AUTOPSIE DOOR FRANSE GERECHTSARTSEN WIJST UIT: Demonstraties na dood van RAF-leden regering Poging tot moord op president Noord-Jemen Vorster verdedigt maatregelen van Zuidafrikaanse Filippijns leger opent offensief tegen rebellen i RETENTIE MYSTERIE VAN DER STOEL ONTBOOD AMBASSADEUR Poolse dissidenten publiceren manifest g firn Britse Gemenebest dreigt Zuid-Afrika met olie-embargo V Afgetreden OKTOBER 19 7 7 2 1 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND 3 I door Nico Scheepmaker gsgoll lekeld e krarf ïdoi Iran liopië geluk rnica tenue eding BANGKOK (Reuter). Na slechts een jaarlang een uit bur gers bestaande regering te heb ben gekend, staat Thailand sinds gisteren weer onder eén militair bewind. Bij een kennelijk zonder bloedvergieten verlopen staats greep schoven de militaire lei ders het kabinet van premier Thanin Kraiviscien aan de kant en stelden een revolutionaire raad in. (Van onze redactie buitenland) MULHOUSE/BONN. De Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer is met drie schoten gedood en was, toen zijn lichaam roensdag in de achterbak van een personenauto in de Franse stad Mulhouse werd gevonden, al 36 uur dood. Schleyers lijk vertoonde >risni(Seen sporen van geweld. Dit heeft de officier van justitie in Mulhouse gisteren meegedeeld. Op het lijk van Schleyer is door drie Franse gerechtsartsen autopsie gepleegd. I /in# trijfël chleyer dinsdagmorgen om het X even gebracht „Koen, maak je mijn schoen? mensei in Thailand Weer militair bewind jS- Hij is voorzitter van de revolutionaire raad die nu de macht in handen heeft. ABOE DABI (AFP). Dinsdag is een poging tot moord ondernomen op de nieuwe president van Noord-Jemen, luite- nant-kolonel Achmed Al Ghachmi in Sa na’a, zo heeft de chef van de generale staf van Noord-Jemen, kolonel Ali Al Chimi, gisteren bekendgemaakt. „De oorzaak van dit fenomeen is waar schijnlijk het veelvuldig gebruik maken van het recht van retentie (Van Dale: recht om een zaak die men van een ander onder zich heeft, niet terug te geven dan tegen voldoening van hetgeen men te vorderen heeft van de eigenaar dier zaak) door de H.H. Schoenmakers. Het volgende versje getuigt hier al van: Het is duidelijk dat de mevrouw uit dit versje zal trachten zich discreet van de overblijvende schoen te ontdoen. De meest voor de hand liggende manier is om met de auto aan de kant van een weg te stoppen, de schoen naar buiten te gooien en er dan snel vandoor gaan, voordat iemand het nummer van de auto noteert. Een en ander lijkt mij een sluitende verklaring voor het genoemde verschijnsel. Dat hetzelfde óók wel eens gebeurt met huisdieren, is eigen lijk een veel moeilijker te verklaren ver schijnsel”. Met een vertwijfelde poging trok hij z’n voet onder de bank vandaan, maar de slof bleef hangen (onder de werkbank). Voor de rest van de situatie is weinig verbeel dingskracht nodig: een heel lange sok, die halverwege de voet zat, zat klem onder de bank. Grote hilariteit bij ons, omdat m’n vader dit nou net weer moest overkomen. „Achter het huis hadden we een houten garage-werkplaats gebouwd met een be tonnen vloer. Op een zonnige herfst-zon- dagmiddag, ongeveer zes jaar geleden, zouden we achter in de werkplaats een loodzware werkbank plaatsen. Onder de werkbank kastjes met deurtjes e.d. Omdat ’t nogal een zwaar geval was, gingen we met z’n vieren m’n vader, broer, zwager en ik proberen de bank op z’n plaats te krijgen. Waarschijnlijk omdat ’t zondag was, droeg mijn vader pantoffels of slof fen. Geen probleem, tot hij op een bepaald moment achteruit liep (lukt niet zo best op sloffen) en wij met een laatste krachtsin spanning de werkbank op zijn plaats pro beerden te zetten. Edoch, m’n vader ge raakte met de rechtervoet onder de bank. „Voor mij en de anderen is en