Produktie van Geef l4 om de natuur Disconto VS Economische Zaken ontkent plannen Unie BLHP: Overheid wil meer aandelen in Volvo suiker hoger dan verwacht Bouwfonds helpt huurders nu 6 percent SRV koffiemelk fles a 1OOO gram van 2.25 voor 1.85 Volksgezondheid: Geen gasterminal Sloegebied Ga NMB-ginosparen. Da’s’nheel %voordeliger! 'C Schatkist stort zes miljard terug Zwartwerkers aangehouden I 30.000 TIJDELIJKE ARBEIDSPLAATSEN het boek bij de aktie van het Wereld Natuur Fonds aktieprijs tot eind decemberf 12,50 (daarna fl9,50i loop dus snel naarde boekhandel een Spectrum boek Meer gespaard bij Bondsspaarbanken 4 23 ECONOMIE DONDERDAG 2 7 OKTOBER 19 7 7 Politie Verrassing Bana (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse schatkist zal in het lopende fiscale jaar bijna zes miljard terugstorten in de nationale economie in de vorm van een verlaging van de inkomstenbelastingen, steun aan bouwbedrijven en kleine zakenlieden, ruimere marges voor fondsen in buitenlandse valuta voor banken en verzekeringsmaatschappijen, en een verhoging van de ontwikkelingshulp tot ruim 80 miljoen gulden aan Derde wereldlanden. De minister van Financiën, Dennis Healy, zei te hopen dat hiermee het aantal werklozen met 20.000 zou kunnen worden teruggebracht. "Meevaller van de SRV en ook nog thuisgebracht" Geen chantage Verkiezingen A Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk ’Feesten in Nederland’. Record halfvolle Geen boetedoening EINDHOVEN (ANP). Regionaal voorzitter Van Os van de Unie BLHP denkt dat de rijksoverheid het aandelenpakket dat zij via DSM bij Vclvo Car BV heeft, wil uitbreiden van 25 tot 50 procent. Dit heeft Van Os gistermiddag gezegd na afloop van een gesprek dat vakbonds- vertegenwoordigers hadden met directeur-generaal J. Molkenboer van het ministerie van Economische Zaken. Door vergroting van het aandelenbezit krijgt de overheid naar de mening van Van Os een goede garantie dat de huidige werkgelegen heid bij het bedrijf in Born, waar nu nog ruim 5000 mensen werken, gehandhaafd blijft. Bovendien neemt de medezeggenschap bij Volvo Car BV toe. Verlenging v-w (ADVERTENTIE) in Britse economie het met de smaak van zure druiven in de 4 idsen laun, (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (ADVERTENTIE) Ger van Os vindt dat de publiciteit tot nu toe alleen nog maar heeft geleid tot onrust onder het personeel in Born. Hij heeft dan erd 250, 0) 621 5,85 van Financiën, Geoffrey Howe, zei tenmin ste na afloop van Healy’s verklaring dat het een „boetedoenings-begroting” was. VLISSINGEN (ANP) De voorgeno men vestiging van een gasterminal in het Sloegebied in Midden-Zeeland is, zo blijkt uit een rapport van de inspectie Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Zeeland, onaanvaardbaar op de plaats die het ha venschap Vlissingen nu voor ogen heeft. Minister Healy legde zijn 12de „mini- begroting” in drie en een half jaar tijd voor aan het parlement, dat er vandaag over zou stemmen. Zowel conservatieven als De bewoners kregen enkele dagen geleden van de eigenaren - de beleg- gings- en exploitatiemaatschappijen Atrium BV in Utrecht, Van der Wiel in Schiedam en de Maatschappij voor Ka pitaalgoederen BV in Amsterdam (een dochter van de Algemene Bank Neder land) - te horen, dat zij de huizen moes ten kopen wilden ze niet het risico lo pen er binnen enkele jaren te worden uitgezet. Healy antwoordde daarop dat het geen boetedoening was, maar „een beloning voor de offers die het Britse volk geduren de de afgelopen drie jaar heeft gebracht. De regering