Kans dat VAM-station naast De consul vond op Ibiza n Damiate Pers komt gering Kwartaalwinst KLM boven de honderd miljoen stukje Indië OFFICIER EIST ACHT MAANDEN TEGEN ORGANISATOR HASJ-ROUTE gastenboek i PROGRESSIEVE STYLING BYZONDERE ACCENTEN AKTUELE 1 KLEUREN I Geen Parkwijkers op hoorzitting provincie ■i 13 VRIJDAG 2 8 OKTOBER 19 7 7 IJMOND „Goed werk” door Udo J. Buys AMSTELVEEN (ANP). De KLM heeft het per eind septem ber geëindigde tweede kwartaal van het boekjaar 1977-78 afgeslo ten met een winst van 100,7 mlm tegen een winst van 90,9 mln in dezelfde periode van vorig jaar. De winst over de eerste zes maan den (april tot en met september) kwam hiermede op 146,8 mln tegen 113,6 mln in de eerste twee kwartalen van het boekjaar 1976- 77, zo blijkt uit de resultatencij fers. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De verleiding is groot als je op Schiphol werkt. Even litzien naar een bepaald roodbruin-koffertje, het nummer vergelijken net dat op je briefje en dan onopvallend ermee langs de douane vandelen, trapje op, lift in en verdwijnen in de anonimiteit van zertrek- en aankomsthal. Daar staat dan zoals afgesproken de man jereed om de koffer van je over te nemen en door de automatisch ppenschuivende deuren richting Amsterdam te verdwijnen. Weer een jaar tientallen kilo’s hasj in het land en weer een paar honderd gulden n de altijd slecht gevulde beurs. Geen onaardige beloning voor een jaar minuten in de rats zitten. r j 259.90 289.90 289.90 219.90 L (ADVERTENTIE) I |ioe groter de beloning en hoe moeilijker Dikwijls wordt Schiphol-personeel ge- I zraagd dergelijke hand- en spandiensten I te verrichten. Hoe minder de inspanning, werd je in short als man opgepakt, kreeg je een boete van 500 pesetas en ging ’n agent op jouw kosten ’n broek voor je kopen. Maar dat is voorbij”, lacht hij. VAN PRAAG is ook nog eens terug naar Indonesië geweest, maar vond het niet meer terug als het Indië van weleer. „Alleen de Javaanse steden, Djokja en Solo zijn hetzelfde gebleven, maar Dja karta is een Amerikaanse stad gewor den. De charme van Batavia is weg”, vertelt de oud-consul, die vroeger voor de geologische dienst in Bandung werkte. De kruier ging op het aanbod in, betrok collega’s van de afdeling bagage-afhande- ling in de zaak. Zelf had hij immers geen toegang tot het douaneterrein. Zijn rol beperkte zich tot het doorgeven van de gegevens over de koffer en dan, samen met zijn plaatsgenoot de verkoper, het transport naar Amsterdam. De eerste ope ratie lukte en al spoedig volgden meer van zulke transporten. De voormalige kruier ontkende voor de rechter dat hij van het begin af aan wist dat het om hasj ging. Aanvankelijk verkeerde hij in de veron derstelling dat de koffers kostbare siera den bevatten. Om het toenemende aantal opdrachten van de geheimzinnige „big boss” uit te kunnen voeren, verzamelde de kruier een aantal medewerkers om zich heen. In de eerste plaats waren daar de drie zoge naamde service-employés, die de koffers langs de douane moesten smokkelen. De drie verklaarden voor de rechter dat ze slechts schoorvoetend en na aandringen aan het plan hadden meegedaan. Chro nisch gebrek aan geld en moeilijkheden in de persoonlijke sfeer gaven uiteindelijk de doorslag voor het drietal. Tenslotte was er de verkoper uit Amster dam. Na het overnemen van de hasjkof- fers in een van de publiekruimten op Schiphol of na een overdracht via een bagagekluis, stapte hij vrolijk de deur uit en een taxi in om zich naar het Museum plein in Amsterdam te laten rijden. Bij het KLM-kantoor aldaar stond de „big boss” klaar om de smokkelwaar in ontvangst te nemen. De beloning: duizend tot tweedui zend gulden voor de man die