Premier Desai Sovjet-Unie Resolutie van Egypte krijgt bijval Ontwerp-resolutie Einde gesprek Euro-Arabische dialoog in Brussel: radiologisch Arabische landen willen wapentuig erkenning PLO door EEG vliegtuigkapingen MEP verliest kort geding Egypte schort betaling op India wil goede verhouding met Moskou kaanse president; wordt er volgende maand ver wacht. I in CHORUS LINE In VN-commissie: Voorstel Protest Franse vissers Vriendschap ONTKNOPING M «Sib BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER 2 DONDERDAG 2 7 (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Koen Corver) zen lag bare ig 1 reen i het bare de On- trus iren illen MOSKOU. India’s premier Morarji Desai heeft er tijdens zijn vijfdaagse be zoek aan Moskou de nadruk op gelegd dat New Delhi prijs blijft stellen op goede betrekkingen met de Sovjet-Unie. Voor de Kremlin-machthebbers is dit een gerust stelling, omdat men aanvankelijk vreesde dat de regeringswisseling, die in maart in India plaats vond, ook gevolgen zou kun nen hebben voor de betrekkingen tussen New Delhi en Moskou. Moskou had tij dens de voorafgaande verkiezingsstrijd ex-premier Indira Gandhi namelijk open lijk gesteund en de huidige premier Desai en zijn Janata-partij omschreven als „re actionair”. val ’LO heeft i teren ging eer len age sder- zijn Dit sege- 3spo- er te sts te niet gra- >r de door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Arabische landen willen dat de Europese Gemeenschap de PLO erkent als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. De Ne gen moeten ook alle economische en militaire hulp aan Israel stopzetten. Deze eisen stelden de Arabi sche landen gisteren in het kader van de zgn. Euro- Arabische dialoog tussen de Negen en de Arabische landen, inclusief een PLO-vertegenwoordiging. NEW YORK (AP). Israel zal het tijdens de komende Algeme Vergadering van de Verenigde Naties waarschijnlijk zwaar te verdu ren krijgen. In een resolutie ingediend door de Rgvnt.ische afgevaardig de namens 62 staten uit de Derde Wereld, wordt de Algemene Verga ring gevraagd Israel te veroordelen wegens zijn vestigingsbeleid op bezet Arabisch gebied. vat zwaar onder druk Israel in VN eigen bestaan zouden gaan leiden” door simpelweg de prikkeldradenbescherming goed te kunnen keuren. Aha, dacht ik, ik zie het strijdplan van de makers van de musical, de regisseur zal de eenzame Paul nu aan Cassie willen koppe len, maar nee, de „big bang” werd nog even uitgesteld. De sollicitanten moesten weer allemaal op het toneel komen, de jongens moesten iets voor dansen, de meis jes moesten iets voor dansen, de regisseur riep tegen Cassie dat ze verkeerd danste en zei dat ze het nog even in de rij met jongens over moest doen. Aha!, dacht ik, straks zal hij zeggen dat ze veel beter bij de jongens dan bij de meisjes past, dat ze (ik bedoel: dat hij) die hele verkleedpartij niet nodig had, met zijn talent, en dat hij haar alsnog zou engageren, maar dan als e'en van de vier jongens! j de j af. de >nde zeer rde- ;rkt. ezen ucht- eerd, Dit is ntro- r van door ■aart- »enti- voor ruikt. ?ciaal teren tillen ■n het rege- tien. voor, GENÈVE (AP). De tweede ronde in de besprekingen over het verbod op radio logische oorlogsvoering tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie is gisteren in Genève beëindigd. Volgens de MEP zijn de geloofsbrieven van de dertien Statenleden, die de rege- ring-Rozendal steunen, goedgekeurd in te voorkomen dat radiologische wapens worden ontwikkeld en produktierijp wor den gemaakt. De onderhandelingen werden aan Ame rikaanse zijde geleid door Adrian Fischer en aan Russische zijde door Viktor Lik- hatsjev. landen hebben gisteren bij de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend, waar in vliegtuigkapingen worden veroor deeld en gepleit wordt voor striktere veiligheidsmaatregelen bij het luchtver keer. In het voorstel wordt er ook bij alle landen op aangedrongen gegevens uit te wisselen om kapingen te voorkomen en „gezamenlijk en afzonderlijk overeen komstig het handvest van de VN maatre gelen te treffen om te verzekeren dat passagiers, bemanningen