Staatssecretaris Hendriks: Deel van c ei kampen Popgroep bij vliegramp omgekomen b 5 IJmuider Courant 99 Overleg over structuur haringvissers moet aan de Meubelfabriek Oisterwijk Op Schiphol geen extra bewaking Kaping in VS beëindigd Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: t elfje aan de GED. OUDE GRACHT 106 te Haarlem, tel. 324025 wal blijven Damiate Pers liep vast Hoopvoller stemming rond kabinetsformatie I Doden in Indonesië” isI Stal Wij Stó 1HEERENHUYS b.v. 19 7 7 4 21 OKTOBER VRIJDAG V R 1 Europese Commissie verwacht: ENGELSE JOURNALIST: bijdragen. VEL Financieele Dagblad: Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Cltrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. gemaa Staten nistersoverleg komen. „Ook vorig jaar was hadde nemer heel v» sie, di Elektr HA/ van d< BINNEN- EN BUITENLAND 9 Voor echte Perzen naaf^k fStoutenbeek. Daar vindt u een grote en prachtige 1 I kullektie (waaronder de -1 meest exklusieve). stoutenbeek woonientrum 1 rm DELFT (ANP). Hoe sluipend de gevaren van met name blauw asbest voor de gezondheid kun nen zijn, blijkt uit een voorbeeld uit Engeland. Op de door TNO gisteren in Delft georganiseerde studiedag over het Asbestbesluit van het ministerie van Sociale Zaken, werd uiteengezet dat eerst de laatste jaren bij vrouwen TL t.o. in Engeland de zeldzaam voorko mende vorm van kanker „meso thelioom” voorkomt. Vrijwel al die vrouwen hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog, dus meer dan dertig jaar geleden, gewerkt in een gasmaskerfabriek waar de filters met losse vezels van blau we asbest werden vervaardigd. Onderwijs Via een Amro Prye Reke^iny kun je heb dmeel-je- va n wecge je eerste, jalaris meï een betaal cheque betalen Via een x /Amro privé Kekgnmi/ kun je je+rein- abovwemei/il' wekeei/] betaalcheque betalen. UTRECHT (ANP). Er zal in ons land een geïntegreerd sociaal beleid moeten groeien dat erop gericht is de mensen gelukkiger en meer tevreden te maken met minder consumptie. Bij zo’n beleid zal niet in eerste instantie zoals nude hulp van artsen en andere professionele hulpverleners moeten worden ingeroepen, want we moeten af van de voortgaande medicalisering van onze samenleving. Vooral de gewone burgers zullen tot zo’n beleid hun steentje moeten (ADVERTENTIE) V Voor de eerste keer naar de Amro, dus.) (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Als een trein naar de Amro, dus.) Blauwe asbest sluipend gevaar (ADVERTENTIE) f 0,70 141,50 Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur C i I Ook D’66-fractieleider Jan Terlouw zag vannacht enige lichtpuntjes gloren. „In de harde politieke meningsverschillen, zoals de kloof van Justitie, is nu enige beweging gekomen. Er zijn openingen mogelijk”. Welke die openingen zijn hield Terlouw angstvallig voor zich. „Dit soort besprekin gen is daarvoor te kwetsbaar. Ik voel me niet vrij om te zeggen waar wij elkaar naderen”. Volgens Van Agt had het urenlange overleg zin gehad. „Er is een inventiviteit ten toon gespreid die die van de afgelopen maanden verre overtreft”, zo illustreerde hij het grote aantal varianten voor de zetelverdeling die besproken zijn. „Er is gerekend, geteld en gewogen bij het le ven”. Volgens de CDA-leider is ondanks de uitputtende besprekingen „de politieke wil om eruit te komen onverwoestbaar gebleven”. De Zwitserse politie bezit concrete aan wijzingen dat vóór de ontvoering van Schleyer, de terroristen in Zwitserland ge weest zijn. In samenwerking met de West- duitse politie is de bewaking bij de Zwit serse grens verscherpt, zo werd meege deeld. In het kanton Aargau doorzoekt de politie verdachte woningen waarin de ter roristen mogelijk hebben verfrmfd. De doden zouden allen gevangen hebben gezeten in het Sumber Rejokamp in Oost- Kalimantan. Verscheidene gedetineerden in dat kamp hebben grote uitstulpingen op hun lichaam door de