moet ook de alternatieve hulpverlening ingeschakeld wor den. Uit deze hoek zouden even tueel ongevraagd nieuwe im pulsen kunnen komen voor het kinderbeschermingswerk. Moegabe gehekeldvan jan-uai genis in maar wie de betaalbaarste én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bijn BOSCH specialist, bij ons dus. J Lg koop 't maar bij metzelaarl Rode vlag fin Industneterrein.Tel. (075)287252* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. Voor Jan Terlouw (D’66) gisteren kon beginnen aan de onderhandelin- gen over de vorming van een kabinet, werd hij op het Binnenhof ingesloten door een groepje Leidse meisjesstudenten, die met hem op de foto wilden. .E-5 HE ga sa es gts r MUI dreige? Uartir roens Hulho Brits toerismtseen s gistere gerech 7 I Terroristen onwelkom in Benin e mate het goedkope pond. (ADVERTENTIE, Hans van der Wilk. voordeelvoorlichtingkwieke service (ADVERTENTIE} V WEERRAPPORTEN Benin is een van de zeer weinige landen die zich openlijk hebben uitgesproken voor het toekennen van het zelfbeschik kingsrecht van de Zuidmolukkers. Minis ter Alladaye heeft vorige week in de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties verklaard dat zijn land sympathiek staat tegenover het streven naar zelfbe schikking van Zuidmolukkers en Oostti- morezen. Hij zei ook dat zijn land terreur daden afwijst. Woordvoerders van de groep-Tamaela hebben herhaaldelijk verklaard dat er een 1. bew. zw. bew mist onbew zw bew 1. bew h. bew. 1. bew. zw bew regen regen onbew. zw. bew. mist onbew. zw. bew zw. bew mist geh. bew. zw. bew mist mist h. bew geh. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew zw. bew. mist regen mist regen 1. bew. onbew. motregen motregen mist h. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. onbew 19 19 19 19 20 19 19 20 18 20 16 23 11 23 20 12 14 21 23 24 13 22 8 23 21 21 9 8 12 21 16 25 22 27 19 15 10 17 18 8 13 19 3 17 -38 14 11 8 4 4 13 10 17 10 10 10 8 10 12 12 14 10 12 12 5 14 14 6 8 2 2 0 8 6 13 16 18 0 0 0 0 0 0 0 o o 0.2 0.1 0 0 0 1 0 0 3 0 0 0 0.1 0 0 8 0 0 0.5 0 0.4 5 0 0 0.2 0.1 0 0 0 0 0 3 0 Minister Alladaye heeft in Den Haag ook met minister Pronk over samenwerkings problemen gesproken. In de loop van het volgend jaar zal waarschijnlijk een Neder landse studiecommissie in Benin nagaan höe de samenwerking kan worden ver sterkt. Minister Van der Stoel heeft de Tweede Kamer schriftelijk meegedeeld, dat de nationale wetgeving aangepast zal wor den aan het in het begin van dit jaar te Straatsburg tot stand gekomen Europees verdrag tot bestrijding van het terro risme. Het verdrag wordt ter goedkeuring aan het Nederlandse parlement voorgelegd, zodra de wijziging van de eigen wetgeving, welke ter uitvoering van het verdrag nood zakelijk is, voldoende zal zijn voorbereid. Aldus de minister. De toestand in Zuidelijk Afrika was een der belangrijkste onderwerpen van ge sprek tussen mr. Van der Stoel en minister Alladaye. RMS-kantoor in de hoofdstad van Benin is, een bewering die door ir. Manusama in twijfel wordt getrokken. Benin dat geen diplomatieke betrekkingen met Indonesië onderhoudt heeft volgens de zaakgelas tigde in Brussel nooit een officiële verkla ring over erkenning van de RMS afgelegd. De crematie vindt maandag plaats in het crematorium Eikelenburg in Rijs wijk. Omdat de huidige arbeidsmarkt de enor me toeloop nooit kan opvangen, voorziet mevrouw Wassen grote problemen. Er UTRECHT (ANP). Vele tienduizen den vrouwen zullen in de komende jaren een nieuwe plaats op de arbeidsmarkt claimen. Tegen het jaar 2000 zullen er ongeveer zeshonderdduizend tot achthon derdduizend werkende vrouwen bij ko