blijft dit nog steeds een raadsel. Vooral nadat mijn ouders ongeveer een half jaar geleden verhuisd zijn en het hok afgebroken diende Te worden, inclusief de betonnen vloer. Maar ook onder de betonresten (je weet het maar nooit) was niets meer van de slof te bekennen. Misschien een vierdi mensionale verdwijntruc? Geheime te kens uit de kosmos? Groetjes van Teye en Ciny”. Uit Tjalleberd kreeg ik het volgende mysterieuze voorval in het ene-schoen kader toegestuurd: Met man en macht trokken we de werk bank opzij zodat we erachter konden kij ken maar geen succes! We trokken de werkbank in z’n geheel naar voren geen slof te bekennen. Nu zat er onder die kastjes een loze ruimte (zoals in een keu ken), misschien was-ie daaronder blijven hangen. Kijken, lucifers aansteken.... jammer, niets te zien, blikken vol onbe grip. En zo gauw zie je een maat 44 nou ook weer niet over ’t hoofd. De werkbank is weer op zijn plaats teruggezet, de (andere) linkerslof heeft nog een hele poos naast de deur van het hok gelegen. Na de nodige lachstuipen besloten we dêt ’t toch zonde was om de nog bijna nieuwe slof onder de werkbank te laten liggen, en omdat de bank helemaal dicht van onde ren was (vgl. een keuken), moest hij op nieuw van zijn plaats getrokken worden. Ja mevrouw, ’k zal ’t dadelijk doen. Koen, is mijn schoen al klaar? Ja mevrouw, betaalt u maar. Koen, ik heb geen geld ontvangen. Wel, dan blijft uw schoen daar hangen. Dag, Koen. Dag, mevrouw zonder schoen!” gplaat pord-fa oor ten aange 's die in uitbrak de loop 'ongen. dit jaa :ien zij markt die t( 1, is da lar ocht poorwe- 'entwin- .verkeer dreigen Deze raad heeft inmiddels bekendge maakt dat volgend jaar algemene ver kiezingen zullen plaatsvinden met het doel de democratie in het koninkrijk met zijn 45 miljoen inwoners te herstellen. Militairen bezetten gisteren regeringsge bouwen en vitale installaties in de hoofd stad Bangkok, waar de bevolking het nieuws van de staatsgreep kalm opnam. Er waren geen meldingen van incidenten of ongeregeldheden. Een door de militai ren afgekondigd uitreisverbod voor Thai landers werd twee uur later weer opgehe ven. Over de verblijfplaats van de premier en zijn ministërs is officieel niets bekend gemaakt. Van ingelichte zijde is vernomen dat zij zich in het regeringscentrum bevin den, dat onder bewaking staat van mili tairen. Een revolutionaire raad, onder leiding van admiraal Sangad Chalorjoe, liet weten de macht te hebben overgenomen „om de situatie te helpen oplossen, de economie te verbeteren en de monarchie in stand te houden”. Admiraal Sangad, die in de vori ge regering minister van Defensie was, Deze overleefde in maar van dit jaar een staatsgreep en liet de leiders ervan op grond van haar buitengewone volmachten terechtstellen. verklaarde dat het program van premier Thanin, een over een periode van twaalf jaar in fasen geplande terugkeer naar de mocratie, te langzaam ging en verdere onenigheid in de hand werkte. De 61-jarige admiraal verscheen vier uur na de coup op de televisie met de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Kriangsak Chamanand en de be velhebbers van leger, marine en lucht macht. Dat was het bewijs dat alle militai re topfiguren achter de staatsgreep staan. In een gisteravond uitgegeven verkla ring zeiden de strijdkrachten dat de rege- ring-Thanin, de na de coup van 1976 tot stand gekomen grondwet en de benoemde Nationale Vergadering waren ontbonden. De revolutionaire raad beloofde dat in de fundamentele instituten van het land geen wijziging zal worden gebracht en dat de monarchie, met koning Bhoemibol Adpelyadej als staatshoofd, in stand zal worden gehouden. De raad verbood alle politieke vergade ringen, maar beloofde de persvrijheid te eerbiedigen, mits de persorganen „zich verantwoordelijk