en vliegtuigen van de burgervlucht niet worden ge- Gasten en gastheren hebben hun uiterste best gedaan om dit eerste bezoek van de Indiase premier tot een demonstratie van vriendschap en verbroede ring te maken. Moeilijke vraagstukken zijn tijdens de besprekingen buiten schot gebleven. Zelfs het belangrijke geschilpunt tussen New Delhi en Mos kou over de koers van de roepiah ten opzichte van de roebel, is niet eens ter sprake gekomen. Van de vaststelling van deze koers hangt het in belangrijke mate af hoe groot de schuldenlast is van India tegenover de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie heeft zich op haar beurt bereid verklaard de economische hulp aan India uit te breiden. Welke en wat voor soort projecten hiervan zullen profiteren, zal later worden besproken in bi laterale commissies. Sinds de ondertekening in 1973 Op deze derde bijeenkomst van de algemene commissie, die zich op het niveau van ambassadeurs afspeelt, was de toon van de Arabische redevoeringen aanmerkelijk milder dan bij voorgaan de gelegenheden. Behalve erkenning van de PLO en stopzetting van de EEG-hulp aan Israel, werden nog twee eisen op tafel gelegd: een krachtige Europese stellingname in internationale organen (waarbij de Arabieren vooral op de Midden-Oostencon- ferentie in Genève doelen) en meer voorlichting aan het Europese publiek. voorstel zal aanvaarden en dat de Alge mene Vergadering spoedig daarna haar fiat zal geven. De voorzitter van de internationale fe deratie van pilotenbonden, de Australiër Derry F. Pearce, diende een voorstel in waarin de Veiligheidsraad wordt ge vraagd een debat te wijden aan het ka pen van vliegtuigen. Pearce noemde de kapingen een „bedreiging voor de inter nationale vrede en veiligheid”. Bij zijn toespraak voor de politieke commissie zinspeelde hij slechts zijde lings op de momenteel uitgestelde sta- kingsdreiging waarmee zijn organisatie de Assemblee wil aansporen zich met de „veiligheid van de internationale burger luchtvaart” bezig te houden. De federatie, zo zei hij, „wacht nu tot de Verenigde Naties de wereld laten zien dat ze onmiddellijk actie ondernemen om deze bedreiging van de internationale vrede en veiligheid voor eens en voor altijd uit te roeien”. ri- De president van de internationale pilotenfederatie IF ALFA, de Australiër Derry Pearce (rechts) pleegt overleg met een collega na het indienen van de ont werp-resolutie. BOULOGNE (AFP) De Franse vissers hebben gisteren geprotesteerd tegen de verlenging van het haringvangstverbod tot het eind van het jaar door de Visserijraad van de EEG Luxemburg. a de tter- irbij jden De nog PLO e van >t lan- lUgUS- ispec- n van n een gis- var- ble- ,au- nité hes, den dat het aan en nin- leld. ielij- een p de de tten. sren VO. Vorige week vrijdag zag ik in Londen de musical A Chorus Line, die in 1976 liefst negen Tony Awards plus nog wat andere prijzen kreeg. Zeventien jonge musical- acteurs en -actrices moeten op een auditie, al zingend, dansend en pratend, aan een regisseur hun levensverhaal vertellen voor het bemachtigen van een van de vier man nelijke en vier vrouwelijke rollen in het ballet van een nieuwe musical. Veel drama zit er niet in al die korte levensverhaaltjes, maar opeens werd mijn aandacht getrok ken door „Cassie”. Dat is geen meisje, maar een als meisje vermomde jongen!, dacht ik. Ze danst te onelegant voor een meisje, die pruik op haar hoofd lijkt ook nergens op en ze draagt als enige meisje een half rokje alias schaamlapje, om ons zo lang mogelijk op het dwaalspoor te houden. Zelden werd de ontknoping van een „Verwandlung” zolang uitgesteld; arme naïeve burgers en buitenlui die dat alle maal niet in de gaten hadden gehad! Nu liet de regisseur de negen jongens en meis jes naar voren treden die hij niet nodig had. Cassie behoorde tot de acht uitverko ren achterblijvers. Snel telde ik de koppen, vier jongens, drie meisjes èn Cassie, hé, ze werd dus toch als meisje geëngageerd, nog even de slotdans, en het was voorbij. Geen onthulling, geen ontknoping, even in het licht kijken door wie Cassie gespeeld werd: Petra