DGS na drie Met schilderen hou ik vast wat Arie van der Veer: mij in de scheepvaart altijd zo heeft geboeid Gelegenheidsrevue Surprise met veel plezier bekeken Kruisvereniging Velsen tegen leeftijdsgrens voor bestuur 'i jaar weer volop van start petri interieur i B Majorettenpeloton IJmuider Harmonie gaat uitbreiden a SANPOORTSE HUISVROUWEN VIERDEN FEEST 1 N ERASMUS Alleen inzet en capaciteit maatgevend ol IJMOND 19 7 7 OKTOBER 2 1 VRIJDAG lig ei BEHR-STUDIO 5 5 55 W Schilderijen KUNSTHANDEL KANIS Boekhandel De zee heeft vele gezichten. De kleur varieert al naar het jaarge tij en het weertype. Alleen wie gevaren heeft kan dat trefzeker op het doek brengen. De Velse- naar Arie van der Veer heeft met dertig jaren ervaring in de zee vaart op dat punt recht van sprken. Als opvarende van de Nederlandse koopvaardijvloot en later bij het loodswezen is het schilderen van zee en schepen altijd zijn favoriete hobby ge weest. Eind vorige maand nam hij afscheid bij het loodswezen. Als 55-jarige was voor hem de tijd rijp voor „functioneel leef- tijds-ontslag”. De receptie met afscheidsspeeches betekende slechts gedeelteijk het eind van zijn carrière in de zeevaart. „Het schilderen houd ik vast wat mij in de scheepvaart altijd zo ge boeid heeft”, verklaart hij in zijn woning te Driehuis waar veel bewijzen van zijn onmiskenbare schilderstalent tegen de wand hangen,. H fi SANTPOORT. „Zes stoere dames, zes stoere dames, die hebben daar eens heel goed werk gedaan!” aldus het slot van het refrein van KhB het welkomstlied dat donderdagavond spontaan door alle aanwezigen SnEB in de stampvolle zaal „Zomerlust” in Santpoort werd meegezongen. F Jll Het was de inzet van de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, waarvoor het programma voor een groot deel door eigen leden werd verzorgd. VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” KINDER BOEKENWEEK Bij aankoop van een kinder- of jeugdboek; van Paul Biegel en Carl Hollander „Wie je droomt ben je zelf” voor 2.75 I (ADVERTENTIES) JAN VAN DAM (ADVERTENTIE) Bijdragen: Piet Hoefjes De opbouw van een nieuw administra tief apparaat door de provinciale kruisver- rt ed. td. 1756 10275 78194 dat men hier nu twintig jaar geleden met ongeveer dertig dames was begonnen, waarbij de eerste activiteiten voorname lijk op een handwerkclubje waren gecon centreerd. Inmiddels is de afdeling goed met haar tijd meegegaan, speciaal op het gebied van de vorming, zodat de cursussen thans onder meer uit yoga, schilderen en ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL 023 - 31 63 99 kunstgeschiedenis bestaan. Mevrouw Ver- kade toonde zich over deze moderne ont wikkeling bijzonder tevreden, vooral om dat men zich in een stijgend ledenaantal mag verheugen. Zij werd als spreekster opgevolgd door mevrouw Van Wijk, die de afdeling Zand- voort en het gewest Noord-Holland kwam vertegenwoordigen. Mevrouw Van Wijk wenste de bloeiende afdeling nog een goe de toekomst en zij maakte van deze gele genheid tevens gebruik om een geschenk te overhandigen aan mevrouw Krijger, die vijftig jaar lid is van de vereniging. Vol gens haar in deze kringen een uiterst zeld zaam jubileum. Na dit korte officiële gedeelte was de rest van de avond geheel aan het amuse ment gewijd. Met als vrolijke leidraad de revue „Surprise”, door Mieke Keirsgieter en Ab van Royen volgens het beproefde recept .uit liedjes en sketches samenge steld. Hun teksten zouden ongetwijfeld door geen enkel progressief vrouwenca baret worden geaccepteerd, omdat de op tredende dames hierdoor werden genood zaakt zich voornamelijk als roddelaar sters en andere mallotige figuren te laten bekijken. Maar och, voor een revuetje kan een dergelijke charge in feite niet veel kwaad, vooral omdat het publiek zich kostelijk met alle dwaze tafereeltjes amu seerde. Zoals de kolderieke scène in de rechtszaal, waar op originele wijze nog een prijsvraag aan was verbonden en de vier