zullen gedragen” CDA) hebben gistermiddag minister Van der Stoel gevraagd de Nederlandse am bassadeur in Zuid-Afrika terug te roepen voor consultatie. De Kamerleden vroegen de bewindsman voorts of de Nederlandse regering over weegt stappen te ondernemen om binnen de Europese Gemeenschap te komen tot een spoedig beraad over de ernstige recen te gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) heeft de Zuid afrikaanse minister van Justitie laten we ten ontsteld te zijn over de verdergaande beperking van de vrijheid van meningsui ting in zijn land. Het NVJ-bestuur dringt aan op onmiddellijke intrekking van de genomen maatregelen. Ir. H. Koornneef, de voorzitter van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeen schap (NZAW) gaf als commentaar op de gebeurtenissen: ”Ik neem aan dat het mi nisterie van Justitie van de Zuidafrikaan se republiek bij zijn onderzoek naar de rellen in Soweto bewijzen heeft gevonden die de betrokkenheid van de nu verboden organisaties en gearresteerde personen duidelijk maakt. De Zuidafrikaanse rege ring treedt zonder twijfel niet voor niets op”. De drie Afrikaanse leden van de Vei ligheidsraad hebben gisteren besloten een spoedbijeénkomst van de raad te vragen om de maatregelen tegen de anti-apart- heidsgroepen en -personen in Zuid-Afrika te bespreken. De revolutionaire raad zal het landsbe stuur uitvoeren tot een nieuwe regering is benoemd. Er worden geen belangrijke wij zigingen in de buitenlandse politiek ver ss- In West-Duitsland is een grote klop jacht begonnen? op de moordenaars van Hanns-Martin Schleyer. Op de foto con trolerende agenten in Bonn wacht. In het binnenland zullen de strijd krachten vermoedelijk een flexibeler be leid gaan voeren dan het strakke anti- communisme van premier Thanin. 000 ton t graan de een- van het lanhou- ZAMBOANGA (Reuter). Filippijnse regeringstroepen, gesteund door tanks, vliegtuigen, artillerie en oorlogsschepen, zijn gisteren een offensief begonnen tegen de stellingen van de Moslem-rebellen bij de stad Zamboanga in het zuiden van de Filippijnen. Het offensief is een reactie op een reeks overvallen van de rebellen op voorposten van de regeringstroepen. De Filippijnse minister van Defensie, Juan Ponce, heeft woensdagavond gezegd dat de rebellen van het bevrijdingsfront Moro klaar staan voor een grootscheeps offensief dat het zuidelijk deel van de Filippijnen volledig in hun macht zou moeten brengen. en heli- ukt. Al en. derde het vertrouwen van de burgers in de beschermingsplicht van de staat te waar borgen. „Het was nauwelijks mogelijk de ze drie zaken tegelijk werkelijkheid te la- ndOFI ten worden”, aldus Schmidt. Hij verklaarde dat de politiek-verant- tewee woordelijkgn misschien niet altijd de juis te beslissing hebben genomen, maar verze- :itten o kerde het parlement dat de regering zich voorzit voor haar besluiten zal verantwoorden. De ordt da Bondskanselier sprak de hoop uit dat re gering en oppositie samen initiatieven kunnen nemen om het terrorisme te be strijden. rnica is /mboli- oor het skische g werd gedaan aar de organi- officie- k tradi- tiecere- e atilla ng van blauwe ;n ver arming gevolg e reser- sniging i. aatsing verhui- i finan- /an het ■n weer m Lent mvere- ent als ibtena- rplaat- ek op de moord op Hanns-Martin Schleyer heeft leze haj Bondskanselier Helmut Schmidt gisteren oud ma jn de Bondsdag gezegd dat de regering bij dat vol baar optreden is uitgegaan van drie aatsvin- oriënteringspunten. Ten eerste het leven istrijda van Schleyer en dat van de gijzelaars te ie af ah redden, ten tweede de daders te grijpen en die me hen voor de rechter te brengen en ten 1 naai Premier Thanin en zijn ministers zou den morgen een jaar in functie zijn. Zij waren geïnstalleerd na een militaire staatsgreep op 6 