Siniawski, geen sprake dus van travestitisme, van een man die een meisjesrol speelde, allemaal zinsbegooche ling! Arme Engelse burgers, boeren en buitenlui die deze extra dimensie in het kwadraat, deze ontknoopte ontknoping, die de musical voor mij zo interessant maakte, hadden moeten missen De Arabische eisen werden overigens in gematigde termen naar voren gebracht. Dit gebeurde in een toespraak van ambassadeur Taher Radwan van Saoedi-Arabië bij het begin van de derde bijeenkomst van de zgn. algemene commissie van de Euro- Arabische dialoog. Ambassadeurs van de Negen en van de twintig Arabische landen, alsmede PLO-vertegenwoordigers, be spreken in deze commissie de tot nu toe uiterst bescheiden resultaten van deze dialoog. Veel lof kregen de Europese Negen overigens voor hun verkla ring over het Midden-Oosten van juni jongstleden. Daarin spra ken de EEG-landen over de noodzaak van een thuisland voor de Palestijnen. Maar de Arabische landen willen nu ook wel eens weten, aldus de Saoedi-Arabische ambassadeur, welke „prakti sche en doorslaggevende maatregelen” de Negen zich voorstellen te gaan nemen om hun principes tot uitvoer te brengen. De bedoeling van deze kunstgreep was duidelijk. Cassie, een travestiet, poogde als meisje vermomd een rol te krijgen, een modern dramatisch element met verras singseffect voor de boeren en buitenlui onder het publiek, die argeloos meenden naar een hups meisje te kijken! Ik keek nu met heel andere ogen naar „Cassie”. Ik doorzag weliswaar haar man-zijn (zou ze door een professionele travestie a la Dan ny La Rue gespeeld worden?), maar aan de andere kant keek ik nu met des te meer bewondering naar zijn techniek, waarmee hij de illusie van een danseres-zangeres wist vast te houden. Ik besefte in een niet- bedoelde dubbelrol verzeild te zijn ge raakt, want terwijl de makers van de musi cal de bedoeling hadden dit geheim pas later te onthullen, zat ik zowel met de ogen van het onwetende publiek, als met de wetende ogen van de makers te kijken! Ik voelde me een bevoorrecht mens! Toen Cassie aan de beurt kwam voor haar levensverhaal, stuurde de regisseur alle anderen van het toneel af. Hij bleek vroeger een verhouding met haar (met hem dus) te hebben gehad. Hij wist dus wat en wie Cassie was! Cassie verweet hem dat hij haar (dus hem) in de steek had gelaten, enzovoort, allemaal manoeuvres om de onwetende toeschouwers extra zand in de ogen te strooien. Tot mijn verbazing moridde hun dialoog niet uit in het afnemen van de pruik en de onthulling van het feit dat zij eigenlijk een man was, maar werd Paul naar voren geroepen, die in zijn levensverhaal bekende dat hij ho- mosexueel was en als travestiet aan de kost was gekomen. Daartoe legden zij met vijftien treilers een totale blokkade voor Frankrijks groot ste vissershaven Boulogne, aan Het Ka naal, met als gevolg dat ook de veerboten op Engeland de haven niet uit of in konden. Desai en zijn gastheren hebben niet alleen gepraat over hun eigen betrekkingen, maar ze hebben ook een aantal internationale probleemgebieden en moeilijkheden besproken. Voor New Delhi is bij voorbeeld het vraagstuk van de Indische Oceaan belangrijk, omdat dit gebied in toenemende mate betrokken raakt in de militaire wedijver tussen Washington en Moskou. Tijdens een persconferentie op de laatste dag van zijn bezoek toonde Desai zich over dit vraagstuk niet optimistisch, ofschoon Was- higton en Moskou tijdens hun besprekingen hier over enige enige vooruitgang hebben geboekt. De Indiase premier maakte echter niet duidelijk waar uit die vooruitgang precies bestond. Tevens wordt op alle staten een beroep gedaan hoge voorrahg te geven aan de ratificering van drie internationale con venties tegen inmenging in de burger luchtvaart, die onder auspiciën van de internationale organisatie voor de bur gerluchtvaart (ICAO) tot stand zijn gekomen. Onder de indieners van de ontwerp resolutie zijn de negen EEG-landen, waaronder Nederland, en de Verenigde Staten, Canada, Japan, Portugal, Spanje en Suriname. De indieners hopen dat de 149 leden tellende speciale politieke com missie voor het