SI Gl Eerste fase op imponerende wijze afgerond renovatie nog 25 jaar na mee 1 Woningen Wenckebachstraat kunnen Niet vastzetten. Een spaarder kan in principe drie kanten op De Amro Bank is er voor alle spaarders. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. OU( RIJK BETAALT VIJF PERCENT EXTRA VOOR VOLGENDE FASE Muurresten KLAVERJASSEN in Wijk aan Duin Klaverjassen bij Meerestein Kienen bij de Kennemers Commissie sportzaken Bewondering Ruildag voor postzegels Klaverjassen Gedeputeerde IJff in Statendebat OKTOBER DINSDAG 2 5 19 7 7 IJMOND DIN 6 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Wat Gedepu teerde Staten betreft mogen de (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Bij het gereed komen van de eerste fase van de restauratie van de Grote Kerk - de zuidbeuk en de Van Harencarspel- kapel - kon de heer E. Gerritse namens het restauratiefonds een iets optimistischer geluid laten horen over de voortzetting van de restaura tie. De middenbeuk, dus het hoofdgedeelte, is nu aan de beurt. Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z’n Plus- rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst 6 of 70/ I/O Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z’n geld langere tijd vastligt. Amro’s Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot Q 0/ -ö/0 huizen aan de Wenckebachstraat in Velsen bewoond blijven. (Dat geldt natuurlijk alleen voor die Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van >10/ H7o woningen, die niet hoeven te wij ken voor de bouw van een nieuwe centrale voor electriciteitsopwek- king, „eenheid 25” van de centrale te Velsen). Gedeputeerde IJff heeft dat maandagmiddag gezegd in antwoord op vragen van het CDA-statenlid mr. drs. H. W. Korte. I Gemeenteraad kan restauratie van Grote Kerk waarborgen (ADVERTENTIE) GS vonden, dat het handhaven van de woonbestemming voor de Wenckebach- straat een zaak is van de gemeente Velsen. De gemeente had de woningen aan de oostkant juist nu in renovatie. Om als gemeentebestuur niet ongeloofwaardig te worden, zou men eveneens verbeteringen aan moeten brengen aan de huizen aan de noordkant van de Wenckebachstraat. De woningen kunnen dan nog 25 jaar mee, aldus gedeputeerde IJff. Hij vond wel dat in overleg met de gemeente Velsen moest worden bekeken in hoeverre voorrang moest worden verleend aan huisvesting van PEN-medewerkers in de woningen. Voor de woningen aan de Wenckebach straat is een vervangend woningbouwpro ject gestart in Heemskerk. Het overgrote deel van de Ho ogovenmedewerkers die in de Wenckebachstraat wonen, heeft te ken nen gegeven van het aanbod voor vervan gende woonruimte gebruik te willen ma ken. De woningnood in Velsen is echter zo ernstig, dat de gemeente de woningen in de Wenckebachstraat nodig blijft hebben, hoewel aanvankelijk het plan bestond om de huizen maar af te breken. De woningen staan pal tegen de PEN-centrale en de bewoners ondervinden daarvan nogal wat hinder. De heer Korte vond handhaving van de woningen op den lange duur niet juist. Uiteindelijk moeten die huizen weg, zo meende hij. Overigens stemden de Staten in met het beleid van de bouw van „eenheid 25”. Voor de voorbereiding van de bouw, waaronder de kosten van verwerving van grond en woningen aan de Wenckebachstraat, werd een bedrag van 25 miljoen gulden uitge trokken. De principe-beslissing over de bouw van „eenheid 25” namen de Staten al eerder. De nieuwe centrale komt waar schijnlijk pas na 1984 in werking. BEVERWIJK. In samenwerking met de postzegelvereniging „Heemskerk” or ganiseert de Kennemer Postzegelclub een op zaterdag 5 november in „De Nieuwe Slof” te houden ruildag. BEVERWIJK. Vrijdag 28 oktober klaverjast de Beverwijkse Harmonie Ka pel in het gebouwtje aan de Groenelaan, en als vanouds zijn er weer vele prijzen te verdienen. Men begint om 20 uur. Na af loop is er een gezellig samenzijn. BEVERWIJK. De Kennemers gaan zaterdagavond 29 oktober weer kienen in het paviljoen in het sportpark Adrichem. Naast de normale prijzen is er een verras- singsprijs ingesteld en hoofdprijs van de gebruikelijke verloting is een fiets. Het provinciale bestuur laat het wat de subsidiëring betreft afweten en daarmee vervalt een subsidie van tien percent op een begroot bedrag van 560.000. Het Rijk zou vijftig percent betalen en de burgerlij ke gemeente dertig percent; de bevolking zelf tien percent en de provincie tien per cent. Er was dus nu een gat van tien percent gevallen bij een toch al vrij grote bijdrage van de bevolking die men met moeite via allerlei acties bijeen krijgt en die dus niet nog meer kan worden opge schroefd. Het bestuur van het restauratiefonds heeft zich tot rijk en gemeente gewend voor aanvulling van die tien percent. Donderdagmiddag kon de heer Gerritse aan een gezelschap genodigden dat het gerestaureerde gedeelte bezichtigde be kend maken, dat het rijk heeft laten we