het vuile werk opknapte, tweehonderd gulden voor de transporteur Schiphol-Amsterdam en enkele honderden guldens voor de organi serende kruier. Een keer of tien ging het goed. Maar eind juli van dit jaar liepen de Schiphol-wer- kers tegen de lamp. Al een tijdje hield de rijkspolitie op de luchthaven de mannen in de gaten en toen er ogenschijnlijk weer een onderneming geslaagd was, werd het hasjtransport onderweg naar Amsterdam onderschept. Zowel de kruier (die intussen een andere baan op de luchthaven had) als de Amsterdamse verkoper werden in voorwaardelijke hechtenis genomen, na dat in de bagageruimte van de taxi een koffer vol hasj werd aangetroffen. „De politie heeft goed werk geleverd”, vond rechtbankpresident mr. Cockart. Zijn mening werd onderschreven door de officier van justitie, mr. Wooldrik. „Juist deze vorm van smokkel is een gevaarlijk gat”, aldus de officier. „Als zo’n keten wordt opgerold is er meteen een aanvoer lijn afgesneden. Dat is een effectieve ma rt Oud-consul Hans van Praag voor zijn galerie in het hart van Ibaza stad. nier van bestrijden. Veel effectiever dan het aanhouden van een enkele koerier die met een tas hasj door de douane probeert te komen. In dat geval wordt alleen een klein schakeltje uit een grote ketting weg gehaald, een schakeltje dat meteen weer wordt vervangen”. Tegen de ex-kruier, die de andere ver dachten bij de smokkel had betrokken, eiste de officier acht maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Bovendien vroeg hij een geldboete van vijfduizend gulden, het bedrag dat bij de arrestatie van de man werd aangetroffen in zorgvul dig uitgetelde coupures. Een duidelijke aanwijzing dat het om de beloning van de smokkel ging, aldus de officier. Een mildere straf eiste hij tegen de ver koper uit Amsterdam, die een onbelangrij ker rol in het geheel had gespeeld. Vijf maanden celstraf, waarvan twee voor waardelijk, zo luidde de eis. Dat komt er Wethouder Van de Water zei uit een gesprek met de heer Westerman, een van de bewoners die bezwaar had aangete kend tegen de bouw, te hebben begrepen dat geen bezwaren meer bestonden en dat het afwijzen van de bouw van het VAM- station bij Parkwijk zou betekenen dat de Harmenjanswijk weer verzet zou aanteke nen. Zijn advies het bezwaarschrift dan in te trekken heeft de heer Westerman niet opgevolgd, omdat dat inhield dat hij weer met alle mensen die zijn lijst van een handtekening hadden voorzien contact zou moeten opnemen. Op de vraag of voor het rangeren geen andere oplossing mogelijk was antwoord de hij dat de spoorwegen de VAM-treinen bij voorkeur ’s nachts willen rangeren, maal- dat het niet mogelijk is. (De bewo ners hadden de vrees uitgesproken dat het lawaaiveroorzakende rangeren tijdens de „stille uurtjes” zal gebeuren.) De Kenne- merraad heeft namelijk gekozen voor de duurdere 24-uurs omloop, wat inhoudt dat de treinen met huisvuil vroeg in de avond uit Haarlem moeten vertrekken om ’s mor gens weer leeg teruggebracht te kunnen worden. De voorzitter van de commissie maakte bekend dat er ook van Esmil een brief bij de provincie was binnengekomen, maar dat deze niet het karakter had van een bezwaarschrift en dus niet tijdens deze hoorzitting In behandeling kon worden genomen. Bij Gedeputeerde Staten liggen ook nog vragen van de statenleden T. Bos (PSP), A. van der Mark (CDA) en H. Raas- veld (PPR) over de regionale hüisvuilver- werking en de mogelijkheden van subsi diëring door de Rijksoverheid. De voorzitter van de commissie zei uit het feit dat geen van de ondertekenaars aanwezig was te moeten opmaken dat de bezwaren niet zo zwaar meer wegen maar dat de provincie nog contact met de heer Westerman zal opnemen. De