eind van deze week hun een ten onrechte bijeengeroepen buitenge wone Statenvergadering. De regeringspar tijen hadden de gouverneur van de Neder landse Antillen gevraagd om een dergelij ke vergadering om de nieuwe zittingsperi ode van het parlement te kunnen openen. Dat was door een boycot van de MEP en de Curacaose Arbeiderspartij „Frente Obrero” niet mogelijk geweest. Daardoor was tijdens de laatste vergadering van de oude Staten niet het aantal leden aanwe zig, dat vereist was om de geloofsbrieven van de nieuwe volksvertegenwoordigers NEW YORK (Reuter). Zesenveertig bruikt als.middel om voordeel van welke aard af te persen”. Waarnemers maakten uit de tekst van het communiqué op dat er aanzienlijke verschillen van mening zijn tussen de twee landen op enkele punten. „De partijen hebben alternatieve wijzen van aanpak naar voren gebracht voor de diverse pro blemen die behandeld werden”, aldus de verklaring. van een 15-jarig bijstandsverdrag, draagt Moskou al in belangrijke mate bij aan de ontwikkeling van de Indiase economie. Naast economische steun ont vangt India ook belangrijke militaire leveranties uit de Sovjet-Unie. ORANJESTAD (ANP). De vijf Sta tenleden van de Arubaanse Onafhanke- lijkheidspartij MEP hebben het kort ge ding, dat ze hadden aangespannen tegen dertien andere Statenleden, verloren. Ze hadden de rechter gevraagd de dertien te verbieden als Statenlid op te treden. De rechter heeft dit geweigerd. Hij heeft de MEP-leden veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. De eenzijdige beslissing was voorafge gaan door herhaalde openbare pleidooien van Sadat aan Moskou voor een herziene afbetalingsregeling van de civiele schuld, die op 500 miljoen dollar wordt geschat, en een uitstel van tien jaar voor de militaire schulden. De schuld is het gevolg van de Egypti sche wapenaankopen in de 50-er en 60-er jaren, en de Russische hulp bij de indu strialisatie, waaronder de bouw van de Asoeandam. „De Sovjet-Unie weigert nog steeds een herziene1 afbetalingsregeling voor Egypte op te stellen. Het houdt zich nog steeds aan een embargo op wapëhs en onderdelen en omheen zo te veranderen dat zij buiten het militaire gebied kwamen te liggen. Door deze delicate aanpak tracht de regering Begin de Verenigde Staten, die tegen het bouwen van vestigingen in bezet gebied zijn, niet op stang te jagen en houdt zij ook de rechtse nationalisten, die zeggen dat Israel een „bijbels recht” heeft op het land ten westen van de rivier, te vriend. Van de zes vestigingen zijn nog maar twee bewoond, namelijk Sjomron, gelegen bij de oude Arabische stad Nabloes, en Dotan in de buurt van de Arabische stad Djenin. De overige vier zijn nog niet helemaal gereed. In een korte verklaring werd meege deeld dat de besprekingen in een zakelijke atmosfeer waren gevoerd en dat zij zullen worden voortgezet op een nog nader te bepalen datum. De besprekingen, die ge durende twee weken achter gesloten deu ren werden gevoerd, zijn erop gericht om De belangrijkste Arabische eisen maken overigens geen schijn van kans om ingewilligd te worden. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet sprak in zijn welkomstwoord namens de Negen met geen woord over de Palestijnse aspiraties. Geen enkel EEG-land heeft de PLO tot nu toe erkend. De Negen voelen evenmin voor een ministersconferentie met de Arabische landen, een oude wens van de Arabieren, juist vanwege de deelname van de PLO aan de dialoog. Sinds de eerste bijeenkomst van de algemene commissie, ander half jaar geleden in Luxemburg, zijn in de zeven werkgroepen (over handel, industrie, etc.) zo goed als geen resultaten geboekt. Het enige concrete gevolg van het vele vergaderen is het'besluit om volgend jaar op gezamenlijke kosten een symposium te houden over Europese en Arabische cultuur. Het belangrijkste aspect van de Euro-Arabische dialoog blijft vooralsnog het poli tieke feit dat de Negen en de Arabische landen om één tafel zitten. De resolutie is dit keer vervat in diplomatieke bewoordingen en mist de gebruikelijke Arabische retoriek tegen de agressor Israel. De negen lidstaten van de EEG hebben inmiddels al laten weten voor de resolutie te zullen stemmen. De Verenigde Staten heeft hun stemgedrag nog niet bekend gemaakt, maar verwacht wordt dat, zo Amerika al niet voor stemt, het zich tenminste van stemming zal onthouden. Het een en ander betekent dat Israel door het ontbreken van steun uit het westerse kamp waarschijnlijk in een volledig isolement terecht zal komen. Menig V.N.