Betrekkingen VS-Israel zijn onverbrekelijk Carter 3 OOK BONN ROEPT AMBASSADEUR TERUG Kritiek Pravda 59 55 Komende vier jaar niet onafhankelijk Bondskanselier Schmidt rekent op nieuwe acties KLOPJACHT OP TERRORISTEN NOG GEEN DIRECT RESULTAAT op houding VS in Belgrado in Barcelona Tarradellas na cl STAKING ANTILLIAANSE PREMIER ROZENDAL: CARLISTEN: CAREL HUGO KAN TERUG NAAR SPANJE PROTEST TEGEN BEWIND VORSTER 3 19 7 7 OKTOBER BAANDAG 24 BINNEN- EN BUITENLAND dweer Dictatuur Niet vervolgd istrool mokr iletten ehalte lenten »steek taties - (Van onze redactie buitenland) BONN. De jacht op de terro risten, die onder meer verant woordelijk zijn voor de moord op werkgeverspresident Hanns- Martin Schleyer, had tot vanmid dag nog niet tot directe resulta ten geleid. Meer dan 15.000 tips uit de bevolking zijn binnengeko- men. Enkele daarvan kunnen vol- fens een woordvoerder van de federale recherche in Wiesbaden wellicht tot succes bij de opspo ring leiden. door Nico Scheepmaker J Tl (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-PRETORIA Na Nederland en Amerika heeft gisteren ook West-Duitsland zijn ambassadeur in Zuid-Afrika terugge roepen voor consultaties. Bonn sluit zich daarmee ook officieel aan bij de wereldwijde protesten tegen de maatregelen die de Zuidafrikaanse regering heeft genomen tegen zwarte anti-apartheidsbewegingen. strath 38 jaar terug uiving i i i trijFd Midden-Oosten te verraden. VS doen hun best om Vorster Zuid-Afrika rustig te wurgen In Keulen, waar Schleyer werd ontvoerd aan ook >or reke- ing door farma- :ering. eem pel schade Iden. ft n defect uitscha- om he iet Tola van het gebied. Tarradellas werd in Barce- zondaj id in he w is nil began MADRID (AFP). De Carlistische Par tij geeft zaterdag laten weten dat prins Caret Hugo (echtgenoot van prinses Ire ne), op 29 oktober kan terugkeren naar Spanje. „Neemt u er drie?”, vroeg de steward van de KLM-DC 9 toen ik gisteravond om vijf over acht teruggedraaide Engelse tijd, uit het rek met kranten bij de invalspoort van zijn machine twee Nederlandse kran ten en één Engels zondagsblad meenam. Het klonk berispend. „Maar wel voor meerdere personen”, zei ik naar waarheid. Hij en ik wisten toen nog niet hoe hard ik die kranten de komende vier uur nog no dig zou hebben! Want we zaten nog maar net of ons werd verteld dat het grondpersoneel van de KLM plotseling in staking was gegaan, waardoor het nog maar helemaal de vraag was of we zouden kunnen opstijgen. We moesten maar even afwachten of de on- derhandelingen resultaat zouden opleve ren, anders zouden we weer naar de ver trekhal gedirigeerd worden. Reizen per vliegmachien is 99 procent wachten en één procent krantenlezen op 10.000 meter hoogte, maar dat wist u natuurlijk al. Goed, de onderhandelingen vlotten zo langzaam dat we weer naar de wachtka mer terug moesten keren. Daar zit je dan, op Heathrow, Londen. Voor mij was het niet zo’n probleem, ik kon altijd nog vanuit Londen mijn rubriek schrijven (Daar werken de oranje knipper- bollen nog die wij zo haastig hebben afge schaft, en het lijkt me ook de enige stad ter wereld waar handige handelaars met eep rijdend rekje dat vol hangt met paraplu’s de straat op gaan zodra het begint te regenen), maar medepassagiers hadden het er moeilijk mee. Aansluitende verbin dingen met ManiUa en Istanboel vielen in duigen en een Engelsman vertelde aan de balie, met de bedaarde geagiteerdheid die bij zijn volksaard paste, dat hij de volgen de morgen per se een technische conferen tie in