de televisie Lambert weer fit Voorstel voor fusie xcelsior en parta: Spartex NOTTINGHAM FOREST BLIJFT VERRASSEN Interland op Geblesseerde Wim Rijsbergen niet in actie Leveranciers van Oranje willen van KNVB opheldering Uitslagen Zwartkruis: ben als enige verantwoordelijk” 3 T K4KH 12 SPORT 13 MANDAG 24 OKTOBER E Teleurgesteld Op sterkte Van slag Zwartkruis wipte Rep selectie SPORTIEF Uit (Van onze sportredactie) Guus Brox. ■fr Jack van Zanten. ten de selectie gevallen. Johnny Rep gebracht door Jan Zwartkruis. dersteld. r (Van onze sportredactie) I >p y0 ie je Manchester United is geheel van slag. I De KNVB heeft hiertoe de NOS toes- «riming gegeven op het moment dat iet stadion practisch gesproken uitver- :ocht was. De uitzending op Nederland ibegint om 20.08 uur en duurt tot 22.00 ur. Commentator is Theo Reitsma. ROTTERDAM Sparta en Excelsior met ingang van het seizoen 1977-1978 op een Itrk gerestaureerd Kasteel als één semiprofclub. En dan onder de naam Spartex. Het inlets meer, maar ook niets minder dan een persoonlijke hobby van de Rotterdamse «rtwethouder Roel den Dungen als reactie op een gezamenlijk verzoek van Feye- tord Sparta en Excelsior om gemeentesubsidie. De drie Rotterdamse profclubs illen afzonderlijk blijven bestaan en willen ieder afzonderlijk naar rato van vermaak I te leiden uit de toeschouwersaantallen) worden gesubsidieerd. «Kijk, als ik als wethouder pleit voor het ihoud van het betaalde voetbal in Rotter- an, mag ik niet kiezen voor het behoud i® Feyenoord, Sparta, Exclesior of twee n de drie. Maar de clubs lijken me er nu «te dwingen. Wat ik de een geef, mag ik eander niet onthouden. Maar ik kan niet Se keer geven. Omdat er op de Coolsin- ilnu eenmaal geen geldbomen groeien en Bdat de gemeenteraad van de clubs uit- fukkelijk bereidheid tot samenwerken en meren heeft gevraagd”. De verantwoordelijke Rotterdamse wet- tuder van sport en recreatie heeft daarop nsationeel gereageerd met het „Spartex- te”. Dat komt, omdat Den Dungen vindt aFeyenoord, Sparta en Excelsior geen ins hebben gezien om door enigerlei nn van samenwerking mee te helpen «1 de gezondmaking van het betaalde «tbal in Rotterdam. ,Met alle begrip voor de functie en de itekenis van het betaalde voetbal in een rote stad als Rotterdam”, zegt hij, „staan t op de prioriteitenlijst van Sport en «creatie heel wat schrijnender gevallen in dit. Zelfs na onze uiterste selectie kan i zomaar 65 projecten uit mijn mouw thudden, waarvoor voor drie kwart de itvoering allang is toegezegd”. Rond de verantwoordelijkheid voor het Nederlands elftal ontstonden vrij dagmiddag misverstanden door de on verwachte komst van Ernst Happel. Zwartkruis: „Ik had net nadrukkelijk gesteld dat Kappel zich niet met het Nederlands elftal zou bezighouden. Op dat ïnoment arriveerde Happel op het sportcentrum. Dat was ook voor mij een verrassing". zal bemoeien. Dat gebeurt ook niet. Ik werk geheel zelfstandig”. (Van onze sportredactie) LONDEN Het dit jaar in de hoogste afdeling van de Engelse voetbalbond debuterende Nottingham Forest blijft de gevestigde voetbalelite in de League verrassen. Dit weekeinde bouwden de Foresters hun voorsprong op naaste be lager Liverpool uit tot twee punten, door zelf „uit” met 0-2 te winnen van Queens Park Rangers, terwijl Liverpool in de derby tegen Everton niet verder kwam dan een doelpuntloos gelijk spel. Ook concurrent Manchester City leed puntenverlies door een 0-2 nederlaag tegen het bezoekende Wolverhampton Wanderers. Onderaan de ranglijst behaalde New castle United voor het eerst sinds tien wedstrijden een overwinning en wel op het ook al niet zo rooskleurig geklasseer de Chelsea: 1-0. De hofleveranciers willen namelijk wel weten wie straks de chef d’équipe wordt wanneer het Nederlands elftal zich plaats voor de eindronden van het wereldkampi oenschap voetbal in Argentinië. Zoals be kend drong de tijdelijke bondscoach Ernst Happel erop aan dat Guus Brox die baan krijgt. Over het algemeen geeft men de voorkeur aan