-afgevaardigde voorspelde dan ook dat de enige tegenstem van Israel zelf afkomstig zal zijn. Bij monde van zijn ambassadeur bij de VN, Chaim Herzog, heeft Israel nogmaals onomwonden te kennen gegeven dat het een wettig en historisch recht heeft nieuwe nederzettingen in de bezette Arabische gebieden te vestigen. Herzog verweet in dit verband de. VS dat zij zich hebben laten verleiden tot „gekibbel” over een kwestie van ondergeschikt belang, terwijl de „verschrikkelijke massamoorden” die op de wereld worden gepleegd, genegeerd worden. CAIRO (AP). De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren gezegd dat zijn land vanaf 1978 tien jaar lang geen afbetalingen van de schuld aan de Sovjet-Unie zal doen. De schuld wordt geraamd op vier miljard dollar. heeft zelfs enkele oude contracten geannu leerd”, zo zei Sadat tegen het kabinet van premier Mamdoeh Salem tijdens een beëdigingsceremonie. Salem bracht dins dag enkele wijzigingen aan in de samen stelling van zijn kabinet. Egypte weigert niet zijn schulden te be talen, maar vindt wel dat „de andere partij onze situatie in overweging zou moeten nemen”, zo zei Sadat met een verwijzing naar de huidige economische problemen in zijn land. Westerse financiële, kringen zeggen dat Egypte blijkbaar al enige tijd geen afbetalingen op haar militaire schuld meer heeft gedaan. Herzog noemde de ontwerpresolutie waarin de vestiging van nieuwe Israëlische nederzettingen in Arabisch gebied wordt veroordeeld, een produkt van een „smerige antisemitische nazi-filosofie”. Desai legde er tijdens zijn besprekingen met par tijleider Breznjev en de andere Sovjet-leiders de nadruk op, dat het niet belangrijk is wie er regeert, maar dat het in de eerste plaats gaat om de vriendschap tussen beide volken. Daarom blijft vol gens hem het Russisch-Indiase vriendschaps- en samenwerkingsverdrag van 1971 de basis voor de betrekkingen tussen beide staten. De Indiase premier heeft zijn Sovjet-gastheren overigens wel duidelijk gemaakt, dat goede betrek kingen tussen hun twee landen geen belemmering kunnen vormen voor het onderhouden van goede betrekkingen tussen New Delhi en andere regerin gen. Hij heeft daarbij de nadruk gelegd op de „ware neutraliteit” van India, die in zijn opinie afwijkt van de neutraliteitspolitiek van zijn voorganger Indira Gandhi. De laatste verstond onder haar neutraliteit spolitiek een sterke oriëntatie op Moskou. Desai heeft daar in de eerste acht maanden van zijn bewind al een eind aan gemaakt door ambassadeurs uit te wisselen met Peking en door president Jimmy Carter naar New Delhi uit te nodigen. De Ameri- Onder radiologische wapens worden verstaan die wapens die een dodelijke straling veroorzaken zonder dat dat met een explosie gepaard gaat. Voor zover bekend is men er tot nu toe nog niet in geslaagd een dergelijk massa verdelgings- middel te produceren. Resultaten van de besprekingen werden niet bekend gemaakt. i een Re- gis- ver- rvat. 3onn llgen ,zeer trijfël Eerder had de Egyptische ambassadeur bij de VN, Achmed Esmat Abdel Meguid verklaard dat het Arabische volk nooit de Israëlische politiek van bezetting en annexa tie zal aanvaarden, hij vona aar aie politiek de kans op een blijvende vrede in het Midden-Oosten bedreigt. Zes Israëlische vestigingen in het bezette Jordaanse gebied zijn gisteren onttrokken aan de militaire jurisdictie, hetgeen betekent dat zij civiele vestigingen zijn geworden wier „blijvendheid” hierdoor meer naderbij is gekomen. In een mededeling van het kabinet werd gezegd dat de vestigingen, die opgetrokken zijn op grondgebied ten westen van de Jordaan, dat Israëlisch militair terrein is, „een er •g:

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3