men. Dat is een verdubbeling van het aantal vrouwen dat nu een betaalde baan heeft, inclusief de vrouwen die part-time werken. Maar dr. Frans voegt er nuchter aan toe dat deze meisjes met een beetje warmte alleen nog niet geholpen zijn. Daarom zou een therapeutisch pleeggezin, naar een idee van de Groningse kinderpsychiater dr. Hart de Ruyter, misschien beter zijn. Ook gaat een sterke voorkeur uit naar het model van de zgn. „Browndale-huizen”. Daar wonen de moeilijke kinderen samen met een staf die de functie vervult van vader en moeder. Die „ouders”, tevens deskundige begeleiders, zijn 24 uur per dag aanspreekbaar. Dat vereist nogal wat Zoals ook blijkt uit de ervaringen die de meisjes in de inrichting hadden, is er voor al behoefte aan warmte, geborgenheid, individuele aandacht, huiselijkheid, be grip, verantwoordelijkheid enz. Allemaal zaken die ze in het tehuis moesten ont beren. Mede door de huidige vraag van vrou wen naar arbeidsplaatsen plus de vooroor delen die er bestaan tegenover werkneem sters (vrouwen zijn lastig, onbetrouwbaar in de werksfeer, ziekteverzuim is groter dan bij mannen) stijgt het aantal Werkloze vrouwen sneller dan het cijfer voor de mannen. „En toch kunnen vrouwen niet meer terug naar het traditionele patroon de vrouw in de huishouding, de man als kostwinner”. Hierdoor zullen in de toe zien als een symptoom van stoornissen in het gezin”, aldus dr. Frans. Die directe aanpak is in de eerste plaats voor het kind van belang. Zelfs bij de meisjes in het tehuis bleken er opmerkelijke verschillen tussen hen die kort en anderen die langer in het ouderlijk huis hadden gewoond. De eerste groep was er psychologisch ge zien minder goed aan toe. moeten volgens haar nieuwe arbeidsplaat sen voor vrouwen worden gemaakt. Te vens noemt zij arbeidstijdverkorting als een oplossing voor de problemen. „De hui dige arbeidsdag is te lang. Als die wordt verkort, kunnen de taken thuis tussen de man en de vrouw beter worden verdeeld”. De emancipatie-commissie is volgens haar als de dood voor werktijdverkorting door middel van vervroegde pensionering en langere vakanties. „Dit soort verkorting werkt alleen rolbevestigend”. en daarom worden ze regelmatig „bijge tankt”. Als een uithuisplaatsing helemaal niet is te voorkomen, dan moeten de inrichtingen volgens dr. Frans worden opgedeeld in kleine leefeenheden. komst grote wrijvingen ontstaan, aldus mevrouw Wassen. Volgens Van de Steenhoven gaat de In dustriebond NVV niet akkoord met de voornemens van de directie. „Er is welis waar gezegd dat daarna weer personeel zal worden aangetrokken, maar wij vin den dat een bedrijf dat overheidssteun krijgt zijn mensen aan het werk moet houden.” Omdat de vakbonden formeel niets te gen het niet opvullen van vacatures kun nen ondernemen heeft Van de Steenhoven aangekondigd het ministerie van Econo mische Zaken onder druk te zullen zetten. Volvo-Car is met dat ministerie in onder- handeling over een aanvullende steun van 250 miljoen gulden. Al eerder ontving Vol vo-Car 100 miljoen. De Europese Commissie heeft 5000 ton graan toegekend aan Ethiopië. Het graan is bestemd voor de bevolking van de cen trale en noordoostelijke provicies van het land. Deze gebieden worden door aanhou dende droogte geteisterd. Bij de Italiaanse stad Padua is een heli kopter met vijf militairen verongelukt. Al le inzittenden kwamen om het leven. De regering van Ecuador had woensda,. verklaard dat zestien arbeiders waren ve dronken toen zij om aan traangas te ontki men in het water waren gesprongen. het gebouw waren toen de brand uitbrak konden zich in veiligheid stellen. In de loop van de