PvdA-fractieleider Van Thijn: UC-FABRIEK ALMELO IN GEBRUIK GESTELD staakt verder Naar aanleiding van situatie in Zuid-Afrika l Umuider Courant Nog steeds veel lekolie KLM-personeel in Londen Per spoor heel Nederland door Gezochte RAF-leden „Israël kaapte uranium voor Damiate Pers in Frankrijk gezien in de Rijn d f Damiate Pers Voor de halve prijs op reis kernwapens” Zilveren Camera «I BB Op zaterdag 5 nov. 1977 of zondag 6 nov. 1977 wi GE’ Burgemeester van Rotterdam oververmoeid Volgens politie Mulhouse: f 4 OKTOBER 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND (Van t7 y wanneer mr. Kroger naar zijn standplaats zal terugkeren. IJ dam tiscl omt radi ui te nem toe aan vak DI N - (Van onze verkeersredacteur) AMSTELVEEN. De KLM heeft besloten voor vandaag op nieuw een aantal vluchten op Londen te laten vervallen nu het beladingspersoneel op de luchtha ven Heathrow zijn staking heeft voortgezet. Voor vanmorgen wa ren aanvankelijk de eerste vier vluchten vanaf Amsterdam en de eerste vanaf Rotterdam afge voerd. De staking was zondag morgen uitgebroken. Via een Amro Prive Kel<erun<Z kun ie de pvei-niesvan al terveQeKerinQen belaleo. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Na Nederland, West-Duitsland en Amerika heeft gisteren ook Engeland belsoten de ambassadeur in Zuid-Adrika voor overleg terug te roepen. De Nederlandse ambassadeur, mr. Froger, arriveerde gisteren op Schiphol. Hij wilde na aankomst niet meer zeggen dan: „Ik be schouw de situatie in Zuid-Adrika als zeer grimmig”. Niet gekend is IJM vembf 100 ja zeekat muide nadiet dag 1 numei herini feit v< ten b< J. Ree de va: burge voorzl alles ring o lingsp In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts 16,50 (i.p.v. 33,-) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) 8,25. Via een Amro Prii# Re-kenniiT' kun je ge ld over- 0 maken naar ie.oom in Amerika (ADVERTENTIE) k Okay, meteen naar de Amro, dus. (ADVERTENTIE) Zonder risico naar de Amro, dus. 9 Nederlandse vakbeweging dringt aan op economische maatregelen fractie. tienduizend per jaar. 7 0,70 141,50 Ged. Oude Gracht 82 Haarlem (Centrum) Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 - Heemstede Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Van Thijn was, evenals Terlouw, zwijg zamer dan zijn collega Van Agt. „Iedereen lijdt een beetje pijn. Ik ben gematigd tevre den”, zei Van Thijn. Niet alleen de minis- De burgemeester zal zijn werkzaamhe den in beperkte mate voortzetten. Voorlo pig ziet hij af van nieuwe representatieve verplichtingen. men, toen Knut Folkerts na een schietpar tij, waarbij een politieman werd gedood Wie het departement van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zou moeten gaan bezet ten, is nog onbekend. Opvallend was dat uitbreiding van het aantal personeelsleden in, zoals de beladers verlangden. Het FNV is voorstander van het verbre ken van alle economische betrekkingen met Zuid-Afrika. Dat zou moeten gebeu ren op grond van de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen sanctiewet die eenzijdige Nederlandse maatregelen tegen derde landen toestaat. Maar, aldus het FNV, voor een doeltreffende boycot zijn internationale, bijvoorbeeld door de VN af te kondigen sancties noodzaak. Een eerste Nederlandse zet zou volgens het FNV kunnen zijn de afkondiging van een olie-embargo. Van Thijn gisternacht al met zekerheid tegen de pers zei dat hij geen minister zal worden. Hij blijft fractieleider. De drie Nederlandse luchtvaartmaat schappijen zijn vooralsnog niet van plan, in navolging van de Lufthansa, een inten sieve veiligheidscontrole in te voeren op passagiers die instappen op Spaanse luchthavens. Wel hebben Martinair en Transavia zo’n maatregel gistermorgen in bespreking genomen, aldus woordvoer