Jack van Zanten, die hier voor de nodige ervaring heeft en niet club- gebonden is. ZAANSTAD. Na een bijeenkomst van officials van AZ’67, Ajax, PSV en Feyenoord - de voornaamste leveranciers van spelers aan het Nederlands elftal - is er een brief gestuurd aan het bestuur betaald voetbal van de KNVB. Hierin wordt aangedrongen op meer duidelijk heid rond onder meer de begeleiding van de Oranje-ploeg en de financiële vergoe dingen, waarop de clubs recht hebben. Gerrit Peters, secretaris van het stich tingsbestuur van AZ: „Het is duidelijk dat we straks heel wat inkomsten missen, om dat onze topspelers met het Nederlands elftal moeten meedoen. We hopen dat de KNVB positief reageert. Overigens wordt op 17 november aanstaande een nieuw bestuur betaald voetbal geïnstalleerd, zo dat de huidige leiding wel geen antwoord zal geven op onze brief. Het zit erin, dat we nog even geduld moeten hebben. Hoofd zaak is dat er straks iets goeds uit de bus komt. Zo kan het niet langer doorgaan”. (Van onze sportredactie) ZEIST. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zes spelers uit de selectie van het Nederlands elftal, dat woensdagavond in Amsterdam de kwalificatiewedstrijd tegen België speelt, gewipt. Het zijn Treytel, Rijsbergen (beiden Feyenoord), Kist (AZ’67), Rep (Bastia), Brandts (PSV) en Boskamp (RWDM). Daarmee is de selectie van 22 spelers teruggebracht tot zestien. Tot deze uiteindelijke selectie behoren Jongbloed (Roda JC), Van Beveren (PSV), Suurbier (Ajax), Dusbaba (Ander- lecht), Krol (Ajax), Hovenkamp (AZ’67), Neeskens (Barcelona), Jansen (Feyen oord), Van Hanegem (AZ’67), Willy van de Kerkhof (PSV), Peters (AZ’67), René van de Kerkhof (PSV), Cruijff (Barcelo na), Rensenbrink (Anderlecht), Van der Kuylen (PSV) en Geels (Ajax). Negen van deze spelers namen in 1974 ook deel aan het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland. Zwartkruis heeft voor zijn definitieve selectie, met uitzondering van de gebles seerde Feyenoorder Wim Rijsbergen, de volgens hem sterkste spelers gekozen. De speciaal voor de wedstrijd tegen België teruggehaalde bondscoach heefl de voorkeur gegeven aan Jan Jongbloed boven Eddy Treytel. Zwartkruis: „Ik be grijp dat deze beslissing voor Eddy Trey tel een grote teleurstelling is. Treytel is door zijn blessures niet in staat geweest zich te bewijzen. Daar staat tegenover dat Jongbloed, met name in de wedstrijd tegen Noord-Ierland, een formidabele prestatie heeft geleverd. Dat rechtvaar digt een plaats in de selectie”. Na de 0-4 nederlaag tegen FC Porto in de tweede ronde van het Europa Cup 2- toernooi, verloor de ploeg zaterdag met diezelfde cijfers van West Bromwich Albion. Laatstgenoemde club rukte door deze overwinning op naar de derde plaats op de ranglijst, met drie punten achterstand op Nottingham Forest. FC Kaiserslautern heeft zijn koppo sitie in de Bundesliga na een ondubbel zinnige 0-4 nederlaag tegen middenmo ter VFB Stuttgart moeten overgeven aan Schalke’04, dat met 3-0 won van VFL Bochum. Maar ook de FC Köln schoof Kaiserslautern voorbij ip de rangschikking en wel door een 2-1 zege over MSV Duisburg. Schalke leidt nu met 17 punten, gevolgd door FC Köln met 16 en Kaiserslautern met 15 punten. In de wedstrijden tegen Rusland en Noord-Ierland behoorde Rep wel tot de selectie. Die plaats had hij toen overigens wel door de blessure van Cruijff en de afwezigheid van Rensenbrink veroverd. Deze twee spelers zijn er tegen België echter wel bij. elftal dat was samengesteld uit Corsica- nen die in Parijs wonen. Ik kon het van de pijn niet uithouden, waardoor ik voortijdig de kleedkamer heb opgezocht en zodoende het vliegtuig naar Neder land kon halen. Het is achteraf gepraat, maar het zou zeker moeilijk zijn geweest om volledig fit aan de start te verschijnen voor het duel tegen de Belgen”. De Nederlandse selectie is gedurende de afgelopen maand geleidelijk op sterk te gebracht. In het duel tegen Rusland ontbraken Neeskens, Cruijff, Van Hane gem en Rensenbrink. Bovendien