r Intiatief nieuwe beheerder s burgerlijke stand tufi bruna Drukkerij Groen vreest overlast van Zaanlandsche ONONTKOOMBARE STIJGING TARIEVEN BAART MUZIEKSCHOOL ZORGEN VOORKEURBQEK Hoogovens sluit poort ’Hercules’ cHalf^ jaar eten en drinken kado zie pagina 9 5 OKTOBER 19 7 7 Velsen Verwaarloosd Muziekschool Velsen vijfentwintig jaar DONDERDAG 27 KrcFMKffiSi f|||| Grote zorg Voorlichtingsavond over opheffing speelplaats achter Kerkweg o VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggeefsters) M y (Van een onzer verslaggevers) Boeken-Tijdschriften-Papeterie Bruna, Lange Nieuwstraat 495, IJMUIDEN IJMUIDEN. Het kampeer terrein „De Duindoorn” aan de Badweg heeft met ingang van 1 oktober een nieuwe beheerder. Joop Lubbers uit Koog aan de Zaan is uit een tiental gegadigden aangewezen als nieuwe pachter van de ll/i hectare grote camping. Hij is de opvolger van Gerard Broerse die in „De Duindoorn” zeven jaar lang de gastheer was. De overname luidt een reeks ver anderingen in waarvan uitbrei ding wel de meest ingrijpende is. De nieuwe beheerder wil het kam peerterrein in westelijke richting met twee hectare vergroten. Rijkswaterstaat heeft hier grond voor dat doel beschikbaar. VELSEN. Het muziekonder- richt in Velsen maakt turbulente ontwikkelingen door. Nauwelijks heeft de gemeenteraad het plan om de algemene muzikale vor ming één tak van de mu ziekschool door te voeren op alle Velsense basisscholen of de noodzaak op verdere bezinning doet zich voor. „Nu de kosten van de tweede taak van de mu ziekschool, het geven van (indivi duele) instrumentale lessen, dus danig blijven stijgen dat de lesgel den bijna onaanvaardbaar hoog worden, is een verdere bezinning op de structuur van dit muziekon derwijs onvermijdelijk,” zegt mu- ziekschooldirecteur Hans Waan ders, „anders zie ik het somber in.” T- (ADVERTENTIE) Hans Waanders instrumentale lessen is onvermijdelijk Individuele muzikale lessen dreigen onbetaalbaar te worden. Hans Waanders: „Vroeger was de AMV (ADVERTENTIE) Camping ’De Duindoorn wordt dubbel zo groot i l Li S jr r De datum van dit festijn, dat wordt gefinancierd door het culturele fonds van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is onder voorbehoud vast gesteld op 21 oktober 1978. dat het jste- dat met gen. j te- en- vor- Het bereik toen was, met tegen de duizend leerlingen, tussen de tien en vijftien pro cent van de lagere schooljeugd. Straks is dat bereik zeventig procent en dat is het belang van deze maatregel. Zijn camping biedt in de periode 1 april-30 september staanplaats voor tenten en toer- caravans. Zwak punt was in het verleden de geringe doorstroming. Gerard Broerse hield de deur dicht voor caravan- en ten- tenbezitters die maar een paar nachten een staanplaats wilden. Een week was voor hem het minimum. De nieuwe rege- Waar tot nu toe de AMV-leerlingetjes vrijwel automatisch doorstroomden naar de instrumentale lessen, moet worden af gewacht hoe die toelevering straks zal zijn. instrumentale lessen duren volgens het bestaande systeem voort. een gerichte voorbereiding op het moment dat een instrument werd gekozen. Dat zal weliswaar anders worden, maar het poten tieel leerlingen is nu veel groter dan voor heen: nu komen op alle basisscholen alle vierde, vijfde en zesde klassen met muziek in contact en de stimulerende taak zal groot moeten zijn om een instrument te kiezen.” lijks enige lijn zat. Gerard Broerse was ’s winters steevast met zijn echtgenote Ti ny in Spanje te vinden. Noodzakelijk on derhoud van de vaste campinggebouwen bleef daardoor uit. Het gemeentebestuur voelt veel voor het voorstel van de bewoners, maar wil toch eerst te weten komen of er werkelijk geen behoefte meer bestaat aan dit speel terrein. Vandaar deze avond, waarop iedere belangstellende welkom is. pro- i de tijen i sa- pact ssen n na van it in r in irte- hik- jele- aan tzet- drij- iling lelij- sids- isch ling het nin- >md. ver oor- »et- al- oor- om- ster van men (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij drukkerij Groen aan de