oktober, die volgde op studentenonlusten, waarbij op de Tham- masat-universiteit 46 doden vielen. De militairen bleven op de achtergrond, maar onlangs eisten zij veranderingen in de regering-Thanin. Het Openbaar Ministerie maakte giste ren bekend dat de RAF-gevangenen on danks een volledige isolering van elkaar en de buitenwereld (de „Kontaktsperre” voor .70 politieke gevangenen werd overi gens gisteren door minister van Justitie Hans-Jochen Vogel opgeheven) toch in staat zijn geweest met elkaar te communi ceren. Dat gebeurde via uitgeschakelde leidingen voor de radio’s. Met batterijen en aangebrachte contacten was het, zoals een Al Chimi, die in Aboe Dabi aan de Perzi sche Golf op bezoek is, zei dat de dader een Noordjemenitische majoor, Zaid Al Kabsi, was. Hij had zich gemengd onder personen die de nieuwe president waren komen con doleren met de gewelddadige dood van zijn voorganger, Al-Hamadi, en diens broer. LONDEN (AFP). De landen van het Britse Gemenebest willen dat de uitvoer van olie naar Zuid-Afrika wordt stopge zet als de regering van dit land olie aan Rhodesië blijft leveren. R- Het probleem van die ene schoen, die je altijd langs de kant van de weg vindt, zonder dat het bijpassende exemplaar in velden of wegen te bekennen is, heeft nog enkele lezers tot een reactie geïnspireerd. In totaal zijn er zo’n stuk of dertig brieven op gekomen, men moet het mij niet euvel duiden dat ik een keuze heb gemaakt. De heer R.R. van der Pol uit Franeker schrijft: onderzoek heeft uitgewezen, voor de ge vangenen toch mogelijk contact met el kaar te hebben. Ook het stelsel van ver warmingsbuizen heeft voor dit doel gediend. Op verschillende plaatsen in Europa werden gisteren aanslagen gepleegd die verband houden met de zelfmoord van Baader, Ensslin en Raspe. In Rome kwam het tot een treffen tussen enkele duizenden demonstranten met de politie. Bij een De commissie voor Zuid-Afrika van het Gemenebest, die een rapport over de doel treffendheid van de sancties tegen Zuid- Afrika heeft bestudeerd, besloot woens dag met algemene stemmen Zuid-Afrika, op het ogenblik de enige leverancier van olie aan Rhodesië, te vragen op afdoende wijze aan te tonen dat het de voor eigen gebruik ingevoerde olie, niet door ver koopt aan Rhodesië. Worden die waarbor- gen niet gegeven dan zal het Gemenebest de Veiligheidsraad verzoeken een embar go af te kondigen op de levering van olieprodukten aan Zuid-Afrika. schotenwisseling raakten tenminste zeven personen, onder, wie vier politiemannen, gewond. De politie verrichtte 25 arresta ties wegens het in bezit hebben van vuur wapens en benzinebommen. De Westduit se ambassade in Rome was door een grote politiemacht omringd. Ook de meeste Duitse instellingen in de grote steden in Italië hadden politiebewaking gekregen. In Genua, Bologna, Livorno en Siena moesten vooral handelaren in Westduitse WARSCHAU (UPI). Meer dan 100 Poolse dissidenten hebben gisteren een manifest gepubliceerd waarin wordt opge roepen tot herbezinning op de politieke en economische situatie in het land en waarin tevens bepaalde fundamentele vrijheden Worden gevraagd. Het manifest stond gis teren afgedrukt in het onafhankelijke maandblad Glos (De Stem). ALBERTON/DEN HAAG/LONDEN AFP/ANP) De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft gisteren de volledige verantwoordelijkheid op zich genomen voor het verbod van achttien anti-apart- heidsgroepen in zijn land en van de slui ting van het blad „The World”. Vorster wees de verklaringen vanuit Washington dat Amerika nu zijn betrekkingen met Zuid-Afrika opnieuw zal bezien, van de hand. Vorster zei tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Alberton, bij Johannesburg, dat de verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken „geenszins mijn probleem is. Het is het probleem van Carter als hij dat wil. Mij interesseert het niet, het is totaal onbelang rijk”, aldus Vorster. De eerste minister verdedigde krachtig de maatregelen die zijn minister van Justitie Jimmy Kruger heeft genomen en hij liet weten dat de veiligheid van Zuid-Afrika de eerste taak van een regering is, alvorens te denken aan het beeld van het land in het buiten land”. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Zuidafrikaanse ambassadeur, De Villiers Booysen, op zijn ministerie ontvangen en hem gezegd dat het beleid van de regering in Pretoria naar een ramp dreigt te leiden. Een woordvoer der van het ministerie deelde mee dat Van auto’s het ontgelden. In Milaan probeer den demonstranten het hoofdkantoor van Siemens in brand te steken. In de buurt van de Griekse havenstad Piraeus raakten gisteren drie mensen ge wond in een vuurgevecht tussen een pa trouille van de politie en vier gewapende mannen. Deze zouden de bedoeling heb ben gehad een aantal bommen neer te leggen bij een Westduitse fabriek. In Athe ne vernielde een groep van ongeveer 200 jongeren etalageruiten en auto’s. Er werd met de politie gevochten. Ook hier gold het een protest tegen het optreden van West- Duitsland inzake de RAF-leden. In het Franse Toulouse werden aansla gen gepleegd door jongelui. In Marseille kondigde een man, sprekende namens de „Rode Legerfractie van Zuid-Frankrijk, in een telefoongesprek met het Franse persbureau AFP aan dat „100.000 bom aanslagen de structuur van het Duitse kapitalisme in Europa zullen ver nietigen”. Door een ruit van het gebouw van de Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) is gisteren een benzinebom gegooid. Er ontstond een begin van brand. Door de ruiten van twee bankgebouwen werden stenen gegooid die verpakt waren in pa pier met de tekst: „Baader, Raspe, Ensslin vermoord”. Op privéwoningen in West- Duitsland werd geschoten met een lucht buks en op muren van huizen werden protestleuzen geklad. Admiraal Sangad Chalorioo is sinds gisteren de hoogste machthebber in Thailand. VAN DER STOEL der Stoel „de diepe zorg van de Nederland se regering” tot uitdrukking heeft ge bracht over de maatregelen die in Zuid- Afrika zijn genomen. Van der Stoel meen de dat de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zou moeten nagaan wat kan gebeuren om Zuid-Afrika onder druk te zetten. De Tweede-Kamerleden Scholten, Aarts en Gualtherie van Weezel (allen ;me ver I dooi ;t za Gezien het door de artsen vastgestelde Irag vai tijdstip van overlijden moeten de ontvoer- aak van tiers van Schleyer hun slachtoffer dins- geringi dagmorgen tegen 5.00 uur hebben gedood. Dit zou betekenen dat Schleyer werd ver moord nog voordat de publieke opinie op de hoogte werd gebracht van de zelfmoord jan Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe in de Stammheim-gevan- genis in Stuttgart. toegabq In een regeringsverklaring over de ka- nottisck ping van de Lufthansa-Boeing en de Zoals verwacht is de minister van Justi tie van de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg, Traugott Bender, afgetre den. Hij heeft de consequenties getrokken uit de gebeurtenissen die zich dinsdag in de Stammheim-gevangenis van Stuttgart hebben voorgedaan. Het besluit van Ben- der werd genomen tijdens een speciale zitting van de CDU-fractie. op eej parlement van Baden-Württemberg !cuada heeft gisteren besloten een commissie te ;t levavormerl) dje het overlijden van Baader, e vai Ensslin en Raspe moet onderzoeken. De stake? gehele CDU-fractie onthield zich van n in hi stemming, zodat het voorstel werd aange- de 180 nomen door de positieve stemmen van de asteeri oppositionele SPD- en FDP-fracties. (ensda j, ren vei 5 ontki ien. aas w

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3