avond was de brand bedwongen. Een enorme brand in de opslagplaat van reserve-onderdelen van de Ford-fa brieken in Keulen heeft gisteren voor ten minste 100 miljoen mark schade aange De Britse dienst voor het toerisme ver wacht dat Groot-Brittannië dit jaar dooi twaalf miljoen buitenlanders bezocht za Zoals tie van Württei ZATERDAG 22 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.17 uur onder 17.32 uur Maan op 15.35 uur onder 1.54 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 12.11 uur en uur Laagwater 7.41 uur en 20.04 uur Dr. Frans meent dat in de hulpverle ning juist die factoren die het risico op „ontsporen” sterk vergroten, moeten wor den herkend. Meer aandacht voor proble matische gezinssituaties. In het gezin zou dan de oplossing gezocht moeten worden. „De gedragsproblemen worden dan ge- EINDHOVEN (ANP). Volvo-Car BV wil tot midden volgend jaar in het bedrijf in Born het aantal arbeidsplaatsen met ongeveer 400 verminderen door het na tuurlijk verloop niet aan te vullen. Dat heeft Ben van de Steenhoven, districtsbe- stuurder van het NVV, gisteravond mee gedeeld. In Born werken 4000 man. Gis termiddag heeft overleg plaatsgevonden tussen de directie van Volvo-Car en de vakbonden. Al Cl sche G Noordj was. H die de i dolerei zijn v broer. LON Britse van ol zet als Rhode WAT Poolse manif< roeper econoi tevens worde toren maant ZO zo zo ozo ozo zo zo ozo zo zzo zzo nnw n zo zzo z ono windst. zzw w nw zzo z o zo zo windst. nw ozo o nnw windst. ozo o w w ozo windst. zo nnw windst. nw zo zzo De c Genjer treffer Afrika dag m op het olie aa wijze i gebrui koopt gen ni de Vei go af oliepn Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis inrichtingen of via pleeggezinnen. De leef tijden varieerden van 13 tot 20 jaar. Enkele jaren na het verblijf in „Rekken” zijn de meisjes nog eens onderzocht. Ook die in formatie is in het proefschrift verwerkt. Slechts tien procent van deze meisjes, die tot de „allermoeilijksten” behoren, had het verblijf in de inrichting als positief ervaren. Merkwaardig is dat bijna 90 pro cent een opvang in een tehuis wel als noodzakelijk ziet. Een zelfde percentage zei echter dat men zelf geheel anders bena derd had willen worden. De meisjes behoren tot de drié laagste sociaal-economische klassen van ons land. Ze beschikken over een gering ontwikkel de intelligentie, hebben een tekort aan sociale informatie. Een groot deel is buiten een huwelijk geboren. Vooral in de jongste jeugd zijn ze vrijwel voortdurend geschei den geweest van hun vade/-. BENEDEN LEEUWEN (ANP). Dr. J. F. E. Einaar, vroeger gevolmachtigd minister van Suriname, is gisteren in het Gelderse Beneden Leeuwen op 81- jarige leeftijd overleden. Dr. Einaar was behalve gevolmachtigd minister ook consul-generaal in New York en president-curator van de universiteit van Suriname. Hij speelde een belang rijke rol bij de totstandkoming van die universiteit. Deze cijfers noemt Paula Wassen voor zitster van de emancipatie-commissie, in een vraaggesprek met de vakbondskrant van de FNV. Als oorzaken van de enorme stijging noemt zij dat het normaal wordt gevonden dat vrouwen met jonge kinderen werken, dat de gezinnen steeds kleiner' worden waardoor vrouwen eerder meer tijd ovër hebben en het stijgende onder wijsniveau van meisjes. Deze conclusie van de 39-jarige Gelderse psycholoog K. Frans is gebaseerd op een onderzoek in een inrichting van de kinder bescherming. Gisteren promoveerde hij aan de rijksuniversiteit in Groningen op het proefschrift dat hij erover schreef. Dat werk heet: „Extreem moeilijk gedrag bij meisjes”. Die moeilijke meisjes, in totaal 165, ver bleven allemaal voor korte of lange tijd in een tehuis van de Rekkense Inrichtingen. Sommigen waren er zonder tussenstation rechtstreeks uit het ouderlijk huis terecht gekomen, anderen kwamen er via andere Met ingang van 1 november van dit jas moeten uitstekende ladingen voorzien zij van een nieuw, roodwit gestreept mark ringsbord. De bekende rode vlag, die ti nu toe voor dat doel gebruikt werd, is da 1 niet langer toegestaan. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 1 tot 6, minimumtemperatuur omstreeks: 10 graden, maximumtemperatuur omstreeks: 16 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor veel officieren en reserve-officie- ren is het onverteerbaar dat een stuk tradi tie verloren gaat indien het confectiecere- monieel zal worden ingevoerd. De atilla van de cavalerie, de dubbele sluiting van de jas van de artillerie en de lichtblauwe pantalon van de infanterie zouden ver dwijnen. „Een onherstelbare verarming van het ceremoniële tenue zal er het gevolg van zijn”, zo staat in het bulletin „de reser- ve-officier” van de koninklijke vereniging van Nederlandse reserve-officieren. Volgens een burgercomité in Guernica is de Bondsrepubliek bereid een symboli sche schadeloosstelling te betalen voor het nazi-bombardement waarbij dit Baskisciïe stadje in de Spaanse burgeroorlog werd verwoest. De mededeling werd gedaan door het comité dat eerder dit jaar de herdenking „40 jaar Guernica” organi seerde. „Concentratie van extreem moeilijke meisjes in een geïsoleerde omgeving vraagt eenvoudig om moeilijkheden”, al dus dr. Frans. In het tehuis zal bij de behandeling meer rekening moeten worden gehouden met de plaats waar het kind vandaan komt. De Gelderse psycholoog wil de alterna tieve hulpverleners (zoals JAC en Relea se) een grote rol geven. „Inhoudelijk zit ten er niet zoveel bezwaren aan dit soort hulpverlening maar formeel vaak wel”, zegt hij. De officiële kinderbeschermers vrezen vaak voor de rechtspositie van het kind of zien ongewenste onderbrekingen in de behandeling wanneer de alterna tieve hulpverleners zich ermee gaan be moeien. „Juist in het belang van de kinde ren die met de kinderbescherming te ma ken hebben, zou de communicatie tussen de officiële en niet-officiële hulpverle ning zo gauw mogelijk verbeterd moeten worden”, aldus dr. Frans. ABO richt. De ongeveer 1000 werknemers die in poging nieuwe nant-k< na’a, z< van N< gistere: uit de de Star hebben Arbeiders gedoog™ DEN HAAG (ANP). Zowel het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (VVD) als zijn CDA-collega Van Zeil vinden dat Nederland op internationaal ni veau initiatieven moet ontplooien voor een gezamenlijke aanpak van ter reur. Dit blijkt uit vragen, die de beide Kamerleden gisteren hebben gesteld. Berkhouwer meent dat ons land de gezamenlijke bestrijding van „grens overschrijdende terreur binnen de Eu ropese Gemeenschap en van de mon diale terreur in het luchtruim” aan de orde moet stellen op de eerstkomende Europese Raad (staatshoofden en rege ringsleiders). De regering dient naar zijn mening de vliegtuigkapingen ook in de Ver enigde Naties aan te kaarten met als doel het opstellen van een overeen komst met bindende volkenrechtelijke verplichtingen. Berkhouwer denkt hierbij aan de plicht om vliegtuigka- pers uit te leveren, de plicht om alle luchtverbindingen te verbreken met een land dat kapers niet wil uitleveren en de plicht om alle luchtverbindingen te verbreken met landen, die niet aan de tweede verplichting voldoen. Lukt het niet om in VN-verband tot zo’n overeenkomst te komen, dan moet de Nederlandse regering proberen om samen met de negen