Bronsstraat in IJmuiden bestaat de vrees dat geluidsoverlast zal worden ondervonden als in de nabije toekomst op machinale wijze hout wordt bewerkt in een ernaast gelegen fabriek. Zoals bekend heeft de Zaanlandsche Houtimport plannen om in de oude fabriekshal tijdelijk haar werkzaam heden voort te zetten. i de i en :om- ver- >ete- t de kne- t de iwe- üedt rleg 178”, VELSEN. Volgend jaar, om pre cies te zijn op 13 oktober, bestaat de Muziekschool Velsen 25 jaar. Om dit feest op passende wijze te vieren wordt een grootse muzikale manifestatie ge organiseerd waaraan de muziekscho len van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Zaanstad en Amsterdam zullen mee werken. Honderden kinderen zullen sa menkomen om in groepen met elkaar te spelen, een hele dag lang, terwijl die feestdag wordt afgesloten met een ge zamenlijke opvoering. muziekschooldocenten groot zijn. De les sen algemene muzikale vorming (AMV) op de muziekschool zelf hadden plaats in klei ne groepjes, met gemotiveerde leerlingen. Exploitant Joop Lubbers gaat hiervoor een verzoek richten aan de gemeente Vel sen. Het bestaande campingterrein en de ruimte voor de uitbreiding is eigendom van Rijkswaterstaat die de grond aan de gemeente Velsen verpacht. De gemeente is dus tussenschakel en houdt daarmee greep op het beleid in deze fraai gelegen camping. Joop Lubbers ziet uitbreiding als enige mogelijkheid om uit de ruimtenood te ko men. „De Duindoorn” is in het seizoen meestal mudvol. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat bevestigde dinsdag wat Gerard Broerse en zijn opvolger al bekend was: „De grond is beschikbaar maar via de gemeente is er nog geen belangstelling voor getoond.” Het bedoelde terrein ligt achter de duinenrij die „De Duindoorn” aan de westkant omsluit. Joop Lubbers wil deze ruimte benutten voor stacaravans. cules, die op 9 november gesloten zal wor den. Maar uit het ingestelde onderzoek is >erso- neelsleden uit Wijk aan Zee van de nieuwe voorziening gebruik maken. Volgens de directie weegt dit niet op tegen de hoge kosten die met de aanleg en de exploitatie gemoeid zijn. Poort Hercules aan de Zeestraat in Wijk aan Zee gaat dicht omdat de gemeente Beverwijk de verkeerssituatie rondom de ze toegangsweg niet langer verantwoord acht. Dit betekent dat een aantal perso neelsleden voortaan is aangewezen op de toegangspoorten „De Caeg”, „Rooswijk” en „Wenckebach” en bijgevolg moet om rijden. Op dit moment is de Velser Mu ziekschool nog druk in de weer met de voorbereidingen van het grote moment (1 januari 1978) waarop (na drie jaar experi menteren) alle Velsense lagere scholen op 'vaste tijdstippen de muziekschooldocen ten binnen krijgen om kinderen en hun onderwijzers met de algemene muzikale vorming kennis te laten maken. Deze omschakeling zal vooral voor de Die somberheid ten aanzien van de stij gende lesgelden is niet nieuw. „Nu”, zegt Hans Waanders, „variëren de kosten voor een half uur les van tweehonderdvijfenze- ventig tot vijfhonderd gulden per jaar, afhankelijk van het inkomen. Volgend jaar komt daar weer twintig procent bij, dat kun je zeker zeggen. Stel je voor: een gezin met twee kinderen, dat wordt meer dan duizend gulden per jaar voor mu ziekonderwijs. Verkoop dat maar eens. en je kunt niet telkens naar de gemeente stappen om nog meer geld. De gemeente is altijd al ontzettend loyaal geweest. Je moet dus prioriteiten stellen, de bakens verzetten. Die lessen kosten ontzettend veel geld. Ik vraag me af of we ten eeuwi ge dagen individuele lessen kunnen blij ven geven. Dan wordt het te kostbaar en niet meer bereikbaar voor iedereen en daarom kun je je afvragen of de relatie met het onderwijs ook niet in de instru mentale sector hechter moet worden.” Tijdens deze bijeenkomst, georgani seerd door de gemeente, komt een voorstel van een aantal bewoners van de genoemde straten aan de orde, om het binnenterrein tussen de huizen op te heffen, en bij de achtertuinen van de aangrenzende wonin gen te voegen. Er wordt volgens de bewo ners, door de kinderen