slechte voeding en anderen liggen met een hernia in het hos pitaal door het verrichten van te zwaar werk. Uw schilder regelt de aanvraag voor u. gen”) terwijl daarnaast longkanker en kanker van longen- en buikvliezen (meso- thelioom) kan ontstaan. Met name tegen mesothelioom staat de medische weten schap machteloos. Dr. Stumphius zette uiteen dat mesothelioom een afschuwelijk ziekteproces is. De patiënt overlijdt onher roepelijk na een langdurig en ernstig lijden. Dit gebeurde nadat er op het vliegveld onderhandelingen waren begonnen tussen de kaper én de politie. De kaper, had 3 miljoen dollar, wapens en enige parachu tes gevraagd en zijn bedoeling was ge weest door de kaping van de machine van de Frontier Airlines een kameraad die wegens bankroof gevangen zat vrij te krijgen. De bankrover was naar het vliegveld van Atlanta gebracht om met de man te praten. Bij de kaping zijn geen passagiers of leden van de bemanning van het vliegtuig gewond. (Van onze kunstredactie) GILLSBURG. Een vliegramp in het Zuidwesten van de Amerikaanse staat Mississippi die aan zes mensen het leven heeft gekost, betekent praktisch het einde voor de Amerikaanse popgroep Lynyrd Skynyrd. Bij het ongeluk kwamen de leadzanger Ronnie van Zant, gitarist Ste ve Gaines en zijn zuster en zangeres Cas sie om het leven alsmede een medewerker van de band en twee piloten. het plan geen haring meer te vangen, maar toen is er toch weer voor Nederland een uitzondering gemaakt”, aldus een woord voerder. De Europese Commissie verwacht dat De pr central» het voo miet is gedepui des. De uitbrek ging va noodza. tenaren De com invoere beperkt geen er omdat invoerii direkt i moet wi moet g „ongem de groe Ver met e ming. (Vervolg van pagina 1) Ook in het buitenland is de waakzaam heid in verband met de voortvluchtige RAF-leden verscherpt. Alle voor het pu bliek toegankelijke kantoren van de Luft hansa staan sinds donderdagmorgen on der politiebewaking. Op Schiphol is geen extra bewaking. Volgens de rijkspolitie dienst luchtvaart worden bij lijnvluchten alle passagiers al zeer lange tijd persoon lijk gecontroleerd voordat zij het vliegtuig binnengaan. Ook de passagiers voor de binnenlandse vluchten van de NLM wor den gecontroleerd. een deel van de haringvissers door het met et introd HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning IJMUI werd i tarbot kisten Schar; Versen De voornaamste klachten die Jenkins had gehoord, ook in andere kampen, be troffen het voedsel. Soms hebben de ge vangenen de gelegenheid zelf wat extra groente te kweken, meestal echter niet. Veel gedetineerden maakten ook bezwaar tegen het feit dat zij al jaren gevangen zitten zonder te zijn berecht. Volgens een woordvoerder van de Indo nesische regering telt het land 31.555 poli tieke gevangenen. Van hen zullen er 1800 op korte tërmijn worden berecht of vrijge laten. De anderen zullen tegen 1980 op vrije voeten worden gesteld. Amnesty In ternational maakte dinsdag bekend dat Indonesië 100.000 politieke gevangenen telt. OVER] C. d< Bekkei ONDE] R. Sii Santpo IJmuid Webbe, dam, e derlaar Helder der Va Prij: 16,31-1 tnidde 11,81-1 7,68-7/ Per kablej 176-15: Vijf 11 106-90 Wijtin; kreelt 20; kr tongsc De t 23/6. UK 78 20 - Y 57 1.1» 137 2.( 209 9.» VEI eiën I 24 okt ga va spree 1 verva: opent woens uur v mee t GEBOI L. 1 Heem si Terras» ATLANTA (AP). Een man die giste ren een verkeersvliegtuig had gekaapt toen het onderweg was van de Ameri kaanse staat Nebraska naar Atlanta, heeft te Atlanta alle aan boord zijnde gegijzelden vrijgelaten. Hierop schoot hij zichzelf dood. Breestraat 82-84-Beverwi |k -Tel (02510) 2 90 33 13,90 40,- 53,- 157,30 203,- ft 1 GEHU’ J. C. Sam V van S< 42. H. I Kromn Smits. C. van Lekstr; vangstverbod van haring aan de wal zal moeten blijven. Omscholing voor jonge vissers, vervroegde pensionering en finan ciële hulp zijn de steunmaatregelen