Opera-studio boven normale niveau in The Medium Teleurstellende warboel Museum kocht valse Grünewald Mijn Held Tsjitsjikov vol kleurnuance op toneel gebracht I 4 DE BESTE VAN DE TEST YAMAHA KLOOSTER MEUBELEN 6000 m2 toonruimte alle dagen geopend, zaterdag tot 4 uur, vrij entree prijzen incl. B.T.W assendelft Natuurlijke muzikaliteit de vrije loop gelaten bij Werkcentrum Dans Najaarsexpositie Consumentengids november 1977 Galerie Gabriels 1 Serie voorstellingen in Shaffy-theater Dokter Mirakel I I I I buiten kijf lekker I L I I I I Komplete maaltijden I 19 2 8 OKTOBER VRIJDAG KUNST 19 7 7 18 ERASMUS ENSEMBLE IN ONDERBEZET KADENS A M NOORDHOLLANDS PH1LHARMON1SCH ORKEST 7 7 Getest werden 24 Hi-Fi Stereo versterkers, waaronder vele grote namen. De enige die „ZEER GOED" kreeg was Yamaha, het merk dat bij Alphenaar altijd op de bovenste plank stond. Kom dat morgen beluisteren in onze totaal vernieuwde showroom AMSTERDAM. Wat is Gogol een scherpzinnig au teur. Wat is Henk van Ulsen een knap acteur en welk een geslepen talent moet hij bezitten. Die gedachten drongen zich steeds opnieuw naar voren, tijdens en na de premiè re, donderdagavond, van Van Ulsens nieuwe solo-toneel- programma Mijn Held Tsjitsjikov in De Brakke Grond. Ruim twee uur modelleert hij daarin een intelligente soms misschien voor toneel pur sang iets te literair klinkende tekst die Marie Louise Doudart de la Grée maakte vanuit Nicolai Gogols lijvige roman Dode Zielen. Het was Elise Hoomans die deze produktie - uitgebrgcht door Joop van den Ende - regisseerde en die samenwerking heeft geleid tot een zeer aantrekkelijke theaterbelevenis. Schilderijen uit Romantische en Haa^r» •'•hooi n e Industrieweg .Tel. (075) 287252* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. AMSTERDAM. De zogenaamde opera-studio van de Nederlandse Operastichting functioneert eigenlijk min of meer als „kweektuin”. De bedoe ling ervan is om jonge vocalisten voor te bereiden op het grote werk, door hen eerst in minder veelei sende partijen aan de muzikale theaterkunst te laten wennen. Dat er in de uitvoeringen van deze „studio”, zoals er gisteravond weer één in het Am sterdamse „Frascati” werd gegeven, soms ook ster ren meewerken die het niveau van de voorbereiding al lang zijn ontstegen, is ook in de jongste produktie ervan waarneembaar. KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. WIJ BETALEN UW PARKEERGARAGE. Sedert 1849 7: (ADVERTENTIE) Menotti krijgt beoogde intensiteit 1 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) 06/008 GEMMA COEBERGH Geslepen talent bij Henk van Ulsen (Foto George Verbeme) KO VAN LEEUWEN t. Net m wl] cker- door nsen programma: Penderecki - „Als Jakob erwachte. Paganini Mozart - Vioolconcert no 1 - Symfonie no 39 Prachtig van stemgeluid en overtuigend in sfeer schildering was Angela Bello, als Madame Flora’s dochter Monica, speciaal in haar imitaties van de overgegane zielen. Samen met de zigeunerbediende Toby een figurantenrol die hier zeker met kwali- ir Een scène uit Dokter Mirakel met van links naar rechts Paul Bindels, Hélène Versloot, Ruud Ruivenkamp en Thea van der Putten. (Foto Jaap Pieper) Peter Goedhart wist met die emoties wel raad: zijn kernachtige bewogen voor dracht gaf de vitale, warme muziek een gloedvolle overtuigingskracht die grote in druk maakte. Waarom de éénakter „Dokter Mirakel” van Bizet nog zonodig opnieuw uit de kast moest worden gehaald, om anno 1977 als luchtig „voortje” bij Menotti’s boeiende werk te dienen, blijft onduidelijk. Mis schien omdat Georges er op 18-jarige leef tijd een prijsvraag van de Parijse Opéra- Bouffes (met onder andere Gounod in de jury) mee gewonnen heeft. Welke drijfve ren hiertoe ook mogen hebben aangezet; bij hernieuwde confrontatie blijken de bladzijden van dit komische operaatje, on danks de vlotte regie van Guus Mostart en de te waarderen inzet van de hierin bege leidende pianist John Fischer, danig ver geeld. Zó uitgesproken gedateerd dat het mijns inziens dan maar beter (juist ook omdat er gebruik gemaakt wordt van een Nederlandse vertaling) volkomen in de pa rodistische sfeer had kunnen worden ge trokken. Toch werd er wel gelachen om de smeu ïge uitbeelding van het doorsnee