Nederland moest bijwonen. Hij laste even een korte pauze in, om er met des te meer effect op te laten volgen: „Want ik ben daar de spreker”. Om ons bezig te houden, kregen we bonnen voor een gratis consumptie. De bonnen gaven aan dat je per persoon één item mocht kiezen, maar daartoe behoor den ook een ontbijt, een lunch of een diner. Ik besloot bij de zelfbediening een redelijk ontbijt op mijn dienblad te componeren en te kijken hoe daarop gereageerd zou wor den. Ik nam een sandwich van twee snee tjes, een kop koffie, een miniflesje pineap ple juice, een zoet broodje en een groen appeltje. Dat leek me geen al te luxe ont bijt, maar zie, de KLM had opdracht gege ven dat de bon maar een waarde van 50 pence mocht hebben, ofte wel 2,25, zodat ik nog 44 pence moest bij betalen. „Je moet zuinig zijn in het kleine, en royaal in het grote”, zei mijn vader ook altijd... Ondertussen kon ik er maar niet achter komen waarom er nu eigenlijk gestaakt werd en waarom alleen door het grondper soneel van de KLM, en niet door dat van de Lufthansa, of de SAS of enige andere buitenlandse maatschappij. „Ik weet niets, ik ben maar een klein radertje in het grote geheel”, zei een Engelse KLM-employé aan de balie, en helaas schoot mijn Engels te kort om hem de vaderlandse spreuk: „Gans het raderwerk staat stil, als het kleinste rad het wil” ter bemoediging toe te voegen. Maar zie, na een uur of twee wachten werd de staking gebroken door het KLM-kantoorpersoneel: de general manager leidde in sportieve kledij het inla den en tanken door zijn ondergeschikten. Alleen was het ook dan nog maar de vraag of we zoudon kunnen opstijgen of niet. Want zo’n toestel mag alleen maar de startbaan „opgeduwd” worden door een vakman met een license, de Engelse vak man staakte, maar onder het KLM-perso- neel school ook nog iemand met zo’n licen tie die dat karwei zou kunnen en mogen klaren. Alleen werkte hij niet op Heath row, bovendien had hij vrij, maar gelukkig had zijn vrouw hem telefonisch kunnen achterhalen daar waar hij zijn vrije zon dag vierde, en hij was nu op weg naar de luchthaven, zo werd ons verzekerd. 'isteren ader de i de be- it King etoging 3od. De an toen dz heeft eerd die een pe- ty Inter- i maand e verza de peti- oor poli- et per 1 >er liter, aatregel op voor- /olksge- dt deze eerd. hebbe gestolf ran nal histor ens wé dat nie n bewa De Bondskanselier zei van mening te zijn dat er geen vloed van nieuwe wetten moet komen om het terrorisme te bestrij den. „Wij zullen de bestaande wetten tot op de bodem moeten toepassen”, zei Schmidt. LOS ANGELES (Reuter). President Carter heeft de Amerikaanse betrekkingen met Israel za terdagavond aangeduid als onverbrekelijk, maar hij voegde eraan toe dat hij als bemiddelaar op zoek naar vrede in het Midden-Oosten, het vertrouwen van de Arabieren moet behouden. Carter, die het woord voerde aan een geldinzame- lingsdiner van de Democratische Partij in Los Ange les, deed een beroep op Egypte, Syrië en andere Intussen trekt premier Vorster zich niets aan van deze kritiek. Voor de Ameri kaanse televisie verklaarde Vorster giste ren dat Zuid-Afrika zijn eigen weg zal volgen. Hij zei ook dat Zuid-Afrika door zal gaan met het ontwikkelen van atoom wapens. Op de vraag of Vorster het verdrag tegen een verdere verspreiding van kern wapens zal ondertekenen, antwoordde de Zuidafrikaanse premier dat hij duidelijk Arabische staten, bilaterale besprekingen met Israel te openen, gericht op het aanknopen van diploma tieke en handelsbetrekkingen