weinig gebruik gemaakt van dit als speelplaats ingerichte binnenterrein. Bovendien wil de oudere jeugd er nog wel eens herrie schoppen. gebleken dat slechts zo’n negentig pi tl De relatie naar het onderwijs ligt voor de hand. Hans Waanders kijkt dan naar de gemeente Ridderkerk, het voorbeeld van vele muziekscholen in den lande. Daar zijn alle muziekschoolactiviteiten inge past in het basisonderwijs. Instrumentale lessen worden in groepsverband gegeven, de kinderen hebben hun instrumenten in huur van de muziekschool en het geheel kost ruim tweehonderd gulden in het jaar, aanzienlijk minder dus dan de individue le lessen. In feite liggen de zaken zo dat een dergelijke organisatie van het instru mentaal onderwijs in Velsen niet (veel) meer geld hoeft te kosten dan nu het geval is. Een groter probleem vormt de uitvoe ring van de lessen omdat een aantal mu ziekdocenten niet gewend zijn, niet ge leerd hebben met groepen te werken en bovendien vaak weinig heil zien in die methode. „Maar ja”, zucht Hans Waan ders’ „natuurlijk is individuele les wel de meest perfecte situatie, wanneer je keus hebt tussen groepslessen of niets, moet je die keus maken. Als een kind er veel lol in blijkt te hebben kan hij altijd nog later met individuele lessen doorgaan. Ik ga ervan uit dat de muziekschool als insti tuut haar plaats moet houden en die plaats verspeel je wanneer het allemaal steeds meer geld gaat kosten, dat kan niet.” (ADVERTENTIE) In „De Duindoorn” wordt voor het eerst sinds jaren weer wat geld gestoken. Hout wordt steen, rommelige afscheidingen worden door heggen vervangen, en ook aan de bestrating op het terrein wordt iets gedaan. Een opvallende zaak in een omge ving waar met de dreiging van een Voor haven nog maar weinig ondernomen wordt. Het winkelstraatje en de paviljoens bij de Zuidpier bieden een haveloze aan blik- Alleen het hoogst noodzakelijke on derhoud wordt nog verricht. „De Duin doorn” vormt daar binnenkort een gunsti ge uitzondering op. Joop en Yvonne Lubbers gaan hun eer ste winter op de camping grondig benut ten voor onderhoud, vernieuwingen en soms sloop. Een forse stacaravan, hun toekomstige woning, is bijna voltooid. Daarna komt de bouw van zes douchecel len. De twee houten doucheruimten die van Gerard Broerse zijn overgenomen zijn inmiddels gesloopt. Verdere plannen: de bouw van een tweede toiletgebouw en op den duur ook een kantine. Voor bin- nenactiviteiten is tot nog toe altijd een bunker gebruikt. GEBOREN: A. A. M. Schoorl-Hylkema, z., Santpoort; H. R. Gerber-Kliphuis, d., IJmuiden; Y. M. Hogerheijde-Boendermaker, z., Sant poort; J. C. M. Sloot-Niesten, d., IJmuiden; J. A. Twisk-Vrolijk, z., Velsen (zuid); L. van der Tuin-Bayer, d., IJmuiden; H. L. M. Plant-Gommans, z., IJmuiden; J. M. Ver- heij-de Peuter, d., IJmuiden, P.J. de Vries- Cramer, z., IJmuiden; J. L. Verspui-van Son, z., IJmuiden; C. M. Hoekstra-Jonker, d., Santpoort; J. van Waveren-van Heijnin- gen, z., IJmuiden; W. Gieske-Zwanenburg, d., IJmuiden. OVERLEDEN: C. de Vries, 78 jr., weduwe van: C. A. Bekkering, Santpoort; F. A. J. Hunsche, 84 jr., weduwnaar van: E. J. Olyrhook, Santpoort; S. Olyrhook, 80 jr., weduwe van: D. Visser, IJmuiden; W. Zwaan, 59 jr., echtgenoot van: L. M.- Herdsman, Sant poort; A. Zwart, 68 jr., echtgenoot van: M. Gorjup, IJmuiden; C. van Schagen, 76 jr., echtgenoot van: J. G. Zwanenburg, Sant poort; C. Visser, 78 jr., echtgenoot van: M. Schuiten, IJmuiden. „Over het algemeen valt de omschake ling vbor onze mensen wel mee”, aldus Hans Waanders, „er wordt altijd gewerkt samen met de klasseleerkracht en al is het ene team a priori meer gemotiveerd dan het andere, ik verwacht volgend jaar geen moeilijkheden.” Per 1 januari zullen de AMV-groepen uit de muziekschool ver dwijnen, op een kleine groep van kinderen na die niet in Velsen op school zitten. De ling wordt: zogenoemde passanten zijn welkom ook al is het maar voor een nacht. Gesteld dat er ruimte is. Camping „De Duindoorn” heeft een „bo venterrein” voor alleen seizoenplaatsen. Een laaggelegen