heeft nog geen beslissing genomen over uitbreiding van haar aande lenpakket in Volvo Car. Dat heeft een De begroting maakt geen melding van een korting op de BTW, een uit West- Europa geïmporteerde manier van belas- tingheffen waar de meeste Britten nog niet aan gewend zijn. Misschien de belangrijk ste passage in minister Healy’s toespraak was, dat Engeland geen gebruik zal ma ken van zijn speciale trekkingsrechten bij het Internationaal Monetair Fonds om dit jaar tot een maximum van bijna anderhalf miljard gulden een lening aan te gaan. Britten die buitenlandse vakanties hou den, mochten tot nog toe ongeveer 1500 gulden meenemen (300 Engelse ponden). Dat is nu verhoogd tot ruim 2200 gulden Voor het politieapparaat wordt 40 mil joen gulden ter beschikking gesteld, zij het niet voor de loonsverhoging waarop de Britse Federatie van Politieagenten heeft aangedrongen. Het geld zal worden be steed aan het werven en de opleiding van recruten, uitbreiding van het materieel en aan de verbetering van gevangenissen. (500 pond sterling). Ook wordt het niet- Britse bedrijven in Engeland nu mogelijk gemaakt Engelse ponden te lenen voor zakelijke doeleinden, zolang die binnen het Verenigd Koninkrijk liggen. woordvoerder van het ministerie van Eco nomische Zaken gisteren meegedeeld. Vol gens hem is een dergelijke toezegging niet Molkenboer heeft inmiddels zijn eerste rapport over mogelijke steun aan Volvo Car BV toegestuurd aan de ministers Lub bers en Duisenberg. Wat daarin staat, wil de hij gisteren niet aan de vakbondsverte- genwoordigers meedelen. Wel heeft hij volgens Ton van Lieshout van de Indus triebond NKV toegezegd het plan te be spreken zodra beide ministers daaraan hun fiat hebben gegeven. Molkenboer ver wacht dat dit nog voor het eind van het jaar zal zijn. Tijdens het gesprek heeft Molkenboer nadrukkelijk gezegd de recente publiciteit rond de onderhandelingen tussen Econo mische Zaken en het Zweedse autocon cern te betreuren. Ben van de Steenhoven van de Industriebond NW heeft eerder deze maand gezegd dat de Nederlandse overheid door Volvo onder druk zou wor den gezet. Van de Steenhoven gebruikte daarbij zelfs de term chantage. Met name gedaan tijdens het gesprek. Ook is uitbrei ding van het aandelenpakket niet ter spra ke geweest, zegt EZ. Het is niet onmogelijk dat de overheid meer aandelen zal nemen, maar dat hangt af van de besprekingen die met het Zweedse moederbedrijf gevoerd worden. Molkenboer heeft tijdens het gesprek met de vakbondsbestuurders gezegd niet gechanteerd te worden. Ook staat het mi nisterie van Economische Zaken bij de onderhandelingen niet met de rug tegen de muur. Evenmin worden de onderhandelin gen in een dergelijke sfeer gevoerd. Over de hoogte van eventuele steun aan Volvo Car BV is volgens Molkenboer ook niet gesproken, aldus Ger van Os en Ton van Lieshout. zou de president van Volvo hebben ge dreigd de fabriek in Born te zullen sluiten als Nederland niet 250 miljoen gulden steun zou verlenen. De Volvo 343, die in Bom wordt ver vaardigd. De Board zegt tot deze renteverhoging te hebbn besloten om het disconto gelijke tred te laten houden met de andere rente tarieven voor kortlopende leningen en om het voor banken minder aantrekkelijk te maken om bij de centrale banken te ver disconteren. De laatste tijd is de kre dietverlening in de VS sterk toegenomen. Van november 1976 tot eind augustus dit jaar heeft het Amerikaanse disconto 5,25 percent bedragen. Eind augustus werd het verhoogd tot 5,75 percent. 2,60 6.40 APELDOORN (ANP). Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten heeft zestig huurwoningen in Apeldoorn aan gekocht en daarmee de belangen van de bewoners veilig gesteld. Dat heeft een woordvoerder van het Bouwfonds in Hoevelaken gisteren meegedeeld. Healy’s mini-begroting heeft de kansen op vervroegde algemene verkiezingen ver sterkt. In politieke kringen wordt ver wacht dat hij nog in april met een nieuwe en even optimistische begroting zal ko men, en dat kort daarna premier Callag han de gelegenheid zal aangrijpen om ver kiezingen uit te schrijven. Gistermiddag liet een woordvoerder van Volvo Car BV weten dat met de Volvo 343, de auto die in Born wordt gemaakt, in september jl. een recordverkoop is ge boekt in West-Duitsland. Die maand wer den namelijk 1471 auto’s van dat type verkocht. Van geen enkel ander Volvo- model is ooit eerder in een maand een zo groot aantal verkocht op de Westduitse markt. De Internationale Metaalarbeidersbond (IMB) heeft gisteren een verklaring uitge geven, waarin wordt bevestigd dat de Zweedse president Per Gyllehammer van de Volvo-fabrieken sluiting van de Neder landse vestiging in Born in het vooruit zicht heeft gesteld, wanneer de Nederland se overheid geen steun zou verlenen om dit bedrijfsonderdeel draaiende te kunnen houden. 1st he v»l- >e re- ellijk oen o WASHINGTON (ANP) De Federal Reserve Board, het bestuur van het Ame rikaanse stelsel van centrale banken, heeft gisteren het disconto in de Verenig de Staten verhoogd van 5,75 tot zes percent. Anderhalf miljard gulden wordt ter be schikking gesteld voor de bouwindustrie, waaronder niet alleen nieuwbouw valt, maar ook onderhoud, wegenbouw en an dere openbare projecten. Dit was in de begroting de grootste verrassing. Ver wacht werd dat ongeveer de helft voor deze bedrijfstak ter beschikking zou wor den gesteld. AMSTERDAM (ANP). De Nederland se suikerbietencampagne van dit jaar heeft voor een verrassing gezorgd. Wezen alle eerdere voorspellingen op een matige bietenopbrengst met een laag suikergehal te, thans is het resultaat precies het tegen gestelde. Het ziet er naar uit dat er een redelijke kilogram-opbrengst komt, ter wijl het suikergehalte erg is gestegen. „Veel meer dan de grootste optimist ooit heeft durven verwachten”, aldus de Cen trale Suiker Maatschappij in haar infor matieblad. Het gevolg hiervan is dat er veel meer suiker in Nederland geproduceerd zal worden dan was voorzien. Dit geldt vol gens de CSM niet alleen voor Nederland, maar voor veel landen in West-Europa. Met name in Frankrijk is de oogst erg gogd, terwijl ook België zeker een goede bietenopbrengst met een goed suikerge halte zal krijgen. Dit alles betekent dat er in de EEG veel suiker geproduceerd zal worden met alle gevolgen daaraan verbonden, aldus de CSM. Uit de oogst van 1976 bestond reeds een fiks overschot. Niet alleen in de EEG maar over de hele wereld is er aanmerke lijk meer geproduceerd. Door de op brengst van de huidige campagne wordt deze situatie nog versterkt. Er zullen volgens de CSM zeker belang rijke overschotten ontstaan. Dit wordt nog erger door de importen uit de zgn. Lome- landen (Afrika, Caraibisch gebied en Stille Oceaan). Hierdoor ontstaat alleen al in de EEG een suikeroverschot van enige mil joenen tonnen. Plus de overschotten die elders inlde wereld aanwezig zijn, heeft dit tot gevolg dat de wereldmarktprijzen laag zijn en naar het er thans uitziet, voorlopig laag zullen blijven. Dit blijkt uit een interview in „De Werkgever”, het orgaan van het Nederlands Christelijk Het demonstreert de overwinning die deze