en het bijleggen van hun conflict. De president zei dat hij zou doorgaan met het ijveren voor mensenrechten. Hij oefende kritiek op Tsjecho-Slowakije en Zuid-Afrika. Wat Amerika’s bondgenootschap met Israel aangaat, zei de president dat hij onlangs tegen Congresleden had gezegd dat hij veeleer politieke zelfmoord zou ple gen dan Israel voor het hoofd te stoten. Carter verklaarde op een geldinzame- lingsdiner van de Democratische Partij in Los Angeles dat hij van plan is op Zuid- Afrika alle pressie uit te oefenen die moge lijk is”. Naar verluidt zal Amerika geen gebruik maken van zijn veto wanneer van daag de Veiligheidsraad zal besluiten om een economische boycot en een wapenem bargo in te stellen tegen Zuid-Afrika. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken verklaarde zaterdag voor de radio dat over enkele dagen een nota over Zuid- Afrika in de ministerraad zal worden be sproken. De raad zal, aldus Van der Stoel, dan op zo kort mogelijke termijn de gehele verhouding met Zuid-Afrika doorspreken. Zo zal er over het emigratiebesluit worden „Als ik ooit Israel zou kwetsen, wat ik niet zal doen, zou politieke zelfmoord er automatisch op volgen. Het zijn niet alleen de Amerikaanse joden die zich jegens Israel ten diepste verplicht voelen, er is overweldigende steun voor onder het Amerikaan se volk”, aldus Carter. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten in het Midden-Oosten twee rollen te spelen hadden, die van De Nederlandse ambassadeur in Zuid- Afrika, mr. R. Froger, die vrijdag door Van der Stoel voor consultaties werd te ruggeroepen, heeft voor zijn vertrek nog gesproken met het hoofd van het Christe lijk Instituut in Zuid-Afrika, dr. Beyers Naudé, die huisarrest opgelegd heeft ge kregen. gesproken en tevens zal worden bekeken of er Nederlanders in dienst zijn van het Zuidafrikaanse leger. Op het ogenblik be vinden zich ruim 41.000 Nederlanders in Zuid-Afrika. In Milaan werd gisteren een gemeente raadslid, de christen-democraat Carlo Arienti, neergeschoten toen hij naar de kerk wilde gaan. In een telefoongesprek met het Italiaanse persbureau Ansa deelde later een onbekende mee dat de aanslag het werk was van de uiterst linkse verzets groep Rode Brigades, die daarmee wilden protesteren tegen de dood van de drie RAF-leden. Voor men kan gaan denken aan een datum voor onafhankelijkheid zal volgens de bewindsman eerst een aantal zaken geregeld moeten worden. Zo moet er een behoorlijk en uitvoerbaar plan zijn inzake De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Genscher, die de Duitse ambas sadeur in Pretoria heeft teruggeroepen, verklaarde zondag dat het optreden van de Zuidafrikaanse autoriteiten tegen anti- apartheidsorganisaties en -kranten in ern stige mate de kansen op een vreedzame oplossing van de rassenproblemen ver kleinen. Genscher zei dat het Westduitse beleid ten aanzien van Zuid-Afrika, evenals dat van de andere lidstaten van de EEG, erop gericht is bij te dragen tot een vreedzame regeling van het rassenconflict in dat gebied. Volgens de Carlistische Partij heeft de Spaanse minister van Justitie te kennen gegeven, dat de familie de Bourbon Parma de Spaanse nationaliteit kan terugkrijgen. Carel Hugo leeft momenteel in Frankrijk, van waaruit hij de Carlistische partij leidt, die een linkse koers is ingeslagen. „Ik ben van mening en vele staats lieden in de regio delen deze mening dat het stichten van allerlei ministaatjes niet alleen funest is voor de staatjes zelf, maar ook een