a Prenten in Provinciehuis s I 3 le laten \x/e welzijn r Bi J4 lf gij i lf *8 3 Open huis ^*5 fl Werkwijze Taken Kinderwetten Voogdijraad Kinderbescherming i I II M A VRIJDAG 2 8 OKTOBER 19 7 7 IJMOND 15 I - i I I i I 1 T?. 4 J r uni door Pieter Taffijn tel. 319053 tst. 232 L 4 P ÜL J s HIVf jf t BB 'z' f -J) O f ■i i ï^f» De Amsterdamse poort, toen die nog ir als poort dienst deed i -A Eén van de taken van de Raad voorde Kinderbescherming is het advies uitbrengen I f’ ocht daar atis stellen ter /and- ir De Dam in Amsterdam met een gezel lige tram scheef zit. Het initiatief om in actie te komen kan via de kinderrechter, via de ouders of het kind zelf of via andere hulpverleners. Als minderjarigen (beneden achttien jaar) een strafbaar feit hebben gepleegd, worden de officier van justitie en de kin derrechter geadviseerd. Als aparte taak is er dan nog de op dracht om de activiteiten op het gebied van de kinderbescherming in het werkge bied te coördineren en te stimuleren. ir De commissaris en zijn vrouw bekij ken het juist aan hen aangeboden eerste en tweede exemplaar van „Een groet uit Noord-Holland". Links de direkteur van Meijer Pers BV. ir Men hield er nog ietwat merkwaardi ge ideeën op na over ’n uitstapje in de lucht. Maar in ieder geval maakte het minder lawaai dan een DC-8 WAT DOET DE RAAD NU allemaal precies? In de eerste plaats is het de instantie van waaruit adviezen worden gegeven in al die gevallen, waarin een rechterlijke beslissing moet worden geno men waarbij minderjarigen zijn betrok ken. Daarnaast is de Raad de instelling van waaruit wordt getracht om met ou ders en kinderen tussen wie opvoedings problemen bestaan, te zoeken naar de voor hen meest juiste oplossing. Dit laat ste kan inhouden een advies, een verwij zing naar een instantie voor vrijwillige hulpverlening (M.O.B., maatschappelijk werk en dergelijke) en als dat niet moge lijk is, het voorbereiden van een kinder- beschermende maatregel. Dat houdt in het beperken van het gezag van de ouders of het ontnemen daarvan. Zoveel mogelijk wordt met de kinderen en de ouders samen gesproken over de problemen om gezamenlijk tot een advies voor een oplossing te komen. Dat is niet altijd mogelijk natuurlijk. Als de kinde ren nog te klein zijn om mee te praten kan het niet, bij echtscheidingsgevallen ont breekt de wil tot samenwerking ook vaak. In die gevallen betekent de oplossing trouwens meestal voor een van de ouders een teleurstelling, omdat de kinderen aan de ander worden toegewezen. Bij het onderzoek van de maatschappe lijk werker of werkster wordt er naar gestreefd om de betrokkenen voor te be reiden op de eventuele verdere hulpverle ning. Die hulpverlening kan dan zo goed mogelijk gebeuren. Maar het komt ook nog wel eens voor, dat de Raad merkt dat er in de hulpverlening een „witte vlek” is: de soort hulp die men zoekt wordt niet door enige instantie gegeven. Dan neemt de Raad die taak tijdelijk op zich en probeert meteen aan te zwengelen, dat er wel een organisatie komt die de ontbre kende soort hulp gaat verlenen. DE VOORNAAMSTE TAKEN en be voegdheden van de Raad zijn de volgende zes: Het adviseren aan de kinderrechter in gevallen waarin het wettelijk gezag over de minderjarigen geregeld of gewijzigd moet worden (benoeming van voogden, toewijzing van kinderen aan een van de ouders na echtscheiding en dergelijke). Öok wordt er advies uitgebracht in geval len waarin de niet-gezagdragende ouder (dus de ouder waaraan de kinderen niet zijn toegewezen) de rechter verzoekt het contact met zijn of haar kind(eren) te regelen. Als hulp op vrijwillige basis niet kan worden verleend, doet de Raad een ver zoek aan de rechter tot het nemen van een kinderbeschermende maatregel. EEN VAN DE VELE NAMEN die aan het tijdperk waarin wij leven, ooit werd gegeven, is de eeuw van het kind. Voor het jaar 1900 had het kind niet echt een eigen plaats in de cultuur. Ouders hadden een vrijwel onbeperkte macht over hun kinderen. En als de kinderen een straf baar feit hadden