die men in Brussel voorstelt. Het visserijschap ziet in de twee eerstgenoemde maatregelen weinig. De heer Langstraat namens het schap: „Vervroegde pensionering heeft geen effect omdat wij bijna geen haring vissers hebben van 50 jaar en ouder. Om scholing voor een ander beroep zou bete kenen dat die vissers voor altijd uit de visserij gaan, terwijl het toch de bedoeling van deze maatregel is een tijdelijke over brugging waardoor de haringstand her steld kan worden. Financiële hulp zou daarentegen wel goed gebruikt kunnen worden, bijvoorbeeld voor visserij op nieuwe gronden of vissen op soorten waar we tot nu toe niet op visten”. De Europese Commissie wijst de eis van Groot-Brittannië en Ierland voor een ex clusieve visserijzone nogmaals beslist van de hand. r Publikatie van het Bedrijfschap j Schildersbedrijf A te Rijswijk (ZHC De groep was met een tweemotorig pro- pellertoestel op weg van de staat Zuid- Carolina naar een optreden dat zou wor den gegeven in Baton Rouge in Louisiana toen het toestel door gebrek aan brandstof een noodlanding moest maken waarbij het geheel vernield raakte. Lynard Skynyrd (de naam wordt uitge sproken als Lennert Skinnert en is afge leid van de naam van een gymnastiekle raar, Leonard Skinner, van de musici) was een zogenaamde „southern band”, afkom stig uit Florida. De groep zou binnenkort haar tienjarig bestaan vieren. In die perio de had ze vooral in de Verenigde Staten een aanzienlijke aanhang verworven, maar ook in Europa bleek een groeiend publiek ontvankelijk voor de pure rock van de zesmansformatie. Lynyrd Skynyrd werd wel eens vergele ken met de Allman Brothers maar hun spel was vooral live minder melodieus. De groep heeft verschillende keren in ons land gespeeld. Nog onlangs verscheen van de groep een nieuwe elpee onder de titel Street Survivors (de overlevenden van de straat). Op de hoes zijn de musici afge- beeld in een vlammenzee. Om zijn voortreffelijke eigenschappen is, zo bleek tevens op de studiedag, asbest honderden jaren lang in steeds toenemen de mate gebruikt op een zeer groot aantal gebieden, met name in de bouw. Het is vrijwel onbrandbaar en daarom veel toe gepast als brandbeveiligingsmiddel, bij voorbeeld in de decorbouw. Ook in specia le pakken voor brandweerlieden is deze stof verwerkt. Bedrijfsarts dr. J. Stumphius, die be langrijk werk heeft verricht bij het aanto nen van de ziekteverwekkende eigen schappen van asbest, zette uiteen dat zeer kleine asbestvezeltjes, zo klein dat ze al leen met een elektronenmicroscoop kun nen worden gezien, zich in de longen kun nen vastzetten. In een proces van vele, soms tientallen jaren, kunnen mensen die deze vezeltjes hebben ingeademd, ernstig ziek worden. Door het asbeststof gaat de longfunctie ernstig achteruit („stoflon- INTERIEUR-BOUTIQUE (Vervolg van pagina 1) Ook op het ministerie van landbouw er visserij in Den Haag verwacht men niet dat de beslissing al op zo korte termijn zal vallen. Zoals bekend bestaat er tussen de EEG-partners allerminst eenstemmigheid 1 over het te voeren beleid. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal er nog voldoende tijd zijn om met de achter ban in Nederland over de plannen te pra- ten. Men wijst er in Den Haag bovendien P^lN-p op dat de visserijplannen van Brussel doorgaans niet ongeschonden door het mi- BrJ JLL,Raadgevers in woonstijl j Ged. Oude Gracht 99-101 x-Tel. 312318 U kent het toch! HONG KONG (REUTER). In Indone sië worden sommige politieke gevange nen zo slecht behandeld dat zij aan de gevolgen van die behandeling overlijden. Dit heeft David Jenkins, redacteur in Djakarta van het tijdschrift Far Eastern Economie Review, gisteren verklaard. Jenkins was de eerste buitenlandse jour nalist die onlangs de gelegenheid kreeg kampen voor politieke gevangenen in In donesië te bezoeken en onder vier ogen gesprekken te voeren met de gedeti neerden. Op