groot gevaar oplevert voor het hele Caribisch gebied en buurstaten op het Zuid- en Middenamerikaanse vasteland”, aldus premier Rozendal. De regering van Zuid-Afrika is niet van plan de 50 zwarte leiders die woensdag werden aangehouden gerechtelijk te ver volgen. Dit heeft Jimmy Kruger, de Zuid afrikaanse minister van Politie, Justitie en Gevangeniswezen gisteren voor de ra dio verklaard. Ze zijn aangehouden, zei hij, op grond van de wet op de binnen landse veiligheid. de economische ontwikkeling van de eilan den. „Hierin moet de garantie verankerd zijn, dat wanneer de Antillen eenmaal on afhankelijk zijn, ze inderdaad ook alle facetten van deze onafhankelijkheid kun nen dragen”, aldus de premier, die ver klaarde dat momenteel wel aan een inte graal ontwikkelingsplan gewerkt wordt. „Als het klaar is zal het eerst goedge keurd moeten worden door de regering en Staten en dan pas kan men voor de nodige garanties behoorlijk overleg voeren met Nederland en andere landen”. Een ander punt dat volgens de premier eerst geregeld moet worden, is de interne structuur van de Nederlandse Antillen. Hij zei dat hij ervan overtuigd is, dat de een heid van de zes eilanden de enige manier is om zowel politiek als economisch de status van onafhankelijk land met vertrouwen en zekerheid tegemoet te zien. erdaga- üs in de nplaats hij en- zerleed. i. Het Westduitse vakverbond heeft zijn 7,4 miljoen leden gevraagd morgen een mi nuut stilte in acht te nemen ter herdenking van Schleyer. De afdeling van de Westduit se grensbewakingsdienst, die speciaal be last is met de terreurbestrijding, zal voor de veiligheid van de Westduitse leiders zorgen die de plechtigheid bijwonen. Inmiddels is nog altijd niet bekend hoe Andreas Baader en Jan-Carl Raspe aan pistolen konden komen, waarmee zij zich vorige week van het leven zouden hebben beroofd. Nadat vorige week ineens was gebleken dat er ook springstof in het bezit van de Baader-Meinhof-gevangenen was, is gisteren bekend gemaakt dat er even eens scheermesjes, een maagsonde een stopverfachtig materiaal zijn gevonden. Het lid van de liberale FDP, Bange- mann, heeft geëist dat minister-president Hans Filbinger (CDU) van de deelstaat Hij wees er tenslotte nog eens op dat het cultureel akkoord, dat eerder bevroren was, intussen in opgezegd. De Kamer moet het nog goedkeuren, maar Van der Stoel twijfelde er niet aan dat de Kamer haar goedkeuring aan de opzegging zal geven. van de Zuidafrikaanse regering zijn moge lijk de instellingen die gelden ontvingen van de Nederlandse overheid niet langer meer legaal”, aldus Pronk. „Ik heb de Verenigde Staten nooit be loofd dat wij geen atoomwapens zullen maken”, aldus Vorster, die heftig uitviel naar president Carter. Volgens Vorster, die heftig uitviel naar president Carter. Volgens Vorster heeft Carter al sinds zijn ambtsaanvaarding een vijandige houding jegens Pretoria aangenomen. „Het Ameri kaanse bewind doet zijn best om Zuid- Afrika op rustige wijze te wurgen, terwijl de Russen ons met geweld willen wegva gen”, aldus Vorster. gen de dood van Baader, Raspe en Enns- lin, waarvoor de Westduitse regering ver antwoordelijk wordt geacht. Zo werden onder andere bomaanslagen gepleegd op vertegenwoordigingen van het autocon cern Mercedes in Frankrijk en Italië. In het Noorditaliaanse Brescia werd een poli tieman zwaar gewond, toen een bom, die hij bij een Mercedes-handelaar had aange troffen, in zijn handen ontplofte. Twintig van de 21 Engelstalige kranten in Zuid-Afrika hebben zich zondag