landen van de EEG zo’n overeenkomst af te sluiten, aldus de WD’er. Gezier worden. Dat zou dan het recordbedrag val tijdstip drie miljard pond opleveren. Oorzaak vai ders va de grote belangstelling was in niet gering dagmor. pit zou noord i de hoog In eei v; Zij wijst erop dat ook nu al zich ernstige problemen voo'rdoen. De groep vrouwen van boven de veertig zit in een nare situa tie. „In die groep vind je stille drinksters, de slikkers van kalmeringstabletten, de vage klachtenMevrouw Wassen vindt het triest dat deze vrouwen, die in een isolement verkeren, dit niet als een emancipatie-probleem herkennen, maar het aan zichzelf wijten. Ondanks de grote werkloosheid op dit moment in ons land, meent mevrouw Was sen, dat de economische omstandigheden nooit en te nimmer een hinderpaal mogen vormen op weg naar verdeling van de arbeid tussen mannen en vrouwen, of het nu gaat om werk in gezin, organisatie, vereniging of bedrijf. „Er moeten te allen tijde mogelijkheden zijn om die keuze te bepalen en daar moeten de oplossingen bij gecreëerd worden”, aldus de voorzitster van de emancipatie-commissie. HAAR1 EM PR BERNHARDLAAN 2 TEL 319005 I ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 maandags gesloten Bij een aanval van de politie op zijn 120 stakende arbeiders om het leve gekomen, zo hebben provinciale vak bondsleiders gisteren gezegd. De stakei gehele probeerden te ontsnappen, kwamen in h( stemmi water terecht en verdronken. Van de 180 nomen arbeiders zijn er honderden gearresteen opposil De gezaghebbende Zambiaanse krarit „Times of Zambia” heeft Robert Moegabe leider van het Rhodesische „Patriottisci ping Front”, fel gehekeld om diens kritiek op de moord Zambiaanse president Kaoenda. Deze haiBondsk vorige maand een geheim onderhoud met in de B< premier Ian Smith van Rhodesië, dat vol tear o gens Moegabe nooit had mogen plaatsvin oriëntei den. Hoewel Zambia de verzetsstrijder van Scl steunt, schildert de krant Moegabe af ali redden, „een zogenaamde vrijheidsstrijder die me hen voi luxe-vliegtuigen van hoofdstad hoofdstad wipt”. Werknemers van de Italiaanse spoorwe gen zullen morgenavond voor vierentwin tig uur vrijwel het gehele treinverkeer stilleggen. In de metaalindustrie eveneens stakingsacties. y Vooruitzichten voor zondag: Overwegend droog met zonnige perioden. Weinig verandering in temperatuur. In de verklaring veroordelen de twee ministers krachtig de agressies, de sabota- - ge en de beraamde samenzweringen tegen de souvereine staten, alsmede iedere daad van terrorisme, begaan tegen onschuldige personen. Zij verklaren zich tegen de ont vangst op het grondgebied van hun landen van hen die dergelijke daden hebben ge pleegd. Beroepsmilitairen, die na een plaatsing niet naar hun nieuwe standplaats verhui zen, kfijgen gedurende drie jaar een finan ciële tegemoetkoming in de kosten van het dagelijks of in het weekeinde heen en weer reizen. Dit heeft staatssecretaris van Lent gisteren na overleg met de belangenvere nigingen besloten. Deze regeling dient als alternatief voor de voor burgerambtena ren al jaren bestaande functieverplaat- sing-toelage. naai derde h bescher borgen, ze drie Pandoraten WO1 Hij v De Stichting Pandora, die zich tewee woorde stelt tegen vooroordelen jegens mensel te beslis die in psychische moeilijkheden zitten o kerde h hebben gezeten, krijgt een nieuwe voorzit voor ha ter. Met ingang van 1 november wordt da Bondsk gering kunnen strijden C KkLOOSTER MEUBELEN Bij een aanval van de politie op ee Het f suikerfabriek bij Guayaquil in Ecuado heeft g vormer Ensslin s «J o. ES

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2