bridgende dames, die door een over matig gebruik van sherry geen schoppen Regisseur Theo Keirsgieter kan nog worden nagegeven dat hij deze speelsters, die kennelijk over weinig toneelroutine beschikten, in ieder geval voldoende vrij heid van bewegen had bijgebracht om de vereiste typetjes met veel flair te kunnen uitbeelden. Vandaar het grote lachsucces. Voor dit alles hadden Han Carton en Cor ten Wolde nog een aantal fleurige decor- stukjes vervaardigd, waardoor „Surprise” steeds een fris aanzien kon worden ver leend. Voorts zorgde de accordeonvereniging „IJmuidens Roem”, onder leiding van de heer R. van der Berg permanent voor de vrolijke muziek, om daarbij ook nog be kwaam het optreden van de tenor Dries Keirsgieter te begeleiden. En het gehele programma werd vlot aan elkaar gepraat door Mieke Keirsgieter, die zichzelf aan- kondigde als een „ping pong-bal”. Met als resultaat een vrolijke en succesvolle feest avond, die met een geanimeerd verlopen bal werd besloten. eniging was gisteravond het tweede punt dat bij de vereniging „Velsen” slecht viel. Directeur H. van de Wetering van de sector gezondheidszorg noemde een voorstel in die richting van de provinciale kruisver eniging absurd omdat hiermee voorbij wordt gegaan aan de nieuwe structuur die het rijk voor de gezondheidszorg in ge dachten heeft. Een in 1974 gepubliceerde structuurnota bepleit regiovorming waar mee een provinciale vereniging op losse schroeven komt te staan. Voorzitter Waar denburg, die gisteravond na 37 bestuursja ren afscheid nam, baseerde zijn afwijzing op de taakstelling van de afdeling die met het provinciale voorstel in strijd is. „Elke afdeling moet zich ook administratief zo sterk fliogelijk maken”, zei hij. „En ik weet dat het ministerie van CRM er ook zo over denkt”. Redactie Loes De Fauwe tel 02550 15389 IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371 Arie van der Veer schildert bij voor keur scheepstypen uit de periode die overal! uelle winkels via onze ar onder el Nederland' meer van scheiden. Inleidster was de presidente van de jubi- I lerende afdeling, mevrouw C. Verkade- I Piekema die er even aan wilde herinneren GEN. CRONJESTRAAT 91 HAARLEM ü- Arie van der Veer temidden van zijn schilderijen die de sfeer van zee en sche pen dichterbij brengen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De kruisvereniging „Vel sen” wil inzet en bestuurlijke bekwaam heid en niet de leeftijd als maatstaf ne men voor de aanwijzing van nieuwe be stuursleden. In de donderdagavond ge houden ledenvergadering was daarom het eensluidende oordeel de leeftijdsgrens van 67 jaar te schrappen uit de modelsta tuten die de provinciale kruisvereniging Noord-Holland voor de plaatselijke afde lingen in haar concept heeft opgesteld. De twee afgevaardigden die op 27 oktober de provinciale ledenvergadering in Amster dam bijwonen kregen de opdracht de leef tijdsgrens in de ontwerpstatuten af te wijzen. Heel veel werk hangt inmiddels al te gen de wand bij familie, vrienden en andere relaties. Zijn produktie gaat meestal direct de deur uit. Voorraadvor- ming is er niet bij. Wat bij hem thuis getoond kan worden is om die reden mondjesmaat. Tegen de huiskamerwand hangen goed gelijkende afbeeldingen van een zogenoemde „Scheveningse bom” naar reprodukties van Mesdag en Maris die ook als zeeschilder hun sporen verdiend hebben. vormen het basismateriaal als hij zich achter de schildersezel zet. Schilderen vanaf levenloze plaatjes; komt de sponta neïteit en persoonlijke benadering daar mee niet knel te zitten? „Schilderen is voor mij registreren. Op zee en binnen water dobbert veel rond dat binnen af zienbare tijd historie is”. Bij zijn afscheid uit het loodswezen is het vorige maand wel heel duidelijk gesteld: „Je schilderij en van oude loodsboten zijn nu al van historisch belang”. En dat is precies de toer waarop hij als amateur-schilder zit. „Mijn artistieke toppers? Hij noemt het