deze studiedag bleek tenslotte dat de al eerder door de werkgevers- en werkne mersorganisaties ingenomen standpunten nog geen wijziging hebben ondergaan. De werkgevers benadrukken de onmisbaar heid van asbest voor veel toepassingsge bieden en stellen dat verwerking ervan niet verboden hoeft te worden, mits zorg vuldige veiligheidsmaatregelen worden genomen. De werknemersorganisaties stellen de gezondheid voorop en wensen een totaal verbod van deze stof. Vraag maar aan de winterschilder. Zijn handen maken wat z’n ogen zien. Laat kómen die vakman. En pak de gulle premie van 30 gulden. Per man! Per dag! DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 AMSTERDAM (ANP). De onderhan delingen tussen de grafische vakbonden, de Nederlandse Vereniging van Journa listen, de personeelscommissie van het Financieele Dagblad, en de directieverte- genwoordigers van de uitgeefster van het Financieele Dagblad, Hendrik Sijthoff Fi nancieele Bladen BV in Amsterdam, zijn gisteravond afgebroken. Inzet van de on derhandelingen was een aantal structuur wijzigingen binnen deze onderneming die voor de directie van het Financieele Dag blad absoluut onaanvaardbaar zijn, zo deelde de directie van Sijthoff Financiee le Bladen mee. Drs. Th. Coppes, directeur van de Socia le Verzekeringsbank te Amsterdam, die door de directie van het Financieele Dag blad was aangezocht namens haar de on derhandelingen te voeren, heeft zijn op dracht teruggegeven, omdat hij het met de voorstellen van de vakbonden en de perso neelscommissie niet eens is. Punten van verschil zijn onder meer dat door de vak bonden en de personeelscommissie geëist wordt, dat de toestemming van de perso neelscommissie noodzakelijk is voor ver koop of liquidatie van het bedrijf. Verder wenste mens dat ook het entameren van nieuwe activiteiten de goedkeuring van het personeel moet hebben. Ook de aanstelling van een nieuwe direc teur, een adjunct-directeur, of een hoofd van dienst zou niet plaats kunnen vinden zonder voorafgaande goedkeuring van de personeelscommissie. Daarnaast wensten de leden van de personeelscommissie ieder jaar de financiële stukken te be spreken. Op initiatief van de vertegenwoordiger van de grafische bond van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer Boom gaard, zou er een raad van commissaris sen dienen te komen, waarvan één lid zou worden benoemd via een bindende voor dracht van de personeelscommissie, één door aandeelhouders, terwijl beide com missarissen een derde commissaris, tevens voorzitter, zouden kiezen. Ook zal het onderwijs van vandaag de jongeren ernstig moeten voorbereiden op de ingrijpende veranderingen die in onze maatschappij gaan plaatsvinden. Het is te negatief om de jongeren alleen voor te bereiden op energieproblemen, mi lieuvraagstukken en werkloosheid. De jongeren zal ook moeten worden geleerd hoe ze hun leven zinvol kunnen maken via menselijke relaties. De staatssecretaris meent dat het geïnte greerd sociaal beleid ook van de grond zou kunnen komen door „ziekmakende facto ren” uit ons systeem van sociale zekerheid te weren”. De sociale zekerheid is een waardevol goed waaraan niet mag worden getornd rhaar er kleven ook schaduwzij den aan. Dat bijvoorbeeld steeds meer jonge mensen op de Arbeidsongeschiktheidswet zijn aangewezen doet bij Hendriks de vraag rijzén welke vicieuze cirkels in het maatschappelijk leven en het toepassen van de verzekeringswetten ertoe hebben geleid dat men op zo’n jeugdige leeftijd buitenspel wordt gezet. „Men wordt im mers buiten spel gezet omdat men ziek wordt verklaard. En als men eenmaal ziek wordt verklaard, dan wordt men pok ziek verklaard door het gezin, de buurt en dooi- de hele samenleving. Men heeft geen kan sen meer en men krijgt nooit meer een perspectief in het leven”, aldus Hendriks. Dat is een zaak die dringend moet worden onderzocht. De staatssecretaris