ders van deze twee chartermaatschap pijen. De' KLM wil over dit onderwerp geen inlichtingen verstrekken, ook al beseft de maatschappij dat de aankondiging van controle bij de instap, voor passagiers een Het dagelijks bestuur van de Neder- lands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap heeft in een vandaag uitgegeven verkla ring „ten scherpste” geprotesteerd tegen de „herhaalde inmenging" van de Ameri kaanse regering in de binnenlandse aange legenheden van de republiek Zuid-Afrika. In dezelfde verklaring ■protesteert de NZAW tegen de „voortgezette steun” van de Nederlandse regering aan „deze Ameri kaanse interventiepolitiek”. Met klem waarschuwt de werkgemeen schap tegen de koude oorlog vanuit Neder land tegen Zuid-Afrika. Deze agitatie wordt een gevaar voor de wereldvrede genoemd. De Zuidafrikaanse politie is gisteren met schoten in de lucht, traangas en de wapenstok opgetreden tegen zwarte jon gelui in uiteenlopende gebieden van de republiek, toen sluimerend ongenoegen ontaardde in geweldpleging. Via afstant steune: voortd houdei verbor liseren het wa De i cirkeh Het pi grensc Hoewt zijde v het eii de boi damw HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De F wiens c sie wer de wij: voerd. neming er een Terwijl de afw mige creatie toega n IJmuid onderg aandac boulev van de af de I Ov dat naar pen, De 5 van i verz< van spee dien: De haar zeer van lede: den. hoof die l een mek eind pam dat 1 Bij de k W. gen teit, maa Daa ring ren. tact se k of F ten dist dad zelii nist pro D strii doo bon bev ten bor tali Ho< een sta: kla bev tisc 13,90 f 40,- 53,- 157,30 f 203,- h Het CNV staat sinds gisteren, na een extra vergadering van de verbondsraad, eveneens achter een economische boycot van Zuid-Afrika. Volgens het standpunt van de CNV-leiding zou Nederland niet zelf initiatieven moeten nemen, maar dienen mee te werken aan een op internati onaal niveau afgekondigde boycot. Het CNV wilde tot voor kort niets van boycot- maatregelen weten. Daardoor zou het con tact met de (zwarte) vakbeweging in Zuid- Adrika verloren gaan, terwijl het CNV bovendien vreesde dat economische sanc ties vooral de zwarte bevolking zouden treffen. tersposten zijn verdeeld, ook is er een verdeelsleutel gevonden voor de staatsse cretarissen: acht voor de PvdA, zeven voor het CDA en één voor D’66. Deze verdeling zal overigens in de komende dagen nader moeten worden uitgewerkt. De frac tievoorzitters verwachtten dat, als de frac ties tenminste vandaag akkoord zouden gaan, het nu nog een kwestie van enkele dagen zou zijn voordat formateur Den Uyl de bemanning van de posten rond heeft. De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: Umuider Courant: Bevmvijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.- Stationsloketten. In de gehoorzaal van Schiphol is gisteren de jurering begonnen van de foto’s die zijn ingezonden voor de Zilveren Camera. Aan deze vijfde jaarlijkse wedstrijd van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten namen 132 fotografen deel. De jury, van links naar rechts Ria Bremer, Huib van Es, Anton Veldkamp, Jan de Graaff, Hugo Hooftman, Heleen Vesters en voorzitter Eef Brouwers, had de handen vol aan de ruim 2000 foto’s. Op 15 december heeft de prijsuitreiking plaats en op die datum begint ook de tentoonstelling in de expositieruimte van de luchthaven. Zij zal tot en met 29 januari duren. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De recente gebeurtenissen in Zuid-Adri- ka hebben voor een verandering van dat standpunt gezorgd. Het CNV wil wel alle bestaande mogelijkheden om vanuit Ne derland de zwarte bevolking te kunnen steunen blijven benutten. Nederlandse be drijven met vestigingen in Zuid-Adrika moeten worden „bewerkt” om een eind te maken aan achterstelling van zwarte werknemers. Ook spreekt het CNV zich uit voor voortzetting van de Nederlandse hulp aan bevrijdingsbewegingen als het Adri- can National Confress en aan slachtoffers van het apartheidsregime. In de verkla- ring van de verbondsraad wordt eveneens j gesteld dat emigratie van Nederlanders I naar Zuid-Afrika niet mag worden bevor- derd. Emigranten die in Zuidafrikaanse j overheidsdienst zijn, dienen hun Neder landse nationaliteit 'te verliezen, zo advi- I seert de verbondsraad. geruststelling zou zijn. De Rijksluchtvaart- i dienst zal wat dit betreft de maatschappij en niet aansporen, „want dan is vooral van de KLM de reactie te verwachten dat wij dan voor de kosten moeten opdraaien”. J Jaarlijks, aldus de luchthaven Schiphol, vertrekken 600.000 Nederlanders via i Schiphol naar Spanje, ofwel 7,3 procent van het jaartotaal. Spanje is daarmee een I belangrijke bestemming. Hiervan gaan ér 565.000 met chartervluchten. De overige i 35.000 reizen zakelijk. Zonder of nagenoeg zonder controle, zoals onze correspondent in Madrid vorige week berichtte, lopen verscheidene Nederlanders bij elke vlucht het risico onderweg te worden gekaapt. Op 4 september vorig jaar overkwam dat de DC-9 Madrid van de KLM, na vertrek uit Nice. De kapers waren evenwel in Malaga aan boord gekomen. De kaping eindigde een middag later op Cyprus zon der bloedvergieten, maar wel nadat de inzittenden van het vliegtuig grote risico’s hadden gelopen. Volgens enkele getuigen zouden Stoll en Brigitte Mohnhaupt gisteren in Forbach gezien zijn, een Franse plaats bij de grens met West-Duitsland ter hoogte van Saar- brücken. Een caféhoudster verklaarde dat zij het tweetal aan de hand van de in Oostfranse kranten afgedrukte foto’s had herkend. Stoll zou een baard hebben en een bril dragen. Zijn metgezellin had ge poogd zich onherkenbaar te maken door een hoed. Andere mensen verklaarden de twee gezochten kort daarop in de buurt van Forbach te hebben gezien, terwijl zij in een auto zittend een kaart bestu deerden. MULHOUSE (Reuter). Verscheidene leden van de Westduitse Rote Armee Fraktion (RAF) die in verband met de moord op werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer worden gezocht, zijn in de afgelopen zeven weken in Oost-Frank- rijk gezien. Gistermiddag heeft de KLM-directie het Britse beladingspersoneel een voorstel ge daan, waarover de KLM vanmorgen uit sluitsel hoopt te krijgen. Wat de inhoud van dit voorstel was, wilde de KLM niet en een “ander zwaar gewond raakte,\vërd ^^endmakem In elk geval hjeld het een aangehouden. Volgens dit blad had een speciaal daarvoor opgericht commando vier zendingen uranium gekaapt, waarvan twee met medewerking van de regerin gen van Frankrijk en West-Duitsland. Voorts had het commando honderden kilo’s uranium van een kerninstallatie in Pennsylvania naar Israel gesmok keld. Dit uranium was van een kwali teit waarvan kernbommen kunnen worden gemaakt. Met dit gestolen ma teriaal had Israel zich een „militair alternatief als laatste redmiddel” in zijn conflict met de Arabieren ver schaft, aldus Rolling Stone. Naar een schatting van de CIA zou Israel over tenminste 15 kernbommen beschikken. Volgens onofficiële berich ten zouden het er ook wel 150 kunnen •zijn. Volgens een woordvoerder van de Fran se politie in Mulhouse, is bij het natrekken van circa 250 tips, gebleken dat er op 6 september een dag na de ontvoering van Schleyer een der verdachten, de 33- jarige Inge Viett, te Cemay gesignaleerd is. Vier dagen later werd zij in Turckheim gezien. De 25-jarige Christian Klar, die de auto zou hebben gekocht waarin op 19 oktober te Mulhouse het lijk van Schleyer werd gevonden, werd tussen 6 september en 21 oktober achtmaal in het betrokken gebied gesignaleerd. Op 12 