heer Van de Water vroeg of spoed kon worden betracht met de beslissing omdat zo spoedig moge lijk een oplossing voor het huisvuilpro- bleem in gewest Kennemerland noodzake lijk is. De commissieleden zeiden dat Gewest Kennemerland binnen twee weken de be slissing kunnen verwachten. Zoals bekend maakt de oostelijker situe ring van het VAM-station een artikel 19 procedure noodzakelijk, omdat de bouw op deze plaats in strijd is met het geldende bestemmingsplan. Gewest Kennemerland moet nu wachten op toestemming van Ge deputeerde Staten die ook een verklaring van geen bezwaar voor de investering van bijna negen miljoen gulden voor het VAM- overlaadstation moet afgeven. De verdedigers van de drie overige ver dachten vroegen de rechtbank rekening te houden met de benarde financiële positie van de mannen, die nu werkloos zijn. De uitspraak is over een week wat de drie laatsten betreft, over twee weken wat de andere twee mannen betreft. De bedrijfsinkomsten stegen in het twee de kwartaal met 4,9 pet van 734,7 mln tot 771,0 mln en de bedrijfskosten (incl. af schrijven) met 4,1 pet van 634,4 mln tot 660,6 mln. Het saldo bedrijfsinkomsten en kosten kwam hierdoor uit op ƒ110,4 mln tegen 100,3 mln. Aan interest werd per saldo betaald 8,5 mln tegen 14,1 mln. Overige posten gaven een nadelig saldo te zien van 1,2 mln tegen een posi tief saldo van 4,7 mln. De winst per gewoon aandeel is bere kend na aftrek van 3,75 mln voor juli- september en van 7,5 mln voor april- septebmer, wat het bedrag is, dat aan houders van preferente aandelen ter be schikking zou worden gesteld als op de gewone aandelen een dividend zou worden uitgekeerd. OP HET EILAND IBIZA dat samen met Mailorca, Menorca en Formentera de Balearen vormt, wonen permanent zo om en nabij de 700 Nederlanders. Om en nabij, want ze hebben lang niet allemaal de moeite genomen om even het consu laat binnen te schieten. Toch staan er nog 450 geregistreerd. Dat vertelde me de Nederlandse Hans van Praag, die tot dit voorjaar als vice-consul de officiële representant van het Koninkrijk der Ne derlanden op bet eiland was. HET CONSULAAT op Ibiza heeft hij maar toevallig beheerd. Voor hem was het nog een Spanjaard, die hij aanvanke lijk waar nam, maar waar uiteindelijk een definitieve aanstelling voort vloeide. Na zeven jaar heeft hij zijn functie dit voorjaar overgedragen aan George van Weel, die vroeger in Heemstede woonde en topman was bij Wessanen. En sinds dien geeft Van Praag weer alle tijd aan zijn winkel, de Galerie Tanit, waar hij echte Ibiziaanse kunst en handwerk ver handelt. ZIJN OPVOLGER VAN WEEL heeft een extra belangrijke taak gehad toen onlangs bleek dat de op Ibiza opgegroei de Elise van der Eist aan boord was van de Lufthansa-Boeing, die gekaapt werd op weg van Mallorca naar Frankfurt. De moeder van Elise, Marlieke Adama van Scheltema, woont al sinds 1964 op Ibiza en drijft er een internationale kleuter- Per aandeel van 100 kwam de winst over het tweede kwartaal uit op 31,20 (vj 28,07) en over de eerste zes maanden op 44,85 (f 34,19). In de eerste zes maanden stegen de be drijfsinkomsten met 6,5 pet van 1.362,9 mln tot 1.451,2 mln en de bedrijfskosten (incl. afschrijvingen) met 5,4 pet van ƒ1.221,9 mln tot ƒ1.288,2 mln. Als saldo bedrijfsinkomsten en kosten resteert dan 163,0 mln tegen 141,0 mln. Aan interest werd per saldo betaald 19,6 mln tegen 30,3 mln, terwijl overige posten per saldo een winst opleverden van 3,4 mln tegen ƒ2,9 mln. Voor vergelijkbaarheid zijn de kwar taalcijfers over 1976 aangepast. Dat be treft hoofdzakelijk de verlenging van de afschrijvingstermijn van de Boeing 747 en DC-10-30 vliegtuigen en de invloed van het opnemen in de balans van de vliegtuigen, die op basis van lease-overeenkomsten zijn gefinancierd. de smokkelketen kan worden genoemd, is de „big boss” toch buiten schot gebleven. De man die waarschuwde wanneer er weer een hasjkoffertje in aantocht was en die het vrachtje vervolgens in Amsterdam in ontvangst nam, blijft de grote onbeken de in de hele zaak. 