regering heeft behaald in het opruimen van de erfenis van de laatste (conserva tieve) regering”. Afgezien van de gebruikelijke parle- mentsretoriek komen Healy’s voorstellen erop neer dat de inkomstenbelastings- drempel voor ongehuwden verhoogd is met 435 gulden tot een belastingvrij inko men van iets meer dan 4000 gulden per jaar, voor gehuwden met 688 gulden tot 6350 gulden per jaar. Volgens Healy komt dit erop neer dan 900.000 personen niet meer belastingplichtig zullen zijn. ook ernstige kritiek op de handelwijze van Van de Steenhoven. John Pardoe, de liberale zegsman voor Financiën, zei dat het de regering weer „halverwege terug had gebracht naar ge zond verstand”. het geval is, slechts zeshonderd tot zeven honderd kubieke meter LPG veilig kan worden opgeslagen. Maar het gaat hier om de opslag van 300.000 kubieke meter gas. Dezelfde effecten gelden ook voor de bedrijven in de onmiddellijke nabijheid van het gaspark, namelijk Pechiney en Total. Met de kerncentrale Borssele reke ning houdend, die op 3500 meter afstand van de gasterminal ligt, zou er slechts 6000 kubieke meter LPG opgeslagen mogen worden. 25.000 langdurig werklozen in 1978 een tijdelijke arbeid splaats wordt geboden. De kos ten worden geschat op 800 mil joen gulden. Telt men daarbij de 5000 tijdelijke plaatsen op grond van een aanvullend werk- gelegenheidsprogram van 500 miljoen, dan zouden in 1978 zo’n 30.000 mensen tijdelijk aan het werk zijn. l"/0 extra rente, dus ü°/o i.p.v. 4°/o. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- L per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Financiële injectie 76,00 33,70 119,00 47,« 62,50 1,« 165,00 35,80 6,40 105.00 35,00 54,50 121,50 54,50 71,20 56,00 52,00 33,00 69,50 136,00 111,50 107,00 29,10 120,0 71,00 165,50 59,70 48,50 42,20 54,00 54,00 41.2) 652,00 47,40 42.7) 72,50 54,80 28,00 35,80 132,50 28,50 liberalen zullen ermee akkoord gaan, zij 52,70 104,00 69,0) mond. De conservatieve schaduw-minister 5 1.901 63.8) 147,00 138.5) 57,00 199,00 64,00 53.5) 146,00 71,50 31.3) 149,00 80,00 77,50 61,50 33,2) 97,00 96,0) 67,50 63,80 188,50 34,50 100.5) 109,20 107,81 64.5) 42,01 44,31 257, 141,01 102,00 396, Dat leidde tot protesten van de bewo ners en van het gemeentebestuur van Apeldoorn. De beleggings- en exploita tiemaatschappijen hadden de wonin gen onlangs aangekocht. Het Bouw fonds heeft deze nieuwe, zowel als de oude eigenaars kunnen bewegen de koop teniet te doen. Vervolgens heeft het fonds de huizen aangekocht van de oorspronkelijke eigenaars. De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen zal 14 december een beslissing moeten nemen over de vestiging van een gasterminal van Eurogasterminals in het Sloegebied. Deze gasopslag vormt een ge zamenlijke activiteit van Paktank BV, P. S. van Ommeren (Nederland) BV en Thys- sen-Bomemiza Europe NV. Het nieuwe bedrijf heeft het havenschap Vlissingen verzocht hem een vier hectare groot ter rein in erfpacht uit te geven voor de tijd van veertig jaar en verder nog een optie te verlenen voor een terrein van twaalf hectare. Op het terrein zullen opslagtanks ge bouwd worden voor de opslag van 300.000 kubieke meter gas in vloeistofvorm. Het nieuwe bedrijf zal jaarlijks een' miljard achthonderdmiljoen kubieke meter gas overslaan. Daarvoor zal de bouw van tien tanks met een inhoud van 3000 kubieke meter aanvaardbaar zijn, zo zegt het ha venschap Vlissingen in zijn voorstel aan de raad van bestuur. I Diverse instanties, zoals ETI (Econo misch Technologisch Instituut), TNO en de