werden Krol, Jansen en Ling vervangen om Brandts, Van der Kuylen en Geels uit te proberen. Voor Brandts heeft dat uit proberen uiteindelijk geleid tot de ver wijdering uit de selectie. In de wedstrijd tegen Noord-Ierland ontbraken Rensen brink en Neeskens nog. Ook werden Crijff en Rijsbergen, beiden gebless- seerd, vervangen. Zij werden voor res pectievelijk Van der Kuylen en Dusba ba gewisseld. blinker Jupp Heynckes tekende voor twee doelpunten en daarmee voor de 2-0 overwinning. Kuli, Simonsen en Schae fer troffen voor de Borussen paal en lat. HILVERSUM (ANP). De beslis- lende wedstrijd in groep 4 van de norronde voor het wereldkampioen- ichap voetbal tussen Nederland en leigië, die woensdagavond 26 oktober in het Olympisch Stadion in Amster- jim wordt gespeeld, zal rechtstreeks ip de televisie worden uitgezonden. .Sparta en Excelsior meldden een geza menlijk exploitatietekort van zes en een live ton per jaar. Moet ik voorstellen zo’n «drag elk jaar in die twee clubs te stop en, of mag ik vragen of het met één ibsidie aan Spartex wat goedkoper kan? toch?” BRUSSEL. De Belgische bondscoach Guy Thijs had gisteren alle 16 geselecteerde Belgische voetballers onder zijn hoede. Van Gooi die nog een zware wedstrijd van FC Köln in Duisburg in de benen had, behoefde niet aan de training deel te nemen. Thijs was verheugd dat hij Van Gooi zonder kleerscheuren in Brussel had gekregen. „Een pak van mijn hart”, zei de Belgische bondscoach. Guy Thijs heeft zijn spelers op het hart gedrukt op te passen voor de strengheid van de Engelse scheidsrechter Patrick Partridge (46). Thijs „Par tridge floot in Amsterdam de Europa Cup II-finale tussen Anderlecht en Hamburger SV (0-2). Daarin toonde hij tweemaal het geel. In de eerste minuut van de wedstrijd aan de Westduitser Nogly (te hard) en na rust aan Vanden Daele (Anderlecht). ook voor te hard spel. Hij treedt onverbiddelijk op”/ Rep: „Daarom kon ik uiteindelijk ook telefoontje van Zwartkruis doorkruiste maar tien minuten meedoen tegen een Ook Bastia-speicr Johnny is bui- die hoop”, aldus Johnny Rep. Voor 1860 München lijkt de situatie hopeloos. De 0-1 nederlaag tegen Fortu na Dusseldorf was het tiende verlies in twaalf duels. VFL Bochum en Werder Bremen hebben beide zes punten meer dan de schamele twee, die de plaatselijke concurrent van Bayern München tot nog toe veroverde. Naast het verlies van Kaiserslautern viel verder de nederlaag op eigen terrein van Hamburger SV op. Net als afgelopen woensdag tegen Anderlecht verloor Hamburg ook zaterdag met 1-2, en wel van FC Saarbrücken. Borussia Mön- chengladbach daarentegen steekt mo menteel in uitstekende vorm. Na de 3-0 zege over Rode Ster Belgrado werd nu ook Bayern München afgetroefd. Uit- Engeland: Birmingham-Derby 3-1, Bristol City-Arse nal 0-2, Coventry-Ipswich 1-1, Liverpool-Ever ton 0-0, Manchester City-Wolverhampton 0-2, Middlesbrough-Leeds 2-1, Newcastle-Chelsea 1- 0, Norwich-Leicester 2-0, Queens Park Ran gers-Nottingham Forest 0-2, West Bromwich- Manchester United 4-0, Wets Ham-Aston Villa 2- 2. De stand: Nottingham Forest 12-20, Liver pool 12-18, West Bromwich 12-17, Everton 12- 16, Manchester City 12-15, Coventry 12-15, Norwich 12-15, Arsenal 12-14, Aston Villa 12- 13, Ipswiéh 12-13, Wolverhampton 12-12, Man chester United 11-12, Middlesbrough 12-12, Leeds 12-11, Birmingham 12-11, Derby 12-10, Chelsea 12,-8, Bristol City 11-7, Queens Park Rangers 12-7, West Ham 12-7, Leicester 12-5, Newcastle 12-4. Een probleem vormt de vergoeding, die de KNVB aan »de clubs geeft voor het afstaan van spelers aan het nationale team. Daarbij denkt men aan de periode tot en met het wereldkampioenschap in Argentinië. In die tijd missen de topclubs goede spelers en lijden daardoor financi eel verlies, omdat een aantal uitnodigingen voor aantrekkelijke oefenwedstrijden moet worden afgeslagen. AZ ondervond hiervan vorige maand al nadeel. Toen moest het een Portugese aanbieding af slaan, wat een financiële strop van 50.000 