gepleegd, werden ze op dezelfde manier en naar dezelfde maat staven als voor volwassenen berecht. Omstreeks de eeuwwisseling kwamen er geluiden, dat daar wat aan moest ver anderen. Het kind, zo was de redenatie, moet op een andere manier dan volwasse nen worden benaderd, want zijn ontwik keling is nog niet voltooid. Deze gedachte won al snel veld met als gevolg de beper king van de kinderarbeid en de ontwikke ling van het onderwijs. Maar ook de rechten van de kinderen wilde men vastgelegd zien in de algemene wetgeving. Dat leverde in 1905 de kinder wetten op, waarbij ouders die hun kinde ren verwaarloosden of onvoldoende ver zorgden, uit de ouderlijke macht konden worden ontzet of ontheven. Het naleven van deze regeling werd in handen gelegd van de Voogdijraad. Ook kwam er een’ speciaal kinderstrafrecht, met de bedoe ling dat straffen en maatregelen het kind zouden kunnen helpen bij zijn ontwikke ling tot volwassene. Er kwamen ambtena ren voor de kinderwetten, die de instan ties van de justitie over de persoon en omstandigheden van het kind konden voorlichten. PUUR VRIJWILLIGERSWERK IN dit geheel werd verricht door de Voogdij raad. Deze was geheel samengesteld uit particulieren, die in hun vrije tijd klach ten onderzochten en maatregelen voor stelden. Er was ook een bureau van de voogdijraad, dat de maatregelen die de leden hadden voorgesteld, tot uitvoer moest brengen. De Voogdijraad werd ge zien als een soort buffer tussen burgerij en justitie. In 1922 werden de wettelijke maatrege len uitgebreid. De kinderrechter deed zijn intrede en hij kon besluiten tot ondertoe zichtstelling waarbij een gezinsvoogd wordt benoemd. Het kind kon op zo’n manier in het eigen gezin worden gehol pen, de ouderlijke macht werd niet ontno men maar beperkt. Dit betekende voor Pro Juventute dat het helpen van het bedreigde kind op vrijwillige basis ver zorgde een wettelijke steun. Tot gezins voogd werden personen benoemd die DIT ALLES HAD TOT GEVOLG dat het steeds duidelijker werd dat de Voog dijraden moesten worden gereorgani seerd. Rond 1948 werkte een staatscom- MISSCHIEN ZEGT U NU: hé, die Raad doet heel andere dingen dan ik dacht. Of misschien loopt u rond met een probleem, maar wist u niet tot wie u zich moest wenden. Of misschien ook wilt u gewoon eens verder worden geïnformeerd. F <-: spreekuur gehouden. Eigenlijk twee: een sociaal en een financieel spreekuur. Op die spreekuren kan iedereen terecht met vragen over kinderen: ouderlijke macht en voogdij. Die spreekuren verheugen zich in een grote belangstelling. Bij de Raad in Haarlem kwamen verleden jaar 736 bezoekers op eigen initiatief op het sociaal spreekuur. Meer dan 550 van hen waren vaders of moeders. Maar ook min derjarigen zelf kunnen komen praten. En ook familieleden en anderen, die zich ernstig bezorgd maken over kinderen in een bepaald gezin, kunnen met hun pro blemen op de spreekuren terecht. Waarover komt men praten? In het leeuwendeel van het aantal gevallen gaat het om opvoedingsmoeilijkheden, in bij na evenveel keren werd er gesproken over een omgangsregeling met de kinde ren na scheiding. Ook voordat de echt scheiding een feit is komt men vaak om advies vragen wat er dan met de kinderen moet gebeuren. De afloop kan verschil lend zijn. Heel vaak kan er worden vol staan met een gesprek, omdat het pro bleem niet al te moeilijk is op te lossen of omdat er alleen maar informatie wordt gevraagd. In een derde van het aantal gevallen worden de contacten voortgezet, men praat verder of er wordt een onder zoek gedaan. Ook blijkt geregeld dat de problemen niet direct op het terrein van de Raad liggen en kan men vertellen bij welke instantie men beter kan aanklop pen. Maar iedereen wordt geholpen, niemand wordt met lege handen de deur uitgestuurd. heeft de Raad ook een heel andere taak. Er worden adviezen uitgebracht of ver zoeken gedaan aan de rechtbank over vaststelling van financiële bijdragen die ouders ten behoeve van hun kinderen moeten betalen en er wordt voor gezorgd, dat