inspectie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, hebben op verzoek van de provinciale commissie „begeleiding indus trie” rapporten opgesteld óver de voor-en nadelen van een eventuele vestiging van een LPG opslagtankpark in het Sloe. Uit het rapport van de inspectie volksge zondheid en milieuhygiëne blijkt nu, dat als men een afstand aanhoudt van veer tienhonderd meter tussen het tankcom plex en de woonwijk Nieuwdorp, zoals nu ENSCHEDE (ANP) Met behulp van de politie van Enschede hebben verschil lende sociale instellingen (gemeentelijke sociale diensten, GAK, Sociaal Fonds Bouwnijverheid) gisteren een groep van ongeveer tien mannen aangehouden, die werkten aan de bouw van een winkelcen trum in Enschede. De mannen, afkomstig uit Arnhem en Nijmegen en omgeving, zouden in hun woonplaatsen een sociale uitkering ontvangen wegens werkloos heid. Van een aantal mannen is bij de rontrole vastgesteld, dat ze inderdaad geld hadden verdiend, terwijl ze een uitkering ontvingen. Werkgeversverbond, met drs. P H. Gommers, directeur Alge meen Arbeidsvoorzieningsbe- leid van het ministerie van Soci ale Zaken. Drs. Gommers is bang dative ondanks de voorge nomen maatregelen tot stimule ring van de vraag in 1978 niet beneden een werkloosheid van 200.000 a 220.000 komen. Maar het gaat er nog slechter uitzien, als we niet op korte termijn ko men tot gecoördineerde effec tieve acties in EG-verband. Volgens drs. Gommers zal het moeilijk blijken om een hoge AMSTERDAM (ANP). De Bonds spaarbanken hebben in september een spaaroverschot behaald van ƒ72 mln te gen 13 mln in dezelfde maand van 1976, waarmee het spaaroverschot over de eer ste negen maanden van dit jaar op 682 mln kwam tegen 559 mln in de eerste drie kwartalen van vorig jaar. Het totaal van de toevertrouwde midde len (incl. spaargelden) nam in september toe met 99 mln (vorig jaar 17 mln) en in de eerste negen maanden met 1049 mln 849 mln). Volgens de Nederlandse Spaarbankbond heeft de toeneming van de middelen tot nu toe in geen enkel voor afgaand jaar de 1 miljard overschreden. Eind september bedroeg het totaal van de aan de Bondsspaarbanken toever trouwde middelen ƒ16.133 mln. arbeidsplaatsen. Wanneer 5 per cent van de 300.000 a 350.000 arbeidsplaatsen die bij de sec tor herstructureringen betrok ken zijn, zich in verlies zou ver talen, zou dat zo’n 15.000 arbeid splaatsen betekenen. Voor de werkgelegenheid verwacht drs. Gommer het meeste van een „diensteneconomie”. Het is he lemaal niet onwaarschijnlijk dat we in 2000 met een teruglo pende beroepsbevolking wor den geconfronteerd. Misschien moeten we dan de arbeidstijd weer gaan verlengen. x prioriteit voor meer vrije tijd in plaats van meer inkomen op den duur vol te houden. Boven dien bestaat het gevaar van „tweede jobs”, hoewel daardoor moeilijk vervulbare vacatures misschien makkelijker bezet kunnen worden. Zo kunnen we via een verkorting van de ar beidstijd ontkomen aan een so ciale dienstplicht. De directeur algemeen ar- beidsvoorzieningsbeleid voor ziet nog het nodige verlies aan (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het ministe rie van Sociale Zaken heeft een aantal nieuwe maatregelen in voorbereiding, waardoor via forse loonkostensubsidies in 1978 een groot aantal tijdelijke arbeidsplaatsen tot stand moet komen voor langdurig werklo zen. Achtduizend van deze tij delijke arbeidsplaatsen wor den in het bedrijfsleven ver wacht. In feite wordt het wenselijk geacht dat met het totaal van plaatsingsmaatregelen zo’n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23