netto opleverde. Zwartkruis ontkent dat Happel zich door zijn komst toch met de wedstrijd tegen België wilde bemoeien. „Ik heb hem het lijstje met de namen van de geblesseerde spelers laten zien. Happel heeft mij geen adviezen gegeven. Hij kwam mij alleen maar sterkte wensen” De beenblessure van Raoul Lambert valt mee. De „grand old master” van het Belgische voetbal trainde gisteren volledig mee. Guy Thijs was er zeer tevreden over. „Hij is klaar voor de start”, lachte de Belgische bondscoach. „Van zijn blessure is niets meer te merken”. Lambert zelf: „Het is buiten verwachting snel genezen. Woensdag moest ik nog een injectie ontvangen om met Club Brugge mee te kunnen spelen in de wedstrijd om de Europa Cup. Nu kan ik alweer voluit trainen” (Van onze sportredactie) ZEISTJan Zwartkruis, coach van het Nederlands elftal tijdehs de kwali ficatiewedstrijd tegen België, heeft met nadruk verklaard als enige ver antwoordelijk te zijn. Zwartkruis: „Er is tussen de KNVB en de Belgische voetbalbond de afspraak gemaakt dat Happel zich voor de wedstrijd tegen België niét met het Nederlands elftal -- Standaard Luik-verdediger Renquin, die vrijdag op het appèl van de eerste training van de Belgische selectie ontbrak, bleek geen oproep te hebben ontvangen voor die eerste training. Renquin, die in een klein dorpje vlakbij Luik woont, meldde zich pas zaterdag. Thijs ontving hem met de woorden: „Komt de post bij jou eenmaal per maand0’ Duitsland: Borussia Mönchengladbach-Bayern Mün chen 2-0, Hamburger SV-FC Saarbrücken 1-2, Schalke’04-VFL Bochum 3-1, FC Kaiserslau tern-VFB Stuttgart 0-4, Eintracht Frankfurt- FC Sankt Pauli 5-2, 1860 München-Fortuna Düsseldorf 0-1, MSV Duisburg-FC Köln 1-2, Hertha BSC Berlin-Werder Bremen 2-0, Borus sia Dortmund-Eintracht Braunschweig 2-0. De stand: FC Schalke 17, FC Köln 16, FC Kaisers lautern 15, Eintracht Frankfurt 14, Eintracht Braunschweig 14, Fortuna Düsseldorf 14, VFB Suttgart 14, Borussia Mönchengladbach 13, Hamburger SV 13, Bayern München 12, MSV Duisburg 12, Borussia Dortmund 12, FC Saar brücken 12, Hertha BSC Berlin 11, FC Sankt Pauli 9, VFL Bochum 8, Werder Bremen 8, 1860 München 2. Jk heb nu tegen mijn ambtenaren ge- •gd, dat er maar één plan is voor een >ort Spartex, dat op een eventueel gemo- trniseerd Kasteel gaat spelen, waarin sast dat Spartex Sparta en Excelsior b sterke amateurclubs blijven bestaan en •or welks uitvoering de gemeente maar >’n jaar of vijf financieel behoeft bij te •ringen. Dat is een plan waarvoor ik bij gemeenteraad kan aankloppen”. De overwinning van Nottingham was vooral te danken aan het optreden van doelman Peter Shilton. Met name vóór rust moest hij enkele malen met schitte rende reddingen zijn ploeg voor een ach terstand behoeden. Na de hervatting zorgden Ian Bowyer en Kenny Burns voor een 2-0 zege. Liverpool zag zijn achterstand op Not tingham vergroot, doordat het er niet in slaagde zijn veldoverwicht op stadgenoot Everton in doelpunten uit te drukken. Kennedy schoot eenmaal tegen de lat, en zag een andere inzet van de lijn gehaald: het was en bleef 0-0. Een luchtig duel tussen Stan Bowles (rechts) van Queens Park Rangers en Dave Needham van Nottingham Forest. ten de selectie gevallen. Johnny Rep Overigens zou het een groot vraagte- keerde gisteravond teleurgesteld terug ken zijn geweest of Rep, als hij wel uit Parijs, waar hij op de hoogte was uitgenodigd was, woensdagavond in het gebracht door Jan Zwartkruis. „Na de Olympisch Stadion van de partij zou zijn wedstrijd in Belfast tegen Noord-Ier- geweest. Zaterdag in een oefenduel met land had ik er al enigszins rekening mee Bastia tegen het Franse Souchaux liep gehouden dat ik niet zou spelen tegen de ReP een enkelblessure op, die er ernsti- Belgen. Ik heb daar een slechte wed- ger uitziet dan aanvankelijk werd veron- strijd gespeeld hoewel ik overigens niet de enige was. Aan de andere kant hoop je er dan toch nog bij te zijn, maar een 4 W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13