'sMans mediterrane uiterlijk is het enige houvast. Het was deze man die in 1976 een toen malige Schiphol-kruier in zijn Amster damse woning kwam opzoeken en wappe rend met briefjes van duizend verlokte om een koffertje voor hem langs de douane om te voeren. „Al jarenlang werkte hij op Schiphol”, pleitte de raadsman van de Amsterdammer, „en in die periode is hij door verschillende figuren in verleiding gebracht. Is het gek dat je dan tenslotte een keer zwicht, zeker wanneer je in finan ciële moeilijkheden verkeert?”. Overigens gelooft Wooldrik niet dat de hasjsmokkel via Schiphol-werkers nu voorgoed tot het verleden behoort. „De hele organisatie is hiermee natuurlijk niet opgerold. Hoewel nergens uit blijkt dat er nog meer Schiphol-werkers bij de smokkel betrokken zijn, zullen er in de toekomst wel weer anderen opstaan die het ook eens willen proberen”. VAN PRAAG IS na lang zoeken op het Spaanse eiland in de Middellandse Zee terecht gekomen. Na 23 Indische jaren en veel omzwermingen vestigde hij zich er. „Ik heb jaren gezocht naar een plaats om me te settelen. Het moest er mooi zijn, een/ oud stadje en liefst een vissersdorp je. En goedkoop”, zegt hij, „en dat alle maal vónd ik op Ibiza”. Dat was in 1956; de jaren daarvoor had hij heel het Carai- bische gebied bereisd. „COSTA RICA beviel me nog het bes te. Dat deed me het meest aan Indië denken. Een heerlijk klimaat, maar erg duur. En de Nederlandse Antillen waren het ook niet. Op Suriname ben ik gebo ren, maar om er nu te gaan wonen, nee. Mijn vader was er rechter”, vertelt hij me op het terras van bar Mar y Sol aam de Avenida Battalome Ramon y Tur, vlak bij de haven van Ibiza stad, waar de vissersboten dobberen en de ferry naar Mallorca en het vasteland afvaart. „TOEN IK HIER in 1956 kwam, woon den de buitenlanders nog in Ibiza stad en kende je elkaar allemaal, maar dat is niet meer zo, iedereen woont nu verspreid over het eiland. Hollanders waren er nog helemaal niet toen ik aankwam. In het binnenland zat een oud-geoloog, maar die zat er al van voor de burgeroorlog”. ONDER DE NEDERLANDERS die zich met vele duizenden andere Europea nen op Ibiza vestigden, zitten nog meer oud-Indische gasten. „Van de mensen die lange tijd in ons vroegere Indië hebben gezeten, heb ik nooit iemand ontmoet die het hier niet leuk vond", vertelt Van Praag, ’’maar het is hier ook mooi, je hebt prachtige stranden en Europa is vlakbij. Dit noem ik geen Europa. De mentaliteit van de mensen is oosters. Ze leven gemakkelijk en hebben geen haast. In Holland word je opgejaagd”. LANGS HET TERRAS slentert een onthullend gekleed meisje. „Dat is wel veranderd”, zegt hij. ..acht jaar geleden op neer dat de man zijn onvoorwaardelij ke straf al in voorarrest achter de rug heeft. Tegen de drie overige verdachten eiste mr. Wooldrik alleen voorwaardelijke gevangenisstraffen en geldboetes uiteenlo pend van driehonderd tot 750 gulden, af hankelijk van het aandeel dat de mannen in de operatie hadden. Het ontslag uit het werk op de luchthaven beschouwde de officier als de belangrijkste straf. Raadsman De Back van zowel de ex- kruier als de andere Amsterdammer be pleitte clementie voor zijn cliënten. Hij wees met nadruk op de grote verleiding die niet te weerstaan is in tijden van finan ciële problemen. Met het oog op toekomst plannen van de verdachten verzocht hij om