dit geld terechtkomt bij de mensen die er recht op hebben. Zoals gezegd: iedereen is van harte wel kom. Er staat een drankje klaar, het werk wordt visueel en mondeling toegelicht, er is poppenkastspel en er zijn televi- A SDFCCklllir siefilms. Mocht u niet in de gelegenheid 1 zijn dit open huis te bezoeken en u wilt OM DE RAAD ZO OPEN mogelijk te toch meer weten, dan kunt u altijd telefo- maken voor iedereen, wordt er elke dag nisch contact opnemen: 31 93 42. missie de gedachten daarover uit en in 1956 werden de Raden voor de Kinderbe scherming in het leven geroepen. Er zijn er daarvan in Nederland negentien, die wat werkgebied betreft samenvallen met de rechtsgebieden van de rechtbanken. Zo’n Raad was in de eerste plaats enigs zins een samensmelting van het werk van de vroegere Voogdijraad en dat van de ambtenaren voor de Kinderwetten. De taken waren de voorbereiding en het be vorderen van ontzetting, ontheffing en ondertoezichtstelling en tevens de voor lichting in strafzaken. Ook werden de Raden betrokken bij de uitvoering van de Pleegkinderenwet en de Adoptiewet. Vanaf 1956 waren het niet meer de leden van de Voogdijraad die de onderzoeken instelden, maar maatschappelijk wer kers. De Raden hebben het ook druk met alimentatiezaken. De bezetting van de bureaus van de Raden werd daarom ook groter. Bij al dat werk staat het belang van het kind centraal. De Raad voor de Kinderbe scherming moet er voornamelijk voor zorgen dat ieder kind zich zo goed moge lijk kan ontwikkelen tot een zelfstandige volwassene. Nu moet dat „ieder kind” niet al te letterlijk worden opgevat, de maatschappelijk werkers van de Raad gaan niet de deuren langs om te controle ren of de ouders hun kinderen wel go^d opvoeden. Als de Raad iets gaat doen betekent dat vrijwel altijd, dat er iets k 'S Dat allemaal kan op donderdag 3 no vember. Onder het motto „De Raad treedt naar buiten, kom er maar in” wordt er dan van 14 tot 18 uur open huis gehouden in het kantoor van de Raad voor de Kinderbescherming, Station splein 88 in Haarlem. Dan wordt ook nog een beetje gevierd dat men sinds de lente in een nieuw onderkomen zit, na eerst over drie panden in Haarlem ver deeld te zijn geweest. s>' L i Een belangrijke taak, die steeds omvangrijker wordt, is het advies uit brengen aan de minister van Justitie als een verzoek is ingediend voor een buiten lands pleegkind. De Raad houdt zich ook bezig met de plaatsing en begeleiding van Nederlandse adoptief-babies en brengt adviezen uit aan de rechter over alle verzoeken tot wettelijke adoptie. In afwachting van meer' definitieve maatregelen wordt er gezorgd voor kin deren die aan de zorg van de Raad zijn toevertrouwd. Naast al dit sociaal werk ga aan de minister van Justitie of een ouderpaar in aanmerking zou kunnen komen voor een buitenlandse adoptief -baby. ir Wat een opschudding zou het naakt strand aan het begin van deze eeuw hebben teweeggebracht. Men hield het toen nog op de simpele strandstoel als symbool voor Zandvoort. werden bijgestaan door een gezinsvoog- dijvereniging. Sinds de Tweede Werel doorlog zijn dat vooral maatschappelijk werkers als ambtenaren voor de Kinder wetten, nu bestaat er weer de tendens om vrijwilligers bij dit voogdijwerk te be trekken. Langzamerhand wijzigde het hele werk, zoals vrijwel alles in ons leven werd het meer op professionele leest geschoeid. De Voogdijraden reageerden erg ver schillend op deze ontwikkelingen, van enige uniformiteit was nauwelijks spra ke. De bureaus waren te klein, vooral toen men ook vond dat de onderzoeken om advies aan de kinderrechter uit te brengen, beter door geschoolde krachten konden worden uitgebracht. De gedrags wetenschappen werden steeds meer er kend, de hulpverlening verschoof van strikt materieel meer en meer naar soci aal, psychisch en pedagogisch. stemd op de beurs van de hedendaagse gewone man. Het kost ƒ79,50 (en na 1 januari 1978 ƒ97,50). Niet goedkoop, maar dat kon ook moeilijk met zo’n fraai uitgevoerd plaatwerk. Voor die prijs heeft men een