terreingedeelte is be stemd voor passanten en verhuur voor maximaal drie weken. De gemeente han teert voor seizoenplaatsen en verblijf van kortere duur de getallen 20 en 55. De vroegere beheerder lichtte daar herhaal delijk de hand mee. Een gemeentewoord voerder noemt dit als „een aanleiding” om Broerse de huur op te zeggen. Voor Joop Lubbers en zijn echtgenote Yvonne is het wat verwaarloosde aanzien van de camping een doorn in het oog. Ze gaan hier in sneltreinvaart iets aan doen. Wat hdutbouw is wordt zo vlug mogelijk door stenen optrekjes vervangen. Hun fi nanciële draagkracht is de enige rem. Het renovatieplan moet om die reden over een paar jaar worden uitgesmeerd. Ze hebben moderne campings langs de kust als uitste kend vergelijkingsmateriaal. Dat „De Duindoorn” daar qua uiterlijk bij achter loopt is gemakkelijk te verklaren. De cam ping dateert van kort na de oorlog toen er in de sector verblijfsrecreatie nog nauwe- Tijdens een hoorzitting in het kader van de hinderwet, die gisteren in het stadhuis van Velsen werd gehouden, heeft direc teur P. Groen van de drukkerij zijn be- zorgheid geuit over de mogelijke herrie die vanuit de zagerij doordringt tot zijn be drijf. Hij verwachtte dat zijn personeel daarvan last zal hebben omdat het werk in de grafische inrichting erg inspannend is. Overigens toonde de heer Groen zich bereid in onderling overleg met de directie van de houthandel naar een oplossing te zoeken. Hij had er vooralsnog geen be hoefte aan een officieel bezwaarschrift tegen de nieuwe bestemming van het fa briekspand in te dienen. Adjunct-directeur R. Hardy van de Zaanlandsche verklaarde met nadruk dat de houthandel alles in het werk zal stellen om de snerpende geluiden binnen de mu ren van de hal te houden. Hij zegde toe de wanden te bekleden met geluidsisolerend materiaal. Wat betreft het lossen van vrachtauto’s deelde hij mee dat dit inpan dig zal gebeuren. Omdat de Bronsstraat al overbelast is door het verkeer, zullen de werknemers van de Zaanlandsche hun personenauto’s elders parkeren. Van de zijde van de gemeente is gisteren beloofd dat geluidsmetingen worden ver richt in en rondom de zagerij. „Aan de andere kant”, vervolgt Waan ders iets minder optimistisch, „moet je als muziekschool wel zorgen dat het financi eel mogelijk blijft die instrumentale lessen te volgen en dat is een grote zorg.” Het is vervelend als je kinderen enthousiast maakt voor iets wat niet mogelijk is. En die zorg is niet meer alleen een subsidiekwes- tie. De lessen kosten nu al een verdomde hoop geld. Mensen vergelijken dat met andere buitenschoolse activiteiten en zien dat een voetbalclub of een hockeyclub heel wat goedkoper is dan dat uur die ene muziekles in de week en dan kunnen wij die muziek wel heel belangrijk vinden, maar ik denk dat het onvermijdelijk is dat we naar een andere manier zoeken.” De omnibus 'Niet Lnkel Rozen' van Annie Oosterbroek-Dubchun Beval de tileR Afscheid onderweg. De lege plaats V Spreekuur der helde. Voorkeurboekprijs t f 17.50 _J SANTPOORT. Woensdagavond 2 no vember om half 8 wordt in kantine van de IJmond-MTS, ingang Roos en Beek- laan te Santpoort een algemene voorlich tingsbijeenkomst gehouden over de even tuele opheffing van de speelplaats tussen Westerhoevelaan, KruidbergerAveg en Kerkweg. IJMUIDEN. Na zorgvuldige afweging heeft de directie van Hoogovens besloten niet over te gaan tot de inrichting van een speciale fietspoort bij de Bosweg. Deze nieuwe toegangsweg tot het bedrijf had als vervanging moeten dienen voor poort Her- ik Het duinterrein dat Joop Lubbers voor uitbreiding van 'De Duindoorn’ wil benutten. Rechts op de foto de schuttingen op het boventerrein van de bestaande camping. Perfekt zittende jeans van een bekend merk, volop in voorraad, in alle maten, Ia bij Frank Jean, w ■S HaarlemI Cz/ïv’ Grote Houtstraat 45 I Winkelcentrum Schalkwijk I 11 If/ Lange Nieuwstraat 185 I 1 (Noord Arcade) IJmuiden Van (Joevenhovenstraat 25 Heemskerk ’Bezinning op structuur A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5