via hun hoofdredacteuren uitgesproken tegen het verschijningsverbod dat de Zuidafrikaan se regering aan de twee belangrijkste zwarte dagbladen heeft opgelegd. I Alle problemen, die een terugkeer van Carel Hugo zouden kunnen verhinderen, zijn volgens de Carlisten uit de weg ge ruimd. De Carlisten hebben hierover con tact gehad met de Spaanse regering. Een gevoel van nationale trots maakte zich van mij meester: wij zouden die En- gelsen er wel onder krijgen, met ons allen! Weliswaar wisten we nog steeds niet waar over de staking ging („Dat is een lang verhaal...”, zei een van de KLM’ers vaag en geheimzinning), een kwestie van lonen, van behandeling of van ongenoegen over het overwerk dat verricht moest worden omdat de Britisch Airways ook al twee maanden door een staking geteisterd wordt, maar één ding was duidelijk: wij stonden achter elke gerechtvaardigde sta king, zo lang die niet uitgerekend ons toestel lamlegde! Want hoe konden wij in Nederland de gedachte van de rechtvaar dige verdeling van het inkomen helpen verdedigen als we als ineengezakte plum puddingen op Heathrow werden vastge houden? en vier van zijn begeleiders vermoord, hebben gisteren enkele honderden mensen met zwarte vlaggen door de stad gemar cheerd. Tijdens de staatsbegrafenis van Hanns-Martin Schleyer, die morgen in Stuttgart plaatsvindt, zal er voor de Dom in Keulen eveneens een rouwplechtigheid worden gehouden. Morgenochtend zal overal het werk drie minuten worden stil gelegd. Hiertoe hebben werkgeversver- banden, waarvan Schleyer voorzitter was, en vakbonden opgeroepen. Bondskanselier Helmut Schmidt rekent erop dat de terroristen „wraak zullen ne men voor de bevrijdingsactie in Somalië en de zelfmoorden van Baader, Ennslin en Raspe in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim”. Hij verklaarde verder de tegenover hem geuite dreigementen ern stig te nemen. WILLEMSTAD (ANP). „Op de Neder landse Antillen zal de komende vier jaar geen datum vastgesteld worden voor de onafhankelijkheid van deze eilanden groep”. Dit heeft de premier van de pas beëdigde Antiliaanse regering, S. G. M. Rozendal, desgevraagd meegedeeld. X— op het nne, die n beslag de partij eer acht in vier, i. Baden-Württemberg de politieke conse quenties uit de gebeurtenissen in de gevan genis van Stuttgart-Stammheim moet trekken. Eerder is dit door minister van Justitie Traugott Bender gedaan. De Franse politie heeft gisteren bunkers en andere verdedigingswerken van de Franse Maginotlinie doorzocht naar even tuele schuilplaatsen van de RAF-terroris- ten. Ook in Zwitserland zijn speuracties begonnen. Spanje heeft erin toegestaan dat West-Duitsland zelf zal zorgen voor de controle van passagiers van Lufthansa- toestellen op het vliegveld van Palma de Mallorca. Dit zal gebeuren door Westduit se veiligheidsbeambten in dienst van de Lufthansa. Daarnaast zal de Spaanse poli tie passagiers van Lufthansa aan een extra controle op wapens onderwerpen. Inmiddels is gebleken dat de vier kapers van het Lufthansa-toestel allen een Per zisch paspoort bezaten. Welingelichte bronnen hebben verklaard dat de wapens van de kapers niet in Palma de Mallorca aan boord zijn gebracht, maar dat deze al in het Lufthansa-toestel aanwezig waren voordat de passagiers instapten. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Za ken overweegt diplomaten die door gaans vrij zijn van elke controle even eens op wapens te controleren. In het buitenland duren de manifestaties tegen Westduitse bedrijven en vertegen woordigers daarvan voort, uit protest te- itad van rdag ten] Er zijn ■den ver- toevoer Jizende» leistenen centime- -■ w Tf, MOSKOU (AFP/DPA). De Amerikaan- se delegatie op de toetsingsconferentie in Het is uitgesloten dat de drie volledig geïsoleerde RAF-gevangenen Baader, Raspe en Ensslin zelfmoord hebben ge pleegd. Dat hebben twee Westduitse ad vocaten, Ralf Friedrich en Heinz Funke, zaterdag in Amsterdam betoogd op een protestbijeenkomst over de dood van de drie leden van de Rote Armee Fraktion, georganiseerd door het Medisch-Juri- disch Comité en het Rode Verzet. Ruim 500 voornamelijk jonge mensen woonden de bijeenkomst bij. had gesteld dat hij eerst bepaalde garan ties wilde hebben. Welke garanties dat zijn, zei hij echter niet. „Zolang we deze waarborgen niet hebben gekregen, blijft de bestaande toestand voortduren”, aldus Vorster. Mr. Froger heeft hem om zijn mening gevraagd over de huidige situatie, over de golf van onderdrukking die zich nu afte kent, en over de vraag hoe de toekomstige ontwikkelingen zouden kunnen zijn. Van der Stoel, die Zuid-Afrika nu rekent onder de landen die onder een dictatuur zuchten, verklaarde „grote zorg te hebben dat het land snel naar een ramp af drijft”. Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking verklaarde zaterdag dat de ontwikkelingshulp aan organisaties in Zuid-Afrika die zich inzetten voor ophef fing van de apartheid in dat land, zal worden herzien. „Door de maatregelen Voor het boe- kingskantoor van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij SAL (Suidafrikaanse Lugdiens) is zater dag een demon stratie gehouden tegen het bewind van premier Vor ster naar aanlei ding van de anti- apartheidsmaatre- gelen van de Zuid afrikaanse rege ring. BARCELONA (AFP). Josep Terra- dellas, president van de „Generalidad” van Catalonië, is gisteren na een ballings chap van 38 jaar in de Catalaanse hoofd stad Barcelona teruggekeerd. Zijn me, Mei! rd tegei ning en de rege i Sydnej r op di r stil lag vliegtuig, dat uit Madrid kwam, had een le politii MOSKOU (AFP/DPA). De Amerikaan- 'ljf men- se delegatie op de toetsingsconferentie in iving op Belgrado probeert onophoudelijk een con- van de frontatie te bereiken hetgeen het proces !2 perso-i tot vermindering van de internationale P spanning alleen maar kan belemmeren. Dit gaf het Russische partijblad Pravda gisteren als zijn mening te kennen. Het doelt daarmee kennelijk op het aanroeren eroine van de kwestie van de mensenrechten in Oost-Europa door de Amerikanen. 1 „Veel verklaringen van de Amerikaanse diplomaten vormen een scherpe wanklank I ten opzichte van de zorgvuldige, zakelijke redevoeringen van de meerderheid der deelnemers”, aldus het blad. onverbrekelijke partner van Israel („wij zijn het enige land waarop Israel zich geheel en al kan verlaten”), en die van vertrouwde bemiddelaar, die I zich niet kan veroorloven de hoop van allen in het Midden-Oosten te verraden. President Carter zei er zeker van te zijn dat de regeerders van Israel en Syrië en Jordanië en ande- re Arabische landen blijvende vrede wensen. I uur vertraging wegens een - valse - bom melding. De 78-jarige Tarradellas is door de Spaanse koning Juan Carlos benoemd tot i president van de Catalaanse „Generali- DraiK tat”, die na de burgeroorlog door Franco is afgeschaft. „Generalidad” is de Catalaan se benaming voor de autonome regering lona door naar schatting een kwart mil joen mensen uitbundig toegejuicht. Sr

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3