ten, dat men bereid is vijf percent extra subsidie te geven als de gemeente ook vijf percent extra bijdraagt. De heer Gerritse zei goede hoop te heb ben dat de gemeenteraad het belang van voortzetting van de restauratie op de juiste waarde zal schatten. In de nu gerestaureerde zuidbeuk is het gewelf in de oorspronkelijke, antieke kleu ren geschilderd en zijn ook de in het verle den verwijderde -zware houten balken weer aangebracht. Het effect is verras send. De geschilderde en gebeeldhouwde wapenborden van de Amsterdamse regen tenfamilies hangen er in hun oude luister. De gerestaureerde zuidbeuk laat vooral zien hoe bijzonder fraai de kerk kan wor den als ook de volgende restauratiefasen De heer Gerritse zette dat donderdag middag in klare taal uiteen voor degenen die gekomen waren om het gerestaureerde zijn voltooid. Dan dient men ook even naar de fraai gerestaureerde ramen te kijken en naar het exterieur dat gebruik makend van stenen van gesloopte oude gebouwen met groot vakmanschap is hersteld. Bij de restauratie trof men nog stenen aan van de oude St. Agathakerk op dezelfde plaats, die door de Spanjaarden werd verwoest in 1576. De Grote Kerk is toen herbouwd op de oude muurresten. Die herbouwde kerk werd in 1636 in gebruik genomen en in de herstelde zuidbeuk heeft men het bord gevonden en uiteraard overgeschilderd, dat daar op duidt. Dat alles kan iedereen gaan bekijken op de zaterdag 29 oktober te houden „open dag”. Stencils met Informatie over wat nu zo bijzonder is aan deze kerk liggen tei beschikking. De kerk is ter bezichtiging open van 10 tot 16 uur. Omd nets vs betekei wanne< gaan, z het ou< om er Een te zou van d< uitges percei ten in ft ’s C IJMl tactiek woonw dit sta< moeten hoger 2 Het eni dat hui IJM werd kisten PRI bot groot: tong twee DE 16.'; KW 25.60 88 2 31.30 KW 28.50 KW 26.40 IJM 22.60 IJM BEVERWIJK. De donderdagavond- werkgroep organiseert voor donderdag 27 oktober weer klaverjaswedstrijden in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgen- hoflaan. Dl 21 o gene 63 7,51 lll.i 73.9! 3.82- kg- Wijt kre« 1.25 1,02 354 Sch 453, 6,51 kg. zc R h v H Bijzonder fraai is ook geworden de her stelde grafkapel van de familie Van Ha- rencarspel, in een rijkdom van heraldische kleuren met op een sokkel een grote mar meren sarkofaag en aan de wanden de wapenborden. De c Oud IJ woordi een pa 14 okt beschu ming meenti die bei d. e< u o: ren” want zoals de heer Gerritse ook stelde, kan men grote bewondering hebben voor de architecten Van Kempen senior en junior en voor de restauratiefirma Woudenberg voor wat men hier met een volstrekt eigen vakmanschap aan het presteren is. Er is hier geen sprake van reparatie, maar van het in de oorspronkelijke staat brengen en die oorspronkelijke staat blijkt na veel studie en onderzoek heel anders te zijn dan' ooit een nu nog levende Beverwijker heeft kunnen weten. Per leng poonl 82-31: 118; kabel 152-9! vijf 9 vis d vis di 90-76 44; s schol vier één 5 39-30 BEVERWIJK. De klaverjasvereniging „Meerestein” houdt donderdag 27 oktober weer een open klaverjasdrive in één van de zalen van de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden. Aanvang 8 uur. Wat men kent is bijvoorbeeld de witte gewelven in de kerk. Architect Van Kem pen senior noemde het donderdagmiddag „een soort stationsoverkapping” en het aanbrengen ervan in vroeger eeuwen „een bouwvandalisme”. bestuur van het restauratiefonds toch wel in liquiditeitsmoeilijkheden gebracht. Daarom is de restauratie tijdelijk stop gezet. Het rijk heeft nu inmiddels het be drag dat men aan subsidie tegoed had uitbetaald en men hoopt dat de gemeente snel hetzelfde zal doen. Dan blijft er toch nog een aanzienlijk bedrag aan niet subsi diabele kosten over, waarmee maar ge zegd wil zijn, dat het restauratiefonds nog dringend versterking behoeft in bijdragen van particuliere zijde. <r De zuidbeuk van de Grote Kerk heeft een totaal ander aanzien gekregen. Als de restauratie van de middenbeuk door kan gaan zal hier tijdelijk worden gekerkt. Het wordt dan toch nog allemaal moei lijk genoeg, want de eerste fase heeft na tuurlijk meer gekost dan aanvankelijk gedeelte te bewonderen. Dat „bewonde- was begroot; in verhouding tot de gestegen ren” is in dit verband niet teveel gezegd, lonen en prijzen is dat overschrijdingsbe- drag zeer redelijk, maar het heeft het BEVERWIJK. De commissie voor sportzaken vergadert donderdag 3 novem ber van 19.30 uur af in het Stadskantoor. Op de agenda staat de subsidie-aanvraag van de christelijke voetbalvereniging „Jong Hercules” in verband met de ver vanging van het houten kleedgebouw in het Aagtendijkcomplex. <r Gereed gekomen is ook de restauratie van de grafkapel van de familie Var. Harencarspel met de bijzondere wapenborden en de marmeren tombe. jauw vis; 91 421 k 314 ki - j 1 f- o o 0"<= 0 "X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6