meent dat het zonder de actieve hulp van de gehandiéapten in Nederland niet zal lukken de therapie van „ont-medicalisering” over te brengen op de mensen. Hij 'stelt dat „gezonde” mensen veel kunnen opsteken van de manier waar op gehandicapten tegen het leven aankij ken. „Gezonde” mensen zijn veel sterker dan gehandicapten geneigd hun proble men „door te schuiven” naar de arts. Dit omdat ze niet bij machte zijn zelf hun gedragspatroon te veranderen. Gehandi capten daarentegen zijn erop ingesteld dat men voor het bereiken van resultaten eerst zelf moet vechten en moet doorzetten alvo rens bij een arts aan te kloppen. „Zij hebben ondanks hun persoonlijk beperkte actieradius een positievere gezondheids beleving dan vele zogenaamde gezonden. Zij hebben de kleine genoegens in het leven leren waarderen. Zij hebben zinge ving van het leven veel meer gezocht in een bevredigende relatie tussen mensen”, al dus Hendriks. (Vervolg van pagina 1) Toen de fractieleiders vanmorgen om vier uur het gebouw van de Eerste Kamer verlieten waren zij duidelijk hoopvoller gestemd dan toen zij er donderdagmorgen om elf uur ingingen. „Ik geloof dat we een ietsje nader tot elkaar zijn gekomen”, aldus PvdA-fractieleider Ed van Thijn. „De knooppunten zijn minder groot dan toen we hier binnengingen. Alles hangt nu af van de informateurs. Zij hebben nu alle bouwstenen aangedragen gekregen. Alle varianten zijn besproken". Dat laatste werd bevestigd door krin gen rond de informateurs. „Ze zijn soms tot zeer dicht bij een oplossing geweest”, zo werd gezegd. In de gesprekken is geen enkele formule voor de zetelverdeling on besproken gebleven. Ook de door het CDA onaanvaardbaar en onbespreekbaar genoemde 8-7-1-formule is over tafel ge gaan. In al die voorstellen heeft Justitie niet steeds bij het CDA berust.Justitie is bespreekbaar geworden”, zo heette het. CDA-leider Van Agt wilde dat van nacht overigens nog niet bevestigen. „Jus titie was een belangrijk onderdeel van het gesprek”, zo zei hij. Hij voegde eraan toe dat zijn persoon niet formeel in de bespre kingen aan de orde is geweest. Maar uiter aard heeft dat wel onder de oppervlakte meegespeeld. PvdA en D’66 vinden name lijk dat Van Agt niet meer op Justitie dient terug te keren. Overigens dreigt de wereldvoorraad aan asbest, dat als mineraal wordt gevonden, binnen circa dertig jaar uitgeput te raken als het huidige wereldverbruik op dezelfde voet zou doorgaan. Naast het veiligheids aspect is dat een reden temeer om te zoeken naar vervangende materialen. met minder consumptie Dat betoogde staatssecretaris J. Hen driks van Volksgezondheid en Milieuhy giëne vanochtend in Utrecht op de „natio nale revalidatiedag” over het thema „leven in perspectief”. Hendriks zei dat we naar een meer op de mens en niet zo op de consumptie gerichte samenleving toe moe ten. De overheid zal niet alleen ruimte moeten geven voor materiële voorzienin gen en zekerneden, maar vooral meer kan sen moeten scheppen en initiatieven moe ten steunen die erop gericht zijn dat bur gers, familie, vrijwilligers, buurtbewoners, jeugd en bejaarden elkaar in eerste instan tie helpen. Hendriks constateerde dat het in onze huidige maatschappij in brede lagen van de bevolking gebruik is geworden om alle tegenslagen, verdriet en moeilijkheden, „en ook wel wat ziekte” toe te vertrouwen aan de artsen. Maar van die gewoonte moeten we af, vindt Hendriks. De artsen zullen op niet-medisch gebied terug moe ten treden. Ze moeten de mensen Stimule ren tot zelfstandigheid en zelfzorg, de we derzijdse contacten tussen mensen moeten bevorderen. Mensen gelukkiger maken Heeft u iets te geven of te wensen in de ons zo vertrouwde hoogtijdagen? ’t Luifeltje heeft tijdig met vele van uw wensen rekening gehouden. Wip gerust even binnen, al was het alleen maar om gezien te hebben

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4