oktober zou Klar in Seppois-le-Bas zijn geweest, samen met de 27-jarige Willy-Peter Stoll en de even oude Fredericke Krabbe. Vier dagen later zou hij een restaurant in Mulhouse hebben bezocht, in gezelschap van Stoll en twee vrouwen, de 27-jarige Silke Maier- Witt en de 25-jarige Angelika Speitel. De 26-jarige Susanne Albrecht werd op 17 oktober in Turckheim en bij Bartenheim, op 22 km ten noorden van Mulhouse, ge zien met Stoll. De dag daarop zag men haar in Lutterbach. AMSTERDAM (ANP). Het scheep vaartverkeer op het Nederlandse deel van de Rijn loost jaarlijks nog miljoenen li ters lekolie en smeervetten uit de ruimen onder de scheepsmotoren. Om te voorko men dat schippers deze olieën overboord blijven zetten, zouden op de grote rivieren schepen moeten varen, die de lekolie op halen. In West-Duitsland werkt dat sys teem bijzonder goed. Dit zei gisteren in Amsterdam ir. C. van der Veen, president-directeur van de NV Watertransportmaatschappij Rij n-Kenne- merland WRK. De maatschappij bestond gisteren vijfentwintig jaar. Ter gelegenheid van dit lustrum besloot de WRK een Rijnprijs uit te reiken aan een instelling of persoon, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de be strijding van de verontreiniging van de Rijn. Deze prijs, die elke vijf jaar zal worden toegekend, ging deze eerste keer naar West-Duitsland, naar het Bilgenent- wasserrungsverband in Dusseldorf. Deze De Nederlandse vakbeweging heeft zich gisteren uitgesproken voor het nemen van economische maatregelen tegen het Vor- ster-regime als protest tegen het ver bieden van achttien anti-apartheidsorga- nisatie in Zuid-Afrika en de daaropvol gende arrestatiegolf. (ADVERTENTIE) De heer Van der Louw is oververmoeid geraakt door een opeenhoping van het werk in de afgelopen maanden. De ver schijnselen van oververmoeidheid traden vooral op tijdens het recente bezoek, dat hij op uitnodiging van de Britse regering aan Engeland bracht. In Venda staken jongelui achttien dienstauto’s van de thuislandregering in brand, zo deelde generaal-majoor David Kriel, hoofd van de Zuidafrikaanse op roerpolitie mee. Er zijn 66 aanhoudingen verricht en tenminste één jongeman is gewond. Kriel heeft niet gezegd wat aan de ongeregeldheden ten grondslag lag. De fractie van D’66 in de Tweede Kamer is van mening dat de recente maatregelen van de Zuidafrikaanse regering zo ernstig zijn, dat ze een bedreiging van de vrede vormen. Krachtige maatregelen vanuit de hele westelijke wereld zijn derhalve op a^us een mededeling van de door de Westduitse overheid betaalde in- i stelling pompt sinds vijftien jaar lekolie I (bilgenolie) uit passerende schepen. Dat I zijn er in West-Duitsland ongeveer zes- 1 li'/nrrl nor tooy- Brigitte Mohnhaupt is de vrouw die op 22 september in Utrecht wist te ontko- In politiek Den Haag werd onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws over het akkoord, druk gespeculeerd over de namen van nieuwe ministers. De meest interessante post daarbij is uiteraard Jus titie. Nü op dit departement Van Agt niet zal terugkeren, circuleren hardnekkig twee namen voor die functie: staatsraad en oud-Eerste-Kamerlid voor de AR, Bou- kema en oud-KVP-fractieleider An- driessen. De be?etting van de post van Binnenlandse Zaken is al bekend;,Van Agt („Dit betekent geen pijn voor mij persoon lijk. Het is een ambt dat ook door mij werd gewenst”, zei Van Agt hierover). Economi sche en Sociale Zaken zouden blijven on der de hoede van respectievelijk Lubbers en Boersma, en Landbouw onder Van der Stee. Voor Ontwikkelingssamenwerking cir culeert al enige tijd de naam van Kruisin- ga. Den Uyl op Algemene Zaken staat vast, evenals Van der Stoel op Buitenlandse Zaken. Schaefer zou op aandrang van zijn PvdA-aanhang minister zijn