doek „konvooivaart” dat nu in het Am sterdamse Scheepvaartmuseum hangt en het betonningsvaartuig Bree 14 waar de Rijksdienst voor het Loodswezen een afbeelding van besteld heeft. „Die op drachten tonen aan dat ik technisch en in andere opzichten op de goede weg zit”. Het begin ligt voor hem in de jaren 1940-1945. „Ik zat bij de koopvaardij. Als tweede stuurman toen nog: Arie van der Veer praat van een tijd dat de koopvaar dijvloot alleen nog met marine-escorte buitengaats kwam. „De bemanningen leefden doorlopend in angst. Elke dag kon de laatste zijn, ’s Nachts niet uit de kleren en zwemvesten dichtbij de hand. Van der Veer is in zulke situaties de bikkelharde fatalist geweest. „Ik ging keurig in streepjespyjama te kooi alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Wat haalde het uit”. Bij een voltreffer van een torpedo was je toch kansloos. Of je nou paraat was of niet”. In die tijd was het tekenen van zee en schepen zijn methode om van de harde werkelijkheid los te komen. „Je moest je ergens op concen treren om er psychisch niet onderdoor te gaan”. Wat onder zijn handen vandaan kwam mocht toen al gezien worden. Op aanraden van een maat stapte hij over op de olieverftechniek. In New York schafte hij een schilderskist aan. Hij heeft hem nu nog. Potlood en pen zijn daarmee voorgoed uit het beeld verdwenen. Door veel kijken naar andermans werk, lezen en experimenteren heeft hij de oliever ftechniek door de jaren steeds verder onder de knie gekregen. Hij noemt zich zelf op en top autodidact want van een gerichte opleiding is nooit sprake geweest. Eigen foto’s en fotowerk van anderen ten. Als zeeschilder bestrijkt hij een ge bied waarin de vraag het aanbod overtre ft. Hij komt niet verder dan een handje vol namen van Nederlanders die als zee schilder de kost verdienen. Bij deze dui delijk stijgende vraag is de belangstel ling voor juist zijn werk opvallend. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 juist achter hem ligt. Hij dweept met stoomschepen. Daar zit voor hem en zijn afnemers een stuk nostalgie achter. „Wat in de oorlog en ook daarna nog van de helling kwam straalde gratie en degelijk heid uit. Elk schip had vroeger nog iets eigens. Waar vind je dat nu nog”. Van de eigentijdse scheepsbouw blijft bij hem geen spaan heel. „Er wordt nu in serie gebouwd. Omdat het efficiënter is. De schepen van nu zijn klompen ijzer met een brug en een schoorsteen. Allemaal eenheidskoek die het naschilderen niet waard is”. Arie van der Veer vond en vindt zijn inspiratie in havens en langs de kustlijn maar schilderen naar de natuur is er niet bij. Alles wordt fotografisch vastgelegd. De vereniging „Velsen” gaat de heer K. den Hartog voor het bestuur van de pro vinciale kruisvereniging voordragen. De gezondheidszorg, bejaardenhulp en ge zinsverzorging zijn in de IJmond gebun deld in de „Samenwerkende Kruisvereni gingen IJmond”. Voorzitter P. Waarden burg kon bij de aanvang van de vergade ring een gesprek aankondigen met verte genwoordigers van de Witte Kruisvereni gingen in Beverwijk en Heemskerk die binnen het IJmondgebied nog steeds een eigen koers varen. „Er blijkt bereidheid te praten” zei hij. „Toetreding ligt daarmee ook voor deze vereniging in de lijn der verwachtingen. De begrotingen voor 1978 van de vereniging „Velsen” en de Samen werkende kruisverenigingen IJmond gin gen gisteravond zonder noemenswaardige discussie onder de hamer door. „Velsen” kan volgend jaar zonder contributieverho ging sluitend draaien. Sluitstuk van de ledenvergadering was het afscheid van dé heer Waardenburg die zijn voorzittersfu^ictie aan de heer K. den Hartog overdroeg. Als nieuwe man sprak K. den Hartog van een diepgaande veran dering en een groot verlies. Met de benoeming tot erevoorzitter werd gisteravond vooruitgelopen op de huldi ging die de heer Waardenburg op 2 decem ber te wachten staat. Het heeft bijna drie jaar moeten duren, maar morgenavondom