onmiddellijke invrijheidstelling. Dat verzoek werd gehonoreerd in het geval van de verkoper, die immers in voorarrest al vrijwel de volledige geëiste celstraf had uitgezeten. De hoofdverdachte blijft ech ter voorlopig in hechtenis, zo oordeelde de rechtbank. school. „Ik heb er nu vijftig kinderen van allerlei nationaliteit”, vertelde ze me op de morgen toen het kapingsdrama was afgelopen en haar dochter en de andere gegijzelden op vrije voeten waren. Het schooltje is gevestigd in het huis van mevrouw Van Scheltema in het dorpje Jesus, juist buiten Ibiza Stad. Voordat ze naar Ibiza verhuisde woonde ze in Haar lem, waar haar echtgenoot, dokter Van In het kwartaal juli-september was het tonkilometervervoer 6 pet hoger dan in dezelfde periode van 1976 bij een 3 pet hogere tonkilometerproduktie. De bela- dingsgraad steeg van 59,3 pet tot 60,9 pet. Het passagiersvervoer op geregelde diensten steeg met 10 pet, het vrachtver voer met 12 pet en het postvervoer met 11 pet. Het chartervervoer was 20 pet lager. ie persoonlijke omstandigheden van de jetrokken mensen zijn, des te gemakkelij- ter laat men zich strikken. Vier (inmiddels >p staande voet ontslagen) Schiphol-wer- ters stonden donderdagmiddag voor het jeklaagdenbankje van de Haarlemse •echtbank. Gezamenlijk hadden ze een ke en gevormd waarlangs tenminste twaalf koffers met hasj langs de douane op de I ïuchthaven zijn gesmokkeld. Een Amster- I damse verkoper zorgde voor het verdere I transport naar de hoofdstad. In juli wer- I den de vijf bij een zaakje betrapt en gingen I de twee belangrijkste complotteurs in I voorarrest. I Hoewel een van hen de organisator van De commissie wilde van de gemeentelij ke milieudeskundige dr. Luyken, die aan de bezwaarschriften een advies had toege voegd, weten hoe het mogelijk was dat de deuren van het VAM-station zoveel moge lijk gesloten konden blijven als er 44 keer per uur vuilnisauto’s komen. Luyken ver duidelijkte dat er twee deuren komen, zodat het aantal bewegihgen gehalveerd kon worden. Bovendien betreft het 22 wa- I gens die in- en uitrijden. Hij verklaarde dat de luchtafzuiginstallatie zodanig is dat zelfs bij openstaande deuren geen stof naar buiten gaat. Hij voegde er onmiddel- lijk aan toe dat het wel de bedoeling is dat i de deuren zoveel mogelijk gesloten blijven en dat dat in de hinderwetvergunning zal worden vastgelegd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De kans dat het VAM-vuiloverlaadstation alsnog bij het Damiate Pers gebouw komt te staan is bijzonder klein geworden. Tegen de bouw van het station op een oostelijker gelegen terrein nabij de Jan van Krimpenweg, waartoe na bezwaren van de Harmenjansbuurt en de Industriekring door gewest Kennemerland besloten was, kwamen twaalf bewoners in Parkwijk in verzet. Zij dienden bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gezamenlijk een bezwaarschrift in. De klachten werden gistermiddag tijdens een openbare hoorzitting in het provinciehuis in behandeling genomen. Geen van de Parkwijkers, die bezwaren tegen de voorgenomen bouw hadden ingediend in verband met te verwachten lawaai-, stof- en stankoverlast, was echter aanwezig. Marlieke Adama van Scheltema met de kleuters van haar internati onale school in het dorpje Jesus. ||Smokkel-verleiding groot voor werknemers Schiphol der Eist, van wie ze nu gescheiden is, een huisartsenpraktijk had. VOLGENDE KEER nog een andere Nederlandse, die van plan is zich voor goed in Spanje te vestigen. En dat is Ariette van Driel uit Santpoort, die nu twee jaar op Ibiza woont en er de man van haar dromen vond. Niet zo vreemd want ook broer Pieter trouwde een Spaanse.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13