voor Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, en Van Kemenade kan Onderwijs niet mislo pen. Duisenberg is eerste kandidaat voor Financiën. Voor CRM wordt Meijer, de huidige CRM-staatssecretaris, genoemd. De incidenten hebben zich voorgedaan in een woonoord bij King Williamstown op 720 kilometer ten zuiden van Johannes burg, in Queenstown, 112 kilometer ten zuiden van King Williamstown, in Sibasa in het zwarte thuisland Venda op 480 kilometer ten noordoosten van Johannes burg bij de Rhodesische grens en in Stin- kwater, in het zwarte 'thuisland Baphoe- thatswana dat op 6 december onafhanke lijk wordt. De genoemde plaatsen liggen alle op nog geen 50 km afstand van Mulhouse. Vol gens de Franse politie zijn de verdachten wellicht naar Zwitserland uitgeweken. ROTTERDAM (ANP). De burge meester van Rotterdam, André van der Louw, is oververmoeid. Na medisch advies heeft hij besloten af te zien van een reis van een maand naar de Verenigde Staten. Aanvankelijk zou hij gisterenmaar Ameri ka zijn vertrokken. De burgemeester was door de regering van de Verenigde Staten voor deze reis uitgenodigd. Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. NEW YORK (UPI). Israel heeft een tiental jaren geleden een geheim arsenaal van kernwapens gevormd na zich meester te hebben gemaakt van zendingen uranium in Europa en de Verenigde Staten. Dit meldt het in New York verschijnende blad Rolling Stone. ALMELO (ANP). Ten overstaan van een internationaal gezelschap van afge vaardigden van elektriciteitsproducen ten, overheidsinstanties en andere organi saties, heeft dr. Günther Wirths, voorzit ter van de raad van bestuur van Urenco- itd, vanmorgen in Almelo de eerste cen- trifuge-uranium-verrijkingsfabriek op het continent officieel in gebruik gesteld. De fabriek staat er al enige tijd, de instal latie van de centrifuges is thans gaande. De fabriek krijgt een produktiecapaciteit van 200 ton verrijkt uranium per jaar, er zijn inmiddels zoveel centrifuges zowel Duitse als Nederlandse geïnstalleerd, dat per jaar 60 ton kan worden geproduceerd. „Ik ben gematigd tevreden iedereen lijdt een beetje pijn (Vervolg van voorpagina) Zaterdag nog liepen de onderhandelin- gen vast toen PvdA en D’66 vasthielden aan twee zetels voor laatstgenoemde par tij, terwijl Van Agt alleen een 7-7-1-verde- ling aanvaardbaar achtte. De enige voor waarde waarop hij die stelling wilde ver laten, was de overheveling van Justitie of Onderwijs naar het CDA. De Nederlandse regering dient op zo kort mogelijke termijn met de andere EEG-lidstaten contact op te nemen om te waarborgen dat een internationale aanbe- I veling van de Verenigde Naties met be- trekking tot een eventuele boycot ook daadwerkelijk zal worden uitgevoerd. Zes weken geleden is in het Engelse Capenhurst de allereerste verrijkingsfa- briek van Urenco in gebruik genomen, ook met een capaciteit van 200 ton. De officiële handeling van dr. Wirths, in de zogenaam- de „casoadehal” van de vërrijkingsfa- briek, waar honderden centrifuges draai- 1 en, mocht vanochtend wel door de geno digden worden bijgewoond, maar fotogra feren was niet toegestaan. Ter beveiliging van het proces van uraniumverrijking vol- gens de centrifugemethode die Nederland, Engeland en West-Duitsland samen heb ben ontwikkeld in Urencoverband en op basis van het verdrag van Almelo (1970) geldt namelijk strikte geheimhouding. Dr. Wirths schilderde vanmorgen de op timistische toekomstverwachtingen van Urenco. Hij wees erop dat de verrijkings- fabriek compact, koel en schoon is en op I geen enkele wijze het milieu bevuilt. In de proeffabrieken van het uc-project is aan getoond, stelde hij voorts, dat de betrouw baarheid van de centrifuge boven de 99 procent ligt.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4