half acht gaan de deuren van de IJmuidense sociëteit DGS weer open. De heropening is mogelijk nu deze club een nieuw onderkomen heeft gevonden in de oude kantine aan de Houtmanstraat. Bijna drie jaar is hiernaar gezocht, nadat in begin 1975 de oorspronkelijke soosruimte op de zólder van het oud- katholiek verenigingsgebouw aan de Wilhelminakade door de brandweer werd afgekeurd. De activiteiten, dansa vonden, voorlichtingsbijeenkomsten en gespreksgroepen, werden noodgedwon gen gestopt en de groep van een kleine tweehonderd vaste bezoekers kwam op straat te staan. Een kleine kern van DGS-mensen bleef aan de gang, zoals bijvoorbeeld ook de zaalvoetbalteams bleven spelen. Deze kleine groep heeft gezocht en gewerkt aan een nieuwe soosruimte, die nu ui teindelijk in de Houtmanstraat is ge vonden. Het heeft wat voeten in aarde gehad voor de verbouwing volgens alle voor schriften klaar was. Nu is het zover- :dediscotheek kan weer van start en de DGS-bestuurders kunnen alleen maar hopen dat de vroegere bezoekers hun soos nog niet vergeten zijn. Deze oud- leden, de huidige leden en uiteraard an dere bezoekers worden morgenavond vanaf half acht verwacht op de Hout manstraat waar DGS dawweer als van ouds kan gaan draaien. Het nu uit negen meisjes bestaande majorettenpeleton van de IJmuider Har monie wordt uitgebreid tot een volwaar dige eenheid van 17 dames. De groep, die onder leiding staat van balletpaedagoge Hetty Schippers, en Aad Schepers voor o.a. excercitie, zal in de toekomst naast optreden met de eigen groepen van de vereniging het accent vooral gaan leggen op het zelfstandig optreden. De gedachten gaan uit naar deelname aan concoursen, belangrijke optochten, medewerking aan shows etc. Inmiddels is de oefenstof op de repetities, die wor den gehouden op maandag van 18.00 uur tot 19.00 uur in de gymnastiekzaal van de Vissering-Scholengemeenschap aan de Troelstraweg in IJmuiden-Oost, geheel op de nieuwe taak afgestemd. Meisjes in de leeftijd van 15 tot 17 jaar die niet alleen liefhebster zijn van het verenigingsleven, maar die daarnaast ook wat van de wereld willen zien, zijn hartelijk welkom. Opgave voor het lidmaatschap kan plaats vinden bij de secretaresse van de afdeling opleidingen Mevrouw H. de Jong, De Tiemen- laan 1, IJmuiden. Telefoon: 02550-13771 en natuurlijk op de repetitie-avond. A Een vrolijke scène met vier bridgende dames uit de revue „Su- prise” Vastlopen van nog gangbare scheepsty pen en schuiten die al uit de vaart zijn. Steeds meer maatschappijen en rederije- n gaan daarvan het nut inzien. Uit die hoek en van de kant van oud-kapiteins en gezagvoerders krijgt hij zijn „bestel lingen”. Er lopen op dit moment tien opdrach- Marinesche-pen, loodsboten, zeeslepers, en koopvaardijschepen worden mooi ge vonden als Arie van der Veer ze in olieverf vereeuwigt. De maker is zelf nooit helemaal tevreden. Hij bewondert Breitner als „onze grootste maar misken de impressionist” en Frans Hals om zijn overrompelende portretkunst. „Dat is werk om u tegen te zeggen. Tijdloze schoonheid. Ikzelf zal dat peil beslist nooit halen”. Het doet hem geen pijn. Het publiek bewondert zijn afbeeldingen van zee en schepen en dat is voor hem als amateurschilder voldoende. Meer naar de tuinkant twee „gezichten op Liverpool”. „Precies zoals ik het ken” zegt zijn echtgenote enthousiast. Ze is Engelse van geboorte en kent Liverpool van voor de oorlog. De schilderijen van de Liverpoolse havenkant zijn overigens naar een Schilderij van voor de eeuwwis seling geschilderd. Monumentale gebou wen tegenover een woud van dobberen de scheepsmasten. Rondom duisternis, mist en motregen. „Mooi, erg mooi” zegt Van der Veer. „Een goed schilderij ont staat door persoonlijke betrokkenheid met het thema”, zegt Arie van der Veer: „Je levert iets persoonlijks. Domweg na schilderen leidt tot knoeiwerk”. een harten kunnen onder- r F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7