waardevol bezit voor lan ge knusse winteravonden bij de open haard of centrale verwarming. Het eerste exemplaar van „Een groet uit Noord-Holland” is gisteren officieel aangeboden aan de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, die in het boek een inleiding heeft geschreven. Het was inderdaad het alle reerste exemplaar, want de rest van de oplage ondervindt wat vertraging. Begin volgende week ligt het boek bij de boek handel. De officiële aanbieding van „Een groet uit Noord-Holland” aan de com missaris was tevens de officiële opening van de tentoonstelling „De beste wensen voor een paar centen”. De toegang tot de tentoonstelling kost overigens nog niet eens een paar centen, maar is gratis. DE PRENTBRIEFKAART is eens het belangrijkste middel geweest om elkaar over langere afstanden van ieders wel en wee op de hoogte te houden. Dat kunnen we ons in deze tijd van autosnelwegen, razende telexen, communicatie-satel- lieten, comfortabele treinen en niet te vergeten de telefoon maar heel moei lijk voorstellen. Maar toch was dat zo aan het begin van deze eeuw. Wie de sfeer van die vervlogen tijd (nog) eens wil opsnuiven kan van 27 oktober tot en met 11 november terecht in het Provinciehuis te Haarlem. Daar is een tentoonstelling ingericht van oude ciehuis wordt bij grote belangstelling met een week (tot en met vrijdag 18 november) verlengd. De expositie is op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 17 uur en op zaterdagen van 10 tot 16 uur. Maandag 31 oktober is de tentoonstelling gesloten. De uitgeverij Meijer Pers BV te Am sterdam heeft een boek uitgegeven waar in nog meer prentbriefkaarten worden afgedrukt, (in kleurendruk) dan in het Provinciehuis worden geëporteerd. In het boek „Een groet uit Noord-Holland” zijn liefst zevenhonderd prentbriefkaar ten uit de Provinciale Atlas opgenomen. Het album omvat 160 bladzijden op groot formaat, geheel in kleur uitgevoerd. Met dit boek heeft men het document over het leven van de gewone man om streeks het begin van deze eeuw, waar de tentoonstelling in het provinciehuis een indruk van wil geven, in huis. Zij het voor een prijs, die nu niet direct is afge- Noordhollandse prentbriefkaarten. De tentoonstelling, die als motto heeft mee gekregen „De beste wensen voor een paar centen”, is opgezet door de Culture le Raad Noord-Holland. Uit de zeventig duizend prentbriefkaarten die zijn opge slagen in de Provinciale Atlas, onderdeel van het Rijksarchief, zijn er voor de tentoonstelling driehonderd uitgekozen. Behalve aan „het prentje” op de kaar ten is ook aandacht besteed aan de „boodschap”. Vóór 1905 werd die zelfs op de voorkant van de kaart geschreven. Naast de vaak boeiende beelden van zo’n zeventig jaar geleden zijn het ook de .bondige babbels op de prentbriefkaar ten, die de ansichten zo waardevol ma ken. Ze vormen een vrijwel ongeschon den bewaard gebleven document van het gewone volk en illustreren de manier van denken en leven in Noord-Holland anno 1900. Hoe belangrijk de prentbriefkaart was als communicatiemiddel moge blijken uit de volgende cijfers. In 1904 verzonden ruim vijf miljoen Nederlanders 63.499.000 ansichten. De meeste met een postzegel van 2% cent. In 1975 (ruim dertien miljoen inwoners) is dat aantal relatief minder: 85 miljoen, met een postzegel van veertig cent. De prentbriefkaarten zijn op de ten toonstelling in zeven hoofdstukken on derverdeeld. Ze worden telkens van een korte inleiding voorzien. De hoofdstuk ken zijn verkeer, stads- en'dorpsgezicht, ambacht en industrie, gebeurtenissen, ontspanning en gemengd beeld. De ten toonstelling komt ook in Hoorn, Bussum, Castricum, Den Helder, Krommenie, Zaandam en Alkmaar. In elke plaats zal een aanvullend gedeelte gewijd zijn aan kaarten uit de betreffende plaats en om geving. De tentoonstelling in het Provin- -’‘ÏKiWii - Ik ir De beste wensen voor’ ’n paar centen. ri- Kruisweg tijdens het spitsuur (van rijtuigen en koetsen .yv.. •zvcv. 'j

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15