operette- verhaaltje. Die pret was dan om Paul Bindels als de burgemeester in wiens huis de amoureuze en andere verwikkelingen zich voordoen, en om de tenor Rudolf Ruivenkamp als een listige legerofficier, alias Dokter Mirakel. En al leverde Hélène Versloot als burgemeestersvrouw geen al te overtuigende bijdrage; in de hoofdrol was daarentegen een in de toekomst be slist hoog rijzende podium-ster te zien. In Dode Zielen beschrijft Go gol het manipuleren met gestor ven mensen. In de tijd dat Rus land nog onder de Czarendicta- tuur gebukt ging en er nog lijfei genen bestonden, laat Gogol een doortrapte slimmerik handelen in dode lijfeigenen. Tsitsjikov, een kerel zonder scrupules, profi teert van een wankele controlere geling op het belastingsysteem, waardoor het mogelijk is geld te slaan uit lijfeigenen die niet be staan. Hij koopt bij landgoedei- genaren voor een habbekrats de namen van overleden lijfeigenen op en beleent die weer voor korte tijd. Omdat er slechts eenmaal in de vijf jaar controle is van staats wege kan Tsitsjikov binnen een bepaald tijdsbestek handig zijn beurs vullen. Corruptie en op lichterij troef Marie Louise Doudart heeft het omvangrijke boek Dode Zielen Mijn Held Tsjitsjikov is zo ge schreven dat de schrijver Gogol zelf de hoofdfiguur uit zijn ver haal komt presenteren. Gogol neemt Tsjitsjikov als het ware bij de hand en voert hem verder. Voor een acteur betekent dat een welkome gelegenheid tot afwisse ling binnen zijn monoloog. Van Ulsen benut die kans ten volle. Als Gogol is hij een weergaloos en fijnzinnig verteller, in Tsjitisji- kov legt hij een grote dosis sluw heid. Het is een satanische van zelfsprekendheid waarmee voor enkele kopeken ot een roebel de De soms priemende, altijd heldere sop raan Thea van der Putten klopte alle muzi kale gemeenplaatsen van deze Donizetti- achtige muziek, in haar partij van de ge schaakte burgemeestersdochter Lauretta, namelijk op tot het muziektheater dat het moet zijn Een van de positieve eindindrukken, tenslotte, betrof de kwaliteit van de sa menwerking van alle betrokkenen, zoals dat zonder behulp van een dirigent bereikt werd. Decors en kostuums in beide opera’s dienden het doel uitstekend. JOHAN VAN KEMPEN (Van onze kunstredactie) CLEVELAND. Het Museum van Cle veland in de Amerikaanse staat Ohio blijkt in 1974 een vals schilderij te hebben aangekocht dat was toegeschreven aan de 16e eeuwse Duitse meester Matthias Grü newald. Het doek dat de Heilige Catheri- na van Alexandrië voorstelt dateert zelfs van na de Tweede Wereldoorlog. Decorontwerper Frank Raven, dit seizoen weer bijzonder actief, maakte voor deze filmisch beel dende voorstelling - je ziet door Van Ulsens acteren de beelden in kleur voor je - een ruwhouten lijkt gewogen en krijgt de kleur waar zij recht op heeft. nauwelijks kansen aan jonge dansers om zich te ontwikkelen. Na de pauze volgde nog „Passes” van Don Asker op Spaanse troubadourmuziek uit de 13de eeuw. Het had minstens het voordeel van een dynamische beweging. Er werd veel in gescharreld met hoeden, capes en voiles maar geen enkele gedachte werd werkelijk voltooid. samenstelling van trapjes en ni veaus met achter een loopbrug. Een decorconceptie die eigenlijk universeel is en waarin elke niet- naturalistisch gespeelde toneel- produktie kan spelen. Maar juist in Mijn Held Tsjitsjikov biedt het een bijzondere ondersteuning. Knabbel brokjes en h diner voor de hond en 'n vismenu voor de kat Bijzonder lekker en nog licht verteerbaar ook. Noordeinde 157 A, Den Haag Tel. 070-658472 II I teit maar misschien wat „over-acted” werd gespeeld door Frans Icke moeten deze beide sopranen de essentie van het verhaal reliëf geven. Iets waarin zij, met behulp van Hélène Versloot, Mary Willems en Ivan Thomas in de overige, eveneens goed gebrachte maar kleinere rollen van sean- ce-bezoeker, volledig zijn geslaagd. Als regisseur heeft Elise Hoom ans met zo’n ontwerp fijn kunnen werken. Voeg daarbij een talent als dat van Van Ulsen en je komt tot een eenheid van hoog artistiek gehalte. De Engelsman Stephen Kemp is verantwoordelijk voor de uiterst geraffineerde belich ting, die nauwkeurig aansluit bij wat de tekst te zeggen heeft. Fra gile muziek, door Van Ulsen zelf uitgezocht, bepaalt verder" de sfeer van deze doordachte nieuwe toneelsolo. Een vondst is trouwens het valies van Tsjitsji kov, dat verdacht veel doet den ken aan een doodskist op schaal. entrée f 11,- (a.i.) cjp geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13 Haarlem, van 10-15 uur; telefonisch 3209 94 van 12-15 uur. Concertgebouw Haarlem - dinsdag 1 november 1977 - 20.15 uur TWEEDE CONCERT SERIE A Het bedrog kwam aan het licht toen het doek werd onderworpen aan een onder zoek langs radio-isotopische en spectrale weg. van zijn (steeds met conventionele stijl middelen gecomponeerde dramatisch-ef- fectieve) muziek, werd in de uitvoering door Han Wilbrink en Bouke van der Meer ook zeker de beoogde intensiteit bereikt. Zowel individueel als qua totaal boven dien een pianistische en artistieke presta tie die er wezen mocht. Er bestaan van Grünewald minder dan twintig originele werken. Daarvan is er nu maar een voorbeeld van in de Verenigde Staten, de Kleine Kruisiging in de National Gallery in Washington. 4- Henk van Ulsen in Mijn Held Tsjitsjikov, een bewerking van Dode zielen van Gogol. Dat betreft dan Menotti’s opera „The Medium”, waarin Annett Andriessen de (zware) hoofdrol vervult. Met emotionele ontladingen waarbij deze zangeres haar stemkracht soms zelfs tot boven de moge lijkheden uit lijkt te willen exploiteren, maar die aan haar uitbeelding van de quasi-spiritistische Madame Flora, een extra indringende dramatiek verlenen. Van 28 okt. - 10 nov. dag. 11-18 uur. Zondag 30 okt. 12-16 uur. Het is alsof de toneelspeler steeds weer nieuwe lichamelijke en geestelijke energie opdoet, wan neer hij zich binnen dit bouwsel verplaatst. Zo’n decorontwerp heeft een dwingende functie ge kregen die bepalend op de mise- en-scène inwerkt. Gian Carlo Menotti’s feilloos theaterin stinct, waaraan hij zijn succes op operage- bied voornamelijk te danken heeft, komt volledig tot uitdrukking in de nu uitge voerde kameropera „The Medium” (uit 1946) waarvoor deze thans 66-jarige Ame rikaanse componist (van Italiaanse af komst) zelf het suggestieve libretto schreef. In handen van de ook in ons land inmid dels zeer bekende Amerikaanse regisseuse Rhoda Levine, kreeg het geheel (twee ac- tes) een dramatische spanning in één grote adem. En al werd er voor de muzikale begeleidingen geen orkest gebruikt: in Me notti’s eigen bewerking voor twee piano’s, AMSTERDAM. Het Werkcentrum Dans begon donderdagavond in het Shaf fy-theater een serie van drie voorstellin gen. Het bleek een teleurstellende aange legenheid. Had het eerste nummer „Throw wood at green” van Ton Simons nog een rechtlijnig simpel idee (grafisch in de ruimte spelen met gestrekte of rechthoe kig gebogen lichamen) op één soort mu ziek (Mozart), dan bleek het tweede num mer ,,’n aardigheidje" toch het best te omschrijven als „een warboel”. Bij het eerste nummer kun je je hoog stens afvragen waarom een Hollandse choreograaf, in een Rotterdams ensemble, dat bedoeld is om voor Nederlandse kin dertjes op te treden, zo nodig een Engelse titel moet gebruiken. In het tweede num mer, gemaakt door Hans Tuerlings, werd klassiek ballet, moderne dans, acrobatiek en veel gewoon lopen op een onbegrijpelij ke manier vermengd op verschillende los se stukjes muziek van Prokofiev, waaraan het getik van een metronoom nog was toegevoegd. De grap was misschien wel dat de jon gen een rok droeg en het meisje een broek en dat ze alletwee één nauwe en één wij- duitlopende mouw hadden. Met deze gege vens werd echter absoluut niets gedaan. Dit is geen aardigheidje, dit is flauwekul. Het derde nummer „1, 2, 3,... 100” had als decor drie poortjes met ieder twee opge rolde gordijntjes. De zes dansers droegen kostuums waarvan de voorkant verschilde van kleur van de achterkant. Het waren wel allemaal kleuren die overeen kwamen met de gordijntjes in de poortjes. De grap was kennelijk dat als de dansers opgesteld stonden voor het gordijntje met ongeveer dezelfde kleur, ze niet zo erg opvielen. Verder speelden ze ook nog verstoppertje achter mekaar. Janet Smith had dit alle maal bedacht op onbenullige, maar geluk kig niet erg harde electronische muziek van Gordon Jones. Het Werkcentrum Dans heeft onder meer als doelstelling: een jong publiek vertrouwd maken met de dans en jonge dansers na hun opleiding kansen geven zich verder te ontwikkelen. Wat het eerste betreft, het laatste ballet leek het meest op het spelen met een blokkendoos, gelijke kleurtjes in bijbehorende doosjes stoppen. Vermoedelijk is deze voorstelling dan ook Alphenaar terug gebracht tot een voor to neel bruikbaar tekstformaat. Haar verdienste is ook dat zij het literaire karakter van de oor spronkelijke auteur onaangetast heeft gelaten; haar bewerking ademt zeker geen sfeer van hau taine correctie HAARLEM. Het Erasmus Ensemble (Peter Goedhart, bariton, Frank Minderaa, hobo en Wim Spruyt, gitaar) viel de twijfelachtige eer te beurt voor welgeteld zestien mensen op te treden. Waarom de zaal van kamermuziekcentrum Kadens donderdagavond zo onderbezet was laat zich raden. De ervaring leert dat de oor zaak hiervan meestal ligt in een complex van toevalligheden. Een ding is zeker: het was gezien de kwaliteit van musiceren en gezien het uitstekend samengestelde en sfeervolle programma erg jammer De combinatie zangstem-hobo-gitaar bleek trouwens een zeer gelukkige te zijn: de timbres mengden voortreffelijk en wa ren aangenaam voor het oor. In deze bezet ting werden drie Canzonets van de 16e- ëeuwse componist Thomas Morley, aria’s van Jean-Beptiste Lully en Jean Philippe Rameau uitgevoerd, benevens het lied „The Sally gardens” van de vorig jaar overleden Benjamin Britten. Allemaal mu ziek die simpel is van opbouw en die uitdrukking geeft aan fundamentele, her kenbare menselijke emoties als liefde, ver driet, vreugde en weemoed. Het ensemble zocht het niet zozeer in een authentieke uitvoeringspraktijk maar liet de natuurlijke muzikaliteit de vrije loop, iets dat mede door de goed gekozen tempi en de smaakvolle voordracht de muziek alleen maar ten goede kwam. Zo werd het nobele „I saw my lady weep” van Dowland en het al even beroemde „It was a lover and his lass” van Morley dat Peter Goed hart met Wim Spruyt uitvoerde alle recht gedaan. De dansers van de groep deden hun uiterste best, daarom past de naam „Werk centrum” uitstekend bij deze voorstelling, met „dans” had het geheel echter weinig van doen. Vroegere voorstellingen van de ze groep deden meer verwachten. CONRAD VAN DE WEETERING ÈSftJ Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 voor kleuterscholen bedoeld. Wat het tweede betreft, dit soort gymnastiek biedt dirigent: JERZY KATLEWICZ solist RUGGIERO RICCI - viool Spruyt vertolkte op zijn helder klinken de maar daarbij ook genoeg grondtoon bezittende gitaar een Fantasie van Dow land en na de pauze een impressionistisch aandoende Campo van de hedendaagse componist Abel Carlevano, allebei korte solowerken waarin hij evenals in zijn be- geleidingswerk overtuigend voor de dag kwapn. Met Frank Minderaa die blijk gaf van een goede dictie en een krachtige toon speelde hij een vierdelige sonate van Fan cesco Saverio Geminiani, een Italiaans componist uit de 18e eeuw die leerling was van Corelli en Scarlatti. Zij vertolken voorts het aangenaam-wiegende Pièce en forme d’habanera van Ravel en een Sona tine van de in 1911 geboren Barna Kovats. Het hoogtepunt van de avond vormde wel de Siete canciones populares espagno- las van Manuel de Falla, muziek die ge maakt is op Spaanse volksteksten en za ken uitdrukt die zo oud zijn als de mens heid zelf. Ze zijn oorspronkelijk bedoeld voor zangstem en piano. De Falla heeft later de pianopartij omgewerkt voor or kest en de versie zangstem-gitaar komt voor rekening van Miguel Jobert, een ver sie waar De Falla overigens helemaal ach ter stond. Terecht, al moet mij van het hart dat de gitaar een intiem klinkend instru ment blijft dat de felheid van de bezongen emoties niet altijd kan omvatten. De voorstelling Mijn Held Tsjitsjikov komt op 25 en 26 no vember naar de Stadsschouw burg in Haarlem. dode lijfeigenen verkwanseld worden en Van Ulsen toont dat aan met een bijna grotesk ge speelde hypocrisie. En de humor, rijkelijk in de tekst aanwezig, wordt door Van Ulsen gretig op gevangen om in wijder perspec tief over het publiek te worden uitgestrooid. Elke zinswending

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19